PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PINKSTEREN 1961 WAS MINDER DRUK Recreatiecentrum Braakman is nu voor het publiek toegankelijk Scheveningse pier de grote trekpleister Frankrijk staakt het vuren in Algerije „GROENE DRAECK" WAS IN VEERE EN ZIERIKZEE Vandaag.. BRAND STICHT CONSTERNATIE IN „DE WITTE" 204e jaargang - no. 119 Dagblad, uitgave van de flrma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7,00 p. kw.; Ir. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 23 mei 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties <max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro DO. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3548, adv. 3647/3643); Middelburg, Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg. tel 2395; Ter neuzen tel 2116; Zierlkzee. red tel 2425. adm tel 20G4. A.N.V.V. telde 275.000 buitenlandse bezoekers FEESTELIJKE OPENING VOLGT NOG Jachthavens, bosaanplant en caravan- en kampeerterreinen Met nog een feestelijke, officiële opening in het vooruitzicht, Is het nieuwe recreatiecentrum „De Braakman" zaterdagmiddag voor het pu bliek toegankelijk gesteld. Voor deze onofficiële, maar toch wel belang rijke gebeurtenis had zich een groepje „werkers-van-het-eerste-uur" in het noodcafé op het recreatieterrein verzameld om overigens aieer za kelijk dan feestelijk even stil le staan bij het bereiken van deze nieuwe mijlpaal in de Braakman-ontwikkeling. Naast de heren A. I'. Hanssens, P. J. L. van Hoek en A. P. Kostense, respectievelijk burgemeester van de gemeenten Hoek, Philippine en Biervliet, waren daarbij aanwezig de per soneelsleden van het beheerschap, vertegenwoordigers van de brouwerij die het café exploiteert en cafépersoncel. „Voor de feestelijke ope ning moeten we nog een gepaste datum zoeken", zo vertelde de voor zitter van het beheerschap, burgemeester Hansscns. Het 60 ha. groot recreatieterrein heeft sedert vorig jaar een aantal ingrijpende veranderingen en verbe teringen ondergaan en groeit lang zaam maar nauwkeurig zeker naai zijn uiteindelijke bestemming. Links van de invalsweg naar de ter - reinen is een ruime parkeerplaats met vijf stroken aangelegd, die plaats bieden aan enige honderden auto's. Rechts van deze toegangsweg staat nu nog een eenvoudig controle gebouwtje, dat door een stenen g - bouw zal worden vervangen. Daar naast komt een bungalow voor de sedert kort in dienst van het be heerschap getreden algemeen be drijfsleider, de heer J. H. M. Witte. Dwars door het terrein is een aantal verharde wegen aange legd. Eén daarvan leidt naar de beide jachthavens, waarvan er één is gepacht door een Gentse jachtclub, terwijl de andere door particulieren kan worden ge bruikt. „Voor raceboten en wa terskiërs is er in deze 120 ha. dp- pervlakte water geen plaats, om dat deze sporten maar last, on gerief en gevaar opleveren voor de zeilers en zwemmers", zo vertelde de heer Witte. Meer achterwaarts tussen nog jonge bosaanplant is plaats gereserveerd voor niet minder dan 70 bungalows, die gedeeltelijk gepacht of geheel in eigendom van hét beheerschap zul len blijven. Ook heeft het beheerschap sinds kor te tijd in difst genomen de heer A. v. d. Berg, die als (CIOS-) sportle raar hoofdzakelijk de zwemmers on- ders zijn hoede zal krijgen. Als de temperatuur van het water het tc - laat, begint hij reeds op 1 juni aan staande zwemlessen té geven aan de scholieren uit Hoek, Biervliet, Phi lippine en Hoofdplaat. Daarnaast krijgen uiteraard ook de va kantiegangers in de Braakman volop gelegenheid tot het nemen van zwemlessen. De caravan- en kampeerterreinen zijn geheel gereed om een vrijwel onbeperkt aantal gasten te ontvan- fen. Deze terreinen zijn verdeeld in rie categorieën, namelijk gezinnen, meisjes en jongens. Het fonkelnieu we toiletgebouw is voor begrippen op kampeergebied werkelijk uniek. Er zijn speciale dames- en herenafde lingen met ieder een ruime was plaats, 19 kranen, spiegels, 4 douchecellen, 2 wasbakken, kraak heldere w.c.'s etc. Het gebouw omvat verder een speciale kookgelegenheid een strijkkamer, een scheerkamer met stopcontacten en verder een aantal bergruimten. Ook zijn sinds zaterdag zowel het toiletgebouw als de caravan- en kampeerterreinen, voorzien van elektrisch licht. Juist op de openingsdag arriveerden op het terrein de eerste twee caravans! Het beheerschapspersoneel er zijn ook al twee vaste personeelsleden in dienst is verder begonnen een nog nieuwe landbomvschuur in te rich ten als recreatieruimte voor de kam peerders. Het ligt in de bedoeling om daarin een televisietoestel te plaat sen en ander amusement te geven. In Autobus rijdt huiskamer binnen In Nieuwe Pekela is gisteravond een autobus van de firma Stutvoet te Oude Pekela van de weg afgeraakt en via een heg en een tuin terecht gekomen in de woonkamer van de familie T. de Lange. De familie, die uit tien personen be staat. was juist de kamer uitgegaan. De bestuurder van de bus (die geen passagiers vervoerde) en zijn ver loofde zijn ernstig gewond in het zie kenhuis te Groningen opgenomen. De oorzaak van het ongeval is ver moedelijk een veerbreuk. één der hoeken van de schuur ko men een kantine en telefooncel: er is een kamer voor de badmeester, magazijnruimte, etc. Naast de schuur wordt een kampwinkel ge bouwd. De schuur krijgt een beton nen vloer, grote openslaande deuren terwijl aan de wegzijde een tegel terras wordt aangelegd 'ter grootte van 90 m2. Samenvattend belooft dit nieuwe re creatiecentrum in de Braakman ont spanning te brengen op velerlei ge bied. De watersportliefhebbers kun nen er zeilen, roeien, zwemmen en vissen; er is een grote ruimte ge reserveerd voor bebossing de 2 jaar oude aanplant staat al meters hoog! vogelliefhebbers vinden er broedplaatsen van soms zeldzame vo gelsoorten (waar ze overigens op een behoorlijke afstand van moeten blij ven). En als straks ook de dagjes mensen uit Zeeuwseh-Vlaanderen en België het nieuwe ontspahniugs- en recreatieoord hebben „ontdekt" en met duizenden dit stuk „Braakman" bezoeken, dan lopen ze beslist geen gevaar dat ze elkaar op liet 60 ha. grote terrein voor de voeten zullen lopen...! (Van onze Haagse redactie). Pinksteren 1961 bracht een dikke stroom buitenlanders meest Duitsers ertoe te „recreatiegebied Nederland" te bezoeken. Tocli was de stroom minder dik dan vorig jaar, zelfs minder dan op het weekeinde van de eerste mei van dit jaar en van Pasen (1, 2 en 3 april). Volgens tellingen van.de A.N.V.V. passeerden dit pinksterweekeinde 275.000 buitenlanders de grensposten. Op 1 mei daarentegen kwamen er 320.000 ons land binnen en met Pasen was dit aantal 375.000. Dit betekende dat niet alle aan logies en recreatie verdienende bedrijven dit jaar op een uitgesproken gunstig pinksterweekeinde kunnen terug- Het meest sprekende cijferver- schil gaven de totalen van de logies-ïnformatiedienst, die de A.N.V.V. samen met een 20-tal V.V.V.'s verzorgde. Het afgelo pen weekeinde werden 7000 mensen aan onderdak via de informatiedienst geholpen tegen 40.000 met Pinksteren van vo rig jaar en 14.000 op 1 mei en met Pasen van dit jaar. De kampeerinformatiedienst van de A.N.V.V. en de A.N.W.B. kreeg slechts zeer weinig infor matieaanvragen to behandelen. Na Informatie bleek dat zaterdag avond in Amsterdam alle hotels vol geboekt waren, in Rotterdam en Arn hem bereikte men dit verzadigings punt pas zondagavond, terwijl in Scheveningen/Den Haag en Utrecht gedurende Pinksteren 1961 nog heel wat bedden onbeslapen bleven. Drukte op de pier Het dagbezoek was nog- vrij groot, op tweede pinksterdag zelfs dank zij het verbeterde weer, zelfs zeer groot. Het concentreerde zich wat net westen betreft op Schevenïn- gen met als trekpleister de nieuwe pier, waar maandagavond werd geteld dat in totaal sinds de opening 140.000 bezoekers door de draaihekjes waren ge schuifeld, en de gepavoiseerde vlaggetiesdagvloot In de haven en op Zandvoort, waar de auto races om de grote prijs van Ne derland maandagmiddag werden verreden. Een ander punt dat veel bezoek trok was de sprookjestuin „De Efteling", waar men 25.000 bezoekers telde (een record voor Pinksteren) en de Haag se miniatuurstad Madurodam, waar 28.000 toeristen recreëerden. De A.N.W.B. schat de gemiddelde bezettingsgraad op de Nederlandse kampeerbedrijven gedurende Pink steren 1961 niet hoger dan 50 pro cent. Aan de kust deed zich nog een incident voor. Drie Duitse sport-, vissers werden door hoog water Te Zierilczee heeft zaterdagmorgen burgemeester Chéval van St.-Hilaire in Normandic het jumelage-monn- ment onthuld, een geschenk van zijn stad aan Zierilczee. Het monument is een kopie van dat, wat vorig jaar in St.-Hilaire werd onthuld en dat een geschenk van Zierilczee was. geïsoleerd op het Noorderhoofd bij Hoek van Holland. Na 36 uur konden zij zondag door de red dingbootbemanning uit hun be narde positie worden verlost. solide garanties De Franse regering heeft zater dag haar eerste officiële con tact met de Algerijnse nationa listische regering in balling schap, vergezeld doen gaan van de-verrassende afkondiging van een eenzijdige wapenstilstand in Algerije. Het effect van dit besluit op de onderhandelaars in Evian was zodanig, dat zij na de openings zitting van honderdvijf minu ten opbraken en besloten van daag opnieuw bijeen te komen. „Wij hebben tijd voor ruggespraak nodig", zei de Franse delegatieleider, minister voor Algerijnse zaken. Louis Joxe, na afloop öp een persconferen tie. Joxe zei dat Frankrijk aanstuurde op een „volledig soeverein Algerije" Parijs, zei hij, houdt zich aan wat president De Gaullc op 16 september 1959 met betrekking tot Algerije viert de beroenjide Zweed- se expressionistische dichter, roman- en toneelschrijver en Nobelprijswinaar dr. Par F. Lagcrkvist te Lindingö zijn S 70ste verjaardag. WVVVVVV\*AAA/WVV\/VWVVV ONGEVALLEN De drukte op de weg ging weer ge paard met talrijke ongevallen. De achtjarige H. J. Vonk uit Kootwij kerbroek werd zaterdagmiddag over reden door een bestelauto en over leed aan de opgelopen verwondin gen. De 24-jarige R. Post uit Wijnaldum reeds bij Franeker tegen een boom. Hij was op slag dood. De vijftien jarige bromfietser M. S. uit Krim pen aan de IJssel werd door een personenauto doodgereden. Voorts kwamen zaterdag de 30-jarige M. Huizing om het leven toen zijn auto bij Hoornsterzwaag in de vaart reed na een botsing met een andere auto. De slachtoffers van eerste pinkster dag waren de zestienjarige Peter Maas uit Tilburg, die omkwam bij een botsing tussen een scooter en een auto tijdens een scooterrally en een negentienjarige Duitser, die met zijn auto tegen een boom reed in Soest. Gisteren werd een jongetje van drie jaar, Meindert van de Hoek uit Blija, bij het oversteken door een auto overreden. Op de rijksweg bij Bunnik reed*» een personenauto tegen een boom. Een der inzittenden, mevrouw J. Blomvan Barneveld kwam om het leven. Overleg in Evian begonnen Rebellen eisen heeft uitgestippeld, n.l. 'n referendum onder de Algerijnen om over eigen lot te beslissen. Joxe bevestigde dat het in Algerije te houden volksreferendum een algemeen karakter zou moeten hebben, en niet beperkt blijven tot het polsen van de F.L.N.-aanhang. „Wat zou een raadpleging te be tekenen hebben wanneer alleen maar een deel van het volk ge hoord zou worden", aldus vroeg zich de Franse minister af. De Sahara noemdhij een vraagstuk Terwijl aanvankelijk niet zo erg ver ontrust de leden van de Haagse lit teraire sociëteit „De Witte" zaterdag avond achter hun kelkje zaten, be streed de brandweer met groot mate rieel het vuur, dat op de derde etage van deze vermaarde sociëteit in het Haagse regeringscentrum aan Het Plein woedde. De brand was ontdekt door een dei- leden van De Witte, die toen hij in de speelzaal zat te bridgen, geknetter hoorde. De zolder, waar oude meubels waren opgeslagen, is geheel uitgebrand. De speelzaal en de biljartzaal, waarin tien biljarts staan, zijn geruïneerd. De schade wordt voorlopig geschat op twee ton De brand betekent niet, dat „De Witte" gesloten zal moeten worden. In de andere vleugel van het gebouw, waar zich onder andere de conversa tiezaal en het restaurant bevinden is geen schade aangericht en vermoede lijk zal ook de leeszaal aan de voor zijde van de vleugel, waar de brand woedde, in gebruik kunnen blijven. Deze vleugel is de oudste. Het ge bouw dateert van 1802. op zichzelf, ..dat misschien in Evi an aan de orde zal komen". De Algerijnse rebellenregering heeft zondag laten weten dat zij zich niet zal aansluiten bij de door de Franse regering aangekondigde staking der vijandelijkheden in Algerije „tenzij serieuze en solide garanties" aan het Algerijnse volk worden gegeven. Relletjes Zaterdagavond werden by ongere geldheden ïu Oran tien personen ge wond. De politie heeft ca 30 arresta ties verricht onder aanhangers van een „l-rans Algerije". CUBA RUILT GEVANGENEN IN - tegen tractors en bulldozers - Mevrouw Eleanor Roosevelt, dr. Milton Eisenhower, een broer van oud-president Eisenhower en de voorzitter van de Amerikaanse vakbond van werknemers in de auto-industrie, Walter Reuther, zijn van plan gelden bijeen te brengen voor de aankoop van tractors en bulldozers,, om die te ruilen tegen gevangenen op Cuba. Fidel Castro is hiervan op de hoogte gesteld. De Cubaanse revolutionaire raad heeft in New York verklaard dat hij het voorstel van de Cubaanse regering om gevangenen te gen bulldozers uit te wisselen, om „humunitaire redenen" aan vaardt, hoewel het voorstel in strijd met de internationale conven ties aangaande krijgsgevangenen wordt genoemd. De prijs van de 500 bulldozers en tractors kan variëren van 6 tot 27 miljoen dollar. De Cubaanse minister van buitenlandse zaken Raul Roa verklaarde in een televisie-interview dat het aanbod „een stap naar vrede is". Prinsessen Beatrix en Margriet zagen caissons Veerse Gat De prinsessen Beatrix ei» Margriet hebben de pinksterdagen met prinses Beatrix' jacht „De Groe ne Draeck" op de Zeeuwse wate ren doorgebracht. Op de middag- van eerste pinksterdag bracht dé „Groene Draeck" de van studie- genoten vergezelde prinsessen op et Veerse Meer, waar zij een kijkje namen bij de rij doorlaat- caissons waarmee het Veerse Gat is afgesloten. Omstreeks vijf uur meerde het jacht hij de sluizen in het kanaal door Walcheren. Het bezoek was vrij onopvallend; de prinsessen overnachtten op „De Groene Draeck" en verlieten ook het ver dere deel van de zondag het jacht niet. Op de morgen van tweede pinksterdag koerste het jacht met in het Kielzog het rijkspolitie- vaartuïg RP-25 naar Zierikzee. paar meerde het jacht met de prinsessen even na 12 uur even eens vrijwel onopgemerkt aan ,,'t Luitje" bij de nieuwe haven. Daar gebruikten de prinsessen aïweer aan boord het middagmaal. Slechts een handjevol mensen op de dijk bij het ,,'t Luitje" sloeg de Lemster draak gade, toen deze om één uur het havenkanaal uitgleed. „De Groene Draeck" zette toen via de Oosterschelde en Zijpe koers naar Numansdorp, vanwaar de prinsessen per auto naar Soestdijk vertrokken. Bij het uitvaren van het Zierikzeese havenkanaa! dreigdeer een kort oponthoud, toen „De Groene Draeck" het er achter dobberende roeibootje ver loor. Het jacht voer echter door, de „R.P-25" pikte het sloepje op. Maandagmorgen rond half tien werd de Lemster draak van prin ses Beatrix alweer vrijwel on opgemerkt bij het verlaten van het Veerse Meer geschut in de nieuwe sluis in de Zandkreekdam. Op de foto passeert het jacht de keersluis in net havenkanaal van Zierikzee. (Foto P.Z.C.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1