De hallen van de moderne Zweedse bergkoningen Hysterische massa in V.S. viel negers aan Voortrekkers BOSCH een pijp vol genoegen DINSDAG 23 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NIEMEYER garandeert de kwaliteit De witte vlek op de kaart (III) Rassenrel20 gewonden Specialisme van Zweden: boren in graniet hier heeft gepresteerd bij de aanleg van schuilplaatsen en ondergrondse fabrieken is fan tastisch. Schuilplaatsen John Huckerby heeft mij de ge weldige schuilplaats in Stock- holms centrum uitvoerig getoond: drie verdiepingen onder elkaar, elk een halve kilometer lang; spe ciale afsluitsystemen met deuren, die elk vijftig ton wegen, een uit muntende ventilatie, een eigen krachtcentrale, ruimte voor 20.000 mensen, gedurende vele dagen, goede sanitaire voorzieningen, voedseldepots, waterreservoirs, om maar eens enkele dingen te noe men. Het totaal bedrag, dat met de „bouw" van deze schuilplaats was gemoeid, bedroeg rond de drie miljoen dollar. Voor het sprin gen van de rotsen werd 100 ton dynamiet gebruikt, terwijl het „fijnere werk" werd verricht met drilboren. Twee jaar lang is over dit project gebouwd voordat het werd opgeleverd. Thans is het in gebruik als parkeerplaats, waar toe de kelder gehuurd wordt door een coöperatie (de I.C.) van de Zweedse B.B. Specialisme Zweden is Europa's „specialist on der de grond". En dit specialisme beperkt zich niet tot de Kfennis en produktie van gereedschappen, maar heeft ook te maken met de „mens onder de grond". Er zijn namelijk uitgebreide medische en psychologische onderzoekingen gehouden bij duizenden arbeiders over de vraag of het verblijf onder de grond voor de mens een groter risico met zich meebracht dan het „gewone" leven. Daarvoor werden bijvoorbeeld twee fabrie ken uitgekozen, die sterk op el kaar leken, maar wel verschillen in oppervlaktepeil: de een zat onder de grond, de ander er bo ven. Bij dit onderzoek kwam vast te staan, dat het percentage zieken bij het bovengrondse werk hoger was dan bij het ondergrondse! Maar wel traden er in het laatste geval bij de arbeiders een soort „psychologische bijverschijnselen" op: hoofdpijn, een algemeen ge voel van onbehagen, oogklachten en snelle vermoeidheid. Daar staat weer tégenover, dat het aan tal arbeidsongevallen onder de grond lager was dan in de „ge wone" fabriek. Er was één opval lend punt: de ondergrondse wer kers waren bezorgder voor hun eigen gezondheid dan hun colle ga's boven de grond. Uit deze on derzoekingen is overigens wel ko- men vast te staan, dat onder grondse bedrijven de hoogste ei sen stellen aan inrichting, maar vooraf ook aan de mensen, die er werkzaam zijn. Het personeel moet van hoge kwaliteit zijn, ter wijl vooral gelet moet worden op nauwkeurig nakomen van de vei ligheidsvoorschriften. Om kort te gaan: een ondergrondse fabriek betekent een „model-bedrijf". Elf bronzen slagen Dit alles heeft John Hucker by me verteld, terwijl we dwaalden door de lange gan gen van bedrijven en schuil plaatsen in Stockholm. Toen we weer buiten stonden leek Zwedens hoofdstad nog mooier dan zij al is: een mag nifieke stad in het gouden licht van de voorjaarszon. Er gens sloeg een klok, elf bron zen slagen Maar achter ons gebeurde niets, de hallen van de moderne bergkonin gen zijn anders dan in Peer Gynt tegen klokslagen be stand. Het is te hopen, dat zij nooit andere slagen te verduren krijgen, slagen die de totale vernietiging door de H.-bom aankondigen. Want de satanische trollen van Ibsen, op de vlucht gesla gen voor de sfèm ran de kerkklokken, zouden dan weer dansend en gillend te voorschijn komen. Maar nie mand zou ze nog horen Miljoenen mieren verscheept Vorige week zijn vanuit de Italiaanse plaats Civitavecchia miljoenen mie ren naar Sardinië verscheept als on derdeel van een hulpverleningspro gramma voor de Sardinische land bouw. Deskundigen van de universiteit van Paj-ma, die dit soort Alpenmieren al eerder met succes hebben gebruikt bij experimentele landbouwprojecten, hebben verklaard, dat de mieren on schadelijk zijn voor de mens en de gewassen, maar doodsvijanden van andere insekten, vooral de Catenaria- mieren. Deze Catenaria-mieren richten grote schade aan onder de kurkbomen, de voornaamste industrie van het ei land. Finland nodigt Gagarin uit Joeri Gagarin, de Russische kosmo naut heeft van de vereniging voor Fins-Russische vriendschap een uit nodiging ontvangen voor een bezoek aan Finland ter gelegenheid van de „dag voor de Fins-Russische vriend schap". Het is niet bekend, of Gagarin naar Finland zal gaan. Boven: Dit is de ingang van een van de grootste Stockhohnse schuilplaatsen, de Katarineber- gets-garage. Hier kunnen, zo no dig 20.000 mensen enkele dagen blijven en ruim 5000 gedurende lange tijd bivakkeren. Onder: Een blik in een van de hallen van een ondergrondse ga rage. In vrijwel alle grote steden van Zweden vindt men deze schuil plaatsen, die thans plaats bieden aan honderden auto's. Advertentie Wie de pijp tot een van z'n goede vrienden rekent doet dat ook met Voortrekkers - de lichte, door-en-door rijpe tabak, die het pijproken, tot een puur genoegen maakt. Assistent van Kennedy werd neergeslagen In de straten van Montgomery in de Amerikaanse staat Ala bama is de rust zondag weerge keerd. Zaterdag was het er tot een grote uitbarsting gekomen, toen blanken jacht begonnen te maken op negers en 1500 ne gers zich schuilhielden in een kerk. Politie en brandweer moesten stralen uit brandslan gen en traangas gebruiken om tweehonderd krijsende blanken in toom te houden en tenslotte te verjagen. De federale regering kwam in actie nadat een bus met „vrijheidsstrijders" propaganda makend voor rassen- gelijkheid in het zuiden der V.S. in Montgomery was aangevallen. Verschillende personen onder wie de persoonlijke vertegenwoordiger van president Kennedy, werden op gena deloze wijze getrapt en geslagen. Een jongeman, James Zwerg, de enige blanke onder dc vrijheidsstrijders, werd kennelijk het ernstigst gewond. Toen hij uit de bus stapte werd hy door gebaarde jongelieden tegen de grond geslagen waarop nog een regen van slagen op zijn gezicht en schouders daalde toen hij bloe dend op straat lag. Een andere groep blanken trapte en sloeg zijn reeds onherkenbaar gezicht op het hete asfalt van de weg. Hysterische blanke vrouwen gil den terwijl de menigte, inmiddels aangegroeid tot 1500 tot 2000 per- i sonen, nog opgewondener raakte. De vertegenwoordiger van Kennedy, de 32-jarige John Seigentlialer. assis tent van procureur-generaal Robert 0 De Russische veiligheidsdienst heeft, volgens een bericht van Tass, negen per sonen aangehouden, onder wie een vrouw, die worden beschuldigd van onwettige speculaties in buitenlandse valuta en gou den munten tot een bedrag van bijna twee miljoen gulden. Kennedy, werd bewusteloos geslagen toen hij zag dat een blank meisje werd achtervolgd en trachtte haar in zijn auto te halen. Seigenthaler, een twee meter lange man, lag ongeveer 25 minuten be wusteloos op straat voordat hij door politie werd gevonden naar het zie kenhuis gebracht. Alle ambulances door blanken be stuurd meldden dat de wagens motor storing hadden, vertelde een politie man op de vraag van een journalist waarom er geen ambulance was ge zonden voor Zwerg en Seigenthaler. Bij de ongeregeldheden werden in to taal twintig mensen gewond. Twee negers die niets met de betogingen hadden te maken, werden door jon gelieden aangevallen. Een van hen werd met brandbare vloeistof, die vervolgens werd aangestoken, over goten. Het laatst zag men hem spar telend op straat ligen. Het vuur was toen gedoofd, de andere neger liep een gebroken been op. elastisch rijden BOUGIES thBrmaeiast/C afgestemd op hel hedendaagse verkeer Het materiaal, waarmee de Zwe den het graniet „te lijf" gaan, wordt uitvoerig beproefd in proefmijnen", zoals hier gebeurt bij Atlas Copco. (Van een onze redacteuren). We gaan naar de hal van de bergkoning. Dat is me giste ren beloofd en het klonk idyllisch en zelfs sprookjesachtig. Die hal zou ergens in Stockholm te vinden zijn, maar nu ik er op weg naar toe ben laat het Stockholmse verkeer weinig van het sprookje over: het giert en raast voorbij, griezelig- links met enorme snelheden. Het is oppassen geblazen om er onbeschadigd door te komen Toch zijn we op weg naar de bergkoning. John Huckerby zegt het. En John is Brit, lijkt sprekend op Rainier van Monaco en verzorgt de voorlichting van een grote Zweedse industrie. Reden te over om hem te geloven public-rela tions officers zijn immers de sprookjesvertellers van de twintigste eeuw. „The hall of the mountain-king" zegt John en met een geleerd gezicht voegt hij er aan toe: „Ibsen". Leest hij soms dagelijks uit Ibsens Peer Gynt om een beetje Scandi navische sfeer op te doen? Hij grinnikt als ik hem dat vraag. „Ik weet eerlijk gezegd niks van Ibsen, maar ik hou van Grieg" is zijn antwoord en hij fluit een motief uit de Peer Gynt-suite. Hoe was het ook weer met de berg-' koning Hij was de vorst van de Trollen en -resideerde in een grot. Aan Peer Gynt wil hij zijn dochter cadeau doen, maar Peer weigert, waarop hij door de Trollen, wordt aan gevallen en overmeesterd. Op dat moment echter begint een kerkklok te luiden: de dwergen vluchten en de grot stort in. De grot stort in Daar kijkt Huckerby van op „Dat wist ik niet. Maar wees niet bang. Onze grot is stevig genoeg en bestand tegen kerkklokken en H.-bommen Nee, het is allerminst een sprook je: de hallen van de moderne Zweedse bergkoningen zijn ge maakt om atoomaanvallen te weerstaan. „En alleen bij een di recte treffer van een H-bom zijn deze schuilkelders in de rotsen niet helemaal veilig. Maar wat is dat in zo'n geval wel zegt John Huckerby. En terwijl we een gro te thans als parkeergarage in gerichte schuilkelder in de rot sen van Stockholms oude binnen stad binnengaan, vertelt John Hu ckerby me do geschiedenis van de moderne bergkoningen, de histo rie van de Zweedse natie, die „de grond inging Onder graniet Dat laatste is eigenlijk niet goed geformuleerd, want „grond" doet denken aan zacht materiaal. En dat is hier helemaal niet het ge val: Zweden ondergronds betekent Zweden onder graniet. In de afge lopen tientallen jaren is in dit land voortdurend slag geleverd te gen het keiharde graniet. Wan neer men Zweden geografisch-ge- ologisch-demografisch wil om schrijven, dan kan dat heel een voudig volgens Huckerby, mijn moderne sprookjesverteller, name lijk aldus: zesennegentigduizend meren, acht miljoen mensen en de rest graniet. Graniet, graniet, rots, rots, rots, het is inderdaad een op vallend kenmerk van dit land, TOts met een laagje grond. Vroe ger betekende dat armoede, want op rotsachtige bodem is het slecht hoeren. Maar in de eeuw van dc industrie heeft men van deze nood een deugd gemaakt op twee ma nieren: men heeft werktuigen ont worpen en vervaardigd om het graniet te lijf te gaan en voorts heeft men een groot deel van het Zweedse bedrijfsleven onderge bracht in ondergrondse fabrieken, zodat zij in tijden van oorlog vei lig zullen zijn. Beide zaken hebben de Zweden de laatste jaren beroemd ge maakt in het buitenland. De Zweedse drilboren zijn fameus dank zij een uitmuntende sa menwerking tussen een pers lucht-industrie Atlas-Copco) ei» een staalbedrijf (Sandvi- ken). liet door deze bedrijven vervaardigde materiaal, vari ërend van het zwaarste kali ber drilboor tot uiterst dunne tandarts-boren (dental-air) is over de erehele wereld bekend. Het wordt gebruikt ln de mij nen (o.a. in Nederland), bij tunnelaanleg als bij de Mont- Blanc, kortom bij alle belang rijke projecten, waarbij staal (v het tegen een harde boden» moet opnemen. Daarnaast heb ben én de Zweedse staat én de industrie voortreffelijk munt weten te slaan uit hun eigen „gewroet" in de Zweedse rot sen. Terecht: Want wat men

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7