Tcw» Dick van Enthoven (21 min. voor) ontnam Van der Ven oranje trui PROTESTANTSE KERKBLADEN OVER „ZIEKENHUISKWESTIE" Zeeuwse recreatie-waardenen de Deltaplan-balans Waar zijn onze schepen? 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 20 MEI 1961 RONDE VAN NEDERLAND (Advertentie) Dick Groeneweg ontnam Joop Captein zege in vierde etappe (Van een speciale verslaggever) „Ze hebben zelf de slag gemaakt. Mijn eigen ploegmaten. Ik zat op 45 seconden heel alleen voor het peloton en nog kwamen ze me niette hulp", klaagde een ontgoochelde Lambert van der Ven aan de finish van de vierde etappe van de Ronde van Nederland, die in een verrassende sprintzege eindigde van Dick Groeneweg. Een overwinning weggerits op de eindstreep voor de sprinter pur sung Joop Captein die uit het groepje van negen uitlopers op zijn gemak de winst dacht te grijpen, maar voor zijn over moed onmiddellijk op de vingers werd getikt. 'an negen Dick Ent- In die groep hoven, de opvolger van Lambert van der Ven als oranje-truidrager. Want het peloton liet zich in deze aller merkwaardigste etappe op ruim 21 minuten rijden, om precies te zijn op 21 minuten en 22 seconden. Vreemde dingen In deze ronde van Nederland gebieden vreemde dingen. Het begint de gewoonste zaak van de wereld te worden dat bijna onmiddellijk na de «tart enkele renners de benen ne men, dan sidderend van ongeduld voor liet peloton uit wachten op nog enkele andere avonturiers en zich dan blakend van ijver op de pedalen werpen om zo ver mogelijk uit de buurt, te komen van de hoofdmacht, die dat alles maar rustig over zicli heen laat komen. Dit is nu al vier dagen lang het geijkte recept. Die ontsnapping van Dick Entlioven van de ploeg ÜVliddelink is trouwens één van de raadsels waarover men voorlopig niet uitgepraat raakt, zo min als het feit, dat twee ploegma ten van de nu al weer voormalige oranje-truidrager Lambert van der Ven de vlam in de kruitpan staken. De meute was Hoogeveen (33 km) namelijk nog niet gepasseerd of Piet Steenvoorde zat al 500 meter voor het peloton achterom te kijken of er geen andere renners te vinden waren die wel iets voor een wieleravontuur voelden. Piet Steenvoorde kreeg na tuurlijk zijn zin. Of nu Klaas Buchly de ploegleider van Lambert van der Ven, a) heftig gebaarde, dat het zo niet moest. Piet Steenvoorde had er lak aan. Met een dankbare blik in zijn ogen ontving hij de Zeeuw Enti le Verstraete, de taaie Huub Zilver* berg, de sprinter Joop Captein, zijn ploeggenoot Ab van Egntond als mede Albert Sluis en Dick Enthoveu van de ploeg Middelink. Hoofdstuk Een kopgroep dus van tien man met genoeg inhoud om een nieuw hoofd stuk toe te voegen aan het emotio nele rondeboek, als tenminste, alle renners met dezelfde gedachte be zield waren, namelijk zo ver moge lijk weg te lopen in hun rush naar de finish te Doetinchem. Op dat ogenblik, toen de neuzen ge teld werden ontdekte Klaas Buchly de stunt die Joop Middelink zo listig had voorbereid. Dick Enthoven zat daar met zijn 4lA> minuut achter stand op Lambert van der Ven mid den tussen een groep renners die al len op dertien of meer minuten la gen. De oranje trui was in groot ge vaar, vooral daar Geldermans c.s. de kunst van-het afstoppen uitstekend verstaan en de achterstand toen reeds 45 seconden was. Feitelijk is hiermee het verhaal van deze etappe verteld. Regelmatig groeide de ach terstand van de hoofdmacht, steeds duidelijker werd dat Dick Enthovn, de nieuwe oranje-truidrager zou worden en Huub Zilverberg zijn tweede plaats in het algemeen klas sement ging heroveren. Zelfs een lekke band vlak voor de ravitaille ring te Zwolle deerde Dick Entho ven niet. De officiële uitslag van de vierde etappe luidt 1. Dick Groeneweg (ploeg Lakeman) 4.54,56 (minuut bonificatie inbegrepen) 2. Joop Captein (ploeg Jansen) 4.55.26 (30 seconden bonificatie inbegrepen) 3, Piet Steenvoorden (ploeg Buchly) 4.55.56 j 4. Miel Verstraete (ploeg Lakeman) z.t. 5. Diek Enthoven (ploeg Middelink) z.t. 6. Ab van Egmond (ploeg Buchly) z-t. 7. Mik Snijder (ploeg Buchly) z.t. S. Huub Zilverberg (ploeg Jansen) z.t. 9. Geurt Pos (ploeg Heil) 4.56.03 10- Ab Sluis (ploeg Middelink) 5.04.42 11. Wal ter Almaviva (Italië) 5.17.13 12. Jos Aanraad (ploeg Heil) z.t. 13- Jo de Haan (ploeg Lakeman) 5.17.17 14. Jacques van der Klundert (ploeg Middelink) z.t.; 15. Peter Post (ploeg Middelink) z.t. 16. Antoon van der Steen (ploeg Lakeman) z.t.17. Piet van Hees (ploeg Buchly) z.t. IS. Piet Rentmeester (ploeg Jansen) z.t. 19- Jan Westdorp (ploeg Lakeman) z.t. 20. Jaap Kersten (ploeg Jansen) z.t.; 21, Theo Sythof (ploeg Buchly) z.t. 22. Bart van der Ven (ploeg Buchly) z.t. 23. Bas Maliepaard (ploeg Jansen) 5.17.18 24. Martin van der Borgh (ploeg Jansen) Wtm van Est (ploeg Buchly) z.t. Ka de vierde etappe ziet het algemeen klassement er als volgt uit I. Dick - 20.23.04 sen) 20.36.30 ruts J de enige echte Sedert 1912 Van der Putten besluit geluidsband af te draaien De technisch hoofdambtenaar van het ministerie van defensie F. H. van der Putten uit. Bussum zal de ge luidsband, waarop hij vorig jaar ja nuari bet bewijs van een poging lot uitlokking van een aanrandingsscène meent to hebben vastgelegd, voor de rijkspolitie in Oodewater afdraaien. Dit heeft hij besloten na overleg met zijn Amsterdamse raadsman, mr. N. J. Geleijnse, die antwoord heeft ont vangen op zijn brieven betreffende deze zaak "an de Rotterdamse offi cier van justitie, mr. J. H. van de Roemer. Lakeman) 20.40.404. Joop Capicln (ploeg Jansen) 20.41.105. Piet Steen- voorden (ploeg Buchly» 20.41 40 6- Mik Snijder (ploeg Buchly) 20.44.18 7. Bart van der Ven (ploeg Buchly) 20.44.50 3. Jan Westdorp (ploeg Lakeman) 20.45.34 9. Piet Rooimeester (ploeg Jansen) 20.45.4S 1.0 Geurt Pos (ploeg Heil) 20.45.49 11. Jaap Kersten (ploeg Jansen) 20.46.42 12- Martin van der Borgh (ploeg Jansen) 20.48.00 13. Wïm van Est (ploeg Buchly) z.t. 14. Daan de Groot (ploeg Middelink) z.t. 15. Roger Baens (ploeg Lakeman) 20.48.18 16. Jo de Haan (ploeg Lakeman) 20.49.24 17. Bas Maliepaard (ploeg Jansen) 20.49.26 18- Peter Post (ploeg Middelink) 20.49.26 19, Ab Sluis (ploeg Middelink) 20.50.23 20. Ab van Egmond (ploeg Buchly) 20.54.29 21. An ton van der Steen (ploeg Lakeman) 20.55.39 22. Miel Verstraete (ploeg La keman) 20.56.2623. Jaequès van der Klundert (ploeg Middelink) 20.57.22 24- Piet Damen (ploeg Janeen) 20.59.46 25. Jo de Roo (ploeg Middelink) 21.01.04. Het dagploegenklassement ziet er als volgt uit 1. Ploeg Buchly-14.47.48 2. Ploeg Lake man 15.08.10 3. Ploeg Jansen 15.08.40 4 Ploeg Middelink 15.17-56 5. Ploeg Heil 15.30.34 6. Italië 15.51.49. Na de vierde etappe luidt het algemeen ptoegenklassement 1. Ploeg Buchly 57.19.32 2. Ploeg Jansen Enthoven (ploeg Middelink) f 57.35.43 3. Ploeg Lakeman 57.40.32 4. Huub Zilverberg (ploeg Jan- Ploeg Middelink 57.48-28 5. Ploeg Heil L21.38. Aanklacht tegen de heer Worms Tegen de heer L. Worms is gister ochtend officieel een aanklacht we gens laster ingediend door de heer D. P. Spierenburg, vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit der E.G.K.S- De heer Worms is gisterochtend op uitnodiging van de officier van justi tie te Den Haag. mr. dr. J. C. Ma- ris. op het parket in Den Haag ver schenen De voorlichtingsdienst van de Euro pese gemeenschappen beeft officieel bekendgemaakt, dat de lieer Spie renburg ..thans bij de justitie een aanklacht heeft ingediend tegen de auteur van de lasterlijke beschuldi gingen die tegen hem in Nederland zijn geuit". Bij een plechtigheid op het vliegveld van Brazzaville is een nieuwe luchtvaart maatschappij van de ..Brazzaville gropp" van elf tanden. .Air Afrique" genaamd, formeel opgericht. De Westhapelse muziekvereniging „Oefening Kioeelct Kunst" heeft vrij dagavond haar nieuwe uniformen aan de bevolking aetoond. Dat ge beurde tijdens een bijeenkomst in Westkapelle herrijst" en een muzi kale ondgang door het. dorp. Dit charmante vrouwelijke lid van het tamboerskorps van O.li.K. toont hier het keurige donkerblauwe uniform. (Foto P.Z.C.y Piet van der Kuil niet meer in eerste elftal P.S.V. (Van een correspondent) Het bestuur van de eredivisieclub P.S.V. beeft besloten Piet van der Kuil voorlopig niet meer in hel eer ste elftal te laten uitkomen. De voornaamste reden hiervan is dat Van der Kuil de wens te kennen heeft gegeven P.S.V. te willen ver laten. Reeds zijn verschillende verenigin gen geïnteresseerd, waaronder ook een Spaanse club. P.S.V. zal echter Van der Kuil nicl laten gaan voor een bedrag dal lager ligt dan 130.UOU gulden, hetgeen door P.S.V. aan Ajax is betaald. Onafhankelijk hiervan heeft Roel Wiersma bedankt als aanvoerder van het eerste elftal en is definitief vervangen door Toon Brusselers. De oorzaak hiervan is van interne aard. Deze besluiten zijn reecis vorige week genomen, maar in verband met de te spelen interlandwedstrijd pas deze week in gevoerd. Wielerwedstrijden in Hansweert Op maandag tweede pinksterdag wordt te Hansweert de traditionele wielerronde voor nieuwelingen en ad- spiranten verreden. Er hebben voor deze koers 39 nieuwe lingen ingeschreven. Van Zeeuwse zij de starten onder anderen R. Hoö- gerland uit Kapelle. kampioen van de ren- en toerclub „Theo Middelkamp", Goes, Dies Kosten, ook een sterke troef uit Kapelle, alsmede F. Boon man uit 's-Heerenhoek, Tolhoek uit Yerseke en verder sterke coureurs uit Brabant en Limburg. Zelfs enkele ren ners uit Amsterdam zullen aan de start verschijnen. De wedstrijd voor nieuwelingen be gint om 3 uur, de adspiranten. van wie er 21 zijn ingeschreven, starten een uur vroeger. Voetbal uitgesteld: zwemmen afgelast Tijdens stedenontmoeting Mïddelburg-Vlissingen De adviescommissie voor sportaan- gelegenbeden te Middelburg liecft door omstandigheden gedwongen en kele wijzigingen moeten aanbrengen in het programma voor de massale sport ontmoeting tussen Middelburg en Vlissingen. Deze aanwïjzigingeu betreffen voetbal en zwemmen. Daar de VC Vlissingen namelijk tij dens de sportmanifestatie promotie wedstrijden moet spelen op 28 mei en 4 juni, moet de wedstrijd tussen de ploegen van beide stedelijke elftal len uitgesteld worden. Vermoedelijk zal deze wedstrijd op woensdag 13 juni a.s. in Middelburg gespeeld wor den. Daar het zwembad in Middelburg, dat thans „uitgerust" wordt met een zuiveringsinstallatie, niet tijdig ge reed komt, kunnen dc zwem- en po- lowedslrijd tussen Middelburg en Vlissingen niet doorgaan. Daar nog niet met zekerheid is te zeggen wan neer het zwembad gereed zal zijn en gezien het overbezette zwempro- gramma voor de Zeeuwse sportlie den dit jaar, is de zwemontmoeting afgelast.' In het toch al uitvoerige programma is echter nog een plaatsje gevonden voor een voetbalwedstrijd tussen de Middelburgse COAK en de Vlissing- se Marine, zodat ook deze tijdelijke bewoners van beide steden aan de manifestatie deelnemen. Prestatiemars Vlissingen Bergen op Zoom 70 km Aan de prestatiewandeltocht Vlissin genBergen op Zoom (ongeveer 70 km.), die zaterdag 27 mei a.s. wordt gehouden, nemen van de Middelburg se gymnastiekvereniging „Achilles" dc heren Jan de Leeuw (3e maal) en Kees Sturm deel. In Goes krijgen de ze wandelaars gezelschap van hun clubgenotes A. van Boven. J. Dekker, A. de Leeuw en de heren B. Verhage en J. Maljers, 'die alleen het traject GoesBergen op Zoom (ongeveer 10 km.) lopen. Voor de laiige-afstandtippeiaars Jan de Leeuw uit Middelburg en Chris Kaij uit Roosendaal schijnt een wan deltocht van 70 km. overigens niet lang genoeg te wezen, want, voordat zij van start gaan in Vlissingen loopt dit tweetal eerst even de route in om gekeerde richting, van Bergen op Zoom naar Vlissingen. TE BERGEN OP ZOOM Tweede in serie van De protestants-christelijke stich ting stelde daar echter tegenover, dat het nieuwe ziekenhuis noch een r.-k. noch een protestants- christelijk, maar een algemeen christelijk signatuur zou moeten dragen. Naar het oordeel van de protestanten was dit ook de op vatting, die door de burgemeester van Bergen op Zoom werd gehul digd. Ook meent de protestants- christelijke stichting, dat het standpunt in overeenstemming met dat van de minister is. In de kerkbladen wordt er dan ook op gewezen, dat er stellig niet van een .wijziging in het standpunt van protestantse kant kan worden gespro ken en wel daarom niet, omdat de predikanten Wisse en Van der Stoel meenden dat wat de burgemeester voor ogen stond, reeds in het A.B. G. aanwezig was. Zij meenden dat een nieuw ziekenhuis, waar Bergen op Zoom hard aan toe is, het best zou kunnen worden gebouwd door het college van regenten van het A. B.G.. dat bovendien reeds enige ja ren hiervoor ministeriële toestem ming bezit. Hoewel hel overleg tus sen beide partijen steeds in goede verstandhouding werd gevoerd, ble ken de standpunten onverenigbaar, zodat helaas geen resultaten konden worden bereikt, aldus de artikelen In cle kerkbladen. Van dit negatieve re sultaat is door de protestants-chris telijke stichting mededeling gedaan aan de minister, waarbij 'het ver zoek een ziekenhuis van'150 bedden den te mogen bouwen, werd gehand haafd. In een derde en laatste arti kel willen de kerkbladen nog enkele eindconclusies trekken. drie artikelen In een serie van drie artikelen ne men de kerkbladen van de hervorm de en gereformeerde kerken de Ber gen op Zoonise „ziekenliuiskwestie" onder de loep. In liet eerste artikel werd het begin van de moeilijkheden geschetst, waarbij de goede wil, van liet Algemeen Burger Gasthuis, de r.-k. St.-Elisabetlisticliiing en de pro testants-christelijke stichting om tot samenwerking te komen, aanwezig bleef. Opzet was bouw van één groot streekziekenhuis van algemeen chris telijk karakter, ter vervanging van het verouderde A.B.G. In het tweede artikel wordt deze week het verdere verloop der bespre kingen belicht. De kerkbladen schrij ven, dat het A.B.G. tijdens de bespre kingen verklaarde, dé exploitatie van een ziekenhuis te zullen staken wan neer een nieuw groot ziekenhuis zou worden geopend. Daarna besloten de St.-Elisabethstichting en de protes tants-christelijke stichting het over leg gezamenlijk voort te "zetten. Van de zijde der laatste kwam de sugges tie een vleugelziekenhuis të stichten. De protestantse cn r.-k. patiënten zouden ieder in hun eigen vleugel en dus tn eigen sfeer kunnen worden verpleegd. Na het oordeel van des kundigen te '-ebben ingewonnen, kwamen beide gesprekspartners tot de conclusie dat. ge2ien. de geringe ervaring met dit type ziekenhuis, de oplossing niet in deze richting gevon den moest worden. Tijdens het verdere overleg bleken de partijen niet tot elkaar te kunnen komen.Van de zjjde der St.-Elisa bethstichting ging men uit van een i r.-k. ziekenhuis met een r.-k. medi- sclie moraal. Teven» stelde men dal Burgmeester cn wethouders van alleen onderwerp van overleg znn Heemstede liehhen besloten de nan kunnen znn, de male waarin en de do eigenaar van het vernleglnjSliuis ijze waarop aan. door de r.-k. stieli- „Beleen" verleende voorlopige ver- Vergunning verpleeghuis le Heemstede ingetrokken ting te benoemen van protestants-christelijke richting, plaats zou kunnen worden gegeven in het bestuursbeleid en in leiding en erplegïng in het ziekenhuis. HET TOERISME EN ZIJN BATEN Artikel van drs. Verburg in E.S.B. In Economisch Statistische Berich ten van deze week komt drs. M. C'. Verburgdirccteur van het E.T.I. voor Zeeland, terug op de recente E.T.I.- Ntudic over het toerisme. Zijn bijdrage draagt dc titel „Analyse van Imten van het toerisme". Uitgangspunt vormt de moeilijkheid de waarde van recreatiegronden te schatten wanneer zi.j niet in de handel komen. Dit geldt b.v. duinovergangen, aanlegsteigers bebossingen, paden enz. Deze moeten toch worden aange legd. Gemeenten en provincie hebben hiervoor geen geld, omdat zi.j voor toeristen helaas geen uitkeringen uit liet gemeentefonds krijgen. Men moet dus een beroep op het Kijk doen, dat hiervoor speciale fondsen ten behoeve van de probleemgebieden heeft. Die fondsen zijn echter nog niet zo groot en ook andere gewesten trekken er aan. Werken die nuttig zijn drei gen dan ook achterwege te blijven, vandaar dat de schrijver poogt een soort rentabiliteit te berekenen zoals in het bedrijfsleven gewoonte is. Recreatiewaarden worden sterk on derschat. Dit is gebeurd op de econo mische balans van baten en kosten van het Deltaplan. Prof. Tinbergen heel't daar de toekomstige recreatie- waarde op een kapitaalbasis geschat van f 100 miljoen, Dit is veel te laag. maar dat is geen bezwaar omdat de meest voorzichtige schattingen, die neerkomen op een tekort op de balans van f500 f 700 miljoen, toch nog aanleiding voldoende waren om het Deltaplan uit te voeren. Wanneer het om de toekomstige voorzieningen gaat niSSISSIPPILLOYO (HEIDIJK 18 OKAVKLAND I OR AN JE FONTEIS 19 is het echter gewenst de schattingen te preciseren. Zijn deze te laag dan is er immers minder aanleiding er ex tra Rijksgeld in te stoppen. Tinbergen ging uit van toeristen- cijfers van 1954 en komt via verschil lende gemiddelden tot 2 miljoen over nachtingen in Zeeland in 1973. Récen te cijfers wijzen uit dat het er in 1960 al 1,7 min waren en het E.T.I. ver wacht een verdubbeling in hoogstens zeven jaar. Bovendien zijn er 1,2 min dagtoeristen, die economisch even veel betekenen als 1.2 miljoen over nachtingen. Het dagtoerlsme aan de Deltawerken zal zeker ook met sprongen omhoog gaan, om over de Oosterscheldebrug niet te spreken. Onder toepassing van een zelfde coëfficiënt van 60%, ten gevolge van het feit dat het toerisme zich ten dele louter zal verplaatsen van elders naar Zeeland, en dus geen winst zou betekenen (60% is gezien het tekort aan recreatieterreinen en de 5-daagse werkweek wel zeer hoog) komt de heer Verburg tot een waarde van f 1000 miljoen. Hierin heeft hij evenals Tinbergen een bedrag voor Goeree- Overflakltee en voor ae zeil- sport besloten. Dit is dus tien maal zoveel als Tin- hergen. Voegt men deze waarde op de Deltabalans in dan is er geen teaort van f500 f700 miljoen, maar een overschot van ten minste £200 min. Al is dit alles strikt genomen ook zon der het Deltaplan al te verwachten, toch geeft deze berekening 'n nuttige aanwijzing in de mogelijkheid tot waardevermeerdering van het Delta- meer. Vervolgens gaat do schrijver in op methoden van berekening zoals dé ze o.m. door het Staatsbosbeheer in de Verenigde Staten voor rivler- béltkenprojecten (als het Delta plan) worden toegepast. Deze uit eenzettingen liggen ook ten grond slag aan het recreatierapport van het E.T.I., waarvan wij onlangs uitvoerig verslag gaven. De con clusie luidt overheidsinveste ringen van ongeveer f 50 min. in de recreatiesector in Zeeland in de komende tien 1aar verantwoord zouden zijn, maar waarschijnlijk niet eens nodig. De schrijver vergelijkt dit bedrag mei dc f 90 min. die Rotterdam in de ko mende tien jaar voor recreatie zal uit trekken. 't Feit dat Zeeland niet over voldoende fondsen heschikf en Rott- terdam wel, mag voor het Rijk geen reden zijn investeringen in Zeeland achterwege te laten. De rentabiliteit hiervan meent schrijver voldoende te hebben aangetoond. gunning in tc trekken. De eigenaar zal een nieuwe voorlopige vergun ning worden verleend tot uiterlijk 1 mei 1962. doch deze zal allopn gel den voor de verzorging van niet gees telijk gestoorden. B. en w. hebben bepaald, dat de thans in het tehuis aanwezige geestelijk gestoorde bejaarden zo spoedig mo gelijk, in verleg met de wethouder van volksgezondheid en de geriater, ir. andere tehuizen moeten worden geplaatst. Uit het in opdracht van b. en w. door de geriater dokter Kok uitgebrachte rapport en riaar aanleiding van door de wethouder van volksgezondheid, de heer J. C. Corver, ontvangen in lichtingen, gehouden besprekingen en gevoerde verhoren is komen vast te staan, zo delen b. en w mede, dat er niet voldoende waarborgen be staan voor een redelijke verzorging of verpleging van de' in het tehuis „Helena" opgenomen geestelijk ge stoorden. Een intensieve controle zal dienen uit tc wijzen, dat er geen rjezwaren be staan, de thans verleende tijdelijke vergunning voor de verzorging van niet geestélijk gestoorden te zilner tijd nog wéér te verlengen, aldus b. en w. van Heemstede. Met grote dankbaarheid en blijdschap geven wij ken nis van de geboorte van ons zoontje en broertje HENDRIK D. J. Remijn. S. Remijn-Koppejan. Thijs, Sannie, Ada, Liesje, Japie. Serooskerke (WO, 19 mei 1961. Heden overleed zachi en kalm onze geliefde vader, behuwd, groot- en overgrootvader, SIMON MOL, weduwnaar van CATHARINA MAAT in de ouderdom van ruim 84 jaar. Goes: J. A. v. d, Does- Mol A. v. d. Does. Burum (Fr.) C. van Damme- Mol C. van Damme. Schore: J. J. van Raayen- Mol. T. van Raayen Klein- en achter kleinkinderen. Goes, 19 mei 1961. Wilhelminastraat 38 De begrafenis zal plaatsvinden óp dins dag 23 mei om 12 uu- te Driewegen. Condo leantieadres: Wilhel minastraat 38, Goen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6