BLAN KEN HEYM RINKE TOLMAN Bioloog van formaat Pinksteren is vooral dit jaar het hoogfeest van de lente DONDERDAG 18 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 MEER DAN VEERTIG BOEKEN.... (Van onze correspondent) Het leven, zo wil men het tegenwoordig, begint bij veertig. Maar niet voor Rinke Tolman, die dan de uitzondering is, welke de regel bevestigt. Yoor Tolman, die in Soest en ver daarbuiten bekendheid geniet, begon het leven al heel vroeg in de Friese polders, waar hij, geboeid door de schoonheid, uren kon doorbrengen. Hij bracht zijn jeugd door bij een grote boerderij in Friesland. Hij zwierf door de weiden en sloot vriendschap met de vogels. Hij hoorde hun roepstem, hun minnezangen, genoot van hun prachtig gekleurd gevederte en leerde ze elke dag beter kennen. Hij merkte in een uur tijds meer op dan menig ander in jaren. De economie in de natuur trof hem; op latere leeftijd was het alsof hij iets meekreeg van de dieren, opdat hij beter in staat zou zijn ze te begrijpen. Op 25 mei wordt de bioloog' Rinke Tolman, zeventig jaar. Het berei ken van die mijlpaal is voor ons een welkome aanleiding bier nog eens de betekenis van zijn per soon en werk naar voren te bren gen. „Data", aldus Tolman, „kan ik moeilijk onthouden. Ik zou zelfs mijn verjaardag vergeten, wanneer een geschenk van vrien den en kennissen, maar vooral de noodzaak om het belastingbiljet in te vullen, mij daaraan niet ge regeld herinnerde". „Gewone man Tolman is een wonderlijk man. De zeventig zie je hem niet aan: spotgrage blauwe ogen, blond (schaars wordend), haar tamelijk lang, spreekt een beetje moeilijk, lacht graag. Hij heeft meer dan veertig boeken geschreven op na- tuur-historisch gebied, zeker twintig vertaald en twee tijd schriften opgericht. Toch is hij een „gewone man" gebleven. Want de lichte ironie, waarmee hij de mensen en dingen benadert, richt zich ook op de mens Rinke Tolman. Of hij nu voor de zoveel ste maal in een uur as uit zijn pijp op zijn broek gemorst heeft, of zo juist met een boek klaar gé- komen is, steedt komt een lach, een spottend woord of kwinkslag een en ander commentariëren. Hoe hij ertoe kwam zich met de natuur bezig te houden? Hij is als boerenzoon geboren en was als jongen al jager en eierzoeker. Hij groeide midden in de wijdheid van het veld op. En ook al heel jong hield hij ervan te vertellen van wat hij had gezien en opge merkt. Hij las graag en dorstte naar kennis zoals dat heet. Rin ke kon op de boerderij gemist worden; hij ging naar de kweek school te Groningen. Hij liep kort voor het laatste examen weg, hij wandelde dertien uur van Gronin gen naar Friesland, en belandde in de journalistiek. Kort voor de tweede wereldoorlog gaf hij zijn baan eraan. Zijn schrijverstalen ten kwamen hem later nog goed van pas. Het is een genoegen een boek van zijn hand te lezen. En er is keus genoeg, want hij schreef er zeker veertig. Maar het is nog prettiger om kennis met hemzelf te ma- ken en te ontdekken, dat er nog mensen zijn, die, los van alle maatschappelijk gebeuren, zich één voelen met de natuur. Dit heeft ook zijn vrouw begre pen, Kathe Mussche, die de dicht bundel „Zon en Schaduw" schreef en een bekwaam fotografe is. Zij illustreert veel bij de door haar man geschreven artikelen. Geen wonder, dat beiden een bron van inspiratie voor elkaar zijn. Dierenvriend vist... Rinke Tolman is een dierenvriend en tegen wreedheid. Toch vist hij. Hij kan 't niet meer laten. Toen hij overwerkt was. ging hij naar de dokter, die hem de hengelsport aanraadde. Tolman volgde die raad op en werd er beter door. We vroegen, of het niet wreed is vissen in een scherp haakje te la- len bijten. „Neen", antwoordde hij, „ik heb proeven genomen en liet blijkt, dat de waterbewoners weinig voelen van de pijn". De bioloog had in Soest een uit gebreid werkterrein.' Dat is bijna allemaal verleden tijd, want de woningbouw slokte zoveel mooie plekjes op. Zo wist Tolman eèn drietal plaatsen in de gemeente, waar gentiaanklokjes bloeiden. Deze zijn zeldzaam en groeien voornamelijk op vochtige heide- gedeelten. Daar staan nu hui zen Woont hier die meneer, die spin nen in leven houdt?" vroeg eens een jongetje en reikte een klein doosje aan. Dat gebeurt meer bij Tolman, aan de Parklaan. Oude ren en jongeren, uit alle delen van het land, komen vaak met al lerlei en soms ook belangwekken de voorwerpen aandragen. Dan vertelt Rinke Tolman geduldig, wat hij ervan weet. En meestal is dat heel veel. Hij krijgt ook wel eens waardevolle cadeaus. Een vogelring uit „Moekva" en uit Po len, Hij neeft ook een Nederland se ring. Een bijzonder exemplaar, namelijk van een nachtzwaluw. Dichter Langdurige studies en ontdekkin gen vormden hem tot een natuur kenner van formaat. Maar ook tot een dichter, die de natuur be zong in zijn Friese gedichten en Christussonnetten maakte, die in het Italiaans werden vertaald. Filmserie over de Bijbel Dino de Laurentiis, een der grote Ita liaanse filmproducenten heeft aan gekondigd, dat hij in een driejarig project kosten 25 miljoen dollar een serie films zal maken over de Bijbel. De Laurentiis, echtgenoot van Silvana Mangano, zei, dat naar zijn opvat ting veel te weinig mensen de Bij bel lazen en ook veel te weinig mensen de kans kregen de Bijbel te lezen. Daarom wilde hijtrach- ten op deze wijze de grote massa toch een indruk te geven van do strekking van de Bijbel. Bovendien vond De Laurentiis dat „de wereld er slecht aan toe is, omdat niemand meer weet waar uitzicht op te krijgen is". De Italiaanse producent zei. dat hij zich zo nauwkeurig als mogelijk is aan de tekst wil houden. De films, waarvan de totale verto- ningsduur 8 a 10 uur zullen bedra gen, zullen in een serie vertoond worden. Er zullen 30 tot 40 van de belangrijkste episoden uit de Bij bel, zowel uit het oude als uit het nieuwe testament, in min of meer los van elkaar staande stukken verfilmd worden. Gemeentesecretaris krijgt vier maanden De rechtbank te Roermond heeft gis termorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 59-jarige J. van L., gemeentesecretaris-ontvanger van de gemeente St. Odiliënberg. Hij js ver oordeeld tot vier maanden gevange nisstraf, waarvan drie voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. Hij was beschuldigd van het meerma len opzettelijk gebruik maken van een valse handtekening en van het meer malen doen plegen van valsheid in geschrifte. VAN 1945 AF Opvallend weinig zomerse pinksterdagen (Van onze weerkundige medewerker) H Het klinkt misschien vreemd. H maar van 1945 af hebben wij H op Hemelvaartsdag meer zon- nig en warm weer gehad dan '.ijdens de pinksterdagen van p de laatste 16 jaar, die altijd nog ruim een week dichter bij de zomer liggen. H Van de totaal 16 pinksterjaren (van 1945 af) waren er zeven met uitgesproken slecht regen- li achtig weef, vier met matig tot goed weer en vijf zomerse s pinksterdagen dit in 1947 1948, 1949 (alsof het toen niet op H kon!) 1953 en 1960. In deze vijf jaren steeg de tempera- H tuur tot 24 a 28 graden Celsius. Zeer warm was het in 1953, met maxima van 27 tot 30 gra den Celsius. ;~Ioch is het aantal pinksterda gen met te koel weer en regen, 3oms met onweer, vrij groot. Gemiddeld drie maal in de tien jaar een warme en zomerse Pinksteren is niet van dien aard dat men kan zeggen dat wij daarmee verwend worden. Een heel enkele keer is het bar en boos- Berucht is nu nog de pinksterstorm van 28 mei 1860 toen er windstoten tot 150 ki lometer per uur voorkwamen en er veel schade werd aange- richt. Gelukkig is een derge- lijk weersverschijnsel op Pink- steren een bijzonderheid. Het maakt niets uit of het nu een late of een vroege Pinksteren f| is want in 1948 was het op 16 en 17 mei zomers (26 graden) §f en in 1954 op 6 en 7 juni (late M Pinksteren) koud bij 12 tot M 14 graden. Met droog pinksterweer, licht H tot half bewolkt en een mid- p dagtemperatuur van 15 tot 18 graden Celsius mogen wij al tevreden zijn. Elke graad die het warmer wordt is een meevaller. Dit wanneer wij het §f gemiddelde pinksterweer over de laatste 16 jaar berekenen, n llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Advertentie) die goeie jonge (mee 't baardje) 7.60 DELFTSE V-I WORDT OPGEGRAVEN Dinsdag 23 mei zal een aannemers bedrijf onder verantwoordelijkheid van de heer A. Drent van de hulp verleningsdienst van het ministerie van binnenlandse zaken beginnen inet het opruimen van de V-l in Delft. Het projectiel ligt sinds 1944 onge veer tien meter diep in een weiland van de heer D. P. A. Zuydgeest, aan de Schicweg te Delft. De werkzaam heden zullen naar schatting twee tot" drie maanden in beslag nemen. Het projectiel is indereijd afgevuurd op de lanceerplaats op het terrein van de Lijm. en Gelatinefabriek te Delft. Al spoedig na de start storte het neer in het weiland. De vleugels werden later in het weiland aangetroffen en door de heer Zuydgeest begraven in de krater van de neergekomen V-l. Eerst vorig jaar, toen de gemeente Delft op het terrein bezig was met meingen voor het bouwrijp maken van dit stuk Delfts grondgebied, deed de heer Zuydgeest mededeling van zijn ervaringen. 0 Bestuursambtenaar R. den Haan is be noemd in de nieuwe functie van „com missaris voor de openlegging van het centrale bergland", zo meldt de Nieuw Guinea Koerier. De heer Den Haan heeft grote ervaring in de omgang met de bergbevolking. Hij voltooide tussen 195Z en 1956 de pacificatie van het gebied der Wisselmeren. IN HET HART VAN DE MEIMAAND In iedere struik een zanger (Van een medewerker) Meer dan de andere hoogtijdagen, is Pinksteren het feest van het bui tenleven. Nu moet men het vrije veld in: langs de hooiweiden, die geel zijn van de boterbloemen of rood van de zuring, naar de plassen, waar de scherpe, hardgroene biezen van de iris een wonder baarden, een gele bloem van zeldzame sierlijkheid. En zelfs de bermen van de wegen wor den omstreeks Pinksteren fijne gele linten door de paardebloemen, of blauwe door de ereprijs, of lila door de pinksterbloemenwitte banden door het fluitekruid. Pinksteren is dit jaar het hoogfeest van de lente. In het hart van de meimaand verdringt de plantenweel- de zich tijdens de reis van het jonge jröen vanuit de openbarstende, nat- ;e aarde naar de lichtende blauwe hemel en de lachende lente-zon. De, klokkende slag van de nachte gaal klinkt, evenals de stem van de koekoek en heel het vogelkoor stelt zich in dienst van de wandelende, kijkende en luisterende mens. In elke struik zetelt een zanger: Drie eieren van de grote lijster in het ruime nest. een spotvogel, een grasmus, een braamsluiper, een vink, een rood- borst, een winterkoning, een tuin- fluiter en onder elke struik, bij elke ruige begroeiing lokt ner veus een vogel met een tros worpjes in de snavel, onzeker rondfladderend, omdat ze niet naar het nest wil, waar de jon gen piepen. Want er is een mens in de buurt en ze wil haar dier baar kroost niet verraden. Vlier Met Pinksteren komen de vlieren in bloei! Witte schermen tussen het groen. Nu roept de kwartelkoning zijn Latijnse naam uit het hooigras. Een geheimzinnige stem: crèx-crèx, die vooral die stille zomernachten, wanneer een witte nevel uit de slo ten over het grasland kruipt, te ho ren is. Doch men lokaliseert de gras- sluiper niet zo gemakkelijk. Zijn stem klinkt een kwartier gaans steeds voor U en dan weer naast U en opnieuw voor U uit het rijpen de gras. Te zien krijgt men hem niet. De bruine spreeuwgrote vogel heeft een doolhof van gangen onder het overhuivende gras en komt on gaarne op de vleugels. De scherpe stem zucht heel ver door de nacht. Soms van zo ver, zo zacht, dat TJ denkt het grazen van de koeien te horen vanuit een nabije weide. Het fluisterende „schrit-schrit", waarmee het bonte vee de zagende tong om de grassprieten slaat. Maar het is een vogel die in de tropen de win ter doorbracht; terugkwam, om het feest van Pinksteren mee te vieren. Overigens, zo talrijk als weleer, is de kwartelkoning ten onzent lang niet meer. Wellicht zijn de steeds vroegere openingsdata van het hooiseizoen daar debet aan. De kunstmest deed de spriet de das om. Vele legsels van deze hooiland-bewoner werden door het atelende maaigarnituur ver stoord Kwartel Nog minder kans hebt U, tijdens dé pinksterdagen, op een ontmoeting met de kwartel, helemaal geen fa milie trouwens van de vorige soort, doch een hoen, het enige inheemse trekhoen. Want fazant, patrijs en korhoen zijn uitgesproken standvo- Gele linten van de paardebloe men Gedurende de camera«inruilactk ontvangt U b# aankoop van een „Sportsman" - voor Uw oude camera f 10.- terug. gels, die zowel des zomers, als des winters hun geboortegrond trouw- blijven. Die kwartel, wat kleiner dan de pa trijs, doch er op lijkend geen roestbruine staart en geen snorrende vlucht leidt evenals de spriet een verborgen bestaan. Slechts zijn roep. een parmantig „dikkedik-dikkedak"", verraadt zijn presentie. Niet zo al gemeen voorkomend, kunnen we hem niettemin hier en daar nog aantref fen, bij voorkeur op verwaarloosd bouwland of slecht grasland. En het is aardig met Pinksteren eens te luisteren naar de roep van de zeld zame vertegenwoordigers van onze avifauna! Geen paspoort Misschien, en dat kan haast niet missen, hoort U dezer dagen ook een vogel, die een tiental jaren geleden nog geen Nederlands paspoort be zat. Die sindsdien vooral onze bui tens, de grote tuinen en plantsoenen van steden en dorpen met zijn Azia tische stem verlevendigde. De Turkse tortel, een standvogel, wiens typische koeren verwarring met andere in heemse duiven houtduif, holen- dnif, tortel uitsluit. Het is een slettergrepig kirren: roe-koeoeoe- de middelste oe-klank lang aan gehouden, de laatste grappig afge beten. En zeker maakt U met Pinksteren kennis met een vogel, die in groot vaders kinderjaren hier vrijwel on bekend was en nu zeer algemeen: de grote lijster! Een vogel, die al in januari begint met zijn voorjaars concert en zijn ruime nest bij voor keur in boomgaarden, in de stam- vorken van vruchtbomen inricht en daarin een 3- of 4-tal lichtgroene vrij spaarzaam bruin en violet be- spatte eieren deponeert. Hij lijkt op de bekende zanglijster, een vergro te uitgave, doch zijn roep is scherp en ratelend en in de vlucht ziet men witte vlekken onder de vleugels, die de eerste mist! Pinksteren is dit jaar het hoog feest van de lente en een verblijf, een wandeling buiten, zal vooral op prille ochtenduren of tegen de „oelenvlocbt". wanneer de melk witte nevel de koeielijven tot zwevende pootloze gevaarten maakt en reeën het bedauwde gras inlopen om te grazen, over al de lange v's van hazeoren tussen de boterbloemen uitsteken, rijke vrucht dragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9