PAGIM „Goed Handwerk" bestaat 10 jaar Oproep van Ned. Huishoudraad GOED GEKLEED GAAN VRIJDAG 12 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TER STIMULERING VAN HET SCHONE NAALDWERK Belangstelling voor handwerken is nog steeds groeiend (Van onze redactrice) Heeft de Nederlandse vrouw nog wel daadwerkelijke belang stelling voor het goede hand werk in deze moderne tijd, waarin mode en kunstnijver heid haar een overvloed aan fraaie en steeds nieuwe zaken bieden? Is zij dermate gegrepen door de rusteloosheid van deze tijd dat zij het geduld niet meer kan opbrengen om met naald en draad te werken of heeft zij integendeel juist in deze tijd van mechanisatie en techniek er meer dan ooit behoefte aan, iets met de handen te wroch ten? Dat laatste is de stellige "over tuiging van mevrouw M. Ban- ning-Hoek te Den Haag, voor zitster van de Stichting Goed Handwerk die dit jaar het tien jarig bestaan viert. „De belang stelling voor Goed Handwerk is altijd groot geweest eij groeit nog steeds, vooral van do zijde der oudere dames. De jon ge vrouwen hebben helaas vaak weinig tijd", zegt mevrouw Banning, die al verscheidene ja ren het voorzitsterschap van de stichting bekleedt en de (nog prille) historie van Goed Hand werk dan ook van zeer nabij heeft meegemaakt. Die historie begon tien jaar geleden la de redactiekamer van „Ons Ge zin", maandblad van do commissie voor huishoudelijke en gezinsvoor lichting. Oprichter was de toen malige hoofdredactrice van dit blad, mevrouw M. E. II. Sandberg-Geis- wpit van der Netten die als eerste .begreep dat een dergelijke stichting nodig was, en haar plan met veel energie en enthousiasme heeft we ten te verwezenlijken. De onlangs overleden oprichtster van de stich ting was anderhalf jaar voorzitster, en daarna ere-voorzitster. Twee doelstellingen had de stich ting: men wilde tén eerste het hand werk in Nederland op hoger peil brengen door het ontwikkelen van de kunstzin, en tevens wilde men de verkoop van goede en verantwoor de handwerken bevorderen. Met de ze twee uitgangspunten is Goed Handwerk dan in mei 1951 gestart en het werd al gauw duidelijk, dat de oprichting van de stichting niet overbodig was! Eij de eerste keu- rin, die voorafging aan de eerste tentoonstelling in Den Haag in 1951, bleek al dadelijk dat er in die tijd in ons land niet zo bijzonder fraai werd gehandwerkt: ongeveer 75% van de ingezonden handwerken moest worden teruggestuurd... Het bleek wel duidelijk, dat er be. hoefte bestond aan cursussen in stof- versieren en in diverse oude en nieu we handwerktechnieken en sedert die beginperiode zijn in verschillende plaatsen in Nederland, vooral in de grote steden, dergelijke cursussen gegeven. Een taak, die in de kleine re plaatsen en op het platteland werd overgenomen door de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen die ook een warm hart heeft voor het goede handwerk! De bond gaf een serie goede Nederlandse hand boekjes met verschillende technie ken, en een serie platen met voor beelden naar oude merklappen uit. Bibliotheek Intussen begon de stichting Goed Handwerk zelf met het samenstellen van een handwerkboeken-bibliotheek, waarin in de loop der jaren een groot aantal Nederlandse en buiten landse exemplaren zijn opgenomen, die door leden van de Stichting tegen een kleine vergoeding kunnen worden geleend. En om de stichting meer bekendheid te geven, werden voor vrouwenverenigingen causerieën en Advertentie begint met nylons lezingen gehouden, waarbij dan een aantal handwerken werd getoond uit ee nzogenaamde „toonkoffer". De belangstelling voor Goed Handwerk geeft het bestuur ze ker geen reden tot klagen! Zoals mevrouw Banning reeds zei vooral oudere dames hebben hart voor het goede handwerk, jon gere vrouwen hebben vaak wei nig tijd. En vrouwen die veelvul dig naar de televisie kijken, ko men uiteraard ook niet tot hand werken: kijken en breien gaat nog wel, maar kijken en bordu ren is een onmogelijke combina tie! „Maar hopenlijk zal de kor tere werkweek ook nog wel een gunstige invloed krijgen op de beoefening van het goede hand werk; er komt immers meer ge legenheid tot vrijetijdsbesteding", meent mevrouw Banning, die ook zogenaamde voorgewerkte handwer ken. Deze handwerken worden gele verd met beschrijving, borduurzijde en patroon. Wat voor soort technieken belang stellende handwerksters aan de stichting vragen? „Jonge vrouwen vragen meestal om een ontwerp dat niet al te veel tijd in beslag neemt en in een redelijke tijd klaar kan zijn", zegt de voorzitster. „Oudere dames hebben meer interesse in de moeilijker technieken, het werkstuk mag gerust wat omvangrijk zijn. En vooral het ouderwetse kruissteekje is weer in trek gekomen; er worden veel wandlappen en zogenaamde „uithangborden" in deze techniek gemaakt. In moderne interieurs doen die het dan ook bijzonder aardig, vooral de Oudhollandse voorstellin gen in zwart en wit." Om de twee jaar houdt Goed Handwerk een grote tentoonstel ling van fraaie handwerken, en die tentoonstellingen zij voor de stichtig telkens weer hoogtepun ten. Er zijn op dergelijke expo sities dan ook bijzonder fraaie nog even (en mét genoegen!) kan aanstippen dal ook de teen ager heus wel belangstelling heeft voor de schone kunst van het handwerken. „Toen in 1957 'n wedstrijd voor teenagers werd gehouden, was dat duidelijk te merken". Dat was de wedstrijd, die indertijd gehouden werd onder het motto „Teenagers maken iets voor hun eigen kamer" en die een groot suc ces werd. Verscheidene teenagers zonden zelfgemaakte wandlappen in en de resultaten van deze kunstzin nige strijd waren wel van dien aard dat er geen reden tot ongerustheid hoeft te heersen over een vermeend gebrek aan belangstelling van de jeugd voor deze tak van handen arbeid. Kruissteekjemodern In de loop der jaren heeft het be stuur van Goed Handwerk telkens weer gemerkt, dat er maar weinig vrouwen zijn die zelf haar borduur werk kunnen ontwerpen. Daarom heeft de stichting in 1954 een be gin gemaakt met het uitgeven van Het embleem van de Stichting Goed Handwerk: voor vele liefhebsters van de handiverkkunst is dit tijdens de afgelopen tien jaar een vertrouwd beeld geworden. staaltjes van kunstnaaldwerk te bewonderen en de belangstelling is altijd groot. Vorig jaar had die grote expositie plaats in het „Huis van Looy" te Haarlem. „Eigenlijk beschouwen we die als onze jubileumtentoonstelling", zegt mevrouw mevrouw Banning. Géén jubileum zonder toekomstplan nen en wensen! Ook de stichting Goed Handwerk maakt geen uitzon dering op deze regel. Zij wenst zich onder meer nog meer goede mede werksters die moderne ontwerpen kunnen maken; voorts een eigen ka mer, liefst voor secretariaat, biblio theek, toonkoffers en zo mogelijk ook voor de handwerken. Ook zou men graag meer contact met de le de nen van de leden onderling zien, bijvoorbeeld door het oprichten van zogenaamde „handwerkkringen". Een eigen blad met goede voorbeel den en patronen, meer kinderhand- werken alsmede geregelde uitgaven van handwerkboekjes in diverse technieken met illustraties van be- staade handwerken heeft de stich ting eveneens op haar lijstje van toekomstplannen en wensen staan. „Onze doelstellingen het op ho ger peil brengen van liet handwerk in Nederland, en het bevorderen van de verkoop van góede en verant woorde handwerken klinken wel licht wat nuchter", zegt mevrouw Banning. „Maar vóór alles willen we Advertentie j MAÏZENA DU RYEA maakt Uw groenten zo lekker. in deze gemechaniseerde tijd de vrouw, het jonge meisje en het kind in Nederland weer aan het hand werken krijgen en hen in staat stellen, iets moois te maken". Om dit doel te bereiken, staat Goed Handwerk waarvan het corres- pondentie.adres Sonderdankstraat 39 te Den Haag is steeds klaar met hulp en advies. Onder het motto van de stichting: ,.Maak eens iets moois met naald en draad. Goed Handwerk geeft U daarbij raad!" Gezinsvraagstukken in gesprek „op hoog niveau" Op uitnodiging van de Nederlandse regering zal een aantal ministers en staatssecretarissen van Europese landen op 15 en 16 mei in Den Haag bijeenkomen, om informeel van ge dachten te wisselen over de maat schappelijke aanpassing van het ge zin aan de veranderende levensom standigheden als gevolg van de in dustrialisatie en mechanisatie. Gast vrouw zal zijn de Nederlandse mi nister van maatschappelijk werk, mej dr. M. Klompé; ministers en staatssecretarissen uit België, Frank rijk. Italië, Luxemburg, Oostenrijk, Engeland, West-Duitsland en Zwit serland zullen deelnemen aan de con ferentie. Dit informeel ministerberaad over gezinsvraagstukken is ontstaan uit een internationaal contact ter gele genheid van het in 1959 in Wenen gehouden congres van de Union In ternationale des Organismes Fa- miliaux. Men heeft toen besloten, dit informeel contact periodiek voort te zetten, opdat alle maatregelen ter bescherming van het gezin onderling kunnen worden vergeleken. Op deze manier hoopt men tot verbetering te komen en de maatregelen zo nodig internationaal op elkaar af te stem men. Vooral die facetten van de mo derne samenleving welke het gezin zouden kunnen bedreigen, hebben de aandacht; men besprak bijvoorbeeld tijdens een vorig jaar in Parijs ge houden conferentie de morele bedrei ging van het gezin door slechte lec tuur, slechte films e.d. Parijse mannequinwereld: géén vie en rose".... Het leven in de Parijse mode- M H wereld is op het ogenblik aller- minst „la vie en rose"! De ■mannequins in de Franse hoofdstad voelen zich ernstig belaagd door de steeds groter wordende buitenlandse con- H currentie in haar vak, en even- n als haar Italiaanse collega's dat enkele seizoenen terug de- den, hebben zij de strijd aan- gebonden tegen „de lastige in- H dringsters. die alle goede j§ m baantjes in de wacht slepen m en nooit belasting betalen". Aanvoerster van deze campag- H »te is Lucky, de beroemde vroe- gere ster-mannequin van Dior, ~-= die tegenwoordig een bloeiende school-voor-mannequins drijft j| ee en bovendien een bemiddelings- rr H bureau voor mannequins en fo- m tomodeXlen heeft. De strijd is zo hevig dat Fran- se mannequins die in New York Parijse modecreaties to- H nen, dreigende telefoontjes en M brieven krijgen. En in de Pa- rijse kleedkamers verdwijnen op beslissende ogenblikken dc toiletkoffertjes van de buiten- ee js landse mannequins, waardoor de dames uiteraard bijsonder gehandicapt zijn in haar werk.. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Voor medewerking gezinsenquêtes De Nederlaudse Huishoudraad die onvermoeibaar op de bres staat voor de belangen van de Nederlandse huisvrouw, houdt sedert 1955 regelmatig enquêtes om de mening van die Nederlandse huisvrouw zo goed en nauw keurig mogelijk te kunnen weergeven. „Consumentenpeïlingen" noemt de N.H.R. deze enquêtes die, al naar het onderwerp, soms onder tweehonderd, maar ook wel onder tweeduizend huisvrouwen worden gehouden. In haar laatste „Maandelijkse Mededelingen" vermeldt de N.H.R., dat deze on derzoekingen van zeer grote waarde zijn gebleken om de problemen In de diverse soorten huishoudingen te leren kennen en deze zo goed moge lijk door te geven en te bepleiten. Daartoe worden jaarlijks honderden vragenformulieren uitgezonden, en meer dan negentig procent van de aangeschreven huisvrouwen zendt antwoorden in: men kan dus gerust van een zeer waardevol resultaat spreken. Teneinde van de diverse meningen een zo juist mogelijk beeld le krij gen, is het nodig dat bij het organi seren van zo'n enquête alle geledin gen van de Nederlandse bevolking meedoen: huisvrouwen met grote zowel als met kleine gezinnen, van stad en van platteland, jongere en oudere huisvrouwen. Al deze groe pen moeten voor de enquêtes wor den aangeschreven in dezelfde ver houdingen waarin ze in de Neder landse samenleving voorkomen: dit betekent om een voorbeeld te noemen dat altijd ongeveer tach tig procent van de aangeschreven huisgezinnen een inkomen onder de vijfhonderd gulden in de maand moet hebben en dat meer dan 25% van de aangeschreven huisvrouwen vóór 1900 moet zijn veboren. Omdat er steeds meer verzoeken bij de Huishoudraad binnenko men, moet het enquêtewerk ech ter worden uitgebreid, en er komt dus automatisch behoefte aan meer meewerkende huisvrou wen. Twee bepaalde groepen vooral hebben aanvulling nodig: de groep van huisvrouwen jonger dan 30 jaar, met gezinnen van twee a drie personen en een ge zinsinkomen dat beneden f 500 per maand of f 125 per week ligt. èn de groep van huisvrouwen ouder dan 50 jaar, met gezin nen van twee a drie personen en een gezinsinkomen beneden de f 500 per maand of f 125 per week. „Wie meldt zich: doet U het zelf of hebt U kennissen en familieleden die hieraan willen meewerken?" zo vraagt de Nederlandse Huishoud raad, en zij voegt aan deze vraag nog de mededeling toe, dat men niet vaker dan hoogstens drie maal per jaar een formulier met vragen over huishoudelijke aangelegenheden ter beantwoording krijgt voorgelegd. Huisvrouwen die aan deze enquêtes van de N.H.R. willen medewerken, kunnen zich schriftelijk aanmelden aan het bureau van de Nederlandse Huishoudraad, Anna Paulownaplein 7 te Den Haag. Behalve naam, adres, plaats en geboortejaar dienen de gegadigden ook nog te vermelden, of zij lid zijn van een vrouwenorga nisatie en zo ja: yan welke. Milkshakebestaat al duizenden jaren Het hedendaagse drankje dat M „milkshake" wordt genoemd, M en nu zelfs al kant-en-klaar in een zakje te koop is, blijkt niet zo nieuw te zijn als men sou denken! Duizenden jaren gele- j| H den kende men namelijk de M milkshake ook al, alleen waren de bestanddelen iets verschil- lend van ons modern melk- drankje. De oude Scythen bij- e; voorbeeld maakten milkshakes van paardeinelk enpaarde- M bloed! Om fit te blijven... De Grieken en Romeinen ken- den de milkshake ook al; hun §1 recept om fit te blijvenran- m zige boter vindt niemand lek- H her, maar in de middeleeuwen schijnt men er dol op te zijn geiceest. Vooral in Friesland, ee Ierland en Schotland hield men van dit voedingsmiddel met een §f wat uitzonderlijk smaakje. De boter werd verpakt in potten en vazen, dit vaatwerk liet men s in het moeras zakken en na minstens een jaar was de bo- m ter zo ranzig geworden als n maar mogelijk was. En dan traden de liefhebbers aan voor een smulpartij... In Ierland is Ie onlangs nog zulke moerasboter gevondenHet was een witte, puimsteenachtige massa ge- Ëe voorden en ranzig was de boter H «iet meer, zodat het voedings- middel zijn beste tijd had ge- had... naar middeleeuwse be- gryppen dan altijd iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Advertentie Want de o.b.-methode is.beter om de volgende redenen: o.b. geeft Onmerkbare Bescherming: c.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet, ziet men niet. Gemakkelijke toepassing; Bii o.b. tampons heeft men geen schuif- koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan,.baden enz. Onopvallend: o.b.tamponskunnenzichnietaftekenen onder dunne, nauwsluitende kleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek In Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond, dat de o.b. methode aan alia eisen van 8e moderne hygiëne voldoet. tampons de moderne hygiëne- Per pakje van 10 tampons voldoende voor maandelijks gebruik- -~ Normaal f 1.-. Speciaal f 1.25 GRATIS™"- Aan Drogerijen Mij, Mijdrecht Gelieve mij in discrete blanco envelop te 5 zenden gratis en franco, uw uitvoerige. I geïllustreerde brochure met proefpakje I o.b. tampons. 1 Naam StraatJ I Woonplaats g Rozenwater is bij de schoonheidsverzor ging echt het manusje-van-alles: het kan gebruikt worden als gezichtslotion en bet is vooral ideaal voor het maken van oog- compressen. Wie 's avonds tijdens een uit gangetje met heldere blik wereld wil inkijken, neme 's middags een kwartier tje rust met op de oogleden een paar in rozenwater gedrenkte proppen watten. En wie het als gezichtslotion niet „sterk" genoeg vindt, kan de werking van rozen water wat intensiveren door er een paar druppeltjes kamferepiritus bij te doen. Het no-iron overhemd heeft een wel haast ideale gedaante bereikt: het kan gekookt worden, zelfs gechloord, en dan nóg behoudt het zijn specifieke eigen schappen. Maar soms komt het overhemd na het koken toch min of meer gekreu keld uit de wasketel, en dat komt dan meestal doordat die wasketel te vol is geweest. Heeft men dus een grote was en dientengevolge een bijna propvolle ketel, dan kunnen no-iron spullen beter afzonderlijk worden gekookt, in een sopje waarin ze de „ruimte" hebben. Want als no-iron goed kan „zwemmen", om het zo maar eens te noemen, krijgt het aan zienlijk minder kreukels. Dan ozcuto C iet ozoutv Een brief van een bezorgde lezeres doet mij even met de ogen Knip peren. Niet vanwege het begin, hoewel zij een zienswijze onthult die het schrijven van een wekelijkse ko lom tot een maatschappelijke plicht verheft. „Nu kom ik eens met een brief, maar ook géén kritiek, hoor: niets dan lof voor de wijze waarop U sommige problemen onder de aandacht brengt, en wel getuigend van een grote naas tenliefde". Ik meen dat een en ander niet meer dan mijn eenvoudige plicht is. en lees dan belangstellend verder: „Het is zo heerlijk dat U zovelen kunt bereiken, en daarmede iets goeds kunt verrich ten. want dat is het juist wat óns zo ontbreekt. Je voelt je vaak zo alleen staan, onbereikbaar voor velen, met andere woorden: soms vechtend te gen de bierkaai". Hier heeft deze briefschrijfster in derdaad een van de belangrijke func ties van een dagblad onderstreept. Het is niet zuiver en alleen een le vensgroot aanplakbiljet vol actuali teiten; het heeft tegelijkertijd de plicht gevoelens, meningen, ideeën te vertolken, een stem te zijn voor allen die geen stem hebben- Feitelijk is dat, in het groot gezien, de eeuwen door de dure plicht ge weest van ieder, die een pen op pa pier zette. En het is daarom ooft niet verwonderlijk dat, naast de bouwwer ken, voornamelijk de geschriften de tijd hebben getrotseerd. Zij waren dikwijls de werkelijke essentie van hun tijd, de enige stem die door de eeuwen niet tot zwijgen kon gebracht worden. Onze briefschrijfster bedoelt het alles zo geweldig niet, maar waar zij op een nog altijd actu ele misstand wijzen wil, doet zij dat heel origineel door een zin die mij, zoals gezegd, even met de ogen doet knipperen: „Het is weer voorjaar met alle narig heid van dien". Dit is op het eerste gezicht wel een heel ongebruikelijke combinatie, en vermoedelijk gaan de gedachten bij het lezen ex-van aller eerst uit naar periodieke narigheden als de schoonmaak. Zij heeft echter niet dé huishouding, die een privé-aangelegenheid is, op het oog, maar datgene wat ons aller gemeenschappelijk domein is: de ont luikende natuur. „De jongens lopen nu al voortdurend met katapulten en pijl-en-boog, in groepen of apart op vogels te schie ten. Dadelijk als er nesten met eieren komen, wordt er weer vernield, ge schoten, vertrapt of geplaagd wat zo mooi en lief is en dat zo rijk kan maken. Die kinderen zijn ook niet slecht; het is vaak verveling, zucht naar avon tuur of onvei'schilligheid ten opzichte van het dier. Die kinderen ftunt U ni^t zo gemakkelijk bereiken, even min als ik en zoveel anderen. Maar wél de ouders; die kunt U wol dege lijk bereiken met uw artikelen, en daar gaat het ook om. Alleen de ouders kunnen hun kinde ren voorgaan in liefde voor het dier, een beetje controle uitoefenen op hun schiet- en klimpartijen, en baldadig heid ten opzichte van de natuur. En als de ouders erop gewezen wor den helpt dit wel degelijk; het is ook vaak laksheid en gemakzucht van: laat-maar-gaan, of onwetendheid. Bij ouders en opvoeders die wat naden ken, zult U. zeker wat kunnen berei ken, daar ben ik van overtuigd: voor al als ze er nog eens extra met de neus op gedrukt worden". Ach lieve mevrouw: daar zit hem juist de kneep. Bij ouders en opvoeders die" nadenken behoef ik niets meer te bereiken, want die hebben op dit punt geen aansporing nodig. Ieder, die een klein beetje zijn ge zond verstand gebruikt zal om te be ginnen geen jeugdige zoons met ka tapult of pijl-êh-boog op de buiten wereld loslaten. Want nog afgedacht van het gevaar voor de vogels zijn dergelijke instrumenten een perma nente bedreiging in roekeloze handen. Het is niet genoeg om te schieten: cr moet ook iets geraakt worden. De voltreffer geeft het wapen pas zijn waarde en die voltreffer moet nog zo moeilijk mogelijk zijn. dat verheft het schieten pas tot sport. Daarom is een ruit die in scherven gaat nog slechts een amateurpresta tie. Nee, het raken van een vliegende vogel of een voorbijrennende kat, dat stempelt iemand pas tot schutter Dat het doelwit vaak gemist wordt, maar iets anders en kostbaar dere geraakt, is bij zulke jonge schutters gestadig te vrezen. Een met behoorlijke kracht weggeschoten steen of pijl kan verschrikkelijk let sel toebrengen: wee het arme "kleine oog dat toevallig geraakt wordt, een kans die werkelijk niet gering is. Het is daarom niet aan te nemen, dat ouders die nadenken het bezit van een katapult of een pijl en boog ook maar dulden. Niet alleen om het ge vaarlijke ervan, maar om de verant woordelijkheid die zij dragen ten op zichte van de slachtoffers." En afgezien van dat alles: verniel, zucht en moedwillige beschadiging van levende have zowel als van ma teriaal wordt door geen enkele ver standige ouder geduld, of het nu de eigen tuin. de planten in de eigen vensterbank, de eigen inventaris of de eigen schoolboeken betreft. Wij moeten dus wel tot de con clusie komen dat al die balda dige jonge vernielers met hun wapentuig géén verstandige, naden kende ouders getroffen hebben, maar meer het slag dat alles wel goed vindt zolang het kroost maar niet lastig is en een uur of wat van de vloer blijft. Daarom is de enige kans om die jeug dige schutters te bereiken de school: één verstandige bovenmeester is dui zend domme ouders te sterk. SASKLA,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17