Toekomst voor Nederlands elftal in Leipzig weinig rooskleurig balastore Twee debutanten in Nederlands elftal SupralllX VERF EN LAK ■CM. SPORT EN WEDSTRIJDEN MET PISTOOL SMOKKELENDE DUITSER KREEG VIER JAAR VRIJDAG 12 MEI 1961 PROVINCIAL!F ZEEUWSE COURANT OOSTDUITSERS THUIS STERK Elek Schwartz nu wel gedwongen om nationaal team te verjongen... (Van onze sportredacteur) DE NABIJE toekomst ziet er voor het Nederlands voetbalelftal beslist niet rooskleurig- uit. Met een opmerkelijk gehavend team moet Nederland zondagmiddag in Leipzig namelijk aantreden tegen Oost-Duitsland. Op nieuw een wedstrijd in de voorronde voor bet wereldkampioenschap en op nieuw kan niet worden verbloemd, dat een nederlaag voor het oranje-elftal waarschijnlijker is dan een zege of een gelijk spelDe recente nederla gen van het Nederlands elftal hebben beslist geen aanleiding gegeven tot een greintje optimisme. Weliswaar verloor Oost Duitsland evenals Ne derland ook van Hongarije, maar de Duitsers hadden het onmiskenbare nadeel in Boedapest te moeten spelen. Het is opmerkelijk, datOost-Duits land juist voor eigen publiek een zeer sterke tegenstander kan zijn. Dat ondervond bijvoorbeeld het ster ke team van Rusland, dat in Leipzig slechts met 1-0 kon winnen. Tsjecho. Slowakije en Wales verloren in deze plaats zelfs met 2-1. Bovendien zijn deze Oostduïtsers bijzonder gebrand op een overwin ning. Want niet zonder reden heb ben zij ingeschreven voor dit we- reldtoernooi. Met het oog op de successen van West-Duitsland wil ook Oost-Duitsland goed voor de dag komen en in deze prestïge- slag zullen de tegenstanders van zondag alles in het werk stellen om de Nederlandse topselectie te verslaan. Blessures, blessures Overigens kan men nog nauwelijks van een topselectie spreken. Opval lend veel spelers van de vaste kern van 't Nederlands elftal zijn name lijk geblesseerd. Zo komen Coen Persoonlijk kampioenschap schaken van Nederland De uitslagen van de partijen, die donderdag zijn gespeeld voor de tien de ronde van het toernooi om het persoonlijk schaakkampioenschap van Nederland luiden: DonnerDe Rooi 10; LangewegTan 01; JonkmanJongsma 01; Braniclti ir. Van Donk 10; Ir. Van de Pol drs. Van den Berg Va—Va- Roessel was vrij. De stand ziet er nu als volgt uit: 1. Tan 6 Va pnt.; 2. Donner 6 pnt.; 3. Langeweg 5Va pnt. en 1 afgebro ken partij (uit 11); 4. ir. Van de Pol, 5% pnt.; 5 en 6 drs. Van den Berg en Jongsma, beiden 5 pnt.; 7. Roessel 4 pnt en 1 afgebr. partij; 8. De Rooi, 4 pnt.; 9. Branicki 3 Va pnt.; 10. ir. Van Donk 3 pnt.; 11. Jonkman 1 pnt. PRETTIG WONEN VRAAGT OM BALASTORE ZONGORDIJNEN! U maakt uw woning beter en completer met balastore. Bala store koopt u voor elk raam' pasklaar bij de woninginrichter. U hangt ze zelf in 10 minuten op en ze kosten zó weinig. 1. Tempert het licht De sleufjes van balastore filteren zon en schel dag licht tot vriendelijk licht. 2. Werkt decoratief Leuke zig-zag en zachte kleur- geven uw kamers een modern accent van ge zelligheid. 3. Maakt kamers intiem Uw balastore beschermt u tegen inkijk en schept een sfeer van intimiteit. Moulijn en Piet Kruiver zondag nog niet in het veld en in de strijd van Ajax tegen GVAV raakte Neerlands rechtsbuiten Sjakie Swart ook ge blesseerd. Eveneens was het uitge sloten, dat stopper Cor van der Hart in het veld kwam. Te plotseling Elek Schwartz is nu dus wel gedwon gen om de voorvechters van verjon ging hun zin te geven. Op eigen ini tiatief had hij reeds back Kees Kuys en half speler Jan Klaassens uit het elftal gelaten, maar daarmee kan hij nu toch niet volstaan. Nu geeft hij ook een kans aan de jeugdige Ajax- stopper Tonny Pronk, aan de Feije- noorder Veldhoen en nogmaals aan Bergholz. Nu deze verjonging echter zo plotseling ingevoerd moet worden mag men betwijfelen of het voor zondag nog enig resultaat zal af werpen. Ongetwijfeld zullen deze spelers vechten voor wat ze waard zijn, maar omdat Elek Schwartz hen nog nimmer de ge legenheid gaf in dit milieu inter nationale ervaring op te doen, zul len zij het waarschijnlijk te moei lijk krijgen. Inderdaad heeft het spel van de Oostduitsers één opvallend gebrek: kort spel in de aanval en daardoor onproduktiviteit. Maar wie de jong ste prestaties van het Nederlands elftal onder de loep neemt, moet tot de conclusie komen, dat in de laatste wedstrijd ook de Oranje-aanvallers niet bijster produktief waren. Eén doelpunt (uit een strafschop) tegen Mexico en niet één treffer tegen Hongarije. Weliswaar scoorde de Nederlandse aanvalslinie tegen Bel gië in de laatste wedstrijd zes doel punten, maar de geschiedenis heeft steeds geleerd, dat de ontmoetingen met de Belgen onmogelijk als een maatstaf voor andere interlands ge nomen kunnen worden. Niettemin blijft er hoop op een rede lijk resultaat. Want al missen de jeugdige Nederlandse spelers dan veel internationale routine, men mag er toch op rekenen, dat zij dit voor een deel zullen compenseren door vechtlust en enthousiasme. Rekening houdend ook met de bekende schot loosheid van de Oostduitsers zit er daarom een kans op een gelijk spel in, al zullen velen dit reeds als een verrassing zien VELDHOEN EN PRONK Voorkeur aan Schuurman Bondscoach Elek Schwartz heeft het Nederlands elftal, dat zondag a.s. in Leipzig - voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap 1962 tegen Oost-Duitsland uit komt, als volgt samengesteld: Doel: Pieters Graafland (Feij- enoord); achter: Wiersma (P. S.V.) en Veldhoen (Feijeii- oord); midden: Van Wissen (P.S.V.), Pronk (Ajax) en Muller (Ajax); voor: Van der Kuil (P.S.V.), Wilkes (Fortu- na '54), Schuurman (A.D.O.), Henk Groot (Ajax) en. Berg- holtz (M.V.V.). Reserve zijn: Lagarde (D.H.C.), Ouderland (Ajax), De Koning (Spar ta) en Bleyenbcrg (Blauw Wit). Twee spelers zullen debuteren, het zijn de 22-jarige Feijenoor- der Cor Veldhoen en de 19-jarige Ajax-stópper Tonnie l'ronk. Linksback Kees Kuys en rechts half Jan Klaassens werden ge passeerd. Wegens blessures had bondscoach Elelc Schwartz voorts niet de beschikking over stopper Cor van der Hart, alsmede de vleugelspelers Sjakie Swart en Coen Moulijn. De blessure van Roel Wiersma blijkt achteraf Het muziekconcours ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van „De Volharding" bracht op Hemelvaarts dag veel vertier in Zaamslag. Foto P.Z.C.) de mee te vallen, vandaar dat bondscoach hem toch tegen de Oostduitsers heeft opgesteld. In zijn langzamerhand gebruikelijke „toelichting" op de samenstelling van het Nederlands elftal vertelde Schwartz dat hij de voorkeur aan Carol Schuurman als aanvalsleider heeft gegeven omdat deze speler be ter in het systeem past dan Wim Bl^yenberg, die aldus de bonds coach in bijzonder goede vorm is en misschien zelfs gevaarlijker is dan de A.D.O.-middenvoor. De ploeg vertrekt vrijdagmorgen om zeven uur naar Leipzig. Zondag om streeks middernacht wordt het team op Schiphol terug verwacht. Heerenveen versloeg Sheffield United De eerste-dïvisïeclub Heerenveen heeft donderdag op eigen terrein met 2-1 gewonnen van Sheffield United, dat dit seizoen gepromoveerd is naai de Engelse eerste divisie. De rust stand van de ontmoeting, die door on. geveer 6000 toeschouwers werd bij gewoond., was 1-1. De doelpunten voor Heerenveen wer den gescoord door Abma en Venema, voor de Engelsen had Docherty suc ces. Het was de eerste nederlaag voor Sheffield United tijdens de trip door Nederland. Rik van Looy winnaar Ronde van België De Belg' Rik van Looy is winnaar geworden van de Ronde van België. Hij bracht ook de laatste etappe op zijn naam. (Advertentie) is beter, kost minder... en elke streek strak! 'n Product v«»» BRINK, Groot-Anmtrs Uitslagen betaald voetbal Eredivisie: Rapid J.C.-VW 0—1. EcretO divisie A: VitesseEnschedese Boys 2—1. Eerste divisie B: RCHBe Quick 3—0. Tweede divisie: Longa-Hilvenium 04; UVS-Zwolse Boys 0—0. Bekerwedstrijden: RBC-Willcm II 2—1: Oldenzaal-Heraclcs 03 Benfica in finale om Europa-beker Overeenkomstig de verwachtingen heeft het bestuur van de Enropese Voetbal Unie woesdag te Bern beslo ten, dat de tweede wedstrijd tussen Rapid Wenen en Benfica (Lissabon) voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker, niet zal wor. den overgespeeld, zodat de eindstrijd, die is vastgesteld op 31 mei te Bern, zal gaan tussen Benfica en F. C. Bar celona. Zoals men weet won Benfica de eerste ontmoeting met 3-0 en werd de twee de wedstrijd, te Wenen gespeeld, in de laatste minuut bij de stand 1-1 onderbroken wegens ongeregeldheden. Het E.V.U.-bestuur heeft nu besloten de tweede wedstrijd voor Rapid ver loren te verklaren. De mogelijkheid bestaat echter nog dat er maatrege len tegen de Oostenrijkse club zullen worden genomen. Middelburg II won van Goes II voor degradatie Uitslag was 73 Het reserve-schaakteam van Middel burg heeft een belangrijke stap ge zet om zich in de le klas van de Zeeuwse .Schaakbond te handhaven. De Middelburgse reserves wonnen namelijk het eerste degradatieduel van de kampioen van de 2e klas A, Goes H, met 73.Wanneer de Mid delburgers nu ook van Landau uit Axel winnen, zijn ze weer voor een jaar verzekerd van een plaats in de le klas. De gedetailleerde uitslag luidt: D. Wijma (Goes)C. v. d. Sande (Middelburg) 10; J. de Kuijper Wouter Scheltens VaVaB. van HolstJ. Pieterse VaVa', A. Bonder H. Portier 0—1; A. J. Kiel—Hildo Scheltens 01; G. DriessenK. Jonkheer 01; R. van HemertW. Flissebaalje VaVa'. W. van Dulle- menD. P. Cornelisse 01; H. P. van DammeJ. A. Verdonk Va; C. PleijteH. Vermeule 01. Sportuitslagen VOETBAL. 2e klas B: Dosko-Rood Wit 33, Steen- bergen-Terneuzen 6—1: 3e klas D: Zie- Eerste k!as A: Rheden-WVC 2-0: Esca- VOETBAL De KN.V.B. heeft in verband met de interland-voetbalwedstrijd Oost-Duits landNederland, voor zondag slechts een bescheiden voetbalprogramma vastgesteld: BETAALD VOETBAL Tweede divisie: NECRoda Sport; Zwolse BoysLonga; Oldenzaal Zwartemeer. AMATEURVOETBAL Zuid I tweede klas B: DoskoMid delburg. Derde klas D: RKFC—Corn Boys; ODIORCS; ZierikzeeKaaise Boys; BSCZeelandia. Zaterdagvoetbal Wanneer Arnemuiden zaterdag de wedstrijd tegen Nieuwdorp tob een goed einde weet te brengen of zelfs maar een puntenverdeling weet te bewerkstelligen, dan kunnen de vis sermannen de vlag in top hijsen. Want dan zijn ze kampioen van de 4e klas in de landelijke zaterdag competitie. Hoewel de ontmoetingen tussendeze beide Zeeuwse rivalen altijd verrassingen kunnen opleveren, geloven we niet, dat Arnemuiden zich deze kans om de titel te beha len, zal laten ontgaan. Het wordt ongetwijfeld feest in het vissers dorp Verder vermeldt het 4e klas-pro gramma de derby AZVVRillandia, belangrijk voor de degradatie, en het duel tussen Krabbendijke en WN. In de Zeeuwse competitie komen al leen de clubs uit de 2e klas A aan bod. VCK en Middelburg V, de twee kampioenskandidaten, komen respec tievelijk in het veld tegen Bevelan ders (met goede winstkansen) en Zeeland Sport VI (waar het voor de hoofdstedelingen aanpakken zal wor den). Het volledige programma luidt: 4e klas landelijk: Arnemuiden Nieuwdorp, KrabbendijkeWN, Zwal. BoysSprang, AZVVRillan dia; 2e klas Zeeuws: Kloetinge Nieuwland, RCS mMeeuwen, VC KBevelanders, Zeeland Sport VI Middelburg V, Arnemuiden H Kats. Uitslagen van het amateurvoetbal rikzee-BSC 0—3, Axel-RKFC 3—0. Zee land Sport-Odio 31; res. le klas: BW III-Roosendaal II 11; res. 2e klas: Corn Boys IIDosko II 80, Zeeland Sport II-Goes II 3—1. Afdelingsvoetbal: le klas A. Robur- Hoofdplaat 12; 3e klas B: Patrijzen III -Middelbug IV 34. KORFBAL. Hoofdklas A: Blauw Wit-Roda 64. Hoofdklas B: Ons Eibernest-Die Haghe 4 —4: Het Zuiden-ZKC 10—3. OSV 0i: Jonge Kracht-Hollandia 20: JOS-Quick N 5—1: DCG—UW 2—0. Eerste klas B: AlcidesOosterparkers 5 1: Velocitas-Rood Geel 40: Quick '20- Sneek 31; Hengelo-Emmen 40: Borne -ZAC 3—2. Eerste klas C: Alliance-ONA afg.; Xerxes -Unitas i—0: SVW-DCV 1—3; Gouda-CV V 3—2; Qulck-TSC 1—1. Eerste klas D: Boxtel-Heer 6—1: Spel. WW '28-Tongelre 2—1: Minor-Spel. Ire ne 1—6; Spel. EmmaDe Spechten 11; Hoensbroek-Brabantïa 30. UITSPRAKEN RECHTBANK INBRAKEN IN ZEEUWSE GEMEENTENlVa JAAR De rechtbank te Middelburg heeft woensdag de Duitser G. M. bij ver stek en conform de eis van de offi cier van justitie veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van vier jaar met last tot onmid dellijk inhechtenisneming. De Duitser, die in zijn geboorteland wordt gezocht wegens een poging tot moord en onlangs in België ge arresteerd is voor een in Oostende bedreven misdaad, had tezamen met twee Belgen onder bedreiging van een pistool een smokkelaar 500 kilo boter afhandig gemaakt en die te eigen bate verkocht. Onder valse voorwendsels was hij er in geslaagd om de smokkelauto naar de grens te dirigeren. De twee medeplichtigen van M„ de Belgen G. F. S. en W. C., werden - eveneens conform de eis van de officier veroordeeld tot een on voorwaardelijke gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. Ook dit vonnis werd bij verstek uitgespro ken. De assurantiebezorger A. J. de B. uit Oostburg, die op verschillende tijdstippen in 1960 en 1961 geldbe dragen, toebehorende aan de Oost- burgse firma M. en V., verduisterd had tot een totaal van rond 20.000, werd veroordeeld tot een gevangenis straf van 12 maanden, waarvan 3 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar, en 9 maanden onvoorwaarde lijk met aftrek, alsmede toezicht van het N.G.T.R. Dit vonnis luidde con form de eis van de officier van jus titie. De koopman F. R. uit Ivlunderf, waarvan de rechtbank bewezen acht te, dat hij in Driewegen (op Zuid- Beveland). in Biervliet en in Clinge in verschillende huizen Ingebroken had, werd een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van een jaar en zes maanden, met aftrek, opgelegd. De officier van jnstitie had tegen deze verdachte een gevangenisstraf ge- eist. van twee jaar. Vrijspraak De textielhandelaar J. de R. uit Dor drecht werd vrijgesproken. De recht bank achtte namelijk niet bewezen, dat hij zich gelden, die hij ontving bij de verkoop van in consignatie ontvangen goederen, had toegeëigend. De officier echter wel, zodat deze tijdens de zitting van 28 april een geheel voorwaardelijke gevangenis straf had geëist van 4 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Tenslotte achtte de rechtbank bewe zen, dat de transportondernemer U. uit Sas van Gent de veiligheid van het verkeer in gevaar had gebracht, toen hij zijn auto midden op liet fietspad neerzette bij het wegbren gen van enkele kennissen. U. had zich daarbij in de oprit vergist en was te vroeg het fietspad opgereden Hij kon niet snel genoeg meer terug met het gevolg, dat een bromfietser tegen zijn auto aanreed. U. werd veroordeeld tot een boete van 200. De officier van justitie had een boete van 300 gevorderd. Van Wijnen won van Saaman Voor het eerste klas schaakkam pioenschap van Zeeland heeft Van Wijnen voor de tweede maal gewon nen van Saaman. Experiment van Terneuzen mislukte in Steenbergen Slechts één Zeeuwse tweede klasscr kwam op Hemelvaartsdag iu het veld. Terneuzen speelde namelijk een uit wedstrijd tegeu Steenbergen en ver loor met 6-1. Het experiment, dat Terneuzen heeft uitgehaald, door met een fonkelnieu we defensie naar Steenbergen te trek ken, is een falikauto mislukking ge worden. De zaak was achter zo lek als een zeef, waardoor de middenlinie gedurig moest bijspringen en de voor hoede volkomen geïsoleerd werd. Overigens kwamen deze gebreken pas aan het licht, nadat Terneuzen dooi de midvoor Jan Koch in de tweede minuut een voorsprong had genomen. (0-1). Na een kwartier Terneuzens overwicht, had Steenbergen door waar de zwakte der bezoekers lag en toen was het in feite met de Zeeuws- Vlaamse ploeg gebeurd. Reeds in de vijftiende minuut kop te Van de Wege de gelijkmaker achter keeper Leunis en een mi nuut later scoorde dezelfde speler de tweede Steenbergentreffer. Ter_ neuzen bleek aangeslagen. Met 'n goed benutte strafschop en het af straffen van een verdedigingsfout. bracht rechtsbuiten Dam de stand op 4-1. In de negende minuut na de rust bracht midvoor Baten de stand op 5-1 en twee minuten later werd het halve dozijn vol gemaakt door links buiten Jonker. Zuiver knoeiwei-k ver hinderde Steenbergen de stand nog hoger op te voeren. Steenbergen heeft hiermee verdiend revanche genomen voor de 5-0 nederlaag in Terneuzen. Zierikzee kon zijn positie tegen BSC niet verbeteren Zld. Sport nam tweede plaats weer over van Meto Het kleine amateurvoetbalprograin- ma, dat op Hemelvaartsdag werd af gewerkt bevatte maar een paar wed strijden, die van betekenis waren. In de tweede klas werd Dösko-Rood Wit een puntenverdeling (3-3), terwijl Steenbergen en Terneuzen Jict sei zoen besloten waarbij de Zeeuwen een stevig pak slaag kregen (6-1). In deze klas rest nu nog de wedstrijd Dosko-Middelburg. In de derde klas ging de meeste belangstelling uit naar de wedstrijd Zierikzee-B.SC en het Is de thuisclub niet gelukt zijn zwakke positie te versterken, want de Brabanders namen de volle buit mee naar Roosendaal (0-3), waar door Zierikzee 4 punten achterstand heeft op RCS en 5 op Zeelandia. Zeeland Sport bleef met 3-1 baas over Odio en kwam op de tweede plaats, terwijl Axel het bezoekende RKFC met 3-1 klopte. Hontenisse 20 14 3 Zeeland Sport 21 10 7 Meto 21 10 6 BSC 20 11 3 Kaaische Boys 20 10 3 Axel RKFC Odio Corn Boys Zeelandia RCS Zierikzee 21 9 4 20 31 50—29 4 27 39—28 5 26 39—32 6 25 36—26 7 23 48—33 8 22 40—2S 7 3 10 17 40—38 6 5 9 17 32—43 7 2 10 16 42—47 4 6 10 14 23—37 5 3 11 13 30—49 3 3 13 9 29—58 In de reserve eerste klas speelden BW Hl en Roosendaal II, twee ge gadigden voor de laatste plaats, te gen elkaar gelijk (1-1); een uitslag die voor Helmondia IH en Middel burg H zeker niet gunstig is. De stand aan de staart van de ranglijst is aldus: Roosendaal II 21 6 5 10 17 31— 40 BW ni 20 6 4 11 16 4045 Helmondia IH 20 6 3 11 15 2855 Middelburg H 20 6 2 12 14 34—55 In de reserve tweede klas versloeg Corn Bovs H de Dosko-reserves met gemak (8-0) en won Zeeland Sport H zijn thuiswedstrijd van Goes H met 3-1. Door deze uitslagen is de positie van Corn Boys H aanmerke lijk verbeterd. Heden overleed,»na een geduldig gedragen lij den, onze lieve, zorg zame vader, behuwd- en grootvader, WILLEM MARINES ROEST, weduwnaar van SARA MARTINA AUER, in de ouderdom van 93 jaar. Vlissingen J. S, Roest. E. RoestGabriëlse. Raamsdonksveer S. W. M. Roest. J. RoestMeert. Wim en Joke. Vlissingen, 10 mei '61. Aagje Dckenstr. 7. Condoleantie-adres Gravestraat 1. De teraardebestelling zal plaatsvinden op zaterdag 13 mei, des namiddags 2 uur van af Gravestraat 1. Onmisbare luxe voor uw woning

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21