HOFNAR Uitstel belastingverlaging viel Kamerleden niet koud op dak Landbouwschap niet blij met rapport RIGOLETTO nooit fijner gerookt! SUPER BOLKNAK MAU-MAU IS WEER ACTIEF DUITSER SLOEG JUWELIER MET IJZEREN STAAF OP HOOFD DONDERDAG 18 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 (Advertentie/ Nog geen oordeel over motieven Zweeds plein voor Europese markt De Zweedse autoriteiten hebben een plan ontworpen dat een samengaan van de Europese Economische Ge meenschap (È.E.G.) van de zes en de Europese vrijhandelsassociatie (E.V.A.) van de zeven in een grote Europese markt moeilijk maakt. Het plan is op de conferentie van Noorse ministers van economische zaken te Oslo besproken en in de Zweedse rijksdag door minister Lange ter sprake gebracht. Het Zweedse plan gaat niet uit van het E.E.G.-verdrag of de E.V.A.- conventie, doch richt zich direct op de oprichting van een grote econo mische markt waarbij alle Westeuro- pese landen zich kunnen aansluiten, ook de neutralen. Die grote markt zou de vorm van een douane-unie of een vrijhandelszone kunnen aanne men, met een tariefniveau dat min stens zo laag is als dat van de Ver enigde Staten. De K.R.O.-t.v. presenteert heden avond het toneelstuk „Zwarte kant", van Lesley Storm. Regie Frits But- zelaar, decors Cor Hermeier. Foto v.l.n.r.: Martine Crefcoeur, Hans Croïset en Anne Marie Heyli- gers. Minister meent De minister voor de binnenlandse veiligheid van Kenya, Swann, heeft woensdag in het parlement een over zicht gegeven van de veiligheids situatie in Kenya. De veiligheid wordt ernstig bedreigd door een har de kern van Kijoejoe-exfcremisten, die zich actief bezighouden met Mau-Mau-acti viteiten Sinds januari heeft een verontrus tend aantal eedsafleggingen plaats gehad. De laatste tijd zijn zeven ge vallen gemeld. In de bewuste eed komt een formule voor over het do den van verraders. De bevolking maakt zich volgens de minister ongerust over het aantal diefstallen van particuliere vuurwa pens. In 1959 werden elf geweren gestolen, waarvan er vijf werden op gespoord. In 1960 werden er eenen twintig gestolen en acht teruggevon den. In het eerste kwartaal van dit jaar werden eveneens eenentwintig vuurwapens gestolen, waarvan er tien werden teruggevonden. De regering van Kenya heeft het verbod op net houden van openbare bijeenkomsten, dat drie weken gele den werd ingesteld, woensdag opge heven. Het verbod werd Ingevoerd, omdat op dat tijdstip er ernstig gevaar be stond dat openbare vergaderingen tot ordeverstoringen zouden leiden, doch de regering meent, dat de ge moederen thans zijn bedaard, aldus een regeringswoordvoerder. Verolme bouwt dok van 150.000 ton Bij de opening van het nieuwe hoofd gebouw van de N.V. C. Verolme heeft de directeur enkele plannen ontvouwd. Wellicht het belangrijkste van die plannen Is, dat een tweede haven zal worden gebouwd, waarin een gegra ven dok komt van 150.000 ton d.w. plus nog drie drijvende dokken. Het gehele complex zal dan 130 ha be slaan. Daarmee zal het eerste bedrijf, dat zich in het Botlekgebied vestigde, tot één der modernste en grootste scheepsbouw- en reparatiebedrijven zijn uitgegroeid. „De toekomst zal ons gelegenheid bieden nog duizen den werknemers in dienst te ne men", zo zei de heer Verolme. Pakket gevaarlijke ideeën Voorgelegd aan organisaties (Van een speciale verslaggever). Zonder vreugde lieeft het be stuur van het landbouwschap kennis genomen van de discus sienota over landbouwpolitiek op langere termijn, die is opge steld door het secretariaat van het landbouwschap en die deze week in de openbaarheid is ge komen. De bestuursleden rea geerden op deze publikatie alsof een pakket gevaarlijke ideeën aan hun controle was ontsnapt. In het algemeen distancieerden de leden zich dan ook van de nota, maar zij besloten wel, zij het ook alweer niet van harte, om de nota ter discussie toe te zenden aan de aangesloten organisaties en ook aan de afzet- en kredietorganisaties, op dat deze organisaties van hoog tot laag hun oordeel zullen uitspreken. Voor januari wil men de standpun ten binnen hebben op het secreta riaat en daarna zal het bestuur zelf een standpunt bepalen. De heer Biewenga sprak als zijn oordeel uit, dat de sociaal:econo- mische afdeling van het land bouwschap een waardevol werk stuk heeft gemaakt, hierbij ge steund door de opbouwende kri tiek van de zijde van de staf van secretarissen. Een concreet standpunt over de nota wil het dagelijks bestuur nog niet geven. De heer Biewenga besloot met te zeggen, dat de landbouw zelf eerst landbouwbeleid op langere termijn moet voeren en alles in het werk moet stellen om de landbouw, wat betreft produktie, verwerking en af zet, zo efficiënt mogelijk te doen functioneren. Het landbouwbedrijfsleven zal dan niet meer al zijn aandacht en al zijn hoop vestigen op het landbouwprijs- beleid, en primair de overheid voor het wel en wee (meer wee dan wel) aansprakelijk stellen. Het zal ten aanzien van de hulp van de over heid, die onontbeerlijk is, meer de nadruk leggen op het structuurbeleid in de ruime zin van het woord. iiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin TWINTIG ATELIERMEISJES WINNEN HONDERDDUIZEND 1 Twintig ateliermeisjes van de confectiefabriek Gazan N.V. in Schiedam zijn de koning te rijk Met elkaar wonnen zij de hon derdduizend. Een naaister op het atelier, mevr. Bijl van der Klift had het gelukslot in z'n geheel gekocht bij de heer J. M. Brouwer aan de Benthui- zerstraat in Rotterdam. Het clubje speelde al geruime tijd in de staatsloterij mee. Ondanks 'n begrijpelijke hoera- stemming, die er na de heug lijke mededeling van de heer Brouwer, sinds gistermorgen op het atelier heerst, wordt ge tracht normaal door te werken. Het geld is in gedachten bijna al opgemaakt De winnaressen zijn veelal in de leeftijd van 17 tot 22 jaar en met een hoofdje vol trouw- en andere plannen. Vandaag gaan zij het geld in Den Haag halen en eerlijk verdelen. Bij terug komst op het atelier zal de chef ongetwijfeld net als gisteren, „extra muziek opzetteiv'. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllltllllllllllllll Over de inhoud van de nota werd niet gediscussieerd, maar een hele reeks bestuursleden nam de gelegen heid te baat om mee te delen, dat ze bij de lezing van de nota vraag tekens hadden geplaatst of soms re gelrecht tegen een van de zestig >untcn waren. Speciaal werden daar- •ij genoemd de punten over de af zet- en kredietorganisatie en die be treffende de pacht. Tilburgse familie bijna vergast Op beschuldiging van poging tot moord heeft de Tilburgse politie een 24-jarige arbeider aangehouden en ingesloten. Zijn vrije dagen rond Hemelvaartsdag had hij benut om de bloemetjes flink buiten te zetten en daarbij had hij meer gedronken dan goed voor hem was. Maandagavond verkeerde hij dan ook in beschonken toestand toen bij hem het plan rijp te zijn gehele familie te vergassen. Omstreeks elf uur begaf hij zich naar de ouderlijke woning, waar zijn vader en moeder, alsmede een zeven tal broers en zusters reeds naar bed waren gegaan. In de bijkeuken draaide hij de gaskraan open. Hij zorgde ervoor dat alle verbindings deuren naar de verschillende kamers geen beletsel zouden vormen voor het instromend gas. Toen verliet hij de woning en kwam een tijdje later weer terug, nieuwsgierig naar de uitwerking van zijn daad. Door ge roep en gebons overtuigde hij zich ervan dat er geen antwoord meer kwam. zodat hij aannam dat het ge hele gezin was gestikt. Eerst ging hij naar buiten waar hij voorbijgangers en de eigenaar van een patates friteskraam vertelde dat hij zijn familie had vergast en dat ze allemaal dood waren. Van ver schillende kanten werd toen de poli tie gewaarschuwd die bij de woning aangekomen terstond de gaskraan dichtdraaide en alle ramen open zet te. De familieleden bleken echter de aanslag op hun leven te hebben overleefd. De man werd in nog altijd beschonken toestand in het holst van de nacht in de stad aangehouden. Nachtelijke verhoren in affaire-Stalmann Maandagmiddag, in de nacht van maandag op dinsdag en dinsdagmid dag zijn in Den Haag weer nieuwe getuigen gehoord ten behoeve van het Duitse onderzoek naar de zaak- Stabnann. Namens de Duitse justi tie werden de verhoren afgenomen door de heren Zug en Hentrich, ten dele ook door Oberstaatsanwalt Driigh. Zuid-Koreaanse junta geslaagd Luit.-geu. Lee lJan Liiu, de comman dant van het Zuidkoreaanse leger, heeft nadat liij aanvankelijk neu traal was gebleven, zich aan de zijde van de militaire junta geschaard. Door zijn besluit de junta zijn volle dige steun te geven, bracht hij het overgrote deel van het Zuidkoreaan se leger in het kamp der opstande lingen. Het ziet er naar uit dat de revolutie thans is geslaagd. Reacties als „jammer", „niet voorzichtig" en „verstandig" (Van onze parlementaire redacteur). Naar zijn mening gevraagd over de aankondiging door de rege ring, dat de belastingverlaging, die tegen 1 juli in het vooruit zicht was gesteld, niet zal doorgaan, zei dr. A. M. Lucas, de fi nanciële expert van de K.V.P. in de Tweede Kamer, dat het uitstel voor hem een zeer grote teleurstelling betekent. Bij de behandeling van het wetsontwerp, waarin de verlaging van de tarieven van de loonbelasting en van de inkomstenbelasting zijn vastgelegd, had hij zich reeds weinig enthousiast getoond over de manier, waarop de regering de verlaging wenste in te voeren. Hij heeft dit toen geaccepteerd in het vooruitzicht, dat de verla ging op 1 juli zou ingaan. In feite, zo vond dr. Lucas, moeten we na van een verzwaring spreken. Over het al of niet noodzakelijke van het uitstel wilde hij niet oordelen, aangezien de nota van minister Zijl stra nog niet in zijn bezit was en hij dus nog geen kenins had genomen van de motivieven, die de regering tot haar besluit hebben gebracht. Om tot een definitief oordeel te ko men moest hij alle economische oor zaken kennen en bovendien in staat zijn om vast te stellen, aan welke oorzaken de regering wel en aan wel ke zij niets heeft kunnen doen. In elk geval betreurde hij deze gang van zaken. Prof. dx\ ir. A. Vondeling van de P.v.d.A., die tijdens het minister schap van de lieer H. J. Hofstra voor de fractie van de P.v.d.A. de financiële vraagstukken in de Tweede Kamer behandelde, kon evenmin als dr. Lucas een beoor deling van het besluit van de re gering geven, aangezien hij de nota nog niet kende. Hij meende dat aan de gang van zaken een duidelijke politieke kant zit en hij noemde het een juist besluit dat de regering bij de vaststelling van de verlaagde tarieven machti ging gevraagd had om later bij de wet de datum van ingang van de belastingverlaging te bepalen. Een wijziging van de tarieven wordt namelijk steeds beïnvloed door de ontwikkeling van de eco nomische toestand, welke ontwik keling zich niet altijd nauwkeu rig vooruit laat zien. Het verlenen van een machtiging aan de regering om de datum van in gang van de belastingverlaging na der vast te stellen, was in strijd met het standpunt van de meeste frac ties, doch de P.v.d.A. heeft dat als juist aanvaard. Deze ongedwongen Joto van dr. Schctrf, de president van Oostenrijk, en H.K.H. Prinses Irene, werd woensdagochtend in Rotterdam aan de voet van de Euromast gemaakt, nadat de president en zijn charman te begeleidster deze bezienswaardig heid van de Maasstad hadden be- De regering is nu blijkbaar voor een aantal verzwaringen van lasten ko men te staan, aldus prof. Vondeling, die o.a. dacht aan de defensie, die waarschijnlijk een aantal miljoenen meer zal opslokken. Verzwaring van lasten maakt het de regering op dit ogenblik onmogelijk om de belas tingverlaging in te voeren. Al vroe ger heeft de P.v.dA. gezegd, dat de regering moeite zou kunnen hebben om haar beloften waar te maken. Mr. Burger heeft zelfs gesproken van een belastingverhoging. De P.v. dA.. heeft het juist ingezien, dat de regering voor moeilijkheden zou kunnen komen te staan. Op zichzelf acht zij een belastingverlaging aan de voet een goede zaak. Men heeft het de laatste tijd wel zien aankomen, vond prof. Vonde ling, dat het zo zou lopen. De re gering is zover gegaan in haar suggesties dat het voor de gewo ne man leek alsof de door haar aangekondigde maatregelen al op het punt stonden ingevoerd te worden. Men moet er nu van af zien. Prof. Vondeling meende dat de regering onvoorzichtig is te werk gegaan. Niet onverwacht Prof. mr. P. J. Oud, de leider van de V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer, stelde op de voorgrond dat hij de nota nog niet gelezen had en dat hij dus niet precies wist welke motieven tot het besluit van de regering heb ben geleid. Wel zei hij dat hij geen ogenblik had verwacht, dat de belas- tingveylaging op 1 juli zou ingaan. Hij had zien aankomen, dat het niet op 1 juli tot een verlaging van de belasting zou kunnen komen. Toen de regering haar plan tot be lastingverlaging aankondigde, heeft zij er duidelijk bij te kennen gegeven dat zij eerst wilde afwachten hoe de conjunctuur zich zou ontwikkelen. Als men nu ziet, hoe het daarmee gesteld is, dan past het volledig in de politiek van de regering dat zij de verlaging van de belasting nog enige tijd uitstelt. Verstandig Ook de heer G. A. Kieft, het anti revolutionaire Tweede-Kamerlid dat financiële kwesties in het par lement behandelt, en deskundig is in belastingzaken, had het uitstel, evenals prof. Oud zien aankomen. Toen hij het jaarverslag van de resident van de Nederlandse ank gelezen had, had hij reeds de indrnk dat een verschuiving van de datum van Invoering van de belastingverlaging wenselijk geacht werd. Onder de huidige conjuncturele omstandigheden vond hij het juist om de invoering van de verlaging enige tijd op te schorten. Voor de belastingplichtigen maakt het niet zo heel veel uit, vond hij. De heer Kieft vond het verstandig van de regering om tot uitstel te be sluiten, nu de vijfdaagse werkweek voor steeds meer werknemers wordt ingevoerd en de handelsbalans slech ter wordt. Aan die vijfdaagse werk week valt niet te ontkomen. Als het gaat om een keus tussen de belas tingverlaging en de invoering van de vijfdaagse werkweek, dan dient de laatste voorrang te hebben. HEVIGE VECHTPARTIJ IN BUSSUM Sieraden rolden over de grond Iu een juweliers-zaak in Bussum heeft zich woensdag kort voor het sluitingsuur een hevige vechtpartij afgespeeld tussen een 25-jarige Duit ser F. J. V. uit Osnabruck, van be roep bankwerker en de 36-jarige ju welier P. Kaasschieter. Omstreeks tien minuten voor kreeg de Bussumse juwelier P. Kaasschieter bezoek van een Duits sprekende klant. De man wilde een cadeautje voor zijn moeder kopen, zo zeide hij en kon ongeveer 200 mark besteden. Hij vroeg hangers, colliers en horloges te laten zien. De 36-jarige juwelier voldeed aan dit verzoek en spoedig lag er een verza meling uitgestald. De klant wilde zo verklaarde de heer Kaasschieter la ter, nog iets meer zien. Spoedig lag er voor een bedrag van ongeveer 2000 gulden op de vitrine. De klant vroeg hem of aan een bepaald collier een andere hanger gemaakt kon wor den. Toen hij hiermee bezig was, kreeg hij plotseling met een ijzeren staaf een stevige klap op zijn hoofd, zodat hij bloedend gewond werd. Hij bleef overeind en wist zelfs de vol gende klap af te weren. Er ontstond daarop een vechtpartij, waarbij hij kans zag de ijzeren staaf af te ne men en de Duitser daarmee de vol gende klap toe te dienen. Er sneuvel den terloops enige ruiten van de vi trine, zodat de sieraden over de grond rolden. Ook de Duitser werd ernstig gewond. Het werd een fikse vechtpartij. Mevrouw Kaasschieter j snelde de winkel uit om hulp te roe pen en spoedig was een groot aantal mensen voor de winkel verzameld. De heer Kaasschieter werd overwin- werken, waar hij door de menigte werd opgevangen en aan de inmid dels gewaarschuwde politie werd overgegeven. Men vond intussen op een parkeer plaats <le auto van de Duitser, die hij in Duitsland bleek gehuurd te heb ben. Hij was met vakantie maandag in Nederland aangekomen en wilde met Pinksteren weer verdwijnen. In de auto vond men nog een speelgoed pistool. A De Amerikaanse oud-minister van bui tenlandse zaken Christian Herther ls In zijn hoedanigheid van voorzitter van de „commissie van Amerikaanse burgers voor de N.A.V.O." in Bonn aangekomen, waar hij overleg zal plegen met leden van de Westdultae regering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5