Amerikaans minister verliet in Genève Laos-conferentiezaal Alleen Eichmann had leiding van pogroms In Zuid-Korea actie tegen communisme GOUDEN PALMEN UITGEREIKT OP FILMFESTIVAL IN CANNES VRIJDAG 19 MEI 1961 PROVIN C1ALB ZEEUWSE COURANT 3 INDIA STEUNT (SOMS) HET WESTEN Onderhoud met Sihanoek, terwijl Pathet-Lao gezant sprak De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, verliet gisteren de veertien-Jandeneonferentie over Laos in Ge nève toen de vertegenwoordiger van de pro-communistische Patliet Lao beweging het woord nam. Hij bleef weg voor de duur van diens rede. Een woordvoerder van de Amerikaanse delega tie zei evenwel dat geen sprake was van een protestgebaar. Of ficieel zou Rusk een onderhoud hebben met het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek. Gevraagd waarom Rusk dit onderhoud juist liet plaatshebben terwijl de vertegenwoor diger van de Patliet Lao zijn standpunt zou uiteenzetten, ant woordde de Amerikaanse woordvoerder„de afspraak werd ge arrangeerd door de Cambodjaanse ambassadeur". De Verenigde Staten hebben zich verzet tegen deelneming van de Patliet Lao aan de conferentie, zeker als gelijke van de door lien erkende regering van prins Boun Oum in Vientiane. Deze laat zich niet vertegenwoordigen omdat de Patliet Lao aanwezig is. Aan het hoofd van de Pathet LaO' delegatie, Thao Phoem Vong Vichi, werd na diens rede gevraagd om commentaar op de in het oog vallen de afwezigheid van minister Rusk. ..Ik kan zijn gedachten niet lezen", aldus Thao Phoem. „maar ik denk zo dat hij een reden had weg te lo pen". Het strikt neutrale India heeft zich in Genève geschaard aan de zijde van het westen bij het Verwerpen van het Russische voorstel om veto macht te geven over de controle- organisatie ter handhaving van de vrede in Laos. Pacifistisch geluid Tegelijkertijd wees de Indiase minis ter van defensie en aarts-pacifist Gevangenis voor belasting ontduikende broers De Haarlemse rechtbank heeft don derdag' de gebroeders J. U. en J. J. U., respectievelijk 51 en 53 jaar oud, die een restauratiebedrijf in Heem stede exploiteren, veroordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van een maand, benevens tot een geldboete van f 7500 subsidiair vier maanden hechtenis. Zij waren ervan beschuldigd een on juiste belastingaangifte te hebben gedaan. Over de jaren 1957, 1958 en 1959 hadden zij te weinig inkomsten opgegeven, waardoor zij f 12.000 te weinig aan belastingen hadden be taald. De verdachten gaven de fei ten toe en voerden aan dat de admi nistratie slecht was bijgehouden. Veertien dagen geleden eiste de offi cier van justitie tegen beiden een gevangenisstraf van twee maanden en een boete van f 10.000 subsidiair zes maanden hechtenis. Van het water af zag dr. Scharf nieuw land (Slot van pag. 1) eenzamen, die zich op het tochtige havenhoofd hadden verschanst, kre gen een beminnelijke handgroet van president Scharf die zich, eenmaal op de Gauwzee, niet langer bloot stelde aan de koude noordoosten wind, die met windkracht vijf de Piet Hein, de beide volgschepen, waarop zich het gevolg van de pre sident en de pers bevonden en twee rijkspolitieboten de volle laag gaf. In de salon van dp Piet Hein ge bruikte de president het noenmaal, waarna ir. A. G. Maris, directeur- generaal van rijkswaterstaat, zijn hoge gast in vogelvlucht één en an der vertelde over de droogleggings- werkzaamheden van de voormalige Zuiderzee. Daarover kreeg hij trouwens nog meer te horen in het expositiege bouw van de Zuiderzeewerken in het eenzame Lelystad, waar het gezel schap om kwart voor twee debarqu- eerde. De landdrost van het open baar lichaam van de zuidelijke IJsel- meerpolders, ir. A. P. Minderhoud, was in het kleine haventje ter be groeting aanwezig. Ook Lelystad bood op deze zonnige dag de Oostenrijkse bondspresident en zijn gevolg een naar de omstan digheden mogelijke, feestelijke ont vangst. Van alle schepen, kranen, barakken en eenzame huizen in deze kleine gemeenschap wapperde de na tionale driekleur. Het leek er zelfs op. alsof de hele 300 leden tellende bevolking was uitge lopen. zo druk was het op de kade van de werkhaven, waar enkele tien tallen kinderen, zwaaiend met Oos tenrijkse vlaggetjes, de bondspresi dent een hartelijk welkom bereidden. SPORT EN POLITIEK. Het komt vermoedelijk doordat er teveel „Ame rikaanse herinneringen" aan vastzit ten, maar baseball, de nationale sport van Cuba, zal worden vervangen door (Europees) voetbal, zo blijkt uit een bericht van radio Havana. De regerig van Fidel Castro heeft besloten subsidie te geven aan 250 elftallen van jongens van ongeveer 14 jaar. De subsidie gaat in op 1 juü. Volgens radio Havana is baseball nog steeds de meest populaire sport, ..maar dat zal in dc komende jaren veranderen", aldus de omroeper. Krisjna Menon, de suggestie van de Amerikaanse minister Rusk van de hand, dat de controlecommissie in Laos wordt uitgebreid en meer be voegdheden krijgt. Menon was van mening dat de commissie in haar huidige samen stelling India zit haar voor groot genoeg was en met genoeg aanzien kon optreden. De andere twee leden van de commissie zijn Polen en Canada. De Indiase mi nister zei dat India ervan over tuigd was dat in Laos in feite sprake was van een wapenstil stand, en dat beweringen van het tegendeel niet uit officiële bron afkomstig waren. Menon zei dat men deze kwestie niet elke keer opnieuw moest oprakelen. „Wij kunnen een plant niet telkens uit de grond trekken om te Idjken of zij wortel schiet", aldus een beeldspraak van de Indiase mi nister van defensie. De spreker van de Pathet Lao liet zich verleiden tot 'n niet terzake doen de tirade tegen de Verenigde Staten „en hun inmenging in de binnenland se zaken van Laos". Hij eiste voor de bewegig de enige vertegenwoordi ging van zijn land op en steunde de verklaringen die zijn Russische en Chinese broodheren 'hadden afgelegd. Het voorstel van Rusk om de contro lecommissie groter te maken en meer macht te geven, zag de vertegen woordiger van de Pathet Lao als een doorzichtige poging om de „Ameri kaanse inmenging" in een geneutrali seerd Laos te kunnen voortzetten. Hij verklaarde zich bereid met de commissie samen te werken, „voor opgesteld dat zij zich zal afzijdig houden van onze binnenlandse aan- elegenheden". Zodra donderdag hekend was gewor den, dat uit een steengroeve bij Ge nève een hoeveelheid explosieven was gestolen, zijn de veiligheids maatregelen in Evian-les-Bainsdat donderdag de Algerijnse delegatie verivaclitte voor de onderhandelingen met Frankrijkwelke zaterdag be ginnen, aanzienlijk verscherpt. Deze foto toont een post van de po litie uit Evian, aan de rand van die stad op de weg naar Genève, waar alle verkeer wordt aangehouden en waar naar contrabande wordt ge speurd. Van vandaag af tot dinsdag rijden er extra treinen De Nederlandsche Spoorwegen zul len in verband met de Pinksterdagen 165 extra treinen inzetten. Vrijdag rijden er 26, zaterdag 44, zondag 3, maandag 70 en dinsdag 22 extra treinen. Daarnaast zullen nog ver schillende treinen worden versterkt. llllllllllllllllllllllllllllHlIlllipillllllllllllllllllllllllllllH Ballonsatelliet weer in zicht H Naar de sterrenwacht in §j Utrecht mededeelt zal de Ame- rikaanse ballonsatelliet „Echo" s M de komende dagen weer in ons m land waarneembaar zijn. De kunstmaandienst van de ster- renwacht heeft de volgende m overkomsttijden berekend: Vandaag om 23 uur 16; zater- dag 20 mei 22 uur 38 en 00 uur 40; zondag 21 mei 22 uur 02 en 00 uur 03; maandag 22 mei 23 uur 27; dinsdag 23 mei 22 M uur 50; woensdag 24 mei 22 uur 14; vrijdag 26 mei 22 uur H 58; zaterdag 27 mei 22 uur 21. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI JURYPRIJS VOOR POLEN Rooms-katholieke prijs voor Amerikaanse film Op het filmfestival In Cannes is de gouden palm toegekend aan Une aussi longue absence van de Frans man Henri Colpi en aan Viriviana van de Spanjaard Luis Bunuel. De speciale prijs van de jury viel toe aan de Poolse film Matka Joan na od Aniotow (Moeder Johanna van de Engelen) van Jerzy Kawale- rowicz. De Britse acteur Anthony Perkins kreeg de prijs voor de beste manne lijke hoofdrol voor zijn optreden in de film „Goodbye again", de Ameri kaanse filmversie van Francoise Sa- gans roman „Aimez-vous Brahms". De Italiaanse filmster Sophia Loren werd de beste actrice geacht op grond van haar rol in de Italiaanse rolprent La Ciociara van Vottiorio de Sica. De regieprijs ging naar de Russi sche Julia Solntzeva, die in de film Povestj Plamennykh let (geschiede nis van de oorlogsjaren) het werk van haar echtgenoot, Aleksander Dofsjenko, voortzette. Italië kreeg de prijs voor de beste inzending als geheel, n.l. La Ciociara van Vottiorio de Sica, Che goia Vive- re van René Clement, La Viaccïa van Mauro Bolognini en La raza con la Valiglia van Valerio Zurlini. De Gary-Coop er prijs, die dit jaar voor het eerst werd toegekend viel om zijn menselijke waarde ten deel aan Raisin in the Sun van Daniel Petrie. De prijs van het internationale rooms-katholieke filmbureau werd toegekend aan de Amerikaanse film „The hoodlum priest van Irvin Kerschmer, waarin de geschiedenis wordt verteld van een Jezuïet, die voormalige gevangenen helpt bij het zoeken van een plaats ,in de maat schappij. Bunuels film Vii'idlana kreeg ook de prijs van de vereniging van Franse filraschrijvers. Documentaires Bij de documentaires ging de hoofd prijs naar de Franse film La petite cuillère (de kleine lepel) van Carlos Vilaberdo. De Hongaarse documen taire Parbaj (duel) van mevrouw Guyla Macskassy kreeg de speciale prijs van de jury. De grote televisieprijs werd toege- Twintig personeelsleden van de con fectiefabriek Gazan N.V. in Schie dam zijn de koning te rijk. Met elk aar hebben zij in de staatsloterij de honderdduizend gewonnen. Foto: Hiep, hiep, hoera, voor de hon derdduizend en de loterijclub. Winston Churchill is ziek Sir Winston Churchill lijdt aan een „lichte ongesteldheid" en lord Mo- ran, zijn arts, heeft de 86-jari- ge donderdagochtend in zijn woning te Londen onderzocht. Lord Moran zei na het onderzoek dat de ziekte „zeer licht" is. Hij blijft echter beschikbaar. De leef tijd, en de „ziektegeschiedenis" van sir Wins con, maken elke ongesteld heid een ernstige zaak. kend aan de Russische film De to venares van Aleksander Abramof, terwijl de televisieprijs voor docu mentaires naar de Canadese film The days of whisky Gap van Colin Low ging. De Oostenrijkse t.v.-film Simplicis- simus van Rudolf Kammel kreeg een eervolle vermelding. VERDERE BEWIJSVOERING IN PROCES Gisteren joods lijden in Tsjechoslowakije belicht Op de zitting van donderdag van het proces tegen de oorlogsmisdadiger Adolf Eiclunanu is het openbaar mi nisterie voortgegaan met zijn bewijs voering over de uitroeiing der joden van Centraal-Europa door Eichamnn. De Israëlische advocaat-generaal Yaakov Baror, legde documenten over waaruit moest blijken dat het Eichmann was die het lot der Oos tenrijkse joden had bepaald, zelfs nadat hij in 1940 van Wenen naar Berlijn was verhuisd. Hij legde ook documenten over betrekking hebben de op Eichmanns operaties tegen de joden in Tsjechoslowakije. Uit de documenten bleek dat Eich mann de methodische bureaucraat was, die alle operaties tegen de jo den beraamde. Hij stond er zelfs op dat accurate statistieken over het aantal joden in elke Tsjechoslowaak- se stand naar zijn bureau in Berlijn zouden worden gezonden, alsmede gedetailleerde onkostennota's betref fende het vervoer van elke groep jo den naar de vernietigingskampen. De documenten toonden aan dat de joden van Tsjechoslowakije hetzelfde lot ondergingen als hun rasgenoten in Duitsland en Oostenrijk eerst werd het hun onmogelijk gemaakt hun dagelijks brood te verdienen, vervolgens werden zij beroofd van al hun bezittingen en eigendommen en ten slotte getransporteerd naar con centratiekampen. Volgens andere documenten deec Eichmann alle pogingen van vreem de regeringen om joden uit zijn han den te redden falen. In een brief aa nhet Duitse ministe rie van buitenlandse zaken, geda teerd 14 april 1943, verklaarde Eich mann dat een gezin van Tsjechische joden dat naar Theresienstadt was overgebracht, niet kon worden vrij gelaten, ondanks verzoeken van de Zweedse regering. REVOLUTIE IS VOORBIJ Luit-gen. Lee Han Lim, de comman- Spionnen" moeten dant"van het eerste Zuidkoreaanse zich melden SDlonnen map Pak Tsjung Hui, de officier die y de feitelijke staatsgreep leidde, als Luit. gen. Tsjang Tsjang Kook, zijn plaatsvervanger, die ingevolge de staat van beleg president Posun Tun heeft in een ra- ïs bekleed met de militaire uit- diotocspraak liet volk opgeroepen tot voerende macht, beeft de „spion- steun aan de junta. Hij zei te hopen nen" een ultimatum gesteld: zij dat de kracht van de revolutie „de kunnen zich voor maandagmiddag beweging zou doen ontstaan die uo- twaalf uur overgeven aan de mi- <)'g was om uit de huidige moeilijke litaire inlichtingendienst of de po- taestand los te komen". Ook deelde iitjc 1 de president mee dat premier Tsjang en de leden van de ministerraad vrij- werden zes redac- ZiJ die van deze gelegenheid gebruik willig waren afgetreden, links-georiënteerd maken, is een soepele behandeling in De revoIutloDaire junta heett cen de_ het eschaard Een aantal andere moron deelde der ach over te geven, aldu, een be- I Ju u hun lot. Naar verluidt zou zich bij de kendmaklng van de generaal, zal ongeMme^oD lO mhfnln ÏS aan de Zijde vau de rebbelleren- arrestanten een aantal spionnen be- streng worden gestraft". ™rdt?gesté,d dat noSt meer de militairen. vinden. Ook mensen die worden ver- Voorts zijn 1500 „bekende balieklui- miljoen hwan per gelegenheid als dacht van communistische sympa- vers" door de revolutionaire autori- „zakelijke onkosten" kan worden ve- De revolutionaire junta is uitgebreid thieën lopen gevaar te worden aan- teiten gearresteerd. De stafchef van boekt, en dat alle beperkingen od het van 5 tot 32 leden. Alle takken van gehouden. Dc revolutionaire autori-het Zuidkoreaanse leger, generaal verkeer van buitenlanders of buiten de Zuidkoreaanse strijdmacht zijn teiten hebBen strenge orders ontvan-Tsjang Do Yung, is leider en voorzit-landse goederen geheel ziin on^ehp thans in de junta vertegenwoordigd, gen. ter van de junta gebleven, met gen.- ven. leger dat langs de 38ste breedte graad staat, zou zonder ophef van zijn bevel zijn ontheven en gearres- teerd. Deze generaal had pas na 48 De militaire junta heel t donder-uur aarzeling de zijde van de opstan- das; formeel het reueringsgezag delingen gekozen. Een van de eerste bevelen die de in Zuid-Korea overgenomen eiijUnta heeft doen uitgaan, gold een is begonnen met een het gehele actie tegen het communisme. Woens- i i z-i- .1 i: i.„j. dagavond zijn drie redacteuren van land omvattende actie teöen heteen „progressief dagblad" gearres- r communisme. Premier John M.teerd, donderdag werden zes redac-2 Tsjang en zijn vooruitzichtgesteld jNttar-wie rZiïMs&éS"' waarbij sun illll lieeiL zicii 0cs>cna<iru Tvroa„ kh kendmakin? van de eenernel zal n Het Wereldgebeuren Stoppelbaarden Toen de Parisicnnes gistermorgen opstonden en water voor de och tendkoffie wilde opzetten, kwam er nog wel een heel dun straaltje wa ter uit de kraan, maar de gaskraan liet het afweten. De Parijse ministe ries en handelsbureaus werden spaarzaam bevolkt met ambtenaren en employés met stoppelbaarden. Want als ook de elektriciteitsvoorzie ning is gestopt, looft men het ogen blik dat men besloot voor alle zeker heid eep en scheerkwast niet weg te gooien. Overigens waren vele ambte lijke en handelsstoelen onbezet, want ook de mannen van het openbare ver voer waren thuisgebleven. Het land van De Gaulle maakte weer eens dc zoveelste naoorlogse staking mee. Men is er in Frankrijk zo langzamer hand op goede voet mee komen te staan en aanvaardt dit euvel, zoals de Londenaar is opgehouden op de mist te mopperen. De Parijse métro lag stil: zo hier en daar reed er nog een autobus in de métropole. Voor de rest bleven de wagens in de remises en garages. Het personeel van de Franse spoorwegen dat de repu tatie heeft de avant-garde van de stakers te vormen had het trein )- bijltje er woensdagavond 0 uur bij neergegooid. Met veel gefluit en ge toeter van de locomotieven had men de Parijzenaars ervan in kennis ge steld dat zij er niet op moesten reke nen dc komende dag per spoor naar werk of familie tc gaan. Het is de tweede staking binnen korte tijd in Frankrijk. De vori ge maal staakte men een uur om zijn sympathie te betuigen met het beleid van de president in de Alge rijnse kwestie. Het neerleggen van het werk van nu heeft een heel ande re oorzaak: de soberheidspolitiek van diezelfde president. De drie vakbon den eisen een werktijdverkorting tot veertig uur. zonder vermindering van loon. Regeringscconomen hebben ge zegd dat. wanneer de regering voor deze eisen zwicht, dit het sein zal be tekenen voor een steeds weerkerende eis tot verhoging van de lonen in ge heel Frankrijk en in alle bedrijfstak ken. Hierdoor zou het gevaar voor inflatie weer accuut worden. De vak- bondsbesturen stellen hier tegenover dat het doel van de versoberingspo- litiek, de waardevastheid van de franc, is bereikt. Nu moet de strakke band worden losgemaakt om de eco nomie een stoot omhoog te geven. Vele conservatieve politici zijn het met deze opvatting eens, al keuren zij de methode van de stakers af. Het is alsof de vakbondsbestuur ders de regering willen zeggen: als onze machtige arm het wil, staken wij om de president te steu nen. maar diezelfde arm heffen wij op tegen de president als we meer loon willen. En beide malen gehoor zamen onze leden. Parijse politici vragen zich af of de vorige staking geen „hoge politiek" is geweest, een voorspel voor gisteren. De man die het hardst door de vak bondsleiders wordt aangevallen, is Wilfrid Baumgartner. Dinsdag zal in de Franse senaat een interpellatie worden gehouden over de sociale en loonpolitiek en hij zal dan als woord voeder van de regering, en als minis ter moeten antwoorden. Men is het er over eens dat hij aan de looneisen beperkt zal tegemoet komen, maar hij heeft een machtig wapen: de riva liteit tussen de diverse vakbonden. Wilfrid Siegfried Baumgartner werd op 21 maart 1902 in Pa rijs geboren als zoon van een bekende chirurg. Hij studeerde rech ten met een bijzondere voorliefde voor fiscale problemen. Zijn disserta tie had als onderwerp de inflatiepo- litiek van Hitiers minister van finan ciën, Schacht. Het is daarom te be grijpen dat deze zich tijdens de Duit se bezetting van Frankrijk wreekte op de man die zijn monetaire stelsel had aangevallen. Baumgartner ver dween achter het prikkeldraad van Buchenwald. Daar nog hield hij zich bezig met de ongetwijfeld moeilijke naoorlogse Franse financiële politiek. Als meelevend protestant hield hij er causerieën over theologische onder werpen. Ook over theologie en film. Vandaar dat men hem na de bevrij ding benoemde tot censor van de Franse filmindustrie. Maar Baum gartner was ondanks zijn filmliefde zijn vak niet ontrouw gebleven. Via het presidium van de Franse bank kwam hij op de ministerszetel van financiën. Het Franse parlement heeft sinds de bevrijding de gewoon als men een minister „klein wil krijeen" er een soort marathon-vergadering van te maken. De parlementsleden lossen elkaar af. terwijl de minister moet blijven zitten achter de groene tafel, een dag. een nacht en dan weer een dag. Tot hij toegeeft. Eaumgartner hééft gezeerd hiervoor niet bang te zijn. „Ik blijf nog langer zitten." zei hij gisteren. En hij wees op een oor konde achter zijn bureau een cer tificaat van de Parijse universiteit aan de winnaar van de Marathon loop 1923, een eerbewijs voor Wilfrid Baumgartner. BAUMGARTNER ■»-^.hardIoper.^«

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3