PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VLIEGRAMP BOVEN SAHARA: 79 DODEN Bouw zeker van 45-urenweek Felle aanval op waarnemend burgemeester van Goes gelanceerd Nederlandse vrouw onder slachtoffers CONFERENTIE IN EVIAN OP 20 MEI Eerste Ambonezen naar Indonesië vertrokken BELGISCHE REGERING KRIJGT VERTROUWEN ZWITSERSE PROFESSOR VLOOG MAR PATIËNT IN HEERENVEEN Vandaag gesprek over Laos Vand aag... 204e jaargang - no. Ill Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 12 mei 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546,adv.3847/3643; Middelburg,Markt 51,tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv.2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 5140 (b.g.g. red.7853, adv.5213); Oostburg, tel.2395;Temeuzentel, 2116; Zierikzee red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Franse Superstar explodeerde boven woestijn Een vliegtuig van de Franse luchtvaartmaatschappij „Air Fran ce", met een bemanning van negen koppen en negenenzestig passagiers aan boord, is op weg van Brazzaville via Bangui naar Lamy en Marseille dinsdagnacht in de Lybische woestijn neer gestort. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Onder de slachtoffers is van geboorte Nederlandse mevrouw Corbel-Bijlsma. Mevrouw Corbel vond de dood tezamen met haar Franse echt genoot, die als technicus bij het Franse leger in Noord-Afrilca was gestationeerd, en hun twee jonge kinderen. Laatste bericht „Alles wel" Veertien van de passagiers waren kinderen. De oorzaak van het onge luk is nog niet bekend. De 27-Jarige stewardess zou de vol gende maand in het huwelijk treden. De 40-jarige piloot Robert Bouchier was een van de toppiloten van de „Air France". Zijn laatste boodschap luidde: „Alles wel aan boord". Het toestel was een „Lockheed Su perstar", een verbeterde versie van de Superconstellation, speciaal ont- De conferentie tussen delega ties van de Franse regering en het Algerijnse bevrijdingsfront zullen op 20 mei in Evian in de Franse Alpen beginnen. Dit is in een te Parijs uitgegeven offi cieel communiqué meegedeeld. De Franse delegatie zal worden ge leid door de minister van staat voor Algerijnse zaken Louis Joxe. De Al gerijnse delegatie staat waarschijn lijk onder leiding van de minister van buitenlandse zaken in de voor lopige regering, Belkaceni Krim. In Tunis, de zetel van de voorlopige re gering, is eveneens een communiqué uitgegeven waarin het begin van de besprekingen op 20 mei wordt be- Van het centraal station in Amster dam is gisterochtend een groep van 41 Ambonezen (6 families en 1 on gehuwde) uit het woonoord Medem- blik naar Genua vertrokken, waar de terugreis per schip naar Indonesië begint. Het zijn de eerste Ambonezen, die sinds vijf jaar naar Indonesië te rugkeren. De repatriëring van deze uit de groep van 280 volgelingen van de Ambone- zenleider S. Siwalette, komt geheel voor rekening van de Nederlandse re gering, die zich ook voor de eventuele terugreis garant heeft gesteld, indien de Indonesische autoriteiten de 15 volwassenen en 26 kinderen in Tand jong Priok mocht weigeren. Indien de repatriëring slaagt vertrekt begin juni de tweede groep, waarvan de heer Siwalette zelf ook deel zal uit maken. Foto: staand op het perron, neemt de heer Siwalette afscheid van een aantal jeugdige leden van de eerste vertrekkende groep. worpen voor lange-afstandsvluchten. De Superstar heeft een kruissnel heid van ruim 500 km per uur. De machine is waarscnijnlijk geëx plodeerd toen de piloot het in een noodlanding aan de grond trachtte te zetten. Het gehele toestel vloog uit elkaar. De stoffelijke overschot ten waren afschuwelijk verminkt. Geen noodsein Deskundigen vonden het zonderling, dat de zeer ervaren piloot zelfs niet heeft getracht een noodsein uit te zenden, toen hij bemerkte, dat er iets verkeerd giug. Men nam aan, dat alles zo snel in zijn werk is gegaan, dat de bemanning, van negen kop pen, volkomen werd verrast. Na een tweedaags debat over de re. van minister-president Lefèvre heeft de Belgische senaat woensdagavond met 121 tegen 32 stemmen en 13 ont houdingen zijn vertrouwen in de re gering uitgesproken. De vorige week vrijdag kreeg de nieuwe Belgische regering reeds het vertrouwen van de kamer van volks vertegenwoordigers, die een motie van vertrouwen na de debatten over de regeringsverklaring met grote meerderheid 147 tegen 38 stem men en 15 onthoudingen goedkeur de. Streefdatum 5 juni Beslissing op korte termijn (Van onze Haagse redactie) Het ïs thans zo goed als zeker, dat de 45-urige werkweek in het bouwbedrijf wordt inge voerd. Tijdens een woensdag middag gehouden bespreking van de staatssecretaris van so ciale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolviuk, het college van rijksbemiddelaars en de looncommissie van de Stichting van de Arbeid met de vertegen woordigers van werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf hebben laatstgenoemden een aantal maatregelen naar voren gebracht, die tot produktivï- teitsverhoging zullen kunnen leiden. Zoals bekend had de regering zich op het standpunt gesteld, dat het treffen van positieve maatregelen door haar als een voorwaarde werd beschouwd om tot intrekking te kun nen overgaan van de op 18 april aan het college van rijksbemiddelaars gegeven algemene aanwijzing, die verhinderde een bekorting van 'de werktijd tot minder dan 46.5 uur. Volgens een na de bespreking uitge geven communiqué heeft de Stich ting van de Arbeid inmiddels tot in trekking van deze algemene aanwij-, zing geadviseerd en zal de regering dit in overweging nemen. Het bouwbedrijf heeft als streefda tum voor de invoering van de 45- urige werkweek gesteld maandag 5 juni. De maatregelen, die de beoogde produktiviteitsverhoging moeten realiseren, komen volgens het communiqué onder meer neer op: a. Het uitschakelen van aan- en afloopverliezen. b. Het doorwerken tijdens de wintermaanden door middel van het aanbrengen van licht installaties. c. Het beperken van vorstverlet. Vandaag (vrijdag) wordt iu de mi nisterraad over de arbeidstijdverkor ting gesproken. Vóór maandag kan de regering sbeslissing over de trekking van de aanwijzing bekend zijn, waarna het college van rijks- bemiddelaars de beslissing over de 45-urige werkweek in het bouwbe drijf kan nemen. Silvana Mangano heeft dochter De Italiaanse filmspeelster Silvana Mangano, bekend om haar rol in een van haar eerste films „Bitte re Rijst", heeft woensdag het le ven geschonken aan haar vierde kind, een meisje. De baby, Francisca genaamd, woog ruim 6 pond. „Miss" Mangano is de vrouw van de Italiaanse film maker Dïno de Laurentiis. Het paar had reeds twee meisjes en één jongen. Politiek debat E.E.G. uitgesteld Een teleurgesteld Europees parle ment heeft woensdagochtend het voorgenomen debat over de politieke samenwerking van de zes E.E.G.- ianden uitgesteld tot in juni. In de plaats van het debat, dat het hoogte- Eunt van de meizitting in Straats- urg had moeten worden, werd een verklaring van de politieke commis sie der assemblee voorgelezen, waar in wordt gezegd, dat het uitstel van de tweede topconferentie der zes re geringsleiders diepe teleurstelling heeft verwekt. Door dit uitstel was de basis onder het Europese parlementaire debat in feite weggevallen. Hemelvaartsdag kil, maar toch vrij druk De Hemelvaartsdag is dit jaar s 1 op traditionele wyze doorge- bracht met geraas en geblaas van paardesport, andere wed- strijden, marsen, drumband-, s fanfare- en harmonieconcour- al sen. Behalve de daaraan deelne- H mende duizenden de de toe- schouwende en luisterende tienduizenden bleef zeker half §i Nederland aan de haardsteden gekluisterd. Men keek mis- troostig naar de intocht der H ijsheiligen, die de polaire win- den duchtig door het jonge groen lieten razen en hier en daar koude prikkelregen strooiden. Toch waren er nog vele dap- peren, die do elementen trot- seerden en tochtjes onderna- H men. Uit steekproeven bleek, dat de „Efteling" bij Kaats- li euvel toch nog 15.000 bezoe- M kers trok, het Nederlandse Openluchtmuseum bij Arnjiein 4000 en het Haagse „Maduro- dam" 10.000. In Rotterdam §r. „stond vooral de „Euromast" in de publieke belangstelling en joeg 4000 bezoekers met snelle liften omhoog. Diergaarde Blijdorp trok 10.000 bezoekers, iets meer dan op een normale zondag. In Amsterdam was H het niet drukker dan op een normale zondag. Artis trok p toch nog 13.000, ofwel 9000 p „apieskijkers" meer, dan nor- maal. p Zeer dapperen trokken naar H badplaatsen als Zandvoort en Scheveningen. In de ochtend- §1 uren moesten de busdiensten Amsterdam-Zandvoort zelfs verdubbeld worden. De Sche- H veningse boulevard trok ook nog vrij veel bezoek, maar het s is een open vraag of al die ril- lende lieden er wel echt plezier in hadden. Schiphol had geen H drukke zondag ondanks de H 12.500 nieuwsgierigen, die door de poorten trokken. De hotel- li lerie heeft de Hemelvaartsdag M met een matige bezetting door at gebracht. Woensdagmiddag is de 70-jarige prof. dr. W. Loeffler uit. Zurich, medicus van Europese vermaardheid, met gro. te spoed van Schiphol per Alouette- helikopter van de koninklijke lucht macht naar het ziekenhuis in Heeren veen gebracht, teneinde daar consult uit te brengen over een ernstig zieke patient. De Zwitserse hoogleraar, verbonden aan de universiteit van Ziirich arri veerde kort voor het middaguur met het K.L.M.-lijntoestel uit Zürich en werd op Schiphol begroet door de huisarts C. H. W. Heusdens uit Steen- wijk, die zijn hulp had ingeroepen. In Genève begint vandaag de veertien-mogendhedenconfe- rentie over Laos. De delegatie van de rechtse re gering van Laos zal onder lei ding staan van generaal Phoe- mi Nosavan, doch de regering heeft doen weten dat zij alleen aan de besprekingen in Genève zal deelnemen als in geheel Laos het vuren werkelijk is ge staakt. De Britse minister van buitenlandse zaken, Lord Home. die gistermiddag uit Londen naar Genève vertrok, kreeg vlak voor zijn vertrek bericht, dat prins Norodom Sihanoek, het staatshoofd van Cambodja, de con ferentie in Genève zal bijwonen. Kortgeleden had prins Sihanoek, die de initiatiefnemer voor de Geneefse Twintig meter verder stond de heli kopter gereed. Het oponthoud vergde slechts enkele minuten. De grensfor- maliteiten werden snel op het vlieg veld afgehandeld, waarna prof. Loeff ler en de Steenwijkse huisarts zich aan boord van de helikopter begaven. Beiden kregen een helm op. Het toe stel verhief zich langzaam en zette koers naar Heerenveen, waar het op het sportpark landde. Per auto wer den de twee passagiers toen naar het ziekenhuis gebracht. Tevoren had dokter Heusdens op Schiphol verteld, dat de patient een vooraanstaande Nederlander van cir ca 40 jaar is. De aard van de ziekt® wenste dokter Heusdens niet te ont hullen. „Maar prof. Loeffler is de eni ge man ter wereld, die er iets van af weet", zei hij. ,.Ik zelf ben niet de arts, die de patiënt behandelt, maar een vriend van hem". Fotoprof, dr, W, Loeffler hij aan komst op een sportveld in Heeren veen. Naast hem met tas de huisarts C. A. W. Heusdens uit Steenwijk. conferentie is geweest, doen weten zich van de conferentie te zullen distantiëren. Van diplomatieke zijde wordt verno men dat oost en west het er over het algemeen over eens zijn, dat Laos een soevereine, onafhankelijke staat moet zijn, die in de koude oorlog niet met een der beide blokken ver bonden is. Het zal echter niet een voudig zijn, dit doel aan de conferen tietafel te verwezenlijken. De landen die aan de conferentie deelnemen, zijn Birma, Cambodja. Canada, China, Noord-Vietnam', Zuid-Vietnam, Frankrijk, India, Laos, Polen, Thailand, de Sowjet- Unie, Engeland en de Verenigde Staten. VERHITTE DISCUSSIES IN BEGROTINGSZITTING Fractieleiders hadden veel waardering voor beleid van college van b. en w. Tijdens de behandeling van de begroting voor 1961 van de gemeente Goes heeft het raadslid J. H. Roose (k.v.p.) een felle aanval gelanceerd op het college van b. en w. en met name op de raadsvoorzitter, waarnemend- burgemeester dr. J. W. Noteboom. „Dit college heeft zich niet kunnen ontworstelen aan de sfeer van zijn samenstelling. Daardoor is het een debacle geworden", aldus de heer Roose. Over de burgemeester merkte hij op: „Zakelijk heeft hij gefaald in Goes. Inplaats van een krachtige con structieve houding aan te nemen, heeft de burgemeester zich niet ont trokken aan de destructieve invloeden. De spanningen zijn niet vermin derd, maar nemen nog steeds toe. Nog is de gemeente niet aan zijn diepte punt", vervolgde de heer Roose. Aan het slot- van zijn rede nodigde hij de burgemeester nit „spoedig en vrijwillig te verdwijnen". Lijnrecht in tegenstelling tot de woorden van de heer Roose stonden de verklaringen van de overige fractieleiders. Zij prezen het college voor het gevoerde beleid en zegden het in alle opzichten hun steun toe. Scherp laakten en kele raadsleden de uitlatingen van de K.V.P.-woordvoerder. „De heer Roose begint een rancuneus en gevaarlijk mens te worden", riep de heer M. Loeve (a r.) uit en de heer Ph. Haverhoek (p.v.d.a.) zei er dit van: „Dit is geen loyale oppositie. Deze uitlatingen van de heer Roose zijn meer dan grof". De burgemeester zei „onaangenaam getroffen" te zijn door de uitval van de heer Roose. Er werden tijdens de woensdagmid dag' en -avond gehouden begrotings zitting verscheidene zaken aangesne den, die min of meer verband hielden met de gezagscrisis van vorig jaar in Goes. „De jaarwedde van de vroe gere burgemeester, naast die van de waarnemend-burgemeester, drukt zwaar op de begroting, meende de heer Haverhoek. „Ligt het niet op de weg van de raad om de minister van binnenlandse zaken te vragen het bedrag voor zijn rekening te ne men?" wilde hij weten. Dit raadslid was voorts van mening, dat het wel wat lang duurt voordat binnenland se zaken een beslissing neemt inzake de vroegere burgemeester. De heer N. E. van Santé (v.v.d.) was van oor deel, dat spoedig een beslissing ge nomen dient tc worden inzake de vervulling van het burgemeesters ambt in Goes. De heer M. Loeve (a.r.) daarentegen sprak de hoop uit, dat de heer Noteboom nog enige tijd leiding zou geven aan de gemeente Goes. In antwoord op de vragen en op merkingen over de vervulling van het burgemeesterschap in Goes, verklaarde burgemeester Note boom, dat het in het belang van de gemeente is, dat zo spoedig mogelijk een normale situatie te rugkeert en Goes weer een „eigen" burgemeester heeft. „De situatie is echter niet zo, dat daarin op korte termijn kan wor den voorzien", deelde hij mede. Hij zei voorts, dat het onderzoek naar de vorige burgemeester is afgesloten. Er kan nu een beslis sing worden genomen door bin nenlandse zaken, merkte hij op. Nader ging de raadsvoorzitter in-op de salariëring. Hij was het met de heer Haverhoek eens. dat twee bur- gemeesterswedden zwaar drukken op de begroting. Hij achtte het niet waarschijnlijk, dat binnenlandse za- volledig burgemeesterssalaris voor zijn rekening zou nemen. De ge meente moet nu een groot bedrag uittrekken, maar de oorzaak ligt be paald niet bij mij!" aldus de heer No teboom. „Om de verhaaltjes de kop in te trekken als 'zou ik nog zoveel geld overhouden aan deze waarne ming, wil ik hier verklaren, dat de extra inkomsten uit dit burgemees terschap hogere uitgaven vergen. Iedere maand langer in Goes, kost mij geld, tenzij de inspecteur van belasting mij reductie wil geven", zei hij. Bewondering Als eerste van de fractieleiders voer de de heer Haverhoek (p.v.d.a.) het woord, die verklaarde het in grote lijnen met de begroting eens te zjjn. Namens zijn fractie gaf hij uiting aan zijn bewondering voor het col lege van b. en w., dat al vele moei de steun van onze fractie rekenen'', verzekerde hij het college. De heer Roose bleek daar anders over te denken. Weliswaar zag hij in de begroting wel enige lichtpunten, maar het beleid van het college noemde hij zonder meer een „de bacle". „De verliezen en de nadelen, waarvoor de gemeente gespaard had kunnen worden, leveren aan directe schade een bedrag op van zeven cijfers", zei hij. „Met het „klein goed" is de ene fout op de andere gestapeld. Met dit college is het uitgesloten de zakelijke belangen van de gemeente op normale wijze te behandelen". Uitvoerig ging deze spreker ook in op het personeelsbe leid. Hij zei zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat b. en w. met het promotiebeleid niet altijd van zuivere normen waren uitge gaan. „De verhoudingen zijn kapot". Vele bekwame en trouwe dienaren van de gemeente is deze toestand onhoudbaar", merkte hij op. Hij zei voorts, dat hij diep was ge- friefd door het „borrelvernaal" van e burgemeester in de vorige raads- (Zie slot pag. 2 kol. 5 ...bestaat het St. Antoniusge- m sticht te Oost burg 75 jaar. M ...wordt de bekende Vlaamse M landschap-, figuur- en stilleven- schilder Albert Saverijns te Deinze, 75 jaar. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniif

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1