OHBILT Bisamrat-invasie in Rilland en Waarde Chr. kleuterschool „Jong Goes" werd officieel geopend Zeeuwse Almanak IEDEREEN SPREEKT EROVER! uitvin DIRECTEUR GEMEENTEWERKEN GOES TOT f 50 VEROORDEELD Examens 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 19 MEI 1961 Kantonnier M. Waterman was de eerste, die op 10 maart vóór de zee dijk van de polder Waarde een bi- samrat waarnam. Hij wist het beest op een klein eilandje te isoleren en te doden. Dit was het sein tot een grootscheepse actie tegen de gevrees de ratten. Een deskundige van Fau nabeheer kwam naar Waarde en me de dankzij zijn adviezen wist de kantonnier K. W. Krijnse uit Waar de, die zich intensief inet de bestrij ding van de bisam- of muskusrat be zighoudt, zes dieren letterlijk in de val te lokken. Vier bisamratten ving hij in klemmen, uitgezet in een pol dersloot aan de Plasseweg. Nog steeds staan er in verschillende de len van het waterschap klemmen uit, want men neemt aan, dat zich nog enkele bisamrattcn in de omgeving ophouden. Zelfs heeft men een zg. winter hui van bisamrattcn gevonden on der Waarde. In Rilland-Bath wer den eind vorig jaar twee nesten aangetroffen, die vrijwel geheel werden uitgeroeid. Aangenomen wordt, dat de bisamrattcn met de ebstroom mee de Westerschelde zijn afgezakt. Zij zijn vermoede lijk afkomstig van het schorren- gebied in België, ten zuiden van Woensdreelit. De bisamrat bereikt een lengte van circa 50 tot 60 cm, inclusief de bijna 30 cm lange platte staart. Het is in het verleden reeds voorgekomen, dat de ratten een dijk van circa drie me ter in korte tijd volledig ondermijn den. De bisamrat veroorzaakt door zijn graverij ernstige schade aan oevers en ook verzakkingen van we gen en spoorwegen. De bestrijding wordt dan ook krachtig ter hand ge nomen. Voor elk gevangen exemplaar dood of levend geeft de Plan- teziektekundige Dienst te Wagenin- gen een premie van 5. Expositie Zeeuwse beeldende kunstenaars te Zierikzee In het Gravensteen te Zierikzee is donderdagmiddag een tentoonstel ling geopend van de stichting „Zeeuwse Beeldende Kunstenaars". Voor deze expositie, die tot 27 mei geopend blijft, heeft een zestal leden van de stichting in totaal 58 werk stukken ingezonden, schilderijen, te keningen en beeldhouwwerk. Burgemècster mr. F. Th. Dijck- meester van Zierikzee verrichtte de opening van deze tentoonstelling; hij werd ingeleid door de voorzitter van de stichting, ir. J. Ph. L. Petri uit Middelburg, die het Zierikzeese lid van de stichting Ad Braat compli menteerde voor de wijze, waarop hij de inrichting van deze expositie had verzorgd. Ook wees hij op de nieu we subsidieregeling van het minis terie van onderwijs, kunsten en we tenschappen: de verkoop op deze expositie geschiedt namelijk volgens deze regeling, weshalve de kopers kunnen rekenen op een subsidie, die een derde tot de helft van het aan koopbedrag beloopt. De exposanten zijn mej. A. Hamelinck uit Sas van Gent, Andries Minderhout, Antoine Mes en H, Koogor, Middelburg, A. Duvekot, Borssele en Ad Braat uit Zierikzee. Vragen over landbouw in herverkaveld Schouwen Het Eerste-Kamerlid de heer Van Mastrigt (c.h.u.) heeft aan de minis ter van landbouw en visserij schrif telijk gevraagd of deze mede met het oog op de momentele bijzonder slechte groeiomstandigheden der cul tuurgewassen in enkele delen van de herverkavelingsgebieden in Zeeland, met name in de polder Schouwen, een overzicht kan geven van de na zorg, welke aan deze gebieden wordt en zal worden besteed. Hij vraagt verder of de minister de verzekering kan geven, dat voor deze vereiste nazorg voldoende en deskundig per soneel aanwezig is of zal worden aangetrokken. Doorvaart in kanaal door Walcheren gestremd Wegens het uitvoeren van werk zaamheden ten behoeve van een zin ker in het kanaal door Walcheren te Middelburg zal de doorvaart ter plaatse van 27 mei (07 00 uur) tot 28 mei (19.00 uur) volledig zijn ge stremd. De zinker wordt gelegd op 845 m ten noorden van de draaibrug. y Voor Zeeuws nieuws zie ook y de pagina's 5, 7, II en 23. VVVWVVWvV^AAA-VwVs^VVVVV VERWACHT... LAGERE A1IDDAGTEA1PEKATUREX Overwegend droog weer met veel bewolking. Matige tot vrij krachti ge wind tussen noord en noordwest. Lagere iniddagtemperaturen. ZON EN MAAN 20 mei Zon op 4.40 onder 20.34 Maan op 9.41 onder —.30 kEMUMTI 75 vo BIEDE (itgqe: Vifet VOOR EIK BEPRAQ DAT BESTEEDT MAC Groningen - Amsterdam - Haarlem - LANGE KERKSTRAAT 12 GOES Advertentie) TWEEMAAL- BINNEN HALF JAAR Aannemen van geschenk werd bewezen geacht Politie Vlissingen nam 22 fietsen in beslag Woensdagavond cn -nacht heeft de gemeentepolitie van Vlissingen in totaal 22 fietsen in beslag genomen. Al deze fietsen waren niet op slot en „tot onmiddellijk gebruik ge reed". Gedurende dè gehólO nacht bleven de fietsen op hel politiebureau „binnenstromen". De rijwielen zijn daar nu op geslagen tot de eigenaars ze komen afhalen. INSPECTRICE MEJ. M. J. DE JONGE School met vier speel-werklokalen voor honderdzestig leerlingen Sinds donderdagmiddag is het kleuteronderwijs in Goes met een fraaie nieuwe school verrijkt: de christelijke kleuterschool aan de Hoernisseweg, die niet minder dan vier speel-werklokalen telt. Het is de derde kleuter school, die binnen het jaar in Goes in gebruik is genomen. De opening van de nieuwe christelijke kleuterschool werd verricht door de inspectrice van het kleuteronderwijs, mej. M. J. de Jonge, die nadat een tweetal leer- lingetjes haar de sleutel had aangeboden, de deur van het schoolgebouw ontsloot. De school krijgt de naam van „Jong Goes". iijke Kleuterscholen, oud-voorzitter E. v. «I. Zee, «ye een kort historisch overzicht gaf van de groei van het christelijk kleuteronderwijs in.Goes, «Is. .1, Karelsc namens de Christelijk Nationale School, die een geschenk aanbood voor de kamer van liet hoofd, architect De, Bruyne en de Ijoofdieidstor, niej. J. van As. f* mmmm Tot nu toe al 15 dieren gedood De zuidkust van oostelijk Zuid-Beveland is in een hall jaar tijd tweemaal het doel geweest van een invasie van de gevreesde bisamratten, die door hun graverij zoveel schade kunnen veroorzaken aan oevers en waterkeringen. De eerste invasie eind vo rig jaar was gericht op de Bathpolders onder Rilland. Op een gegeven moment wer den daar talrijke sporen van bisamratten gevonden. Een intensieve bestrijding had tot gevolg, dat binnen enkele we ken 8 van deze schadelijke die ren konden worden gedood. Een 2e „golf" van bisamrat ten is een paap maanden ge leden de polder Waarde bin nengedrongen. In de maan den maart en april zijn daar niet minder dan zeven dieren gevangen. Het totaal is daar mee op 15 dode bisamratten gebraeht, hetgeen een record betekent. De nieuwe kleuterschool, ontwor pen door architect J. A. de Bruy- ne te Goes is een bijzonder fraai gebouw. In 'n prettige en smaak volle omgeving kunnen hier niet mïn'der dan 160 kleuter» hun eer ste schooljaren doorbrengen. Het gebouw bestaat uit vier volgens de laatste eisen van het kleuter onderwijs ingerichte speel-werk- lokalen, alsmede een kamer voor het hoofd. De school omvat twee vleugels, die op het zuiden zijn gebouwd. De 6-jarige W. Lindenberg, de oudste kleuter en de 4-jarige Annelies de Moet. de jongste kleuter, overhan digden de inspectrice met een toe passelijk rijmpje de sleutel van het nieuwe gebouw. Nadat mej. De Jon ge de deur had ontsloten, verzamel den de genodigden zich in één der lokalen. Hier voerden het woord de waarnemend voorzitter van het be stuur van de Vereniging tot bevorde ring van het Christelijk Kleuteron derwijs te Goes, de heer W. van Dul- lemen. Deze herinnerde eraan, dat enkele maanden geleden een nieuwe tweeklassige christelijke kleuter school in West tot stand is gekomen. Zes jaar „Zes jaar hebben we op deze school gewacht", aldus de heer Van Dullemen. Reeds in 1954 la gen de plannen voor nieuwbouw gereed, maar toen in 1956 de wet op het kleuteronderwijs tot stand kwam, moest men een geheel nieuw plan opstellen. Het heeft tenslotte nog tot 1960 geduurd al- j< vorens de nodige goedkeuringen waren verkregen en met de bouw kon worden begonnen. De heer Van Dullemen wees er voorts óp, dat de drie christelijke kleuterscholen in Goes thans meer dan 300 kinderen hebben. Verheu gend noemde hij het, clat de kleuters van de school aan de Leliestraat thans het nieuwe gebouw aan de Hoernisseweg kunnen betrekken. Dank bracht hij aan allen, die op enigerlei wijze hebben medegewerkt aan de totstandkoming van de school. De wethouder van onderwijs van de gemeente Goes, mevrouw -C. A. Griep-Duinker verklaarde, dat de gemeente trots is op dit nieuwe schoolgebouw. Namens de gemeente feliciteerde zij het schoolbestuur niet deze aanwinst. Zij bracht nog in herinnering, dat het" schoolbestuur aanvankelijk het voornemen had een zesklassige school te bouwen. Men heeft dit plan echter laten varen, teneinde een twee- en een vierklassi- ge school te kunnen bouwen. Mej. De Jonge toonde zich eveneens verheugd over de ingebruikneming van de nieuwe school. Zij vond het met name van belang, dat de kleuters thans „les" kunnen krijgen in een gebouw, dat ruimte, licht en lucht heeft te bieden. Voorts sprak nog mevr. J. Rosier, presidente van de Bond van Christe- DE DIJK IS DICHT. „Moet dat nu zo?", vragen vele in woners van 's-Heer-Arendskerke zich af. Want men heeft er een bit tere pil moeten slikken. Sommigen kijken er verdrietig door en andere overwegen een protestmars. Dat komt omdat de dijk dicht is. De Pol- dersedijk, die voor heel 's-Heer- Arendskerke te allen tijde een bron van vertier en natuurgenot is ge weest. Oorzaak van de ontstemming is een besluit van de plaatselijke in stelling voor maatschappelijke zorg, om genoemde diïk te verhuren als weiland. Een frappant besluit als men weet dat de Poldersedijk, dit langgerekte stuk natuurschoon sinds mensenheugenis dé recreatieruimte van 's-Heer-Arendskerke bij uitstek is geweest. Vele meters robuust GEHEIM Het. was ul vrij laat toen er nog drie reizigers de wachtkamer van een sta tion aan de Zeeuwse lijn betraden. Ze verlangden nog iets eetbaars en aangezien de heren niet direct enthou siast konden worden over de aanwe zige repen chocolade en gevulde koe ken, hielden ze het op croquetten. Er lag namelijk een bijzonder fraai exemplaar, verrukkelijk goudbruin gebakken, tentoongesteld. ..Drie croquetten", bestelde men. Het was niet mogelijk. De croquetten waren op. „En die danf", vroeg een run de reizigers, wijzend op het exemplaar op de toonbank, ..U krijgtvan mij contant vijf en twintig gulden uitbetaald, wanneer U die opeet", verklaarde de rcstaurutic- inan spontaan. Er was dus duidelijk iets aan de hand met die croquet, zodat niemand zich tot consumptie bereid verklaar de. Maar goed ook^xwant de vulling bleek te bestaan uit een gaaf stukje bezemsteel; uitstekend houdbaar voor reclame-doeleinde en een mooi voorbeeld van tvat men pleegt te verstaan onder de uitdrukking „het geheim van de smid prikkeldraad zijn er nodig geweest om aan dit besluit kracht bij te zet ten, om de groene bermen, overhuifd door prachtige populieren, voor oud en jong te sluiten. HERT! Evenals vorig jaar is bij Waarde, bij de Westveerzeedijk, woensdag een hert waargenomen. Het dier liep rustig door de polders, maar toen verschillende landbouwers het trachtten te vangen, bleek het toch nog vlüg ter been te zijn. Springend over hekken en sloten wist het de vrijheid te behouden. Misschien komt het volgend jaar weer terug. Tegen die tijd zal men waarschijnlijk reeds spre ken van „het hert van Waarde", OP DE FILM! Xu er de laatste tijd weer zovele ge nieenten zich op het celluloid laten vereeuwigen, blijft ook Kruinïngen niet achter. Vrijdag 26 mei zal het zover zijn. Dan gaat heel Kruinïn gen op de film. Om zeven uur 's avonds zal er voorts een optocht door de gemeente gaan, waarin het verenigingsleven van Kruinïngen is vertegenwoordigd, zodat een zo vol ledig mogelijk beeld van het dorps leven zal kunnen worden gefilmd. Komende winter zal men zichzelf kunnen terugzien op het witte doek. OOK Z A AM SLAG. Voor Zaamslag geldt hetzelfde. Oranjevereniging en muziekver eniging heben besloten dat het er toch eens van moest komen. Don derdag 25 mei is het dan zover. De opnamewagen zal de hele dag door het doip rijden en 's avonds om zeven uur gaat de optocht van start, waarbij alle verenigin gen vertegenwoordigd moeten zijn- IX DE ETHER. St.-Philipsland komt niet op de film maar in de ether. Dat komt door het vele Rode-Kruiswerk, waarin deze gemeente altijd zo uitblinkt. Dit werk zal nu «foor de N.C.K.V. in een radioreportage worden belicht. De uitzending hiervan valt op 29 mei, 19.35 uur. Mejuffrouw M. J. de Jonge, inspec trice van het kleuteronderwijs, heeft donderdagmiddag de nieuwe christe lijke kleuterschool „Jong Goes" aan de Heernisseweg te Goes geopend. De nieuwe school telt niet minder dan vier speel-iverklokalenOp de foto: spelende kinderen op het plein van de nieuwe kleuterschool. Foto P.Z.C.) Zeeuwse oplichter opereerde in België Een Xederlandse oplichter is na een klopjacht van bijua veertien dagen in België er waarschijnlijk in ge slaagd naar Xederland te ontkomen. Dit heeft; de Belgische gerechtelijke politie in Turnhout geconcludeerd uit rapporten van de laatste twee da gen, die over de 29-jarige Willy Bené V. zijn ontvangen. De afgelopen weken heeft hij zich vooral In de Belgische Kempen schul dig gemaakt aan tal van dlefstaL len. oplichterijen cn inbraken. Hij verkleedde zich daarbij in de uni form van een Belgisch officier en zelfs als geestelijke. Hij gaf zich ook uit voor arts en gebruikte dan een Duitse naam. Twee dagen geleden was de Belgi sche politie er bijna in geslaagd hem te arresteren. Hij wist echter in een taxi te ontkomen, waar-van hij de chauffeur had wijsgemaakt, dat „een overval op hem werd gepleegd". Na een wilde rit van bijna 140 km door de Kempen raakten zijn ach tervolgers het spoor bijster. In de Belgische kranten is een foto van hem geplaatst met een persoons beschrijving en een oproep de politie onmiddellijk te waarschuwen wan neer hij v-ordt opgemerkt. V, is af komstig uit Hontenisse. Hij worclt ook door de Nederlandse politie ge zocht. Tractor bij botsing doormidden gebroken Bij een botsing, op de splitsing Bon zijbrugWestelijke Kanaalweg te Wemeldinge, is door bet niet verle nen van voorrang, een autobus van de A. .AI. Z. zodanig met een land bouwtrekker in botsing gekomen dat de laatste doormidden brak. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De tractor werd later gede monteerd en verwijderd. De botsing ontstond donderdagmid dag omstreeks half een. De tractor, eigendom van J. K. te Wemeldinge, werd bestuurd door J. F. eveneens uit Wemeldinge. De bus, die de trac tor met het linkerachtcrwiel raakte, werd licht beschadigd. UITSPRAAK RECHTBANK: De rechtbank .achtte echter niet wettig en overtuigend bewezen, dat de heer O. het hem onder het eerste punt ten laste gelegde feit heeft begaan, daar volgens de rechtbank niet gebleken is, dat in werkelijkheid geen schilderwerk aan diverse ge- meentegebouwen voor 85% was vorderd. Niet gesteund De rechtbank te Middelburg beeft donderdag uitspraak ge daan in de zaak tegen de beer J. O., directeur van de dienst gemeentewerken te Goes. Van de eerste twee ten laste gelegde feiten valsheid in geschrifte werd de beer O. vrijgespro ken, ten aanzien van bet derde feit het aannemen van een geschenk werd bij veroor deeld tot een boete van 50 of tien dagen hechtenis. Volgens de tenlastelegging waren bij de bouw van een aula valse rekenin gen opgemaakt. Het betrof twee cer tificaten van betaling van 8000 en 6139.17 om (.,oude vorderingen te voldoen. De eerste post zou geboekt zijn op de post schilderwerk open bare gebouwen, welk werk niet was uitgevoerd, en voor de tweede post zou zonder meer een valse rekening geschreven zijn. Vrijdag veiling van kruisbessen te Kapelle Vrijdag 19 mei (vandaag) zal er in verhand met de pinksterdagen we gens vervoersmoeilijkheden alle exportkruisbessen zijn tot nog toe nog gekocht voor Zweedse rekening geen kruisbessenveiling gehouden worden. De eerstvolgende veiling hiervan zal worden gehouden op dinsdag 23 mei om half twaalf. Ook de aardbeienveiling zal op die dag om half twaalf voor eenmaal worden gehouden. Te Den Haag slaagde voor het voor lopig diploma scheepswerktuigkun- dige de neer A. J. Verwijs te Vlis singen. Ten aanzien van het onder twee ten laste gelegde feit wees de rechtbank er op, dat do verklaring van getuigo VV. Roza nog daargelaten do vraag, welke waarde aan deze voor verdachte belastende verklaring is toe te kennen niet gesteund wordt door andere bewijsmiddelen, zodat het wettig bewijs niet geleverd is. Ook al waren de ter zitting aange voerde wettige bewijsmiddelen ge noegzaam om liet wettig bewijs ge leverd te aeliten, dan nog had de rechtbank uit de inhoud van «leze bewijsmiddelen niet de overtuiging gekregen, dat «Ie heer O. in de ten laste gelegde feiten opzet lieeft ge had. Op grond van dc verklaringen van de heer O. cn de getuigen achtte de rechtbank wel bewezen, dat verdach te het onder punt drie ten laste ge legde gepleegd heeft. Volgens de ïechtbank had de heer O. in decem ber 1958 een gift een geiser met bordenwasser aangenomen van een bedrijf. Hij wist volgens de rechtbank, dat. die gift hem werd gedaan teneinde hem te bewegen om zonder daardoor in strijd met zijn plicht te handelen als directeur van gemeentewerken met dit bedrijf te onderhandelen. Bij «leze bewezen-verklaring nam de rechtbank in aanmerking, dat het algemeen bekend is, dat in de zak«ui- wereld de gewoonte bestaat om ge schenken aan opdrachtgevers en af nemers te geven om daardoor de re laties met hen in stand te houden. Verdachte luid «lat behoren te weten, terwijl hij bovendien door zijn pro test tegen de aanbieding van dit geschenk en zijn aanvankelijke wei gering om het to aanvaarden, blijk gaf wel degelijk te weten, dat het aannemen ervan ontoelaatbaar was. In zijn motivering achtte de recht bank niet van belang de vraag of dit geschenk het eigendom van verdach te is geworden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2