Jeugd was vol bewondering. (2EJ> VEEREMARS MAAKTER KERRIS MET BERGMUSIKKAPELLE EXCELSIOR" TE KLOETINGE ONBEREIKBAAR AAN DE TOP CHR. H.B.S. VOOR WALCHEREN HIELD JAZZCONCOURS WESTERSCHOUWEN HEEFT EEN SLUITENDE BEGROTING 1961 Waar zijn onze schepen? 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 21 MEI 1961 Mars door de stad en concert in Domkerk De Veerse bevolking1 Iieeft „derde pinksteren" kennis kunnen maken met de Oostenrijkse Bergmusikka- Selle, of zoals liet 51 muzikanten tel- snde korps voluit heet: Alpinen Montagne Musikgesellschaft. De ken nismaking is wederzijds overigens van de meest aangename aard geweest: de „mannschaft" van ka pellmeister Hans Iïefer marcheerden 's middags door de stad, werden daarna ontvangen door het gemeen tebestuur van Veere en gaven 's avonds een aantrekkelijk concert in de Domkerk. De Veerenaars vonden het prachtig eu lieten hun waarde ring voor dit alles dan ook duidelijk blijken. Reeds in de morgen arriveerde het mijnwerkers-muziekgezelschap uit Eisenerz (Stiermarken) in de oude markiezaatstad, waar de burgerij al gereed stond om de Oostenrijkse gasten voor de middagtafel te nodi gen. En voordat de Oostenrijkse mu zikanten zich- 's middags voor een mars opstelden, waren er al stevige vriendschappen gesmeed. In de raadzaal van het stadhuis ont vingen de Veerse vroede vaderen hun gasten met vele vriendelijke woor den, Burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael verzekerde, dat de muzikanten bijzonder welkom wa ren in de oude stad aan het nieuwe Veerse Meer. De burgemeester noem de de verbroedering van de inwo ners van Eisenerz en Veere een waardige apotheose van het pink sterfeest. Hij hoopte, dat uit dit be zoek een hechte band zal mogen groeien tussen de beide volken en tussen die van Veere en Eisenerz in het bijzonder. Jhr. Den Beer Poortugael dankte voorts de initiatiefnemers voor dit bezoek: de middenstandsvereni- ging, de V.V.V. en het muziek korps „Veere's Genoegen", „Alle drie heeft U eendrachtig samen gewerkt. Ga zo cloor, want U bent op de goede weg", verzekerde Veere's eerste burger. Tot slot van zijn toespraak bracht jhr. Den Beer Poortugael een dronk uit op zijn gasten. „Er zijn maar twee steden in Nederland", vertelde hij daarbij. „Dat zijn Veere en Am sterdam". Waarop de Oostenrijkse kapellmeister vlot repliceerde met te verklaren, dat er in Oostenrijk ook maar twee steden zijn: Eisenerz en Wien Kapellmeister Hans Kel'er verzeker de verder in zijn dankwoord, dat hij en zijn manuen buitengewoon ver heugd waren tijdens hun rondreis door Nederland ook een bezoek aan Veere te kunnen brengen, „We wil len niet alleen muziek maken, maar ook de mensen in de verschillende provincies van Nederland leren ken- nen", verklaarde hij. „Daarom heb ben we naast 't „rot-weisz-rot" van Oostenrijk ook het rood-wit-blauw van Nederland aan liet hoofd van het korps gezet. Na dit genoeglijk samenzijn trok dc Bergmusikkapelle weer door Veere's straten verder. Ze waren het spelen nog lang niet moe, want 's avonds gingen ze in de Domkerk voor tal rijke Veerse luisteraars weer opge wekt verder. Ze brachten een geva rieerd programma bijgestaan door 'n zogenaamde Schuhplattlergruppe, jodlerïn Frau Maria Prinz en „meïs- ter-jodler" Hannes Schweiger". Prof. C. Veenhof sprak op conferentie diakenen Dinsdag is in de Opril te Goes de prov. conferentie van de diakenen van de geref. vrijgemaakte kerken gehouden. Op deze bijeenkomst heeft prof, C. Veenhof uit Kampen enke le actuele problemen met betrekking tot het diaconale werk besproken, waarbij hij veel aandacht besteedde aan het ambt van diaken, „In dit ambt moet de barmhartigheid Gods naar voren komen", aldus betoogde prof. Veenhof. Deze ging vervolgens nader in op de huidige ontwikkeling op sociaal ter rein en de voorzieningen, die er van overheidswege voor de „oude dag" Bedenkelijke, verbaasde e maar geïnteresseerde gezichten van de Soüburgse jeugd langs het lijntje van de ringrijwedstrijden, die daar en in vele andere Walcherse dorpen op derde pinksterdag roerden ge houden. (Foto P.Z.C.) Rijdende torenkraan in Bruinisse sloeg om Een 45 meter hoge rijdende toren kraan, die bij de sluiswerken te Brui nisse werd gebruikt is dinsdagavond in elkaar gezakt en omgeslagen. De fabriek, die de kraan had gebouwd, was bezig met een maandelijkse on derhoudsbeurt. Bij een van de proeven knapte een belangrijk onderdeel af, waardoor de kraan in elkaar zakte en omsloeg. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De schade be draagt ongeveer 250.000. 11 MUZIEKCONCOURS RILLAND „Rillandia" promoveert naar de ere-af deling Kloetinge beschikt over prima muzi kanten. Dit bleek tweede pinkster- dai ïg nog eens op overduidelijke wijze juens het muziekconcours 1961 te Rilland-Bath een verslag hierover publiceerden wij reeds dinsdag toen het Iiloetingse „Excelsior" eerst Averd in de hoogste ereafdeling. De muziekvereniging „Rillandia" behaal de tijdens dit geanimeerd concours, waaraan ruim 700 muzikanten deel namen, de eerste prijs in de eerste afdeling met een totaal aantal pun ten van 176%. Daarmee promoveert dit muziekkorps dus naar de ereaf deling. De jury, die een lang niet ge makkelijke taak had het groot aan tal verschillende muziekkorpsen op zijn merites te beoordelen, bestond uit de heren M. Adam te Haarlem, •J. Zwagerman te Hilversum eu A. Molenschot te Tilburg. De uitslagen van het concours waren als volgt: Derde afdeling fanfare: „Veere's Ge noegen", Veere, 168 p; le prijs. Der de afdeling harmonie: „Apollo" Wis- senkerke, 148 p; 2e prijs. Tweede af deling fanfare: „Advendo" Wol- faartsdijk, 174 p, le prijs. „Concor dia" Kfabbendijke, 169 p. le prijs. „O.K.K." Borssele, 152 p, 2e prijs. „Vooruit", Waarde 179 p. le prijs. Eerste afdeling fanfare: „Arne's Ge noegen", Arnemuiden, 173 p, le prijs. „Onda", Middelburg, 158 p. 2e prijs. „Ons Genoegen" Kamperland, 193 p. le prijs met lof. „Ons Genoegen" Nisse, 153 p. 2e prijs. „Rillandia" Rilland-Bath, 176% p. le prijs. Afde ling uitmuntendheid fanfare: „Apol lo" Domburg 174% p. le prijs. „Ex celsior" 's Heer Arendskerke, 168 p. le prijs. „O.K.K." Wemeldinge, 158 p. 2e prijs. „Onda" Nieuw en St.- Joosland, 177 p. le prijs. „Onda" Ritthem, 154 p. 2e prijs. „Crescendo" Oost Kapelle, 167 p. 2e prijs. „Ons Genoegen" Kapelle, 184% p. le prijs. „Mozart" Yerscke, 140 p, 3e prijs. Afdeling uitmuntendheid harmonie: „Voorwaarts" Koudekerke, 156% p. 2e prijs. Ereafdeling fanfare „O.K. K. Westkapelle, 161 p. 2e prijs. „Oefening en Uitspanning" Katten- dijke, 159 p. 2e prijs. Hoogste ere afdeling: „Euterpe", Heinkenszand 168 p. le prijs. „Excelsior", Kloetin ge, 197 p. le prijs met lof. „Vlijt en Volharding" O. W. Souburg, 168 p. le prijs. Hoogste ereafdeling harmo nie. Kon. muziekvereniging E.M.M. Kortgene 156 p. 2e prijs. Advertentie Een melange van 17 verschillende Proef maar eens van Melange - Brillant lekkernijen. 38 ct per 10.0 gr. Op écht lekkers staat Lonka Borgstellingsfonds had minder druk 1960 De stichting „Borgstellingsfonds voor de Zeeuwse Eilanden" heeft in 1960 minder verzoeken om hulp te Aderwerken gehad dan in 1959, aldus het jaarverslag van de stichting. Voorts Avordt gezegd dat een bepaal de reden a'oor dit verschijnsel niet is op te geven, temeer daar in het eer ste lïAvartaal a:an 1961 reeds de helft van het aantal in 1960 is bereikt. Het gehalte, zo wordt in het jaarver slag gezegd, van de bedrijven die zich tot de stichting om hulp wen den, blijft over het algemeen rede lijk. Geconstateerd wordt dat, inza ke het bedrijfsbeheer, bij de meeste aanvragen gebleken is dat het admi nistratieve deel op de laatste plaats komt. Nog steeds heersen er kenne lijk onjuiste gedachten over het be lang van een goede administratie voor het bedrijf. Het jaar 1960 is voor de n)iddenstand een goed jaar geweest en er zijn tekenen die er op wijzen dat de middenstand begrijpt dat in deze gunstige tijd de positie kan worden verbeterd. In het jaar verslag wordt echter ook gezegd dat de interesse voor vakvergaderingen voorlichtingsavonden en dergelijke betreurenswaardig klein is. Het aantal aanvragen in 1960 be droeg 69. In dit jaar werd in totaal voor 126.960 aan krediet verleend en wel 22.875 aan borgstellingskre dieten, 84.185 aan bedrijfsuitrus- tingskredieten en 19.900 aan bij zondere kredieten. Het totaal van de uitstaande kredieten per 1 januari 1960 was 237.221.51. In 1960 werd in totaal 124.733.27 afgelost, zodat per 1 januari 1961 het uitstaande be drag der kredieten 239.448.24 be droeg. VEEL ENTHOUSIASME Eerste prijzen bleven onder eigen dak De christelijke h.b.s. voor Walche ren te Middelburg heeft het initiatief genomen om op Pinksterdrie niet alleen de traditionele sportwedstrij den te organiseren, doch ook een jazz-concours voor schoolbands uit te sehrijA'en. Een initiatief dat zeer levensA'atbaar bleek en Avaarvoor dan ook belangstelling van jeugdige mu sici en vele scholieren bestond. Het is dinsdagmiddag in „De Scha kel" te Middelburg dan ook een ge animeerd en zeer geslaagd muzikaal gebeuren geworden, waarbij school bands en solisten uit vele delen van Zeeland elkaar trachtten de loef af te steken. Van de organisatoren Thijs Weststraate en Jan Kees van Donge opende de laatste de bijeen komst met een hartelijk welkom, waarna als eerste ensemble, dat van de r.h.b.s. uit Vlissingen, met enkele jazz-classics het spits afbeet. Pianist Kees de Vries, bassist Walter Erdel- mann en gitarist Harmen Sanders stonden daarna hun plaatsen af aan het versterkte trio van de r.h.b.s. Middelbui'g dat zich in een grote po pulariteit en de aanwezigheid van 2 saxofonisten mocht verheugen, te we ten Ronald Fukken (alt) en Henk Don (tenor). Rob van Hoek en Her- RAAD VERGADERDE Wellicht oplossing voor getroffen fruitkwekers WESTERSCHOUWEN heeft voor 1961 een sluitende gemeentebegro ting. Met een kleine post voor on voorziene uitgaven 4499.96 is deze begroting in de dinsdagmid dag gehouden raadsvergadering a'astgesteld met op de geAvone dienst in ontvaugst en uitgaaf een totaal van 1.161.209,91. De cijfers van de kapitaaldienst zijn: inkomsten 4.369.727,86 en uitgaven f '4.577.572,11, een nadelig slot der- IialA'e van 207.844,35. In een toelichting op deze begroting zei burgemeester jhr. R. J. H. Q Röell, dat vier posten het gemeen tebestuur met enige zorg vervullen: de uitgaven voor de haven van Burghsluis, het vliegA'eld, het rust huis „Duinoord" en de maatschap pelijke zorg. Wat de eerste post be treft: er zal worden nagegaan of bij rijkswaterstaat de bereidheid be staat de haven in het vervolg als rijkshaven te exploiteren. Het vliegveld is hersteld van zijn oorlogsschade, maar de droge zo mer van 1959 is weinig bevorderlijk geweest voor de zich herstellende grasmat. Het gemeentebestuur van Westerschouwen zal trachten in „Den Haag" voor deze uitgaven- vergende zaak begrip te vinden. Voor de hoge uitgaven voor de maat- Advertentie t EEK PR0DUKT VAM worden getroffen. Prof. Veenhof was van mening, dat deze ontwikkeling niet helemaal juist is, omdat de dia conale arbeid op dit terrein een veel bredere strekking heeft en heel de gemeente omvat. In de middagvergadering kwamen enkele huishoudelijke zaken aan de orde, waarover men uitvoerig van gedachten wisselde. Door ds. A. N. Hendriks uit Goes werd deze prov. conferentie, waarvoor een goede be langstelling bestond, gesloten. schappelijke zorg bestaat de hoop, dat het rijk hiermee in de toekomst rekening zal houden. In een algemene beschouwing- sprak ook de heer M. den Boer uit Haamstede (prot. chr.) over het vliegveld. De heer Den Boer zag namelijk mogelijkheden voor „een nieuAve vliegverbinding" en gebruik van het vliegveld door 'particuliere vliegtuigen. De lieer Den Boer Avas van mening, dat het Avegverkcer dermate toe neemt, dat een dergelijke ont- Avïkkeling zeker te verwachten is. Het prot. chr. raadslid citeerde een uitlating van een lid van de raad van Duiveland: dit Ouwerkerkse raadslid had namelijk gewezen op de mogelijkheid in Ouwerkerk de bouw van bungalows en zomerhui zen te bevorderen, omdat in de Schouwse Westhoek de grondprijzen tot 16,50 per vierkante meter zou den zijn gestegen. De heer Den Boer wees op de bouwgrond, waarover de gemeente beschikt; deze grond kan voor 7,50 tot 10 per vierkante meter worden „gesloten" en het raadslid gaf in overweging1 hiermee een advertentiecampagne te gaan voeren. De in de raad van Duiveland ge noemde prijs van 16,50 noemde jhr Röell „een wild verhaal, niet reëel gesteld." Plij deelde mee, dat op de begro ting een post is uitgetrokken om meer reclame te maken voor het bouwen ln Westerschouwen. De-, ze zaak zal thans met de plaat selijke aannemers worden opge nomen om gezamenlijk tot een be paalde vorm van propageren te komen. Getroffen fruitkwekers De heer Den Boer vroeg vervolgens de aandacht voor de in de Westhoek getroffen fruitkwekers. „Er is maar één oplossing", zo sprak de heer Den Boer uit de woorden van bur gemeester Röell zou latei- blijken, welke oplossing hij bedoelde. De voorzitter onthulde, dat in een verleden Aveek gehouden bijeenkomst de mogelijkheid van steun door rijk of provincie ter sprake is gekomen. Het gaat hier echter om een zeer in cidenteel geval; jhr. Röell vernacht te meer van de door de lieer Den Boer bedoelde oplossing, een oplos sing a'oor bedrijven, die in het uit breidingsplan zijn gelegen en Avaar- van de grond in de toekomst toch een recreatieA'e bestemming zal krij gen. Aanvullende toewijzing van 50 woningen voor Zeeland Van de 2500 gesubsidieerde wonin gen. die onlangs aan het woning bouwprogramma zijn toegevoegd, heeft de minister van volkshuisves ting en bouwnijverheid 500 premie- woningen bestemd voor de huisves ting van militairen. De andere 2000 (750 premiewoningen en '1250 wo ningwetwoningen) zijn als volgt over de provincies verdeeld: Gronin gen 75, Friesland 75, Drenthe 75, Overijssel 225, Gelderland 100, Utrecht 200, Noord Holland 400, Zuid Holland 400, Zeeland 50, Noord Brabant 250, Limburg 150. Enkele der provincies dienen de hun toegewezen aantallen woningen ge heel of gedeeltelijk toe te wijzen aan gemeenten, welke door de minister zijn aangewezen. man Zelders speelden hierbij respec tievelijk gitaar en drum. waarbij Lex van Selms als gastmusicus de bas hanteerde. Het trio van de christelijke h.b.s. bestaande uit sologitarist Piet Bloem, slag-gitarist Jan de Heer en bassist Jak van Waarde zorg den voor een grote verrassing, waaraan voornamelijk Piet Bloem debet was. Deze bleek een gitaar virtuoos in spë te zijn, die boven dien zijn indrukwekkende tech niek op een hawaiian-gitaar de monstreerde. Voor de aanwezigen was het dan ook niet zo verwonderlijk dat de ju ry, bestaande uit de heer W. Reme- ry en mejuffrouw Hamelynck (als bestuursleden van de Zeeuws-Vlaam- se Jazz Society) en W. Rothuizen (vertegenwoordigd namens de jeugd pagina „Tussen 13 en 20") dit trio een eerste plaats toekenden. Ook cle solistenprijs bleef op de organiseren de school; deze was uiteraard voor Piet Bloem. Het trio van de r.h.b.s. Vlissingen kreeg een tweede plaats en het trio van de r.h.b.s. Middelburg een derde.. De tweede en derde so- listenprijzen gingen naar Harman Sanders (gitaar) en Rudy Heyens (piano). De laatste speelde als ver tegenwoordiger van het Petrus Hon- diuslyceum te Terneuzen, waarvan de schoolband zich echter had terug getrokken. Na liet concours grepen de musici nog even naar de instrumenten voor een geanimeerde jam-session, 's Avonds reikte de directeur van de christelijke h.b.s. in het schoolge- bouAV de prijzen, bestaande uit avïs- selbekers, uit. De christelijke h.b.s. voor Walcheren is van plan ook vol gend jaar aa'eer een dergelijk con cours te organiseren. Personenauto reed in de sloot Zondagavond omstreeks tien uur is op de provinciale weg TerneuzenAxel ter hoogte van de buurtschap Spui een personenauto in de sloot gereden. De bestuurder A. van G. uit Terneu zen liep daarbij een lichte hersen schudding en een bekkenfractuu- op, terwijl de mede-inzittende J. van der H, verwondingen aan het gezicht kreeg. Beiden werden overgebracht naar het Julianaziekenhuis te Terneu zen. De (gehuurde) auto werd totaal vernield. Volgens de inzittenden zou het ongeluk ontstaan zijn, doordat zij verblind werden door een tegenligger. Nagekomen advertentie Nog onverwacht nam de Here tot Zich, na een kortstondig, ge duldig gedragen lijden, onze lieve moeder MARIA ITETERN ELLA FAULUSSE, weduwe van Izaak Nortier, in de ouderdom van bijna 66 jaar. L. J. Nortier. J. P. Nortier en verloofde. Ellewoutsdijk, 23 mei 1961. Breestraat 5. De begrafenis zal plaatshebben op vrij dag 26 mei a.s. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed, zacht en kalm, na een kort stondige ziekte, onze innig geliefde, zorgza me moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder, mevrouw S. M. VERPLANKE— WESDORP, weduwe van dc heer W. VERPLANKE, in de ouderdom van 83 jaar. Oostburg M. J. Krijnen Verplanke. W. P. Krijnen. S. G. van Dongen Krijnen. P. A. van Dongen. Sluis P. W. Krijnen. E. Krijnen Dicrkx. Wilinar. De begrafenis zal plaatshebben op vrij dag 26 mei 1961 des namiddags om 3 uur. Condoleantie-adres fam. Krijnen. v. Osta- straat 6, Oostburg. Oostburg, 23 mei 1961.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 14