TAMPAX TAMPAX TAMPAX TAMPAX TAMPAX TAMPAX EZ De bedrijven snakken naar (vrouwelijke) arbeidskrachten GROTE TEGEMOETKOMENDHEID KAN ZEER FUNEST ZIJN Sukristo V STOCKHOLM NERVEUS DOOR NADEREND VORSTENHUWELIJK SPORT EN WEDSTRIJDEN ANQUETIL, BAHAM0NTES EN GAUL FAVORIETEN IN GIRO ZATERDAG 20 MEI 1961 PROVINCIALS SEBUW8B COURANT 13 omdat miljoenen vrouwen over dc gehele wereld het gebruiken. omdat het onzichtbaar is en niet gevoeld wordt, wanneer het op z'n plaats zit. omdat u. dank zij de inbrcnghuls de Tam- pax zelf niet hoeft aan te raken. omdat het wegdoen maar enkele seconden kost - omdat er geen geur kan ontstaan. omdat u zich zo fris. zo zeker en zo vol zelfvertrouwen voelt. omdat het de prettigste cn dc moderne manier is. Verkrijgbaar bij apothekers, drogisten en speciaalzaken in twee absorpticgraden. Regular f. 1,50; Super f. 1.75 per doos, niet Nederlandse" gebruiksaanwijzing. Siuui *iij onder blinco omilig etn pioofterpakliinc voo Tuopu. tk. Uuic bxrba ii U cU ua poiucicU. Suul -.„„„I.,.. Pint* Aub, in eon t'j brief «cfnmitrrdc tave!«o zenden na Tw (Nederland) N.V, Groenbur«*»l 54, AsuUret? 1 STEWARDES ZIJN NIET ZO MOEILIJK (Van een onzer redacteuren). Er is geen bedrijf of het zit met een tekort aan personeel. Men rankt achterop met produktie en aflevering. Dat is een onmo gelijke situatie. Het ziet er voorlopig niet naar uit, dat er enige verruiming komt op de arbeidsmarkt. Geschoolde en ongeschool de arbeidskrachten kunnen overal terecht. Zij zijn niet honk vast. Waarom zouden zij? Iedere dag staan de dagbladen vol met do meest fantastische aanbiedingen, de ene nog 'aanlok kelijker dan de andere. En waarom zou je het dan niet eens bij de firma X proberen als IJ toe vallig een werkmeester heeft, die on genietbaar is. Tegen zo'n man ga je toch niet de hele dag zitten op kijken? Voor veel bedrijven geldt dan ook het parool: „zuinig zijn op het personeel. Zie maar wat door de vingers". Waar gaan we op die ma nier heen? Waar blijft het verant woordelijkheidsgevoel? Heus, we zijn op de verkeerde weg. Niemand verlangt terug naar de onmenselijke verhoudingen uit de jaren rond de eeuwwisseling. Nie mand heeft een goed woord voor de schandelijke periode uit de ja ren dertig toen Nederland een half miljoen werklozen telde. Het is ongelooflijk maar geen dertig jaar later kwamen we een half miljoen arbeidskrachten te kort. Nederland zou ze best kunnen ge bruiken in de zware industrie, in de technische en administatieve sectoren, in de fabrieken en overal waar veel meisjes arbeid verrich ten. En toch liggen de problemen niet overal gelijk. Welvaart De Batco in Amsterdam bijvoorbeeld probeert hier en daar in de omgeving van de hoofdstad of er meisjes of gehuwde vrouwen bereid zijn in het bedrijf te komen werken. Lichte werkzaamheden, die bovendien het voordeel bieden, dat er aan het einde van de vijfdaagse werkweek nog vijf pakjes sigaretten bij het loonzakje zitten. Dat is een 'voordeeltje van pak weg vijf gulden. En toch is het ook voor de Batco moeilijk om het benodigde aiantal arbeidskrachten op peil te houden. Sociale voorzieningen zijn prima, vakantietoeslag, gratifi catie- Nu ja, het ligt allenmal in de sfeer van de tijd waarin wij leven: een gouden tijd met welvaart, maar ook een gevaarlijke tijd, wanneer die welvaart zou leiden tot een nog grotere vervlakking van de mensen, die er in leven. Zelfoverschatting En dat zit er in. „Het valt op dat dc meisjes aan zelfoverschatting lijden", zei ons de heer Hazewinkel, van de afdeling personeelszaken van de Bat co. „Vraag je in een advertentie een steno-typiste dan reageert niemand. Vraag je een secretaresse, dan komt er altijd wel één en die blijkt dan juist geschikt voor steno-typiste". Enfin, we zitten er maar mee, ver zucht de heer Hazewinkel. „Haarlem leverde onlangs niets op. We waren zelfs enige tijd genoodzaakt Ambo nezen uit Woerden en Vaassen bij Epe op de Veluwe te halen. Je moet toch wat doen om de produktie en de verpakking en de verzending van de Èrodukten op peil te houden". n men doet echt wel wat. Niet al leen bij de Batco, die het hier en daar maar eens probeert. Andere problemen Voor de K.L.M. ligt het probleem weer anders- Daar komt men ook personeel te kort. De K.L.M. kan best nog wat stewardessen gebrui ken. „Jonge vrouwen en meisjes, die al werkend de grenzen van het eigen land doorbraken en die hun hart ver loren aan dit nieuwe, avontuurlijke beroep" zo lezen wij ergens in de folder „Stewardesseen levendig cn boeiend beroep!". Maar het deel HOUDT UW GEWICHT iN BALANS Ik heb het niet op al die pillen en drankjes. Je moet nog maar afwachten of ze helpen. Ik vraag «ne trouwens af of dat geforceerd vermageren nu echt wel goed is. Suiker - hoe lekker en gezond ook - is voor de meeste mannen en vrouwen een vijand. Kilo's gewicht kun je vermijden met Samengesteld volgens de nieuw ontdekte formule is ide smaak van Sukristo 7 niet ■neer van suiker te onderscheiden. Doos|es a 133 tabl. f 1.15 en grotara verpakkingen. Vraag uw leverancier gratis monster K TEN HÉRKEI N.Y. HILVERSUM dat wij citeerden vertelt over de eer ste stewardessen, die uit 19351 Het is een mooi beroep. Mens zijn tussen en voor de mensen. Een sterk karakter tonen als liet nodig is. Behulpzaam zijn, mensen op hun gemak stellen. Nu ja, er zijn tal van karaktereigenschap pen nodig. De K.L.M. noemt zelf in «pijn folder: toewijding, vrien delijkheid en tact, dit alles aan gevuld met een behoorlijke dosis kennis, o.a. van de moderne talen. Een middelbare schoolopleiding is gewenst, maar een mulo-opleiding gevolgd door een ruime praktische bekwaamheid in de moderne ta len, kan ook voldoende zijn. Drempelvrees Ook de K.L.M. riep jonge vrouwen op. Komt U eens met ons praten. En er kwamen er wat. Maar of ze het allemaal zullen redden? Het is een vrij moeilijke zaak, vertelden de ver tegenwoordigers van de personeels afdeling ons. Wij kampen, vooral in de kleinere plaatsen, juist tegen drempelvrees bij de meisjes. „Bij de K.L.M. gaan werken als stewardess Kind, hoe kom je erbij, dat kan ik toch niet. dat is veel te moeilijk". We vechten tegen de sprookjes, die ze over ons beroep in de wereld brengen. Over stewardessen doen de meest wonderlijke verhalen de ronde. En het is toch zo'n mooi beroep, ver zekert ons de vrouw, die zelf een der eersten was en nu de meisjes met hart en ziel overtuigt van de dienen de taak, die zij als stewardess kunnen verrichten. „Als we er drie uit de tien over houden, dan zijn we gelukkig", zegt haar collega. Van de zeven, die het bij de eerste test niet red den, komen er misschien over een jaar of drie een paar terug. Die namen dan onze raad ter harte om in het buitenland ervaring op te doen in de talen en in de om gang met mensen. Ja, we komen graag in de kleinere plaatsen. We krijgen er meestal prettige meis jes, beschaafder. Tegen een Lim burgse G hebben we niets, maar tegen het platte gepraat van de meisjes uit de grote steden moe ten we echt „nee" zeggen. Vroeg trouwen „Oh, er zijn veel moeilijkheden ook voor de K.L.M. bij het aantrekken van personeel. De verloofde van het solliciterende meisje is er op tegen. Hij studeert en zij gaat maar vliegen, ziet maar alles van de wereld. Nee, dat gaat niet en als de verloofde geen bezwaren heeft dan komen de ouders van het meisje er wel mee. En trouwens, dat vroege trouwen is ook wat. De meeste doen dat al op 22-jarige leeftijd en dan zijn ze net oud genoeg om bij ons in de oplei ding te komen. Komen ze, dan trek ken de meisjes als ze 26 zijn weer weg. Ze stappen van het vliegtuig over in het huwelijksbootje!" Zo liggen in de bedrijven de pro blemen niet overal gelijk. We ko zen twee uitersten om de moeilijk heden te schetsen. Overal zit men met een tekort aan personeel- Niemand ziet nog een oplossing- of schuilt zij misschien in het grote gelworteoverschot van de jaren na de oorlog? Straks komen al die jonge mensen aan de ar beidsmarkt. Zij zullen om werk vragen en naar het ons lijkt niet tevergeefs. Maar laten de bedrij ven het niet te dwaas maken. In ieder geval moet overal gelden: hier mag niemand te Iaat ko men! Diadeem met parels en diamanten voor Birgitta In Stockholm, waar de voorbereidin gen voor het huwelijk van prinses Birgitta met prins Johann Georg von Hohenzollern al druk aan de gang zijn, zal op 22 mei de eerste feestelijke gebeurtenis plaatsheb ben, als de bruidegom arriveert. De Europese adel zal in grote getale Geen toeters en bellen op het voetbalveld Het bestuur van de Hambur- ger S. V. heeft donderdag in overleg met de Hamburgse po- litie besloten het publiek, dat de thuiswedstrijden van H.S.V. M bezoekt, het meebrengen van M toeters, bellen en alle andere lawaai-verwekkende insti'U- inenten te verbieden. Dr. Heynen, een vertegenwoor- |e diger van de Duitse voetbal- bond sprak als zijn overtuiging M H uit dat het voorbeeld van de Hamburgers spoedig in geheel Duitsland navolging zal vin- m den. Men heeft de maatregelen genomen om uitwassen zoals n H die zich onlangs bij de strijd M om de Europese beker, hebben voorgedaan, te voorkomen. IniiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiHiiiiiiiiiniiiiiuiiiiiiiiwiu Oostenrijk ontzegt S.S.-er recht examens af te nemen Het Oostenrijkse ministerie van on derwijs heeft een middelbare school die ouder leiding staat van een voor malige. S.S.-officier, het recht ont zegd staatsexamens af te nemen. De naam van de voormalige „S.S.- Sturmbannführer", Wilhelm Höttle, kwam enkele dagen geleden ter spra ke in het proces tegen Eichmann, toen de Israëlische procureur-gene raal hem vrijgeleide bood als hij a decharge in Jeruzalem zou komen getuigen. Het Oostenrijkse ministerie van on derwijs maakte donderdag bekend dat de particuliere school van Höttle niet het recht zou hebben staatsexa mens voor het schooljaar 1960/61 af te nemen omdat de school „geen be hoorlijk pedagogisch succes garan deert". De particuliere school, die ongeveer 400 leerlingen uit Oosten rijk en West-Duitsland telt, staat in Bad Aussee, Stiermarken. Achtjarig meisje in Rotterdam onder tram Onvoorzichtigheid bij het oversteken heeft gisteren omstreeks het mid daguur liet leven gekost aan een achtjarig Rotterdams meisje, Aaltje Langenberg. Haar vriendinnetje, de even oude Marianne Luijendijk, werd gewond. Beide meisjes werden op de Brielse- laan aangereden door een tramstel van lijn 2. Marianne kreeg een klap van de motorwagen, Aaltje geraakte er onder. Het slachtoffertje werd ruim 25 meter meegesleurd. De mo torwagen moest worden opgevijzeld voor de geneeskundige dienst assis tentie kon verlenen. in de Zweedse hoofdstad aanwezig zijn om de huwelijksvoltrekking en het bal ten paleize op 23 mei bij te wonen. Deze beide gebeurtenissen zullen over de Zweedse televisie worden uitgezonden. Het burgerlijk huwelijk, dat 's mor gens in de troonzaal van het ko- ninklijkapaleis zal worden vol trokken en dat door een eresaluut zal worden begeleid, zal gevolgd worden door een lunch. Deze zal het jonge paar worden aangeboden door koning Gustaaf VI en konin gin Louise. De inwoners van Stockholm zul len het jonge paar die dag kun nen toejuichen, als het een rijtoer in een open rijtuig, getrokken door vier paarden, door de stad zal ma ken. Het kerkelijk huwelijk zal voltrokken worden in Sigmarin gen, de woonplaats van de bruide gom. Intussen komen op het paleis van over de gehele wereld ae geschen ken binnen. De Stockholmse sport club „Djurgaardens If", waarvan prinses Birgitta lid is heeft de prinses een droomkeuken geschon ken. De Zweedse luchtmacht heeft een kristallen schaal aangeboden en het corps diplomatique een zil veren kandelaar. De koning en ko ningin hebben Birgitta een dia deem gegeven van wit goud, bezet met 172 parels en 196 diamanten. In Horst (Limburg) zal een monument geplaatst worden ter nagedachtenis van de Nieuw-Guinea-pionier J. van Eeckhout, die in deze plaats geboren is. Het S'/fc meter hoge monument is een schepping van de beeldhouwer R. Stultiens uit Bunde, die hier met zijn werk gefotografeerd is. In de vriendelijke sfeer van M een restaurant ontvangt de heer H. Hazewinkel van een groot bedrijf in Amsterdam de s sollicitanten... Illllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll Jongetje door honkbal gedood Bij een honkbalwedstrijd voor junio ren in Temple City Califomië) kreeg de negenjarige Barry Babock een met kracht geslagen bal zo hard te gen de borst, dat hij ter plaatse overleed. Zijn vader die aan de kant de 'wedstrijd bijwoonde, trachtte nog wel door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, maar slaagde daarin niet. Tjoba en Togo speelden propaganda-korfbal Dezer dagen werd op het gemeente lijke sportterrein te Driewegen een propaganda korfbalwedstrijd ge speeld tussen twee topploegen uit het Zeeuwse korfbal, namelijk Tjo ba I uit 's-Heer Hendrikskinderen en Togo I uit Goes. Het doel van deze wedstrijd was te trachten de korfbal- afdeling van de sportvereniging „Dios" te Driewegen nieuw leven in te blazen. De sportvereniging „Dios" heeft thans de beschikking over een prach tig sportterrein met een apart korf- balveld. De korfbalvereniging is des tijds afgeschaft door gebrek aan he renleden. Er bestond voor deze pro- pagandawedstrijd grote belangstel ling. Na afloop van de wedstrijd be stond er in het café van de heer Jacs. van de Guchte gelegenheid zich op te geven als lid van de nieuw op te richten korfbalvereniging. De voorzitter van de Zeeuwse Korfbal- bond, de heer D. P. Saaman, sprak bij deze samenkomst een openings woord en vertelde hierna het een en ander over de korfbalsport. Acht meisjes en drie jongens gaven zich reeds op voor deze tak van sport. De Zeeuwse Korfbalbond zal probe ren om voorlopig een trainer te krij gen voor Driewegen. Indien dit mocht lukken, ligt het in de bedoe ling reeds over 14 dagen een oefen- avond te houden. Eventueel kan reeds in september worden deelge nomen aan de competitie. (Advertentie) (Advertentie) ZEVENTIEN PLOEGEN Bergetappe wordt uitzonderlijk zwaar In grote trekken is het schema voor de Ronde van Italië, die dit jaar van 20 mei tot II juni wordt gehouden, thans bekend. De totale lengte van het parcours is 3927 kilometer, ver- I deeld over 21 etappes. Niet minder dan 170 renners zullen aan de start verschijnen, zij zijn ondergebracht in 17 ploegen van 10. Nederlagen-toernooi A.Z.V.V. De Axelse zaterdagmiddagvoetbal vereniging A.Z.V.V. zal ook dit jaar weer een. nederlagen-toernooi organi seren. Inschrijvingen werden reeds ontvangen van Honcenisse, Terneu- zen, Corn Boys, Biervliet en Terneu- zense Boys. Zuiden-Deetos 3-7 Voor de hoofdklasse B van de com petitie van de Koninklijke Neder landse Korfbal Bond is woensdag ge speeld 'de wedstrijd Het Zuiden Deetos, die met 37 door Deetos is gewonnen. Op het programma staan twee rustdagen, een grote bergetappe en een tijdrit. Volgens een aantal prominente renners zal de berg etappe ditmaal veel gewicht in de schaal leggen. Vier cols, de Tonale, de Gavia, de Stelvio en de Resia, zijn er in opgenomen, waar bij men een duidelijke afschei ding van het veld hoopt te be werkstelligen door de finish vast te stellen op de top van de Resia. De buitenlanders zijn ook dit jaar weer de grote favorieten. Jacques Anquetil, de winnaar van het vorig jaar. zal er ongetwijfeld prijs op stellen deze prestatie te herhalen. Anquetil heeft een sterke ploeg ach ter zich met o.a. zijn landgenoten Rostollan en Delberghe en de Neder lander Michel Stolker. Het grootste gevaar krijgt de Fransman vermoe delijk te duchten van twee klimspe- cialisten, de Luxemburger Charly Gaul en de Spanjaard Federico Ba- hamontes. Gaul kan rekenen op de steun van zijn trouwe adjudant 3Iar- cel Ernzer en van de Duitser Junker- mann. De Italianen hebben, bij afwezigheid van Gastone Nencini. hun hoop ge vestigd op Imerio Massignan, de beste klimmer in de Ronde' van Frankrijk 1960, en Graziano Battis- tini, de revelatie van diezelfde ronde. Afdelingsvoetbal Voor de afdelingscompetitie in Zee land komen iu de le klas mét kam pioenskandidaat Patrijzen bijna alle degradatiekandidaten in het veld: be langrijk wordt Noormannen's-Heer Arendskerke in dit verband, Robur bindt de strijd aan met Patrijzen en Schoondijkc met nummer 4 Hoofd plaat. Het programma luidt: IA: Robur—Patrijzen, Noormannen Arendskerke, HoofdplaatSchoon- dijke: 2B: Robur HPatrijzen II;3B: Patrijzen IIIGoes IV, Kruiningen H Lewed. Boys II. Middelburg TV Volharding II, Zld. Sport V—Luctor IH, Walcheren mMidd. Boys; 3C: Sluiskil IIRia W n. Uitslagen juniorenvoetbal Groep Al: Middelburg AIArae- muiden AI 41, Mdb. kampioen; Vlis- singen AIRCS Al 51; Zeeland Sport AIOostburg Al uitg. Groep A 2: Serooskerke AIVlissingen Al 31; Vlissingen AllMiddelburg All 02. Groep A 4: Robur AIGoes AI 02. Groej» BIDomburg BISe rooskerke BI 130; Middelburg BI Walcheren BI 21, Mdb. Kampioen; Oostkapelle BIMeeuwen BI 01; Veere BIVlissingen BI 03; Zee land Sport BIZeelandia BI 24. Groep B 2: Vlissingen BHZeelandia BH 50; Zeeland sport BIIVlissin gen BIV 17Vlissingen BHIWal cheren BII 2—7; RCS BII—VCK BI 013; Middelburg BHIMiddelburg Bn 23. Groep B3: Vlissingen BVHl Vlissingen BV 13;Vlissingen BVH Walcheren Bin 82; Middelburg BVHMiddelburg BVTH 51. Groep B 4: Arnemuiden BILuctor BI uitg; Goes BIPatrijzen BI 100. Groep B 6: Rillandia BIWemeldinge BI 60. Groep B8: Zierikzee BIZee meeuwen BI 221. Groep B9: Zierik zee BIIMevo BII 101; Zierikzee BUIBruse Boys BI 20. Groep B 10: Corn. Boys BIIZaamslag BI 02. Groep B 11: Spui BICorn. Boys BTV 50; Corn Boys BHI Terneuzen BH 1o. Zondagcomp. K.X.Y.B. afd. Zeeland. le klas A: Groede ISluiskil I 03; Noormannen IVogelwaarde I 00; Robur IHoofdplaat I (llmei) 12; Walcheren IPatrijzen 1 uitg. Res. le klas: RoburSchoondijkc 12; Oostburg IIHansw. Boys II 40; Zeelandia IIBiervliet H 00. 2e klas A: Aardenburg IIPhilippine 1 26. 2e klas B: Volharding 32 I Robur H afg. 3e Mas B: 's Heer Arendskerke HMiddelburg IV 00; Kruinigen IILuctor IH 23; Patrij zen HIKwadendamme II 71: Le wed. Boys HWalcheren IH 02; Volharding '32 IIMiddelb. Boys I 011; Zeeland Sport VGoes IV 1 1. 3e klas C: Sluiskil IIRia W n Ria n.o.g. Prorn. comp. 2e klas: Krui ningenYzendijke 1^-6. 1 desigaardiemen zelfs in Havanna importeert! U kunt EXPORT ook hier kopen een forse 20 cf sigaar Zaterdagvoetbal In de 4e klas van het landelijk zater dag voetbal is thans nadat Arnemuiden vorige week het kam pioenschap behaalde de belang stelling gericht op de bezetting van de laatste plaats, waarvoor overigens ook Zeeuwse clubs in aanmerking komen: Rillandia, dat thans op be zoek moet bij Krabbendijke en Nieuw- dorp, dat een tweede Zeeuwse derby Smerdiek ontmoet. Het is de taak van AZVV om het laatst geplaatste Gunners op een afstand te houden. In de Zeeuwse competitie staat Col. BoysVeere, de beslissingswedstrijd om de degradatie in de le klas, op het programma. De ontmoeting wordt in Kapelle gespeeld. Voor het kampioenschap van de 2e klas A wordt Middelburg VVCK de wed strijd van het jaar. We geven de hoofdstedelijken iets betere kansen. Het programma luidt: 4 land: AZWGunners, Good Luck SSC, SmerdiekNieuwdorp. Zwal. BoysWN, KrabbendijkeRillan dia, SprangArnemuiden; Zeeuws: 1 beslissingswedstrijd (in Kapelle): Col. BoysVeere; 2A. Arnemuiden II Bevelanders, Middelburg VVCK; SA: Serooskerke IIBevelanders II.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13