PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT VEERTIEN RANDEN PRATEN VANDAAG IN GENEVE OVER LAOS Verscherpte controle in Parijs en Algiers Miljoenen kubieke nieters zand metselen doorlaat-caisfons in Koninklijke missie laat verstek gaan Pier-mars van Jurriaan Andriessen MILITAIRE JUNTA IN Z.-KOREA GRIJPT DE MACHT AMERIKAANSE SOLDATEN IN KAZERNES GECONSIGNEERD KONINKLIJK PAAR DANST ROOFOVERVAL MET TRAANGAS Vandaag... Sowjet-nota ontvangen Gunstig feit Stilte I Stilte II 2Ó4e jaargang - no. 114 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 16 mei 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv.3647/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red.2078/3169, adv.2375); Goes Gr. Markt2, tel. 6140 (b.g.g.red.7853, adv.5213); Oostburg, tel. 2395; Terneuzen tel. 2116; Ztertkzee red* tel 2425. adm. tel. 2004. NA WEKENLANG WACHTEN EN CHICANEREN De Britse en de Russische ministers van buitenlandse zaken, vi ce-voorzitter van de Geneefse conferentie, hebben maandag avond op een haastig belegde persconferentie aangekondigd, dat de veertïen-Ianden-conferentie dinsdagmiddag in liet Palais des Nations zal beginnen. De aankondiging werd gedaan door spe- ciale woordvoerders van de twee vice-voorzitters, die zeiden, dat de conferentie vier dagen te Iaat om vijf uur zal beginnen en „uitsluitend zal dienen ter behandeling van de internationale aspecten" van de kwestie Laos. Alle in Genève aanwezige Laoti- sche delegaties, de koninklijke, de neutrale en de communistisch werden voor de conferentie uitgenodigd. Gezegd werd, dat men was overeengekomen „tot toelating van de Laotische delegaties, zoals was voorgesteld door de deelnemende landen aan de confe rentie". bodja, de voorzitter van de conferen tie. Hoe dan ook, als de conferentie eerder zou zijn begonnen, met prins Norodom Sihanoek als voorzitter, zou de wereldpolitiek min of meer afhan kelijk zijn geworden van banalitei ten als een lekke band. De prins, die in Genève geen hotel kamer kan krijgen omdat de stad Ook indien de delegatie van de rege ring Boun-Oum, de „koninklijke dele gatie", mocht besluiten niet aan de besprekingen deel te nemen omdat de rebellen van de Pathet-Lao mede onderbandelen, zal de conferen tie volgens het thans bepaald sche ma beginnen. Dinsdagmiddag vijf uur worden de besperkingen geopend. Voor de Amerikaanse regering bete kent dit, dat zij tenslotte heeft moe ten buigen voor de druk van de Sow- jet-Unie, Engeland, Frankrijk en Ca nada. Toen bekend was ilat de conferentie dinsdagmiddag zou beginnen, ver klaarde een zegsman van do Konink lijke delegatie" dat er niets is ver anderd aan de weigering van deze delegatie. Lusteloos Lusteloos rondhangende diplomaten en journalisten, die steeds duidelijker aan onbestemde frustraties gaan lij den hebben geconcludeerd dat de werkelijke reden dat de 14-landen- conferentië over Laos nog niet is be gonnen, ligt in het feit, dat men geen hotelkamer heeft kunnen vinden voor prins Norodom Sihanouk van Cam- volgepropt is met diplomaten, heeft wel onderdak kunnen vinden in Nice, waar de toeristeninvasïe reeds aan de gang is. Hij zal vandaag per auto naar Genève rijden. Rusk gelooft, zo deelden assisten ten mee dat dinsdagavond te 18.00 uur, de Geneefse conferentie zal be ginnen. Voor die tijd heeft Rusk nog besprekingen met Laotische gedele geerden en met de Indiase minister van defensie, Krishna Menon. Liberiaans schip brandde in Rotterdamse haven Gisteravond pas heeft de Rotterdam se brandweer de broei in één van de ruimen van het Liberiaanse stoom schip Portalon onder de knie geltre- gen. De hele dag Is men met dit kar wei bezig geweest. Eerst probeerde men het vuur met nevel- en waterstralen te doven, maar dit lukte niet. Inmiddels begon het ook tussendeks te branden. Toen heeft de brandweer het gehele ruim vol balen vismeel onder water gezet. Hitte en rookwolken maakte het de mannen niet gemakkelijk. Zij hebben gebruik moeten maken van maskers. 0 Hevige regens en hagelstormen met krachtige windstoten hebben Neder- Beieren zondag geteisterd. Volgens de politie zjjn geen dodelijke ongevallen gemeld, maar blijkt de schade minstens twee miljoen mark te bedragen. Mr. W. F. Lichtenauer lid Raad van State Bij K.B. is benoemd tot lid van de Raad van State, mr. W. F. Lichten auer, thans lid van (le Eerste Ivamer (sedert 3 juli 195(5). De heer Lichtenauer behoort tot de C.H.U., is geboren 11 mei 1900 en is algemeen voorzitter van de Scheep vaartvereniging Zuid te Rotterdam. Als zijn opvolger in de Eerste Kamer staat op de desbetreffende lijst ver meld. de heer H. C. Kranenburg te Rotterdam. SCHIETEN BIJ ONRAAD Uitgebreide voorzorgen in conferentiestad Evian De Parijs© politie heeft in de nacht van zondag op maandag 250 vliegende verkeerscontroles ingesteld. Kleine groepen agen ten in auto's of arrestantenwa- gens die op bepaalde punten al le passerende auto's aanhielden en scherp controleerden. De chauffeurs moesten de motor kap oplichten en de bagaruimte ontsluiten. Ter gelegenheid van het feit. M dat de nieuwe Scheveningsê pier wordt geopend heeft de n componist Jurriaan Andriessen een mars gecomponeerd, geti- e teld „De Scheveningse Pier", welke hij heeft opgedragen aan het gedelegeerde lid van de i| raad van beheer van de N.V. Exploitatie Maatschappij Sche- veningen, exploitante van de |f H pier, mr. A. Adama Zylstra. m De mars zal tijdens de ope- j§ ningsplechtigheden op 19 mei voor het eerst worden uitge- i; voerd. iIiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiF De militaire autoriteiten in Zuid-Korea hebben alle rege ringsbevoegdheden overgeno men, aldus heelt radio Seoel meegedeeld. Het land zal wor den geregeerd door een militaire raad. De mededeling kwam na dat in de nabijheid van de rege ringsgebouwen lievige gevech ten waren uitgebroken, die ton minste een half uur duurden. Premier Syon is in arrest. De junta heeft een beroep op de be volking gedaan orde en rust te bewa ren. Zij heeft meegedeeld dat het presidentiële paleis en alle belangrij ke gebouwen zijn bezet, en dat naar aanhangers in 'andere steden de macht in handen hebben. De „revolutie" is om 03.00 uur plaat selijke tijd dinsdagochtend (19.00 uur maandagavond Ned. tijd) begon nen. Omstreeks 04.30 werd in de na bijheid van de regeringsgebouwen geschoten. De bevelhebber van de vijftigduizend Amerikaanse soldaten ïh Zuid-Korea, generaal Magruder, heeft zijn hoog ste medewerkers bijeengeroepen om de toestand te bestuderen. De Ame rikaanse troepen zijn in de kazernes geconsigneerd om aan elke eventua liteit het hoofd te kunnen bieden. Voor de bevolking kwam de staats greep volkomen onverwacht. Tot dus ver is geen melding gemaakt van slachtoffers. Niettegenstaande de verscherpte con troles, die voorlopig een vast straat beeld in het nachtelijk Parijs zullen blijven, werd een bomaanslag ge pleegd op de woning van een Gaul listisch parlementslid. De huisbe waarder en zijn vrouw raakten ge wond, het huis werd beschadigd. Ook hier was de explosie te herleiden tot een plastic springlading, het wapen van de Franse extremisten, wier kreet „Algerije Frans" is. In Algiers zijn 28.000 man politie, gendarmerie en militairen belast met een verscherpte ordehandhaving. Zij hebben order bij het minste teken van onraad de vuurwapens te ge bruiken. Onrustig De spanning in Algiers is onmisken baar doch het is er nog steeds rus tig, evenals in Parijs. Leger en po litie staan gereed om bij het minste teken van georganiseerd verzet hard op te treden. De conferentie in Evian, die zaterdag begint, Is ook omkleed met uitgebreide veiligheids maatregelen, want noch Frankrijk, nocli Zwitserland dat de F.LJV.-dele- gatie zal huisvesten, wil incidenten riskeren. President De Gaulle zal niet in Pa rijs zijn als het gesprek met de Al gerijnen eindelijk begint: hij ver trekt vrijdag: naar Bonn voor nieu we besprekingen met bondskanselier Adenauer. Koning Boudewijn en koningin Fa- biola van België hébben zondag een bal van de Koninklijke Militaire School bijgewoond. Op de foto ziet men het vorstelijk paar te. midden van de dansenden. Gisteravond om zes uur heeft een nog onbekende man zich onder be dreiging met een traangaspistool toe gang verschaft tot een woning aan de Haagweg in Loosduinen. Hij heeft in de voorkamer zes schoten gelost. De familie, vader, moeder, dochter en verloofde, hebben wegduikend op de grond enige angstige momenten doorgebracht. Toen de moeder des huizes begon te gillen, is de man, die geld eiste, onverrichterzake vertrok ken. De heer des huizes heeft gisteravond de deur geopend, toen de indringer aanbelde. De man is ongeveer 35 jaar oud, hij droeg een hoed en had een grote motorbril voor zijn ogen. Hij duwde direct een pistool op de borst van de vader en dwong zo hem het huis binnen te leiden. In de huiskamer vroeg hij om geld. Direct daarop loste hij zes schoten. De kamer vulde zich met traangas. Toen de aanwezigen op de grond la gen is hij nog naar de achterkamer gelopen. Op het gegil van de moeder is hij vertrokken, zonder iets van zijn gading te hebben gevonden. Moeder en dochter hebben nog enige hinder ondervonden van het traan gas, ook kregen zij door het ver splinteren van een patroon kleine verwondingen in het gezicht. Zij zijn hiervoor in het oogleidersziekenhuis in de Tasmanstraat behandeld. „.wordt de Nederlandse roman- H schrijver en essayist P. J. Ris- f| =j seeuw te Den Haag 60 jaar. ...bestaat de stichting „A.H-G. I| M Fokkerfonds" (ter bevordering H van de opleiding van vliegtuig- H bestuurders) 25 jaar. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft maan dagochtend meegedeeld, dat de Ne derlandse ambassade te Moskou Den Haag er maandagochtend van in kennis heeft gesteld, dat de Russi sche regering zondag in Moskon een nota voor de Nederlandse regering heeft overhandigd. Het betreft een nota, waarin, vol gens de Russische pers, wordt ge protesteerd tegen provocerend optre- !en van twee Nederlandse militaire vliegtuigen tegen een Russische wai- visjager. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag wacht men nog op de volledige tekst van de Russi sche nota. VEERSE GAT WORDT DIEPER EN DIEPER.... Van gevaarlijke onderloopsheid was vrijwel geen sprake Ergens tussen Vrouwenpolder en Kamperland wordt het Veerse Gat op enkele plaatsen langzamerhand dieper en dieper... Waar tot voor kort nog slechts drie meter water „stond", zal binnenkort een diepte van om en nabij vijftien meter gapen! Een merkwaardig natuurverschijn sel is dat niet, want er is een simpele verklaring voor: drie machtige zandzuigers slurpen in enkele maanden tijds bijna vier miljoen kubieke meter zand uit dit Veerso Gat. Deze onvoorstelbaar grote hoeveelheid zand is nodig om de zeven doorlaat-caissons volkomen in te kapselen en om ook In het voormalige sluitgat een massieve dam te leggen. In middels is reeds één miljoen kubieke meter zaud naast de doorlaat- caissons gespoten en aan de zeezijde komen er bij laag water dan ook reeds graauwe zandplaten aan de oppervlakte.... Bij dijkdichtingeu en afsluitingen door middel van caissons werden de waterstaatstechnici steeds lan- fce tijd in spanning gehouden door liet gevaar van „onderloopsheid" lussen en onder de caissons. Dat bleek in het jongste verleden on dermeer bij de afsluiting van de Braakman, waar men lange tijd na de eigenlijke afsluiting nog banden vol werk hield om gaat jes onder de caissons te dichten. Persend zocht het opdringende zeewater zich vooral bij vloed een weg onder en tussen de caissons, waardoor de zogenaamde onder loopsheid ontstond. En deze on derloopsheid vereist een bijzonde re en voortdurende aandacht, om dat het gevaar niet denkbeeldig is. dat een opening, die aanvanke lijk slechts klein is, door het per sende water langzaam maar zeker groot wordt. Ruim twee en een halve week na dat de schuiven definitief zijn dichtgegaan in de zeven doorlaat- caissons, is meer dap ooit duide lijk, dat de waterstaatkundige operatie in het "Veerse Gat volko men geslaagd is. En deze gevaarlijke onderloops heid nu is er bij de zeven door- laatcaissons in het Veerse Gat nauwelijks geweest. Twee facto ren werkten dit gunstige feit voor rijkswaterstaat in de hand. In de (Zie slot pag2 kol. 2) föahtli ijH De Hilversumse musicus Ger de Roos heeft een merkwaardige grammofoonplaat op de markt gebracht, zo meldde Het Vrije Volk vorige week: een plaat, die louter stilte brengt, twee keer drie minuten. Het plaatje is bestemd voor juke boxes, teneinde diegenen, die daar prijs op stellen de kans te geven enige minuten het weinig verheffen de geluid van deze verwerpelijke mu ziekdozen te breken. De Roos heeft zijn „vinding" toegezonden aan de leden van de Bond van Juke-box-hou- ders jawel, die schijnt écht te be staan maar een prominent man uit deze organisatie heeft de schou ders opgehaald: „Ik begrijp niet wat U er mee bedoelt", was zijn reactie. Dat antwoord is begrijpelijk. Wie zijn geld verdient met lawaai-maken moet wel een verklaarde vijand van de stilte zijn. Maar dat neemt niet weg, dat er toch nog mensen worden gevonden, die er graag een kwartje voor over zouden heoben om een juke-box enige tijd drie minuten het zwijgen op te leggen. De vin ding van De Roos doet denken aan het kostelijke verhaal, dat Heinrich Böll eens schreef over een radioman, wiens liefste be zigheid was te luisteren naar de stilte. Hij verza melde stukjes band, die pauzes en dus stilte bevatten en daar om waren weggeknipt. Al die losse stukjes en stukken plakte hij aan elkaar: een verzameling stilte, die de radio niet kon gebruiken. "Want óók daar leeft men van het geluid. En een man, die er stilte verzamelt, zal er wel als een maniak worden beke ken. Het ziet er helaas naar uit, dat ie dereen, die in deze tijd de stilte op prijs stelt, zo langzamerhand als maniak zal worden uitgekreten, een vreemde figuur, die men voor zichtig moet behandelen. Stilte is im mers een abnormaal verschijnsel ge worden, zelfs daar waar zij tot dus ver werd gezocht: bossen en stranden worden steeds meer overspoeld door die afgrijselijke uitvinding, de draag bare radio. En of dat nog niet ge noeg is, zijn er sinds kort ook draag bare bandrecorders op de markt ge komen. Het wachten is nu nog op juke-boxes op de stranden en in de bossen. Ger de Roos heeft zijn stilte-plaat je niet ernstig bedoeld. „Ik heb het eigenlijk voor de grap uitgegeven" verklaarde hij. Maar dat neemt niet weg, dat deze grap duidelijk maakt welk een tekort er in deze wereld aan stilte is. Stil-zijn is een uitster vende kunst, zij eist een eigen men taliteit, die vreemd is aan de gemid delde begrippen van tegenwoordig. Stil-zijn betekent, dat men alleen durft te zijn, dat men de tijd neemt om na te denken, dat men zichzelf probeert te zijn, dat men kan luiste ren. Zoals eens een lid van de Tach tigers opmerkte: men ervaart de wijsheid van het ongesproken woord wanneer men het spreken van de stilte heeft gehoord. Onze tijd echter wil weinig van deze wijsheid weten en heeft geen behoefte aan het spre ken van de stilte. Dat zal Ger de Roos wel merken. Zijn plaatje zal vermoedelijk onver koopbaar zijn.... 45-urenwerkweek BOUWAKKOORD BEKRACHTIGD Na ontvangst van het bericht van intrekking van de algemene aanwijzing van 18 april j.L be treffende verkorting van de ar beidstijd, heeft het college van rïjksbemiddelaars iu zijn verga dering van gistermorgen zich akkoord verklaard met de voorstellen tot arbeidstijdver korting in het bouwbedrijf met ingang van 5 juni a.s. De betrokken rijksbemiddelaar zal in de loop van deze week nog een gesprek met partijen houden, waarin aandacht zal worden geschonken aan de voorstellen van partijen ter ver mijding van produktieverlies en aan de aspecten, die verbonden zijn aan de voorwaarde, dat de inwilliging der voorstellen niet tot prijsverho ging zal leiden. Deense stakingen geëindigd Na een staking van een maand door 40.000 havenarbeiders, zeelieden en transportarbeiders is het werk in de Deense havens maandag hervat, dank zij een ingrijpen door regering en parlement. De situatie in de ha vens was gisteren vrijwel weer nor maal. Na een marathon-zitting, die de ge hele nacht van zondag op maandag heeft geduurd, nam het parlement een wetsvoorstel aan, waarin de tij dens de staking door de regèringsbe- middelaar gedane loonvoorstellen tot wet werden verklaard. Deze voor stellen waren door .de vakbonden aanvaard doch door de werkgevers in de transportbedrijven verworpen. Dooi deze staking, die op 10 april begon en tot algehele ontwrichting van industrie en landbouw heeft ge leid. zijn naar schatting 2.400.000 werkdagen verloren gegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1