Zeeuws kampioen Tjoba winnaar korfbalseries Swift Middelburg Botwinnik dwong Tal toch remise af Eenzame Rentmeester snelste in 's Heerenhoek KWATTA Zo'n heerlijke reep cadeau I voor 10 Kwatta-soldaatjes 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 12 MEI 1961 KNAPPE DEMONSTRATIE VA N DEETOS EN V. ORIENTUS Swift stelde in competitiewedstrijd teleur tegen vaardig Vicus Orientus II Bijna duizend korfballers en korfbalsters zijn op Hemelvaartsdag weer naar Middelburg getogen om daar deel te nemen aan de korfbalseries van Swift. De rond tachtig senioren- en adspirantentwaalftallen hebben een felle strijd om de prijzen geleverd. Traditiegetrouw hadden de Swift-organi sa toren voor een programma gezorgd, dat op de minuut afgewerkt kon worden. Iu de hoogste afdeling werd het een volledig succes voor de Zeeuwse teams kampioen Tjoba eindigde als eerste en Togo als tweede. Hun prestaties spreken des te meer wanneer men weet, dat ze hadden af te rekenen met K.N.KJB.-ploegen, namelijk Deetos H uit de 2e klas en Trekvogels (Rotterdam) uit de 3e klas. In deze afdeling IA werd vaak uit stekend korfbal ten beste gegeven. Met name de reserves van Deetos speelden technisch een uitstekende partij. Maar de organisatoren had den nog voor meer goed korfbal ge zorgd. 's Morgens tijdens de compe titiewedstrijd SwiftVicus Orientus n, die de uitstekende Leidse ploeg met 73 won, en 's middags tot slot van de series met de de monstratiewedstrijd Deetos (Dor drecht)Vicus Orientus, de twee hoofdklassers, die met Die Haghe en HKV nog voor het kampioenschap in de B-hoofdklas in aanmerking ko men. In de IB-afdeling was er ook al een Zeeuws succes te noteren daar werd het Souburgse Animo eerste. Stadgenote Zuidwesters won met groot machtsvertoon de wedstrijden in de afdeling 3A. In verschillende afdelingen bleven echter de „vlag- en wimpelover winningen" achterwege menig maal kwam het aan op strafvvor- pen nemen teneinde de prijswin naars te kunnen aanwijzen. Dat gebeurde onder meer in afdeling 2B, waar zelfs drie teams gelijk eindigden, namelijk Brouwersha ven, TOP en Zeelandia. Bij het nemen van de strarworpen was Zeelandia de gelukkigste. Ook in 2C, bij de adspiranten IB en 2A moesten er strafworpen aan te pas Advertentie) loe aar is iet? Denkt u over een nieuw horloge? Verzuim dan niet u de selecte Prisma collectie te laten tonenl komen. Opmerkelijke resultaten be haalden de ploegen van Fortuna uit Delft, die met drie eerste prijzen huiswaarts togen. De Swiftianen moesten zich, in tegenstelling tot vo rige series, tevreden stellen met be scheidener plaatsen. Swift-voorzitter L. de Vides reikte afloop aan de Tjoba-ploeg de kampioenswisselbeker uit en vervol gens ook de andere prijzen. Hij dankte de medewerkers aan de or ganisatie en hoopte vele ploegen volgend jaar weer terug te zullen zien. Te geforceerd De competitiewedstrijd voor de 2e klas tussen Swift en Vicus Orientus II werd van Swift-zijde weinig intel ligent gespeeld. Vooral in de eerste helft kwamen de hoofdstedelingen zeker een tempo te kort om de Lei- denaren bij te houden het ging in de Zeeuwse - gelederen allemaal te geforceerd en te „houterig". Daaren tegen lieten de tegenstanders een snel spelletje zien, dat naast tempo ook gebaseerd was op uitstekend combineren. De Leidenaren namen de leiding, maar via een strafworp slaagde Jan Maljers er in zijn ploeg gelijk te brengen. Direct daarop was het 1 2 en toen namen de Leidenaren het heft in handen. De Swift-aanvallen werden toén al bij voorbaat tot mis lukking gedoemd omdat er zeer slecht geplaatst en ingelopen werd. Met de regelmaat van de bekende klok liep de Leidse ploeg uit tot 51 zonder dat de Middelburgers er iets tegenover konden stellen. In de tweede helft brachten de Mid delburgers wel een enthousiaster team in het veld, dat al spoedig dank zij Lien Meliefste tot 52 in liep. Wie echter gedacht had, dat de Zeeuwen zouden doorgaan, kwam bedrogen uit zij vervielen weer herhaaldelijk in de fouten van voor de rust en toen Vicus eenmaal de stand op 62 had gebracht, was er kennelijk voor de Swiftianen weinig aardigheid meer aan. Weliswaar liet Harmen de Ru via een strafworp 63 aantekenen, maar in de slot fase bepaalde Vicus de stand op 7—3. De demonstratiewedstrijd was in dit opzicht wel bijzonder leerzaam voor de eerste-twaalftalspelers van Swift. Want Deetos voor de rust en Vicus Orientus er na lieten duidelijk zien hoe korfbal gespeeld moet worden. Het was bijzonder snel, technisch uitstekend, kortom topkorfbal. Na dat de voor de rust betere Deetos- ploeg met een 64 voorsprong was gaan theedrinken, nam na rust de Leidse hoofdklasser de touwtjes in handen. Het liep zelfs uit tot 106 naast het doelpunten-maken werd toch het demonstreren niet verge ten maar in de slotfase maakte Deetos dat na rust veel minder geconcentreerd speelde er 108 van en daarbij bleef het. Uitslagen De voornaamste uitslagen van de se ries luiden afdeling IA Tjoba Togo 22, Deetos IITrekvogels 31, TrekvogelsTjoba 07, Dee tos IITogo 11, TogoTrekvo gels 50, Deetos IITjoba 12 1B AnimoSwift II 20, Deetos niVicus Orientus HI 13, Swift II-Vicus Orientus II 20. Animo Deetos III 20, Swift H-Deetos III 11, Animo IIVicus Orientus III 3—2 2A Ondo—Tjoba H 1—2, WionZuidwesters 02, Tjoba II Zuidwesters 13, OndoWion 31, OndoZuidwesters 15, Tjoba II Wion 00 2B Brouwershaven Zeelandia 11, Brouwershaven TOP 00. VitesseZeelandia 01, TOPZeelandia 22, Brouwersha venVitesse 2—0. TOPVitesse 1 0 2C Blauw-Wit—Vedo 1—1, El- toVolharding 11, Blauw-Wit Fortuna 00, EltoFortuna 03, Elto—Vedo 2—0, Blauw-Wit—Vol harding 11, FortunaVedo 31, VedoVolharding 13, Blauw-Wit Elto 22, FortunaVolharding 2—1. De eindstanden in de verschillende afdelingen luiden IA 1. Tjoba, 2. Togo, 3. Deetos II, 4. Trekvogels 1B 1. Animo, 2. Swift II, 3. Vicus Orientus UI, 4. Deetos III2A 1. Zuidwesters, 2. Tjoba n, 3. Ondo, 4. Wion2B 1. Zeelandia, 2. TOP, 3. Zeelandia, 4. Brouwershaven 2C Kies bij Uw winkelier uit: melk. puur. hazelnoot, pinda, mokka en Blskie (20 ct) Angelino Soler wint Ronde van Spanje De Spanjaard Angelino heeft donder dag de ronde van Spanje gewonnen. De 16e en laatste etappe, een rit van 159 km op een parcours rondom Bil bao, werd met ruim 4 minuten voor sprong gewonnen door de Spanjaard Company. Gisteren hield de Middelburgse korf balvereniging „S ivift" korfbal-serie- wedstrijden, waaraan meer dan 1000 speelstèrs en spelers deelnamen. Deze foto geeft een beeld van de propa- gandaicedstrijd Deetos-Vicus Orien tus. (Foto P.Z.C.) 1. Fortuna, 2., 3. en 4. Volharding, Blauw-Wit en Elto, 5. Vedo 3A 1. HPV, 2. Die Roya, 3. Stormvogels, 4. Vedo II3B 1. Unitas, 2. AKC, 3. Animo II, 4. Zeelandia II3C 1. WKV, 2. Togo II, 3. Swift IU, 4. KIK junioren A: 1. Togo, 2. Blauw- Wit, 3. Swift A, 4. Vicus Orientus junioren B 1. Wion, 2. Animo, 3. DOS '55, 4. Swift adsph-anten A 1. Fortuna A, 2. Volharding, 3. KIK A, 4. Vedo A, 5. WKV 1B Ondo A, 2. Blauw-Wit A, 3. Swift B, 4. Brouwershaven, 5. TOP2A 1. Tjoba A, 2. Animo A, 3. Elto, 4. To go 2B 1. Animo B, 2. Ondo B, 3. Tjoba B, 4. Zeelandia 2C 1. For tuna B, 2. Zuidwesters, 3. Vedo B, 4. KIK B 2D 1. De Poel, 2. Swift C, 3. Animo C. 4. Blauw-Wit B pupil len A 1. Swift, 2. Togo, 3. Olympia, 4. Tjoba; B: 1. KIK, 2. Animo, 3. Swift II, 4. Swift HI. NA 14 UUR SPELEN Sieraad voor de leerboeken Na 14 uur spelen, bij een totaal van 121 zetten is de 20 ste partij om het wereldkampioenschap schaken tussen Tal en Botwinnik in remise geëindigd. De stand is thans 128 in het voordeel van Botwinnik. Hij heeft, aan een half punt (uit maxi maal 4 partijen) voldoende om de titel te heroveren. Aan te nemen valt, dat deze opgave licht is te ver vullen. Het was dinsdagavond, toen deze ontmoeting voor de tweede maal werd afgebroken, duidelijk, dat de organisatoren bijzondere maatre gelen moesten treffen. Men kön bezwaarlijk de 21ste partij doen aanvangen, terwijl de uitslag van de 20ste voor beide spelers van zo groot belang was, deze uitslag zou uiteraard de tactiek voor de 21ste bepalen. Terecht namen de arbiters Stahlberg en Golombek het besluit vooraf de 20ste ont moeting te doen uitspelen. De belangstelling was enorm. Dit was overigens begrijpelijk daar het toreneindspel onvermoede finesses bleek te bevatten en zich toch blijk baar niet voor uitputtende analyse leende. Interessant is het weten, dat experts als Flohr en Lï.ienthal wits kansen zeer hoog aansloegen, tot Botwinniks 96ste zet Talt) plotseling onthulde, dat de „witte winst" een probleem zou worden. Het werd een eindspel, dat een sie raad voor de leerboeken zal worden. Speciaal Botwinnik verdient de grootste bewondering voor zijn feil loze verdediging. De 20ste partij was, na 88 zetten, in de volgende positie afgebroken: Wit: M. Tal: Kb3, Ta8, pionnen: a6, c5, <34 en f4. Zwart: dr. ir. M. M. Botwinnik: Kc7, Tbl, pionnen: c6, d5 cn f5. Er volgde: 89. Kb3—a2, Tbl—b5; 90. a6—a.7, Tb5a5j91. Ka2—b3, Kc7—b7; 92. Ta8—f8, Ta5—b5t; 93. Kb3—a4, Kb7xa7; 94. Tf8xf5, Tb5—bi; 95. Tf5—f6, Ka7b796. f4—f5, Tbl— alt: 97. Ka4b4, Tal—bit; 98. Kb4 c3, Tbl—clt; 99. Kc3—d2, Tel—fl 100. Kd2e3, Kb7—c7; 101. Tf6—f7 f Kc7—d8; 102. Ke3—e2, Tfl—f4; 103. Ke2—d3, Tf4—f3t; 104. Kd3—d2, Kd8—c8; 105. Kd2—e2, Tf3—f4; 106. Ke2e3, Tf4—fl; 107. Tf7—f8t Kc8 d7; 108. Tf8—f6, Kd7—c7; 109. Tf6f71, Kc7d8110. Ke3—e2, Tfl_f4; 111. Ke2d3, Tf4—f3t: 112. Kd3—c2, Kd8—c8; 113. f5—f6. Kc8— d8; 114. Tf7—f8t, Kd8 -c7; 115. Kc2 d2. Kc7—b7: 116. Kd2—e2, Tf3— f4; 117. Ke2e3. Tf4—fl; 118. Tf8— f7t, Kb7—c8; 119. Ke3—d2, Tfl—f3; 120. Kd2c2, Kc8d8; 121. Tf7—f8t Kd8—c7. In deze stelling bood wereldkampioen Tal remise aan, wat door Botwinnik werd geaccepteerd. V oetbalserie wedstrij den „SVOWK" uit Ouwerkerk Te Ouwerkerk hield de voetbalvereni ging „SVOWK" op Hemelvaartsdag voetbalseriewedstrijden, waaraan 8 ploegen deelnamen. Na vele spannen de wedstrijden slaagde Zierikzee erin, beslag te leggen op de eerste plaats. land, dat op de tweede plaats eindig de. Na afloop van het toernooi, reikte de voorzitter van de organiserende ver eniging, de heer J. P. Dekker, in het clubgebouw „Vijverberg", de prijzen uit. De uitslagen lüiden: Bruse Boys-Duiveland 0-1; WIK. SVOWK 3-0; Sinoto-Zonnemaire 0.4; Mevo-Zierikzee n 2-0; Bruse Boys. SVOWK 1-1; (Bruse Boys won na het nemen van strafschoppen); Sinoto- Zierikzee II 0-2; Duiveland-WIK 2.0; Zonnemaire-Mevo 0-1; Bruse Boys- Zierikzee II 1-.3; Duiveland.Mevo 2-2; (Duiveland won na het nemen van strafschoppen); Bruse Boys-Mevo 2-1. Finale: Zierikzee n-Duiveland 1-0. Eindstand: 1. Ziei'ikzee II; 2. Duiveland; 3. Bruse Boys; 4. Mevo; 5. WIK; 6. Zonnemaire; 7. SVOWK; 8. Sinoto. Verstraete en De Roopech (Van onze sportredacteur) GEJAAGD door de wind heeft de Yersekse renner Piet Rentmeester gistermiddag bijna een uur lang in een benijdenswaardige eenzaamheid door de straten van 's-Heerenhoek gereden. De mannen, die hem die eenzaamheid vooral benijdden, wa ren de overige deelnemers aan de ..Regenboogkoers" voor profs en on- afhankelijken, welke daar in 's-Hee renhoek op Hemelvaartsdag voor de tiende maal verreden werd. Twintig (van de zestig) ronden voor het ein de was Rentmeester met een onge breidelde moed uit het peloton ont snapt en in de ruim veertig kilome ter, die toen nog voor zijn wieltjes lagen, groeide zijn voorsprong lang zaam maar zeker. Tenslotte ging hij 58 seconden voor nummer twee (Jaap Kersten) over de eindstreep. Er was inderdaad moed voor nodig om geheel alleen het avontuur te zoeken. Het ruim twee kilometer lange parkoers (totaal 132 km) was namelijk bijzonder overzichtelijk, ook voor de renners, die een vluch teling dan ook vrijwel steeds in het oog konden houden. Bovendien stond er een straffe wind, die de renners aanzienlijk meer voor- dan nadeel bood. In het open veld (de Nieuwe- weg en de Stooflaan) hadden zij die wind namelijk achter, terwijl zij op de lange Molendijk met de wind schuin tegen onder beschutting van huizen cn een haag van publiek re den. Kortom; onder deze omstandighe den was het parkoers te snel en vrijwel voortdurend bleef het pelo ton dan ook bijeen. Dat alles werk te een boeiende strijd beslist niet in de hand. In de beginfase probeerde Emiel Verstraete uit Eede, die la ter door materiaalpech moest uitval len. het even alleen. Onmiddellijk daarna trachtte de Vlissingcr Bram van Sluijs een beslissende slag te slaan door een klein groepje naar de vluchteling te trekken. Dit krijgsplan was echter tot mislukken gedoemd, omdat prompt heel het peloton op de vleugels van de wind naar de voortvluchtige „zeilde". De rennersmeute raakte dan ook be slist niet in paniek toen weer wat later de krachtige Limburger Réné Lotz het alleen probeerde. Ruim twintig ronden lang handhaafde de ze vluchteling zijn eenzaamheid, maar moegestreden moest hij ten slotte in de 31e ronde buigen voor s-Heerenhoek beleefde gistermiddag .ijn tiende „Regenboogkoers" voor profs en onafhankelijken. Het tal rijke publiek kreeg vrijwel voortdu rend. dit. beeld te zien: een gesloten peloton. (Foto P.Z.C. het tempogeweld van het peloton. Ook de eenzame poging van Jo de Roo uit Sehore, die nog maar net een keelontsteking te boven was, kwam te vroeg. Voornamelijk dank zij het werk van Rentmeester, Bal ver t en Piet van Hees op kop van het peloton werd hij reeds na één ronde weer tot de orde geroepen. Later was de rol van De Roo hele maal uitgespeeld, toen hij van fiets moest verwisselen. Wellicht was het peloton door al die vergeefse pogingen in slaap gesust, toen Rentmeester in de veertigste ronde na een gewonnen premie plot seling alleen door ging. Want dat peloton, dat afgeremd werd door ploegmaten van Rentmeester maak te het de renner uit Ycrseke be paald niet moeilijk om in luttele tijd om en nabij 200 meter voorsprong te nemen. Met een indrukwekkend doorzettingsvermogen ging de Zeeuwse coureur alleen door en vol komen onbedreigd flitste hij over de finish. Enkele ronden voor het einde -sprong ook Jaap Kersten nog weg en even onbedreigd legde hij beslag op de tweede plaats. De sprint van het pe loton was voor de rappe Amster dammer Joop Captein. Uitslagen De uitslag luidt: 1. Piet Rentmees ter (Yerseke) 3.05.42 over 132 km, 2. Jaap Kersten t Siebengewaldop 58 seconden, 3. Joop Captein (Am sterdam) op 1.14, 4. Werner Swane- veld (Dordrecht), 5. Joop v. d. Pul ten (Den Haag) 6. Paul Martens (Stckene. België). 7. Ton Bergmans Aalst), 8. A. v. d. Steen (Etten), 9. Theo Sijthof (IJsselmonde), 10. Bram van Sluis (Vlissingen), 11. Frans Balvert (Amsterdam), 12. Roks (Bossenhoofd), 13. Piet van As (Roosendaal), 14. M. van Over- veldt Hoogerheide), 15. Ab Sluis (Badhoevedorp, 16. Mik Snijder (Halfweg) en 17. ex aeauo 9 rennerg bij wie Réné Lotz (Beek).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 4