Verzetsinvaliden op bezoek in Zeeland Raad Goes staat volledig achter restauratieplannen stadhuis BILT PAS OP VOOR BINDVLIES-ONTSTEKING! 'Lmwm Almanak sempra verven n,v Schiedam ONTVANGST IN STATENZAAL MISTOPONTHOUD BRENGT DE ZEEUWSE ECONOMIE SCHADE 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 18 MEI 1961 KREDIET VAN 10.000 UITGETROKKEN Bevolking dient steun te geven aan actie „Opgeruimd staat netjes" Zonder dit niet zoveel woorden te zeggen heeft de gemeenteraad van Goes zich tijdens de woensdagavond gehouden raadsvergadering uitge sproken vóór restauratie van het stadhuis. Zonder discussie of hoofde lijke^ stemming ging de raad akkoord met een voorstel van b. en w. een krediet van f 10.000 uit te trekken voor het laten maken van een restaura tieplan. Minder vlot was de raad evenwel met beschikbaarstelling van een krediet van f 2500 voor het doen opstellen van een restauratieplan voor het carillon. Dc financiële commissie uit de raad had de opmerking ge maakt, dat de uitgaaf van een dergelijk bedrag momenteel niet verant woord is. Na enige discussie kon de raad akkoord gaan met een compro misvoorstel van do raadsvoorzitter, dr. J. W. Noteboom: het krediet van f2500 zal op do kapitaaldicnst worden geplaatst, terwijl hiervan f100 op de gewone dienst van de begroting zal drukken ter dekking van de kosten van het onderzoek. De raad werkte de bijna dertig' pun ten tellende agenda in vlot tempo af. Het eerste punt, waarbij vrij uitvoe rig werd stilgestaan was van huis houdelijke aard: namelijk de actie .-.Opgeruimd staat netjes". Het was het C.H.-raadslid mevr. C. J. van Willcgen-Everse, dat hierover enkele opmerkingen maakte. Over de hoof den van de dames en heren raadsle den heen deed zij een beroep op de bevolking" de volle steun aan deze actie te geven. Op een vraag van dit raadslid deelde de raadsvoorzitter mede, dat hij van de inspecteur van politie een opgaaf had ontvangen, waar in de gemeente papiermanden geplaatst dienen te worden. De po litie heeft niet minder dan 60 plaat sen opgegeven, waar een dergelijke mand neergezet zal kunnen worden. De naamgeving van -een tweetal straten in het industrieterrein zuid west ontlokte enkele kritische op merkingen van het raadslid D. van Loon (p.v.d.a.). Hij vond het incon sequent van b. en w. in het ene ge val van dr. A. F. Philipsstraat te spreken fen in het andere geval van Van Doornestraat. Hij hield een plei dooi om in de toekomst de voorlet ters van personen, naar wie straten worden genoemd, achterwege te la ten. De raadsvoorzitter verklaarde, dat de naamgeving van dr. A. F. Philips en Van Doorne in overeen stemming is met de wens van de be- Zuiver Uw bloed met Krusehen - ea verdrijf zo do ooriaak van Uw Rhenm&tische Pün'. Krusehen maakt U al gauw een heel ander mens, vrij van stramheid en pijn en weer tot alles in staat. Dat doen Kruschen's vijf minerale zouten, die de bloedzuiverende organen aan zetten tot jeugdig-krachtige werking en zo de pijnverwekkende onzuiver heden uitdrijven langs natuurlijke weg. trokken bedrijven. In het ene geval stond men er op de voorletters te noemen, in het andere geval was daarover niet gesproken. De heer Van Loon wilde voorts de straten in het nieuwe uitbrei dingsplan zuid de namen geven van staatslieden. „Maar dan na men van overleden staatslieden, want anders weet je nooit waar je, aan toe bent", bracht burge meester Noteboom iii het midden. Noodwoningen De verkoop van de houten noodwo ningen, waarvan een aantal nog be woond is, had niét de volledige in stemming van de raadsleden. De he ren A. G. Heijboer (c.h.), N. E. van Santé (v.v.d.) en J. H. Roose (k.v.n.) drongen er op aan enkele van deze woningen niet te verkopen, maar te bestemmen voor kleinere industrie ën, die bedrijfsruimte nodig hebben. Zowel wethouder drs. J. J. Dijkgraaf (c.h.) als burgemeester Noteboom voelden daar in beginsel wel wat voor. Besloten werd de zeven blok ken woningen, die Volgens het voor stel van b. en w. aan de fa. C. West dorp zouden worden verkocht, voor lopig niet te verkopen. Nagegaan zal worden of men voor deze hout n noodwoningen een bestemming kan vinden, zoals door enkele raadsleden was voorgesteld. Overigens, zo ver klaarde de raadsvoorzitter zijn deze woningen momenteel nog bewoond. De raad trok voorts een krediet uit van f 10.000 ter voorbereiding van de plannen voor de bouw van 32 galerijwoningen in Goes. Naar aanleiding hiervan vroeg mevr. Van Willegen of liet mogelijk zou zijn de huisvrouwen ook een woordje te laten meespreken in dc Indeling van deze woningen. De raadsvoorzitter zegde toe dit in b. en w. te zullen bespréken, i Hij voelde overigens weinig voor een officiële commissie van ver tegenwoordigsters van vrouwen bonden. Aangenomen werd een voorstel tot verkoop van de B.B.-kelder onder het Landbouwcentrum Zeeland aan de Kring Zeeland II van de B.B. Naar aanleiding van een opmerking van een lid van de financiële com missie desgevraagd, verklaarde de heer Roose dat hij dit lid was wil de de heer C. W. Ver vest (r.-k.) we ten uit welke bron dit lid bepaalde inlichtingen had over de kosten van de kelder. „Misschien wil het desbe treffende lid zo flink zijn een naam te noemen. Anders moei ilc dit zien als een insinuatie aan het adres van de afdeling financiën of aan gemeen tewerken",. aldus spreker. „Er is veel over te zeggen, maar ik zie daar het nu niet van in", zei de heer Roose, die verder niet op deze kwes tie inging. De raadsvoorzitter ver klaarde nog. dat de gegevens door de afdeling financiën zijn gecontro leerd en in orde bevonden. Ook over de verdwijning van ruim 80 kg Vlees uit het slachthuis wilde dc heer Vervest meer weten. „Er is toch wel een bepaalde ambtenaar voor verantwoordelijk", vroeg hij. „Dit is niet het geval", zei de raads voorzitter. Alle slagers hebben toe gang tot de koelcel. Er zijn thans echter zodanige maatregelen getrof fen, dat niemand de koelcel kan bin nengaan als hij niet in gezelschap is van de directeur of een der ambte naren. De raad ging vervolgens ak koord met het voorstel van b. en w. de eigenaar van het verdwenen vlees schadeloos te stellen. In de rondvraag bracht dc heer Pol derman nog het probleem van de schooljeugd ter sprake, die tussen de middair altijd door de straten slen tert. Hij zou graag zien, dat voor de schooljeugd een gebouw beschikbaar werd gesteld. „De kwestie is nog nipt door dit college bezien", aldus burgemeester Noteboom. Hij zegde toe hieraan de nodige aandacht te z.ullen besteden. VOOR EEN VEILIGE ZONNEBRIL NAAR UW VAKOPTICIEN I Raad Sint-Laurens Grond in uitbreidingsplan achter herv. kerk in optie De gemeenteraad van St.-Laurtn heeft tijdens zijn vergadering van woensdagmiddag onder voorzitter schap van burgemeester W. Baas be sloten om de resterende grond van het uitbreidingsplan achter do Ned. hen-, kerk in optie te geven aan de heer J. Walraven. Deze had reeds optie op een deel van deze gronden, waarop plaats was voor elf wonin gen. De optie zal verleend worden op liet tijdstip, waarop de rijkspremie wordt verleend. De raad besloot op voorstel van b. en w. een wachtverbod in te stellen in het nieuwe deel van de Van Cit- tersstraat. Gedurende een week zal dit wachtverbod beurtelings links en rechts in deze straat van kracht zijn. Voorts werd de subsidie aan de zangvereniging „De Lofstem" ver hoogd van f 40 tot f 75. B. en w. hadden dit voorgesteld, gezien het cultureel belang, dat deze vereniging dient, en in verband met de finan ciële toestand van „De Lofstem". Dc heer C. J. v. d. Weele werd herbe noemd als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Ook ging de raad ak koord met de 3e en 4e wijziging van de begroting voor 1961. Op een vraag van de beer H. van Langevelde (c.h.) tijdens de be handeling van de ingekomen stuk ken waarom b. en w. voorstelden afwijzend te beschikken op een sub sidieverzoek voor hulp aan landge noten in Indonesië, antwoordde bur- gemeester Baas. dat het college dit een taak voor de landelijke overheid achtte. GESLAAGDE VAARTOCHT VAN IfVlft TOT GROTE DAG. De inwoners van Westkapellc lieb- hen van de muziekvereniging O.K.K. een stencil in de bus gelrregen, waar in een belangrijke mededeling wordt gedaan: vrijdag komen de nieuwe uniformen! Na een jaar van voorbe reidingen en acties is het dus zo ver eii de blijde gebeurtpnïs zal vrijdag niet onopgemerkt in Wcstkapelle voorbijgaan. Om zeven uur 's avonds zal O.K.K. de uniformen voor het ONTMOETING.... In Cannes, waar op het ogenblik het filmfestival in volle bloei staat, trof een collega-cursief schrijver van het Algemeen Handelsblad op een terras een oud baasje aan, met wie hij in gesprek raakte. Dat ging en nu schrijven wij het muur zonder meer over als volgt: Hij vroeg ineens: Hollandais? Het had geen zin meer het te ont kennen, want hij had ons horen pra ten en hij had de helft verstaan. Even later schoof hij aan, en leverde dit soort zinnetje af: .La Hollande, mooi. lek-geweest il y a dertig ja ren. België aussi. België aussi mooi". Hij toas bij ons wezen schilderen in Vee re. Dat had nog dikwijls moei lijkheden opgeleverd, want soms had hij daar in 1928 in de slagregen om zich heengekeken en dan opgetogen uitgeroepen: „Mooi Veer", met een wat dikke V. en dan zei iedereen: .Nee, Laval", want zo heette hij, ..geen mooi tceer, rót weer". Maar hii had dan. helemaal het weer niet bedoeld, hij had Veere bedoeld. Veere n:as altijd mooi, ook als het- regende. Hij zat daar nu op dut terras in de zon naar de Middellandse Zee te kijken als iemand met een visioen ran een Zeeuws water een mooi bewijs van het feit hoe betrekkelijk de appreciatie van landelijk schoon is. Dikwijls nog, vertelde hij, nam hij zijn ezel, ging in zijn tuin zit ten niet dc rug naar de Alpen, en schilderde Veere, of Dordrecht, want Dordrecht vond hij ook niet mis, in Dordrecht had hij nog met Prins Hendrik gelopen en in Veere met Hendrik Willem van Loon. ,Dordrek nok mooi?" vroeg hij, maar niemand van ons was de laat ste dertig jaar nog die kant op ge weest, dus daar konden we hem geen uitsluitsel over geven. Wel wist hij. dat Veere vu achter een caisson ligt hij zei: „Mooi Veer. Jammer eerst aan het publiek vertonen. Dat zal gebeuren in „Westkapellc Her rijst", daarna zal een rondgang door de gemeente worden gemaakt zodat de uniformen ook buiten tot hun recht kunnen komen. Ook za terdagavond zal een feestelijke rond gang worden gemaakt. In het sten cil wordt dank uitgesproken voor de medewerking van de bevolking, maar er wordt bijgezegd dat de uni formen nog niet scliuldvrij zijn. Daarom zal er dit zomerseizoen een fancy-fair worden gehouden en de papieractie gaat gewoon door. EXCURSIE. De vogelwacht van Schouwen- Duivcland zal gedurende de pink sterdagen weer enkele excursies verzorgen. Zaterdagmiddag wordt per autobus een tocht langs de verschillende natuurgebieden ge maakt, waarbij meteen de inlaag van Westenschouwen, Koudeker- ke, Kerkwerve, de terreinen rond om Ouwel-kerk en enkele buitens te Schuddebeurs worden bezocht. Voor tweede pinksterdag staat een tweetal wandeltochten op het programma, 's Morgens om acht uur begint in de Westhoek een boswandeling met bezoek aan de meeuwenkolonie en 's middags om half drie start men bij het pomp station voor een soortgelijke tocht, waarbij ook enkele duin meertjes in particuliere duinen worden bezocht. IN BEHEER. De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels heeft op Scliouweii-Duivcland een mooi stuk natuurgebied onder haar beheer ge kregen. Het gaat hier om 20 hectare van dc Koudekerkse inlagen, een vogelgebied bij uitstek. De vereni ging heeft het gebied io beheer ge kregen bij de definitieve toewijzing van de herverkavelde gebieden. f Advertentie i met speelt U met speelse kleuren -agS&gv, Ruim eertig verzetsinvaliden leren dezer dagen Zeeland van zeer nabij kennen: niet liet Rotterdamse schip „Tijd geest II" maken zij momen teel een vaartocht, die voor namelijk door Zeeland gaat. Zierikzee, Vlissingen, Middel burg en Terneuzen zijn de plaatsen, die zij inmiddels bezocht hebben. Zonder t meer: een geslaagde toclit, „want", zo zei jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissa ris van de koningin in Zeeland die deze verzetsinvaliden gis termiddag in zijn hoedanig heid als districtsvoorzitter van de Stichting 19401945 ontving, „U treft hier prach tig weer in Zeeland". En een oud-verzetsman zei: „Meest al leven we min of meer eenzaamheid, maar op deze tocht voelen we ons weer één met het Nederlandse volk"; Zaterdag begon de vaartocht in Hel- levoelsluïs en reeds maandag werd koers geze.t naar 'n Zeeuw se plaats: Zierikzee. De tijdelijke „varensgezellen" zagen deze his torische stad en raakten als vele toeristen bekoord door het typi sche Nederlandse beeld van de haven, de straatjes, dc poorten. Reeds een dag later meerde de „Tijdgeest II'' aan de Houlkade tegenover het stadhuis in Vlissin gen. In de middaguren toerden c(e opvarenden met een bus over Walcheren, waarbij vooral aan dacht aan de Deltawerken werd geschonken. Om half zeven werden zij in het Vlissingse stadhuis ontvangen door b. en w. Burgemeester mr. B. Kolff verhaalde over dc bevrij ding van Vlissingen en vervol gens kregen de verzetsmensen een demonstratie van de gymna stiekvereniging „Oranje Nassau" op dc Houtkade te zien. De Har monie ..Ons Genoegen" en de drumband van „Oranje Nassau" zorgden daarbij voor een geslaag de opvrolijking. In de Statenzaal Rond het middaguur begroette jhr. mr, Dc Casembroot woensdag in de Statenzaal te Middelburg deze gasten van Zeeland. Hij vertelde beknopt, maar boeiend .over de vernietiging van het grootste deel van bet abdijcomplex in de oor log, over de opbouw van dit com plex en óver dc plaats, die deze monumentale gebouwen nu in Zeeland innemen. De heer H. A, Das. directeur van het districts bureau Utrecht van de Stichting 1940-1945. bracht de dank van de bezoekers onder woorden en wees daarbij vooral op de open natuur van Zeeland en op het open ka rakter van zijn bewoners. Gisteravond nog vertrokken de ver zetslieden naar Terneuzen, van waaruit zij vandaag een loeht naar Gent en Brugge maken. Vrijdag vaart het gezelschap naar Gorkum, waar een afscheidsdiner zal zijn aan boord van dc „Tijd geest II". liet zijn voornamelijk verzetsinvali den uit Utrecht die aan deze tocht deelnemen, maar ook uit Gelderland, Overijsél, Brabant en Limburg naren verzetslieden aan boord. Zelfs een Zeeuwse verzels- invalide maakt de tocht mee: de heer M.»van Kossum uit Brou wershaven, die tijdens de oor logsjaren in Vlissingen gevangen werd genomen door de Duitsers. De tocht wordt georganiseerd en grotendeels bekostigd door de Stichting 1940-1945. Behalve de heer Das uit Utrecht, maakt ook mr. H. J. P. van de Meerendonk, directeur van het districtsbureau in Eindhoven, de tocht mee. Operationeel marinebezoek aan Vlissingen Van dinsdag 23 mei tot donderdag 25 mei a.s. zullen door schepen, be horende tot de Engelse. Belgische en Nederlandse marine gemeenschappe lijke mijnenbestrijdingsoefeningen worden gehouden in de Zeeuwse wa teren. Op dinsdag 23 mei des ochtends te ongeveer 10 uur zal de Engelse kust- mijnenveger H.ms. Shoulton op de rede van Vlissingen arriveren en *s avonds te half zes arriveert de Bel gische oceaan-mijnenveger Z.ms. Van Haverbeke. Van Nederlandse zij de zal aan de oefeningen worden deelgenomen door een kustmijnen- veger en een duik-werkschip. Dinsdagavond zal afgemeerd worden aan de marincsteiger in de binnen haven. Woensdagmorgen vertrekken de schepen voor oefeningen en des avonds te ongeveer zeven uur zullen ze weer binnenkomen. Ook donderdagmorgen wordt vroeg, uitgevaren voor oefeningen. Daar na vertrekt de Shoulton nog naar enkele andere Nederlandse havens voor oefeningen, terwijl de Van Ha verbeke terugkeert naar België. Laatste veerdienst Katse Veer-De Val De laatste veerdienst, die vrijdag tussen Katse Veer en De Val (Zie rikzee) wordt onderhouden, zal on der andere worden meegemaakt door de lieren jhr. mr. A. F. C. de Casem broot, commissaris der koningin in Zeeland, M. J. van Poelje, lid Gede puteerde Staten, ir. H. D. J. Swn- ters, hoofdingenieur-directeur van de provinciale waterstaat en mr. J. L. NIeuwenliuis, directeur van de Pro vinciale Stoombootdienstcn in Zee land. Deze boot zal vrijdagmiddag om tien minuten voor twee uit Katse Veer vertrekken. Om half vier zal de nieuwe veerdienst, van Dc Val naar Colijnsplaat, officieel worden geo pend. Studenten Nijenrode bezochten bedrijven De studenten van het Nederlands Opleidings-Instituut voor het Bui tenland, kasteel Nijenrode te Breu- kelen, die momenteel op uitnodiging van de Zuid-Eevelandse .2LL.M. een vierdaags bezoek aan Zeeland bren gen. hebben woensdag verschillende bedrijven bezichtigd, die nauw bij de landbouw zijn betrokken. In groepen werd een bezoek gebracht aan de Coöperatie te Wemeldinge, de veiling te Goes, het Koninklijk Kweekbe- drijf en Zaadhandcl D. J. v. d. Have te Kapelle en voorts aan het oo^ter- en kreeftenbedrijf De Meulemecstör en Co. te Yerseke. De directeuren van de verschillende bedrijven gaven een uiteenzetting over de gang van zaken. De lunch werd gebruikt in hotel .Nolet" te Yerseke. Des avonds hield burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke een boeiende causerie over „Het verleden, het heden en de toekomst van do oester- en mosseb cultuur". Tenslotte werd de oester film vertoond. Vandaag donder dag' worden de bezoeken aan de vier genoemde bedrijven voortgezet. Slot van pag. 1 Extra-voorraden De-vlasbedrijven in Zeeuwsch-Vlaan deren hebben al door ervaring ge leerd dat zij altijd over voorraden moeten beschikken. Ze kunnen een paar dagen mist wel opvangen, zei ons de heer R. Martinet, directeur van de coöparatieve vlasfabriek te Koewacht. Het risico ligt volgens hem meer bij de vlasvervoerders, een risico dat deze opvangen door mist of geen mist dubbel vrachttarief te berekenen, wanneer zij over de Schelde moeten. Dus tóch ten koste van de vlasseri jen. Ook vele andere bedrijven en hande laren In Zeeuwsch-Vlaanderen moe ten voor extra voorraad zorgen. Bij voorbeeld kolen, die per auto van het spoorwegstation Kruiningen worden aangevoerd. Bij dichte mist ligt dit vervoer onmiddellijk stil. Minder passagiers De directeur van de Z.V.T.M. te Ter neuzen. Ir. J. F. Denie, ondervindt in zijn bedrijf ook dc gevolgen van dc mist. Vallen er veerboten uit. dan is dit onmiddellijk merkbaar bij het personenvervoer per bus. Vaak ko men de bussen dan leeg aan de veer havens en vertrekken er ook weer zonder passagiers. Als dat lang duurt begin 1960 was dat 18 dagen, met slechts zo nu en dan een opklaring dan is de schade voor liet busbedrijf aanzien lijk, al laat dit zich uiteraard niet precies berekenen. Met dezelfde moeilijkheden bij mist zit ook dc S. B.M. Alleen wordt bij mist een meer intensief gebruik gemaakt van de busdienst Sluiskil—Breda. Maar uiteraard alleen door passagiers die verder dan Zeeland moeten. Eeu typisch voorbeeld van de schade, die de middenstand lijdt bij liet. uitvallen van boten wegens "list, is het terugionen van markt bezoek. Do Zeeuws-Vlannjse markten worden bijna geheel be zet door Brabantse markI kooplie den. Is het erg mistig, dan blijven deze weg. Ook al onidat zij huive rig zijn, 's avonds niet naar huis Ie kunnen. Het gevolg is, dat er dan geen kramen op de markt komen. Het publiek uit de streek weet dit en blijft op zo'n dag ook thuis. In Oostburg en Terneuzen beeft de plaatselijke middenstand dit al meermalen tot zijn schade moeten ondervinden. Schade Schade door mist laat zich, zoals ge zegd, moeilijk berekenen. Maur zij is er! Heel dc streek ondervindt de moeilijkheden. Opdrachten; bestellin gen lopen in het honderd. Handela ren. die groenten ophalen in 't West- land. staan vele uren met aan be derf onderhevige artikelen te wach ten tot de mist optrekt, vertegen woordigers die hun relaties in Zeeuwsch-Vlaanderen moeten bezoe ken, zien hun programma in 'de war lopen, verhuiswagens staan soms met een inboedel een gehele dag of nacht aan een veerhaven te wachten, ver gaderingen en bijeenkomsten moeten worden uitgesteld, hotels blijven met diners of koffietafels zitten, de post ondervindt vertraging, kranten wor* den te laat besteld, werknemers ko men te laat of helemaal niet op hun werk, allemaal schade, vertraging, veel narigheid en ook teleurstellin gen. Zoals voor de dame die onlangs het ambtsjubileum van- haar vader wlldo bijwonen, Zij stond 's middags in Kruiningen, maar stond er do vol gende avond nog, toen de jubileum viering al voorbij was. Haar vader is gezagvoerder op de boot, dio door de mist stillag Alleen de Zeeuws-Vlaamse school jeugd tilt nog niet zo zwaar aan de mist-bezwaren. Zij ziét er soms wel een „voordeeltje" in. Als 't 's avonds potdicht van de mist is, gooien leer lingen van een Zeeuws-Vlaams ly ceum bepaalde, leerboeken wel eens op zij. Zij houden er dan alvast re kening mee dat de. betrokken leraar uit Goes, waarschijnlijk do andere morgen toch ulet kan komen KUNST Concert „Willem 't Hooft" Bachs cantate 140 vormde het slot van het kerkconcert, dat gisteravond werd gegeven door dc Christelijke Oratoriumvereniging „Willem 't Hooft" in de Grote Kerk van Goes onder leiding van Adriaan Kouse- makcr. En dit slot was het beste' deel van de avond omdat koor, or kest en solisten van deze cantate een uitvoering van allure wisten te ge ven, Bach heeft dit werk geschreven voor de 27e Trinitatiszondag van het jaar 1731 en daarbij voor een prach tige symboliek gezorgd motieven uit het Hooglied en de Apocalyps zijn verweven met een der schoonste lie deren van de Lutherse Kerk, Nico- lai's „Wachct auf ruft uns clie Slim me", waarin weer de parabel van de dwaze en wijze maagden is verwerkt. Het is een lied, dat menige compo nist van kerkmuziek heeft geïnspi reerd, van wie behalve Bacil de be kendste zonder twijfel Handel is: hij ontleende aan „Wachet auf" motie ven voor zyn Hallelujah-koor uit de „Messiah". Bach heeft echter het karakter én van muziek én van tekst wel het diepst gepeild de eerste in zet al. met ritmische klopmotief dat tot waakzaamheid maant, is een voorbeeld van een typisch-rakc tekst behandeling, zoals die alleen bij Bach wordt gevonden. Ook de tweede stro fe „Zion nört die Wachter singen" met de cantus firmus in de tenor is indrukwekkend, waarna tenslotte in het Gloria de harmonisatie van het koraal zonder twijfel de schoonst denkbare is. Genoeg echter over het werk zelf. Waar het in deze bespreking om gaat is de aard van de uitvoering en de techniek ervan. Wat het eerste betreft Adriaan -Kousemaker heeft deze cantate benaderd en doen uit voeren als kerkmusicus en daarmee dit werk een juiste vertolking gege ven. Ten aanzien van het tweede punt moet worden vastgesteld, dat dc technische kwaliteiten in deze cantate de beste van de avond waren. Dat geldt voor alle groepen voor het koor. dat hier tot een evenwich tige klank kwam. voor de solisten Gretha Krom, sopraan, Wiebe Dray- cr, tenor en Peter de Vos, bas, van wie vooral de laatste qua stemmid-, delen en interpretatie opvallend werk leverde, voor bet orkest tenslotte bet Zeeuws Kamerorkest dat met koor een hechte eenheid vormde. Wanneer deze loffelijke zaken zo nadrukkelijk worden medegedeeld ten aanzien van deze Bacil-cantate, dan is dat mede een gevolg hiervan, dat in het eerste deel van het pro gramma Mozarts Krönungsmesse niet hetzelfde niveau werd be reikt. Het orkest slaagde daarin niet en het koor niet. Wat het koor be treft dient weliswaar voorop te wor den gesteld, dat er niets mankeerde aan de kennis van de koorpartijen, maar moet tegelijkertijd worden' me degedeeld, dat do oude kwaal van deze vereniging wel heel duidelijk naar voren trad. Deze kwaal name lijk onredelijke verhoudingen tussen de dames- en herenstemmen. Er is rnet name bij dc bassen geen behoor lijk fond en over het algemeen over heersen dc sopranen en alten "heel sterk in de koorklank. Daarkomt nog bij, dat bij liet orkest het klanlt- evenwichl al evenzeer moeilijk tc bereiken scheen overheersende bla- zersgroepen namelijk, of liever 'ge zegd, een zwakke strqkorsbezetting. Ook in technisch opzicht, hetgeen vooral bleek in die gedeelten, waar de orkestklank Rónverhuld" voor den dag kwam. In het Mozart-motet (Exsultatc Jubilate), dat na de mis in C werd uitgevoerd, was dat wel heel duidelijk. Bij de solisten -dc reeds genoem den, alsmede de alt Leny Henning werden wij teleurgesteld door de sopraan, zowel in de mis als in het motet. Toegegeven, zij heeft een mooie stem, maar haar techniek schoot hier helaas opvallend tekort, zeker ln dc coloratuur-passages, die Mozart in deze werken heeft geno teerd. Het was merkwaardig, dat al deze zaken veel minder duidelijk waren, ja zelfs voor een groot deel waren verdwenen in het Bach-werk. En men vraagt zich af of met name het koor deze muziek wellicht beter ver staat dan de kunst van Mozart, die een geheel andere geest ademt. Ver moedelijk is dat een van de redenen, die er toe heeft geleid dat een can tate als „Wachet auf" recht „uit het hart" wordt gezongen. Om nog één voorbeeld van een goede vertolking te noemen de zang van de tenoren in de tweede strofe er moet wel hard gewerkt zHn om met zulk een kleine groep zorn gaaf resultaat te kunnen bereiken, woorden van lof aan liet adres van de dirigent zijn hier niet misplaatst. Onze eindconclusie tenslotte wij hebben van dit concert als geheel ge noten, zonder nochtans ons kritisch vermogen uit to schakelen, maar we hebben mot name het slot van de avond eerst recht imponerend ge vonden. Er was voor dit concert dat werd geopend door ds. F. N. M. Nessen oen verheugende belang stelling. de K. VERWACHT... DEZELFDE TEMPERATUREN Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, maar ook plaatse lijk wolkenvelden. Zwakke tut mati ge noordelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. ZON EN MAAN 19 mei Zon op 4.41 onder 20.32 Maan op 8.44 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2