PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BRITS VREDESPLAN VOOR LAOS IN GENÈVE INGEDIEND Dr. Scharf bewonderde Hollandse meesters Chinezen deden felle aanval op V.S. Belastingen dit jaar niet lager Rijksweg bij 's-Heer Hendrikskinderen krijgt dubbele rijbaan Wijzigingen van Frans kabinet Vandaag... STAATSBEZOEK OOSTENRIJKSE PRESIDENT Staatsbezoek Oorzaak 204e jaargang - no. 115 Dagblad, uitgave van da firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van da Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 17 mei 1961 ADVERTENTIEPRIJS 71 «nt p,r m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3548, adv. 3647/3643; Middelburg, Markt 61, tel. 3841 (b.g.g. red. adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Terneuzen tel. 2116: Zierikzee red. tel. 2425, adm. tel. 2094. LAOTIANEN ZIJN NIET OORLOGSZUCHTIG Verwacht wordt dat president D« Gaulle kort na zijn terugkeer uil Bonn waar hij een ontmoeting zal hebben met de Westduitse bonds kanselier Adenauer, het Franse ka binet zal wijzigen. Dit Is in betrouw bare kringen Iri de Franse hoofdstad vernomen. De president zou deze wijzigingen willen aanbrengen, omdat hij op de sleutelposten van de regering men sen wenst, op wie hij geheel kan vertrouwen, niet alleen voor wat be treft hun loyaliteit, maar ook voor wat betreft hun bekwaamheden om een noodtoestand het hoofd te bie den. Nog meer Kongolese ministers achter tralies Naar wordt gemeld, zijn op last van Antoine Gizenga in Stanleystad drie ministers gearresteerd. Een woordvoerder van de Loemoem- bistische leider noemde hen als An dre Mandi, Gizenga's minister van buitenlandse zaken, Charles Badjo- ko, de minister van landbouw van Oostprovincie, en Eticnne Guestan, de provinciale minister van gezond heid. Mandl heeft de Afrikaans-Aziatische conferentie te Casablanca in het be gin van dit jaar bijgewoond en een reis door Europa gemaakt. Libanese regering afgetreden De Libanese regering van premier Saeb Salarn is afgetreden. Het uit achttien leden bestaande ka- binet-Saeb Salam werd op 2 augus tus vorig jaar na de eerste algemene verkiezingen onder president Sjehab gevormd. De vorige week traden zes ministers af, om dc premier gelegen heid te geven zijn kabinet te reorga niseren. Engeland lieeft gisteren op de openingszitting van de veertien- Iundenconferentie over Laos in Genève een vierpun- tenprogramma ingediend waaraan de conferentie zich zou moeten houden bij haar pogingen om Lans te neutraliseren en uitbreiding van de burgeroorlog daar te voorkomen. Namens de Britse delegatie stelde de minister van buitenlandse zaken, lord Home, het volgende voor Een verklaring van de Laotianen waarin zij zich verplichten een politiek van neutraliteit te zullen voeren. Een verklaring van de aan de conferentie deelnemende landen dat zij de neutraliteit van Laos zullen respecteren. Overweging door de conferentie van het denkbeeld van een in ternationaal controle-apparaat dat toezicht zal houden op wa penleveranties aan Laos en het leger dat het voor zijn eigen vei ligheid nodig heeft. Oprichting van een lichaam dat de economische hulp aan Laos zal coördineren. komst. „Er mag geen sprake zijn van scheiding", aldus Home. „noch op politiek gebied noch geografisch". De rede van lord Home was de eer ste die de conferentie stof tot over wegen gaf. Op de openingsrede van prins Norodom Sihanouk van Cam bodja was een kort reces gevolgd. Dirgct na hervatting^ van de zitting las de voorzitter, de Russische minis ter van buitenlandse zaken Gromyko een welkomstboodschap .voor van de Zwitserse regering. Hij deelde mee dat de voorzitters van de conferentie hijzelf en lord Home, een antwoord zouden sturen. De Britse minister zei dat de toe stand in Laos nimmer zo op de spits zou zijn gedreven, had men zich van buitenaf niet met het conflict be moeid. De aard der Laotianen is niet oorlogszuchtig, aldus HoMe.'Hij gaf steun aan een pleidooi van prins Si hanouk om nief om te zien naar het verleden, maar te kijken naar de toe- STREEFDATUM I JANUARI 1962 Regering: gelden bestemd voor consumptieve sfeer (Van onze parlementaire redacteur) De regering heeft besloten de belastingverlaging, die aanvan kelijk zou ingaan op 1 juli, wan neer de conjuncturele omstan digheden het zouden toelaten, uit te stellen tot 1 januari 1962. De regering is namelijk van oordeel, dat een belastingverla ging per 1 juli de spanningen in de economie nog zouden vergro ten. De gelden, die door belas tingverlaging vrij worden, zou den, naar de regering meent, voor het grootste deel in de con sumptieve sfeer terechtkomen. viert Noorwegen zijn na- tionale feestdag". 5 Franse spoorwegen staken morgen De drie grote vakcentrales hebben het personeel van de Franse spoor wegen opgeroepen tot een staking van donderdagochtend drie uur tot vrijtlagn\ ond twaalf uur. Het initiatief tot deze actie is uitge gaan van de communistische bond. Verwacht wordt, dat ook het perso neel van autobusdiensten en metro in Parijs zich bij de stakenden zal voegen. Een en ander zal Frankryk zijn zoveelste grote staking bezor- De oorzaak is de ontevredenheid van de Franse vakbonden over de verso- beringspolitiek van De Gaulle. Reeds lang dringen dc vakcentrales aan op het wegnemen van de loon- en prij- zenstop, echter tot dusver zonder re sultaat. In een nota, die de regering dezer da gen aan de Tweede Kamer zal doen toekomen, zal zij haar standpunt na der ontwikkelen. Hierbij zal 1 janua ri 1962 als streefdatum worden ge steld, terwijl in september na het reces van de Kamer aan de hand van de dan bestaande conjuncturele omstandigheden zal worden beslist of een doorvoering van belastingverla ging op 1 januari 1962 zal mogelijk zijn. Oude koeien Gromyko gaf hierop het woord aan de co'mmunistisch-Chinese minister van buitenlandse zaken, maarschalk Tsjen Yi, die prompt een heftige aanval deed op de Verenigde Staten. Waarnemers spraken van het halen van oude koeien uit de sloot. Volgens Tsjen hadden (le Verenigde Staten niet alleen geweigerd de over eenkomst van Genève van 1954 te ratificeren die Laos schiep, maar nog voor de inkt van lief verdrag was opgedroogd, hadden zij de Zuid oost-Aziatische verdragsorganis^jic, in het leven geroepen, beslist niet al leen uit defensieve overwegingen. Tsjen zei dat de Zoavo in de jaren van haar bestaan had gediend als „in strument van interventie in Laos en de rest van Zuidoost-Azië". Tsjen was de laatste spreker van gisteren. De zitting werd vérdaagd tot elf uur woensdagochtend. Schoorsteen defect: huis in Hoenderloo uitgebrand Vermoedelijk ten gevolge van een defect aan de schoorsteen is gister morgen de woning aan de Krimweg 125 te Hoenderloo, bewoond door de familie Dalhuizen, geheel uitge brand. De vrouw des huizes waarschuwde, toen zij vlammen uit de schoorsteen zag komen, direct de brandweer, doch deze stond machteloos tegen over de vuurzee. De staatsiefolo in Huis ten Bosch. Z.K.H. Prins Bernhard draagt hier het groot ceremonieel tenue van het korps mariniers. f^nntlijn EERSTE DAG GALA-BEZOEK Onder indruk van wederopbouw Nederland heeft gisteren Adolf Scharf, de Oostenrijkse president, hartelijk ontvangen. Een hoofse handkus voor koningin Juliana en eenentwintig saluutschoten mar keerden de aankomst van de hoge gast. Do marinierskapel liet de ge dragen klanken van het Oostenrijkse volkslied klinken over het Haagse Staatsspoorstation. Een schitterend gevolg omstuwde de grijze staats man. Na de inspectie van een ere wacht van matrozen in ceremonieel tenue, volgde op het perron het voor stellen van vele autoriteiten, onder wie de Kamervoorzitters, het kabi net, de gevolmachtigde ministers, de gouverneur van de residentie en de vice-president van de Raad van State. Gezeten in een met zes van de zadel gereden zwarte Friese hengsten be spannen open calèche, begaven de vorsten zich met hun gast uit het land van de bergen naar Huis ten Bosch. Studentenweerbaarheidsver- enigingen brachten hier eerbewijzen. Kort na drie uur klonk het Oosten rijkse volkslied bij het nationaal mo nument op de Dam in Amsterdam. Dr. Scharf werd ontvangen door bur gemeester Van Hall, de minister president en de commissaris van de koningin in Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen. Zelf schikte de Oostenrijkse gast de linten aan de grote krans van witte en rode anjers. Het ver keerslawaai verstomde en het enige geluid was een hoog in de lucht overkomend vliegtuig. Na deze plechtigheid liet dr. Scharf zich door de burgemeester iets vertellen over de duiven van de Dam. Wat is dat nou?" vroeg president Scharf in het stedelijk museum aan (Zie slot pag. 3 kol5) SLINGERSMOETEN VERDWIJNEN Alternatief bomen verdwijnen De Zeeuwse rijksweg weg Nr. 58 van het rijkswegenplan 1958 zal zijn „slingers" bij 's Heer Hendrikskinderen ver liezen! Rijkswaterstaat heeft een plan opgemaakt voor het rechttrekken van de rijksweg over een lengte van 1,2 km, ter wijl met het oog op de verbin ding met Noord-Beveland de rij baan over een lengte van een halve kilometer zal worden ver dubbeld. De honderden automo bilisten, die dagelijks het „lus- senstuk" tussen café Oranje boom te 's Heer Hendrikskinde ren en Goes passeren, zullen dit bericht met vreugde ontvangen, maar de liefhebbers van natuur schoon zullen toch wel even be denkelijk kijken. Want onver mijdelijk zullen tientallen fraaie bomen moeten sneuvelen. „Helaas, er zullen voor de weg- verbetering en -verbreding vele bomen moeten worden geveld. Werkelijk, het kan niet anders. Het gaat ons echt aan het hart, dat deze fraaie wegomlijsting grotendeels moet verdwijnen." Dit verzekerde ons ir. F. J. Sprenger, hoofd van de rijkswa terstaat, arrondissement Goes, die ons het een en ander heeft ver teld over de plannen van rijks waterstaat om de rijksweg te verbeteren. Rijkswaterstaat, die in september met de verbetering en verdubbeling van het 1,2 km lange baanvak zal beginnen, heeft de plannen overigens zo uitgekiend, dat nog een aantal bomen kan blijven staan. Het is dui delijk, dat het uit verkeerstechnisch oogpunt juist is, dat bomen die op enkele decimeters afstand van de weg staan zullen verdwijnen. Zij vormen immers een groot gevaar voor het verkeer. Rijkswaterstaat wil echter ook weer niet het onder ste uit de kan hebben. Er zijn al te veel bomen langs de rijksweg ge veld. Enkele weken geleden nog langs de Middelburgsestraat in Goes, waar de bomen met het oog op de aanleg van parallelwegen het veld moesten ruimen. En thans weer nabij Lewedorp, waar in verband met het afgraven van een tweetal dijkover- gangen een aantal hoog oprijzende populieren zijn geveld. Het is triest, maar het moderne verkeer gedoogt niet, dat vooral op gevaarlijke pun ten de bomen nog een sta-in-de-vveg vormen. Dubbele rijbaan Rond tweehonderd bomen, waar onder ook hoge populieren, zullen ten offer vallen aan de verbete ring van de rijksweg bij 's-Heer- Hendrikskinderen. Met de verbe tering van liet 1,2 km lange baan vak zal omstreeks september een aanvang worden gemaakt. Rijks waterstaat verwacht, dat het werk ongeveer één jaar zal du ren. Zoals hekend, mondt de in aanleg zijnde provinciale weg naar Noord-Beveland ter hoogte van „De Hoop" op de rijksweg uit. Over een lengte van 500 me ter zal hier de rijksweg worden verdubbeld. Alle thans bestaande bochten zullen uit de weg verdwijnen. Rijkswater staat heeft het tracé zodanig recht getrokken, dat men toch nog altijd de huidige rijksweg blijft volgen. Er zal overigens wel enig land aan ten offer vallen, namelijk enkele stroken grónd, die reeds eigendom van het rijk zijn en enkele percelen, die particulier eigendom zijn. De parti culiere eigendommen beslaan circa 2 ha. Het 1,2 km lange baanvak zal wor den geasfalteerd. Het krijgt een breedte van 7 meter, inclusief de kantstrooktegels aan beide zijden van 30 centimeter. Langg de rijks- (Zie slot pag. 2 kol3) Soesman komen wonen, repatrianten uit Indonesië. Dank zij het werk van de heer en mevrouw Soesman werd in Domburg het eerste begin ge maakt met balletonderwijs aan de leerlingen van een der scholen. Tij dens ouderavonden kon men daar van de eerste resultaten zien. De heer Soesman gaf een toelichting, mevrouw Soesman gaf les en me vrouw Van Schagen de echtge note van de dichter-schilder mr. J. C. J. van Schagen speelde op de piano. Het was pionierswerk! Toen de Zeeuwse Muziekschool werd op gericht kon deze prille zaak verder worden uitgebouwd, een uitbouw, die werd voortgezet na het overlijden van de heer Soesman, voortgezet ook toen noodgedwongen de banden met de muziekschool losser moesten worden. Vooral dank zij het werk van mevrouw Soesman en haar doch ters gekwalificeerde balletdocen- rten is er in Zeeland over de hele •linie, van Hulst tot Renesse, belang stelling voor ballet gekomen. Er is hard geploeterd aan de Zeeuwse bar re en het is haast onvoorstelbaar, dat dit enthousiasme alleen is uit gegaan van een kleine familie, die min of meer toevallig na de oorlog in Domburg terecht kwam. Het is goed om oorzaak en gevolg naast elkaar te zetten. In dit geval is het voor Zeeland zeker niet: t.v.-ballet, maar: familie Soes man-ballet. De insiders van Bussum weten er blijkbaar niet zo heel veel van, althans van de Zeeuwse zaak. Met het formuleren van hun con clusies dienen zij voorzichtiger te zijn! De president van Oostenrijk dr. A. Scharf vertoeft thans in Neder land op staatsbezoek. Zo'n staatsbezoek was in een wat verder verleden een nogal grote ge beurtenis, die omringd werd met op merkelijk veel publiciteit. Dag- en weekbladen brachten tevoren reeds artikelen over het land, van het be zoekende staatshoofd en over zijn familie. Er werden feesten op touw gezet, optochten en intochten gehouden, en ontvangsten georgani seerd met straatversieringen, specia le verlichtingen enz. Er was juichend publiek en veel mu ziek. Vandaag aan de dag heeft zo'n staatsbezoek heel wat minder be tekenis dan vroeger en het is daarom goed, dat er rondom zo'n staatsbezoek een sfeer wordt gehand haafd van wat %ieer eenvoud. Wat nu Oostenrijk betreft is het in alle eenvoud verheugend dat de bondspresident naar Nederland komt. Uiteraard is men in Ne derland nog niet vergeten, dat Oos tenrijk in de jongste wereldoorlog aan de verkeerde kant heeft mee ge streden. Maar het is na de oorlog spoe dig gelukt de verstandhouding tus sen de beide volkeren op een basis van verdraagzaamheid te brengen. Die verdraagzaamheid had waar om dat niet openlijk gezegd? een sterk toeristische inslag. Zij kwam daarop neer, dat Oostenrijk een goed koop toeristenland voor de Nederlan ders bleek te zijn, die daarvan opge wekt gebruik maakten. Op zichzelf kan dat een reden zijn om van een goede verstandhouding tussen de beide volkeren te spreken en dus ook om president Scharf har telijk in Nederland ontvangen. Maar laat men het dan wel eenvou dig houden, vooral" heel eenvoudig! En die eenvoud geldt dan zeker niet voor Oostenrijk alleen, want er is nog een algemene en belangrijke reden, die tot het ver soberen van alle staatsbezoeken dwingt. Het aantal staten op deze onze goede aardbol is nog steeds groeiende. Enkele weken geleden waren er al 100 bij de Verenigde Na ties aangesloten en van die honderd staten hadden er 70 een kleiner zie lental dan Nederland. Gezien deze wemeling van kleine staten is het ondoenlijk, dat de staatshoofden over en weer bij elkaar op bezoek gaan met vorige eeuwse pracht en praal. Die bezoeken zullen zich moeten af spelen in een laat twintigste eeuwse sfeer dat wil zeggen: snel, met wei nig uiterlijk vertoon en goedkoop. Anders overleven de staatshoofden nauwelijks de 100 visites en de 100 tegenbezoeken! Een insider zo heet tegenwoor dig iemand, die meent meer van een zaak af te weten dan de gewone man heeft aan een mede werker van het V.P.R.O.-program- mablad „Vrije Geluiden" verteld, dat er in Zeeland meer vraag is naar balletvoorstellingen dan vroeger. En hij noemde daarvan als oorzaak: de t.v. Op het scherm immers wordt nog al eens aandacht aan ballet ge schonken en dat nu zou er toe lei den, dat men in Zeeland thans ook wel eens „echt" ballet wil zien. Wehebben datzelfde fabeltje al eens in Bussum horen vertellen, nu al weer geruime tijd geleden. Maar het Is blijkbaar héél hardnekkig, zo hardnekkig dat het nu zelfs de weg heeft gevonden naar de kolommen van het overigens toch zo serieuze „Vrije Geluiden". Het deed ons den ken aan een betoog, dat vroeger wel eens werd afgestoken over de ge schiktheid van de West Zeeuwsvla mingen voor het onderwijzersambt. Die zou namelijk heel groot zijn. Want het was mogelijk statistisch aan te tonen, dat jaren geleden dit deel van Nederland relatief een groot aantal onderwijzers opleverde. Het bewijs voor de geschiktheid was „dus" geleverd. Totdat men er bij- vertelde, dat destijds de thans niet meer bestaande Oostburgse normaal school een van de weinige inrichtin gen was voor voortgezet onderwijs in het Zeeuwsvlaamse land. Wilde men hier verder studeren, dan werd men heel vaak of men er ge schikt voor was of niet onder wijzer. Men zal moeten toegeven: met de eigenschappen voor dit moei lijke vak van de Zeeuwsvlamingen had dit weinig te maken. Met het ballet in Zeeland en de t.v. is het precies zo'n zaak. Buiten deze provincie heeft men vermoede lijk neiging om instemmend te knik ken bij het lezen van dat zinnetje in „Vrije Geluiden": tjonge, tjonge, die t.v. toch. Die leidt er toch maar toe. dat die stroeve Zeeuwen eindelijk eens een graad van balletomanie be reiken, die er voor zorgt dat ze ge zelschappen uitnodigen. In werkelijk heid echter in Zeeland weet men dat, maar het is goed om het hier nog eens vast te stellen heeft de t.v. niets met deze zaak te maken. Indien er de laatste jaren inderdaad meer belangstelling in deze provincie is ontstaan voor de balletkunst, dan is dat voornamelijk te danken sommigen zullen zeggen: te wijten aan het energieke werk, dat de Zeeuwse Balletschool de laatste jaren hier heeft verricht Wij herinneren ons daarvan jaren geleden de eerste wankele stappen te hebben meege maakt: in Domburg tijdens een ouderavond van de openbare school. In deze badplaats was de familie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1