Boldoot In het Huis der Engelen wacht prinselijk paar op Franse troon ^en'e^ POES STOND ENKELE DAGEN I 1 OP DE KOP IN KACHELPIJP VRIJDAG 12 MEI 1961 PROVINCIALE ZEETJWSE COURANT 37 L? yS ervan! j|k I yT'PARADISO 22 ct salwqrè 27 cc GAPRIN0 3l ct. In doosjes van 5 en 10 stuks Cho'mome ge-.chïc.«- tSooi «nel flolon Ecu de Cologne „Impériole" en 'n heerliik stuk zeep 3.25 „WIJ, HENRI VAN FRANKRIJK" (Advertentie) fllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllillllllllllllllllllll^l M Tijdaas de vakantie van de familie Adema-Bosch te Kornwerd was f| de poes van de familie achtergebleven. Headier, dat aan de zorgen van een buurmeisje was toevertrouwd, was plotseling verdwenen, p Ijverige naspeuringen leverden niets op. Drie-en-een-halve dag na M de vermissing kwam de familie thuis. Alles was net als voor het ff vertrek, alleen de poes was er niet. M In de huiskamer evenwel hoorde de heer Adema een zacht geluid, H dat achter de haard vandaan kwam. Gezinsleden keken achter de ff haard, maar er was niets. Opnieuw klonk er geluid, een flauw ge- p ff piep. Het bleek uit de kachelpijp te komen. De haard werd weg- ff H genomen er er kroop uit het dwaisstuk van de pijp een roetbeest, ff de vermiste poes. Met roetmoppen in zijn bek. Drie-en-een-halve ff M dag had het dier op zijn kop in de pijp gestaan. Het bleek, dat de poes geen plaats had kunnen vinden in haar mand in de schuur, ff ff omat er een egel in overwinterde en toen maar had geprobeerd via §f j§ de schoorsteen in huis te komen. Poes was omlaag gevallen en met jf= de kop in het dwarsstuk blijven steken. Het dier was sterk verma- p ff gerd. Na een goede wasbeurt werd het roetbeest weer een poes p M en met wat lekkere hapjes hoopt het gezin Adema de viervoeter p ff haar oude omvang terug te kunnen bezorgen. ijilllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllin „lelietjes van Dolen Twee heer!i|ke stukken zeep in plastic wikkel 1.50 Ook in ondere ve'rukke- li|ke geuten in oeschenk- doosjes von 1.80 en 1.95 EAU DE COLOGNE - PARFUMERIEËN - KOSMET1CA de gronden; de graaf en de gravin van Parijs behoren tot de weinige symbolen, die Frankrijk zijn geble ven. In de grondwet van de vierde republiek stond dat geen afstamme ling van het Franse koningshuis president van de republiek kon wor den; generaal De Gaulle heeft deze bepaling niet opgenomen in zijn nieu we grondwet, zodat de graaf mogelijk het voorbeeld van Napoleon III kan volgen, die ook van de presidents zetel op de troon kwam. De graaf van Parijs wil echter niets forceren en heeft zich daarom tijdelijk weer in Cintra teruggetrokken. De gravin, die nog steeds lijdt onder de dood van haar zoon Frangois, vertoont zich weinig in het open baar. Zij is thans negenenveertig jaar en heeft in drie werelddelen ge woond. In haar dertigjarig huwelijk heeft ze tien verschillende huizen ingericht. Haar eerste vijf kinderen werden in België geboren, haar zes de in Brazilië, het zevende en achtste in Marokko, het negende kind in Spaans Marokko, het tiende in Span je en het elfde in Portugal. Deze vrouw, die door velen wordt geroemd als de beste koningin die Frankrijk zich wensen kan, is op en top Frangaise. ondanks haar Portu gees-Braziliaanse afkomst. „Tele-Bij", een gezellig uurtje voor telefonistes Enige honderden telefonistes uit alle delen van Nederland komen vrij dagavond 12 mei in het gebouw van de plaatselijke telefoondienst- te Amsterdam „voor een gezellig uurtje" bijeen. Dit is het resul taat van hef initiatief van de Amsterdamse telefoniste mej. L. C. M. Swinkels. „Tele-Bij" zo is deze bijeenkomst, die bepaald lan ger dan een uur zal duren, ge doopt. Deze opname met telelens, gemaakt op het terrein van de Bristol-vlieg- tuigfabrieken in Engeland, toont voor de eerste maal de T. 188 van deze fabrieken, een geheel uit roestvrij staal vervaardigd vliegtuig, dat een snelheid van meer dan 2000 mijl per uur sal moeten halen. Het toestel, dat wordt voortbewogen door twee bijsonder sterke De Haviïïand Gyron junior straalturbine-motor en. Het is uit roestvrij staal vervaar digd, omdat een traditionele romp van alluminium zou gaan smelten bij een snelheid van IJ/00 mijl per uur, waarbij de warmte-barrière wordt doorbroken. Anders dan zijn Amerikaanse tegenhanger, het raket vliegtuig X-15, dat wordt gelanceerd- door een moedervliegtuig, kan de T.-188 op eigen kracht landen en op stijgen. Geef moeder wat ze altijd weer even fijn vindt. Verwen haar met de lekkerste-Eau de Cologne, met de geurigste toiletzeep. Verras haar met heerlijke parfum, met kostelijke Crèmepoeder. Maak Moeder blij met Boldoot. De Gaulle liet in grondwet kans op herstel van monarchie Op de heuvels van Cintra, een half uur van Lissabon, ligt een hereboer derij, waarop de blikken van vele Fransen zijn gericht. Het is het huis La Quinta do Anjinho, het huis der Engelen, waar de graaf en gravin van Parijs hun winterkwartier hebben ingericht. Van daaruit volgen zij met spanning de gebeurtenissen in hun vaderland en zij maken er geen geheim van, dat zij het niet onwaarschijnlijk zouden achten als na generaal De Gaulle het Franse volk een beroep op hen zal doen. De graaf van Parijs draagt een titel, die zijn vader, de hertog de Guise hem heeft verleend. Hij is een prins uit hef huis Orleans en zijn vrouw is prinses van Orleans-Braganza. Beide stammen af van de burgerkoning Lodewijk Philips en zijn enige wettige erfgenamen van de Franse troon. In Parijs woont weliswaar nog een nakomeling van de Bonapartes, maar het is wel zeker, dat als de monarchie ooit hersteld zal worden, alleen de Bourbons hiervoor in aanmerking zullen komen. De monarchistische idee wint snel veld in Frankrijk; na vijf republieken geloven steeds meer Fransen, dat democratische koninkrijken zoals Scandinavië, Nederland en vooral België met de jonge koningin Fabiola, stevig zijn gevestigd, en steviger staan dan andere regeringsvormen. Vooral de persoonlijkheid van de graaf en gravin van Parijs hebben ertoe bijgedragen om de monarchie in Frankrijk weer aanzien te verschaffen. Hun gezinsleven is voorbeeldig en miljoenen Fransen nemen er een voorbeeld aan. Welhaast elke week brengt een of ander Frans week of dagblad een reportage over dit gezin. De eerste, die de graaf en gra vin van Parijs eer betuigt, is gene raal De Gaulle zelf. Toen de tweede zoon, Frangois, in Algiers sneuvelde, telegrafeerde de generaal „Prins Frangois heeft zijn land even trouw gediend als zijn voorvaderen, wier namen en daden zo onverbrekelijk met de historie van Frankrijk blij ven verbonden". De dood van Frangois was een zware slag voor de moeder, maar zij ver anderde niets aan haar dagindeling. Aan de lunch' luisterde zij naar de verhalen van haar dochter Isabella, die pas uit Amerika was terugge keerd, waar zij in een New Yorks ziekenhuis had gewerkt, naar het ge sprek van de zeventienjarige Clau- dine, die Engels studeert, met de tweeëntwintigjarige Anne, die een positie heeft bij het British Institute in Parijs, naar de gesprekken van de tweeling Michel en Jacques, die wijsbegeerte studeert en ze lette erop dat de veertienjarige Chantal en de twaalfjarige Thibault hun melk dron ken. De drie getrouwde kinderen ont braken: prins Henri, de twintigjarige Diane, die in Wiirttemberg is ge trouwd en de zesentwintigjarige Hé- lène, die bij haar schoonouders lo geerde. Elf kinderen De liefdesroman van het met elf kin deren gezegende huwelijk van Isa bella van Braganza begon bijna der tig jaar geleden. Beiden waren schat rijk: Isabella had van haar keizer lijke familie in Brazilië mijnen, fa brieken en plantages geërfd, Henri's vader had uitgestrekte bezittingen in Frankrijk, Mexico en Marokko. De beide jonggehuwden woonden eerst op het kasteel Agimont in België. Dat waren gelukkige jaren, waarin vijf kinderen werden geboren. De graaf van Parijs vermeed zich met de roerige, in vele partijen gesplitste, Franse monarchisten in te laten. Hij was verbannen uit Frankrijk, wat niet wegnam, dat hij regelmatig met de trein vanuit België naar zijn land reisde, eerbiedig begroet door de treinconducteurs, die hem met „ko ninklijke hoogheid" aanspraken. Prins Henri had een bloempot met Franse aarde in zijn slaapkamer staan, die hij tweemaal per dag kuste Toen de oorlog uitbrak reisden de graaf en gravin naar Brazilië, waar hun dochter Diane werd geboren. Begin 1940 begaf Prins Henri zich naar Frankrijk om dienst te nemen, maar president Lebrun weigerde hem de toegang tot zijn land. Desondanks vonden vrienden een manier voor de graaf om Frankrijk te dienen. Als agent van de Franse contraspiona ge reisde hij door het zuidoosten van Europa. Hij kon in maart 1940 de regeringen in Parijs en Londen waar schuwen, dat Italië binnenkort aan de oorlog zou gaan deelnemen, wat niemand toen geloofde. In mei 1940 overleed de hertog De Guise en werd prins Henri troonop volger. juist op hetzelfde ogenblik dat Frankrijk bezig was ineen te storten. De graaf van Parijs kreeg toestemming om onder de naam Or- leac dienst te nemen in het Franse vreemdelingenlegioen. In het najaar van 1942 landden twee Amerikaanse agenten met een onderzeeboot op de kust van Marokko om de Amerikaan se inval voor te bereiden. De graaf stelde zich direct met Robert Mur phy en generaal Clark in verbinding. „Na de landing der geallieerden wil ik de macht in Frankrijk in handen nemen en mijn vrouw Isabella als koningin Frankrijk binnenleiden!" zei hij. Daar president Roosevelt wei nig ophad met generaal De Gaulle was dit aanbod zeer welkom in Washington. De graaf vormde een schaduwregering en gaf zijn eerste groclamatie met de aanhef „Wij, [enri van Frankrijk Vier dagen later werd admiraal Dar- lan door een monarchist vermoord. Generaal Giraud bood de graaf de positie aan van luitenant in het Franse bevrijdingsleger. „Er zijn voor mij maar twee rangen in het Franse leger", zei de prins, „opper bevelhebber of soldaat tweede klas se Vaderland voor Isabella Toen trok hij zich terug- in Ketama, Spaans Marokko, waar Isabella en de kinderen een tehuis hadden gevon den na de terugkeer uit Brazilië. In het najaar van 1944 trok de prins met zijn gezin naar Spanje en van daar naar Portugal, waar hij ging boeren. Hij deed het niet eens slecht, want hij werd de grote leverancier van de beste hotels van Lissabon voor De gravin ran Parijs heeft weinig tijd voor liefhebberijen. Een van de hobby's waar zij tijd voor kan vin den is het verzamelen van ivoorsnij- werk. Zij gaat er dan ook regelmatig op uit om ivoorsnijwerk te kopen. De olifant die zij hier ten geschenke krijgt is overigens iets zeer bijzon ders; enkele jaren geleden bezochten de graaf en de gravin hun dochters in Rhodesia en bij die gelegenheid schoot de graaf een olifant, waarvan de slagtanden aan de gravin werden geschonken. Zij liet hier twee olifant jes uit. draaien door een lid van een beroemde ivoor snijders familie in Dieppe. (Advertentie) groenten en vruchten. Zijn hart bleef aan Frankrijk hangen. Vrienden poogden vergeefs de verbanningswet opgeheven te krijgen. Lange tijd was er geen meerderheid te vormen voor deze opheffing tot op een zomer avond in 1950 Isabella haar vader vanuit Parijs opbelde. „Papa, het is zover, je mag terugkomen!" zei ze. In juli daarop zette de graaf van Parijs met zijn gezin in Cherbourg voet aan wal. Na een kwarteeuw ballingschap had hij weer een va derland, maar geen onderdak, want de Franse republiek wilde hem geen kasteel ter beschikking stellen. De graaf vestigde zich in hotel Crillon in Parijs en ging op zoek naar een woning. Dat duurde echter zo lang, dat de gravin er de voorkeur aan gaf om naar Portugal terug te ke ren. Pas twee jaar later ontdekte de graaf van Parijs de villa Le Coeur Volant in Louveciennes. Het was een ver waarloosd jachtslot, dat al twintig jaar leeg stond. De graaf liet het restaureren en in oktober 1953 ves tigde hij er zich met zijn gezin. Hier vond Isabella van Orleans een vader land, een tehuis en een taak als huis moeder. Het huis was te klein voor alle kinderen, vandaar dat die met een kindei'meisje werden onderge bracht in een klein huisje, dat de naam Sneeuwwitje kreeg. De gravin staat elke ochtend om halfzeven op om ervoor te zorgen dat iedereen op tijd naar werk en school komt. Haar man heeft een hureau in Parijs in de Rue de Constantine, waar hij elke dag tien uur werkt, onder meer aan zijn maandblad Courrier Frangais. Tweemaal per week rijdt de gravin naar Parijs om inkopen te doen. Zij wordt regelmatig herkend, maar wanneer men haar in winkels en warenhuizen vóór de andere klanten wil bedienen, wijst zij dat beslist van de hand. Het echtpaar is zeer gezien overal. Een Amerikaans echtpaar dat kortgeleden nabij de villa tegen een boom reed kan ervan meepraten. Voor zij wisten wat hun overkwam, kwamen een heer en een dame naar buiten, die hen uit het wrak bevrijd den, naar binnen haalden, cognac aanboden en een dokter lieten ko men. Pas later hoorden de Ajnerika- nen dat deze dame en heer de gravin en de graaf van Parijs waren ge weest Maar zij kunnen ook zeer op hun rang staan. Bij de recepties voor de Engelse en voor de Griekse koningin in Parijs schitterden zij door afwe zigheid, omdat de republiek hun niet voldoende voorrang gaf boven andere gasten. Bij het huwelijk van aarts hertog Robert- van Habsburg met Margaretha van Savoye kwam het tot een pijnlijk incident toen men de graaf en gravin weigerde als eersten de kerk te betreden. Naar de troon De gravin vat iedere gelegenheid om de voordelen van het huwelijk te propageren en erop te wijzen hoe men een gelukkig huwelijks- en gezinsleven kan voeren. Blijk baar dragen haar lessen vrucht, want haar kinderen zijn allen ge lukkig getrouwd, voor zover zij die grote stap reeds hebben ge waagd. Prinses Hélène trouwde in 1957 met de Belgische graaf Evrard van Limburg Stirum, met wie zij zich eerst in Rhodesia vestigde, maar nu weer in Bel gië, omdat de prinses het Afri kaanse klimaat niet goed ver droeg. Prins Henvi trouwde in 1957 met Ma ria Theresia van Württemberg. In de zomer van 1960 trouwde Diana met hertog Carl van Württemberg. De oudste dochter, prinses Isabella, is ongetrouwd gebleven, naar men in Frankrijk algemeen aanneemt, om dat zij verliefd is op een jongeman die niét van haar stand is en die zij nooit zal kunnen trouwen. De gravin van Parijs organiseert re gelmatig recepties met veertig tot vijftig gasten: politici, zakenlieden, schrijvers. Alle bezoekers krijgen vooraf te horen dat ze de graaf van Parijs moeten aanspreken met „mon seigneur" en dat zij een hofbuiging maken voor de gravin. Aan tafel wachten de gasten tot de graaf en de gravin zich hebben bediend, zoals dat ook gewoonte was aan het hof van Lodewijk XIV. Bij reizen door Frankrijk wordt het echtpaar door prefecten en andere ambtenaren met alle eerbetoon ontvangen. Toen de graaf van Parijs de elektronische tentoonstelling in Parijs vorig jaar bezocht, werd deze gedurende het bezoek gesloten voor het publiek. Toen de graaf en de gravin de be roemde brug van Tancarville bezich tigden werden rode lopers uitgelegd. Deze monarchistische ijver heeft goe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9