PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUIM HALF MILJOEN FRANSEN WERKT VANDAAG NIET Rusland wil in Laos geen vreemde troepen President gebruikt volmachten niet Maasstad ontving Dr. Scharf heel hoog Mistoponthoud brengt Zeeuwse economie ernstige schade toe Prent Overleg Vandaag... 204e jaargang - no. 116 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en Q. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 59 cent per week, f 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 18 mei '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 153. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-90, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546,adv.8647/3943; Middelburg,Markt 31,tel.3841 (b.g.g.red.2078/3169, adv.2376); Goes Gr.Markt2, teL 9140(b.g.g. red.7853, adv.5213); Oostburg, tel.2395;Terneuzen tel. 2116; Zlerikzee red tel. 2425. adm. tel. 2094. VAKBONDEN TEGENOVER PRESIDENT DE GAULLE Vandaag zal ruim een half miljoen arbeiders een staking hou den die het vervoer en andere openbare diensten zal verlammen in Frankrijk. De staking is een uitdaging van het streven van De Gaulle de lonen te besnoeien ter willen van de versobering der natie, maar de president heeft gebruik van zijn dictatoriale volmachten, die hij aan zïcli trok ten tijde van de opstand der generaals in Algerije, achterwege gelaten. Politieke waarne mers in Parijs menen dat De Gaulle besloot niet de „sterke arm" tegen de stakers te gebruiken, om te vermijden dat de commu nisten daar politieke munt uit zouden slaan. Een spoorwegstaking van 32 uur wordt gesteund door alle drie grote vakcentrales (communistisch, katho liek en socialistisch). Dit betekent dat nagenoeg alle 350.000 spoorweg arbeiders het werk zullen neerleg gen. Bovendien waren de 35.000 ar beiders van de bussen eh onder grondse in Parijs van plan een 24- uur-staking te houden, zijn 115.000 Vandaag overleg verkorting van werktijden Naar wij vernemen zal van avond acht uur de centrale com missie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken bijeen komen, teneinde van de regering haar standpunt te vernemen t.a.v. de werktijdenverkorting rijkspersoneel. Voorbereiding gesprek van Kennedy en Kroesjtsjew In Wenen is gisteren vernomen dat de Amerikaanse ambassade in dè Oostenrijkse hoofdstad informeel aan de Oostenrijkse regering heeft ge vraagd of /.ij als gastvrouw wil op treden van een „1 op-gesprek" tussen president Kennedy van de Verenigde Staten en premier Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie. Desondanks hebben Russische noch Amerikaanse autoriteiten in Wenen willen bevestigen dat zulk een onder houd definitief vaststaat. Ook de Oostenrijkse regering houdt zich of ficieel van den domme. Van Cauwelaert overleden werknemers van de gas- en elektri citeitsbedrijven vanmorgen 4 uur in staking gegaan en zou gedurende een deel van de dag worden gestaakt door 200.000 P.T.T.'ers en 60.000 ambtenaren van sociale zaken en de gemeente. De bonden willen De Gaulle duidelijk maken dat de macht die zij hadden gebruikt om de arbeiders achter hem te krijgen ten tijde van de Al gerijnse crisis vorige maand, even gemakkelijk kon worden gebruikt om looneisen kracht bij te zetten. De regering De Gaulle stelt zich reeds lang op het standpunt dat zij geen algemene loonsverhogingen kan toe slaan zonder de economie in gevaar te brengen en zonder de inflatie te doen herleven die de vierde repu bliek verzwakte. Eisen De voornaamste eisen tfan de arbei- ders in het vervoer zijn een loons verhoging van zeven procent cn te rugkeer tot de werkweek van 40 uur zonder verlies van loon. Het standpunt der regering is dat de ge leidelijke verhogingen die zij reeds heeft toegestaan of beloofd, prak tisch neerkomen op wat de bonden eisen. De bonden zijn het daarmee niet eens. De staking van vandaag is nog maar het begin van een nieuwe grote aan val op het soberheidsprogram van De .Gaulle die door de Franse vak beweging wordt voorbereid. 1 Gisteren hebben de bonden die het miljoen ambtenaren onder hun leden tellen eenstemmig besloten te sta ken op een datum die donderdag zal worden aangekondigd. In verband met de aangekondigde staking bij de Franse spoorwegen, die van vier uur tot vrijdagmiddag twaalf uur zal duren, zal zo delen de Nederlandse Spoorwegen mee, een aantal treinen niet rijden. Woensdagochtend heeft de Oosten rijkse president, dr. Adolf Scharf, o.m. een bezoek gebracht aan de Eu romast in Rotterdam. Hij werd ver gezeld door H.K.H. Prinses Irene. De foto toont het gezelschap op het bovenste platform van de Euromast. Werkgevers tegen uitstel verlaging van belasting Het Verbond van Nederlandsclie Werkgevers is teleurgesteld over liet niet in werking treden van de verlaging van de inkom sten- en loonbelasting per 1 juli. De nieuwe voorzitter van het verbond, de heer H. J. de Kos ter (die vandaag de voorzitters functie officieel zal overnemen van dr. ïr. J. Q. den Hollander) zei gistermiddag op een pers conferentie in Amsterdam: „Hoewel wij een princïële con junctuur-regeling door middel van de belasting niet verwerpen, achten wij deze beslissing in dit geval niet juist". De heer De Koster zei van mening te zijn dat de inkomstenbelasting op het ogenblik sterk is overtrokken en dat de progressie te sterk Is. Het Verbond van Nederlandse Werkge vers had er volgens hem op gerekend dat de inkomstenbelasting en de vennootschapsbelasting zouden wor den verlaagd. De heer De Koster zei het te betreuren dat de belastingver laging wordt onderworpen aan de conjunctuur. Eventuele voorzienin gen zou het verbond van Nederland sclie werkgevers hebben geacht in de sector van de indirecte belastingen. Jongetje overleed na val door ruit ln de ouderlijke woning aan het Westeinde te Delft is gistermiddag de 7-jarige Wimpie Augustinus ge vallen door een grote ruit, die de scheiding tussen twee kamers vorm de. Het jongetje werd zo ernstig ge wond, dat het in een ziekenhuis is PRINSES IRENE GASTVROUW Kristallen bokaal voor SLEPENDE CONFERENTIE VERWACHT De minister van staat Frans van Cauwelaert een der voor naamste leiders van de Vlaamse be weging en een van de promotors van de Benelux, is dinsdagnacht te Ant werpen overleden. Van Cauwelaert is op 10 januari 1S80 te Lombeek geboren. Hij stu deerde eerst medicijnen in Leuven, maar ging over op wijsbegeerte en later op experimentele zielkunde. Hij voltooide zijn studie in Leipzig en Miinchen. Van Cauwelaert ijverde krachtig tegen het activisme. Na de bevrijding van België hervatte hij de Vlaamse strijd en hij interpelleerde de l egering o.m. over de taaltoestan den in het leger. In 1921 brachten de gemeenteraads verkiezingen te Antwerpen hem aan het bewind van de stad en aan hem is o.m. de modernisering van de ha ven in die tijd te danken. Enkele jaren later werd hij lid van de regering, waarbij hij achtereen volgens het departement van econo mische zaken, dat van P.T.T., dat van landbouw en dat van openbare werken beheerde. In 1931 werd hij minister van staat en van 1939 tot 1954 wan hij voorzitter van de Kamer. Hij fun geerde ook als Belgisch afgevaardig- d« bij de .Volkenbond. Chinezen willen in Genève overwinteren De delegatie uit communistisch China naar de Geneefse confe rentie over Laos voorziet een langdurig verblijf in Genève. De delegatie die 150 leden telt verreweg de grootste delegatie van de conferentie bewaart een oosters stilzwijgen over haar plannen, maar haar daden spreken des te meer. Gezien de aankoop van 25 Franse auto's waarbij de autohandelaar zich verplichtte de auto's terug te kopen, zodra de conferentie be ëindigd is, zijn de Chinese com munisten van plan minstens de hele zomer in Genève door te brengen. Klaar het sluiten van een huurcon tract van zes maanden van een aan tal paleisachtige villa's wijst op een verblijf dat zich in hartje winter uit strekt. De huishoudstaf van de vil la's lijkt wel berekend op de voeding van een klein leger. Vijftig kamers De Chinese communisten hebben bo vendien 50 kamers van het Metro- pole-hotel afgehuurd, maar de recep tionisten van het hotel zijn tot de verbijsterende ontdekking gekomen dat de kamers elke avond door ande re personen worden gebruikt. Het schijnt dat de Chinezen om de ande re nacht in het hotel en in dc villa's overnachten. De JRussischc spreker op de middag vergadering van de conferentie, diende een resolutie in. In de eerste plaats werden de voorwaarden ge noemd voor een internationale over eenkomst over de neutralisatie van Laos en de veiligstelling van „de na tionale integriteit." In de Russische verklaring werd ge zegd: Er mogen geen buitenlandse troepen in Laos komen, en de troe pen die er zijn moeten worden te ruggetrokken. Om precies twintig minuten over tien gistermorgen klonk uit de mond van de majoor der mariniers A. C. Dijxhoorn voor liet stadhuis van Rotterdam het afgebeten „geeft acht", waarop de erewacht van het korps ma riniers, in groot tenue, compleet met vaandel, in de houding schoot. De marinierskapel zette het Oostenrijkse volkslied in en een ernstige president met zijn jonge gastvrouwe, H.K.H. Prin ses Irene, gekleed in een zand kleurig voorjaarsmantelpak met een hoedje van stro op, aan zijn zijde, liad zijn -intree gedaan in de Maasstad. Di'. A. Scharf werd, nadat hij en prinses Irene de erewacht hadden ge ïnspecteerd, hartelijk welkom gehe ten door de burgemeester, mr. G. E. van Walsum. Deze stelde vervolgens de kamerheer i.b.d. van H.H. de Ko ningin, mr. dr. K. P. van der Mande- le, de commandant maritieme midde len te Rotterdam, kapitein ter zee J. L. Dencher, en de garnizoenscom mandant, luitenant-kolonel S. da Costa, aan de hoge gasten voor. Op het bordes van het stadhuis maakte de 7-jarige Paul de Vos, zoontje van een Rotterdamse wethouder een pas je naar voren, toen de burgemeester de gasten het stadhuis binnenleidde. Met een keurige buiging bood Paul de Prinses een ruiker aan. Zij, en ook de president, -dankten hem har telijk voor dit fleurige welkom in de Maasstad. Het verblijf in het stadhuis duurde maar kort. Dit tot grote vreugde van de Oostenrijkse gemeenschap in Rotterdam, die zich, onder leiding van de consul-generaal, nir. J. J. Oyevaar, voor het stadhuis had op gesteld. Ook de Rotterdammers zelf genoten kennelijk van het schouw spel en hielden niet op het Oosten rijkse staatshoofd en prinses Irene hartelijk toe te juichen. Natuurlijk liet dr. Scharf niet na zijn handtekening in het gouden (gas ten)-boek van Rotterdam te plaat sen. Veel gelegenheid om van de stad zelf wat te zien was er voor de president (Zie slot pag. 3 kol. 5) ZEEUWS-VLAMINGEN VAAK GEDUPEERD Omvang is echter moeilijk in bedragen aan te geven HET KLAGENDE GELUID van de misthoorns over de Wes- terschelde is een doordringend geluid: „het gaat recht naar m'n portemonnee", zei ons een Zeeuws-Vlaming. En dat is een begrijpelijke "opmerking, want mist betekent maar al te vaak uitvallen van veerboten en daarmee wordt ernstige schade aangebracht aan de Zeeuwse economie. Hoe groot die schade is? Dat is moeilijk vast te stel len, verklaarde men ons van de zijde van het E.T.I. Het is na melijk uiet mogelijk een vaste formule te construeren, waar mee de schade exact uitgere kend kan worden. Bovendien: er is niet alleen sprake van gel delijke schade, maar ook van veel ongeriefen dat is helemaal moeilijk in bedragen aan te ge ven. Schade en ongerief, het zijn in derdaad de twee punten die bij voortduring een rol spelen als de veerdiensten uitgevallen zijn. Schade: produkten. die niet over gezet kunnen worden, waardoor omrijden over België nodig is, verlet van personeel, om enkele meest voor de hand liggende za ken te noemen. Ongerief: het ver schuiven van allerlei afspraken, een nieuwe dagindeling maken voor mensen, die naar de over kant moesten, improduktieve uren. Maar om dat alles precies in een exacte formule onder te brengen, nee dat is vrijwel onmo gelijk. Dat was niet alleen de op vatting van het E.T.I., maar dat is ook de mening van vele be langhebbenden. Visuervoer De heer A. J. Cambier, grootliande-. laar in vis te Breskeps, die zijn pro dukten in de Noordzeehavens en in Yerseke koopt voor verzending naar Parijs en Boulogne, weet van de moeilijkheden mee te pra'ten. Hij moet zijn sterk aan bederf onderhe vige produkten eerst naar Breskens vervoeren om ze daar verzendklaar te maken. Een groot deel van de pro dukten gaat dan naar de markt te Boulogne, vanwaar 's avonds om zes uur een speciale vistrein Frankrijk intrekt. De moeilijkheden voor de heer Cam bier beginnen zo gauw het mistig wordt, want de aankoop in de Neder landse vissershavens en het vervoer naar de Franse markt is zodanig „getimed", dat eigenlijk ieder opont houd fataal kan zijn. Het heeft im mers geen zin meer in Boulogne te arriveren als de markt afgelopen en de vistrein vertrokken is. En de vol gende dag is het produkt uiteraard moeilijk 'verkoopbaar meer. Er is voor het transport naar Breskens nog wel de mogelijkheid om via Ant werpen te reizen. Daarvoor is dan een z.g. „kustpaspoort" nodig, maar om dat document te bemachtigen is soms ook anderhalf tot twee uur no dig. In de haringtijd is het bij mist pre cies zo. De haring welke in hoofd zaak naar West-Duitsland gaat, wordt dan via het veer Breskens Vlissingen afgevoerd. „Er is al na righeid genoeg zonder mist", zegt de heer Cambier. ,Soms zijn de vissers schepen laat binnen, afhankelijk van het getij. Zodoende is het wel ge beurd, dat de transporten eerst te gen de nacht verzendklaar waren. En om dan de visauto's nog overge zet te krijgen, moest soms een extra veerboot aangevraagd worden". Zie slot pag. 2 kol. 4) Een annonce in de P.Z.C. van gis teren heeft onze aandacht ge trokken er zijn fotokaarten te verkrijgen van de sluiting van het Veerse Gat, zo werd gemeld. We meenden, dat het verschijnsel om prentbriefkaarten te laten vervaardi gen van belangrijke gebeurtenissen feheel was uitgestorven, maar dat lflkt dus niet het geval. Vroeger was het een normale zaak, dat na een bepaald evenement de gebeurte nis op een foto-briefkaart werd af gebeeld. Iedereen herinnert zich die prenten wel, roerende taferelen met erepoorten, met optochten, met ge kostumeerde figuren, afbeeldingen die vrijwel elk jaar in diverse ge meenten te koop waren. In de cu rieuze rubriek „Zeeuws prentenboek" in het Zeeuws Tijdschrift haalt L. W. de Bree uit Vlis singen soms heel bijzondere exem plaren voor den dag. Tegenwoor dig worden ze ech ter vrijwel niet meer gemaakt, want iedereen heeft wel een fototoestel. En wie het niet heeft, wordt in de week van de fotografie min of meer met de rug tegen de muur gedwon gen er een te kopenEn met dat toestel maakt iedereen foto's, niet alleen van de kinderen op het strand of op schoot bij oma, maar ook van de koninklijke bezoeken, parades en andere feestelijkheden. Zelfs van slui tingen van bet Veerse Gat De amateurfotografen en voor al niet te vergeten de filmers, die elk jaar in aantal toenemen vormen bij grote gebeurtenissen een „batte rij" naast de beroepsmensen. Zo ook bij de sluiting van vorige maand rijen met allerlei camera's, mensen met ingewikkelde toestellen, maar ook met boxjes, voorts filmers op statieven en filmers uit de hand. En men kan er van op aan, dat in de af gelopen weken menig diapositief is vertoond in vele huiskamers met af beeldingen van de enorme Veerse caissons, dat menige acht-milimeter- film is afgedraaid, waarop het hele spectaculaire schouwspel van de be tonnen gevaarten was afgebeeld. De amateur heeft het in beeld brengen vrijwel geheel in eigen hand geno men. En mede op grond daarvan zal het maar zelden meer voorkomen, dat er prentbriefkaarten verschijnen waarop een feest, een parade, of een sluiting is afgebeeld. Maar toch, opeens trekt een annon ce de aandachtvan de Veerse-Gal- sluiting zijn fotokaarten te verkrij gen Het doet een beetie anachro nistisch aan, maar tegelijkertijd héél erg vertrouwd. Een oude traditie wordt voortgezet. Bij de verzamelin gen prentbriefkaarten, die hier en daar zorgvuldig worden bijgehouden, zal ongetwijfeld dit nieuwe exemplaar het voortreffelijk doen. De sluiting van het Veerse Gat wordt nu gevoegd bij de erepoorten voor een burge meestersinstallatie in zeg 1903, bij een ontspoorde tram tussen Middel burg en Vlissingen, bij koninklijke bezoeken, kortom bij series moment opnamen van belangrijke- en minder belangrijke gebeurtenissen in dit ge west. Nogmaalseen dergelijke prentbriefkaart moge anachronis tisch zijn, voor velen onzer is zij niet temin heel vertrouwd. ijkgraaf Geluk heeft'dinsdag in de vergadering van het water schap Schouwen gepleit voor een beter overleg tussen Deltadienst en de streek. Een dergelijke klacht komt niet voor het eerst aan de or de, maar speelt al vanaf het eerste begin van de Deltawerken. In de Tweede Kamer kwam dat destijds naar voren bij de vraag hoe het over leg geregeld was met de streek bij het vaststellen van de tracees der deltadammen. In dit overleg speelt zoals bekend de Raad van de Water staat een rol, maar de werkwijze van deze raad is niet erg open, evenmin als de adviezen zij blijven geheim. Betrokkenen moeten dus maar aan nemen dat him argumenten, die zij bij de raad naar voren hebben ge bracht, op de juiste wijze zijn ge taxeerd en gebruikt. Een onbevredi gende gang van zaken, waarover in de Kamer wel is gesputterd, maar die niettemin onverkort is gehand haafd. Nu zijn er dus weer klachten inzake het overleg tussen een water schap en de Deltadienst. Het zal toch wel zaak zijn, dat men te bevoegder plaatse deze klachten niet zonder meer naast zich neerlegtaan een te autonoom handelende Deltadienst is geen behoefte. D' ...is het 75 jaar geleden, dat de f§ p sluiting werd gevierd van de laatste, eertijds internationaal p beroemde en door vele vorsten p bezochte Haagse kermis. p 1 ...is het 50 jaar geleden, dat M de beroemde Oostenrijkse componist en dirigent Gustav ff p Mahler te Wenen overleed. iFnfliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiRiiiniiif Goedkope koelhuisboter verdwijnt voorlopig De minister van landbouw en visse rij heeft, op advies van het produkt- schap voor zuivel, besloten de afgif te van koelhuisboter uit de voorra den van het voedsel-voorzienings iu- en verkoopbureau stop te zetten. Dat betekent dat over enige tijd geen goedkope koelhuisboter meer in de winkels te krijgen zal zijn. De nu bij het VJ.B. aanwezige voor raad van ongeveer 4500 ton zal daar blijven tot in het herfstseizoen de boterproduktie weer terugloopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1