Nederland geeft een eigen visie op vervoersbeleid van de E.E.G. Man schiet in wilde weg pistool leeg Wij wachten al drie jaar KAPVERBOD TWISTPUNT VAN LIBERALE KAMERLEDEN WOENSDAG 10 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUW SE COURANT S BIJDRAGE TOT SPOEDIG GESPREK De Nederlandse regering heeft een „Memorandum inzake het gemeenschappelijk vervoerbe leid in de Europese Economi sche Gemeenschap" aangebo den aan de E.E.G.-commissie en aan de lid-staten van de E.E.G. In dit memorandum heeft Neder land een eigen visie gegeven op het vervoerbeleid, zoals dat in de E.E.G. gevoerd dient te worden. Het vormt een zelfstandig stuk en is niet te beschouwen als een antwoord op het memorandum, dat de E.E.G.-commissie op 4 mei heeft aangeboden aan de raad van ministers van de E.E.G. Naar mag worden aangenomen en ook kan worden opgemaakt uit hetgeen staatssecretaris Stijkel bij de behandeling van de begro ting van verkeer en waterstaat iu de Eerste Kamer heeft meege deeld heeft de aankondiging van een Nederlands memoran dum bespoedigend gewerkt op de indiening van het stuk van de E. E.G.-commissie bij de raad van ministers van de E.E.G. Naar in de inleiding van het Nederlandse memorandum wordt gesteld, wil de regering een bijdrage leveren tot een spoedige discussie over de hoofdlijnen van het gemeenschap pelijk vervoerbeleid. Ofschoon dit niet met zoveel woorden in het verdrag is gesteld is algemeen bekend, dat Nederland zich in dit op zicht teleurgesteld voelt: met de jaar wisseling was het verdrag drie jaar oud en in die drie jaar is op het stuk van liet vervoersbeleid nog niets tot stand gekomen. Nederland heeft daar als grote vervoerder bijzonder veel belang bij. Dienende functie Het memorandum gaat ervan uit, dat het vervoer niet slechts een dienende functie heeft doch naast de andere bedrijfstakken een zelfstandige func tie inneemt in de economische ge meenschap. Een ruime mate van concurrentie ligt ten grondslag aan de gemeenschap, dus ook aan het vervoer. Een van de voornaamste grondsla gen van het vervoerbeleid moet zijn, dat de overheid de verschillende tak ken van vervoer, alsmede de onder nemingen binnen elke vervoerstak op voet van gelijkheid behandelt. Over de mededinging tussen de ver voersondernemingen zegt het memo randum, dat voor het verkrijgen van een optimale arbeidsverdeling op de KORTE PREDIKATIE Wie is als de I-Iere onze God, die zeer hoog woont, die zeer laag neerziet. Psalm 113 4. De Hemelvaartsdag is een feestdag met eigen karakter. Het lean een vraag zijn of liet nog een christe lijke feestdag is. Jezus Christus ging heen van deze aarde. Hij was neer gedaald in de diepste diepten, waar van wij mensen ons niet kunnen in denken hoe diep die wel kunnen zijn. Hij is neergedaald ter helle, belijden mij met- de apostolische geloofsbelij denis. Wij voegen hier aan toe dat Hij is opgevaren ten hemel. Hij is opgestegen tot de hoogste hoogten, waarvan wij mensen ons evenmin kunnen indenken hoe hoog deze wel zijn. Daar is Hij gezeten aan de rechterhand Gods. „die zeer hoog woont, die zeer laag neerziet". Jezus Christus is heengegaan. Hij laat de zijnen ach ter in een wereld vol dreiging. De lcerlc viert morgen feest, juist om dat zijmag loeten dat Hijdie haar Hoofd en Heer is, zeer laag neer ziet. Hij is ons ten goede daar, zegt de Heidelbergse catechismus. Èn daarom behoeven wij ons nooit een zaam en verlaten te gevoelen. Wij ontglippen niet aan zijn oog, hoe laag wij gok zijn. De zon staat oneindig ver weg van de aarde. De sterrenkundigen spre ken van een kleine 130 miljoen kilo meters. Wie kan zich deze afstand indenkenToch, wat zou de aarde zijn zonder de zon? ..Die zeer hoog woont". Wat zou de christenheid zijn zonder Christus? Hij is het die ons blijvend moet verlichten en verwar men. Wij leven hier op deze aarde met zijn moeiten en zorgen, met zijn ziek ten en zonden en we zullen hier moe ten blijven leven zolang God het toil. Wij,worden niet van déze aarde weg genomen. Maar, en dat moet de He melvaartsdag voor ons tot een feest maken, we mogen de harten op waarts ten hemel verheffen, waar Christus Jezus is. Sursum corda! Wanneer wij dat doen, leren we ook iets van dat neerzien. Onlangs hoor den we het geestdriftige veriiaal van iemand die voor liet eerst in een vliegtuig had gezeten. Wonderlijk nuts dat geweest. Hoe hoger je, komt. hoe kleiner de mensen en de huizen, de kerken en de fabrieken en alles wat er hier op aarde is, word,en. Dat is de- aarde waar wij mensen zuch ten en vechten en elkaar dikwijls het licht in de ogen niet gunnen. Het is goed de Hemelvaartsdag te vieren, tenminste wanneer we onze harten opwaarts in de hemel verheffenzo dat de dingen van deze aarde, die wij menigmaal alleen belangrijk vinden, hun ware proportie terug krijgen en wij leren zien wat waarlijk laag en wat waarlijk hoog is. Dat geeft een feestelijk gevoel, als wij so worden geleid op het spoor der vreugde bij het licht van 't Godd'lijk aangezicht. vervoersmarkt der zes landen een juiste werking van bet concurrentie- mechanisme onontbeerlijk wordt ge acht. Op een aantal voorwaarden dient naar het oordeel van de Neder landse regering te worden voldaan. Deze voorwaarden zijn: A. Vrijheid van uitvoering van het vervoersbedrijf en in de ver richting van vervoersdiensten. B. Verzekering van een zo volle dig mogelijke mededinging tus sen de takken van vervoer en tus sen de ondernemingen binnen de bedrijfstak, welke mededinging niet door optreden van onderne mers of door ingrijpen van over heidswege mag worden beperkt of vervalst. C. Vrijheid van keuze der verla ders. D. Regeling van de concurrentie voorzover nodig ter vermijding van excessen en marktverstorin- Discriminerend Ten aanzien van het eerste punt wordt gezegd, dat toetreding tot het vervoersbedrijf slechts mag worden gebonden aan objectieve eisen van vakbekwaamheid èn kredietwaardig heid. Wat betreft de eis onder b. ge steld: een van de essentiële elemen ten bij de vrije concurrentie is de vrijheid van prijsvorming. In het hierop volgend betoog is een der kernpunten de zeer besliste afwijzing van Nederland van een publikatie. plicht van vervoerstarieven. Men wijst erop, dat op de goederenmarkt evenmin wordt gedacht aan een ver plichting tot publikatie van prijzen. De Nederlandse regering bestrijdt, dat het niet publiceren van vervoers tarieven een discriminatie in de hand zou werken, omdat verladers geen juist inzicht in de marktverhoudin gen zouden kunnen krijgen. Men wijst erop, dat prijspublikatie zou kunnen leiden tot moeilijk te contro leren praktijken als het gebruik ma ken van ..zwarte prijzen" of het ach teraf verlenen van rabatten.' Boven dien zouden de uil prijspublikatie voortvloeiende uniforme tarieven eveneens discriminerend kunnen werken, omdat uniforme prijzen zou den worden berekend onder uiteen lopende omstandigheden. Technische eisen Het memorandum stelt voorts vast, dat er een vervalsende wer king op de concurrentie kan uit gaan van door de staten opgeleg de lasten aan vervoersonderne mingen. Vastgesteld wordt, dat vooral de spoorwegen, doch ïn mindere mate ook andere takken van vervoer soms door de staten verplicht worden tot vervoer, waar geen of weinig vergoeding tegenover staat. Ook ziet de Ne derlandse regering een gevaar in het eenzijdig door lid-staten op leggen van bepaalde technische eisen aan de vervoersmiddelen, waardoor de concurrentiepositie van de vervoerstak beknot wordt. Wat betreft de vrije keuze van de verladers merkt het memorandum op, dat deze als enigen in staat zijn, de voor- en nadelen van een bepaal de afwikkeling van het vervoer te beoordelen. De keuzemogelijkheid van de transportgebruiker uit de di verse prestaties die de vervoerson- dernemers aanbieden, alsmede de mogelijkheid om het vervoer te ver richten, mag dan ook in het alge meen niet worden beperkt", aldus het memorandum. In een toelichting op de vierde eis (d.) worden een aantal omstandig heden genoemd, waaronder een in grijpen van de overheid gewettigd zou kunnen zijn. .,De Nederlandse regering (wil) bepaalde vormen van ingrijpen niet onder alle omstandig heden uitsluiten. Zij meent echter, dat daarbij de nadelen die aan de te nemen maatregelen kleven, nimmer uit het oog mogen worden verloren". Terwijl onder b. reeds gewezen wordt o)) de nadelen van capaciteits- beheersing, die „spoedig (kan) lei den tot het afsnijden van de natuur lijke groei van een bedrijfstak INSTEMMING MET NIEUWE BOSWET (Van onze parlementaire redacteur) Twee eerzame en rustige liberale afgevaardigden stonden gisteren in de Tweede Kamer fel tegenover elkaar in het strijdperk. Het ging om een zakelijke kwestie, maar tocli zat er een klein principieel kantje aan. Een van de leden van de K.V.P. liet niet na daarop met nauwelijks verholen leedvermaak de aandacht te vestigen. Schadevergoeding bepleit De controverse betrof de bevoegd heid van de gemeentebesturen om aan particulieren een verbod tot het kappen van bomen op hun grond op te leggen. De heer Den Hartog van de V.V.D., een agrarische deskundi ge van zijn partij en zelf agrariër, voelde voor dit kapverbod niets en hij had daarom ter gelegenheid van de behandeling van het ontwerp- boswet een amendement ingediend Kongolese wet regelt Tsjombes gevangenschap De Kongolese regering in Leopold- stad heeft een wet gepubliceerd, waaraan zij liet recht ontleent pre sident Moïse Tsjombe van Katanga zonder proces een half jaar gevan gen te houden. Ilij wordt beschul digd van het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat. Over het lot van Tsjombe zal worden beslist door een juridische commis sie, die het bewijsmateriaal zai be studeren en rapport zal uitbrengen aan de premier te Leopoldstad. Bin nen acht dagen na ontvangst van het rapport zal de premier beslui ten hetzij tot verlenging van de ge vangenschap met een half jaar, het zij tot berechting. Ongeveer twintic blanke huursolda ten uit het leger van Tsjombe zijn uit Nyoenzoe ontsnapt, aldus is van betrouwbare zijde in Elisabethstad vernomen. Zij zouden thans op weg zijn naar Albertstad, het hoofdkwar tier van de Katangese strijdkrach ten. Hun weg voert door het ge bied van de Baloeba's, felle tegen standers van Tsjorrtbe. Maandag zijn de verbindingen door de lucht en over het water tussen Leopoldstad en Brazzaville, die ver broken zijn geweest, weer hersteld, aldus is officieel vernomen. Zeldzame haai voor aquarium te Scheveningen Met de kotter Sch. 67 van de f§ Gebv. Bakker uit Scheveningen is een zeldzame haai aan land gebracht, die aan het zee- aquarium te Scheveningen is afgestaan. Het betreft hier een schoorhaai, een dier, dat het midden houdt tussen een. haai sn een rog en dat ook wel wordt s aangeduid met de namen pak- haai, vioolvis en zeeëngel. m Het gevangen exemplaar heeft een lengte van ongeveer 45 cm, normaal gesproken wordt het H dier zelden groter dan 1 meter. Het komt tamelijk veel voor in de Middellandse Zee, maar vrij §f zelden in de Noordzee. Men hoopt het dier in leven te p houden met zeepieren. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf dat er vrij onschuldig uitzag maar dat in wezen bedoelde de bevoegd heid om een kapverbod op te leggen drastisch te beperken. Zijn partijgenoot mr. Geertsema, sinds kort burgemeester van de bosrijke en met natuurschoon rijk bedeelde gemeente Wassenaar, voorstander van het kapverbod, vooral omdat hij de aantastig van natuurschoon wilde voorkomen. De heer Den Hartog (v.v.d.) ook mejuffrouw Schilthuis (p.v.d.a.), en de heren Engelbertink (k.v.p.), Kod de (s.g.p.), Biewenga (a.r.). Kikkert (c.h_), Geertsema (v.v.d.) en Van Rijckevorsel (k.v.p.) spraken over het wetsontwerp kon zich -in het algemeen akkoord verklaren met het ontwerp, maar toch had hij en kele bezwaren. Dat was in de eerste plaats het feit dat de bevoegdheden van de lagere publiekrechtelijke or ganen onverlet worden gelaten en ten tweede het feit van de onvol doende regeling van de schadeloos stelling ingeval een kapverbod wordt opgelegd. Veel van de opmerkingen, die de heer Den Hartog maakte vond men bij de andere afgevaardigden terug, zij het dat ook bij lien wensen leef den, waarover zij nader door de re gering geïnformeerd verlangden te worden. De regering zal vandaag antwoorden. Prinses Paola en prins Albert hebben maandag in Brugge de ,JIeiUg-Bloed processie" bijgewoond. Bij deze ge legenheid ontpopte de prinses zich als een enthousiast smalfilmster, die grote delen van de stoet op het cellu loid vastlegde. Prins Albert kijkt hier kritisch toe hoe zijn jonge echt genote het eraf brengt. Het Wereldgebeuren Recht En hier ziet men dan de Italiaanse filmster Sophia Loren in de film- festivalstad Cannes, omgeven door een menigte van nieuwsgierigen. Deportatie Franse joden op bevel van Eichmann Adolf Eichman is gisteren ten tonele gevoerd als de man die bevelen gaf die duizenden Franse joden naar de gaskamers zonden. Ten bewijze dat Eichman niet alleen in Oost-Europa verantwoordelijk was voor de slachting der joden, maar ook in West-Europa, legde de aanklager bijna 100 documenten aan het hof voor. In vele gevallen bevat ten die de tekst van bevelen met Eichmanns naam er onder. De documenten, die merendeels re gelrecht uit de archieven van de ge heime politie en het ministerie van buitenlandse zaken der nazi's kwa men, toonden volgens de prosecutie aan dat: Eichmann persoonlijke verant woordelijk was voor de versnelling van de deportatie van Franse joden naar vernietigingskampen in het Óósten; Eichmann persoonlijk bevel gaf dat een aantal joden tot wier reddmg pogingen werden gedaan, onmiddel lijk naar de kampen zouden worden gestuurd; Eichmann persoonlijk de arresta tie van alle joden in concentratie kampen beval; Eichmann persoonlijk tussenbeide kwam om de deportatie te bewerk stelligen van 10.000 a 15.000 joden, die zo meende hij ten onrechte zich schuil hielden in het prinsdom Monaco. België begroot tekort in 1961 op 1,2 miljard Op zijn eerst© persconferentie heeft de nieuwe Belgische mi nister van financiën, Dequae, gisterochtend medegedeeld, dat hij een tekort van 17 miljard frank 1,2 miljard gulden verwacht op de begroting van 1961. sel zei Dequae, dat dit tekort negen miljard frank minder is dan in 1960, een verschil van ongeveer 630 mil joen gulden. De minister schatte de Belgische overheidsuitgaven in het lopende jaar op 142 miljard frank, waarin drie miljard frank is begre pen voor aflossing van gegaran deerde) Kongolese schulden. Als gevolg van de nieuwe belastingen, die hij noodzakelijk achtte, zullen de inkomsten een bedrag bereiken van 125 miljard frank. Minister Dequae zei voorts, dat de eerste vier maanden van dit jaar de belastingopbrengst bijna een mil jard frank (70 miljoen gulden) on der de raming is geblevén. De Bel gische staatsschuld is in april met 3,4 miljard toegenomen tot 409.6 miljard frank 28.672.000.000 gul den. Nadat minister-president Lefèvre gisterochtend de katholieke senato ren nadere inlichtingen had ver strekt over de Belgische politieke tóestand in het algemeen en de re geringsverklaring in het bijzonder, is over de door de C.V.P.-fractie aan te nemen houding gestemd. Van de 63 katholieke senatoren, die de frac tievergadering bijwoonden (de C.V.P. heeft in totaal 82 zetels in de se naat) stemden 43 vóór het goedkeu ren van de regering, zeven tegen, terwijl 13 leden zich van stemming onthielden. Wild-west in Amsterdam Woning drie uur door politie belegerd (Van onze correspondent) Twintig leden van de Amster damse politie, onder wie drie nran van de karabijn-brigade, gewapend met traangasbom- men, en voorts de brandweer en G.G.D., hebben gistermiddag drie uur nodig gehad 0111 de ■jarige fotograaf J. V. D., die in een vlaag van verstandsver bijstering met een legerpistool was gaan schieten en zich in zijn woning in de Andreas Bonnstraat tegenover de Am- stelbrouwerij bad verschanst, te overmeesteren. Om drie uur riepen omwonenden de assistentie van de politie in. De fo tograaf was in zijn woning aan het schieten gegaan, zodat zijn 70-jarïge moeder, met wie hij alleen samen woonde, naar de bovenburen was gevlucht. Telefonisch probeerde eerst hoofdinspecteur v. d. Voort en later een rabbijn van de liberale joodse gemeente de man tot rede te bren gen. Zijn reactie was dat de telex verbinding met Londen verbroken was en de actie dus niet gestaakt kon worden. Terwijl duizenden nieuwsgierigen op veilige afstand werden gehou den en ook het kantoorpersoneel van de Amstelbrouwerij werd ge waarschuwd niet voor de ramen te gaan staan, hield de politie krijgsraad. Besloten werd te trachten de man met traangas uit zijn woning te drijven. Met twee schoten uit zijn pistool probeerde de fotograaf de agenten aan de voorzijde van de woning te gen te houden. De politie wierp door een verbrijzelde ruit zowel aan voor- als achterzijde twee traangasgra naten naar binnen. Vijf minuten latei- stormde de belegerde man, die reeds geruime tijd onder psychiatrische behandeling was, aan de achterzijde naar buiten, waar vijf man politie klaar stond om hem .^geweldloos te overmeesteren en over te leveren aan broeders v?n de G.G.D. die hem naar het Wilhelminagasthuis overbrach ten. Waarschijnlijk is de ellende die de man als joods burger in de oorlog heeft doorstaan, de oorzaak geweest van dit drama. Een advocaat in onze Westeuro- pese landen heeft meestal een redelijk bestaan, maar een weg om snel rijk te worden is dc advo catuur toch niet. Althans niet voor de grote meerderheid van de advo caten. Er wordt namelijk in Westeuropa maar matig geprocedeerd. In sommi ge Oosterse landen ligt dat anders. Daar is procederen een vermaak van rijk en arm. Als gevolg daarvan zijn er in som mige Oosterse staten hele landstre- ken waar men meer advocaten aan treft dan ingenieurs of dokters en waar het gemakkelijker is een pro ces aan te spannen dan een kleine weg aan te leggen of een steen- puistje te laten behandelen. Tegen deze achtergrond moet men de grote onenigheid zien, welke 's werelds enige vrouwe lijke minister-president heeft ontke tend op het eiland Ceylon. Deze 45- jarige dame, mevrouw Sirimavo Banderaneike, volgde kortgeleden wijlen haar man die vermoord werd op als minister-president en zij diepte uit de achtergelaten stuk ken van haar echtgenoot een wetje op, dat beoogde het Singhalees tot voertaal te maken op Ceylon. Dat wetje werd door haar van kracht verklaard en sinds januari van dit jaar moeten nu alle bewoners van het eiland genoegen nemen met het afdoen van hun (vele) rechtzaken in het Singhalees. Helaas spreken niet alle bewoners van het eiland deze taal. Er is een grote groep Tamils, die Tamil spreken en die voorts behalve een andere (donkere) huidskleur ook een andere godsdienst hebben. Ze belijden de Hindoe-godsdienst in te genstelling tot de Singhalees-spreken de bevolking van Ceylon, die licht bruin van huidskleur is en die Boed dhist is. Allemaal dus prachtige brandstof voor een ernstig conflict op het door de natuur gezegende eiland Ceylon. Mensen, die goed kunnen schat ten. taxeren het aantal Boed dhisten op ongeveer 7 miljoen, het aantal Tamils op ruim een mil joen, het aantal christenen ook zo ongeveer op 1 miljoen en dan is er nog een aantal mensen, die tot aller lei kleinere godsdiensten behoren. Temidden van deze tegenstellingen voert mevrouw Banderaneike een beleid, dat berust op knipoogjes naar de communistenen dat alle heil verwacht van nationalisaties. Ze pro beert op die manier een beter be staan te bereiken voor de Singhalese meerderheid, waartoe zij behoort. Omdat de christenen op Ceylon nogal vaardig waren in het verwerven van goede posities, besloot ze tot nationa lisatie van de christelijke scholen De Tamils heeft ze nu gedeeltelijk uitgeschakeld door hun politieke par tij te verbieden, hun politieke leiders in de gevangenis te werpen en de rust in de Tamildorpen te herstellen met behulp van geweerkolven. De Tamils proberen nog een soort burgerlijke ongehoorzaamheidsbe weging voort te zetten, maar vol gens berichten uit Colombo zouden ze die beweging niet lang kunnen volhouden, want ze lijden reeds hon ger. Overigens zijn de berichten uit Cey lon zwaar gecensureerd, en heeft mevrouw Banderaneike de staat van beleg voor het hele eiland afgekon digd plus een soort mobilisatie. Zij heeft Singhalese reservisten en een soort padvinderijen onder de wa penen geroepen. Die zijn nu druk aan het excerceren en ook al gaat dat niet al te best. toch vormen zij een gewapende macht tegen de niet gewapende Tamils. Hoewel er nog niet veel doden zijn gevallen, vragen de Ta mils zich toch af hoe deze twist moet eindigen. Ze zijn bevreesd, dat ze werkloos zullen geraken, want de meeste van hen zijn arbeiders op de grote plantages eh het is mogelijk, dat mevrouw Banderaneike werkloze Singhalezen naar die plantages zal zenden om daar het werk van de Tamils over te nemen. Die Singhale zen zijn wel minder ijverig, maar zij beschouwen zich als de rechtmatige bewoners van Ceylon in tegenstel ling tot de Tamils, die in de laatste 2000 jaar geleidelijk uit India naar Ceylon „druppelden" om daar een sober bestaan te vinden. Het is uiteraard wel heel flink van mevrouw Banderaneike om tegen een minderheid direct met geweer kolven in actie te komen, maar het is toch niet de manier om populair te worden. Zij maakt het leven zuur aan een groep van een paar miljoen mensen waarmee ze bewijst dat het ondanks alle geroep om vrijheid en onafhan kelijkheid nog altijd geen pretje is om tot een minderheid te behoren in sommige Oosterse landen. MEVROUW BAND ARAN AIKE ...alle soorten van haat.—

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17