Teleurgestelde Zeeuwse predikant keerde uit Zuid-Afrika terug... Raad Oostburg trok besluit in, dat nooit genomen was... CAMERA INRUIL ACTIE NIEUWBOUW KINDERZORG ZIT „VAST" OP RIJKSGOEDKEURING BELGISCHE JONGEDAME KENDE VERKEERSREGELS NIET T/< 3 JUNI UW OUDE FOTOTOESTEL IS 7.50, 10.-of 15,- waard! DONDERDAG 18 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 De pogingen van tie jonge Zeeuwse predikant J. A. Don (30) om in Zuid-Afrika ver andering te brengen in de starre rassenscheiding, die de Nederduits Hervormde Kerk van dit land nog altijd hand haaft, zijn (voorlopig) tever geefs geweest. Acht jaar lang was deze predikant in Zuid- Afrika. Nu is hij met vrouw en drie kinderen te rug in Middelburg, weliswaar niet volkomen gedesillusio neerd, maar toch vele illusies armer. De belangrijkste illus- sïe, die hij verloor, was deze: de verwachting, dat het in Zuid-Afrika ondanks alles mogelijk zou zijn blank en zwart in één kerk in dit geval de Nederduits Her vormde Kerk bijeen te brengen Reeds vervuld door deze verwach ting trok hij in 1953 na zijn kandidaatsexamen in Utrecht naar Zuid-Afrika. Enkele maan den later volgde zijn vrouw, een geboren Middelburgse, met wie hij reeds in Nederland was ge trouwd, hem na. Drie kinderen werden daar in Zuid-Afrika gebo ren: Frans (7), Bart (6) en Ma rijke (1). De Zuidafrikaanse plaats Piet Retief beleefde in 1954: éen kleine familiereünie, toen de pas 23-jarige dominee J. A. Don door zijn vader, ds. F. Don sr., daar bevestigd werd als voorgan ger. Gewelensslrijd Maar vooral in Johannesburg, ,waar hij in augustus 1956 een ambt aanvaardde, werd de starre apartheid-in-de-kerk voor hem een groeiend probleem, een gewe- tensstrijd bijna. In deze plaats werd hij voorganger van een blanke wijkgemeente van de Ne derduitse Hervormde Kerk met ougeveer 800 lidmaten. „Nergens liggen de rassenverhoudingen zo scherp en zo complex als in Zuid- Afrika", zegt dominee Don, „en dat maakt oqIc de kerkelijke apartheid in dit stadium bijkans onoplosbaar". Op dit moment lacht ook hij het nog vrijwel uitgesloten, dat blank en zwart bijvoorbeeld in één wijk gemeente van de Nederduits Herv. de Kerk samengaan. „En volko men verschil in culturele achter grond, een verschillend gevoelsle ven, maar ook een verschil in taal maken dit nu nog niet prak tisch uitvoerbaar", vertelt deze predikant, die zijn woorden zorg vuldig wikt en weegt, omdat een landelijk blad hem uitlatingen over de apartheidspolitiek in de mond heeft gelegd, die hij beslikt niet heeft geuit. Samen met zijn vrouto bekijkt ds. J. A. Don een glanzend springbolcvel, dat hij bij zijn afscheid van zijn gemeente in Johannesburg kreeg. (Foto P.Z.C.) Verontrusting beleid van de kerk tegen te gaan, behalve op hogere ambtelijke ker kelijke vergaderingen". Met ande re woorden: de predikanten, die zich bezwaard voelden over deze,- starre apartheid, mochten daaraan geen uiting pieer geven. Onafwendbaar dringt zich nu de vraag op: lioa is de houding van de Nederduits Hervormde Kerk tegenover dat deel van de zwarte bevolking, dat zich bij de kerk aan wil sluiten? „In dat geval be oogt de Nederduits Hervormde Kerk de stichting van zelfstan dige naturellenkerken om te evan geliseren", aldus ds. Don, die weer: met vele andere predikan ten juist "dit ziet als een om standigheid, die de scheiding tus sen zwart en blank verscherpt en die de frustratie en de haat tus sen de rassen verergert. Daarom wensen de predikanten, die zich bezwaard voelen, geen zelfstandige naturellenkerken, maar wel zwvarte en blanke ge meenten in één kerk. Dit zou een belangrijk gevolg hebben: bij be langrijke kerkelijke vergaderin gen zouden leiders van zwarte ge meenten met leiders van blanke gemeenten aan één tafel moeten zitten En dat nu is in de hui dige situatie in de Nederduits Hervormde Kerk ondenkbaar. Advertentie Kleurspoeling Zélf doen! Thuis gaat het vlugger, thuis kost het minder, thuis wordt het xnooicr als U gewoon zelf Uw haar wast met POLYCOLOR- Kleurshampoo l Naar verkiezing in de eigen natuur lijke kleur of in een chique modetint! Haal direct een tube POLYCOLOR. tintgevende haarwassing 't Hoort hij Uw make-up Grote tube f. 1.95 FINANCIËN ROND, MAAR Ds. Skating: We hoeven er nog niet op te rekenen „ALLES LIGT kant en klaar. Als er maar een rijksgoedkeu ring' komtDat zei ds. II. M. Strating, de voorzitter van het bestuur van de vereniging Kinderzorg te Middelburg, woensdag tijdens de jaarverga dering over de nieuwbouw van Kinderzorg. De financiën zijn rond, nadat voor 1961 een be langrijk bedrag op de begroting van het ministerie van justitie voor de vernieuwing is opgeno men. Maar de zaak „zit vast" op de rijksgoedkenring. „Terwijl het bestuur duidelijk is ge maakt, dat we er voorlopig niet op kunnen rekenen", verzuchtte ds. Strating. Hij verzekerde echter, dat het be stuur vast van plan is om zo spoe dig mogelijk deze belangrijkste goed keuring te verkrijgen, want zoals de zaken er thans voorstaan, geeft het niets dan grote zorgen. Bij de behandeling van het door se cretaris ds. F. H. A. v. d. Wind sa mengestelde jaarverslag verklaarde ds. Strating op een vraag van ds. I. J. van Houtc. dat Zeeland „schreeu- wend gebrek" heeft aan een l.o.m.- school (een school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkhe- KANTONRECHTER MIDDELBURG Ondertussen- betreurt cis. Don het, dat in Nederland het Zuidafri kaanse rassenprobleem vaak zo zwart-wit geschilderd wordt. „Het is nu eenmaal onmogelijk öm in de praktijk in één slag tot een gelijkheid te. komen, maar even goed is. het wel mogelijk door het laten varen van starre tra ditionele opvattingen, nog stam mend uit de vorige eeuw, gelei delijk tot een oplossing te gera ken", aldus deze predikant, die graag naar Zuid-Afrika terug zal gaan als de omstandigheden zich in die zin wijzigen. Nu wacht hij echter op een beroep van een Ne derlandse gemeente. Niettemin kon deze Zeeuwse pre dikant zich toch niet verenigen' met de nog altijd heersende ge- dachtengang in de. Nederduits Hervormde Kerk van Zuid-Afri ka. Daarin stond hij niet alleen. „Vier jaar geleden al was êr in deze kerk een groep van predi kanten, die zich bezon op de apartheidssitutatie uit verontrus ting over de starre vasthoudend heid aan traditionele opvattingen over een scheiding, vooral ook op kerkelijk terrein", zo formuleert ds. Don zorgvuldig zijn woorden. Hij moet het toegeven: het meren deel van die predikanten was bui tenlanders als hijzelf. „Maar er waren ook Afrikaanse predikan ten, daar geboren en getogen bij. voor wie ik juist liet grootste res pect heb", zegt hij. Een starre vasthoudendheid aan traditionele opvattingen dus. Wel ke zijn die traditionele opvattin gen? „Daarvoor is het nodig te weten", zo vertelt deze predikant, „dat in de vijftiger jaren van de vorige eeuw de Nederduits Her vormde Kerk min of meer staats kerk was. Toen stond deze kerk tegenover een heidendom in zijn felste, vormen en daarom was het ook volkomen begrijpelijk, dat er van geen gelijkstelling tegenover hetbarbarisme sprake kon zijn". Toen reeds werd een artikel, dat deze gescheidenheid, of apartheid zo men wil, onder woorden bracht, op een synode van de kerk aan vaard. „in de loop der jaren is dat artikel wel veranderd, maar niettemin handhaaft het artikel nog altijd dit principe van de apartheid", aldus ds. Don. „Zelfs in de laatste tien jaar, waarin er ook in Zuid-Afrika, zo veel veranderde, juist ook in ver band met do verhoudingen tussen de rassen, veranderde er in feite niets aan dat artikel", aldus ds. Don, die met andere predikanten het daarmee niet eens kon zijn. En in maart van dit jaar was er voor deze predikant clan ook slechts één besluit mogelijk: Zuid- Afrika verlaten, Groot licht kwartier na zonsondergang vereist Het verkeersgebod, dat vijftien mi nuten na zonsondergang buiten de bebouwde kom groot licht moet wor den gevoerd, brengt jaarlijks enkele tientallen overtreders voor de kan tonrechter te Middelburg. Ook op de zitting van woensdag stonden en kele automobilisten, die tegen deze bepaling gezondigd hadden, voor rar. J, Moolenburgh terecht. Eén van hen, mej. S. M. F. H. uit Deurne (België), dacht een goed ali bi tè hebben, toen zij zei: „zo'n rege ling kennen wij in België niet." Maar de kantonrechter kon dit moeilijk gelovèn. „Dit zal toch wel wettelijk vastge legd zijn", vroeg hij enigszins ver baasd, maar de Belgische schone schudde ontkennend van neen. Voor de officier van justitie, mr. T. Lebret, maakte het geen verschil: de overtreding was gepleegd, waar voor de eis f30 of 6 dagen luidde. Het vonnis was tenslotte f 15. Eenzelfde boete legde de kanton rechter de koopman J. M. P. T. uit Goes en de fruitteler D. M. uit Baar- Geen uiting Want het was tijdens deze syno de waarin ook besloten werd dat Zuid-Afrika uit de wereldraad van kerken zou treden dat het aanvechtbare artikel over de apartheid opnieuw bevestigd werd. Bovendien werd het besluit genomen, dat „van geen ambts drager meer verwacht wordt dit EEN ONDERONSJE ACHTERAF.. Stichting van een bejaardencentrum SEN MERKWAARDIG voor- itel heeft gisteravond de raad ;an Oostburg ruim een uur lang lezig gehouden. Ogenschijnlijk vas er niets vreemds aan dit voorstel: intrekken van een principe-besluit om op een wei land aan de Kroonwijksingel bungalows te doen bouwen. Onthullend was echter een nuchtere constatering van bur gemeester J. L^ van Leeuwen, die sedert enkele maanden eer ste burger van deze gemeente is. „In werkelijkheid is er geen sprake van een principe-besluit, dat ooit genomen zou zijn", zo stelde hij vast, zichtbaar tot verbazing van de raadsleden. „Het is mij namelijk gebleken", zo voegde hij er aan toe, „dat dit onderwerp behandeld werd na de raadsvergadering, in een onderonsje achteraf" Geenszins wilde de heer Van Leeuwen de goecle trouw van de raadsleden in twijfel trekken. „Maar men kan zo'n gang van zaken toch beslist geen goede werkmethode noemen", gaf hij als- zijn mening en hij voegde er aan toe: „De laatste hamerslag was immers reeds gevallen, publiek en pers waren al vertrokken en de heren, die toen nog in de raad zaal waren, waren Weliswaar raadsleden, maar als raad. waren zij toch niet meer bijeen". Tegen dit alles, had de heer Van Leeu wen „wel enige bezwaren". Een pikante bijzonderheid Is, dat in enkele geschriften en in raadsdebat- ten wel steeds gesproken werd van een principe-besluit om de bungalows te doen bouwen. „In de notulen van de raadsvergadering A'an 13 januari 1960, waarin dit behandeld zou zijn, is echter niets te vinden", zo bad burge meester Van Leeuwen ontdekt. Na deze woorden van de raadsvoor zitter gloeide de herinnering aan dit „principe-besluit" ook langzaam op en wethouder A. P. Modde maakte zich tot tolk van de raad, toen hij toegaf: „Inderdaad het was meer een informatieve bespreking, waar bij bleek, dat de raad in grote meer derheid voor het plan geporteerd Scherp gekant „Maar hoe kunnen we dan nu beslui ten een principe-besluit, dat in feite nooit genomen is, in te trekken", wilde de heer A. A. van Terheijden (ltvp) weten. „Omdat de mening van de raad wel duidelijk was over dit onderwerp en omdat b. en w. bij het opnieuw in behandeling komen van deze zaak meenden te moeten doen als ware het wel genomen", zo re pliceerde burgemeester Van Leeu wen en met deze mening kon de raad zich verzoenen. Overigens waren vijf raadsleden scherp gekant tegenintrekking van dit niet bestaande principe-be sluit. Zo hield de heer Ph. A. de Vuyst (gemeentebelang) een plei dooi voor bouw van zes bungalows, waarin hij ondermeer zei: „Inder daad hebben we al een principe-be sluit genomen om zes bungalows te doen bouwen". Dat was echter nog vóór burgemeester Van Leeuwen zijn onthulling had gedaan. Do heer W. C. F. de Coene (k.v. p.) was tegen intrekking, „omdat hét weiland nu een onwelriekende chaos met een veestal en een sta pel rottende bieten" is. Bovendien verwacht hij, dat bij bungalow- bouw liet geschil tussen de ge meente en de heer Berthou, de grondeigenaar, dan uit de wereld wordt geholpen. Dat geschil is er, omdat een gedeelte van de Kroonwijksingel op het terrein van de heer Berthou ligt. Bij bun- galowbouw zal hij wellicht het hele terrein verkopen. De heer J. Barendregt (gemeente belang) „ik heb zelf op een be langrijk stedebouwkundig bureau gewerkt" meende, dat door bun- galowbouw de wijk Finland een har monisch geheel zou worden met de binnenstad. Tenslotte werd het voor stel van b. en w. met zes tegen vijf stemmen aanvaard, waarbij behalve de heren De Vuyst, De Coene en Ba rendregt ook de heren Van Terheijde en P. J. de Loos (k.v.p.) tegen stemden. Bejaardencentrum Een herziening van liet. uitbreidings plan ontmoette bij de raad verder niet het minste bezwaar. Hierbij at tendeerde burgemeester de raadsle den nog op het feit, dat in de zoge naamde Schuddebocht wel gelegen heid zal bestaan voor bungalow- bouw. Deze herziening voorziet ver der in een uitbreiding van liet zie kenhuis. Verder zal getracht worden in dit uitbreidingsplan ruimte te scheppen voor een bejaardencentrum voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen. „Een stichting voor dit bejaarden centrum is reeds opgericht", zo deel de burgemeester van Leeuwen mee. Wellicht zal de stichtingsacte reeds binnenkort passeren. In deze raad kon burgemeester Van land op, die beiden ook tegen de „verlïchingsbepaling" hadden gezon digd. Spijt Spijt als haren op zijn hoofd had de bejaarde Vlissinger C., die een ont moeting met een oude vriend ge vierd bad met enkele glaasjes bier. Bier dat niet alleen weer „best" bleek te zijn, maar ook koppig, want de Vlissinger werd aangehouden, omdat hij zich in kennelijke staat op de openbare weg bevond. De eis was f20; het vonnis f10. Een boete van f 35 de eis was f 50 kreeg de Vlissinger W." vail L. op gelegd, omdat Wj bij het afslaan de doorgang voor zich niet had vrijge laten, waardoor een botsing ont stond. Voor het niet verlenen van voorrang werden W. S. P. en P. A. S. uit St. Laurens beboet met f 10 en f.15. Notaris De Neeling te Eefde overleden Op 93-jarige leeftijd is te Eefde overleden de heer A. de Neeling, oud-notaris te Gorssel. De heer De Neeling werd in Amersfoort gebo ren. Van 1910 tot 1930 was hij nota ris te Middelburg en sindsdien tot 1 januari 1956 te Górssel. Advertentie j Inlichtingen bij uw fotohandelaar Leeuwen enkele interessante mede delingen doen. Zo zal de marktruim- te voor de kooplieden vergroot wor den: er komen vijf inplaats van vier rijen kramen, terwijl er bovendien meer ruimte beschikbaar zal komen voor landbouwmachines. Voorts is het thans zover, dat de noodwonin gen in de Gratema straat voor sloop kunnen worden verkocht. In dit ver band is de realisering van het toege wezen woningbouwcontingent voor 1961 belangrijk. Voor 20 van deze te bouwen woningen is een keus ge maakt uit plannen van de Stichting Studiegroep Efficiënte Woningbouw. Bij de rondvraag kwam met name naar voren, dat Oostburg een ni" pend tekort heeft aan speelruim! voor kinderen. „Hier moet iets aan gedaan worden, maar daarbij is ook particulier initiatief in de vorm van een speeltuinvereniging bijvoorbeeld nodig", nldus de burgemeester, den). De realisering hiervan stuit ech ter op het te kleine aantal inwoners, dat Zeeland telt, alsmede de te lang durige verbindingen in de provincie. De voorzitter verzekerde evenwel, dat deze kwestie door de bevoegde instanties bestudeerd wordt. Blokhut de j bewoners van* Kinderzorg ondi gebruik van een bunker te Domburg voor hun vakantie-genoegens. Nu de bunkers opgeruimd cn vervangen zijn door een weg, heeft Kinderzorg deze recreatie-mogelijkheid verloren. Het bestuur heeft gezocht naar een mogelijkheid om de recreatie-genoe gens voor de kinderen en het perso neel te combineren. Deze mogelijk heid is gevonden in het plan om een strook grond in de duinen onder, Zoutelande aan te kopen en daarop een soort blokhut te bouwen, terwijl tevens plaats is om tenten op te zetten. De plannen zouden volgens het be stuur gefinancierd moeten worden met gelden, die beschikbaar gesteld zijn door het Nederlands comité voor kinderpostzegels en met een le gaat. Deze gehele zaak zou in een aparte stichting ondergebracht moe ten worden. Het bestuur kreeg van dé vergadering machtiging om een stichting op te richten, die deze ont spanningszaken zal behartigen. De periodiek aftredende bestuursle den, mevrouw S. C. de Casembroot- barones van der Feltz. mevrouw M. W. van der Peyl-Schuilwerve. de heer J. Adriaanse, mr. W. K. H. Die- lernan, mr. W. F. E. baron van der Feltz, ds. I. J. van Houte en de heer J. C. Kram werden allen herbenoemd; in de plaats van de aftredende be stuursleden, mevrouw L. Hornstra- Tichelman, ds. L. Blom, ds. A. Breure en ds. W. Dijckmeester werd benoemd mevrouw F. Jorritsma- Draayer te Vlissingen, de heer J. P. Slager te Aardenburg, ds. P. Alblas te Scherpenisse en mr. J. Hooy te Middelburg. Het bestuur werd uitge breid met de voorgestelde kandidaat mr. H. Rijpstra te Terneuzen. Na afloop van de huishoudelijke vergadering werd in het City- tlicater de film „De kinderrech ter" vertoond. De film werd inge leid door mevrouV/ N. A. Abbas- Roelfsema, psychologe van „Kin derzorg". In deze film worden de problemen van de specifieke straf fen in het kader van de heropvoe ding van jongeren aan de orde gesteld. Men maakt kennis met de opvatting van een zeer moderne kinderrechter, die het niet gaat om het tot elke prijs voorkomen van de vergrijpen, maar die de oorzaak van het onaangepaste gedrag tracht op te sporen en te bestrijden. Wegverbetering in Schoondijke en Grocde Woensdagochtend is aan het rijks waterstaatskantoor te Middelburg het onder nieuw profiel brengen met asfaltbeton van de rijbaan van rijks weg 58 onder de gemeente Schoon dijke tussen km 6.360 en km 9.750 en van de rijksweg door Breskens in de gemeente Groede tussen km 1.747 en km 2.217 aanbesteed. Van de negen aannemers, die voor dit werk inschreven, was de firma J. en K. T. de Oude te Biervliet met 339.500 de laagste. Voor de overige inschrijvers werden de volgende be dragen genoteerd; 2 aann. bedrijf M. P. Hol ri.v. Hulst 342.200; 3 n.v. A. v. Dijek-Petit Bergen op Zoom 346.000; 4 P. J. v. d. Sande Bres kens 347.000; 5 aann. bedrijf v/h B. M. v. Noordenne en Zn. n.v. Har- dinxveld-Giessendam 349.000; 6 fa De Ruysscher en Zn. Biervliet 349.650; 7 fa Wed. P. R. Toussaint en Zn. Cadzand 349.689; 8 Leen- houts aann. bedrijf Sluis 350.0000 en 9 n.v. aann. bedrijf ELK Schoon dijke 362.000. Zomerdienst spoorwegen op de Zeeuwse lijn Veerboten Vlissingen-Breskens vijf minuten vroeger Met ingang van zomerdienst 1961 - 28 mei a.s. wordt zoals gemeld, de dienstregeling van de Nederlandse Spoorvyegeiï ook op de Zeeuwse lijn gewijzigd. Deze wijzigingen waarme de reeds in 1960 een aanvang werd gemaakt worden gekenmerkt door kortere reistijden van de sneltrein- verbindingen en verdere verbetering van het aansluitïngssysteem. Voor Zeeland en Zeeuwsch-Vlaande- ren betekenen deze wijzigingen dat de stoptreinen naar Vlissingen 8 minuten vroeger rijden, die in omge keerde richting 10 minuten later. (De dienstregeling van de sneltrei nen is nagenoeg niet gewijzigd). De veerboten Vlissingen-Breskens v.v. varen 5 minuten vroeger dan thans, namelijk om tien minuten vóór het hele uur in Vlissingen en tien minu ten voor het halve uur van Breskens. De uurdienst Roosendaal-'s-Herto- genbosch-Arnhem v.v., waarop van uit Zeeland aansluiting bestaat, rijdt niet meer elk uur naar/yan Arnhem, doch het ene uur via 's-Hertogen- bosch-Utrecht naar Amsterdam en het andere uur naar Arnhem. Te 's-Hertogenbosch vindt men met deze treinen reeds aansluiting op een uur- dienst die, eveneens beurtelings Eind- hoven-'s-Hertogenbosch-Nïjmegen en Eindhoven-'s-Hertogenbosch-U"trecht- Amsterdam rijdt. Door belangrijke bekorting van de overstaptijd te Dordrecht wordt de verbinding met de stations richting Gorinchem aanzienlijk verbeterd- D veerboot Breskens-Vlissingen aan komst 22.40 krijgt aansluiting op de laatste trein Vlissingen vertrek 22.47 naar Roosendaal. Van hier kan Rot terdam en Den Haag H-S. nog wor den bereikt. Er moet dan wel te Roo sendaal .worden overgestapt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21