Kleuters speelden „kamperen" schuur te Renesse afgebrand MUUR Eduard Flipse dirigeert „zijn" orkest te Kamperland in grote tent LUYCKS *22? ILT Zeeuwse Almanak UgenEICHMANNen SERIEB0UW BIJ „DE SCHELDE" FELLE AANVALLEN IN DE GEMEENTERAAD VAN GOES frites saus 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 12 MEI 1961 VUURTJE TUSSEN BALEN STRO Moedige boerin redt vier kalveren uit hel van brand in hooi en stro Woensdagmiddag is te Renesse een kapitale houten schuur van de hotstede „Grol" met 25.000 kg stro, duizend kilogram hooi en een aantal werktuigen geheel iïi vlammen opgegaan. l>e brand ontstond, toen het vijfjarige zoontje vaii de eigenaar, de lieer H, Beije met twee vriendjes in de deels met riet bedekte schuur „kamperen" speelde. Van balen geperst stro hadden zij een tent gebouwd en hierin stookten zij met stro een vuurtje onder een pannetje water. Op een gegeven moment verlieten zij de schuur. Enkele minuten later had het stro vlam gevat en nog weinige minuten later was de houten schuur met hooi en stro een laaiende fakkel, waarmee de brandweerkorpsen van Renes se en Noordwelle beide gemeente Westerschonwcn een verwoed gevecht leverden. Het enige vee, dat bij het uitbre ken van de brand in de schuur stond, vier kalveren, kon door de kordaat optredende echtgenote Advertentie het epos van Warschau's ghetto de aangrijpendste aanklacht zijn beulsknechten. 568 pg f5.90 van de Meer Beije de eigenaar zelf was afwezig met behulp van een familielid en een knecht worden gered. Een bijzonder moedig optreden van deze drie mensen met brandblaren over dekte handen was de prijs voor deze redding. De brand ontstond omstreeks half vijf. Mevrouw Beije was op dat mo ment kort bij de schuur het vee aan het melken. Haar eerste daad was het telefonisch waarschuwen van de brandweervervolgens redde zij de vier kalveren. I Met acht stralen vielen de brandwe ren van Renesse en Noordwelle op VAN t3.(vin TOT SPIEGEL VAN RILLAND. De bevolking van Rilland-Bath wordt het komende winterseizoen een „spie gel" voorgehouden. Dat zal dan ge beuren in een donkere zaal, op een spierwit projectiedoek. Maar eer het zóver is komt er een filmploeg in aétie, die heel Rilland-Bath op de fïhn zet. De muziekvereniging „Ril- iflndia" heeft liet initiatief genomen tot de vervaardiging daarvan. HEMELVAA RTSDA O Iloewel de weersomstandigheden nu niet direct stralend waren, boden de Zeeuwse wegen ooit op Hemelvaarts dag 1961 weer de voor die dag al jarén gebruikelijke aanblik. Tallozen waren op de been of verbleven al thans tussen de wielen. Men trok op naar muziekconcoursen en korfbul- toernóoien, naar hengelwedstrijden en wandeltochten en velen, zeer vc- lén, kozen als doel van de eendaagse trip de Deltaioerken bij Veere cn Vrouwenpolder. Dat immers is de nieuwste toeristische trekpleister en wat voor één.' Rijkswaterstaat heeft deze attractie als het ware zo maar in dé schoot van V.V.V. geworpen en reken maar, dat deze instantie erken telijk is voor dit spectaculaire ca deautje. Bij honderden trekken haar ..klanten" er op af en dat ivas ook gisteren het geval. Zoals te doen ge bruikelijk viaren onze zuiderburen weer uitstekend vertegenwoordigd en met name in de categorie automobi listen', een categorie die overigens maar groeit en groeit om niet te zeggen bloeit en bloeit. Het was een ware parade van automobielen, oude en nieuwe, grote en kléine kleine met hele gezinnen erin en grote met vaak niet meer dan twee, bijzonder ruim zittende figuren. Want zo gaat dat soms. Hemelvaartsdag 1961 is achter de rug. De pinksterdagen wenken Om plaats en inwoners te filmen zal woensdag 24 mei een opnamewagen door beide dorpskommen rondrijden. Ook de verenigingen komen aan bod 's avonds om zeven uur wordt een optocht gehouden, waarvoor wordt opgesteld bij het dorpshuis „Luctor et Emergo". Na afloop daarvan zul len geluidsopnamen worden gemaakt. UITSTAPJE. Natuurliefhebbers hebben in de Zwar te Polder bij Nieuwvliet hun hart künnen ophalen. Dank zij de Vo- gelbeschermingsvyacht W. Zeeuwsch- Vlaanderen. Die had namelijk binnen het kader van de natuurwandelin gen. georganiseerd door het Instituut voor NatuürbeSchermingseducatie een Uitstapje georganiseerd, dat een groot succes werd. Er werden verschillende nesten gevonden: van kieviten en strand- pluviers. Nachtegaal en koekoek werden gehoord. Men vond prach tige partijen driekleurige viool tjes en een zeldzame waterrat werd dood gevonden. Voldaan keerden de deelnemers 's avonds naar huls terug. KRANIG. De kinderen van de diaconieschool in Aagtekefke hebben zich het afge lopen seizoen weer kranig voor net Rode Kmiis geweerd. Zij zamelden maar eventjes 3580 kilo oud papier ih, dat een bedrag van 84,80 op leverde. OUDSTE INWONER. De oudste inwoner van Sirjans- l'and, de heer A. P. van Bloois, is dinsdag 90 jaar geworden. De heer Van Bloois is geboortig uit Dreischór, maar als jongen kwam hij al naar Sirjansland, waar hij vrijwel heel Zijn leven heeft ge werkt op een boerenbedrijf. Hij is al jarén uit het produktieproces, maar toont nog steeds veel be langstelling voor het boerenbe drijf. Een felle brand heeft woensdagmid dag een houten schuur van de hoeve „Grol" te Renesse finaal in de as ge legd. De brandweren van Renesse en Noordwelle bestreden het vuur met acht stralen. Van de schuur bleven slechts énkele spanten overeind staan, die later werdén omgehaald. (Foto P.Z.C.) de brand aan. In zefer korte tijd was. men het vuur meester. De brand luid echter zo fel in hout, riet, stro en hooi gewoed, dat van de schuur .slechts wat spanten waren blijven staan, die later omver wer den gehaald. Een naast de schuur staand wagenhuis, dat reeds vlam bad gevat, bleef geblakerd overeind staan. De nablussing heeft tot ongeveer half elf 's avonds geduurd. De totale Zaterdag a.s. zal zich een merk waardige gebeurtenis voordoen bij de Kon, Mij. „De Schelde" te Vlissïiigen, een gebeurtenis, die verband houdt met de bouw van een serie schepen voor de Black Star Line in Accra (repu bliek Ghana). Op zaterdag na melijk zal het eerste schip van deze serie worden overgedra gen aan de opdrachtgevers, het tweede schip (de „Offin River") wordt te water gelaten en di rect daarna zal voor het derde schip de kiel worden gelegd. Dr. De Jong uit Terneuzen in Namen benoemd Dr. M. J. G. de Jong, leraar Neder lands aan het Petrus Hondiuslyceum te Terneuzen, is ingaande 1 septem ber a.s. benoemd aan de Facultés Universitair Nötre-Dame Dclapix te Namen. In een daar te openen studie richting Germaanse filosofie afdeling Nederlands zal hij gaan doceren in de faculteit Letteren en Wijsbegeer te. AAWWWWWWW>AWVW schade wordt, inclusief, het verloren gegane stro, hooi, werktuigen en kleingereedschap, geschat op zeven tig- a tachtigduizend gulden. De ei genaar van de aan de weg van Se- rooskerke naar Renesse staande boerderij „Grol" was tegen brand verzekerd. Behalve de kalveren slaagde men er kort na het uitbreken van de brand nog in een viertal vaten olie en ben zine haar buiten te rollen. Huilend vertelden de drie kleu ters latei", op school een verhaal te hebben gehoord over kampe ren. Dat werkte zo aanstekelijk, dat zij in de schuur tussen de ba len stro een hui; bouwden en een pannnetje water wilden warmen. Slot van pag. 1) vergadering. „Ik heb mijn klachten bij de bevoegde autoriteiten gedepo neerd", voegde hij er aan toe. Excessen De heer F. P. J. Polderman (c, h.) was één vaii de Woordvoer ders, die de moellijkhed-u roild de gezagscrisis niet oerdc. Hij had vertrouwen iii het be leid van b. en w. en in grote lijnen kon hij zich met de begro ting verenigen. Zijn opmerking over de vervul ling van het burgemeestersambt in Goes, was in de beschouwing van de heer N. E. van Santé (v.v.d.) het- enige punt, betrek king hebbend op hetgeen het laatste jaar in Goes is gepas seerd. Spreker sprak zyn ver trouwen uit ïu b. en \v. De heer M. Loeve (Ar.) was van mening, dat b. én W. zich hebben te beraden over sommige in het verle den opgetreden excessen bij de taak vervulling van de ambtenaren. De duidelijke taal van de president van de rechtbank te Middelburg tegen één van de getuigen in de zaak te gen de directeur van gemeentewer ken, onderstreept de eigen taak van b. cn w. in het herstel van de ver houdingen in het bestuursapparaat, zo was deze spreker Van mening. Tevoren had de heer Haverhoek eveneens de kwestie gemeente werken aangesneden. „Met grote bezorgdheid slaan wij de ontwik keling" bij deze dienst gade", zei hij. „Het in Middelburg opge voerde drama is voor deze dienst beschamend. De verhoudingen zijn totaal kapot. Van teamgeest is geen sprake meer. Er zal iets aan gedaan móéten worden", ver volgde hij met nadruk. De heer Loeve kwam aan -slot van zijn betoog tot de conclusie, dat zijn fractie in grote lijnen het beleid van b. en w. kan waarderen. Hij betuigde de burgemeester zijn erkentelijkheid voor diens optreden in Goes. Vérbijsterd was hij over hetgeen de heer Roose had gezegd. „Ik heb hem altijd als een dwa lend mens beschouwd. Ik kom daar nu op terug. Ik adviseer de heer Roose zijn raadszetel ter beschik king te stellen opdat de K.V.P. een andere kandidaat in de raad kan be noemen", stelde hij voor. Als laatste in de rij van fractievoor zitters voerde de. heer C. W. Ver- vest (r.-k.) het woord, die het be leid van b. en w. volledig onder schreef. Hij zei groot vertrouwen in dit college te hebben. Wat betreft liet personeelsbeleid, is dit college op de goede weg, betoogde hij. Bij de beantwoording van de vragen en opmerkingen ging wethouder J. S. Visscher allereerst in op de aan val van de heer Roose. „De opvat ting van de heer Roose ten opzich te van moraal verschilt zoveel met dc mijne, dat het geen zin heeft hierover te discussiëren", sprak de wethouder. Hij wees er op, dat de raad nimmer partij heeft gekozen of zich gemengd heeft in het ge schil tussen de heer Vervest cn dé overige K.V.P.-raadsleden." Onder schrijft de K.V.P. de wijze van op treden van haar vertegenwoordiger in de raad? wikle hij weten. Hij verwachtte een duidelijk antwoord van de K.V.P. „Anders zal dit een herziening van het standpunt van de P.v.d.A. betekenen", zei hij. „Benauwend" noemde hij de verkeer de verhoudingen bij een deel van het gemeentepersoneel te Goes. Hij zegde de raad toe met volledige overgave en de inzet van al zijn krachten deze zaak te zullen aan pakken. Hij zei te. wachten tot het tijdstip, waarop de rechtbank uit spraak heeft gedaan in de zaak-O. De heer Visscher, die adjunct-con sulent is van sociale bijstand, hoop te binnenkort non-activiteitsverlof te kunnen krijgen. "Dan zal ik meer aandacht aan deze zaken kunnen besteden" voegde hij er aan toe. „Onaangenaamgetroffen ben ik door de opmerkingen van de heer Roose", verklaarde burgemeester Noteboom. Hij kon het overigens allemaal best begrijpen. „Wat. nem is overkomen, is allermlserabclst", merkte hij op. De heer Roose lamen teert en overal voert hij acties tegen het gemeentebestuur. „Als U. zo voortgaat, is UW politieke rol spoe dig voorgoed uitgespeeld", voor spelde de burgemeester dit raadslid. En Hij vervolgde: „Uw optreden in de afgelopen vergadering is onjuist geweest. Schakel U om, 'nu de'kans er nog voor is". Nadat de heer Roose nog had ver klaard de tendens van zijn betoog te handhaven, zei de heer Noteboom „De wijze waarop liet vorig college de vraagstukken heeft behandeld, doet je haren te berge rijzen. Ver goelijkend sprak bij: „We mogen niet vergeten, dat de heer Roose al een verworden toe stand aantrof, toen hij wethouder werd. Hij heeft echter niets ten gun ste verandert. Het is allccit nog er ger geworden". Na artikelsgewijze behandeling werd de begroting voor 1961 zonder hoofdelijke stemming aangenomen, alsmede de bedrijfsbegrotingen. De lieer Roose wenste aantekening te hebben tegengestemd tegen de be groting voor het grondbedrijf. Ook wenste liij dezelfde aantekening te gen de posten „tegemoetkoming waarnemend-burgemeester in pensi onkosten en abonnement spoorwe gen", „vergoeding waarnemend-bur gemeester" en „reis- en verblijfkos ten". Hij zou met deze posten ak koord kunnen gaan, als zo tot de helft waren gereduceerd. Op de verdere discussies in deze be- grptingszittirig komen wij nader te- Examens Voor het kandidaatsexamen „Gul? tuurtechniek" slaagde aan do land bouwhogeschool te Wageningen. dc heer W. de Feyter le Axel. De heer P. Triou uit IJzendijke, werkzaam op het kantoor der direc te belastingen te Oostburg, slaagde te Arnhem voor het examen adjunct- commies der directe belastingen. Collecte De collecte van de Gezamenlijke Mi litaire Fondsen heeft in -Wolphaarts- dijk 64,17 opgebracht. FEESTCONCERT ROTTERDAMS PHILHARMON1SCH ORKEST Concertzaal van zeildoek OP ZIJN geboorte-eiland Noord-Beveland, aan de voet van de eerste grote Delta- dam in Zeeland, zal Eduard Flipse woensdagavond 21 ju ni aanstaande een feestcon- cert ter gelegenheid van het Drie-eilandenplan dirigeren. De honderd musici van het Rotterdams Philharmonisch Orkest zullen daar bij de Kamperlandse Duinen do vreugde van Zeeland vertol ken over het feit, dat grote delen van de provincie dit jaar voor het eerst een gro tere veiligheid genieten ach ter de dam door het Veerse Gat. vwv\wvwwv\^vwwww Feestvreugde vertolkt in cultureel evenement 'WVA'VVWvWvVWVWWV*\* Het belooft op deze avond van do langste dag in het jaar een unie ke gebeurtenis te worden: het Rotterdams Pbilharnioniséli Or kest geeft zijn ..Déltacohcert 1961" in een concertzaal van zeil doek, een tent, waarin 1250 be langstellenden zich van een zit plaats kunnen verzekeren. Tevens wordt dit concert het begint om acht uur 's avonds een triomfantelijke ouverture tot de driedaagse Z.L.M.-niahiféstatie, do jaarlijkse tentoonstelling, dié op dezelfde plaats onder het mot to „Delta Eiiule eerste fase" op Noord-Beveland zal zijn inge richt. Een werkcomité van Zeeuwen heeft de schouders gezel onder plannen, die eigenlijk al lang op het eiland leefden om de dirigent Eduard Flipse met zijn orkest naar Noord-Beveland te krijgen. Nu, kort na de 65ste verjaardag van deze toonkunstenaar, met wie het hele eiland, Wissenkerke in het bijzonder, zich min of meer persoonlijk verbonden voelt., is dat gelukt. Eduard Flipse en zijn broer Marinus hij verleent solistische medewerking zullen met een cultureel evenement van allure hun feestelijke bijdra ge leveren aan de ontsluiting van Noord-Beveland. Op het hele eiland is geen zaal te vinden die het Rotterdams Phil harmonisch Orkest en een dui zendtal belangstellenden kan her- bergeh. Toch heeft het idee, om dit con cert te organiseren onmiddellijk weerklank gevonden. De lieer Flipse werd bereid gevonden „akoestiek geen bezwaar", zo was zijn reactie om na een tournee door Engeland naar Kam perland te komen. Ook bij vele andere Zeeuwse instanties werd bet plan enthousiast ontvangen. En mede dank zij die velen is de organisatie nu tot in de puntjes geregeld. Medewerking De echtgenote van de commissa ris der koningin in Zeeland, me vrouw S. C. de Casembroot-baro- nes van der Feltz heeft met ve le autoriteiten als burgemeesters en vertegenwoordigers van cultu rele en andere organisaties, zit ting in het erecomité. Medewerking werd verkregen van het provinciaal bestuur, ge meentebesturen, de N.V. Dijks- bóuw, Van Hattum en Blankc- voört, Z.L.M.', Z.V.U., Nutsdepar- tementen en allen, die van me ning waren dat een concert als dit diént té Slagen. Woensdagmiddag hebben de voor zitter van de Zeeuwse Culturele Adviesraad, het lid van G.S. mr, dr. A. J. J. Mes en de leden 'van het werkcomité op een perscon ferentie in hotel „Camperduin" te Kamperland de plannen ont vouwd. Vandaag gaan rond 5000 folders met inlegvel in zee, waarin het programma en verdere bijzonder heden over het concert zijn afge drukt. Alle culturele verenigingen in Zeeland, vrouwenorganisaties, jeugdorganisaties en scholen krij gen zo 'n indruk van wat daar op 21 juni in Kamperland te gebeuren staat. Het programma is geheel op het feestelijke karakter van de ze manifestatie afgestemd. Bussen De lijnbussen van de Auto Mij. Zeeland zullen hun traject tot Kamperland doortrekken naar de „concertzaal" en na afloop zullen weer bussen voor afvoer van de bezoekers klaar staan. Mogelijk zal een extra veerboot van Kats naar Zierikzee worden ingelegd en het programma zal zo tijdig afge lopen zijn, dat ook Zceuws-vlaam- se belangstellenden nog het con cert kunnen bijwonen. Zo krijgt Zeeland dus op 21 juni een muzikaal unicum, zoals dat elders in Nederland alleen in Kerkrade voorkomt, waar het in ternationaal muziekconcours zich ook ieder jaar onder een tentzeil afspeelt. Programma Uitgevoerd worden: Les Préludes van Liszt, het derde pianoconcert van Beethoven, dc ouverture „Wil. helm Tell" van Rossini, de wals „An der schonen blauen Donau" van Strauss en de Tweede Arlé- sienne suite van Bizet. De entree prijs voor het concert is gesteld op f 3.50 per persoon. Leden van verenigingen, leerlingen van scho len, é.d. kunnen via een circulaire tot 10 juni kaarten legen dc ge reduceerde prijs van t 2,50 aan vragen bij het Noordbovelandse Nutsdepartement. De organisatoren hebben vorder aan alles gedacht. De comité-voor zitter, de heer M. J. Doeleman, gaf er woensdagmiddag een op somming van. In de tent, die 20 bij 60 meter meet, wordt een nieuw podium gebouwd voor de orkestleden. En dat zal dan een staaltje van goede samenwerking zijnj dc materialen mogen worden gebruikt van een voorraad, die voor bouwwerken in de omgeving klaar ligt. In de tent komt verder een goede verlichting en mogelijk een gelegenheid voor het verkrij gen van consumpties. Carel Briels, de regisseur van het Z.L.M.-eve- nement, stelt zijn caravan beschik baar als kleedkamer voor de diri gent en de solist. Caravans van het recreatieterrein „De Ban- jaard" kunnen als zodanig door de orkestleden worden gebruikt. (Advertentie) l'l'lMI'l, VERWACHT. WEINIG VERANDERING Overdrijvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Overwegend matige noordwestelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. ,ZÓN EN MAAN 13 mei Zon op 4.50 onder 20.23 Maan op 4.44 onder 18.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2