mmorn Kinderbijslag vanaf eerste kind is niet algemeen in te voeren Dr. Stalmann dient aanklacht in MINISTER BEZORGD OVER OVERSPANNING CONJUNCTUUR VRIJDAG 12 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Mondeling overleg met regering Waarde van maatregel zal later worden erkend meent minister De commissie van voorbereiding, in welker handen het wetsont werp algemene kinderbijslag verzekering en de daarmede samen hangende wetsontwerpen zijn gesteld, heeft in de memorie van antwoord en de daarbij gevoegde nota's van wijzigingen aanlei ding gevonden om met de regering in mondeling overleg te tre den. Dit overleg heeft plaats gevonden op 22 maart en 27 april. Thans is het verslag van dit overleg verschenen. In de memorie van antwoord wordt naar aanleiding van de vraag of een algemene kinderbijslagwet wel leeft in het rechtsbewustzijn van de betrokkenen geconstateerd, dat Inderdaad de meningen van betrok kenen in deze verdeeld zijn, doch wordt uit de in het verleden geno men maatregelen geconcludeerd, dat, evenals indertijd, naderhand het grote goed, in de maatregel gelegen aal worden erkend. Is de regering van oordeel, dat met deze motivering, gelet op de omvang van de betrokken groep, die niet en thousiast blijkt te zijn, een voldoèn- de rechtsgrond aanwezig is?, zo werd gevraagd. De minister verklaarde in antwoord daarop, dat de regering met haar op merking uiteraard niet de bedoeling heeft gehad een rechtsgrond aan te geven. De rechtsgrond voor een kin derbijslagvoorziening wordt in ons land vanuit verschillende principiële uitgangspunten opgebouwd. De bewindsman zeide dat grote groe pen van ons volk, zij het op basis van een verschillende grondslag, een positief standpunt ten aanzien van de kinderbijslaggedachte innemen. Ook in de beperkte groep der niet- loontrekkenden meende de bewinds man, dat het verlangen naar een re geling als de onderhavige sterk leeft. Zelfstandigen De minister, aldus het verslag, meent voorts te kunnen ontken nen. dat zelfstandigen met kinde ren, sociaal gezien, in een over eenkomstige situatie verkeren als loontrekkenden met kinderen. Daarvan uitgaande achtte de re gering het voor de hand te liggen geen onderscheid te maken tussen loontrekkenden en zelfstandigen en dus te komen tot een algemene kinderbijslagvoorziening. Daarnaast doet de vraag zich voor bij welk kind de kinderbijslag een aanvang dient te nemen. De minister merkte hierover op, dat de kinderbij slag voor loontrekkenden theoretisch allerminst ten eeuwige dage behoeft te blijven aanvangen bij het eerste kind. Anderzijds erkende de minister „Positieve resultaten" op NAV.O.-conferentie De N.A.V.O.-coriferentïe die maan dag, dinsdag en woensdag te Oslo is gehouden, heeft hoewel de secreta ris-generaal, nir. I). U. Stikker, op de persconferentie aan het einde heeft gezegd dat de conferentie geen vuurwerk of spectaculaire beslissin gen heeft gebracht, toch positieve resultaten gehad. Het slotcommuniqué dat woensdag ochtend het laatste punt van behan deling van de vijftien delegaties was, maakt er melding van dat de minis ters met spijt hebben vastgesteld, dat met de hereniging van Duitsland geen vorderingen worden gemaakt. De vijftien landen zijn vast van oor deel, aldus dit communiqué, dat de status van West-Berlijn gehandhaafd dient tc blijven en dat het westen zijn rechten dient te handhaven, om dat de mogelijkheid van een over eenkomst geen afbreuk kan doen aan de rechten van andere landen die voortvloeien uit akkoorden tussen de Sowjet-Unie en de drie westelijke mogendheden over Berlijn, en even min de Sowjet-Unie van haar ver plichtingen kan ontslaan. In het communiqué werd verder ge zegd, dat ontwapening in fasen onder doeltreffend internationaal toezicht één van de voornaamste doelen van het bondgenootschap blijft. Inzittenden van auto in vaart redden zichzelf Het is weer be\(ozen, dat men niet in paniek hoeft te raken wanneer een auto het water inrijdt. Zelfs niet als deze met de wielen omhoog komt te liggen. Maandagavond is het in Botterdam de 53-jarige belastingcon sulent K. Voorrips met zijn 15-jari- ge zoon Frans overkomen. Door slippen kwam zijn auto onder steboven in de vaart langs de Grind weg terecht. De inzittenden zijn ech ter rustig blijven zitten tot de auto bijna vol water was gelopen. Zij konden toen zonder moeite de por tieren openen en naar de kant zwem men. de kansen om ooit nog tot afschaf fing van deze kinderbijslag vanaf het eerste kind te geraken uiterst gering te achten, om de eenvoudige reden, dat afschaffing van de kin derbijslag voor de eerste twee kin deren der loontrekkenden zou nopen tot looncompensatie, welke voorna melijk ten goede zou komen aan de ongehuwden, de gehuwden zonder kinderen en de gehuwden met één of twee kinderen. Tegen verlening van kinderbijslag vanaf het eerste kind voor de niet-loontrekkenden bleef de bewindsman echter ernstige prakti sche bezwaren koesteren. Het uit toekenning van een alge mene kinderbijslag vanaf het eer ste kind resulterende premieper centage raamde de minister op 5.4 procent, hetgeen hij in de con crete situatie voor de individuele premieplichtige niet draagbaar achtte. Financiering Vanuit de commissie werd ge vraagd of, indien niet de gehele kin derbijslagregeling uit de algemene middelen gefinancierd kon worden, de regering afwijzend zou staan te gen financiering uit de algemene middelen van althans een gedeelte van de algemene voorziening. De bewindsman achtte dit denkbeeld bezwaarlijk voor verwezenlijking vatbaar. Onder meer heeft de minister nog te kennen gegeven, dat als algemene regel zal worden vastgehouden aan het gebod van niet doorberekening in de prijzen van dé lasten der algeme ne kinderbijslagwet, hetgeen de be voegdheid van de minister van eco nomische zaken onverlet laat, om in zeer bijzondere gevallen. waarin sprake ware van een duidelijke ver- liessituatie, akkoord te gaan met een individuele prijsaanpassing. WEGENS LASTER Den Haag spreekt geruchten tegen Een bericht van de „Deutsche Presse-Agentur" (D.P.A.) uit Bonn meldt een merkbare „af koeling" van de betrekkingen tussen het Duitse ministerie van voedselvoorziening en het Nederlandse ministerie van landbouw op grond van de laat ste ontwikkelingen in de zaak- Stalmann. Een voorgenomen bezoek van minister Marijnen aan Bonn zou volgens dit be richt voor onbepaalde tijd op geschort zijn. Deze opschorting zou in een „koele brief" aan mi nister Marijnen zijn meege deeld. In dit verband meent men uit uitla tingen van kringen rond het Duitse ministerie als vaststaand te kunnen opmaken, dat Nederland zich voor het deelnemen van hoge Nederland se ambtenaren aan de aanvallen op dr. Otto Stalmann verontschuldigd zou hebben. Minister Marijnen zou, naar welingelichte kringen te Bonn aannemen, tijdens een bijeenkomst te Brussel tegenover ambassadeur Lahr verklaard hebben in te zien, dat van de beschuldigingen wegens omkoperij jegens Stalmann niets waar was; Woensdagmiddag laat verklaarde een zegsman van het Nederland se ministerie van landbouw, dat tot dusver geen koele brief als waarop in Bonn gezinspeeld wordt, werd ontvangen. Over de bewering, dat minister Marijnen zich over de onjuist heid van de beschuldigingen zou hebben uitgelaten verklaarde de ze zegsman met stelligheid, dat van een dergelijk gesprek met de ambassadeur Lahr of wie dan ook officieel en officieus niets bekend is en dat deze bewering In het kader van grote actie om gel den in te zamelen voor de houw van een kerkcentrum aan de Oosterschei- de-straat te Middelburg hebben rond vijftien leden van de hervormde ge meente 't Zand zich reeds gedurende een week op liet bietendunnen gewor pen. Elke avond melden zij zich op het land van ouderling P. J. Poppe, dat onder de rook van de gemeente Middelburg ligt, om gedurende en kele uren ingespannen kruipwerlc te verrichten. Het loon dat zij hiermee verdienen is bestemd voor het kerk- bouwfonds. Foto P.Z.C.) over een dergelijke uitlating minister Marijnen naar het; van rijk verwe- cler fabelen moet worden zen. De aanklacht ,,gegen Unbekannt" wegens laster, die door de advocaat van dr. Otto Stalmann is opgesteld, is nu in het bezit van mr. dr. J. C. Maris, de officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank in Den Haag. Dr. mr. Maris verklaarde gis teravond desgevraagd, dat hij na eerste lezing de mening heeft, dat de aanklacht „naar Nederlandse op vattingen niet voldoende concrete aanwijzingen inhoudt". Dr. Maris wilde zich er niet over uit laten of zijn opvatting „niet vol doende concrete aanwijzingen" be trekking heeft op feiten of op per sonen. Gesprek over landingsrechten in impasse Amerikaanse functionarissen zeiden gisteren dat er geen plannen waren voor nieuwe ontmoetingen tussen de luchtvaartdelegaties van de Verenigde Staten en Nederland voor deze week en de volgende. Men zeide dat men de indruk had, dat geen vorderingen waren gemaakt tij dens dc lunch die de leider van de Nederlandse delegatie. E. G. Stijkel woensdag gaf voor Edward A. Hol ster. directeur van het bureau voor vervoer en verbindingenvan het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken. Ook zeidermen dat de Verenigde Staten voor het ogenblik geen enkele stap overwogen wat be trof het voorstellen van een datum waarop de delegaties in de nabije toekomst zouden samenkomen. Jongetje van elf wint vliegtuig Een elfjarige Italiaanse jongen, Ornello de Pascale, is de trot- H se bezitter van een vliegtuig geworden. De knaap vond on- f§ langs een loterijbriefje in een wijnkist en het bleek dat op IE het lot de topprijs, een een- n ff motorig vliegtuig was geval- len. Pa wil echter niet dat dc ee jongen het vliegtuig krijgt, -n n heeft voorgesteld dat hem drie miljoen lire wordt uitbetaald "de waarde van de machine. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het Wereldgebeuren Woensdagavond heeft waarnemend burgemeester J. de Pree van Zoute- lande met een eerste afslag een pri meur voor Walcheren geopend: een midgetgolfbaan bij hotel het Streef- kerkse Huis te Zoutelande. Voor deze officiële ingebruikneming was de baan, die tussen het hotel en de Duinweg is aangelegd, met talrijke lampjes feestelijk verlicht, terwijl het muziekkorps „Luctor ei Emergo" het geheel muzikaal opluisterde. (Foto P.Z.C.) Saint Laurent eist zes ton van Dior De voormalige modekoning, Yves Saint Laurent (25) heeft een civiele procedure ingesteld tegen het huis Dior. Hij eist 600.000 nieuwe francs schadevergoeding als compensatie voor het verlies van zijn betrekking. Het bediag van de schadevergoeding is opgebouwd uit twee jaar salaris met een compensatie voor verlies en voor de aantasting van de goede naam. Het huis Dior stelde Mare Bohan (35) aan, toen Yves werd opgeroepen voor militaire dienst. Na twee maanden gediend te hebben werd Saint Laurent echter op medi sche gronden ontslagen uit de dienst. Bohan bleek intussen zoveel succes te hebben, dat Dior besloot hem als eerste ontwerper te handhaven. Lichaam van verongelukte skiester gevonden Dezer dagen is het stoffelijk over schot gevonden van de 39-jarige me juffrouw Stam uit Amsterdam, die op 25 april tijdens het skiën in de Franse Alpen door een lawine werd verrast. Eindexamens tot nu toe niet tegengevallen (Van een onzer redacteuren) Leraren, rectoren en directrices van de gymnasia en middelbare meisjes scholen zijn tot nu toe niet slecht te spreken over de opgaven van de eer ste drie examendagen. Elk jaar weer worden de verzegelde enveloppen met enige spanning geopend. Soms zijn er in het verleden klachten geweest; te zware opgaven, onduide lijke formuleringen of verwarrend werkende zetfouten. Deze kritiek is tot nu toe niet gehoord. De directrice van een Haagse m.m.s. verklaarde, dat de opgaven overeen komstig de eisen waren: „Naar mijn mening heel behoorlijke opgaven, ze ker niet te moeilijk, maar we hebben natuurlijk zelf nog nauwelijks de kans gehad, ze grondig te bestude ren Voor het Nederlandse opstel voor de m.m.s. hadden de meisjes de keuze uit tien onderwerpen. De vrije zater dag was er daar één van. De Engelse vertaling was niet extra moeilijk. Een uitzondering op het over het ge heel niet zware examenprogramma in de wiskundevakken vormden de op gaven stereometrie voor gymnasium- beta. Deze opgaven werden door som mige docenten bepaald niet licht ge noemd. Ook het Grieks voor de staats- examencandidaten was beslist, zo werd ons medegedeeld, aan de zware kant. Een hartaanval Het bericht dat president Soekar- no een hartaanval heeft gehad I of althans iets dat cr veel op 'leek) herinnert eraan dat ook de In- I doneaische president een mens is die kan sterven of om gezondheidarede- nen gedwongen worden af te treden. In dat geval zal zich de intcrcssan- I te vraag voordoen wat er dan verder I met Indonesië gaat gebeuren. Het is niemand minder dan oud-vice.presi- i dent Hatta geweest die onlangs in leen publikatie heeft herinnerd aan de sterfelijkheid van Soekarno en ,die in dat verband voorspelde, dat l er dan ook een einde zou komen aan de dictatuur in Indonesië. Hij I verwachtte dat het land dan zonder meer terug zou keren naar een de- 1 mocratie volgens westers model. Mag men dat werkelijk aannemen? i Het is voorshands nog een zeer hy pothetische vraag, want niets wijst erop dat Soekarno voornemens is de I macht uit handen te geven en de In- donesische president is per slot van rekening pas 59 jaar. maar een keer zal dat ogenblik natuurlijk komen. I py uidelijk is wel dat president Soekarno op het ogenblik zeer vast in het zadel zit. Hij is pre- I sident van Indonesië geweest sinds 1945, zonder ooit als zodanig ge- I kozen te zijn. maar niemand gelooft wel dat er een serieuze tegenkandi- daat zou kunnen zijn. Daar is de I greep van Soekarno op de Indonesi sche massa te groot voor. Tweemaal is er een aanslag op hem gepleegd en enige malen heeft het bij coups van het leger geleken of het met de macht van Soekarno gedaan was, maar elke keer weer slaagde hij erin tegenkrachten te mobiliseren, zodat hij sterker naar voren kwam dan voorheen. Zo is Soekarno's positie langzamerhand onaantastbaar ge worden. Hij heeft zelfs na aanvan kelijk constitutioneel president ge weest te zijn zelf de leiding van de regering aan zich getrokken, hij heeft zich ontdaan van hinderlijke organen als een gekozen parlement en oppositiepartijen en hij is zo tot dictator van Indonesië geworden. Het merkwaardige bij dit alles is dat Soekarno's tegenstanders hier niets tegen hebben kunnen doen. De opstand op Sumatra en Celebes waarbij een aantal van In donesia's knapste intellectuelen en politici betrokken waren, bleef zon der succes. Pas nog heeft de opper bevelhebber van de rebellen, kolonel Kawilarang, zich overgegeven. In niet minder dan tien van dc vijftien toenmalige Indonesische provincies behaalde de Masjocmi bij de in 1955 gehouden verkiezingen de meeste stemmen, maar toch heeft men zich ook daar toen de Masjocmi weid verboden niet aangesloten bij het verzet tegen Soekarno. Militair zijn de gezagsgetrouwe troepen de situa tie in heel Indonesië beslist meester, ook al zijn er dan nog rebellen in zakken. EERSTE KAMER Geen fiscale regeling voor werkende vrouw (Van onze parlementaire redacteur) De minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, liccft woensdag in de Eer ste Kamer uitdrukking gegeven aan zijn bezorgheïd over de mate van overspanning van de conjunctuur, die zich thans voordoet. Met verwijzing naar het bekende standpunt, dat de regering 'het tijdstip van ingang van de verlaging der loon- en inkomsten belasting wenst te zien in verband met de conjuncturele situatie, consta teerde de bewindsman een lawine van arbeidstijdverkorting. GOEDE ZAKEN. Het gemeentebe stuur van Lienen, in Westfalen, heeft een manier ontdekt om de gemeente kas te spekken. Aan de liefhebbers worden oude schoolbanken, compleet met de inder tijd erin gekraste initialen, verkocht voor vijf mark per stuk. In Lienen doen ze reusachtige zaken. Bijna, iedereen die er op school is ge weest wil zijn oude schoolbank kopen. De minister was in dit verband van oordeel, dat de regering niet alle la wines over zich heen kan laten ko men. Er moet hieraan iets gedaan worden, omdat de regering aan het eind van de lawines wordt aangespro ken. Inzake de defensiekosten. waarover de heer Tjalma (a.r.) had gesproken, nu Amerika de bijdragen voor de ver dediging verlaagt, deelde de minister mee. dat het kabinet zich beraadt over de eventuele consequenties. De bewindsman voegde hieraan toe, dat wanneer de defensie-uitgaven zouden moeten worden verhoogd, hiervoor in het kader van de financiële poli tiek, dekking moet worden gevonden hetzij in verlaging van andere staats uitgaven, hetzij in hogere belastingen, hetzij in een combinatie van beide methoden. Een speciale fiscale regeling voor de gehuwde werkende vrouw zou volgens de staatssecretaris niet in een „leemtewet" kunnen worden getroffen, zoals mej. mr. Zeelen- berg (p.v.d.a.) had gevraagd. Aardverschuiving vergt 50 doden Bij een grote aardverschuiving op de hoogdvlakte van Cemeron, een va kantie-oord 200 km van__ Koeala Loempoer, zijn minstens vijftig men sen om het leven gekomen. Volgens de eerste berichten zijn tot dusver twaalf lijken gevonden. Minstens honderd mensen werden door de aardverschuiving bedolven. De reddingswerkzaamheden, waar aan door ongeveer zeshonderd men sen wordt deelgenomen, zullen vol gens een legerwoordvoerder nog wel dagen kunnen duren. Volgens oogge tuigen werden zes woonhuizen alsme de twee auto's met vakantiegangers volkomen begraven. Zijn succes dankt Soekarno waarschijnlijk aan twee din gen: zijn enorme persoonlijke overwicht, dat kracht wordt bijge zet door zijn oratorische gaven, en zijn monsterbond met het Indonesi sche leger. Er is een tijd geweest dat de huidige opperbevelhebber van de landmacht en minister van defen sie, generaal Nasoetion, tot de te genstanders van Soekarno behoorde. Bij de 17 oktober-affaire in 1952 was hij actief betrokken. Maar la ter is Nasoetion bekeerd: Soekarno herstelde hem in ere en samen reor ganiseerden zij de legerleiding zo, dat daar geen nieuw verzet meer kon dreigen. Men kan Soekarno's dictatuur moeilijk verlicht noemen. Er is geen vrijheid van partij of vergadering, geen persvrijheid, geen kiesrecht. En welvaart heeft het bewind van Soekarno Indonesië ook al niet gebracht. De economische si tuatie van het potentieel zo rijke land blijft slecht en het is duide lijk, dat dat alles niet ten eeuwigen dage zo zal kunnen blijven. Dat Indonesië communistisch zal worden is niet waarschijnlijk en volgens dr. Hatta moeten we zelfs verwachten dat het land na Soekarno's dood te rug zal keren tot de westerse de mocratie. Deze immers past het bes te bij de aard van het volk. dat in de dorpen altijd reeds democratisch heeft geleefd. Een andere mogelijk heid is natuurlijk dat er na Soe karno een nieuwe dictator komt, maar waar zou men die vandaan moeten halen? Hij is de enige, die zo'n grote macht op de Indonesische massa heeft. Nasoetion bijvoorbeeld mist die volkomen, en ook een an dere kandidaat is er niet. Bovendien is het door Soekarno opgebouwde regeringssysteem zo centraal op hemzelf ingesteld dat na zijn ver dwijnen een opvolger ontbreekt. Wel is ir. Djoeanda de leider van de regering na Soekarno. maar ook die heeft geen greep op de massa en bovendien is hij er de man niet naar om dictator te willen zijn. Het lijkt dus inderdaad waarschijnlijk dat Indonesië nog eens terug zal ke ren naar de westerse democratie. Wanneer, dat valt moeilijk te voor spellen. Heeft Soekarno een opvolger?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3