Revaluatie was onwettig meent de Eerste Kamer Hirohito wilde eind aan oorlog maken FATALE VECHTPARTIJ OP WILLEM BARENDSZ op ieders lip! TELEVISIE. EN FM-ZENDERS IN WERKING GESTELD VROUW IN ZWARTE WOUD IS AN AST ASIA ZEGT DESKUNDIGE Mevrouw Anderson krijgt opnieuw steun R.D.M. acht de revaluatie ongunstig WILLEM VAN 0TTERL00 NIET NAAR NOORWEGEN Communisten gearresteerd in West-Duitsland WOENSDAG 10 MEI 1961 PRO V INC I ALE ZEEUWSE COURANT Bezwaren van formele aard (Van onze parlementaire redacteur) De christelijk-hïstorisclie mr. R. Pollema heeft gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van finan ciën minister Zijlstra geadviseerd het in maart genomen besluit tot revaluatie van de gulden alsnog bij de wet te doen bekrach tigen. De heer Pollema en voor hem al de K.V.P.-er mr. Ph. C. M. van Campen, verklaarden sterk te twijfelen aan de juistheid van het standpunt van de minister, volgens hetwelk de juri dische bevoegdheid van de regering om zonder voorafgaande raadpleging van de Staten-Generaal de pariteit van de gulden te wijzigen, opgesloten ligt in de bepalingen van het deviezen- besluit 1945. Volgens hem had men de toestand van het bedrijfsleven te rooskleurig ingezien. Dit laatste aspect werd nög eens speciaal belicht door mr. D. A. Delprat. de liberale voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, die de vraag stelde of de regering in be paalde gevallen njaatregelen wil tref fen om de nadelén van de revaluatie op te heffen. Minister Zijlstra en staatssecretaris Van den Berge komen vandaag aan het woord. „Regering mist juridische bevoegdheid" Mr. Pollema zei de machtspositie van deze minister van financiën hoog aan te slaan. Wij voelen zijn aan wezigheid in deze kamer dikwijls zonder dat hij er is, aldus mr. Pol lema en de heer Van Campen vond het besluit tot revaluatie ongrond wettig. Ook hij achtte daarom een nadere bekrachtiging bij de wet no dig. De liberaal, mr. J. de Wilde, gaf toe dat de regering aangewezen is om financiële politiek te voeren maar hij was het eens met de heer Pollema, dat een fundering van de revaluatie op het devie- zenbesluit niet klopt. Daarom raadde ook de heer De Wilde de minister aan met een wetje te komen ter voorkoming van moei lijkheden in de toekomst. Wat de zaak op zichzelf betreft kon de heer Van Campen het genomen besluit, gezien de revaluatie van de Duitse mark, billijken. De heer Pol lema was minder overtuigd en wilde een vraagteken zetten achter het nut van de revaluatie. De heer Van Hall, de socialistische burgemeester van Amsterdam, vroeg zich af of niet te overhaast was gehandeld. Maandag is aan boord van de walvis vaarder Willem Barendsz, die 's och tends in de Rotterdamse haven van een tocht naar de Zuidelijke IJszee was teruggekeerd, aangehouden de 25-jarige Duitse matroos H. H. G. S., die wordt verdacht van doodslag op of van zware mishandeling de dood ten gevolge hebbend van de 39-jarige Zuidafrikaner R. Matthews. Matthews werd gedood tijdens een vechtpartij tussen hem en de Duitser op 9 april van dit jaar aan boord van de jager A.M. 7 in de Zuidelijke IJs zee, 170 km van Kaapstad, waar de Willem Barendsz, geassisteerd door een aantal jagers, op de walvisvangst was. De bemanning van de A.M. 7 bestond uit vele nationaliteiten. Mat thews bleek, zoals uit het onderzoek is komen vast te staan, een wrok te gen de Duitser te hebben, hetgeen hij uitte door deze voortdurend te bele digen en met wurging te dreigen. Op de bewuste dag had S- zich bij de ka pitein beklaagd over het feit dat M. gedreigd had hem te zullen doden. Nadien was hij naar zijn hut gegaan, waarheen M. hem volgde. Hij mis handelde S., schopte en sloeg hem en probeerde hem de keel dicht te knij pen. S., die bijna stikte, nam ten ein de raad zijn mes en stak hiermee de Zuidafrikaner enige malen in de rug. Deze overleed kort hierna. Noodweer vergt doden in V.S. Maandag is het middenwesten van de Verenigde Staten opnieuw getrof fen door een serie hevige tornado's en zware regenval. Binnen weinige uren viel soms zelfs tot 25 cm regen. Deze deed de be volking van verscheidene stadjes in liet middenwesten naar hoger gele gen gronden vluchten. Waarnemers zeiden, dat ook het water in de ri vieren snel was gestegen en dat toen nog wateroverlast van die zijde mocht worden verwacht. Duizenden mensen werden tijdelijk dakloos door het water dat hen uit hun woningen verdreef. Fabrieken moesten Worden gesloten. Ook scho len konden de lessen niet meer voort zetten. De te velde staande gewas sen werden voor een groot deel ver woest. Honderden hoofdwegen van Arkansas tot Ohio werden geblok keerd. In Oklahoma werden tenminste 36 mensen gedood, sedert daar vrijdag avond de storm losbarstte. In Ar kansas werden tien mensen gedood door de storm of het water, in Mis souri 4, in Indiana 3 en in Illinois en Kansas elk 1. De Potsdammer documenten Nog voor de atoombom viel Uit thans voor publihatie vrij gegeven documenten over het verloop van de in 1945 te Pots dam gehouden conferentie tus sen de westelijke verbondenen en de Sowjet-Unie blijkt dat Ja pan in de zomer van 1945 pogin gen heeft gedaan om via de Sowjet-Unie, de oorlog in het Verre Oosten te beëindigen. Deze pogingen 'hebben geen resul taat opgeleverd^ enerzijds omdat het Japanse streven niet; werd ver trouwd en anderzijds omdat Japan zich op dat tijdstip nog niet onvoor waardelijk wilde overgeven. Het be sluit daartoe werd eerst genomen na de door de Amerikanen op de indus triestad Hirosjima en de marinebasis Nagasaki uitgeworpen atoombom men en wel als gevolg van persoon lijk initiatief van keizer: Hirohito, die bevreesd was vopr uitröeing van het Japanse volk. De Amerikaanse legerleiding had plannen opgesteld voor een militaire invasie van Japan, waarvan men aannam dat deze aan een miljoen Amerikaanse en Japanse militairen het leven zou kosten. De atoombom men op Hirosjima en Nagasaki maakten deze invasie overbodig. Ook bleef hierdoor het levèn van tiendui zenden door de Japanners geïnter neerde geallieerde burgers en mili tairen gespaard, die anders ongetwij feld in het verlengstuk, dat de oorlog in Azië dan zou hebben gekregen, om het leven zouden zijn gekomen. Missie naar Moskou Truman en Stalih beraadslaagden op achttien juli 1945 in Stalins villa te Babelsberg. De Russische regering, de Sowjet-Unie., was op dat tijstip nog niet met Japan in oorlog was door keizer Hi rohito benaderd. De keizer wilde een missie naar Moskou zenden. Stalin liet Truman een afschrift van de keizerlijke boodschap zien I Deze foto is in Moskou gepubliceerd naar aanleiding van geruchten, dat Wladimir Iljoeshin de eerste ruimte vaarder zou zijn geweest. De opname zou in december 1960 gemaakt zijn en laat Iljoeshin zien met enige vrienden en kennissen op het Rode Plein in Moskou. Wladimir Iljoeshin (geheel links) draagt een stok. Zijn rechterbeen is in verband geioikkeld, onder de voet een beugel. Iljoeshin zou bij een auto-ongeluk verwondin gen hebben opgelopen. en vroeg de Amerikaanse preni- dent of hij meende dat zij een antwoord waardig' was. Truman antwoordde geen vertrouwen te hebben in de Japanse bedoelingen. Stalin wees er toen op dat Rusland op dat tijdstip niet met Japan in oor log was 'en dat het zijn nut kon heb ben de Japanners in slaap te wiegen door een algemeen en niet tot in bij zonderheden afdalend antwoord te zenden. Hij zei ook dat niet bekend was wat de Japanners eigenlijk wil den. ..Een andere wijze van handelen zou zijn in het geheel geen acht te slaan op de Japanse voelhorens of een de finitief weigerend antwoord te zen den", aldus Stalin tot Truman. Truman antwoordde dat hij de voor keur gaf aan de het eerst door Stalin geopperde mogelijkheid, namelijk het zenden van een algemeen antwoord. De volgende dag. dus op de ne gentiende 'juli, 19"45, antwoordden de Russen de Japanenrs dat in de keizerlijke boodschap geen be paald voorstel werd gedaan, zodat geen definitief antwoord kon wor den gegeven. Op 26 juli d.a.v. richtten de Ameri kaanse president, Truman, de Britse eerste minister, Churchill en de Chi nese leider Tsjiang Kai Sjek een op roep tot de Japanse regering om tot een onvoorwaardelijke overgave van Japan te besluiten. „Het alternatief is de algehele vernietiging van Ja pan", aldus deze oproep. Een af schrift hiervan was tevoren ter ken nis gebracht van de Sowjet-Unie, die op dat tijdstip iiog steeds niet met Japan in oorlog was. Twee dagen later deelde Stalin de westerse staatslieden mede dat de Japanse regering zich voorstelde een missie, onder leiding van oud-pre mier prins Konoe, naar Moskou te zenden. De missie zou tot taak krij gen de Sowjet-regering te verzoeken deel te nemen aan onderhandelingen, om de oorlog in het Verre Oosten te beëindigen. De missie moest verder de Sowjet-autoriteiten een volledige uiteenzetting geven van de Japanse zaak. Stalin verklaarde dat er z.1. niets nieuws in dit Japanse antwoord stond, behalve dan dat het een defi nitiever karakter droeg dan de eer ste Japanse voelhorens. Hij stelde voor ook een meer definitief en af wijzend antwoord te zenden. Truman stemde hiermede in en dankte Stalin voor zijn moeite. In augustus 1945 werden de twee atoombommen uit geworpen, die nog diezelfde maand tot de onvoorwaardelijke Japanse overgave leidden. Antilliaanse Staten geopend Gistermorgen heeft de gouverneur van de Nederlandse Antillen drs. A. B. Speekenbrink in een plechtige vergadering van de Staten van de Nederlandse Antillen het zittingsjaar 1961-1962 geopend, waarbij hij erop wees dat, gezien zijn aanstaand ver trek dit de laatste maal was, dat hij als vertegenwoordiger van de konin gin deze opening heeft verricht. Amerika's eerste ruimtevaarder, ka pitein-luitenant ter zee Alan She- pard jr., heeft pas maundag zijn vrouw weergezien na zijn tocht door de ruimte van vorige week vrijdag. Het weerzien (foto bovenvond plaats op de luchtbasis Andrews bij Washington, waar Shepdrd arriveer de op weg naar het Witte Huis. De onderste foto laat zien hoe president Kennedy in liet Witte Huis in Wash ington de medaille van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart uitreikte aan Shepard. KONINGIN DRUKTE OP KNOP IJsselstein vervangt complex Lopik-radio Koningin Juliana heeft dinsdagmid dag in IJsselstein de TV- en FM- zenders in dienst gesteld. Aan de voet van de 350 meter hoge toren boden Maja Eckhardt, een dochter van de beheerder, en Else Gerritsen, een dochter van de chef werkplaats, de vorstin bloemen aan. De beide meisjes deden dit destijds ook als vierjarige kleuters, toen koningin Ju liana op 21 juni 1949 de eerste we reldomroep zender in Lopik in dienst stelde. Nadat mr. J. J. Klaasesz, de waarne mend directeur-generaal van de P.T. T.. de toren voor gebruik van de TV- en FM-zenders ter beschikking van de Nozema had gesteld, ver zocht de voorzitter van deze maat schappij, prof. mr. L. W. G. Schol ten, de vorstin een knop in te druk ken, waardoor het NTS-signaalbeeld op de vele monitors die in ue ont vangsttent stonden opgesteld, zicht baar werd. Omroepster Ageeth Scherphuis was de eerste die daarna in het beeld kwam. Begeleid door de voorzitter van de raad van be heer van de Nozema, prof. mr. P. S. Gerbrandy, bezocht de koningin ver- f Advfflmiiei CIVIEL PROCES DUURT AL 3 JAAR Een liandschril'tkundige heeft giste ren voor de civiele rechtbank in Hamburg verklaard, dat mevrouw Anderson groothertogin Anastasia van Rusland is. De deskundige, Minna Becker, een bekende officiële handschriftkundi ge, kwam tot deze conclusie na be studering van het handschrift van de jonge groothertogin Anastasia en dat van de 61-jarige vrouw die thans in een huisje aan de rand van het Zwarte Woud woont. Mevrouw Anderson strijdt al meer dan 40 jaar om officiële erkenning van haar identiteit. Zij zegt dat zij Anastasia Nikolaiewna Romanof, de jongste dochter van Tsaar Nicolaas II van Rusland is. Als de rechtbank haar aanspra ken erkent zal de geschiedenis, die zegt dat het keizerlijk paar, hun zoon en dochters in 1918 in Jekatrinenburg werden ver moord, herschreven moeten wor den. De handschriftdeskundige verklaar de dat er wetenschappelijke bewijzen waren dat Anastasia nog in leven is. Zij had het handschrift van de jonge Anastasia vergeleken met dat van mevrouw Anderson en Franzis- kia Schanzkowski. Het is de tweede maal in het hui dige proces voor de civielerecht bank in Hamburg dat een getuige- deskundige de aanspraken van me vrouw Anderson steunt. De eerste is prof. Otto Kcchc, deken der Duitse anthropologen geweest. Dr. Reche kwam „met redelijke ze kerheid" tot de conclusie dat me vrouw Anderson, de Russische prin ses is. Hjj trok de conclusie na be studering van een 200 foto's van Anastasia In de jaren voor en tijdens de eerste wereldoorlog, van de leden van het keizerlijk gezin en van me vrouw Anderson. Het proces is drie Jaar geleden begonnen. volgens de toren. Pp dö vijfentwin tigste verdieping, dë zg. paddestoel, wérden de directeur-generaal van de rijksgebouwendienst, ir. J. J. M. Aangenendt en ir. A. Auer, hoofd ingenieur bij deze dienst aan de ko ningin voorgesteld, alsmede de di rectieleden van de maatschappij, die de stalen masten op de toren heeft geplaatst. Ook werd hier de 250 meter hoge mast op de 100 meter hoge toren bezichtigd en werd het uitzicht op de terreinen van de No zema, de zendmasten van binnen landse en wereldomroep en de ver schillende systemen van de Wereld omroep in ogenschouw genomen. Op de 21e verdieping gaf ir. A. J. Ehnle, hoofddirecteur algemene zaken en radio van de P.T.T. een overzicht van het televisie en FM-net. In tegenstelling tot de al eerder in gebruikgenomen radiotorens in ons land, is in het complex Lopik- v radio sprake van een vervang' van een reeds lang bestaand 1 station door een geheel nieuwe opzet. De oude TV-zender Lopik was onvoldoende sterk oni overal binnen zjjn verzorgingsgebied (het hele westen en midden van ons land) een dusdanig grote signaal sterkte aan de ontvangantennes van de kijkers te veroorzaken dat stoorsignalen voldoende werden onderdrukt. Denemarken wil lid van E.E.G. worden Als Engeland voorgaat Een N.A.V.O.-woordvoerder heeft te Oslo gezegd dat Denemarken in de ministerraad van de N.A.V.O. mee gedeeld heeft dat het bereid is onder handelingen te beginnen over even tuele aansluiting bij de Europese Gemeenschappelijke Markt wanneer Groot-Brïttannië een gelijk stand punt zou innemen. Van betrouwbare zijde te Oslo is gis teravond voorts vernomen dat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Rusk, aan het eind van de N.A.V.O.-conferentie heeft aange boden in het N.A.V.O.-gebied vijf duikboten met Polarisraketten te sta tioneren. Arrest in moordzaak „Blonde Ali" vernietigd De Hoge Raad heeft arrest gewe zen in de moordzaak „Blonde Ali". Zij werd in de nacht van 30 op 31 januari I960 in haar woonschip tc Utrecht door wurging van het leven beroofd. Het arrest van het gerechtshof te Amsterdam, waarbjj de verdachte J. C. van D., een chauffeur uit Utrecht, tot 8 jaar gevangenisstraf met daarna terbeschikkingstelling van de regering, was veroordeeld, werd door de Hoge Raad vernietigd. De zaak werd verwezen naar het gerechtshof te Arnhem. De revaluatie van de gulden zal ook voor de Rotterdamse Droogdokmaat schappij N.V. nadelige gevolgen hebben. Dit deelde de directie mede in de jaarvergadering. De aantallen aanvragen uit het buitenland voor nieuwbouw en reparaties bleven na de nieuwe muntwaardering welis waar ongewijzigd, maar het prijs niveau, dat op het ogenblik tocli reeds onaantrekkelijk is, zal zonder twijfel nog ongunstiger worden. Dat geldt voor de gehele scheepsbouw!n- dustrie. De scheepsbouwafdeling is tot eind 1962 volledig bezet. De grote dok capaciteit maakt het mogelijk om aan vrijwel iedere reparatieaanvraag van de wereldvloot te voldoen. De smederij en machinefabriek zijn niet alleen van belang voor de scheeps- bouwntjverheid, doch voeren ook op zichzelf staande opdrachten uit, vooral ten behoeve van de petro leumindustrie. Dit zijn veelal inte ressante opdrachten. Verschillende activiteiten worden af geremd door gebrek aan arbeids krachten. De R.D.M. zou. na een aanlooptijd, zéker nog 1000 arbeiders in dienst kunnen nemen. Men vreest voor een verloop in de toekomst, dat niet meer kan worden aangevuld. Willem van Otterloo gaat het Phil- hannonisch Orkest van Oslo niet di rigeren. Naar aanleiding van veelvuldige vra gen over het dirigeren van de heer Van Otterloo bij het Radiophilhar- monisch Orkest, deelt het Residentie Orkest mede, dat er in de werkzaam heden van de heer Van Otterloo bij het Residentie Orkest geen wijzigin gen zijn gekomen. Namens de heer Van Otterloo wordt meegedeeld dat hij heeft laten weten aan het bestuur van het Philharmonisch Orkest van Oslo de uitnodiging van dit orkest om als vaste dirigent te gaan optre den, niet te kunnen aannemen. Maandag zijn in West-Duitsland 28 personen gearresteerd, verdacht van communistische activiteit. Van de achttien personen, die in Beieren in hechtenis zijn genomen zouden en kelen zich hebben beziggehouden met propaganda onder de strijd krachten. Zij zouden hierbij hebben gebruik gemaakt van brochures die beston den uit pornografie en politieke pro paganda. Allen worden beschuldigd van het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat. Geen vervolging tegen geestelijk gestoorde De Schotse rechter. Lord Strachan uit Glasgow, lieeft de 37-jarige vrouw, die vyf kleine kinderen uit haar kamer op dc vierde verdieping van een fiat naar beneden gewor pen had, krankzinnig verklaard. Een kind was overleden, de anderen wa ren ernstig gewond. De rechter beschikte dat mevrouw Jean Barclay Waddell niet zou wor den vervolgd op beschuldiging van moord en poging tot moord, nadat hij kennis had genomen van een psv- chiatrisch rapport, waarin werd ge zegd dat de beklaagde zich ook ai eens had uitgegeven voor keizerin van Japan. f Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3