LIGA Heemsteedse bejaarden werden op bed vastgebonden NIEUW BERAAD OVER BOSWET KRÜININGEN ZAG 1820 WANDELAARS AKKOORD OVER TWEEDE FASE VRIJERE LOONVORMING FORMOSAAR BOOD KIRDERER TE KOOP AAR VRIJDAG 12 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT G.G.D. DEED INVAL Mej. De Vinkwet moet inspectie mogelijk maken (Van onze correspondent) Het college van burgemeester en wethouders van Heemstede besprak woensdagmiddag een rapport, dat de Haarlemse G.G.D. heeft opgesteld over ongewenste toestanden in 't be jaardentehuis „Huize Helena" in Heemstede. In dit tehuis zouden „las tige" bejaarde verpleegden onder meer met riemen en hangsloten aan hun bedden gebonden zijn en zouden ook voor het overige behandelings methoden van geestelijk gestoorde bejaarden zijn toegepast, die sinds honderd jaar al achterhaald zijn. Reeds vroeger waren er klachten over dit particuliere bejaardetehuis ingekomen. Vele van de klachten bleken echter moeilijk controleer baar, onder meer, omdat de leiding van het rusthuis maatregelen had genomen om te voorkomen dat bij een plotseling onderzoek ongewenste toestanden aan het licht konden ko men. Pas een onverwacht bezoek van de Haarlemse G.G.D. op een late avond heeft de G.G.D. gegevens in handen gespeeld om een rap port op te maken. Men heeft in de bevindingen weliswaar geen aan leiding gezien, de politie in de zaak te mengen, doch wel om dit rapport aan b. en w. van Heem stede uit te brengen. (De Haar lemse G.G.D. werkt ook voor Heemstede). Bovendien was ook voordien de Haarlemse G.G.D. al een en ander bekend over dit rusthuis. Dit was twee jaar gele den aanleiding om geen van ge meentewege verpleegde bejaar den in dit tehuis onder te bren gen. In totaal zijn thans dertig bejaarde particulier verpleegden in dit tehuis opgenomen, waarvan enkelen geestelijk gestoord zijn. Mej. De Vink noemt als misstan den in haar vragen onder meer zonder het rusthuis te noemen de in Heemstede gesignaleerde feiten. Zij wist de minister, op de haar inziens dringende noodzaak dat er zo spoedig mogelijk een wet komt, die de inspectie op de particuliere verpleeghuizen voor bejaarden mogelijk maakt. Mejuffrouw De Vink gaf ons nog een toelichting op deze vragen. „Ik ver moed, dat op het congres van de fe deratie bejaardenzorg op 17 mei deze zaak ter sprake komt. Op zichzelf is het goed, dat de G.G.D.'s in niet goed bekend staande huizen geen patiën ten meer doen opnemen, maar ook de particulier verpleegden moeten be schermd worden. Dit is een zaak. die de gehele gemeenschap aangaat. De ze is mede verantwoordelijk voor on ze bejaarden en zeker voor de gees telijk gestoorde bejaarden. Niet al leen in Heemstede, ook elders komen beslist ongewenste toestanden voor. Klachten komen uit alle delen van het land. Het is bekend, dat er onder bejaarden veel zelfmoorden voorko men. Er moet hier iets gedaan wor den. Ik geloof dat een wet, die in spectie mogelijk maakt op zich zelf al preventief zou werken", aldus mej. De Vink. Vragen In meer algemene zin, doch met als achtergrond dit recente geval van onvoldoende en onvolkomen zorg voor bejaarden en speciaal geestelijk gestoorde oude mensen, heeft dinsdag het Tweede-Kamer lid mej. mr. J. C. H. H. de Vink k.v.p.) schriftelijke vragen ge steld aan de minister van maat schappelijk werk, mej. Klompé. Einde conflict in Deense landbouw De Deense regering en vertegenwoor digers van de landbouwers hebben in de nacht van dinsdag op woens dag een compromis bereikt over landbouwsubsidies ten bedrage van 400 miljoen kronen. De regering had 300 miljoen aangeboden, terwijl de landbouwers aanvankelijk 555 mil joen eisten. Teneinde hun eis kracht bij te zet ten hebben de landbouwers sinds maandag geen produkten afgeleverd. Aan. deze actie is nu een einde ge komen. In de haven van Kopenhagen zijn dinsdag ongeveer dertig politieman nen slaags geraakt met enige hon derden stakende havenarbeiders. Vijf politiemannen werden gewond door dat havenarbeiders met lege flessen gooiden. Het conflict ontstond toen de sta kers op de veerboot naar Bornholm een onderzoek naar de lading wilden instellen. Sinds een maand houden zij elk goederenvervoer naar het eiland tegen. TWEEDE KAMER (V«an onze parlementaire redacteur) Het is veel moeilijker een nieu we boswet tot stand te brengen dan de regering en de Kamerle den aanvankelijk dachten. Dat hebben zij bij de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer ondervonden. Na een voorspoedig verlopen debat is men plotseling, toen het op het nemen van beslissin gen aankwam, blijven steken, Over enige amendementen zul len de bijzondere commissie, die ingesteld is voor de voorberei ding van de openbare behande ling van liet ontwerp-boswet, de minister van landbouw en visserij, mr. Marijnen en de Charles Swart eerste Zuidafrikaanse president De voormalige gouverneur-generaal van de Unie van Zuid-Afrika, Char les Robert Swart, is gekozen tot de eerste president van de republiek Zuid-Afrika. Swart die in cowboy-films heeft ge speeld en verslaggever is geweest van een krant in New York, zal ko ningin Elizabeth opvolgen als staats hoofd van Zuid-Afrika. Swart trad op 1 mei af als gouver neur-generaal, kennelijk met het doel om alle banden met de Britse Kroon te verbreken om vrij te zijn zich kandidaat te stellen voor het presidentschap. Als president, zal Swart echter in wezen dezelfde rol spelen als tevoren, die van staats hoofd, maar hij zal niet langer ko ningin Elizabeth vertegenwoordigen. Man wilde vrouw te lijf gaan met slagersmes Wegens poging tot moord c.q. dood slag of zware mishandeling heeft de recherche van het bureau Leidsepleiu in Amsterdam dinsdagavond de zes tigjarige metaalbewerker E. P. D. uit de hoofdstad aangehouden. Hij heeft zondagavond een 41-jarige vrouw, met wie hij acht jaar heeft samengeleefd, in haar woning aan de Cornells Schuytstraat met een twin tig centimeter lang slagersmes trach ten te steken onder de bedreiging „ik steek je dood". Hoewel D. en kele stekende bewegingen maakte, kwam het toch niet zo ver, want hij maakte zich uit;de voeten zodra hij geconstateerd had, dat de politie in middels was gewaarschuwd. Sinds zondag heeft hij zich schuil kunnen houden. staatssecretaris van O. K. en W. mr. Sckolten, nog eens gaan praten. Die amendementen betreffen voor namelijk de bevoegdheid van het ge meentebestuur om een kapverbod op te leggen en van dit verbod dispen saties te verlenen,' de mogelijkheid om tegen beslissingen van het ge meentebestuur in beroep te gaan en de door de gemeente te verstrekken schadevergoeding, als een eigenaar, die om een volgens hem gewichtige reden bomen wil kappen, daarin tot het kapverbod gehinderd wordt. Rondom deze kwestie bewoog zich trouwens in hoofdzaak het debat. (Advertentie) Krachtige Kost voor het Kind! In maart 6494 nieuwe woningen In maart 1961 zijn, volgens gegevens van het Centraal «Bureau voor de Statistiek 6494 nieuwe woningen vol tooid. In maart 1960 waren liét er 6579. In het eerste kwartaal van 1961 kwamen 16.910 woningen gereed te gen 16.923 in het eerste kwartaal 1960. Sedert de bevrijding zijn thans in totaal 869.952 nieuwe woningen gebouwd. Van de in maart gereed gekomen woningen werden 1004 in systeembouw uitgevoerd. Woensdag hebben de heer en me vrouw De Rijke te Middelburg een niet alledaagse mijlpaal bereikt. Zij vierden die dag namelijk hun 60-ja- rig hmvelijksfeest in het rusthuis van de gereformeerde gemeente in de Koepoortstraat, waar het diaman ten paar van een rustige levens avond geniet. (Foto P.Z.C.) De wandeltochten, die op Hemel vaartsdag, door de wandelsport-ver eniging Krniningenwerden gp\iou- *1(11, zijn een groot succes geworden. Iliet win det* dan J8E0 wandeTagrem wandelaarsters namen deel aan de ze tochten. De diverse groepen wer den voorafgegaan door verschillende muziekkorpsenonder meer het mu- .gtejfjtprp* van de Iaua uit Ossen* d,recht. Onder de deelnemers was een detachement van de R.A.F., gele gerd- op de Engelse vliegbasis Zeélst bij Eindhoven. tFatsx J Worms ontevreden over rapport schrootfraude De heer L. Worms heeft in een com mentaar op het rapport van de Hoge Autoriteit van de Kolen en Staalge meenschap van S april over de schrootfraude verklaard, dat dit rap port volstrekt onaanvaardbaar is. Hij noemt hiervoor drie redenen: „Het onderzoek ten opzichte van het scheepssloopschroot, waar de fraude enorm is geweest, is dermate onvol ledig dat kwade trouw moet worden aangenomen. Dé Hoge Autoriteit, die zelf nota bene moet strijden tegen kartels en misbruik van monopolie-posities, heeft ten aanzien van het Ameri kaanse schroot juist een grenzeloze misbruik van monopolie-positie in de hand gewerkt. Door een valse becijfering poogt de Hoge Autoriteit het vereveningsstel sel als zeer voordelig voor de ge meenschap voor te spiegelen". De wijze waarop de Hoge Autoriteit nog steeds de voorzitter en het be stuur van het sehrootbureau van de Kolen en Staalgemeenschap in be scherming neemt vervult de heer Worms met verbittering, en legt, zo verklaart hij, de uiteindelijke ver antwoordelijkheid voor de schroot fraude op aan de Hoge Autoriteit De regering en de looncommissie van de Stichting van de Arbeid heb ben woensdagavond overeenstem ming bereikt over de spelregels voor de tweede fase van de gedifferenti eerde loonvorming. De overeenstemming heeft betrek king op een verfijning van het huidi ge beleid ^en een zuiverder produk- HILLARY DOOR BEROERTE GETROFFEN Volgens een in Katlimandoe, hoofd stad van Nepal, ontvangen radiobe richt van de expeditie die momen teel de berg Mak aloe beklimt, is de leider van de expeditie, de verove raar van de Everest Sir Edmund Hil lary, zondag getroffen door een lich te beroerte. De toestand van de 41-jarige Nieuw- Zeelander was „niet ernstig" en men was de situatie geheel meester. Niet temin zou Sir Edmund vermoedelijk niet in staat zijn de 27.790 voet hoge top verder te beklimmen. Op het ogenblik van zijn instorting was men tot 19.000 voet gevorderd. De klim werd gemaakt zonder hulp van zuurstofmaskers. Het was het laatste stadium van een expeditie van negen maanden van Britse, Amerikaanse en Nieuw- zeelandse bergbeklimmers onder lei ding van Sir Edmund Hillary. Bouwvergunning gevraagd voor staalfabriek bij Gent Een sydicaat bestaande uit vier gro te staalondernemingen uit de Euro pese gemeenschap hebben aan de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal gevraagd om toestemming voor de houw van een grote staal fabriek in de buurt van Gent op eni- fe kilometers ten zuiden van de Ne- erlandse grens langs het Kanaal van Gent naar Terneuzen. Indien alle voorbereidingen en de bouw vlot zullen verlopen verwacht men, dat in 1964 of uiterlijk begin 1965 met de produktie kan worden begonnen. Om te beginnen zal men 5000 werk nemers aantrekken, met de stijging van produktie en capaciteit kan dit getal later oplopen tot 15.000 a 18.000. Men zal zich vooral toeleg gen op de vervaardiging van stalen platen en kabels. tiviteitsberekening aan de hand van het cijfermateriaal van het Centraal Bureau voor de Statistiek, zonder dat het eigen inzicht en de eigen ver antwoordelijkheid van het bedrijfs leven uit het oog zullen worden ver loren. Van een principiële verande ring van het beleid is geen sprake en de algemene aanwijzing voor de gedifferentieerde loonvorming van 1959 zal dan ook blijven gelden. Inzake voorstellen tot arbeidstijd verkorting is overeengekomen, dat zorgvuldig zal moeten worden nage gaan in hoeverre door speciale maat regelen kostenstijgingen kunnen wor den beperkt, in het bijzonder in die gevallen waarin de arbeidstijdverkor ting versneld wordt doorgevoerd. Haarlems bloemenmeisje Met de D.C.-8 straalmachine van de C.P.A, is maandagavond de 22- jarige Jenny van Willigen, een Haarlems bloemenmeisje, na een verblijf van een week in Hawaii, op Schiphol teruggekeerd. Bruin gebrand door de zon, de armen vol orchideëen, stapte ze uit de Cana dese luchtreus. Ze maakte de reis óp uitnodiging van deze maat schappij, die naar ter gelegenheid van de openingsvlucht naar Honu- lulu had gevraagd ons land op de verre Zuidzee-eilanden in naar functie als Haarlems bloemenmeis je te vertegenwoordigen. Behalve 5000 tulpen, die Jenny in Ha waii heeft uitgedeeld, vertoonde zij aldaar ook nog zeven verschil lende Nederlandse klederdrachten. In ons land heeft ter gelegenheid van de openingsvlucht van de C.P.A.,de schoonheidskoningin van Hawaii, Mae Beimes eveneens zeven dagen lang bloemen aangeboden. Zeventig Rotterdamse zieke mensen die met de Henri Dunant" van het Nederlandsche Eoode Kruis een tocht over de Zeeuwse wateren hebben ge maakt, zijn op de avond van Hemel vaartsdag, toen het schip in de haven van Zierikzee lag op aangename wij ze verrast. Met de jeugddrumband ,ïD.TM." voorop marcheerde de jeugdclub „Vlijtige handennaar het 'hospitaalschip. Alle patiënten kregen dank zij de bemiddeling van het Nederlandsche Jeugd Roode Kruis 'een fraai mandje fruit aangebo den. (Foto P.Z.C. Hoeveel is een jongetje van vier jaar waard? Of een jongetje van zes jaar? De chauffeur van een „traptaxi" in de Formosaanse hoofdstad Taipeh, Woe Tin Tsoe, had een grote som gelds nodig om zijn vrouw voor een nierziekte te laten opereren. Als zij die opera tie niet zou ondergaan, zou zij zeker sterven. De 46-jarige Woe, vader van zeven kinderen, varië rend in leeftijd van vier tot zeven tien, wist niet, waar hij het geld vandaan moést halen en nam liet wanhopige besluik Ejjn jongst® kinderen te verkopen. Hij zette zijn vierjarige Tai Hoeang en zijn zesjarige Tsoei Jing in zijn „trap taxi" en plakte aan de buitenkant papieren met „ik verkoop mijn kinderen om mijn vrouw te kun nen laten opereren". Zo trapte hij door het centrum van Taipeh en al spoedig trok hij de aandacht De politie nam hem mee naar het bureau om hem over te halen het benodigde geld op een andere manier bij elkaar te krijgen. Intussen had men onder de om- atandai* f.1 gecollecteerd an koa men Woe een aardig sommetje overhandigen. Tenslotte beloofde een Amerikaanse verpleegster, die in Taipeh is gestationeerd, mrs. Herbert Sweet, de vrouw van Woe na de operatie geheel kosteloos te verplegen. Er is nu hoop, dat Woe het geld bij elkaar zal krij gen. Hij heeft nog ongeveer 100 dollar nodig. Toen Woe's vrouw hoorde wat er gebeurd was, zei zij: „Ik ga. nog liever dood dan dat ik mijn kinderen Iaat verkopen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5