Eerste Kamer wenst publikatie Nederland-Indonesië-documenten Moord op joden in bezet Roemenië Frans vredesvoorstel te Genève ingediend f mmoRD GEEN MENSEN RUILEN TEGEN TRACTORS Aardbevingen in Turkije en Griekenland WOENSDAG 24 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 Begroting buitenlandse zaken Alleen oppositie uit kritiek (Van onze parlementaire redactie). Den Haag Aan het eind van de eerste vergaderingsdag van de Eerste Kamer over de begroting van het departement van buitenlandse zaken voor 1961, heeft de socialistische afgevaar digde, prof. dr. ir. W. Schermerhorn er bij minister Luns zeer sterk op aangedrongen dat de documenten over de verhouding NederlandIndonesië zullen worden- gepubliceerd. De argumen ten die de minister heeft aangevoerd om deze openbaarmaking niet tot stand te doen komen, snijden geen hout, zo betoogde prof. Schermerhorn. De A.R.-afgevaardigde, de heer H. Algra stond in deze, zoals hij het noemde „volkomen rechtvaardige zaak" geheel achter prof. Schermerhorn met wie hij het overi gens in de debatten van de Kamer vaak oneens is. Prof. Schermerhorn betoogde dat de generatie, die zoveel meemaakte, er recht op heeft te weten wat er nu precies gebeurd is. Het argument dat er door publikatie buitenlandse ge- Aoeliglieden geraakt zouden kunnen worden, gaat niet aan, zo gaf hij te kennen. Misschien zouden er Indone sische gevoeligheden geraakt kun- uen worden, maar wat zou dat dan nog? Hij meende dat er meer binnenlandse gevoeligheden waren, van politieke partijen en particulieren. Maar de regering heeft niet tot taak politieke partijen te beschermen en indien particulieren door openbaarmaking geraakt zouden worden, dan moet men dit maar opvatten als een van de harde kanten die er aan de po litiek zitten. Rij van tien De eerste van tien sprekers, die in eerste instantie hun visie op de buitenlandse politiek gaven, was de V.V.D.-fractievoorzitter, mr. H. van Riel. Hij zei het niet ultra-waarsehijnlijk meer te ach ten dat een van beide grote we reldmachten zich van het atoom wapen zou bedienen. De blijven de waarde van een nucleair ver dedigingsapparaat trok hij der halve in twijfel. Snelle opbouw van de conventionele strijdmacht zag hij als noodzakelijk. Sprekend over de Europese politiek merkte de heer Van Riel op, dat zijn fractie volledig instemt met de politieke houding jegens Frankrijk. Met de huidige Nieuw-Guineapolïtielc moeten we voortgaan. De heer G. Vixseboxse (c.h.) gaf te kennen dat de N.A.V.O. moet uit groeien tot een organisatie die direct zal kunnen reageren op oorlogshan delingen als in Kongo en Laos. Aan gezien de tijd nog niet rijp is, zijn Europese verkiezingen nu nog niet aan de orde. De C.I-I.-afgevaardigde stelde zich voorts achter de hou ding van de minister van buiten landse zaken inzake het Europees nationalisme van Frankrijk en Duits land. Geen overmacht De laatste tijd gaan er regelma tig stemmen op het probleem Nieuw-Guinea los te laten. Hier- Schrootproces tegen staat der Nederlanden De vereveningslcas voor schroot in Brussel heeft een proces aangespan nen tegen de Nederlandse staat en een voormalige ambtenaar, de heer v. d. G., ter terugvordering van ten onrechte uitgekeerde verevenings toeslagen op schroot. De arrondisse mentsrechtbank in Den Haag heeft gisterochtend, toen de zaak voor het eerst voorkwam, aanhouding ervan verleend. Dit proces is een onderdeel van de afwikkeling der schrootfraude. De heer v. d. G. is een voormalige amb tenaar van het ministerie van econo mische zaken in Den Haag, die in 1958 werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar en negen maanden wegens het verstrekken van valse verklaringen van z.g.n. derde-landenschroot waaj-op door de kas In Brussel ten onrechte toesla gen werden uitgekeerd. MIDDEL TEGEN KIESPIJN. Scot land Yard is donderdag in Londen op zoek geweest naar een achttien jarig Zwitsers meisje, dat met kies pijn op weg was naar de tandarts. Rosalie Aschwanden uit Zurich, die de Engelse taal niet machtig is, was Der ondergrondse naar de tandarts gegaan om een tand te laten trek ken. In de trein raakte zij echter haar vrienden kwijt. De politie heeft vier uur tevergeefs gezocht naar de jon ge Zwitserse. Toen werd de jacht ge slaakt. Rosalie had zelf de weg naar huis gevonden. Zij was niet bij de landarts geweest. De kiespijn was wel weg. Van de zenuwen BLONDJE. Wat precies verkeerd is gegaan, weet de 12-jarige Linda Ap- pleyard uit Goole (Engeland) nog niet, maar toen zij haar gouden ha ren wilde verven, veranderde de kleur in hard oranje. Toen ze met haar oranje vlechten op school kwam, werd zij onmiddellijk door de directrice naar huis gestuurd. Na vijf uur wassen met water en zeep, had heur haar nog niet de oor spronkelijke kleur terug, maar het harde oranje was tenminste wat ver bleekt. Linda was diep-teleurgesteld over het resultaat. ..Ik zal wel altijd een blondje moeten blijven", verzuchtte zij. toe mogen we alleen overgaan in dien er gesproken kan worden van overmacht, zo betoogde ver volgens de A.R.-afgevaardigde, dr. W. P. Berghuis. Tevoren had hij uitdrukkelijk gezegd, dat Ne derland ten aanzien van Nieuw- Guinea de politiek en morele ver plichting heeft vast te houden aan het huidige beleid. Mr. Van Campen (k.v.p.) zag gaar ne nog enige verduidelijking van het Nederlandse standpunt inzake de Europese politiek, waarvoor door Nederland naar zijn mening een be langrijke bijdrage was geleverd. Hij toonde zich enigszins bevreesd voor blokvorming in de N.A.V.O. De heer Kapteyn (arb.) verweet mi nister Luns inconsequentie in zijn Europese politiek. Als beleidspunten gaf hij aan: de leden van de Euro pese executieven moeten deelnemen aan het politiek beraad, het moet Engeland gemakkelijk gemaakt wor den toe te treden tot de E.E.G., een politiek secretariaat moet zich zien te ontwikkelen en de eenheid in de N.A.V.O. mag niet worden geschaad. HET PROCES-EICHMANN Maar velen konden op het nippertje ontsnappen De openbare aanklager In het proces Eiclunann in Jeruzalem heeft gisteren gezegd dat Adolf Eichmann tijdens de tweede wereldoorlog met koppigheid aanstuurde op vernietiging van de gehele joodse gemeenschap van Roemenië. Dat hem dit niet geheel is gelukt, aldus de aan klager, kwam door de bezetting- van Roemenië door het rode le ger in 1943. Eichmann hoorde zoals gewoonlijk met klaarblijkelijk gebrek aan be langstelling 'hoe de aanklager met gesproken en geschreven bewijzen trachtte aan te tonen, dat hij de drijvende kracht was geweest ach ter het uitroeiingsprogramma dat de nazi's voor Roemenië hadden op gesteld. Later in deze week zal de openbare aanklager aan het hof een selectie voorleggen van ruim zestig bandop namen van materiaal dat als „de memoires van Eichmann" is versche nen in het Amerikaanse tijdschrift Life in de winter van 1960. De Israëlische procureur-generaal, Gideon Hausner, deelde het hof maandag mee dat Life had gewei gerd de originele manuscripten ter beschikking te stellen, maar dat de Israëlische regering in het bezit was gekomen van de bandopnamen. Mevrouw Perle Mark, weduwe van de vroegere opperrabijn van Czerno- witz in Roemenië, Abraham Jakoh Mark, in 1941 door de nazi's om het leven gebracht, beschreef voor het hof hoe tienduizenden joden uit Czernowitz eerst in het getto daar waren samengberachfc, en later wer den overgebracht naar een gebied in de Sowjetunie waar duizenden om kwamen. Het vervoer geschiedde over de rivier de Dniester. Mevrouw Mark, een frêle, bejaarde vrouw, zei dat kort nadat de stad in juli 1941 in handen van de Duit sers was gevallen, haar echtgenoot, zijzelf en honderden andere vooraan staande joden uit Czernowitz waren gearresteerd, en dat de hoofdsynago ge in brand was gestoken. Woedende Eichmann Documenten wezen uit dat Eichmann „woedend" was geweest toen de Roe- memen in 1941 achtentwintigduizend joden over de rivier de Bug in het door Duitsland bezette Polen hadden gebracht, voordat de nazi's ge reed waren om zich met hen te be moeien. Later werden vrijwel allen gedood, maar Eichmann beklaagde zich erover dat de deportaties „slor dig" waren uitgevoerd. Eichmann had zich ook boos ge maakt over de hulp die de Franse I Evian vreest luchtaanval H Een afdeling luchtdoelartillerie M is in stelling gebracht rondom M de residentie van de Franse de- legatie bij de onderhandelingen tussen Fiansen en Algerijnen in Evian-les-Bains. e§ Volgens een mededeling van M een officiële Franse zegsman ez aan United Press International i§ is deze maatregel genomen, om- M dat men anonieme dreigemen- Éf ten heeft ontvangen waarin sprake was van „eën bombar- dement" door „patriotten" die zich verzetten tegen de vredes- onderhandelingen met de Alge- rijnen. De zegsman wees erop, dat men |l vooralsnog deze dreigementen met een korreltje zout had aan- gehoord, maar dat men terzelf- n |z dertijd had besloten niets aan het „toeval" over te laten. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll handelsattaché in Boekarest aan de joden had gegeven om hen te hel pen ontsnappen. Hij had voorts de arrestaties gelast van de zoon van dr. Fiklerman, een joodse leider in Roemenië, die hij ervan verdacht de joden te helpen. Filderman jr. was op het ogenblik van zijn arrestatie in het door de Duitsers bezette Pa rijs. De Roemeense regering, aldus de aan het hof overgelegde documenten, had gevraagd om vrijlating Aan Filder man jr. Eièhmaiins geheime politie had geantwoord dat hij niet bereid was de verblijfplaats van Filderman bekend te maken, en had opdracht de Roemenen met een kluitje in het riet. te sturen door te zeggen dat Filderman reeds was vrijgelaten en teruggezonden van Berlijn naar Frankrijk. Dr. Fiklerman woont thans in Parijs. Kort voordat de zitting voor de lunch werd onderbroken, viel een vrouw op de publieke tribune flauw. Zij was door een duizeling bevangen als ge volg van de benauwde atmosfeer in de rechtszaal. Het Wereldeebeuren V De Amerikaanse senator Smat- hers heeft na een onderhoud met president Kennedy meege deeld dat de Amerikaanse rege ring niet zal ingaan op het aan bod van Fidel Castro, 1214 ge vangen genomen leden van de invasie-strijdmacht vrij te laten in ruil voor 500 tractors en bull dozers. President Kennedy erkent dat „be paalde humanitaire overwegingen' bestaan. De regering zal deze kwestie, echter in hoofdzaak overlaten aan particuliere Amerikaanse staatsbur gers en Cubaanse vluchtelingen, al dus Smathers. In Havanna hebben ongeveer vijftig moeders van gevangenen op de trap- Sen van het gebouw van de Ameri- aanse ambassade gebeden en bij de Zwitserse ambassade een verzoek aan de Amei-ikaanse regering over handigd. het aanbod te aanvaarden. De Zwitserse ambassade heeft gewei gerd het verzoek door te geven. Zoals bekend, worden de Amerikaanse be langen op Cuba behartigd door Zwit serland sinds de regering Eisenhower de diplomatieke betrekkingen heeft verbroken. Flatgebouw ingestort Te Hamburg is dinsdag een vleugel ingestoi't van een flatgebouw van vijf verdiepingen. Drie van de bewoners werden onder het puin bedolven, maar konden snel door toesnellende red dingsploegen worden gered. De politie stelt een onderzoek in naai de oorzaak van het gebeui-en. DE LAOTIAANSE ONLUSTEN Geen aansluiting bij oost noch west Frankrijk heelt dinsdag in Genève twee voorstellen ingediend om de neu traliteit van Laos te doen waarbor gen. Volgens het eerste zou de konink lijke regering zich moeten verbinden geen aansluiting te zoeken b:; de gro te machtsblokken van oost of west. Alle deelnemers aan de conferentie zouden van hun kant dienen te beves tigen, dat zij de Laotiaanse neutrali teit zouden eerbiedigen. De plaatsvervangend leider van de Franse delegatie, Chauvel, die de ont- Op het hoofdkwartier van de Ame rikaanse nazipartij vwrden voorbe reidingen getroffen voor een haat campagne tegen negers, joden en communisten. Men heeft, besloten brumhemden naar Alabama te zen den. Fotoleden van de nazipartij bespreken de campagne. werpen voorlas, zei dat naar zijn me ning, de internationale commissie van toezicht voor het vorstendom moest worden versterkt, om op de naleving van het nieuwe handvest toe te zien. Het was het eerste voorstel van net westen na acht dagen confereren. Het stond lijnrecht tegenover het Russi sche voorstel, ingediend door de mi nister van buitenlandse zaken, Gro- myko, die het recht van veto had ge- eist op alle operaties, die slechts ten doel hadden de vrede, te doen weer keren in Laos. De westelijke en de neutrale gedele geerden hadden dit voorstel reeds verworpen. Kind verongelukt Dinsdagavond is op de Napoleonsweg in Thorn (Limburg) het vierjarig zoontje van de familie Gijsen door een auto aangereden. Het kind, dat spe lenderwijze de rijweg was opgelopen, was op slag dood. Dinsdagochtend zijn uit de Neder landse vissersplaatsen de haringlog- gers vertrokken naar de visgronden op de Noordzee voor de jacht op de Hollandse nieuwe. Deze foto, ge maakt bij het visserijmonument in IJmuiden toont het uitvaren van de vissersboten in deze haven. Uit het topje van de mast wordt- vrolijk naar de wal geiouifd. Het zuidwesten van Turkije en de Dodecanesus hadden dins dag een aardbeving te verduren die haar epicentrum kennelijk in de Aegeische Zee had. Hou derden huizen werden vernield en de toren van de kathedraal van Rhodos bezweek. In het gebied ten zuidoosten van Athene werd de schok te 04.46 ge voeld. Persoonlijke ongelukken wer den niet gemeld, doch in paniek ren den toeristen en de plaatselijke be volking de straat op, terwijl huizen en gebouwen bezweken. Uit Izmir in Turkije is gemeld dat honderden huizen werden vernield of bescha digd te Marmaris, Ula en Mi las, aan de zuidwestkust van Turkije. Hulporganisaties hebben 500 tenten naar die streek gestuurd. De seis- mografen van de technische hoge school te Istanboel werden door de aardschok vernield en konden de kracht er van niet optekenen. Ko ning Paul van Griekenland en zijn gezin bevonden zich aan boord van hun jacht dat bij het eiland Rhodos voor anker lag. Op..dat eiland be vonden zich de hertog en de herto gin van Gloucester. Doch een vriend van het hertogelijk paar zei dat de schok zelfs niet was opgemerkt dooi de hertog. Okapi-bruid op weg naar Blijdorp Gistermorgen is vanuit Bazel aan boord van een rijnvaarder een 14 maand oud okapi stiertje vertrokken op weg naar Rotterdam waar het vrijdag zal aankomen. De okapi, een zeldzaam soort giraffe met gestreep te poten is bestemd voor de diergaar de „Blijdorp", als bruidegom voor de jonge Rotterdamse okapi die 18 da gen ouder is dan haar toekomstige gemaal. De beide jonge okapis beho ren tot de zeven enige die buiten afrïka in een dierentuin zijn geboren. Het «.stiertje „Heri" wat „gelukkig" betekent in het Kongolese dialekt van de streek waaruit de okapis stammen, is naar men zegt voor 25.000 Zwitserse francs aan de Rot terdamse diergaarde verkocht, omdat hij niet met zijn vader kon opschie ten, die ook in de Eazelse dierentuin verblijft. Het okapi-wijfje in de Rotterdamse diergaarde heet „Iluri" naar het Kongolese oerwoud. Ituri is de doch ter van een okapi-paar, dat in 1957 door de Belgische regering aan „BlijdQrp" is geschonken ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan van de diergaarde. De ouders heten Diota en Mambuti en zijn afkomstig van het vangstation, dat in Kongo bestond, voordat het land onafhan kelijk werd. Nozemrelletjes ijftig dronken jongelui van om streeks achttien jaar zijn aan de vooravond van Pinksteren naar een bij Kopenhagen gelegen camping gegaan en hebben daar op ontaarde wijze huisgehouden. Lara- vans werden vernield, kamperende meisjes zijn lastig gevallen auto s werden met stenen bekogeld en het liep tenslotte uit op een handgemeen met de politie. De rechtbank van Kopenhagen stelde gistermorgen vast dat het hier een relletje betrof van jongens (en meisjes) die men in ons land als nozems pleegt aan te duiden. Dit gebeurde in Denemarken. Ook in Engeland viel iets dergelijks voor. Hier grepen de langharigen en gebaarden de aankomst van een Amerikaans oorlogsschip, de Pro teus. aan om een relletje met de poli tie uit te lokken, zogenaamd omdat 1 ze tegen de atoombewapening zijn. En om wat dichter bij huis te blij- Iven: in onze eigen Nederlandse hoofdstad is het de dag vóór Pinkste ren ook allerminst rustig geweest. De kleinere jeugd vierde daar de jaarlijkse luilak. Jongens op kleur rijke bromfietsen, met leren vesten en sommigen met verwarde baarden, wierpen barricaden op voor de trams gooiden ruiten in en mishandelden een hoofdagent. Terwijl dus in enke le Europese hoofdsteden hel pink sterfeest op een dergelijke wijze werd ingezet, ontlaadde zich in de Amerikaanse staat Alabama een rel, die, wanneer men deze eens heel rustig zonder sentimentaliteiten en afstand nemend bekijkt toch ook wel tot een formidabele „nozemrel" is te herleiden. Dat is al uit officiële berichten op te maken. Men spreekt in het^nieuws uit Alabama over ..studenten", maar zo langzamerhand is men er wel ach ter dat in het buitenland ook heel jeugdige leerlingen van middelbare scholen zich met dit predikaat sieren. Het is daar niet alleen aan acade miebezoekers voorbehouden. Wat was er nu precies in Alaba ma gebeurd? De gouverneur, Patterson, heeft met een bevol king te maken, die voor een deel blank en voor een deel gekleurd is. Het is geen gemakkelijke bevolking. Dat bewijst de geschiedenis van deze staat wel. Er waren in het verleden vele onlusten. Het is misschien wel aardig even te vermelden dat in 18t>2 het zg. „Alabama-geschil" voorviel. Toen werd aan de bewoners van Ala bama de clandestiene handel verbo den met landen, die mei Amerika in oorlog waren. Een nogal erg onaf hankelijke staat dus. Sinds kort is deze staat weer in het nieuws geko men door de negerdominee Martin Luther King, die zijn taak als zie lenherder combineerde met zijn ac tie tegen de blanke bevolking. De do minee is nl. fel gekant tegen rassen scheiding. Hij kreeg daarbij nogal wat hulp van bepaalde blanken, die elke vorm van onrust aanmoedigen omdat ze ontevreden zijn over het maatschapplijke stelsel in de Ver enigde Stalen. Behalve deze morele hulp, kreeg de dominee op eerste pinksterdag steun van enkele auto bussen vol „strijders voor de vrij heid". Zogenaamde studenten en an dere jongelui, zoals de persbureaus meldden. Ontgewijfeld het slag jon gens dat ook in Kopenhagen, Am sterdam en Londen en overal ter we reld op een rel is belust. Zij troffen in Montgomery een stel blanke jonge lui die in de komst van deze „vrij heidsstrijders" een welkome aanlei ding zagen de wat eentonige feestda gen te doorbreken. Het kwam tot een veldslag, waarbij ook ouderen werden betrokken, die óf te goeder trouw waren, óf probeerden de „jeugd te begrijpen" door even zot te doen. De pïnksterdienst van ds.. King was erg druk bezocht. Ook al omdat het geen eigenlijke dienst was. maar een politieke samenkomst. Nadat de vrijheidsridders buiten Montgomery de eerste slag hadden verloren, trokken de jongens van de stad naar de kerk. Er zijn berichten dat onder die laatst on aanvankelijk ook negerjongetjes waren, die bij vergissing aan de „verkeerde" kant meevochten. Het kwam ten s'.otte tot een treffen bij de kerk. De samen komst werd verstoord en er vielen rake klappen. Die vielen er later nog meer toen Robert Kennedy, een broer van de president en minister van justitie, zich met de zaak ging be moeien. Daar kwamen in Alabama brokken van. De gouverneur had de staat van beleg afgekondigd, maar desondanks kwamen er ongevraagd toch politie-agenten, gestuurd door de beide Kennedy's. De New York Herald Tribune (een uiterst gema tigd blad) schrijft dat „de ongere geldheden het gevolg waren van sto kebranden van elders die naar Ala bama waren gekomen om de wetten en gewoonten te overtreden". Deze stokebranden, zo vervolgt het blad. kregen feitelijk nog morele hulp van de regering. De New York Times spreekt van een „nationale tragedie". Andere Amerikaanse bladen verwon derden er zich over dat „de vrijheids ridders" zoveel bescherming van de politie hebben gekregen. De balans opmakend van Alabama, kunnen we dus zeggen dat de rassen kwestie is aangegrepen door nozems die blijkbaar de kans kregen relle tjes te veroorzaken, welke de gehele wereldpers bezighouden, dat ds. King zijn zo vurig verlangde publiciteit kreeg en dat de familie Kennedy waarschijnlijk weer eens een minder juiste beslissing heeft genomen. VER. STATEN midden-c» ZUIO-QQSTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13