BILT „B'j uitvoering Deltawerken moet regionaal belang aan trek komen" RUSTIG EXAMEN '.tv lh Olijfje 'Lm\m Almanak RIJKSWEG KRIJGT DUBBELE RIJBAAN OVER 500 METER BROER GILLES WIPTE EVER VIT VERENIGDE STATEN OVER 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 1? MEI iifbl DIJKGRAAF WATERSCHAP SCHOUWEN Overleg gevraagd tussen Deltadienst en vertegenwoordigers van de streek li» de dinsdagmiddag ïn ,,'s Landskamer" te Zïerikzee gehouden algemene vergadering van het waterschap Sch'ori we n-Dui vel and Jieeft dijkgraaf A. M. Geluk gepleit voor een beter contact tus- #jen streekvertegenwoordigers en de Deltadienst-zuid van rijks waterstaat om bij de uitvoering van de Deltawerken, met name |>ïj de aanleg van de dammen te Schouwen-Duiveland en Goeree- Overffakkee tot een beter behartiging van.de regionale belangen te komen. De heer Geluk kwam tot deze uitspraak, toen tijdens de rondvraag werd geïnformeerd naar het aansluïtpunt van een tveg voor langzaam verkeer, die over de Grevelingendam vol tooid in 1964 zal lopen. De heer Geluk moest toen het ant woord op deze, dot»r een van de hoofdingelanden gestelde vraag jchuldig blijven. |n zijn openingsrede had de dijk graaf reeds voor meer coördinatie en meer overleg met hel waterschap gepleit. In dit verband zei hij „De slotfase van de sluiting in het Veerse Gat is achter de rug: we kunnen aannemen, dat de dienst Deltawer ken nu volle aandacht zal besteden aan het tot stand brengen van de Grevelingendam bij Bruinisse en aan de dam door het Brouwershavense Gat. Op velerlei manieren zal dit consequenties voor ons eiland en ook voor het waterschap met zich bren gen". Het zal voor ons allen een ze ker aanpassen vereisen. Ook omge keerd echter hebben wij het recht, dat in de grootsheid van dit Delta werk toch ook de regionale belangen voldoende aan hun trek komen. Men denke in dit verband slechts aan de arbeidsbezetting, de aansluitende wegenplannen aan de dammen en ontsluitingswegen, nieuwe havens, ontzïlting, aanpassingswerken, toe komstige ontwatering en recreatie." Wat liet punt arbeidsbezetting aangaat: hierover maakte de lieer Gelnk de opmerking, dat het grote tekort aan arbeidskrachten de uitvoering van verschillende plannen om de zeewering te ver beteren ernstig bemoeilijkt. Een probleem, dat uiteraard verband houdt met de uitvoering van de Deltawerken. Ook bier vroeg de dijkgraaf dus meer coördinatie, meer overleg. Verheugd was de heer geluk o.ni. dat er goede vorderingen worden ge maakt met de bijdragewet Deltawer ken, zodat liet indienen van de wet binnen afzienbare tijd kan worden verwacht. „Ook het ontwerp van wet voor de wegenfinancierin°; heeft vanzelfsprekend onze belangstel ling", zo zei hij voorts: „enige wijzi gingen die ten goede komen aan dunbevolkte, maar veelbezochte re creatiegebieden komen ons billijk voor". Tevoren had de heer Geluk over de wegen opgemerkt, dat deze de beproeving van een zeer natte herfst en winter goed hebben door staan. Advertentie) Mijnhardt's Zenuwtabletten Gegrond op 1 O-tallen jaren ervaring „Onze wénsen ten aanzien van een aantal wegen, die voornamelijk neer komen op' het aanbrengen van slijt lagen en plaatselijke verbredingen, zijn opnieuw aan de herverkaveling" voorgelegd", aldus de heer Ggluk. die wederom sprekend over het natte najaar met ontsteltenis had kennis genomen van de verloren ge- gane fruitaanplant in de Schouwse Westhoek. Het natte najaar was er ook oorzaak van, dat de kosten voor de ontwatering zeer hoog waren. „Het stemt tot voldoening", zo zei de heer Geluk, „dat moeilijkheden bij de ontwatering slechts tot enkele gevallen beperkt zijn gebleven. He laas heeft de goede ontwatering, met name in de polder Schouwen, er niet toe kunnen leiden dat dit voorjaar ernstige structuurschade aan de gronden is voorkomen". Een van de weinige pluspunten van dé weers omstandigheden van het afgelopen winterhalfjaar; het waterschap bleef verschoond van. zeer zware stormen en extra hoge vloeden, hetgeen de laatste jaren tot de uitzonderingen behoort. Zelfs de^ beperkte dijkbewa king behoefde met te worden inge steld. ACTIVITEITEN Dijkgraaf Geluk deed vervolgens een vrij groot aantal mededelingen, waaruit de activiteiten voor de be veiliging van het waterschap bleken. Zo is een dijkverzwaring bij Zonne- maire in voorbereiding, evenals het afsluiten van de haven Den Osse en het volspuiten van de daarbij gele gen Lange Dijkvaart. Het opruimen van de Prommelsluis wordt voorbe reid en .-.bovendien staan op het pro gramma een duinvoetverdediging liij Burgli en Wéstland en het opruimen van de Jonge Sluis en de Weversluis. Voor de verbetering van de aan de noordkant van het eiland gelegen Lange Dijk is moeilijk geld te ver krijgen, omdat deze dijk na de vol tooiing van de dam door het Brou wershavense Gat geen zijdijk meer zal zijn. Bij het waterschap bestaat echter de vrees, dat het water in het Brouwershavense Gat na voltooiing van de Grevelingendam bij vloed ho ger zal oplopen. Voor de brede gras bermen van de dclingsdijk zijn 20 pachters gevonden; er waren 60 ge gadigden voor. De vergadering hechtte vlot goedkeuring aan een voorstel een bedrag van f35.000 uit te trekken voor verbetering van de J. J. Boeyesweg te Haamslede. De to tale kosten hiervan bedragen f 70.000: voor 50 procent wordt de verbetering gesubsidieerd. Aan het eind van deze weg zal een parkeerterrein worden'aangelegd; voorts komt hier een voetpad over de duinen naar het strand. Omdat de Boomdijk te Bruinisse onvoldoende waterkerend Wordt geacht, werd overgegaan tot aan koop; later zal deze waterkering worden verbeterd. GESCHOT Omdat het nog. op moeilijkheden stuit over te gaan tot heffing van een definitief geschot, zal andermaal worden overgegaan tot het heffen van een voorlopig geschot. In de ko mende winter hoopt men tot een de finitieve verrekening te komen; G.S. konden niet zonder meer toestaan, dat de voorlopige heffingenover 1959 en 1960 definitief werden ver klaard. zoals in de bedoeling lag. Bij vaststelling van het definitieve-" ge schot zal reeds rekening wordèn ge houden met de getaxeerde opbreng sten van de duingrónden; een moei lijke materie die thans door. een commissie wordt onderzocht. Niet geheel onverdeeld was de alge mene vergadering, toen een voorstel in bespreking kwam om in 1061 het éénmaal maaien van de wegbermen buiten de beplantingen aan de aan gelande grondgebruikers op te dra gen. Met vier stemmen tegen werd het voorstel aangenomen. Tijdens de rondvraag deelde de dijkgraaf nog mee, dat spoedig zal worden over gegaan tot opruiming van de bun kers en skeletsels op het strand en dat zal worden nagegaan in hoeverre de beplantïngsstrokeii langs de nieu we wegen bij de kruispunten dienen te worden verwijderd, uit liet oog punt van verkeersveiligheid. Twee herten in Zeeland gedood bij botsingen Twee niet alledaagse bolsin- gen deden zich ter hoogte van Rilland-Bath voor. Twee her- ten werden op verschillend tijdstip door auto's gegrepen en gedood. W. K., die van Bergen op Zoom op weg was- naar huis. kwam op de rijksweg ter hoogte van wachtpost 19 in botsing met eén hert. dat plot- m seling de weg overstak. Het dier werd door de botsing ge- dood, terwijl de auto van K. ernstig -werd beschadigd. Na- M dqrhand wérd-nog een hert j| dood op de rijksweg aangetrof-, fen tér hoogte van wachtpost 20, kennelijk ook door een auto n aangereden, De automobilist had klaarblijkelijk bij deze botsing niets bemerkt en was i doorgereden. l!!lllllllllllllll!llll!lllllll!ll!]lll!lll!lllllll!i!lllllllllllllll!llll!!llllllllll!ll!lllll! VAN TOT FILM STAD RILLAND-BATH-filmstad" luiflt de veelbelovende aankondiging, die de fanfare „Rillandia" deed uitgaan en waarin bekend gemaakt wordt, dat er in Rilland-Bath een film zal wor den opgenomen in het kader van een landelijke filmactie. „Grootse dingen staan hier voor de deur", weet men verder te berichten; de inwoners zul len zoveel mogelijk in hun dagelijkse doen worden gefilmd en verder wordt er een optocht gehouden, waar alle plaatselijke verenigingen aan zullen deelnemen. Woensdag 24 mei ft.s. zal het zo ver zijn; die dag zal Rilland- Bath „filmstad" zijn, een «aar Hol lywood in het klein. In het komende winterseizoen zullen de „sterren" kunnen aanschouwen in hoeverre zij al dan niet met talent voor de ca mera's zijn verschenen. BIJDRAGE.... Hoewel er in dit hoekje m het alge meen nogal opgewekte zaken aan dc orde komen, wil het ook wel eens gebeuren, dat er .minder prettige dingen te signaleren vallen. Kleine nare misstandjes; te klein om er groot alarm voor te slaan, maar ook 'weer niet klein genoeg om helemaal onvermeldte laten. Zoals in het geval- van die landbou- werskneaht, ergens op de Bevelan- den, die J/5 jaar in dienst was van één en dezelfde werkgever. Op de grote, feestelijke dag viel hem een 'passende huldiging ten deel en een hoogtepunt vormde wel de uitreiking van een koninklijke onderscheiding. Later op de dag kwam de baas zijn knecht nog eens persoonlijk geluk wensen. Hij onderstreepte de J/ö ja ren trouwe dienst met het aanbie den van een handjevol sigaren en van de oorkonde, behorende bij de koninklijke onderscheiding. Maak daar maar een mooi lijstje om en hang hem boven je bed", sprak hij gul en dat was dan zijn bijdrage aan de feestdag.... MUZIEKFEEST In Hansweeit staat een muziekfeest voor de deur en wel ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der harmo nie-vereniging „Scheldegalm". Men wil het feest medio juli houden en diverse muziekgezelschappen hebben hun medewerking bereids toegezegd- Aangezien een en ander echter de nodige kosten mee zal brengen, er een comité gevormd, dat in nauwe samenwerking met de jubilerende vereniging wil trachten gelden in te zamelen. Een eerste poging daartoe zal worden gedaan met de liuis-aan- huisverkoop van een bepaald merk lucifers, die speciaal voor deze gele genheid zijn gefabriceerd. ZEEKATTEN Jawel, zeekatten en geen zeehon den. Want zeekatten bestaan ook, meldt onze correspondent uit Brui nisse. Op het ogenblik komen ze zelfs weer vrij veelvuldig voor in de Zeeuwse stromen. De zeekat is een klein soort inktvis, die we liswaar weinig op een kat lijkt, iiuiar die evenals een kat een bla zend geluid voortbrengt wanneer zij gevangen wordt of anderszins in gevaar verkeert. Vandaar dat de vissers spreken over „zeekat ten", waar zij overigens helemaal niet over te spreken zijn. Mant dit soort inktvis vindt op liet ogenblik in de verschalende kreef ten een weerloze prooi, die zelfs, lot in de korven bemachtigd wordt. Vandaar dat men langs de noordelijke oever van Schouwen- Duiveland de kreeftenvisserij al heeft gestaakt! ACTIEF Elders zijn de vissers daarentegen bijzonder actief, maar dat zijn dan sportvissers en' wel met name in de buurt van Colijnsplaat. Vooral tij dens de weekends komen onze hen gelsport minnende zuiderburen niet zelden in kleine drommen opdagen om in de Noordbevelandse wateren hun geluk te beproeven. En de vang sten vallen over het algemeen niet tegen, zo weet onze correspondent uit Colijnsplaat te melden- ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljllll Restauratie van j slot Haamstede De N.V. Landgoed „Slot 1 Haamstede" heeft besloten het kasteel van die naam te laten restaureren. De restauratie H die ongeveer 700.000 gulden zal kosten, geldt het thans in slechte staat verkerende slot, zowel in- als exterieur. Zo zullen behalve het eigenlijke kasteel ook brug en gracht- s muren in oude glorie worden hersteld. Monumentenzorg heeft voor deze restauratie H subsidie toegezegd en het werk kan beginnen zodra de rijks- goedkeuring afkomt. De heer M. J. J. van Beveren voert de architectuur van het herstel van het in de middeleeuwen door Witte van Haamstede ge- bouwde slot. De huidige gebou- wen dateren, afgezien van de ff recentere westelijke vleugel, uit de zeventiende eeuw; in ijj 1523 brandde het slot tot de ij grond toe af, toen men er wat onvoorzichtig de overwinning js van Karei de Vijfde op Frans Ié de Eerste vierde. fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Resultaten Nutsspaarbank Middelburg in april j.l. Het tegoed van de Nutsspaarbank te Middelburg daalde gedurende april j.l. van f 17.500.971,57 aan het begin van de maand tot f 17.397.755,35 aan het eind er van. In het tijdvak werd ingelegd een bedrag van f 638.833,23 en terugbetaald f 742.049,45, zodat er een nadelig verschil geboekt moest worden van f 103.216,22. Het aantal rekeningen verminderde met twee tot 15.002. In het kantoor te Middelburg bedroeg het tegoed aan het begin van april f 14.823.010,93. In deze periode werd f 539.728,28 in gelegd en f 552.476.91 terugbetaald, zodat er via het nadelig verschil van f 12.748.63 een tegoed aan het eind van de maand van f 14.810.262,30 was. Het aantal rekeningen in Mid delburg verminderde met drie en be droeg aan het eind van de maand 12.972. Ir. het kantoor Oostburg werd f 98.204.95 ingelegd en f 189.372,54 terugbetaald. Het tegoed verminder de daardoor met f 91.167,59 van f 2.643.655,63 aan het begin van de maand tot f 2.552.488,04 aan het eind er van. Het aantal rekeningen steeg met een tot 1974. Tijdens de zitdag te Oostkapelle werd f 6806,36 ingelegd en f 2159,90 terugbetaald. Er kwam een nieuwe rekening bij. Het agentschap Krui- ningen schreef een inleg van f 900 en noteei'de een terugbetaling van f 200. Een voordelig verschil dus van f 700, waardoor het tegoed aan hel eind van april f 35.005,01 werd. Bij het schoolsparen werd f .1793,85 ingelegd en f 1416,70 terugbetaald. Het tegoed steeg dus met f 377,15 van f 59.776,68 'tot f 60.153,83. Het aantal rekepingem daalde niet negen tot 3418. In Middelburg werden 13 en in Oostburg 5 babyboekjes afgegeven met een gezamenlijke eerste bij storting van f 809,05. Aan het begin van de maand waren 1595 spaarbus- jes, welk aantal ook aan het einde van de maand gehandhaafd bleek. Het gespaard bedrag was f 2002,39. Slot van pag. 1 weg zullen parallelwegen worden aangelegd van ihz meter breedte, die de taak overnemen van de fietspa den en tegelijk zullen dienen voor liet landbouwverkcer. Dit laatste is van veel belang, want ter plaatse is or nog al.veel kruisend landbouwver- keer. Het snelverkeer zal overigens weinig hinder ondervinden van de wegverbetering, verzekerde ons ir. Sprenger. In eerste instantie zullen de parallelwegen worden' aangelegd, waarover tijdens de wegverbetering en -verdubbeling éénrichtingsverkeer zal worden geleid. Geen bulten Een andere belangrijke verbetering van de rijksweg is het afgraven van twee „bulten" ten westen van.Lcwc- dorp, waarmee men al een heel eind is gevorderd. Het betreft hier twee z.g.n. dijkovergangeu, dié verlaagd worden. Men heeft met dit werk moeten wachten totdat het Veerse Gat was afgesloten. De binnendij ken. die de rijksweg kruisen, hebben namelijk tot voor enkele weken dienst gedaan als tweede waterke ring. Dat betekende, dat men er niet aan mocht graven. De „bulten" wor den circa 70 tot 100 cm verlaagd en wel zodanig, dat het verkeer vol doende „zicht" krijgt. Ook dc aan sluitende binnendijken worden ver laagd. De verbetering van (Ie dijkover- gang, die het dichtst bij Lewedorp is gelegen, zal zeer waarschijnlijk nog voor de pinksterdagen gereed ko men. De werkzaamheden aan de tweede „bult" duren tot begin juli. Een alternatief van het afgraven van de dijkovergangeu is, dat enkele bomen, die door het afgraven kwa men te „zweven", geveld moesten worden. de werkzaamheden m de rijksweg (Foto P.Z.C.) Waterstaatsambtenaar staat terecht wegens „verschrijvingen" De officier van justitie tc Middelburg heeft een dagvaarding uitgebracht tegen de waterstaatkundig hoofd ambtenaar eerste klas bij de provin ciale waterstaat te Goes, de heer J. A. S. Hem worden twee strafbare feiten ten laste gelegd te weten „verschrijvingen" in een drietal ge vallen en één geval van oplichting. Deze zaak zal tijdens een zitting van de rechtbank te 3Iiddelburg op vrij dag 26 mei a.s. worden behandeld. OM 73e VERJAARDAG TE VIEREN Bezoek aan geboortedorp Nieuw- en Sint-Joosland De Amerikaan: zo wordt Gillis van Ee- nennaani door velen in Nieuw- en Sint- Joos- land genoemd, In zijn geboortedorp maakte hij naam door even uit de U.S.A. over te wip pen om temidden van zijn vijf broers en zus ters vandaag zijn 73e verjaardag te vieren. Een gebeurtenis, die in de vrij grote familie kring nogal wat beroe ring heeft verwekt., want Gillis is niet de man om met stille trom te arriveren. Goed lachs en bijzonder praatgraag als hij is, weet hij echter gauw vrienden tc maken, waarbij hij graag het onderwerp Amerika aanroert. Vol ontzag luisteren twee van zijn zusters dan ook naar zijn verhalen, die hij met behulp van foto's staaft. Hoewel hij als acht tienjarige knaap in 1907 naar Amerika vertrok en sindsdien pas vooy dc tweede keer even in zijn ge boortedorp aanwipt, spreekt Gillis nog bij na vlekkeloos Neder lands, waarin zelfs liet oude Wal'chorse dialect ...weerzien met de zusters... (Foto P.Z.C.) nog doorklinkt. Voor Gillis is Amerika het beloofde land gewor den. Toen hij vertrok om de armoe te ont vluchten verdiende hij als knecht bij een landbouwer te Ritthem 70 per jaar. In zijn nieuwe vaderland werd dit heel wat meer en bijzonder trots is de 73-jarige Gillis op zijn huis met zeven kamers in Grand Rapids Michi gan. waar hij eind mei weer naar terugkeert. Algemene vergadering Ver. van Nederlandse Gemeenten Een Jionderdvi.jftigtaf leden van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten uit alle delen van Zeeland zijn dinsdagmiddag naar hotel „Bri tannia" te Viissingen gekomen, waar de algemene vergadering van de afdeling Zeeland werd gehouden. Het zwaartepunt van dé bijeenkomst lag op de inleiding van mr. dr. özin- ga, gereformeerd predikant te Lun- terén en van de heer J. P. M. Mceu- wese, burgemeester van Hilvaren- beek, beiden over liet onderwerp: „Dc gemeentelijke cultuurpolitiek". Beide sprekers wezen erop, dat dc gemeenten naast de huidige, soms snelle, ontwikkelingen om. ten gevolge van industrialisatie ook in cultureel opzicht „bij" moeten blijven. Hier ligt voor de gemeenten een taak, die als „gemeentelijke cul tuurpolitiek" kan worden omschre ven. De heer Ozinga wees er speciaal op, dat het cultuurpatroon nooit eeuwig is, maar zich voortdurend wijzigt. Aan deze wijzigingen zal men zich moeten aanpassen. De lieer Meeuwese benaderde de materie, meer van de praktische zijde. Hij drong erop aan datgene te stimule ren wat, op cultureel niveau, de be volking reeds eigen is. Na de inleidingen volgde een discus sie, waarbij verschillende punten, naar aanleiding van vele vragen, nog eens scherper werden belicht. Eerder op de- dag waren de huishoudelijke zaken afgewerkt en maakte het ge zelschap een rondgang door liet nieu we hotelcomplex van „Britannia". Bij de benoemingen van de bestuurs leden, werd de heer A. P. Kostensc, burgemeester van Biervliet gekozen ln de vacature, ontstaan door jiet overlijden van dc heer F. C. van Roo sevelt. De heer C. J. van Hootegcm burgemeester van Hontenissc, werd na zijn periodiek aftreden herkozen. /WVVWVVVVWVVVWVVVVVSA Voor Zeeuws nieuws zie ook de y pagina's 5 en 7. Graauw heeft nieuwe r.-k. lagere school Met het luiden van een hel heeft dc inspecteur van het lager onderwijs, mr. A. L. G. Wolff, dinsdagmiddag de nieuwe r.-k. lagere school tc Graauw officieel geopend. Hierbij waren onder meer aanwezig de bur gemeester van Graauw, de heer F. de Nijs, de schoolarts voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen, dokter H. C. Kosemeijer, vicaris W. Koenraad, bisschoppelijk hoofdinspecteur tc Breda en vele anderen. In zijn toespraak tót dc genodigden sprak monseigneur Koenraad de wens uit om ook in Zeeuwsch-Vlaan- deren te komen tot een of meer schoolraden, waar ju een aantal schoolbesturen hun belangen geza menlijk naar voren kunnen brengen. Volgens spreker zou voorlopig één zo'n schoolraad voor Zeeuwsch- Vlaanderen al belangrijk werk kun nen verrichten. Hij hoopte binnen kort op dit onderwerp nog eens terug te komen. Verder werd het woord gevoerd door mr. Wolff, burgemees ter De Nijs, pastoor Stülemeijer en het hoofd der school, de heer A. van Campen. VERWACHT. DEZELFDE TEMPERATUREN At en toe opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Over wegend matige noordelijke wind. Ongeveer dezelfde niiddagtempera- ZON EN M'AAN 18 mei Zon op 4.42 Maan op 7.51 onder 20.31 onder 23.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2