Prins Bernhard opent pier na een race door de residentie Abbas: er staat in Evian veel op 't spel Russisch Orthodoxe Kerk wil toelating tot de Wereldraad BALKAN-JODEN VERMOORD VERGEETACHTIGE KENNEDY ZATERDAG 20 MEI 1961 PR O V fN C1 ALE ZEEUWSE COURANT „Wandelhoofd Scheveningen" mooiste van Europa Kinderen zongen, artillerie zorgde voor verrassing (Van onze Haagse redactie) Om half elf vertrok gisteren de Oostenrijkse president, dr. Adolf Scliarf van het Staatsspoor in Den Haag naar zijn land. Prins Bernhard deed hem uitgeleide. Maar, ook om half elf moest de prins de nieuwe Scheveningse pier openenwaar honderden genodigden op hem stonden te wachten. Dit beteken de dat de prins in recordtijd een afstand van vijf kilometer moest afleggen en hij niet alleen, ook de commissaris van de koningin in Zuid-Holland en burgemeester Kolfschoten van Den Haag, die bovendien de prins in Scheveningen dienden te verwelkomen. Langs een nagenoeg rechte weg Koningskade, Raamweg, Nieuwe Parklaan die voor deze enkele keer doordat alle kruispunten door de politie werden geblokkeerd, tot een uitzonderlijk soort voorrangs- weg werd, raasden de auto's met prins, commissaris en burgemeester, omgeven door een brullend motor escorte naar Scheveningen, waar het nieuwe „Wandelhoofd Scheveningen" enkele minuten daarna door de prins werd geopend. Scheveningen had nu ook officieel weer zijn pier. Nervositeit Het opvallendste van de pierope- ning was de nervositeit voor het moment dat prins Bernhard ar riveerde, een nervositeit die daar na verdween om plaats te maken voor een grandioos voorbereide massa-regie. Ruim een uur lang hadden enkele duizenden genodigden zich in het Palacc-hotel via een smalle toegangs deur verzameld. In de benedenzalen drongen deze gasten van de Exploi tatie Maatschappij Scheveningen bijeen, overjassen en regenjassen op deze druilerige ochtend geen overbodige luxe werden aan tien- talie kapstokken daarna opgehan- |llllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Brandweer blust niet op vrije zaterdag j De provinciale wedstrijdleider M van de jaarlijkse brandweer- H wedstrijden in Limburg kreeg van een bedrijfsbrandweer be- s richt, dat zij met het oog op de vrije zaterdag niet aan de M brandwccrwedstrijden zal deel- M nemen. Op zaterdag 27 mei vinden te Baarlo de jaarlijkse brandweerwedslrijden plaats. De bedrijfsbrandweer, die zich terugtrok, wenst niet aan de wedstrijden deel te nemen om- dat zij evenals de overige per- soneelsleden van het bedrijf, ij waarvan zij het brandweer- li korps vormen, van de vrije za- ij terdag wil profiteren. ro h iliiiiiiiiraiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ KORTE PREDIKATIE EENDRACHTIG VOLHARDEN IN HET GEBED (Handelingen l l-l-ï). „Niet vele dagen na dezen", d.w.z. na de dag van Jezus' hemelvaart, zullen de discipelen met de Heilige Geest worden gedoopt in Heilige Geest gedompeld)En wat doen zij dan in afwachting van de Geest? „Eendrachtig volharden in het ge bed". Louter en alleen op grond van Jezus' belofte, die hen de Geest ooit doet verwachten. Inderdaad is de Heilige Geest op het pinksterfeest uitgestort als een machtige openbaring van Gods al- lesoverwinnende liefde. De discipelen leerlingen) zijn andere mensen geworden: bezielende getuigen van Jezus Christus, apostelen zen delingen). Dit is echter geen historie, waarop we alleen schouderophalend óf mei heimwee kunnen terugzien. Gods Geest werk nog altijd. Ook in onze moderne, zeer bewogen tijd. Ook in de kerken met hun menselijke scheidslijnen en hun vele traditie christenen. Kennen wij de verwach ting van de discipelen? Weten wij óók wat bidden is? Ja zelfs volhar dend bidden Nog sterker: eendrach tig volharden in het gebed? Kunnen wij wachten op de Heilige Geest, die ons in alle waarheid leidt, ons bij Jezus brengt, dus bij het hart van God? Kunnen wij wachten op Gods Geest, die ons vervult, ons klein maakt tegenover God en daardoor juist groot in woord en daad? Of nemen we genoegen met een beetje bezieling wat emoties en opgewarm de gevoelens, onze eigen gedachten en ingevingen voor de Geest verslij tend? Wachten is moeilijk. We hebben niet veel geduld. Wanneer wij ons echter aan Jezus' belofte vastklampen, ons openstellend, voor Gods Geest en Woord, dan zullen we niet vergeefs wachten. Ons wachten zal dan ge spannen zijn door volhardend ge bed. „Heer, leer ons bidden; help ons vol hardenleidt ons samen met velen ook met vele kerken en groepen tot de eendracht, die aan het gebed bijzondere kracht geeft en aan de volharding de sterkste stimulansen Daal Schepper, Heil'ge Geest, [daal af! Uw adem, die ons t aanzijn gaf, vervuilmet bovenaardse kracht liet schepsel, dat Uw zegen icacht. Schoondijke, P. A. L. Brinkman. jen en dat werd waarschijnlijk de enige fout van de hele regie van de pieropening. Op het moment dat de metalen stem van de recep tioniste door de luidsprekers mee deelde, dat men zich nu toch wel naar het terras moest begeven wil den de eerstkomers naar hun jassen, die „ergens" het dichtst bij de in gang van het hotel hingen, de latere wilden naar het terras aan de andere zijde. Dit betekende dat een massa van enkele duizenden tegen en soms ook wel langs elkaar begon te drin gen. Gouverneur dr. Platteel heeft recht op verlof Op schriftelijke vragen van liet Twee de-Kamerlid De Kadt aan de minister van binnenlandse zaken betreffende de afwezigheid van gouverneur Plat teel ten tijde van het bezoek van de parlementaire missie aan Nederlands Nieuw-Guinea, heeft de minister ge antwoord, dat de gouverneur zich ten tijde van dit bezoek inderdaad met verlof buiten het rijksdeel zal bevin den. Ter toelichting deelt de minister mee, dat in het koninklijk besluit van 28 maart 1958, houdende regeling van de aanspraken verbonden aan de be noeming van dr. Platteel tot gouver neur van Nederlands Nieuw-Guinea, is bepaald, dat evenals voor de gouverneurs van Suriname en van de Nederlandse Antillen aanspraak bestaat op ontspanningsverlof voor de duur van ten hoogste vier maan den, hetwelk in een zesjarige ambts periode eenmaal wordt verkregen na een ambtsvervulling van minstens drie achtereenvolgende jaren. Dr. P. J. Platteel, die met ingang van 1 mei 1958 tot gouverneur is be noemd, kan derhalve na 1 mei 1961 deze aanspraak doen gelden. Hij heeft zich reeds in augustus vorig jaar ervan vergewist, dat in principe geen bezwaar bestond om dit nor male verlof in de periode mei tot en met augustus 1961 te genieten en vervolgens dienovereenkomstig de nodige regelingen getroffen. Gouverneur Speekenbrink verliet Ned.Antillen De altredende gouverneur van de Ned. Antillen, drs. A. B. Speeken- brink, en zijn echtgenote zijn op het) fregat „Van Amstel" uit Willemstad naar Aruba vertrokken. Op de handelskade te Willemstad werd hein uitgeleide gedaan door tal van autoriteiten, onder wie de voor zitter van de staten, de minister-pre sident van de Ned. Antillen, de pre sident van het liof van justitie, de waarnemend gouverneur en de waarnemend gezaghebber van Cu rasao, Voor de inscheping heeft de scheidende gouverneur op het Fort- plein de daar opgestelde militairen een inspectie afgenomen, In een proclamatie heeft drs. Spee kenbrink o.m. gezegd, dat in zijn ambtsperiode zijn krachten zouden zijn tekort geschoten, als niet zo velen hem van advies hadden ge diend en hem zoveel vriendschap en daadwerkelijke bijstand hadden ge schonken. De heer en mevrouw Speekenbrink reizen van Aruba met de Santa Ro sa naar New York en later met dc Statendam naar Nederland. flIllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflIlllllllllllllilllH 1 Pinksterweer vooral 1 lé koel H (Van onze weerkundige H medewerker) Doordat er ten zuiden van IJs- {E land een hogedrukgebied aan- wezig blijft, zal ook de té koe- le, noordwestelijke luchtstroom in stand worden gebonden. Doordat er vrijdag veel be- wolking overdreef kon de temperatuur vrijwel niet hoger H komen dan 12 graden Celcius. Dit is 4 tot 6 graden beneden normaal voor midden mei. Rond dit hogedrukgebied trek- H ken kleine depressies via Noor- n wegen en Denemarken naar m Duitsland. Dit zal ook de ko- mende dagen nog voortduren. De kans op enkele buien is in H het noorden van Nederland be- langrijk groter dan hier in het pr zuidwesten. Wat neerslag be- ji treft zijn wij dan ook niet pes- simistisch. Er komen opkla- H ringen voor, maar de tempe- H ratuur zal in de middag niet veel hoger kunnen komen dan H 13 tot 14 graden. In deze ont- wikkeling zal wellicht ook maandag weinig of geen ver- andering komen. De massa-regie bleek op het laatste nippertje toch nog ge slaagd toen op het moment dat de prins arriveerde de meesten toch in staat waren gekleed te gen de felle wind de opening buiten te gaan bijwonen. De officiële opening ging bijzonder snel, sneller dan de fotografen had den verwacht, zodat de prins de opening voor krantefoto's, film en t.v. nog een tweede maal verrichtte. De zanghulde van het kinderkoor door de prins aangehoord vanaf de wandelgang sloeg in, maar meer nog de artillerie zonder doel in de lucht die zich in de meest ware zin ont popte tot poppen. Hoog in de lucht explodeerde een tiental projectielen en langzaam daalde een tiental poppen in zee. Honderden ballons dreven inmiddels veelkleurig het land in. Geruime tijd verbleef de prins op de drie piereilandën en uitvoerig liet hij zich door zijn gastheren voor lichten over de bouwwijze van de pier, die de mooiste van Europa wordt genoemd. Op het programma stonden in ver band met de feestelijke opening voorts voor de middag enkele recep ties en 's avonds een taptoe door de Koninklijke Militaire Kapel en een groots vuurwerk vanaf het strand en de pier. AAN VOORAVOND VAN OVERLEG Wit kruis op asfalt geeft landingsplaats aan De premier van de Algerijnse regering in ballingschap, Fer- hat Abbas, lieeft vrijdag voor radio Tunis verklaard dat een onafhankelijk Algerije Frank rijk de hand zal reiken. Het bereid die Franse belangen die niet botsen met de Algerijnse te eerbiedigen. Het ligt in de aard van de zaak dat het Alge rijnse volk, wanneer de kolo niale banden zijn gestaakt, uit stekende betrokkingen met het Franse volk zal onderhouden". De Algerijnse delegatie op de confe rentie van Evian is vast besloten het probleem dat reeds 130 jaar bestaat op te lossen, aldus Ferhat Abbas. Zij hoopt dat de oorlog kan worden be ëindigd. „Vrede is mogelijk wanneer er onontbeerlijke garanties bestaan. Vrede is wenselijk en wordt door zo wel het Algerijnse als het Franse volk verlangd". Prof. Barents overleden Donderdagnacht is te Amsterdam overleden mr. dr. J. Barents, hoog leraar aan de faculteit der politieke en sociale wetenschappen aan de universiteit van Amsterdam. Prof. Barents die plotseling is over leden donderdag had hij nog nor maal college gegeven bereikte de leeftijd van 44 jaar. Hij werd in 1916 in Den Haag geboren en studeerde, na aldaar het gymnasium te hebben doorlopen, aan de universiteit van Leiden. De Algerijnse premier wees erop dat bij de ontmoeting veel op het spel staat. „De kolonialisten hebben niet ontwapend en onderhandelingen zijn nog geen vrede. De krachten van het kwade, de reactionairen, de ultra's blijven zich roeren. Wij moeten waakzaam blijven." In Evian Evian, omsloten door een ijzeren ring van gendarmes en politieman nen, bereidt de afgevaardigden van de Algerijnse regering in balling schap een rustig en beleefd welkom voor. Aan de oevers van liet meer van Genève, voor de hoofdingang van het hotel Du Pare, is een stukje geasfalteerd. Een wit kruis geeft de plaats aan waar de helikopter met de Algerijnse delegatie moet landen. Zowel in hotel Du Pare waar de besprekingen worden gehou den als het hotel La Verniaz, de verblijfplaats van de Franse delegatie, wordt streng bewaakt. Alle auto's worden bij binnen komst van Evian doorzocht en de inzittenden moeten zich identifi ceren. Een brede zone rondom beide hotels is tot verboden ge bied verklaard. Men wil niet het minste risico lopen dat rechtse extremisten de besprekingen door aanslagen kunnen verstoren. De „duinafslag" het afkalven van liet- duin bedreigt een hotel in Cadzand-Bad. Steeds dichter nadert een gapende afgrond het hotel; de trap voor de gasten, welke naar het strand voerde is reeds geheel wegge slagen, zodat de eigenaar een nood- trap heeft moeten oprichten. Langs de afgrond is een prikkel draadversperring gezet, om te voor komen, dat onbekenden met de situ atie, een ongeluk krijgen. De eige naar van het hotel, de heer P. Faas (foto) ziet de toekomst somber in... Proces-Eichmann Tijdens de bezetting van Zuid- slavië door de nazi's in de twee de wereldoorlog werden 60.000 van de 75.000 joden in dat land gedood, en de man die de beve len gaf, was Adolf Eichmann. Dit is vrijdag in het proces-Eich- mann getuigd door Alexander Arnon, 63 jaar. Arnon woont thans in Israël Hij is secretaris va nde joodse ge meente in Zagreb geweest. Arnon getuigde dat 60.000 Zuidslavisehe jo den omkwamen, waarbij ongeveer 20.000 die in één dodenkamp werden gedood nabij Zagreb, de hoofdstad van Kroatië. Arnon getuigde dat in juli 1941 de Gestapo er in toestemde dat 50 joodse kinderen naar Palesti na zouden emigreren, in plaats van naar Oost-Europa te worden gede porteerd. In feite mochten echter maar 11 van die kinderen vertrek ken. De overigen werden door de na zi's gedood. Om half één vrijdagmid dag, werd het proees-Eichamnn ver daagd tot maandagmiddag half vier. Edward Kennedy, een broer van de Amerikaanse president, zou donder^ dag in de persclub van Turijn een toespraak houden. Maar toen hij voor de lessenaar stond, bleek hij de tekst van zijn toespraak niet bij zich te hebben. Daarom gebruikte hij de tekst van een rede die hij vrijdag tijdens een receptie voor het gemeentebestuur zou uitspreken. Tijdens die receptie zou hij burge meester Amadeo Peyroh een gesig neerd exemplaar van president Ken nedy's boek „Profiles in courage" overhandigen. Maar toen bleek dat hij het boek had vergeten. Het lag in zijn hotel. STEMMEN UIT DE KERKEN Belangrijkste kerkelijke bericht na de tweede wereldoorlog Twee weken geleden is bekendgemaak, tegelijkertijd te Moskou en te Genève, dat de patriarch van Moskou en van alle Russen, S. S. Alexis, een brief heeft geschreven aan de Wereldraad der Kerken, waarin hij ver klaart „dat de Russische Orthodoxe Kerk besloten heeft volledig haar eigen bijdrage in te brengen in het grote werk van de christelijke eenheid, vol gens de richtlijnen die tegenwoordig hun uitdrukking vinden in dc Wereld raad der Kerken en in de verschillende vormen van haar werkzaamheid". Alexis heeft deze brief geschreven na een besluit van de Heilige Synode van de Russische Orthodoxe Kerk. Op de assemblee van de Wereldraad, die in december van dit jaar te New Dehli in India wordt gehouden, zal over deze vraag tot toelating, tegelijk met die van een tiental andere kerken moeten worden beslist, maar er behoeft geen twijfel uiccr te zijn, dat deze beslissing gunstig zal zijn. Deze brief is clan het besluit van de besprekingen die er de laatste jaren zijn geweest. Na de assemblee te Evanston in 1954, zijn er meerdere contacten gekomen tussen de Rus sische Kerk en de Wereldraad. In 1955 heeft het centrale comité van de Wereldraad zich in Davos hiermee beziggehouden en in antwoord op een lange brief die werd geschreven, neeft het patriarchaat geantwoord op een wijze die deed vermoeden dat er alle bereidheid was om op de genoemde punten nader in te gaan in een be spreking. In 1958 is er te Utrecht 'n officiële ontmoeting geweest. In 1959 zijn twee afgevaardigden van het pa triarchaat gedurende twee maanden in Genève geweest. In december 1959 is een officiële afvaardiging van de Wereldraad, onder leiding van de se cretaris, dr. Visser 't Hooft, naar Mos kou getrokken op uitnodiging van Alexis. In 1960 is er geen belangrijke bespreking of vergadering meer ge weest, waarheen de Russen niet hun waarnemers hebben gezonden. In Lausanne, op de jeugdassemblé, evenals op de vergadering van het centrale comité te St. Andrews in Schotland, waren zij tegenwoordig. De brief niet de vraag om toelating is dus zeker niet gekomen als een plotselinge opwelling. Trouwens, ook in 1946 waren er reeds contac ten geweest, maar toen in 1948 de Wereldraad definitief zijn vorm kreeg, liet liet patriarchaat van Moskou weten dat de kerken waarvoor het verantwoordelijk was, hadden besloten zich niet aan te sluiten. De reden waarom men het toen niet wenste, naren niet geheel doorzichtig. Het vermoeden is toen wel uitgesproken, dat het voor de regering van do Sowjet- IJnie niet welgevallig was. Het ligt dan nu voor de hand te vermoeden dat 't in de huidige om standigheden dienstig wordt ge oordeeld. Deze aanvraag zul wel niet gedaan zijn zonder een ac- coordverklariug van de Sowjet-re- gering. Maar in iedre geval kan het feit dat de Russische Ortho doxe Kerk zich voegt bij de We reldraad der Kerken worden ge zien als liet belangrijkste kerke lijke bericht dat er ua de tweede wereldoorlog is versclien. Hoewel het liet 5e is in de kerkelijke rangorde van de O. Orth. Kerk (1 Constantinopel, 2 Alexandrië, 3 An- tiochië, 4 Jeruzalem) is het patriar chaat van Moskou het belangrijkste, om de eenvoudige reden dat de vier genoemde door de opkomst en voort gang van 't Mohammedanisme steeds meer zijn ingeschr'ompeld. In het bericht dat we lazen stond dat de R. O. Kerk momenteel een 20.000 gemeenten telt. 30.000 priesters heeft. 73 bisschoppen, 40 kloosters. 2 hogescholen en 6 seminaria voor de (Zie slot pag. 5 kol. 4) Het Wereldgebeuren In politieboek V ijfentwintig jaar geleden schreef dc toenmalige apotheker en aankomend Algerijns politicus Ferhat Abbas in een ingezonden stuk in een Algerijns weekblad dat hij nog nimmer een Algerijnse natie had ontdekt. Woordelijk schreet hij: „Ik heb de geschiedenis nage speurd, ik heb het doden en levenaen gevraagd. Ik heb zelfs de kerkhoven met Algerijnse namen op de zerken bezocht. Maar niemand en niets sprak mij van een Algerijns volk ot een Algerijnse natie". Deze zeilde Abbas, voor wie Frans de moedertaal is en die Arabisch spreekt met een Frans accent, met een fran^aise is getrouwd en zijn zoon op een kost school van het „Franse gouverne ment" in Tunis heeft, is vandaag de dag minister-president van dc voor lopige Algerijnse regering. Hij wordt bescnouwd als de leider van het Alge rijnse verzet tegen Frankrijk. Wie, zoals onlangs in een interview ge beurde, Abbas op deze rond de derti ger jaren geschreven woorden wijst, moet niet denken de politicus klein te hebben. „Het bewijst alleen maar zo zei hij, „dat het Franse bestuur grote mogelijkheden heeft gehad. Men had na het beëindigen van de oorlog de woorden van generaal De Gaulle uit J941 moeten waarmaken. De Gaulle beloofde destijds de „dc- kolonisexïng" en ik meende dat men daarmee bedoelde aan alle Algerijnen, die stuk voor stuk Frankrijk in de strijd tegen de nazi's steunden, de Franse nationaliteit te geven. Toen dat niet gebeurde, hebben wij zelf het verloop van de geschiedenis in han den genomen". Aldus Ferhat Abbas. Toch is hij niet de leider van de dele gatie, die vandaag in het tot een ves ting geworden Evian met de Fransen gaat praten. Ferhat Abbas heeft gro tere plannen. Hij zal, wanneer alles goed gaat volgens hem, te zijner tijd president Dc Gaulle persoonlijk ont moeten. Een ontmoeting tussen staatshoofd en staatshoofd. Krim Belkassem is door Abbas be noemd tot delegatieleider. Hij is minister van buitenlandse za ken in de „voorlopige Algerijnse re- gering". Hij is veertig jaar. De door allerlei chicanes uitgestelde vorige conferentie van Evian kon hij door ziekte niet bijwonen. Sommige politici menen dat dit de eigenlijke oorzaak van het op het laatste ogenblik af springen van de eerste conferentie in Evian was. Want Belkassem is een gewiekste en ter zake kundige onder handelaar. Hij heelt ook wel enig recht van praten, want hij was in de oorlogsjaren een door zijn dapper heid opvallende onderofficier in het leger van De Gaulle. Na de Duitse nederlaag in Afrika deserteerde Belkassem uit het Franse leger 0111 direct in het Aurès-gebergte een par- tisanenleger op te leiden. Viermaal werd hij door de Fransen ter dood veroordeeld. De Franse onderhande laars zullen dus oog in oog zitten met een voortvluchtige, wiens naam in het politieboek van de gezochten staat. De Fransen zouden nog wel naar der ogenblikken hebben gehad als zij ook de minister van bin nenlandse zaken van hel kabinel- Abbas zouden hebben ontmoet, de 39- jai-ige Ben Tobal. Deze kent geen enkel compromis met de Fransen en in de partisanenstrijd is hij voor geen enkel middel teruggedeinsd. Hij weet zelf niet hoeveel malen en waar hij ter dood is veroordeeld. Ferhat Abbas heeft er geen heil in gezien deze man naar Evian te sturen. Dan zou de eerste dag de kat al in de gordijnen hebben gezeten. Hij heeft er belang bij dat de onderhandelingen misluk ken. Een succes in Evian zou voor hem een morele nederlaag zijn. De Franse bladen zijn opgelucht dat Bel kassem meekomt, want hij is welis waar Algei'ijn in hart en nieren, maar staat een gematigde politiek voor. Weliswaar heeft Abbas de Algerijn een zelfstandige staat en volledige onafhankelijkheid van Frankrijk be loofd. maar hij heeft nimmer een tijd stip genoemd. De Fransen zullen vandaag over dc onderhandelaars, van wie velen op de griffies van de Franse gerechtsho ven bekend zijn, moeten hcenzien naar het volk van Algerije. Een over leg in Evian kan alleen vruchtbaar zijn voor beide volken, wanneer de rancune zwijgt en men zich richt op vrede voor Frankrijk en Algerije. Er zijn al genoeg Algerijnen en Fransen die de overeenstemming niet meer beleven. KRIM EELKASSEM ..viermaal ter dood veroordeeld.. Communistisch komplot in Thailand verijdeld Dc Thailandse minister van binnen landse zaken, generaal Prapas isju- roesathien, heeft vrijdag verklaard dat onlangs een komplot is ontdekt, dat ten doel had de maclit in Noord- oost-Thailand over te nemen. Dit komplot had, volgens de minis ter, de steun van communistisch China en Noord-Vïetnam. In ver band met de ontdekking van het komplot zijn ongeveer zeventig mensen aangehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3