PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOOR RIJKSPERSONEEL VANAF 1 JULI VRIJE ZATERDAG Prijsstijgingen zo laag mogelijk In Angolese opstand reeds 25.000 doden Vanaf het water zag dr. Scharf nieuw land Terneuzen krijgt een Philips-vestiging WENEN WACHT OP K EN K Querulant? Baken Vandaag... 204e jaargang - no. 117 Dagblad, uitgave van de lirma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 19 mei 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643)Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red, 2078/3169, adv. 2373); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Ter neuzen tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. AMBTENAREN NOG NIET TEVREDEN De Oostenrijkse president, dr. Adol) Scharf, heeft zich donderdagmiddag in Volendam ingescheept op het ko ninklijke jacht Piet Hein" voor een vaartocht naar en een bezoek aan Lelystad. Foto: Aan de vissershaven bood een Volendammer visser de president een model van een vissersscheepje aan. Het rijkspersoneel krijgt per 1 juli de volledige vrije zaterdag, doch de arbeidstijd voor de rijkswerklieden wordt niet van 48 - tot 45 uur teruggebracht per 1 julr zoals de centrale commis- H sie voor georganiseerd overleg unaniem adviseerde, maar tot 46 uur. Op 1 januari 1962 gaat de 45-urige werkweek voor het rijkspersoneel in. Voor de rijksambtenaren, die op het ogenblik minder dan 46 uur werken, blijft de werktijd per dag ongewij zigd en krijgen uiteraard voortaan ook op zaterdag vrij. Minister Toxopeus heeft donderdagavond deze regeringsbeslissing mon deling aan de centrale commissie voor georganiseerd overleg meegedeeld. De regeringsbeslissing heeft ook invloed op bet personeel van de provincies en gemeenten. Minister Toxopeus zal de wethouders van de drie grote gemeenten (Amsterdam, Den Haag en Rotterdam,waarvan de raadsbesluiten betreffende de werktijdverkorting zijn geschorst)op korte termijn uitnodi gen voor een bespreking. De minister wilde donderdagavond niet zeggen of hij intrekking van de schorsingsbesluiten zou be vorderen. Op een donderdagavond gehouden persconferentie deelde minister Toxo peus mee, dat de vertegenwoordigers van de centrales van overheidsperso neel in de centrale commissie voor georganiseerd overleg, door de rege- ringsbeslissing ernstig waren teleur gesteld. Minister Toxopeus zette uiteen dat de regering' haar beslissing had ge motiveerd met te verwijzen naar de economische situatie van ons land en het tempo waarin tot nu toe de ar beidstijdverkorting in het bedrijfsle ven was doorgevoerd, welk tempo de legering ernstige zorg baart. De re gering heeft bij het nemen van haar beslissing, aldus minister Toxopeus, geen uitspraak willen doen met be trekking tot de versnelde invoering van de 45-urige werkweek in het be drijfsleven. De regering zou dan moeten vrezen, dat voor de rest van het bedrijfsle ven, dat nog niet tot werktijdverkor ting is overgegaan, de impuls om de ze kortere arbeidstijd eveneens in te voeren, zeer zou worden vergroot. Hoewel de arbeidsvoorwaarden van het overheidspersoneel niet recht streeks met die van de werknemers in het bedrijfsleven hebben te ma ken, is er in de praktijk toch een ze kere binding. Spelregels Bovendien is de regering van oordeel dat als voor het rijkspersoneel thans al de 45-urige werkweek zou worden ingevoerd, voor de stichting van de arbeid en het college van rijksbemid delaars de spelregels bij het beoorde len van de C.A.O.'s zwaarder te han teren zouden worden. Deze verant woordelijkheid kan de regering niet op zich nemen. Het is het ernstig streven van de regering, aldus minister Toxopeus, de prijsstijgingen zo laag moge lijk te houden, opdat de welvaart voor alle werknemers, ook voor die van het rijk, zo groot moge lijk kan zijn. Vier Russische generaals gedood bij vliegtuigramp Het persbureau Tass beeft ge meld, dat vier Russische gene raals en een kolonel bij een vliegongeluk zijn omgekomen. Volgens Tass zijn de vijf officieren omgekomen bij een „vliegtuigramp" tijdens de uitoefening van hun „ac tieve dienst". Het ministerie van de fensie gaf als hun namen op: de le- ger-gcnevaal Kolpaktsji, kolonel-ge neraal Perefertkin, luitenant-gene raal der artillerie Goffe, generaal- majoor Morozof en kolonel Khikhlof- ski'. Het ongeluk gebeurde zeven maanden na de dood van maarschalk Nedelin, de bevelhebber der Russi sche raketstrijdkrachten bij een vliegtuigongeluk, in oktober vorig jaar. Generaal Wladimir Jakoflefitsj Kolpaktsji, „beid van de Sowjet- Unie" en verschillende malen onder scheiden met de orde van Lenin, was 62 paar oud. Volgens Westerse na slagwerken was hij hoofdambtenaar van het Russische ministerie van' defensie. In juni weer Amerikaanse bemande raketvlucht Volgens betrouwbare kringen op de Amerikaanse basis voor raketproe ven te Cape Canaveral in Florida bestaat het plan om op 20 juni een bemande raketvlucht uit te voeren, zoals kapitein-luitenant-ter-zee Alan Shepard op vijf mei heeft gemaakt. De bewindsman erkende, dat het de regering enige tijd heeft gekost tot deze beslissing te komen. Dit kwam omdat zoveel factoren moesten wor den overwogen. Op de vraag waarom de beslis sing niet op vrijdag 12 mei aan het georganiseerd overleg kon worden meegedeeld, zoals aanvan kelijk was afgesproken, zei de be windsman: „Men zou mij van een te groot optimisme kunnen be schuldigen in het bepalen van een beslissing". De minister wees er nog op, dat het rijksambtenarenreglement toestaat af te wijken van een advies van de centrale commissie voor georgani seerd overleg. De regeringsdelegatie in de centrale commissie had geen instructie. Op een desbetreffende vraag zei de minister alle argumen ten van de regering voor deze be slissing te onderschrijven. Hij onderstreepte nog eens dc opvat ting van het kabinet, dat door thans over te gaan tot de 45-urige werk week voor het rijkspersoneel, de re gering op bet bedrijfsleven zou voor uitlopen, waardoor een produlttiever- lies in liet bedrijfsleven zou kunnen ontstaan. Twaalf minuten De rijkswerklieden zullen nu van 1 juli tot 1 januari 9 uur en 12 minu ten per dag werken. Het voorstel van de centrale commissie voor ge organiseerd overleg kwam neer op een werktijd van negen uur per dag voor de rijks werklieden. De minister .meende dat men van die 12 minuten per dag meer niet zal af knappen. Hij zei zich er dan op het ogenblik niet druk over te kunnen maken. VOLGENS REBELLENLEIDER ROBERTO „Strijd is sinds 14 maart in laatste fase" Volgens een rebellenleider uit Por tugees Angola zijn sinds 14 maart 25.000 Angolezen door de Portuge zen gedood en 25 dorpen kapot ge bombardeerd. Holden Roberto beweerde dat de Angolese opstand „zijn laatste fase ingaat". Holden Roberto was door de Liberi aanse president, William Tubman, naar Monrovië uitgenodigd tijdens de conferentie van Afrikaanse staatshoofden maar slaagde er niet in de staatshoofden te ontmoeten. Onze strijd, die tot 14 maart onder gronds was, is thans in zijn laatste fase", deelde hij verslaggevers me de, „wij hehhen besloten dezelfde- methodes te volgen als onze Alge rijnse broeders van het F.L.N. Het land is verdeeld in sectoren, met elk een militaire chef een politieke commissaris aan het hoofd. Wapens vormden een groot pro bleem voor de rebellen, aldus Hol den, eraan toevoegend, daar een campagne onder het Portugese le ger, dat voornamelijk uit Angolezen bestaat, om dezen over te halen zich bij de rebellen aan te sluiten „vrucht heeft gedragen". Hij zei dat verschillende wapende pots door de rebellen waren geplun derd. „Maar wij kunnen rekenen op hulp van buiten", voegde hij eraan toe, „en dat is de reden waarom ik hier ben gekomen, om de leiders van onze broederlanden hun onvoor waardelijke, morele en materiële steun te vragen". GALADINER IN AMBASSADE ^Honderden kinderen met Oostenrijkse vlaggetjes Koningin Juliana, prins Bernhard, <le prinsessen Beatrix en Irene, minis ter-president prof. dr. J. E. de Quay en minister mr. J. Luns waren giste ren gast van de Oostenrijkse bondspresident dr. Adolf Scharf tij dens een galadiner in de ambassade van zijn land. Bij aankomst aan de statige patriciërswoning aan de Haagse Koninginnegracht, waar de ambassade is gevestigd, overhandig den de vier dochtertjes van de am bassadeur, dr. Afulis, bloemen aan de leden van de koninklijke familie. De Oostenrijkse regerjng beeft dr. O. Peterlunger, chef van de staatspo litie, opdracht gegeven maatregelen te treffen voor de beveiliging van president Kennedy, premier Kroesj- tsjew en hun adviseurs. De regering vernacht vrijdag, als president Kennedy uit Canada in Washington is teruggekeerd, een of ficiële aankondiging van een ontmoe ting tussen de Amerikaanse presi dent en de Russische premier, te be leggen in de Oostenrijkse hoofdstad. De Amerikaanse ambassade in We nen heeft alle vakanties en verloven van de gehele staf ingetrokken, ver scheidene leden van de Russische ambassade zouden woensdag' naar Moskou zijn ontboden. In Volendam zal ongetwijfeld nog lang worden n&gepraat over het kor te, imponerende bezoek van de Oos tenrijkse bondspresident, die bemin nelijk lachend en wuivend naar de meer dan 800, met Ooatenrijkse vlag getjes zwaaiende, joelende kinder schaar klokslag twaalf uur r boord van de Piet Hein stapte. De president bleef nog lange tijd met een lachend gericht naar de juichen de, bonte menigte zwaaien. Ook de Zie slot pag, 3 kol, 1 £IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllliP Handtekening van I Scharf voor verliefde scholier Nadat president Scharf in g| Muiden van boord was ge- stapt, werd hij begroet door burgemeester Th. C. D. Coops, m die hem een doos bonbons aan- bood. Dat was althans het protocolaire welkom, want en- kele seconden tevoren had de zeventienjarige Muider scho- lier Timo Gruyters kans ge- §f zien afzetting en protocol te doorbreken en hij bemachtigde de handtekening van bonds- president Scharf waarom zijn meisje had gevraagd. „Ze ver- zamelt handtekeningen", zei hij. Bondspresident Scharf stelde hem niet teleur en zette spontaan een handtekening op zijn portret, dat Timo uit de krant had geknipt. De aanwijzing van Terneu zen als kerngemeente begint vruchten af te werpen! Bin nen afzienbare tijd zal Phi lips daar een fabriekscom plex met een oppervlakte van 4000 a 5000 m2 stichten, waarin plm. 300 a 400 men sen te werk kunnen worden gesteld. Juist donderdagmid dag is over de grondaankoop overeenstemming bereikt met de eigenaar. De Hoofdiudtis- trïegroep Licht van de N.V. Philïps-gloeilampen fabriek wil in dit zgn. spreidingsbe- drijf kleine lampen doen pro duceren. Verblijdend noemde Ter- neuzens burgemeester, mr. H. Rijpstra ons dé resulta ten van de onderhandelingen met Philips, die hoogst aan genaam zijn verlopen. Mr. Rijpstra ziet deze beslissing van groot belang niet alleen voor Terneuzen, maar voor de gehele streek, ja zelfs voor geheel Zeeland. Het gemeentebestuur is bij zonder ingenomen met dit be sluit, zo verklaarde mr. Rijpstra ons verder omdat hiermee een mooie bestem ming wordt gegeven aan het gemeentelijk industrieterrein waarin grote bedragen zijn geïnvesteerd. Uiteraard was de burgemeester ook ver heugd over de verruiming van de werkgelegenheid wel ke hiermee wordt verkregen. Dit was trouwens ook de be doeling van de minister van economische zaken, toen hij Terneuzen als kerngemeente aanwees en daartoe de nodi ge faciliteiten verschafte, al dus mr. Rijpstra. Het inmiddels aangekochte per ceel grond is gelegen tussen de weg Terneuzen-Axel en het Ka naal van Terneuzen naar Gent, aansluitend op de bestaande in dustrieterreinen. De fabriek zal verrijzen ten zuiden van de Baan- dijk, tussen de Hogendijk en de Rijksweg naar de dokken. Het staat nog niet precies vast wanneer met de bouw van de nieuwe fabriek kan worden be gonnen. Terneuzen zal rich met Fabriek voor 300 a 400 werkkrachten deze Philips-vestiging straks scharen onder de gemeenten waar zich soortgelijke spreidingsbedrij- ven onder meer in Roosendaal, Maarheze en Oss uitstekend ontwikkeld hebben. Vooral Roo sendaal is uitgegroeid tot een ne- venbedrijf van grote omvang. Uiteraard is het thans nog moei lijk te zeggen, wat de mogelijk heden van de nieuwe 'vestiging Terneuzen worden. Dit zal hoofdzakelijk, afhangen van de vraag of Zeeuwsch-Vlaan- deren in staat zal blijken 300 a 400 werknemers aan deze lampen fabriek te leveren. In deze sprei- dingsbedrijven is ruim plaats voor meisjes, maar daar deze vaak moeilijk te krijgen zijn, komt het in de praktijk hoofdzakelijk neer op het aantrekken van mannelij ke werkkrachten. Op dat punt is de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Terneuzen, de heer J. v. d. Gijp, optimistisch gestemd. Hij is van mening, zo verklaarde hij ons, dat Zeeuwsch-Vlaanderen een der gelijk aantal mannen zeker zal kunnen leveren. Hij verwacht daarbij ook dat uit de vrij grote groep van uitgaande pendelaars zeker een aantal de voorkeur zal geven aan deze nieuwe werkgele genheid in eigen streek. Het ligt in de bedoeling om te-zij ner tijd leidinggevend personeel uit Eindhoven en Roosendaal naar Terneuzen over te plaatsen om daar de scholing van de nieuwe werknemers ter hand te nemen. De kerngemeente faciliteiten zijn bij do keuze van Terneuzen als vestigingsplaats van doorslagge vende betekenis geweest, zo werd ons nog van Philips-zïjde ver klaard. f^dhtlijn In België is een soldaat uit de eer ste wereldoorlog gerehabiliteerd, veertig jaar nadat hij een vonnis had gekregen wegens desertie. De man was in oktober 1914 uit een der forten van de vesting Antwerpen ge vlucht nadat het bevel tot ontrui ming was gegeven. De vluchteling kwam in Nederland terecht en moest na zijn terugkeer terecht staan we gens desertie. In 1921 werd hij ver oordeeld, omdat niet aangetoond kon worden dat een bevel tot ontrui ming inderdaad was gegeven. Veer tig jaar lang heeft de man dat be streden en aldus aan zijn rehabilita tie gewerkt, waartoe thans een mili taire rechtbank heeft besloten. Be ter laat dan nooit: de jonge soldaat van toen is nu een man van bijna zeventig. Dit geval doet denken aan de in Nederland zo bekende zaak-Fonteyn. Destijds werd de marineman Fon- teyn voor de dienst afgekeurd, waar bij op de achtergrond de muiterij op de „Zeven Provinciën" een rol speel de. Tot vandaag de dag heeft hij getracht de on juistheid van de toen afgegeven medische verkla ringen aan te tonen teneinde aldus recht te verkrijgen, of althans dat gene wat hij beschouwt als zijn recht. Tot dusver zijn echter deze hardnekkige pogingen op niets uit gelopen. Fonteyns Belgische collega, die een sooi-tgelijk gevecht leverde, was dus gelukkiger. Dergelijke vechtjassen voor eigen zaak zijn merkwaardige men sen. Over het algemeen bestaat er een neiging om hen eenvoudig als vervelende lastposten te beschouwen, of erger nog als querulanten. Na tuurlijk zit er in een dergelijke aan duiding een kern van waarheid, maar tegelijkertijd is het nogal een eenzijdige benaming. Deze mensen hebben namelijk ook recht op een zeker respect: zij vechten immers met een taaie volharding tegen on neembare bolwerken van ambtelijk vooroordeel, jaar in jaar uit zijn zij bezig iedereen die op hun weg komt voor hun zaak te mobiliseren en meestal zijn ze bereid om hun hele bestaan op spel te zetten om datgene wat zij afs hun recht beschouwen te verwerven. Bij dit alles moet men bovendien niet vergeten, dat achter die felle strijd vaak een onnoemlijk stuk menselijk leed schuilgaat. Zoals bij voorbeeld in dat Belgische geval: een man wist zich getekend als on vaderlandslievend. Zijn medestrij ders droegen op de elfde november fier het oorlogskruis 1914-1918 op de borst, maar hij stond als een vogel vrije terzijde. Deserteur! Veertig jaar lang vocht hij om die schande uitgewist te krijgen en eindelijk oud en der dagen zat geworden is het hem gelukt. Een querulant, ja wel. Maar tegelijkertijd een man, die op zijn manier moedig en dapper streed. Wat meer begrip voor derge lijke figuren zou zeker niet mis plaatst zijn. In België heeft men dat nu weten op te brengen, in Neder land is dat daarentegen in de zaak- Fonteyn nog niet mogelijk gebleken. Maar vermoedelijk zal Fonteyn er voor blijven vechten tot aan zijn laatste snik. In Oostburg is men deze week tot de ontdekking gekomen, dat een veel-geciteerd principebesluit van de raad formeel nooit tot stand was gekomen: de heren waren het des tijds over de bewuste zaak eens ge worden in een onder-onsje na een of ficiële raadszitting. Voor een derge lijke gang van zaken past geen en kel vergoeilijkend woord, maar is slechts striemende kritiek op haar plaats. En men vraagt zich af hoe het ter wereld mogelijk is, dat in sommige gemeentebesturen zo non chalant kan worden gehandeld. Het geval staat niet op zichzelf: er zijn helaas in de afgelopen jaren in Zee land meer gemeentelijke schepen uit de koers geraakt en op het strand gelopen, voornamelijk door dat loodsen en gezagvoerders niet uitmuntten door goed zeemanschap. Hier heeft men weer een fraai voor beeld van zulk een schip op het strand. Hopelijk voor de toekomst een duidelijk baken in zee ...is het 100 jaar geleden, dat de eertijds beroemde Austra lische operazangeres Helen Porter Armstrong - Mitchell schuilnaam: Nellie Melba, naar wie de ijssoort Pêche Melba is genoemd, te Burnley werd ge boren. Arbeider gedood door vallende bak beton De 20-jarige gehuwde P. Slotboum is gisteren om half acht om het le ven gekomen, doordat van.drie meter hoogte een ongeveer 500 kg zware ijzeren met beton gevulde bak op hem is gevallen. Aan het werk zijnde met een vork heftruck op het bedrijf van de firma Bronwasser te Breukelen moest hij de bak met een vork op een stelling plaatsen. Een foutieve handeling werd hem noodlottig. Onderweg naar een ziekenhuis in Utrecht is hij overleden. De heer Slotboom laat een vrouw en een kind achter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1