PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN BESLUIT WERKTIJDVERKORTING Onaanvaardbare eisen van Russen in Genève w m Rond 40 bedrijven op Zeeuwse expositie in Antwerpen Ministers kunnen het niet eens worden Algerije vandaag alarmtoestand P.Z.C.-zaterdagnummer Vand aag, Zeer binnenkort: ZEEUWSE VEILINGEN VERZORGEN FRUITSTAND Martelaar? Waarom inspectie 204e jaargang - no. 112 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 5G cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 13 mei 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4 Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 resels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3847/3643; Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Terneuzen tel. 2116; Zierikzee red. tel. 2425. adm. tel. 2004. NA HELE DAG EN AVOND VERGADEREN (Van onze Haagse redactie) Tegen alle verwachting in heeft het kabinet gisteren nog geen beslissing genomen over de 5-daagse werkweek voor de ambte naren en het bouwbedrijf. De ministers en de betrokken staats secretarissen zouden het onderling niet eens kunnen worden. Aan de ene kant staat een deel van het kabinet onder leiding van de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus en de staatssecretaris van sociale zaken, de heer B. Roolvïnk, die aan de wensen van het georganiseerd overleg en het bouwbe drijf zouden willen toegeven. Maar aan de andere kant van de lijn staat de minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, die juist van zijn Afrikaanse reis is teruggekeerd en de minister van financiën, prof. clr. J. Zijlstra, die zich met alle kracht tegen een versnelde invoering van de 5-daagse werk week verzetten. Laatstgenoemde ministers vrezen een toene mende overspanning van onze economie als gevolg van de arbeidstijdverkorting. Bouw en overheid zijn bijzonder teleurgesteld Het zag er gisteravond laat naar uit, dat minister Toxopeus en staats secretaris Roolvink er niet in waren geslaagd de meerderheid van de mi nisterraad voor hun standpunt te hebben gewonnen. Vooral voor mi nister Toxopeus moet dit een aller vervelendste situatie zijn. Maandag middag liad liïj de vergadering van de centrale commissie voor georga niseerd overleg bijgewoond, waarbij de centrale commissie de regering had geadviseerd de 5-daagse werk week voor het rijkspersoneel per 1 juli in te voeren. De minister had toen gelegenheid voor beraad gevraagd en hij zou gistermiddag om drie uur de beslis sing van de'régering persoonlijk aan de centrale commissie voor georga niseerd overleg overbrengen. Latei- werd bekend dat de minister om half vier de pers op de hoogte zou stel len van de regeringsbeshssing. Geen minister Tegen drie uur gistermiddag was de centrale commissie gearri veerd op het voormalig paleisje aan de Kneuterdijk. In de hal stond de voorzitter, prof. mr. N. E. H. van Esfeld te wachten om de minister bij zijn aankomst zo als gebruikelijk te begroeten. Maar wie er kwamgeen mi nister. Het liep al tegen half vier toen prof. van Esfeld nog stond te wachten en reeds tientallen journalisten binnen waren voor de persconferentie. Toen kwam er een telefoontje uit de Tréveszaal waar de ministerraad al van 's morgens tien uur af verga- IN HULST zal zondag 18 juni liet epos van Reinaert de Vos weer herleven in een kleurige Reinaertstoet; ter inleiding verkende een onzer redacteuren het zogenaamde Reinaertpad, dat tot ver in het Vlaamse Land van Waas voert. Zijn in drukken vindt men in een (geïllustreerde) reportage op pagina negen. Verder in dit 24 pagina's tel lende P.Z.C.-zaterdagnummer: Stemmen uit de kerken (pag. 3); „Verkenning van het Rei naertpad" (pag. 9); Radio en T.V. plus Films in Zeeland (pag. 11); letterkundige kro niek en kunst (pag. 17); feuil leton (pag. 21) en de kinder- krant mét klanken uit de ether op pagina 23. derde. Minister Toxopeus deelde mee, dat de beslissing nog niet was genomen en dat hij dus niet zou ko men. Er stond voor de leden van de centrale commissie niets anders op dan te vertrekken. Gisteravond om acht uur kwam de ministerraad op nieuw bijeen. „Onbegrijpelijk" In da lo-ingen van de ambtena- renorganisaties vindt men de hou ding van de regering onbegrijpe lijk. Minister Toxopeus dreigt hierdoor zijn gezicht te verlizen, aldus luidde het oordeel van deze kringen. Ook staatssecretaris Roolvink zal zich wel onbehaaglijk voelen. De meerderheid van de ministerraad is blijkbaar van de doeltreffendheid der maatregelen, die het bouwbedrijf heeft voorgesteld, niet zo overtuigd en men kan dan ook zeggen, dat de staatssecretaris eveneens zijn ge zicht dreigt te verliezen. De ministerraad heeft vrijdagavond om half twaalf de beraadslaging over de ingangsdatum van de vijf daagse werkweek voor het over heidspersoneel voorlopig afgesloten. Tot een overeenkomst is men niet gekomen. Hedenmorgen komen de ministers weer bijeen. Op de agenda staat dan evenwel niet de vijfdaagse werkweek, aldus deelde men ons vannacht mede. In geheel Algiers hebben Franse mi litairen weer strategische punten in genomen. Foto: pantserwagens van de gendar merie nationale op de Avenue Fo- vrault Lamy. ...is het 425 jaar geleden, dat Delft door een vreselijke brand werd geteisterd, waardoor bij na de gehele stad werd ver- woest. MORGEN ...is het 150 jaar geleden, dat i Paraguay zich onafhankelijk i verklaarde. llllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllUillllllllllllll Overleg uitgesteld Westen erkent slechts een delegatie De Russen hebben gisteren ge zegd, dat zij er op staan, dat de 14-landeir conferentie over Laos, die in Genève op het punt staat te beginnen, bijgewoond zal moeten worden door drie Laotische delegaties, die alle drie volledig stemrecht zullen moeten hebben. Er zou dus een (communistische) Pathet-Laodelegatie moeten zijn, een neutralistische en een delegatie, die gezonden is door de koninklijke regering in Laos. Dit betekent dat de Russen van de 14-landenc"onfe- rentie een 16-landenconferentie wil len maken. Voor de westelijke delegatieleden houdt dit in, dat zij voor de tweede keer op een „wegversperring" ge stuit zijn. De westelijken hadden ge- eist, dat er in Laos een feitelijke wapenstilstand zou zijn, voordat de conferentie kon beginnen. Op het laatste nippertje zond de commissie van toezicht een telegram, dat die wapenstilstand er werkelijk was. De tweede hindernis, de Russische eis inzake drie Laotische delega ties kon niet op tijd afgehandeld worden, zodat de conferentie uit gesteld moest worden. De Ameri kanen, Britten en Fransen heb ben intussen bekendgemaakt, dat de Russische eis „volkomen onaanvaardbaar" is. De Britse minister van buitenlandse zaken en zijn Russische ambtgenoot, Andrei Gromiko, hebben gisteravond een uur lang geconfèreerd, zonder iets te bereiken. Zelfs al zou men tot overeenstem ming zijn gekomen, dan zou de con ferentie pas maandag uf dinsdag kunnen beginnen, omdat nog vier belangrijke delegaties niet in Ge nève zijn aangekomen, die van do koninklijke Laotische regering, van Thailand, van Cambodja en van Zuitl- Vietnam. Verjaardag 13 mei-opstand Ultra's dreigen met acties De Franse autoriteiten in Al giers hebben gewaarschuwd dat de komende dagen, en in het bijzonder vandaag, 13 mei, met de uiterste gestrengheid zal worden opgetreden tegen orde verstoringen. „Gendarmerie, po litie en leger hebben strenge opdracht met alle middelen, zo nodig met bet gebruik van wa pens, de orde te handhaven. Het aantal incidenten is de laatste tijd toegenomen. Er circuleerden ge ruchten over betogingen, gepaard faande met geweldpleging voor de omende dagen, in het bijzonder de 13e mei. In Franse bestuurskringen werd de toestand „zeer gespannen" genoemd. Men meent over inlichtingen te be schikken volgens welke „comman do's" rechtse extremisten ter gele genheid van de verjaardag van de 13 mei-opstand ongeregeldheden zul len veroorzaken. TWEEDE RUIMTEREIS VAN RUSSEN OM DE AARDE In de zeer nabije toekomst zal een tweede bemande ruimtevaart der Russen plaatshebben. Dit is gisteren door radio Warschau ge zegd. Misschien zou deze reis worden gemaakt door twee, of zelfs wel drie astronauten. De Poolse radio vertelde dat men deze ge gevens had geput uit voorspellingen in „wetenschappelijke kringen in Moskou". Van wetenschappelijke deskundigen in de Russische hoofdstad was vernomen dat de nieuwe reis technisch en weten schappelijk veel meer betekenis zou hebben. Een van de astronauten op die reis zou waarschijnlijk majoor Joeri Gagarin zijn. Bij de Kasbah van Algiers is een sterke politiemacht samenge bracht. Er zijn namelijk pamflet ten verspreid waarin wordt ge zegd dat het Algerijnse stadsdeel in brand zal worden gestoken. Volgens woordvoerders van de politie is de concentratie van per soneel bij de kasbah bedoeld om de Algerijnen gerust te stellen dat het dreigement van brand stichting niet zal worden uitge voerd. Bij een huiszoeking op een boerderij in Blida, waar een grote hoeveelheid vliegtuigbeuzine werd gevonden, zijn twintig personen gearresteerd. Als gevolg van deze arrestatie zou men er tevens in zijn geslaagd een aantal leden van het clandestiene „geheime leger" (O.A.S.) in hech tenis te nemen. Labour verliest bij verkiezingen De gemeenteraadsverkiezingen die donderdag in Engeland en Wales zijn gehouden, hebben een aanzienlijk ver. lies voor do socialisten opgeleverd. Toen de resultaten van vrijwel alle 373 plaatsen waar werd gestemd be kend waren, had Labour een netto verlies van"222 zetels geleden. De conservatieven gingen 145 zetels vooruit. Voor de liberalen bedroeg de winst 80 zetels, terwijl de onafhanke- lijken drie zetels achteruitgingen. Jongen in badkuip verdronken (Van onze correspondent) De 21-jarige jongeman P. Huisman is in het bad in de ouderlijke wo ning te Almelo verdronken. Zijn moeder werd op een gegeven moment ongerust toen de heer Huisman maar niet terugkwam uit de badka mer. Toen zij zich toegang tot het vertrek had verschaft, vond zij haar zoon dood in de badkuip. Hij is tij dens het baden vermoedelijk onwel geworden en verdronken. IN ZAAL VAN 1000 TOT 1400 VIERKANTE METER 4 van tussen de duizend en veer- openstelling van de Zeeuwse expo- kappels dameskoor. Zaterdag wo A li en bon dor d vierkante meter «tp. skieook opzondag, hebben de orga- den op de Antwerpse Grote Mar f m Itrl 4 T uennoiiaera VierKanue meter öe nisatoren zich voor de deelnemins: folkloristische demonstraties see Voor de Zeeuwse expositie, die van vrijdag 2 juni tot woens dag 7 juni a.s. in Antwerpen gehouden wordt, hebben tot nu toe rond 35 bedrijven en instan ties ingeschreven, welk aantal zeer waarschijnlijk nog met en kele uitgebreid zal worden. Met dit totaal van rond veertig ten- toonstellingsafclelingen zal de grote stadsfeestzaal van Ant werpen r"jet een oppervlakte van tussen de duizend en veer tienhonderd vierkante meter ge heel bezet zijn. De expositie ruimte biedt plaats voor rond vijftienhonderd bezoekers. Het gehele programma van deze ex positie, waarin enerzijds grote en kleine bedrijven, instanties en organisaties de belangstel ling vragen voor de Zeeuwse produkten, en anderzijds cultu rele en toeristische manifesta ties de omlijsting vormen wordt tijdens een vergadering van het Zeeuwse werkcomité volgende week vastgesteld. Toen bekend werd, dat de medewer king van de landbouw niet kon wor den verkregen vla het kanaal van de drie Zeeuwse landbouworganisaties, omdat die zich keerden tegen de openstelling van de Zeeuwse expo sitie ook op zondag, hebben de orga nisatoren zich voor de deelneming van de landbouw gewend tot de coöperaties en de veilingverenigin gen. Fruitstand In de Antwerpse expositieruimte zal thans een fruitstand ingericht wor den van tien tot vijftien vierkante meter, waar voornamelijk het pro- dukt, dat veel naar België geëxpor teerd wordt, tentoongesteld zal wor den: de aardbei. Het is tevens één van de produkten die gedurende de Seriode waarin de expositie gehou- en wordt in Zeeland op de markt verschijnen. Deze fruitstand wordt ingericht door de bij de provinciale organisaties Ingeschreven veilingen, uamelnk die van Kapelle-Biezelinge, Goes, Middelburg, Terneuzen, Krab- bendijke en Fijnaart. Op de avond van de openingsdag vrijdag 2 juni zal de Zeeuwse film „De drjk ls dicht" in première gaan, nadat hij is Ingeleid door het Wcst- kappels dameskoor. Zaterdag wor den op de Antwerpse Grote Markt folkloristische demonstraties gege ven door een groep ringrijders van de Z.R.V., terwijl er ook een wed strijd wordt gehouden tussen de boog schutters van Antwerpen en Zeeland. Maandagavond volgt in de Kon. Zie slot pag. 2 kol. 3) zeker geen behoefte bestaat aan nog weer een of andere nieuwe inspectie. Wat de particuliere bejaardentehui zen betreft kan eigenlijk hetzelfde gezegd worden met déze aanvulling, dat de controle op die particuliere te huizen wellicht wat meer zichtbaar gemaakt kan worden en dat is dan een taak van de gemeentebesturen en de geneeskundige diensten. Daarvoor is stellig geen nieuw ambtenaren korps nodig en men zal er dus goed aan doen de plannen van mej. De Vink rustig ter zijde te leggen. -)dH tlijn De begrotingszitting van de raad Goes heeft de vroegere wethou der van deze gemeente, de heer J. H. Roose, aanleiding gegeven tot felle kritiek op het huidige college van b. en w. en daarbij heeft de criticus zich in het bijzonder tot de waarnemend burgemeester gericht. Hij nodigde dr. Nooteboom zelfs uit „spoedig en vrijwillig" te verdwijnen. De stem van de heer Roose echter klonk eenzaam, want niemand van de overige raadsleden volgde hem in zijn kritiek. Integendeel, de woord voerders van de andere partijen in de raad distancieerden zich duidelijk van hem. Er is een duidelijk verband tussen de beruchte zaak, die in den lan de beleend is geworden als de „Goese kwestie" en de felle kritiek, die de heer Roose deze week heeft geuit. Maar dit verband moet, dunkt ons, voornamelijk in de persoonlijke sfeer worden gezien. Immers, de heer Roose is er van overtuigd, dat zijn houding en handelen in de Goese kwestie verantwoord was en het heeft hem diep gegriefd dat hij desondanks als een zondebok de woestijn werd ingestuurd. Deze over weging nu bepaalt duidelijk zijn hou ding jegens het huidige college, waarbij hij er overigens vermoede lijk van overtuigd is al kritiserend volkomen juist te handelen. Men mag hier derhalve spreken van een opvallende identificatie: de oud wethouder beschouwt zijn visie op het geheel als de juiste, terwijl hij deze visie identificeert met het be lang van Goes. Vanuit deze opvat ting oordeelt en spreekt hij. harts tochtelijk en emotioneel. Maar bij rustige beschouwing moet tegelijker tijd worden vastgesteld, dat de heer Roose met zijn beoordeling geheel alléén in de raad Goes staat. En tevens, dat de liquidatie van de Goese kwestie weliswaar langzaam gaal, maar nochtans vorderingen maakt. Voorts, dat er tot dusver géén exacte gegevens op tafel zijn gekomen, die het oordeel van de heer Roose een billijke grond geven. En met dat „billijk" bedoelen wij dan in aanmer king te nemen, dat het nieuwe col lege van b. en w. geheel oningewerkt een uiterst zware taak op zich moest nemen. Dit alles nu overwegende, achten wij het twijfelachtig of het belang van Goes en van Zeeland is gediend met de houding, die de oud wethouder thans inneemt. Het ziet er bovendien naar uit. dat de heer Roose alleen zal blijven staan in zijn oordeel en dat hij aldus zichzelf tot de martelaar van Goes maakt. Maar is het een zinvol martelaar schap? Nogmaals: wij betwijfelen het. Het antwoord van de waarnemend burgemeester aan de heer Roose op diens grievende kri tiek was duidelijk, maar niettemin mild. De heer Nooteboom heeft blijkbaar begrip voor de situatie, waarin de heer Roose is gemanoeu vreerd, begrip ook voor de reden, waarom deze zonder enkele distantie oordeelt zoals hij nu doet. Met enige moeite zullen ook anderen dit begrip kunnen opbrengen, maar veel verder zal men echter niet komen: men is dan al heel snel aan het schouder ophalen toe. En dat betekent, dat de oud-wethouder in zijn rancune het ridicule angstig dicht gaat nade ren. Wanneer men hem in de toe komst niet meer serieus neemt, dan heeft hij dat aan zichzelf te wijten. ip? Het is de laatste jaren een soort „sociaal modeverschijnsel" om veel te praten over de bejaar denzorg. Er wordt vergaderd, gead viseerd, gecongresseerd, gecollec teerd, gedebatteerd enz. alles ten bate van onze oudjes. Daaruit komen soms wel nuttige plannen en goede daden voort, maar er zit toch ook wel een tikje overdrijving in deze „sociale nuttigmakerij". Een illustratief voor beeld van dat laatste vormen de vra gen, die het Tweede-Kamerlid mej. mr. J. C. H. H. de Vink tot de minis ter van maatschappelijk werk richtte over ongewenste toestanden in een particulier bejaardentehuis te Heem stede. Wat er nu van die ongewenste toestanden waar of niet waar is kan hier in het midden gelaten worden. Het geval is opgenomen door de Haarlemse geneeskundige dienst en door het dagelijks bestuur van de ge meente Heemstede en men mag er rustig op vertrouwen, dat alles in orde komt. Maar wat wil nu het Tweede-Kamer lid mej. De Vink? Ze wil niet minder dan een wet, waarin verplichte in spectie van bejaardentehuizen is vastgelegd. Dat nu lijkt ons niet alleen overbo dig, maar ook een vorm van geldverspilling. Het is volkomen overbodig, dat een kostbaar inspec teurskorps de bejaardentehuizen in stad en land gaat afreizen! Want in de eerste plaats is het overgrote deel van de bejaarden volkomen diligent om zelf te klagen als er iets mis is, terwijl er in de tweede plaats bepaal de gemeentelijke instanties en ge neeskundige diensten reeds een zeker toezicht uitoefenen op deze tehuizen en in de derde plaats de meeste be iaarden familieleden hebben, die toch het recht en ook de plicht hebben om toe te zien op de goede verzorging! Het is dan ook een feit, dat de ver zorging in de officiële bejaardente huizen in het algemeen bijzonder goed is en dat er bij de vele vormen van controle die al wordt uitgeoefend

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1