Sunsilk DE KERKEN Protestanten worden in Angola zondebok öbiblB 'dit busje Vinolia toiletpoeder TRÉS CHIC PARFUM bij elke grote flacon shampoo PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer maatschappij AGITATIE TEGEN GODSDIENST IN RUSLAND DUURT VOORT IJSELMEERPOLDERS IN 2000 LAND ZONDER DORPEN y ais u schoenen^ koopt.. eist dan een merk,/ DE VERDWENEN MINIATUUR l Vb i VRIJDAG 12 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 21 Advertentie en de METHODISTEN MOETEN 'T ONTGELDEN Politiek van Amerika krijgt de schuld In het Geneefse weekblad La Vie Protestante houdt de hoofdredacteur Jean-Marc Chappuis zich met de vraag of de protestanten in de Por tugese kolonie Angola mis schien niet als zondebokken zullen moeten dienen. Vol gens een bericht van de Por tugese nieuwsdienst zouden namelijk de protestantse zen delingen, met name die van de „Evangelische kerk" (van de Amerikaanse Methodis ten-zending) wel eens verant- antwoordelijk kunnen wor den gesteld voor de onlusten inAngola. De protestanten in Angola tellen 700.000 zielen, op ongeveer 5 mil joen inwoners. De rooms-katho- lieken tellen J miljoen 800.000 ge lovigen, terwijl twee-en-een-half miljoen inwoners nog het heiden dom aanhangen. Chappuis tracht na te gaan waai de golf van anti-protestantisme vandaan komt. Het lijkt hem waarschijnlijk dat de internatio- Arnhemse kerkeraad geeft geen „arische doopbewijzen" Wie via Jordanië naar Israël reist, kan het daartoe vereiste vi sum slechts verkrijgen indien tot genoegen der Jordaanse autoritei ten kan worden aangetoond dat de reiziger „arisch" is. De cen trale kerkeraad van de hervorm de gemeente te Arnhem wenst aan het verstrekken van derge lijke bewijzen geen medewerking meer te verlenen. Hij heeft de wijkkerkeraden verzocht geen zo genaamde arische doopbewijzen meer af te geven. De Arnhemse kerkeraad zal trachten de Hervormde Synode tot een uitspraak op dit punt te bewegen. De Arnhemse kerke raad motiveert zijn besluit met de mededeling, dat de eis der Jor daanse autoriteiten getuigt van antisemitisme, waarmee de ker keraad zich niet kan verenigen. nale politieke toestand de voor naamste, zo niet de enige verkla ring van deze heftige ontwikke ling oplevert. De Portugese au toriteiten en de regeringsgezinde kringen in Angola zijn zeer te leurgesteld geweest, aan het be gin van maart, door een motie in de Veiligheidsraad. Vijandig „De heer Stevenson, vertegen woordiger van de Verenigde Sta ten aldus Chappuis „heeft het bestaan om met Ceylon, Gha na. de Verenigde Arabische Re publiek en de Sowjet-Unie, voor een motie te stemmen die de Por tugese regering voorschrijft de politieke structuur van Angola in een meer liberale zin te hervor men. Hoewel dit geen effect Bad, aangezien de meerderheid van de Veiligheidsraad zich in tegenge stelde zin heeft uitgesproken, heeft deze stem van de Ameri kaanse gedelegeerde heftige reac ties opgeroepen, vooral in Loean- da. Deze anti-Amerikaanse reac tie heeft een vijandige reactie te genover de zendingen van Ameri kaanse oorsprong, en dientenge volge tegenover de protestantse zendingen in het algemeen, kun nen meebrengen". „Maar de protestanten in Angola zullen niet de zondebokken kunnen worden van een volk dat de prooi is van politieke hartstochten. Want de internationale publieke opinie zal beslist niet de dupe zijn van een zo grove krijgslist". Al dus de mening van Jean-Marc Chappuis in La Vie Protestante. Voorlezer in ere hersteld in Urk De kerkeraad van de Gerefor meerde Kerk van Urk heeft be sloten weer een voorlezer in de eredienst in te schakelen. Ver moedelijk zo bericht Centraal Weekblad is hij niet de eerste en... ook niet de laatste, gezien de stemmen die van allerlei kan ten opgaan tegen de huidige ge reformeerde eredienst, die volgens het blad steeds meer het karak ter van een éénmanszaakje dreigt te krijgen. Liturgisch weekeinde in Rotterdam Van 19 tot 21 mei 1961 zal voor het eerst in Nederland in en rondom de Nieuwe Kerk aan de 's-Gravendijkwal 134 te Rotterdam een oecumenisch-litur- gisch weekeinde worden gehou den. Het programma vermeldt inlei dingen van de (Lutherse) Kir- chenrat dr. Karl Bernhard Ritter uit Marburg (onderwerp De li turgische dimensie), de (Angli- kaanse) father M. Gibbard uit Oxford (onderwerp Liturgie als verkondiging des woords) en de (hervormde) professor dr. A. F. N. Lekkerkerker uit Groningen (onderwerp Ruimtereis in de vele kerken). Deze inleidingen worden omlijst door gesprekken en getijde diensten. In het centrum staat de zondagmorgendienst onder lei ding van ds. W. Vos (liturg) en prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker. Voor degenen, die vrijdagavond reeds aanwezig kunnen zijn, wordt een bijbelmeditatie gehouden door father M. Gibbard voor degenen, die tot zondagavond kunnen blij ven, staat een beeldmeditatie door dr. K. B. Ritter op het program. Recente uitingen van anti-gods- dienstige propaganda in de Sow jet-Unie tonen dat de oproep van de Prawda (8 januari) om met meer tact tegenover de gelovigen op te treden en meer matiging te betrachten in de aanvallen op de kerken en de kerkelijke voor mannen alles behalve oprecht ge meend was. Een tekening in het satirische blad Iprokodil getiteld „Wanneer hun wegen samenkomen", bracht een orthodoxe priester, een r.-k. priester, een rabbi en een mo hammedaanse hadji "~in beeld, die grote bedragen aan „oude" pa pieren roebels bij zich hadden om die te wisselen tegen de nieuwe „zware" roebels. Zij het ook on bedoeld, suggereerde de spotprent hoe zeer het godsdienstig geloof in de Sowjet-Unie bloeiende is het geld kan niet anders dan de giften van de gelovigen voorstel len aangezien ae bezittingen van de kerk lang geleden werden ont eigend. Op 24 februari hield A. A. Ossi- pof. voorheen hoogleraar in de studie van het Oude Testament aan de theologische hogeschool te Leningrad, een radiocauserie waarin hij de heilige bron in het klooster van Zagorsk, een geliefd pelgrimsoord in de buurt van Moskou, belachelijk maakte, en beweerde dat de monniken profi teurs waren van het godsdienstig geloof. Van Ossipof, die de kerk tegen het einde van 1959 verliet, heeft men zich al vaak bediend om laster tegen de kerk te ver spreiden. TRANSPARANT STRUCTUURPLAN GEREED Satellietsteden, industrie en recreatie Bossen, groenstroken, stedelij ke bebouwing, recreatiegebie den en weinig of geen dorpen. Dat is het beeld van de Zuider zeepolders, wanneer die een- Advertentie) tegen transpiratie-geur tegen huidirritatie anti-septisch TT verlengt de levensduur 1786. Piloot Storm knip perde even met de ogen en ook zijn metgezellen ston den allesbehalve intelligent te kijken, toen zij verna men, dat zij heel die lange reis door het iieelal ge maakt hadden, om van de Aarde naarde Aarde te vliegen! Professor Du bois was echter hevig ge ïnteresseerd en stapte naar voren. „Heb ik het mis, wanneer ik veronderstel dat ons schip in een soort tijd stroom terecht is gekomen en wij zodoende terugge keerd zijn naar ons punt van uitgang?" „Dat is zelfs zeer waarschijn lijk!" knikte Leander. „Vertel mij eens waar en wanneer gij gestart zijt". „Van het vaste land van Noord-Amerika, in het jaar des Heren 1965!" antwoordde Dubois. „Natuurlijk, dat klopt. Onze oude rollen vertellen ervan", sprak de grijsaard. „Wel, jongedame en mijne heren, dan kan ik U meedelen, dat ge U thans op datzelfde vasteland bevindt. Alleen... ruim vier eeuwen in de toekomst! Wij schrijven namelijk Anno Domini 2381!" maal in het jaar 2000? ge heel voltooid zullen zijn en wan neer aan elke vierkante meter grond een bestemming is gege ven. Dit beeld werd maandag op een bijeenkomst van het Ko ninklijk Instituut van Inge nieurs ter tafel gelegd door ir. F. B. J. Geers, hoofd van de Dienst der Zuiderzeewerken. Officieel is hier sprake van een structuurplan voor zuidelijke IJssel- meerpolders en met nadruk is ge zegd dat het hier gaat om een basis plan, dat in details voor wijzigingen vatbaar is. Belangrijke punten van dit structuurplan zijn: Niet alle grond in Flevoland en Markerwaard gaat naar de land bouw. Er worden gebieden aangewe zen voor een bevolkingsoverloop" van Amsterdam "en het Gooi met de mogelijkheid van de vestiging van industrie en satellietsteden op de vroegere zeebodem. De scheiding van Markerwaard en Flevoland een rechte lijn, die men zich moet den ken van Amsterdam in de richting Emmeloord en die gevormd wordt door een breed kanaal wordt om- KERKNIEUWS Ds. E. P. Borgman 45 jaar predikant Zondag 14 mei is het vijfenveertig jaar geleden, dat ds. E. P. Borgman uit Bergen in Noord-Holland werd bevestigd als predikant in de Neder landse Hervormde Kerk. Nadat de heer Borgman in 1915 door het pro vinciaal kerkbestuur van Utrecht was toegelaten tot de evangeliebe diening in de Nederlandse Hervorm de Kerk en hij eerst ongeveer vijf maanden te Renesse op Schouwen werkzaam' was geweest als hulppre diker werd hij op 14 mei van het daaropvolgend jaar (1916) door ds. P. van der Wal, toen nog predikant te Jelsum en thans emeritus predi kant te Zeist, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente van Wier in de classis Leeuwarden. Daarna diende de jubilaris verder nog de hervormde gemeenten van Klooster ter Apel in de classis Win schoten 1920 tot 1926; Franeker 1926 tot 1933 en ruim vier jaar die van Wirdum in de classis Leeuwar den, waar hem in verband met zijn benoeming tot predikant-voorganger van de afdeling Middelburg van de Vereniging van Vrijzinnige Hervorm den met ingang van 1 oktober 1937 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd verleend. In 1942 werd ds. Borgman in Middelburg door de kerkeraad benoemd tot hulp prediker. zoomd door steden en industrieves tiging. Kleine zeeschepen zullen er, wanneer de Oranjesluizen worden vergroot, kunnen komen. Wegen door dit nieu we land kunnen de drie noordelijke provincies dichter bij de randstad brengen. Bossen het grootste ten zuidoosten van Enkhuizen, het zoge naamde Enkhuizer Zand geven met de randmeren de mogelijkheid tot uitgebreide recreatie voor de Amsterdamse agglomeratie. Dat Enkhuizerzand biedt mogelijkheden om waterpartijen .meertjes en wel licht duinen aan te leggen of zich te laten vormen. Centrum Lelystad wordt ongetwijfeld het centrum van dit gebied, de wer kelijke hoofdstad. De vraag is, of er nog zo heel veel meer centra zullen komen. Marken, een bult in de Markerwaard, zal er uiter aard een van zijn. Er komen en kele kleinere centra, maar dit nieuwe land zal zeker niet be zaaid zijn met dorpen. De dorpen raken uit de mode, menen de sociologen. De stad wordt als „gezelliger" ondervonden en de af standen spelen geen grote rol meer. De satellietsteden van het Gooi en Amsterdam moet men zich vooral denken ten oosten en zuidoosten van Amsterdam, tegenover de „kust" van het Gooi en op de zuidelijke kust van de Markerwaard. Intussen zal veel land om te beginnen een agrarische bestemming krijgen. Pas later zal men een nauwkeuriger „opstelling" kunnen gaan maken. (Advertentie) Hudson - Touctianf... Ja, Touchant in alle rokers» krinjen. Heel wat anders dit fijne, nieuwe, kleine Hudson sigaartje. Iets heer lijks voor 6 cc. Smakelijk, licht en geurig enprettig opbrandend, tot het laatste trekje. Vraag Uw winke lier een doosje» vóór hij wéér is uitverkocht. Ze vliegen weg! En met reden. TWINTIG VOOR ÉÉN TWINTIG pi FEUILLETON door Erich Kastner 19 In die periode ziet men in het bos de woonplaats van elfen en dwergen. Dan volgen de jaren waarin men het als de aangewezen plaats voor hei melijke liefkozingen beschouwt. En tenslotte komt de tijd, dat het iemand alleen nog maar aan de planken her innert, die in Schneidemühlen van zijn bomen worden gefabriceerd, en dat geen mens meer dan zes planken nodig heeft om welbewaard, al is het dan ook zonder vensters, de laatste reis te aanvaarden. En altijd zullen de bossen ruisen. En altijd zal de wind als op lichte voeten over de top pen dansen. O, het zou veel waard zijn, wanneer men aan zielsverhuizing kon geloven! Maar wie heeft de kracht daartoe? Op een wei, dichtbij de rand van de heide, ging Irene Trübner in hot groene gras zitten. Ze ging zelfs lig gen en staarde door het netwerk van halmen en blaadjes naar boven in de blauwe hemel- De beide mannen hurkten noodgedwongen op het gras en zaten daar, alsof ze bij Chinezen op bezoek waren. De krekels stemden hun mandolines. De sprinkhanen oefenden zich in het verspringen en een lichtgelovige citroenvlinder of was hij alleen maar bijziende? streek neer op de kunstblom, die op juffrouw Trübner's hoed was vastge naaid. Het duurde minuten voor hij het bedrog merkte en zonder honig wegfladderde. Rudi Struve zei: „We moesten hier kunnen blijven! Wc: zouden drie hut ten kunnen bouwen. Wat denkt U er van? Mijnheer Külz kon van wilde konijntjes kalfsleverworst maken en Wiener schnitzels. Juffrouw Trübner zou bosbessen kunnen plukken en de lindebloesemthee zetten. En liet is zelfs mogelijk broodjes van beukeno- ten te bakken, heb ik gehoord". „En U?" vroeg Irene Trübner. „Wilt U dan helemaal niets doen?" „Ik zou paling en scholletjes thuis brengen!" „Kunt U vissen?" vroeg Külz. „Neen. Maar ik zou iedere dag met de tram naar Warnemünde gaan en de vissen in de rokerij kopen". Ze lachten en waren vrolijk. Tot ze merkten, dat ze in een mieren hoop zaten. Het was donker, toen ze in Warne münde aankwamen. Ze gingen de pier nog op en leunden lang tegen de ste nen borstwering, die land en zee streng- van elkaar scheidt. Het is jammer, dat dit schouwspel voor iedereen toegankelijk is. Vélen zijn het niet waard. Toen de drie op de terugweg voorbij de vuurtoren kwamen, ontmoetten zij een man, die mijnheer Struve bekend voorkwam. Hij wist niet precies waar hij de kerel moest thuisbrengen en zweeg er over tegen zijn metgezellen. Voor een dancing bleef juffrouw Trübner staan en bestudeerde de aan plakborden die in de voortuin ston den. Op deze borden werd aan de kurgasten meegedeeld dat er des avonds een gekostumeerd bal zou zijn. Bovendien nog onder het motto: „Èen nacht in St. Pauli". Kostuums, zo stond er, waren weliswaar ge wenst, maar in genen dele absoluut noodzakelijk. „Hier gaan we naar toe!" besloot juf frouw Trübner. „Liever niet", raadde Papa Külz. „Het lijkt mij het beste, dat wij ons tot morgen zo onzichtbaar mogelijk maken!" Rudi Struve viel hem bij'. „Dansen kunnen we ook in Berlijn", meende hij- Juffrouw Trübner ging hier hevig te gen te keer en noemde de beide man nen spelbrekers. „U bent een klein kind", zei Külz. „We zullen gezellig gaan eten, een glaasje wijn drinken en onder de wol gaan. Morgenvroeg moeten we tijdig op". Hij had niets te willen. Ten slotte dreigde zij moederziel alleen te gaan. Dat zou dan haar schuld niet zijn! „Verschrikkelijk, verschrikkelijk", zei Külz. „Zo gauw ik muziek hoor, komt het er namelijk van dat ik in slaap val. Bovendien ben ik zo onmu zikaal als een nijlpaard". Maar wat konden de mannen doen? Zij gaven natuurlijk toe. Toen zij in Hotel Beringer waren aangekomen, scheidden zij voor korte tijd. Daarna dineerden zij gezamenlijk. „We hebben helemaal vergeten", merkte Rudi Struve op, „naar de af loop van het telefoongesprek te vra gen, dat U met uw echtgenote hebt gevoerd". Papa Külz wist eerst niet waar de ander het over had. „Aha!' riep hij eindelijk. „Zodra iemand van mijn Emilie zegt, dat zij mijn echtgenote is, wordt zij mij helemaal vreemd. Waarom zegt U maar niet direct: ge malin? Emilie is mijn vrouw! Al het andere is maar overdreven". „Heeft ze erg gescholden?" vroeg juffrouw Trübner. „Was het erg?" „Dat is het nu juist", meende Külz. „Ik kan het nog altijd niet geloven. Emilie heeft helemaal niet geschol den. De eerste maal sedert onze trouwdag!" „Wat heeft ze dan gedaan?" Papa Külz werd verlegen en dronk een slok voor hij zich hierover nader uitliet. „Gehuild heeft ze!" zei hij toen. „Ze heeft voor de eerste maal gehuild". „Van vreugde?" vroeg Struve. De oude man knikte. „Angstig, niet waar? Ik schrok me dood. Maar ze heeft werkelijk gehuild. Als een kind. Ze bracht er geen woord uit". „Daar heb je het!" verklaarde mijn heer Struve. „Wanneer U twintig jaar geleden voor de eerste maal was weggelopen, dan zou uw echtgenote neem me niet kwalijk! uw vrouw, reeds toen van vreugde heb ben gehuild!" „Precies hetzelfde heb ik ook ge dacht, toen ik de hoorn weer had op gehangen", antwoordde Külz. „Het hele leven zou anders zijn geweest!" „Mooier", meende de jonge man. De slager dronk weer een slok en zei hierop: „God behoede mij, het heeft niet zo mogen zijn. Nou ja, het was, zoals het was, immers ook heel grap pig"- De jonge man bleef bij het onder werp en bracht in het midden: „Toch moet men het geval tot in de grond bekijken. Men moet er zijn voordeel mee doen". „En welk?" vroeg Irene Trübner ge- Wanneer ik ooit trouw", zei Rudi Struve, „dan zal ik, zodra mijn echt genote pardon! mijn vrouw, ru zie zoekt, naar Kopenhagen reizen". De jongedame verhief zich. „Ik schijn op dit moment te veel te zijn. Tegen dergelijke levenswijsheden ben ik njet opgewassen. Binnen vijf mi nuten haal ik de heren af. Voor het bal!" Ze boog en ging naar boven, naar haar kamer. De twee mannen hieven de glazen op en knipoogden elkaar vrolijk toe. „Zulke gesprekken kunnen de vrou wen niet verdragen", meende Külz. „Maar nu in ernst, beste jongen: wan neer U getrouwd bent, dan reist U toch naar Kopenhagen voor het te laat is?" „Moet het absoluut Kopenhagen zijn?" „Lieve hemel! Voor mijn part naar de noordpool! De vrouwen merken eerst wat zij aan ons missen, wanneer we niet thuis. zijn". „Zoveel over de -geografie van het huwelijk!" zei de jonge man. „Mag ik U uitnodigen onze maar al- te begrijpelijke zorgen met Beaujolais te besproeien?" „Dat mag U", antwoordde Külz.' „Proost, jonge man!" „Proost oude heer!" riep Struve. „Wanneer de vrouwen er niet waren, zou er voor ons geen spanning be. staan. En wat zou het leven zijn zonder op winding!" (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13