PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Muziekschool begint volgende week met serie van tien uitvoeringen BORMAN ZOU IN BRAZILIË WONEN Sceptische reacties van justitie in Bonn Parijzenaars gingen weer eens te voet CYCLOON OVER O.-PAKÏSTAN Dean Rusk naar Laos-conferentie Sophia Sophia II Vandaag.. 204e jaargang - no. 110 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kofc. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, f 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 10 mei 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mm Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 859300 P Z O.. Middelburg. Bureaus: Vltsslngcn Walstr. 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. adv. 3647/3643); Middelburg. Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv. 5213): Oostburg. tel. 2395; Ter neuzen tel 2116; Zlerlkzee. red tel 2425. adm tel 2034. Verklaring van Israëlische diplomaat in Tel Aviv De vroegere ambassadeur van Argentinië in Israël, dr. Gre- gorïo Topolevski, heeft op een persconferentie in Tel Aviv ver klaard, dat Martin Bormann, Hitler's plaatsvervanger, nog vijf maanden geleden aan de Argentijns-Braziliaanse grens woonde. Bormann zou thans in Brazilië wonen. Topolevski, die thans het proces Eiclnnann voor een Argentijnse krant verslaat, noemde geen bron van zijn verklaring over Bormann. Zeventigduizend Duitsers in Argentinië Hij zei dat ongeveer 70.000 Duitsers in Argentinië wonen. De zoon van dr. Mengele, de kamparts van Auschwitz, heeft een timmerbedrijf, Mussolini's zoon bezit drie huizen. Gedurende het bewind van Péron hebben Duitse nazi's ongeveer voor 500 miljoen dollar (ca. 2 miljard gulden) aan eigendommen, w.o. aan delen, uit Zwitserland naar Argen tinië overgemaakt. Een woordvoerder van de West- duitse regering heeft in antwoord op vragen verklaard, dat „wan neer er ook maar de geringste re den is om aan te nemen dat Bor mann nog in leven is, de bonds- Denen huren j koeien j f§ Sommige inwoners van plaat- M sen rondom Kopenhagen heb- s ben er iets op gevonden om n H toch niet van melk verstoken te blijven-nu de normale aan- voer van dit kostelijk vocht door de staking bij de boeren gestremd is. Zij hebben name- M lijk van de stakende boeren koeien gehuurd voor de duur van de staking en molken de H beesten zelf voordat zij aan hun gewone werk togen Een staking van de boeren zo- n als thans aan de gang is, heeft Denemarken nimmer gekend. Nooit tevoren zijn de burgers n verstoken geweest van melk, vlees; spek, en boter in een tijd dat cr geen voedselschaarste H Kinderen onder de twee jaar M H krijgen melk verstrekt uit de noodvoorraden. Voor de kinde- ren van twee tot zes jaar is m H evenwel geen melk meer be- schikbaar. H De enige wezens die er wel bij H varen zijn de kalveren. Zij krij= gen verse onafgeroomde melk, n H zoveel ze lusten. De rest ver- dwijnt in de sloot lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllillilllllllilllllllllllllUtlllf Boerderij in Anerveen door brand verwoest De boerderij van de landbouwer A. de Lange in Anerveen (gemeente Gramsbergen) is maandag door brand verwoest. 700 kuikéns kwa men in de vlammen om. Van de in ventaris kon niets worden gered. De heer De Lange was laag verze kerd. Het gezin, man vrouw en vier kinderen, is ondergebracht bij om wonenden. Dc parachutisten generaal Fa-ure, die leider sou sijn geweest van het „Complot van Parijs" is gearre steerd. Foto: generaal Faure komt aan hij de Parijse Santé gevangenis. regering alle mogelijke stappen zal doen om zijn uitlevering te verkrijgen^'. Westduitse justitiële kringen staan sceptisch tegenover het bericht uit Tel Aviv dat Bormann nog in leven is. Uit het onderzoek zou zijn ko men vast te staan dat Bormann in mei 1945 in of bij Berlijn is gedood. Dood verklaard Toen de liusscn Berlijn binnentrok ken verdween Bormann uit de zgn. Führerbunker onder de Keichskan- selarei. Hij zou bij de straatgevech ten iu Berlijn zijn gesneuveld en werd in 1954 officieel dood verklaard. Maar zijn lijk is nooit gevonden. Dinsdagmiddag heeft H.M. Konin gin Juliana in IJsselstein de officiële indienststelling verricht van de tele visie- en F.M.-senders. Foto: nadat H.M. de Koningin op een knop had gedrukt verscheen zowel op het televisietoestel, dat door H.M. werd bediend, als op de overige in de tent aan de voet van de 350 meter hoge zendertoren geplaatste televi sietoestellen, het N.T.S.-Dia. Staking niet algemeen Treinen hadden vertraging Een waarscliuwingsstakiiig van 24 uur bij het openbaar ver voer in Frankrijk heeft giste ren overal het verkeer ernstig ontwricht, vooral in de buiten wijken van de grote steden. De spoorwegen hebben echter de diensten op de grote lijnen vrij wel normaal kuimen laten func tioneren. In Parijs reden de autobussen en de metro wel, maar met vertraging zo- Parlement in Perzië ontbonden De sjah van Perzië heeft giste ren beide kamers van het parle ment ontbonden. Zijn motief was, dat de verkiezingen on deugdelijk waren. De sjah nam deze stap binnen een week na de val van de regering van pre mier Sjeril' Emami en de be noeming van dr. Ali Amini tpt kabinetsformateur. Amini heeft gisteren zijn nieuwe ka binet voorgesteld. Waarnemers voor spelden toen dat het parlement spoe dig zou worden ontbonden, om de weg te banen' voor „revolutionaire" hervormingen. Wel zeer snel kwam die voorspel ling uit. In een radiorede gisteravond deed de sjah mededeling van zijn besluit de beide kamers te ontbin den. Hij zei dat hij het besluit had genomen in het belang van de natie en om te voldoen aan eisen die de grondwet stelde. dat er lange rijen wachtenden ston den. Dat de staking niet algemeen was, is het gevolg van het feit dat de vakbonden het niet eens waren over de wenselijkheid van de actie. Het algemene vakverbond (C.G.T.) en de christelijke vakbond hebben het stakingsparool gegeven, maar de an dere bonden adviseerden hun leden aan het werk te blijven. De treinen uit Frankrijk arriveerden met flinke vertraging in ons land. De „Ile de France", een trein die gistermorgen vroeg uit Parijs had moeten vertrekken, reed niet. De Parijzenaars gingen gistermor gen wandelend, liftend en mopperend naar kantoren en winkels. De bonden wilden trachten de re gering te dwingen het reeds twee jaar van kracht zijnde versobe ringsprogramma los te laten, of het althans minder streng toe te passen, en gehoor te geven aan de eisen van de werknemers die een minimum loon van 500 nieuwe franken per maand hebben ge vraagd. Bovendien wilden de werknemers verhoging van het pensioen en een veertigurige werkweek voor de ambtenaren. Oost-Pakiston, waar vorig jaar ok- tober meer dan 14.000 mensen by een cycloon zyn omgekomen, is gis teren opnieuw door wervelstormen getroffen, die zeven uur aanhielden en vele doden en grote schade heb ben veroorzaakt. De verbindingen met Oost-Pakistan zijn verbroken, doch langzamerhand beginnen in Karatsji fragmentari sche gegevens over de aangerichte ur;'j;=ule binnen te komen. In een der ontvangen berichten werd gemeld, dat in de Golf van Bengalen drie schepen zijn gezonken. Kinderbijslagwet spoedig in Kamer (Van onze parlementaire redacteur.) Niets staat de Tweede Kamer meer in de weg om met de openbare be handeling van het veelbesproken wetsontwerp betreffende de alge mene kinderbijslagverzekering te beginnen. De schriftelijke voorberei ding is namelijk gereed gekomen. De Kamerleden zullen woensdag 10 mei in het bezit van het eindverslag zijn. Heel veel animo om eraan te begin nen is er niet, aangezien de tegen stellingen. die ten aanzien van dit wetsontwerp bestaan bij de laatste besprekingen niet konden worden overbrugd en de kans op moeilykhe- den, die zouden kunnen culmineren in een kabinetscrisis, nog altijd groot is. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heelt meegedeeld, dat mi nister Knsk bereid is deel te ne men aan de internationale confe rentie over Laos in Genève, doch dat de deelneming door de Ver. Staten aan deze conferentie afhankelijk is van een doeltreffend, gecontroleerd bestand in Laos. De woordvoerder wilde niet zeggen wat de herenigde Staten verstaan onder een gecontroleerd bestand. Op een vraag 'wat er zal gebeuren als vrijdag geen gecontroleerd bestand is vastgesteld, antwoordde hij dat minister Rusk daarover zal moeten beslissen. Minister Rusk staat klaar om van Oslo naar Genève tc gaan, aldus de woordvoerder. Weer ex-nazi in Berlijn gearresteerd In Berlijn is gisteren Hans Joachim Sommerfeld gearresteerd, die lid is geweest van een „Einsatz Komman- do" dat naar Oost-Europa was ge stuurd ora joden, communisten en anderen te vernietigen, die door de nazi's als ongewenst werden be schouwd. Het kommando van Sommerfeld zou in januari en februari 3942, 1317 mensen, onder wie 1224 joden, heb ben doodgeschoten in Artemowsk in de Oekraïn^. Sommerfeld werd in januari geschorst als sergeant van de Westberlijnse politie wegens achterdocht wat zijn verleden betrof. OP TIEN VERSCHILLENDE PLAATSEN IN ZEELAND Directeur H. Stam „Geen lintwormen voor pianospelende kinderen" Volgende week donderdag start de Zeeuwse Muziekschool met haar jaarlijkse serie van uitvoeringen. Een serie die in de loop der jaren groter is geworden en deze keer in Oosburg aanvangt. Op 30 juni zal alles weer achter de rug. zijn en dan heeft men op tien verschillende plaatsen in Zeeland weer kennis kunnen ne men van verrichtingen en vorderingen van de. leerlingen uit mu ziek- of balletklassen. Dat geldt dan vooral voor de buitenstaan ders. Intern hebben dc uitvoeringen, aldus directeur Henk Stam, grote betekenis. Ten eerste geeft de uitvoering een selec tie van de verschillende activiteiten en ten tweede wordt door de ene afdeling of door een in verschillende plaatsen optredend jeugdorkestje van muziekscholieren in andere afdelingen re clame gemaakt voor de onderwijsvormen die er nog niet aan wezig zijn. In Oostburg; wordt in de woning- van muziekleraar S. Schijve elke vrij dagmiddag- hard gewerkt. Een t waalftal jeugdige musici, leerlingen en enkele oud-leerlingen van de school, oefenen er als klein orkest voor de komende uitvoering vau volgende week donderdag. De lieer Schijve is zeer tevreden. Sinds sep tember worden verschillende concert nummers ernstig en nauwgezet door genomen. De jongelui maken daarbij goede vorderingen. Het ensemhle van vijf violen, twee klavierinstru- menten, cello, dwarsfluit, hobo, kla rinet, trompet en slagwerk wordt steeds hechter. Dirigent Schijve ver wacht dan ook wel, dat ze op de uit- vicring goed xoor de dag zullen ko men. Zo gonst liet in de hele Zeeuwse Muziekschoolwereld van de druk te. Onlangs schreven wij reeds over het jeugdorkest dat zich in Domburg terugtrok om er in stilte te oefenen, maar het zijn niet alleen grotere ensembles die op de uitvoeringen de aandacht zullen opeisen. Er zullen ook pia nosolisten, dansgroepjes en klei ne combinaties van strijkers en blazers zijn. Hele puzzel Het blijft echter niet alleen bij een verhoogde repetitie-activiteit in de dagen die aan de uitvoeringen vooraf gaan. De verdere rompslomp is vol gens de heer Stam een hele puzzel. Ten eerste moet een geschikte zaal worden gevonden, die op. een be paalde datum vrij is. Verschillende leraren ook die van buiten de provincie moeten aanwezig kun nen zijn, zonder dat daarbij het da gelijks schoolprogramma al te zeer wordt verstoord. Zo kunnen er niet meer dan twee uitvoeringen per week worden gegeven. Voeg daar nog bij de examentijd die de mu- ziekactiviteiten ernstig pleegt af te remmen, de geografische moeilijkhe den van Zeeland en de daarmee ver band houdende reismogelijkheden en een ieder zal zich kunnen voorstel len, dat het hier om een bijna onop losbare puzzel gaat. Toch lukt het. Hot rooster is zelfs al in kannen en kruiken en iedere betrokkene weet waar hij of zij aan toe is. Na Oostburg vólgt Tho- len op zaterdag 27 mei. Tholen is In dit verband, aldus de heer Stam, eigenlijk nog een uitzondering, om dat de uitvoering hier nog meer het karakter van een openbare les heeft. Op 31 mei Is de afdeling Middel burg aan bod, op 7 juni Hulst en op (Zie slot pag. 2 kol. 4) j^ahtliin In de filmfestivalstad Cannes is vorige week de filmster Sophia Loren danig in het nauw geko men, toen zij haar hotel verliet: meer dan tien minuten duurde het vóórdat zij was ontzet uit een menigte van duizenden nieuwsgierigen en honder den fotografen. En 's avonds deed zich hetzelfde spektakel voor, toen zij haar welgeschapen contouren toonde om naar een voorstelling to gaan van haar nieuwste film. Het werd zelfs Sophia te bar, want zij barstte in snikken uit, toen bleek dat er geen doorkomen aan was. Zulke voorvallen zijn verbazing wekkend. Het is nog wel te begrij pen, dat allerlei jongelui diep on der de indruk zijn van een of ander ideaal en dat zij 45-toerenplaatjes kopen, waarop men dat ideaal een of ander geluid hoort maken. Be grijpelijk is het ook nog, dat diezelf de jongelui achter handtekeningen van hun ideaal aanjagen en kamer tjes volplakken met foto's van het wonder. Maar dat volwassen mensen uren in de rij staan om een welge schapen Italiaanse juffrouw te zien. wier enige verdienste het is dat zij voor een camera doet wat een be kwame regisseur haar voorzegt, nee dat gaat het normale bevattingsver mogen te boven. Wat toch is de reden van een der gelijke excessieve houding? Is het omdat Sophia mag worden beschouwd als wat tegenwoordig heet een „sex-bom" een van de wei nige projectielen waarvan de explo sie blijkbaar door velen op prijs wordt gesteld? Of zijn er andere oorzaken? Het eerste zal ongetwij feld een rol spelen en menige bio scoopbezoeker zal zich gaarne iden tificeren met situaties, die hij of zij in de film heeft aanschouwd. Maai er is toch ook nog een andere reden, namelijk de opvallende neiging van de hedendaagse mens om zich een nieuwe vorm van sprookjes te schep pen. Een vlucht uit de realiteit van alledag naar het honingzoete ver haaltje, liefst over ongewone men sen, dié toch zo gewoon zijn. De film met figuren als Sophia komt daaraan tegemoet, maar ook de da mesbladen weten in dit opzicht van wanten. Waar de redacties het van daan halen is soms een raadsel, maar men ziet kans het sprookje met een ijzeren doorzettingsvermogen in stand te houden: vex-halcn over de keizerin van Perzië en haar baby, de dochters van de Graaf van Parijs, dé hertog van Kent en zijn liefde voor een onderwijzeres, én niet te vergeten het onuitputtelijke hof van Monaco met Gracia en Reinier plus de mysterieuze Onassis. Om van te smullen! Het is stuff, die er beter in gaat dan koek; het vliegt cr bij me nige lezer en lezeres in als een heer lijke, luchtige gekookte vla. De sprookjes van moeder de gans hebben afgedaan. Voor volwas senen zijn het de sprookjes van Sophia en Marilyn en Sissi, van al lerlei prinsen, hertogen, al dan niet in functie, mitsgaders hun bruiden, baby's, moeders en schoonmoeders. Maar moeder de gans bleef een wa zige figuur en haar vertellingen stel den eisen aan de fantasie, doch de sprookjes van Sophia de gans komen tegemoet aan elk gebrek aan fanta sie: in technicolor wordt alles uit de doeken gedaan, het huishouden, de man, de baby en tot veler genoegen Sophia zelf. En als klap op de vuur pijl komen er dan allerlei festivitei ten in een opgewekte stad als Can nes, waar men Sophia hoogstdezel- ver kan aanschouwen in een wit kleed. Sophia temidden van fotogra fen en andere publiciteitsjongens. Is het wonder, dat de menigte de kluts kwijt raakt? Wij moeten erkennen enige weken geleden te hebben geglimlacht toen bekend werd dat Brigitte Bardot niet naar Boskoop mocht ko men. Men heeft dan neiging om op merkingen te maken in de geest van: hé ja, dat is Nederland weer. Maar wanneer men de foto's ziet van de snikkende Sophia temidden van een opgezweepte menigte, dan heeft men plotseling vrede met dat besluit. Overigens zou het bezoek óók voor B.B. op een teleurstelling zijn uitge lopen. Want een wilde menigte in Boskoop rond deze Franse dame, nee dat gaat elk voorstellingsvermogen te boven...... is het 20 jaar geleden, dat Rudolf Hess („Stellvertreter" van Hitler) per vliegtuig uit Augsburg vertrok om met een parachute in Schotland te lan den op het landgoed van de hertog van Hamilton, die hij tijdens de olympische spelen te Berlijn had leren kennen en met wie hij vredesbesprekin gen wilde voeren. MORGEN ontvangt prof. W. Hallstein, voorzitter van de commissie van de Europese Economische Gemeenschap op het stadhuis te Aken de Karei de Grote- prijs, een onderscheiding van de stad Aken voor bijzondere 1 verdiensten voor de éénwor- ding van Europa. VVVVVVA/VWVVNAA^N'VVVVVW

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1