m Sunsilk Zeebrugge kan een belangrijke petroleumhaven worden dit busje Vinolia toiletpoeder TRÈSCHlcWüM bij elke grote flacon shampoo Goedkope vakantie als proefkonijn ZWEED WON 250 MAAL IN TOTO „ASTRONAUT" SPRAK VOOR ZEER GEÏMPONEERD PUBLIEK VRIJDAG 19 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 OVERLEG MET AMERIK AAN SE MAATSCHAPPIJ Advertentie Onderhandelingen worden voortgezet (Van onze correspondent) Het; ziet er naar uit dat Zeebrugge binnen afzienbare tijd een belang rijke petroleumhaven zou kunnen worden. Een grote Amerikaanse pe- troleummaatscliappij, de Sinclair Oil Compnay, heeft namelijk het plan opgevat om aan deze haven opslag plaatsen te laten bouwen. Er wordt in verband hiermede reeds geruime tijd onderhandeld door het Brugse stadsbestuur en de betrokken maat schappij en reeds verleden jaar, tij dens zijn verblijf in de Verenigde •Staten, voerde de heer Vandamme, burgemeester van Brugge, hierover besprekingen. Enkele, maanden later kwamen deskundigen van de Sinclair Oil Company de haven en de nijver- heïdsterreinen van Zeebrugge bezich tigen. Hun verslag moet gunstig zijn geweest, want de onderhande lingen werden onverminderd voort gezet. Afgevaardigden van de Amerikaan se maatschappij hebben thans op nieuw besprekingen gevoerd te Brug ge en men verwacht binnenkort een definitieve beslissing. Inmiddels zijn toch reeds enkele belangrijke bijzonderheden uitge lekt. De Sinclair Oil Company zou te Zeebrugge een tiental hectare grond huren van de maatschappij der Brugse Zeevaartinrichtingen, die de liaven van Zeebrugge ex ploiteert. Tanks Daarop zouden dan de tanks worden gebouwd, evenals de werkplaatsen voor de verdere behandeling van de ruwe petroleum. Verwacht wordt, dat de tanks in totaal een inhoud van 80.000 hl zullen hebben. Intussen leggen ook de Belgische petroleum- afnemers en -verkopers grote be langstelling aan de dag voor de plan nen van de Amerikaanse maatschap pij, die zij overigens hun volledige steun hebben toegezegd. Hoe belangrijk deze nieuwe nijver heidsvestiging ook moge zijn, een grote invloed op de tewerkstelling zal ze nochtans niet hebben, omdat in dit bedrijf slechts een betrekkelijk gering aantal arbeidskrachten te werk gesteld zal worden. Wanneer alles in kannen en kruiken komt, zal de scheepvaart in de haven van Zee brugge echter in aanzienlijke mate toenemen. Is de bouw van de op slagplaatsen voltooid, dan zouden in derdaad regelmatig tankschepen de haven aandoen, wat het belang van Zeebrugge als snelhaven natuurlijk in grote mate zou doen toenemen. De tankschepen zouden aanleggen aan een nieuw te bouwen kaaimuur- ten noorden van de huidige ligplaats van de ferry-boats. De werken zou den reeds over een paar maanden beginnen. Grootscheeps Ondertussen zijn honderden arbei ders druk in de weer in verband met de aanpassingswerken, die aan de haven van Zeebrugge reeds enkele maanden aan de gang zijn. Het betreft de indijking van de oos telijke slibbank wat in totaal 180 miljoen fr. zal kosten. Deze werken moeten binnen twee jaar klaar zijn en men heeft uitgerekend, dat men voor het bouwen van deze dijk 500.000 kubieke meter zand, 300.000 ton breukstenen en 15.000 zandpalen zal nodig hebben. Het betreft hier het eerste gedeelte van een reeks aanpassingswerken, die in totaal naar schatting 750 mil joen fr. zullen kosten en die de haven van Zeebrugge moeten toegankelijk maken voor schepen met grote ton- nemaat. Deze moderniseringswerken zullen worden verwezenlijkt in een tijdperk van negen jaar. Een werk groep van het Belgische ministerie van openbare werken, die werd be last met een diepgaand onderzoek in verband met deze zaak, stelde als dringende punten voor: het verbre den van het zeeëinde van de haven- dam over een lengte van 800 m, wat 250 miljoen fr. zou kosten; het bag geren in de rede voor ruim 100 mil joen fr.; het uitrusten van de nieuwe kaaien voor 50 miljoen fr. en de in dijking van de oostelijke slibbank, waarmee men thans is begonnen. Wanneer laatstgenoemde werken zul len zijn voltooid, zal men een opper vlakte van niet minder dan 100 hee- Advertentie) I TRANSPARANT Virus-onderzoek in Salisburg Zij niezen in dienst der wetenschap (Van een speciale correspondent) In liet begin hield ik de hele zaak voor een goedgeslaagde grap, maar nu weet ik wel beter. Er bestaat in Engeland inderdaad een verkoudheids- onderzoekingscentrum, waar serieuze geleerden met de hulp van vrijwillige patiënten jacht maken op allerlei uiter mate onplezierige virussen, omdat zij oprecht verwach ten, op een goede dag de mensheid te kunnen bevrij den van een plaag, die jaar lijks tallozen veel ongemak bezorgt en bovendien ontel bare waardevolle werkdagen kost. Ofschoon het experimenteren met vrijwilligers bij het onderzoek naar verkoudheid niet nieuw is, heeft het onderzoekingscentrum te Salisbury toch een originele methode gevonden om aan die vrijwilligers te komen; het biedt vakantiegangers gratis on derdak, volledig pension en zelfs zak geld cn verlangt als tegenprestatie slechts, dat zij zich laten infecteren met een flinke verkoudheid. Dit is bijzonder aantrekkelijk voor die ca tegorie mensen, die om de een of an- 1 dere reden immuun zijn voor ver koudheid en ondanks een herhaalde toediening" van de mooiste virussen en onder de meest ideale „kouvat- omstandigheden" gezond blijven. Tot het eind van 1960 hebben reeds 6.784 mannen en vrouwen, waaronder 779 echtparen, het onderzoekingsin stituut in het Havard-ziekenhuis van Salisbury bezocht en in 900 gevallen zelfs al meer dan één verkoudheids- periode doorgebracht. Sommigen van hen zijn stamgast geworden. Doch nog steeds zijn vele vrijwilli gers nodig. De Britse Medische Raad van Onderzoek heeft daarom kortge leden een dringend appèl tot het pu bliek gericht en tegelijkertijd de leef tijdsgrens voor proefpersonen ver hoogd van 45 tot 50 jaar- Openhartig zei men erbij, dat de kans om een verkoudheid te krijgen niet eens meer zo groot was. Meer dan de helft van de proefpersonen hebben afweerstoffen in het bloed, die de verkoudheidsvirussen geen gelegen heid tot ontwikkeling meer bieden. Het doel van het gehele onderzoek is thans de kwaadaardige virussen te isoleren en zo mogelijk entstoffen te ontwikkelen, waarmee ook de nog niet geïmmuniseerde bevolking be schermd kan worden tegen verkoud heid. De moeilijkheid is echter voorname lijk, dat het bij verkoudheid niet om een enkel virus gaat maar om ver- schillende tegelijkertijd, wat iedereen graag gelooft, die in de loop van een winter aan de lijve heeft ondervon den dat geen twee verkoudheden pre cies gelijk zijn. Voor de verschillende variëteiten moeten dus verschillende entstoffen worden bereid. Intussen staat thans al wel vast, dat het waarschijnlijk niet mogelijk zal zijn, de verschillende antistoffen als een „cocktail" in één keer in te spuiten. Zo hebben de onderzoekers nog een Voor ploegbaas Arnold Lars- son is de gang naar het pool- bureau van de Zweedse voet- halbond in z'n woonplaats heel gewoon geworden. Deze week won de 53-jarige inwoner van het Noordzweedse dorpje Dy- nas namelijk voor de 250e i| maal een prijs in de toto. Dit- maal had hij de uitslag van al- Ie twaalf poolwedstrijden juist voorspeld en kon hij een be- drag van ca. 20.000 gulden het H zijne noemen. Alle andere 249 m keren kwam hij niet hoger dan 500 a 600 gulden. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllillllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll groot onderzoelvingsgebied voor zich, ondanks het feit, dat af en toe niet het isoleren van een of ander virus een belangrijke vooruitgang wordt geboekt. Stille lijders, die al jaren, soms de cenniën lang hun jaarlijkse of half jaarlijkse verkoudheid met geduld dragen, zullen misschien al deze in spanning overdreven, zo niet voor volledig nutteloos houden. Maar zij dienen toch te weten, dat jaarlijks meer arbeidsdagen verloren gaan door verkoudheden dan door stakin gen, wat in Groot-Britannië toch wel wat wil zeggen! Nog afgezien echter van economische overwegingen heeft toch de wereldgezondheidsorganisatie ook steun gegeven aan een verge lijkend onderzoek in Salisbury, waai de verkoudheidsvariëteiten uit andere landen zuiver wetenschappelijk kun nen worden onderzocht. Ervaren „verkoudhèidspatiënten" in dienst van de wetenschap vinden, dat het hoog tijd wordt, dat men het vi rus „HGP" verschalkt. Dit veroor zaakt een verkoudheid niet een ge middeld dagelijks zakdoekenverbruik van 15 stuks. Intussen is dit nog niets vergeleken met variëteit „TH", die 26 zakdoeken per etmaal nodig maakt. Het record wordt behaald j door een tot nu toe nog onbekend vi- I rus en een jongeman, die een dagge- middelde haalden van 83 zakdoeken. Deze held heeft zijn betaalde vakan- I tie ongetwijfeld dubbel en dwars verdiend. De Cubaanse regering heeft zes Ame rikaanse filmdistributiemaatscliappijen genationaliseerd. De ondernemingen zijn de Twentieth-Century Fox. Metro-Gold- wyn Mayer, United Artists, Columbia Pictures, Warner Brothers en Universal International. Prinses Birgitta van Zweden, gefoto grafeerd bij de Volvo P 1800 sport- wagen, welke zij als huwelijksge schenk aan haar man, prins Johann Georg van Hohenzollern-Sigmarin- gen zal geven. Het is het eerste exemplaar van de Volvo P 1800 dat verkocht werd. I tare op de zee hebben gewonnen. Dit terrein zal worden gebruikt voor nijverheidsdoeleinden. Zeebrugge en Terneuzen Men begrijpt evenwel, dat met de voorgestelde 750 miljoen fr. geen grootse snelhaven uit de grond kan worden gestampt. Wanneer de haven is uitgerust, moet ook het achter land en vooral de onmiddellijke om geving van Zeebrugge worden aange past. De industrialisatie van het ge bied, gelegen langs het Boudewijn- kanaal, dat Zeebrugge met de ach terhaven van Brugge verbindt, om vat o.m. het bouwen van een zee sluis met grote afmetingen, het gra ven van een dok ten westen van de achterhaven, het verbreden en ver diepen van het Boudevvijnkanaal, de onteigening van 700 ha grond ten oosten van het kanaal tussen Zee brugge en Dudzele, het graven van twee dokken met industriële doel einden, het bouwen van een spoor wegbrug over het kanaal en het gra ven van een tweede, nijverheidsdok ten noorden van Brugge. Een groot gedeelte van deze tweede schijf in de aanpassingswerken van de haven van Zeebrugge, het zoge naamde industrialisatieplan, werd echter niet opgenomen in het vijf tienjarenplan voor openbare werken, zoals het door de vorige regering werd opgesteld. Bij de bekendma king van deze maatregel is een scherpe reactie gekomen. In de eerste plaats van de stad Brugge, maar ook van de Westvlaamse Economi sche Raad, die van oordeel is, dat deze werken noodzakelijk zijn wil men nieuwe bedrijven van zware in dustrie aantrekken. Het Brugse stadsbestuur stuurde toen aan de regering een nota waar in protest werd aangetekend tegen de zeer grote uitgaven, die gedaan worden voor de inrichting van een belangrijke industrie- en aanlegha- ven in Terneuzen. De Belgische re- gering zal immers een bedrag van 1 miljard 800.000 fr. uitgeven voor de reeds aan de gang zijnde werken aan het kanaal Gent-Terneuzen, waar een nieuwe grote zeesluis wordt gebouwd, die dezelfde afmetingen zal krijgen als deze welke aanvan kelijk was voorzien voor Zeebrugge. De Belgische regering heeft echter de verbintenis aangegaan om dade lijk de industrialisatiewerken te Zee brugge te laten aanvangen, wanneer bijvoorbeeld een grote staalfabriek zich zou willen komen vestigen op deze plaats. Van Brugse zijde wordt echter aan gevoerd dat er juist wegens het niet uitvoeren van deze industrialisatie- werken reeds moeilijkheden zijn ont staan met een Amerikaans staats- concem, dat de mogelijkheid onder zocht om in de omgeving van Zee brugge en meer bepaald te Dudzele langs het Boudewijnkanaal een grote fabriek te bouwen. Men wacht thans inet spanning af welke de houding in deze zaak zal zijn van de huidige regering. De Gaulle zou Europeanen uit Algerije willen halen President Habib Bourguiba van Tu nesië, op een officieel en particulier bezoek aan Londen, heeft verklaard, dat president De Gaulle van Frank rijk bereid is de 1 miljoen Europe anen uit Algerije terug te lialen, wanneer daarmee de oplossing van het Algerijnse vraagstuk zou zijn gediend. Bourguiba's verklaring is afgelegd drie dagen voordat in Evian-les- Bains aan de Franse kant van het Meer van Genève, Franse en Alge rijnse delegaties zullen gaan spre ken over een stopzetten van de vij andelijkheden in Algerije. Stijgend aantal (57) volkskredietbanken Het vorig jaar is het aantal volks kredietbanken in Nederland geste gen tot 57. Voor 1940 waren er slechts enkele van deze banken, in 1950 waren er 21, twee jaar later 35 en in 1954 tel de Nederland er 47. Dit deelde de voorzitter van de vereniging voor volkskredietwezen, de heer H. Pe- schar mede tijdens de gisteren in Utrecht gehouden vergadering van deze vereniging. Namaak-Shepard hield lezing in St.-Gall De eerste Amerikaanse astronaut Alan Shepard heeft in de Zwit serse plaats St. Gall een perscon ferentie gegeven, tenminste, dat hebben ruim honderd goedgelo vige Zwitsers gedacht, totdat bleek, dat zij bij de neus waren genomen door een paar olijke studenten. De mensen die nieuwsgierig naar de „persconferentie" waren geko men, waren het slachtoffer ge worden van een advertentie in de plaatselijke pers, waarin het be zoek van Shepard werd aange kondigd. Hij zou op uitnodiging van een voormalige studievriend, dr. Eric. Schumacher, een lezing houden. De advertentie was opgesteld en ondertekend door de niet-bestaan- de „studiegroep voor -luchtvaart en kosmonautisch onderzoek". Op de vastgestelde tijd verscheen IJselvallei kandidaat voor rijkstinstellingen Verschenen is een rapport over de ge schiktheid van de IJselvallei voor de vestiging van rijksinstellingen, een gezamenlijke publikatie van de colle ges van Gedeputeerde Staten van Gel derland en Overijssel. In de inleiding wordt gezegd, dat het niet geheel duidelijk is of de commis sie spx-eiding rijksinstellingen ook tot taak heeft zich te beraden over keu ze van-een of meer vestigingsplaat sen voor de te spreiden regeringsin stellingen. Gedeputeerde Staten van Gelderland fen Overijsel hebben gemeend, dat het niettemin wenselijk is reeds tijdens het voorbereidende werk van de zoge naamde commissie-Drees de aandacht te vestigen op de huns inziens uitste kende voorwaarden die er in het ge bied van Nijmegen tot Kampen zijn. Dit gebied neemt, zo verklaren zij, ten opzichte van overig Nederland een centrale positie in, op nog redelijk korte afstand van de randstad Hol land. De Engelse schrijfster Agatha Cristie (pseudoniem voor Agatha Mary Mallo- wan), de astronoom prof. Sir William Hodge, de pottenbakker B. Leach en de vroegere Westduitse bondspresident The- odor Heuss hebben een eredoctoraat ont vangen van de universiteit van Exeter, Engeland. „Shepard", een lange, slanke jongeman, met kort geknipt haai", in de vergaderzaal welke voor dit doel was afgehuurd. Hij werd be geleid door „dr. Schumacher". In moeizaam Duits, met een zwaar Amerikaans accent, vertelde de „astronaut" aan een ademloos luisterend publiek van zijn vlucht door de ruimte. Zijn voordracht werd knap omlijst door op de band opgenomen verslagen van de „countdown", (het aftellen voor de start), van de hevig ge stoorde conversatie van astronaut met gronddienst tijdens de korte ruimtereis. Aan het eind van de voordracht dooi de „ruimtevaarder" vroeg iemand - uit het publiek hem: „En wat bent U van plan om in <je toe komst te gaan doen?" „Shepard" en „dr. Schumacher" barstten in lachen uit en vertel den het verwonderde publiek, dat zij beidén graaglid zouden worden van Mercuria een stu dentenvereniging van de hoge school voor de handel in St. Gall. Iedere student die lid wil worden van dit selecte gezelschap dient namelijk een proef af te leggen, waaruit zijn moed en vindingrijk heid moet blijken. Dit alles onder het motto: „hoe dwazer, hoe be ter". „Particulier detective" op roverspad Op verdenking- van poging tot bero ving is de 23-.jarige Hagenaar W. M. C. S., zich uitgevend voor particu lier detective, in zijn woning door de politie aangehouden. Hij zou de dader zijn van de overval op de fa milie Van B. aan de Haagweg in Den Haag, die zondagavond door een naar schatting 3o-jarige man werd verrast. Deze man schoot zes traangaspa tronen af, nadat de heer des huizes had geweigerd hem op zijn verzoek geld te geven. Door het gegil van de vrouw werd de man echter zo ver ontrust, dat hij tenslotte maar vluchtte. Een dame, die de politie dinsdag ver zocht zich te melden omdat men ver moedde, dat zij van een tramhalte af de dader had zien lopen, heeft zich gisterochtend telefonisch bekend ge maakt. Toen was de aanhouding al verricht, maar de mededelingen van deze vrouw kunnen toch wellicht verhelderend werken. GRAP VAN ZWITSERSE STUDENTEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9