Reuwijk Waarom gaat belastingverlaging per 1 juli niet door? Bernard Drukker nam afscheid van carillon Stroom van Duitse „brommers" verwacht De Gaulle verbiedt stakingsacties 2ePINKSTERDAG van 11-4 uur MOGELIJKHEDEN IN NIGERIA VOOR HANDEL EN ONDERWIJS ZATERDAG 20 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT vi*i| toegang Bent U nog niet in de gelegenheid geweest het interessante en inspirerende bezoek aan onze 3000 MEUBELFABRIEKSCOLLECTIES te brengen? Wij nodigen U uït.dit bezoek NU te brengen. 2e PINKSTERDAG houden wij speciaal voor U KIJKDAG van 11 tot 4 uur. 3 door geheel Nederland winkelcentrum „Oude" BINNENWEG /KAREL DOORMANSTRAAT TEL. 11.16.70 (144) 18000 m* verkoopruimte „Wie bij van Reeuwijk niet vindt wat hij zoekt, zoekt meubelen die nog niet gemaakt worden." 3000meubelfabriekscolleclies ROTTERDAM Beurs ontruimd, loos bomalarm Voor de tweede maal In drie dagen werd het beursgebouw in de Franse hoofdstad in allerijl ontruimd om de politie in de gelegenheid te stellen te zoeken naar een, naar later bleek niet aanwezige bom. Op het hoofdkantoor van de Fran se bank Crédit Lyonnais was een anoniem telefoontje ontvangen, met de mededeling dat in het kantoortje van de bank in het beursgebouw een bom was geplaatst. De gewaar schuwde politie stelde onmiddellijk een onderzoek in, doch vond niets. Uit voorzorg was het gebouw ont ruimd. Dinsdag was een soortgelijke waar schuwing ontvangen. Op 4 april was echter wel degelijk een bom in het beursgebouw tot ontploffing geko men, waardoor veertien mensen werden gewond en grote schade werd aangericht. OVERHEID BEDUCHT VOOR NIEUWE C.A.O.'S Minister komt er ook zonder 500 miljoen wel Woensdag heelt minister Zijl stra aan alle onzekerheid een eind gemaakt en heeft hij veler hoop de bodem ingeslagen. De in het vooruitzicht gestelde be lastingverlaging gaat niet door, althans niet op 1 juli a.s., om dat onze economie momenteel een koopkraehtsinjeetie van ƒ500 miljoen niet kan verdra gen. Deze injectie zou de beste dingen te veel opdrijven en daardoor het gevaar van een overbesteding in huis halen. Een belastingverlaging betekent dat de gezinnen minder naar de fiscus behoeven te brengen en dat zij dus meer geld overhouden. Natuurlijk is het de vraag of dat geld voor .100% wordt besteed. Door mensen met een groter inkomen vermoede lijk niet, maar naar mate het inko men lager is, zit men toch wel te springen om wat meer geld te kun nen uitgeven. En juist voor de lage- ie en middelgrote inkomens zou de belastingverlaging zoden aan de dijk zetten. Op zich zelf kan het natuurlij'k geen kwaad, als de consumptie toeneemt. Het is juist een bewijs, dat het ons goed gaat. Maar men kan niet ver der springen dan de polsstok reikt. Deze wijsheid geldt ook voor onze economie. Er moet evenwicht zijn tussen hetgeen door produktié be schikbaar komt enerzijds en de be stedingen van ons allemaal ander zijds. Wordt dit evenwicht verbro ken, doordat de koopkracht te ver wordt opgevoerd zonder dat de pro duktié hiermee in de pas loopt, dan raken wij in het slop van de over besteding. En dan komen wij onher roepelijk bij de bestedingsbeperking terecht. Inderdaad zit dit er in. Nu al is de koopkracht sterker gestegen dan de overheid verwacht had. In het kader van de gedifferentieerde loonsverho ging zijn er met de jaarwisseling diverse loonsverhogingen gegeven. De indexcijfers van de regelingslo nen zijn dan ook voor verschillende bedrijfstakken in januari van dit jaar gestegen: de metaalnijverheid cn de voeaings- en genotmiddelen industrie b.v. Loonsverhoging Een doorn in het oog van de over heid is ook de te snelle invoering van de vijfdaagse werkweek. In feite be tekent een kortere werktijd bij ge lijkblijvende nominale lonen een loonsverhoging. En nu spreken wij nog helemaal niet van het feit, dat sommigen de vrije zaterdag gebrui ken om elders een karweitje op te knappen. Voor ieder persoonlijk is dit iets wat heel begrijpelijk kan zijn. Onze totale economie krijgt echter een brok extra koopkracht te venverken. Beducht is onze overheid ook voor het aflopen van de collectieve ar beidscontracten in de loop van dit jaar. Want met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid kan worden verwacht, dat de vakbonden een nieuwe loonsverhoging claimen. Dit is dus andermaal een koopkrachts vergroting. De 500 miljoen die hier bovenop zou komen, ziet de minister van fi nanciën als men vergeve ons de merkwaardige beeldspraak de druppel die de emmer doet overlopen. Hij vindt het risico te groot en stelt daarom de belastingverlaging uit. Vóór het einde van het jaar weten wij echter wel wanneer de verlaging ons deel zal worden. T ragi-komisch Het tragische (of moeten wij zeggen tragi-komische) is overigens, dat de schatkist die 500 miljoen best zou kunnen missen. De minister komt er zonder dit geld ook wel. Alleen con junctureel stuit de gift op bezwaren, omdat de vermeerdering van de koopkracht onvoldoende door een vergroting van dc produktié wordt opgevangen. Dit is althans het uit gangspunt van de minister. Het gehele probleem draait dan ook eigenlijk om een verdere opvoering van de produktié, een opvoering die op één lijn zou staan met de stijging van de koopkracht. De cijfers van de laatste maanden zi jn'inderdaad niet bijster moedge vend. In het najaar werd de pi'oduk- tiestijging steeds groter (oktober 9%%, november ll1,i% en december 12ii%, elke maand vergeleken met dezelfde maand van het jaar er voor). Maai: dan gaat het bergaf waarts. In januari van dit jaar lag de produktié in de industrie 7%% hoger dan in januari 1960, in febru ari was het verschil met een jaar geleden gezakt tot 51/4%, terwijl dit in maart 5%% was. Er zit dus gelukkig nog voor uitgang in maar de sprongen voor waarts zijn kleiner geworden. De vraag is nu of de produktié niet in sterkere mate kan stijgen. Dit is een lastig geval. In de eerste plaats zal die sprong steeds moeilij ker worden, omdat de plank elk jaar hoger komt te liggen. Maai- veel slimmer is, dat één van de ideale mogelijkheden om de produktié te vergroten, meer werknemers, volko men ontbreekt. Werkloosheid Ons land heeft en wie zal dit uit sociaal oogpunt niet van harte toe juichen een uitermate lage werk loosheid. Eind april waren er nog maar 28.600 mannen werkloos, waar van bijna de helft minder geschikt voor lichamelijke arbeid was. Tegen over dit aanbod, her en der over het land verspreid, stonden er 71.600 aanvragen van werkgevers bij de gewestelijke arbeidsbureaus. Zo liggen de kaarten. We zullen het ministeriële besluit moeten aanvaar den, al zal menigeen de zorg van de minister overdreven vinden. Zij die zo redeneren, denken dat alles wel zal loslopen, zowel met de consump tie als met de produktié. Wij zijn echter niet zo optimistisch. De consumptie is tot nu toe maar matig gestegen; hooguit ligt zij 7 a 8% .hoger dan een jaar geleden, minder dus dan de stijging van de koopkracht. Wij zouden er helemaal niet van opkijken als die stijging grotere vormen zou aannemen. De minister van financiën had be gin maart nog gehoopt, dat de reva luatie van de gulden uitkomst zou brengen. Hierdoor toch kunnen de goederen goedkoper worden inge voerd, waardoor de prijzen naar be neden kunnen. Na de met veel tam tam aangekondigde prijsverlagingen in enkele levensmïddelenbedrijven hebben wij echter weinig- of niets ff et een programma van afscheidsliedjes uit de moderne amuse- M 1V/| meutssector (Sag beim Abschied, Helaas het is voorbij, Bloe- sem van seringen e.d.) heeft de 51 jarige Amsterdamse stads- beiaardier Bernard Drukker gistermiddag afscheid genomen van M M het carrillon van de Munttoren, dat hij gedurende anderhalf jaar H als eerste Nederlandse lichte-muzïekbeiaardier heeft bespeeld. g Op 24 mei a.s. vertrekt hij met de „Willem Ruys" uit Rotterdam M M naar Australië, waar hij in Surfers Paradise (warm vakantieoord op 40 mijl van Bribane) tezamen met zijn vrouw en drie dochters (een van zes en een tweeling van drie jaar)) een nieuw bestaan H hoopt te kunnen opbouwen. s „Ilc mag niet zeggen dat het een definitief afscheid is", zei Bernard m Drukker toen hij uit de stokklavieren van het Munttorencarillon zijn herkenningsmelodie „New is the hour" toverde. „Ik heb voor een paar jaar contracten daar, in restaurants en bij vele van de 80 H radio- en t.v.-stations. Maar als het niet gaat, dan kom ik natuur- §i lijk terug. Dan neemt ik mijn plaats in de Munttoren weer in, want s M de gemeente heeft mij op non-actief gesteld. Gedurende mijn „afwe- M s zigheid" zal het carillon twee maal per week bij toerbeurt door H andere beiaardiers worden bespeeld". H H Bernard Drukker, die vorig jaar een streep zette onder zijn 32- s jarige loopbaan als organist in Cinema Royal („Ik had altijd een H P programma van community singing en daar heb je publiek voor M nodig, wat door de t.v. niet meer kwam"), heeft sinds januari jl. H in opdracht van de B.U.M.A. geprobeerd of een akademie van de s H lichte muze in Nederland bestaansrecht heeft. „Maar de B.U.M.A. ging niet akkoord met mijn opzet voor zo'n school en daarom ben lï ik er mee gestopt" zei Bernard Drukker. Hij neemt zijn elektro- H nisch-stereofonisch Lowrey-orgel mee naar Australië. Bij het vex- trek van de „Willem Ruys" zal hij er via de scheepsradio het Wil- helmus op spelen en ook tijdens de reis geeft hij aan boord enkele concerten. Het eerste, op 23 mei, kort voor het vertrek, wordt via de radio uitgezonden. jntllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHH meer gehoord. De tegenkrachten blijken groter te zijn "dan de overheid I verwacht had. Dit bewijst eens te meer dat de richting, die de economie moet in slaan, zich heel moeilijk precies laat voorspellen. Verborgen krachten kun nen de ontwikkeling een geheel an dere kant opstuwen. Het is daarom heel niet onverstandig van de minis ter om de kat nog even uit de boom te kijken. Nieuw gesprek over Schelde-Rijnverbinding De Nederlands-Belgische commissie, die het vorig jaar is ingesteld voor de verbetering van de Schelde-Rijnver binding, zal op 26 mei opnieuw in Brussel bijeenkomen. Woensdag hebben op het Belgische ministerie van buitenlandse zaken voorbereidende besprekingen plaats gehad, waaraan werd deelgenomen door de ministers Spaak en Fayat van buitenlandse zaken, de Belgische am bassadeur in Den Haag, Van der StratenWaillet, de Antwerpse wet houder voor de haven, Delwaide, en de voorzitter van de Belgische delega tie in de commissie, baron De Gruben. De commissie had reeds op 1 januari een rapport aan de Belgische en Ne- dex-landse regering moeten uitbrengen. Van Belgische zijde zal op de bijeen komst van de volgende week worden aangedrongen op het op korte termijn bereiken van een conclusie, hoewel in grote lijnen de standpunten ten aan zien van een tracé voor een verbe terde verbinding tussen de Schelde en de Rijn elkaar clicht zijn genaderd is het overleg naar men van Belgische zijde mededeelde vx-ijwel vastgelopen op andere vraagstukken, die hoofdza kelijk op financieel en technisch ge bied liggen. De Belgische delegatie hoopt op de vergadering van 26 mei deze impasse te kunnen doorbreken. Van Nederlandse zijde wordt de dele gatie geleid door jhr. Tjarda van Starkenburg Stachouwer. Schietpartij in Assam In Siltsjar, in Zuidoost-Assam, zijn zeven mensen, onder wie eenv rouw en een kind om het leven gekomen, toen de politie het vuur opende op een menigte, die erkening van het Bengali als tweede officiële taal in Assam eiste. Nadat Bonn rijbewijs invoerde Nederlandse industrie bezorgd (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse bromfietsindustrïe verwacht binnenkort niet onaanzien lijke moeilijkheden op de binnenland se afzetmarkt. Men neemt aan dat binnen enkele weken, maar het kan ook enkele dagen zijn, een grote ac tiviteit van de Duitse bromfietsindus trie op de Nederlandse markt zal los barsten en het wordt voor zeer goed mogelijk gehouden dat de prijzen van de Duitse bromfietsen een voor de consument aantrekkelijk stuk bene den die van Nederlandse bromfietsen zullen liggen. De oorzaak van de plotselinge te verwachten Duitse interesse voor de Nederlandse markt is te vinden in de invoering van een rijbewijs voor bromfietsers in Duitsland, hetgeen een afname van de interesse voor bromfietsen in Duitsland tot gevolg heeft gehad. Bij verscheidene hande laren in grote Westduitse steden zou de afzet van de normale 40-kilome- ter-bromfietsen in de voorjaarsmaan den van dit jaar in vele gevallen slechts twee procent bedragen van die van 1960. De wijze waarop de Duitse brom fietsindustrie wellicht zal trachten de grote voorraden bromfietsen naar Ne derland af te stoten is, zo deelde een doorgaans goed in de Duitse indus trie geïnformeerde bron mee: 1. aanzienlijke financiële steun ver lenen aan importeurs van Duitse bromfietsen voor het opzetten van een grote publiciteitscampagne. 2. verlaging van de verkoopprijs. Met opzet vermeden onze zegslie den het woord „dumping", omdat J. W. HUPKES BIJ TERUGKEER Nederlandse leerkrachten zijn hartelijk welkom Gistermiddag zijn 18 van de 25 le den der Nederlandse economische missie, die een bezoek van ruim twee weken aan Nigeria lieeft ge bracht, op Schiphol teruggekeerd. „Nigeria geeft duidelijk de indruk graag samen te werken met het westen. Men verheelt niet dat men hulp nodig heeft. In dit opzicht heeft het westen een echte taak, die bo vendien commercieel goed kan wor den uitgevoerd. De economische be hoefte is zo groot, dat Nigeria zou geneigd zijn deze overal te zoeken, indien liet westen zou falen. Neder land heeft er een goede naam", zo luidde liet commentaar van de heer J. W. Hupkes, voorzitter van de di rectie van de N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde, die de lei ding van de missie op zich nam toen de minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, deze na twee da gen van het bezoek neerlegde, omdat hij naar Ghana vertrok. „Het onderwijs vormt een enorm probleem in het land", vervolgde de heer Hupkes, „en men heeft er dan ook grote belangstelling voor oplei ding van Nigeriaanse krachten in het buitenland (overigens een drup pel op een gloeiende plaat) en in bui tenlandse krachten, die in Nigeria zelf zouden willen werken. Vooral op het gebied van landbouwkundig en technisch onderwijs zouden Ne- dei-landse leerkrachten welkom zijn." De missie was zo onder de indruk gekomen van de energie, waar mee Nigei'ia het onderwijs poogt te stimuleren, dat de leden onder ling een bedrag van 150.000 gul den toezegden, waarvoor aan vier velschillende ondei'wijsinstellin- gen in Nigeria ieder een biblio theek zal worden gekocht. Im- en export Na Groot-Brittannië is Nederland de grootste afnemer van Nigeria, dat naar ons land voornamelijk cacao, palmpitten en aardnoten exporteert. In 1959 kocht Nederland voor 170 miljoen poilden in Nigeria en voerde voor 77 miljoen gulden produkten naar Nigeiia uit. Verleden jaar was het verschil tussen onze im- en ex port met het land wat geslonken. De cijfers waren toen 137 miljoen gol den aan invoer uit en 99 miljoen gul den aan export naar Nigeria. Dat wij meer van Nigeria kopen dan de Nigerianen van ons, achtte de heer Hupkes geen groot bezwaar. Zij leveren ons immers grondstoffen, waarmee wij ook artikelen fabrice ren, die voor onze export worden be nut. Teneinde de economische betrekkin gen nog verder te verstevigen, zal eind augustus een Nigeriaanse mis sie onder leiding van de federale mi nister van financiën ons land bezoe ken. men het niet zo voor de hand lig gend beschouwt dat dc Duitse fa brikanten liun produkten beneden de kostprijs van de hand zullen gaan doen. Een dergelijke politiek is minder gunstig voor ue toe komst, wanneer de Duitsers weer tegen normale prijzen op de markt terug zouden moeten Komen, zo zei men. „Maarzo werd er direct aan toegevoegd, „dit is de visie van van daag. Morgen kunnen we er wel an ders over moeten denken, want het is best mogelijk dat de Duitsers onder de druk van de grote voorraden (to tale afzet naar de binnenlandse han del in Duitsland vorig jaar 400.000 stuks) zullen proberen er nog uit te halen wat er uit te halen is, waarbij zij misschien bereid zijn verliezen van miljoenen marken te accepteren. Alle symptomen voor een verrassende ontwikkeling zijn aanwezig, zo meent men in kringen van de Nedérlandse bromfietsiudustrie. Spoorwegaanslag in Frankrijk Met een plastieken bom is een aan slag gepleegd op de spoorbaan van de lijn Parijs-Rome, nabij d'Aigue- belle in het departement Savoie. dicht bij de Italiaanse grens. Donr de ontploffing werden drie van de vier rails beschadigd. Hoewel de sabotage al zeer spoedig werd ontdekt, waren niettemin in middels twee sneltreinen de plek van de aanslag gepasseerd, één in elke richting, zonder enige hinder van de breuken in de rails te ondervinden, en zonder dat enige schok werd ge voeld. De dader, een Italiaanse mijnwerker die vroeger korporaal in het Franse vreemdelingenlegioen is geweest, werd kort na de aanslag geaiTes- teerd. Hij heeft een bekentenis afge legd. Onderwijzers hebben de A.N.L.O. gesticht In Amersfoort is opgericht de Alge mene Nederlandse Leerkrachtenor- ganisatïe (A.NJL.O.). Op de. statu ten zal koninklijke goedkeuring worden gevraagd. Tevens werd be sloten dat de A.N.L.O. zich zal aan sluiten bij het N.V.V. Van de A.N. L.O. kunnen uitsluitend leden van de Nederlandse Onderwijzersvereniging (N.O.V.) lid worden. Deze nieuwe organisatie is in de eerste plaats opgericht om N.O.V.- leden die dat wensen in de gelegen heid te stellen in N.V.V.-verband te worden opgenomen. Het hoofdbe stuur van de A.N.L.O. bestaat uit 12 leden van het hoofdbestuur van de N.O.V. De voorzitter is de heer Jac. Lootsma, als secretaris treedt op de heer W. van der Grevel cn als pen ningmeester de heer E. Steenbergen. DWANG IS MOGELIJK Dinsdag 6 juni echter algemene staking President De Gaulle heeft stappen ondernomen tegen de stakingen die het land voor grote ongemakken stel len. Zijn bevel aan de ambtenaren om onmiddellijk weer aan het werk te gaan, is door de vakbonden waar bij de één miljoen ambtenaren zijn aangesloten, van de hand gewezen. Zij hebben voor dinsdag 6 juni een algemene staking afgekondigd. In een communiqué dat werd uitge geven na een zitting van het Franse kabinet, werd gezegd dat de regering van De Gaulle de stakingsacties be schouwde als „een aanval op het na tionale belang", met het oog op de problemen waarvoor de natie zich zag gesteld. Eerste onder deze pro blemen is öe dreiging met geweld in Frankrijk en Algerije door de aan hangers van een Frans Algerije, aan de vooravond van het begin van het Frans-Algerijnse gesprek in Evïan. Het decreet van De Gaulle geeft zijn ministers de bevoegdheid h'èt perso neel van openbare diensten te dwin gen weer aan het werk te gaan. On der hen zijn de werknemers van de staatsspoorwegen en de staatselek- triciteitsbedrijven, die hebben meege daan aan de juist geëindigde 32-uurs staking tegen de loonpolitiek van De Gaulle. Krijgsraad Zij die de eis van dc regering naast zich neerleggen, stellen zich bloot aan gevangenisstraf na berechting door een krijgsraad. Premier Debx-é heeft zich verleden jaar al eens van dit wapen bediend om een einde te maken aan een vier- entwintiguurs staking van 350.000 employés van de spoorwegen en een staking van zes weken van de pilo ten van de Air France. Het besluit van de vakbenden, waar onder communistische, rooms-katho- lieke en socialistische, om De Gaulle's bevel te negeren, zou er op kunnen wijzen dat zij het met Dc Gaulle tot een treffen willen laten komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5