badhanddoek Radion ubica ufoicfl ASPIRIN We hebben bereikt wat we wilden" Als U werkelijk van Uw pijn af wilt, helpt PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer waar BAYER achter staat SPORT EN WEDSTRIJDEN MATRASSEN MATRASSEN DE VERDWENEN MINIATUUR l .WOENSDAG 10 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IV 99 J. P. DE GIT IN AUSTRALIË: Geëmigreerde Zeeuw heeft geen spijt ,,We hebben er geen spijt van, dat we geëmigreerd zijn. Het is wel eens moeilijk geweest, maar nu zijn we meer dan tevreden. In Holland konden we geen stukje grond krijgen, maar hier werd ons 800 hectare toege wezen, zodat we het land met een vliegtuig moesten laten be zaaien". Dit is het relaas van een man, die in Nederland jaren lang ge tracht heeft een stukje grond te bemachtigen, doch hierin niet slaagde. Nu, in Australië, heeft hij 400 hectare grond, 100 koeien en 60 stuks jong vee. De heer J. P. de Git woonde vroeger in de Westerscheldestraat te Middel burg. Door de watersnoodramp raak te hij zijn werk kwijt. „We hadden alle hoop gevestigd op de nieuwe Noordoostpolder, vertelt de heer De Git. „Acht jaar ben ik bezig ge weest om een stuk grond te krijgen, maar telkens werd ik, om mij onbe kende redenen, afgewezen. Toen be sloten wij te emigreren. Nu hebben we onze plannen verwezenlijkt. En nog beter, dan in Nederland moge lijk zou zijn geweest". De taal Toen zij in Australië kwamen, kre gen zij een aanbod om te komen wer ken op een eiland, 10 kilometer uit de kust. Er was daar een schapen fokkerij mét 7000: schapen en het ge hele eiland was eigendom van de schapenfokker. In het begin was het niet gemakkelijk, maar allengs vlot te het werk beter. Alleen met de' taal hadden zij nogal wat moeite en dat speelde hen soms parten. Zoals die keer toen zij opdracht kregen om enkele hekken te sluiten. Toen deden zij die bewuste hekken juist open, zo dat alle schapen wegliepen. Er werd goed geld verdiénd, maar mevrouw De Git vond het op de duur toch te eenzaam op het eiland. En daarom zochten zij een andere baan. Hierna had de heer De Git verschil lende baantjes, maar tenslotte trok ken zij naar een andere streek, waar de heer De Gitten zijn drie zoons bij een boer gingeiy werken. Zij spaarden flink en na enige tijd waren zij in staat om een huis te kopen in het plaatsje Biloela, in de staat Queens land. Ook daar werkten zij hard. „We gingen in de weekeinden zelfs ka toen plukken en pinda's oogsten. Dat hebben we twee jaar volgehouden, tóen kregen wé de kans van ons le ven", aldus de heer De Git. „Kroonland" Die kans bestond uit een boerderij' met 80 hectare bouwgrond, die zij konden huren. Er moest echter nog veel land worden ontgonnen en daar voor moesten een tractor en een ploeg worden aangeschaft. Twee zoons van de heer De Git werkten nog bij een andere boer en van hun verdiensten konden deze werktuigen worden ge kocht. Twee jaar later gaf de Austra lische regering zogenaamd „kroon land" uit. De heer De Git kreeg hier van 800 hectare toegewezen. Toen werd het hard aanpakken, want ook deze grond, die grotendeels bestond uit oerwoud, moest worden ontgon nen. Maar na vijf maanden waren 400 hectaren bedrijfsklaar. Er was over een lengte van tien- kilometer afrastering aange bracht voor het vee. Voor de wa tervoorziening moest een dam worden aangelegd en er moesten zes stallen en een melkstal worden gebouwd. Voor het- zaaien van gras werd een vliegtuig- gebruikt. Toen het gras hoog genoeg stond, konden ze het vee van de gehuur de boerderij halen; er moest zelfs nog vee worden bijgekocht. Nu bezit de familie De Git 100 koeien, die met behulp van zes machines worden gemolken, 60 stuks jong vee en 18 fokzeugen. De heer De Git concludeert: „Wij vinden Australië OP VERZOEK VAN DUIZENDEN NU OPNIEUW DE F 1.25 20 MERKJES OF NAAR KEUZE 1 KUSSENSLOOP OF 2 FLEURIGE THEEDOEKEN een goed land vol mogelijkheden, als je weet aan te pakken. Er blijven nog te veel emigranten rond de gro te steden hangen, maar op het plat teland is het veel beter". Niet meer terug Het bedrijf ligt een eindje buiten Biloela, maar dat is geen bezwaar mper, want het gezin heeft nu een auto. Nu, na zes jaar in liet nicu\ve land is er niemand in het gezin De Git, die nog naar Nedèrland terug zou willen. Zij hebben met vele moei lijkheden to kampen gehad. „Maar dat is het ergste niet", zegt de heer De Git, „want we zagen, dat we voor uit konden komen. We hebben bereikt wat we wilden". Advertentie mét 3 - voudige werking stilt snel doet de de pijn koorts dalen activeert het organisme LEZERS SCHRIJVEN Bromfietsverbod op Vlissingse boulevards (XII) In nummer 3, 13e jaargang van „Alle Hens", officieel orgaan der Kon. Ma rine, kan men lozen: „Een dolle avond te maken probeert een deel van de opgeschoten Nieuwediepse jeugd telken male. Met als resultaat, dat een reeks relletjes in de binnen stad b. en w. hebben doen besluiten de Keizer-. Spoor- en Koningsstraat (men vergelijke onze Kleine Markt en de drukke, smalle winkelstraat Walstraat) des avonds van zeven tot elf uur te sluiten voor fietsers, brom mers en motorrijders. De binnen stad is door deze ingrijpende maat regel geen toneel meer van razende racers op gemotoriseerde voertuigen, met ook als gevolg, dat in de huizen de televisie ontvapgst in de naaste omgeving wat dragelijker is gewor den cn de kleine meisjes en jongens van de ter plaatse huizende midden stand aan hun nachtrust komen". Dit is een der zeer vele voorbeelden waar radicaal een einde wordt ge maakt aan een al te luidruchtige, zeer opdringerige (gelukkig nog zeer kleine) minderheid, die meent de gro te rest te kunnen tiraniseren en een stad minder vriendelijk, minder aan trekkelijk en minder bewoonbaar maakt. De Vereniging Van Vreemdelingen verkeer adresseerde reeds een paar jaar geleden tegen het volmaakt on nuttige cn vreselijke bromfietslawaai Het Amsterdams elftal tegen Tottenham Hotspur Op woensdagavond 17 mei speelt het Amsterdamse elftal in he,t Olym pisch Stadion in Amsterdam een wedstrijd tegen dc Engelse kampï- f Advertentie I Drommen van lijders aan Brandend Maagzuur zijn lijders-af van de ene minuut op de andere. Dat doen dan zo'n paar Rcnnies. Bij dc eerste aanwijzing van overtollig maagzuur - en dat stijgt dan sner pend op. soms tot hoog in de keek - een of twee Rennies laten smelten op de tong. En dat is dan alles! Weg zuurbrand - weg pijn - weg zorgen van een verstoord maal of angst voor 'n nieuwe aanval, 'n Wonder wat Rennies voor U doen. Niet zonder reden houden talloze zuurbrandlijders altijd een paar Rennies bij de hand. waar" ze ook zijn. En zo smoren ze iedere brand in de kiem nog vóór hij goed kans krijgt uit te barsten. zoen, waarin toerist en ingezetene on gestoord willen genieten. Men vergelijke ook het verbod van motorisch verkèer op vele gedeelten van de Belgische boulevards. grote attractie gedurende het sei- Vlissingen VI. HOOG EN LAAG WATER -f nap -r nap nap nap .11 mei uur meter uur mater uur meter uur meter Vlissingen 11.38 1.85 23.59 1.83. 5.38 1.96 17.57 1.70 Terneuzen 12.05 2.01 6.07 2.13 18.27 1.87 Hansweert 12.40—2J5 6.37 2.26 18.58 2.00 Zierikzee 0.06 1.17 13.01 -1.45 6.14 1.73 18.46 1.37 - Wemeldinge 0.35 1.39 13.16 1.73 6.23 1.90 19.0.1 1.57 12 mei Vlissingen 12.32 2.01 6.33 2.13 IS.47 1.85 Terneuzen 0.28 1.99 12.59 2.16 7.03 2.30 19.18 2.02 Hansweert 0.56 2,12 13.36 2.29 7.35 2.43 19.51 2.15 Zierikzee 1.16 .1.27 14.02 1.52 7.12 1.82 19.38 1.47 1.68 Wemeldinge 1.43 1.55 14.16 1.82 7.23 2.03 19.53 oen cn bekerwinnaar Tottenham Hotspur. Dc Amsterdamse ploeg is voor deze wedstrijd als volgt samen gesteld: Doel: Hoogcrman (Ajax); achter: Óuderland (Ajax) en Boskamp (DWS-A): midden: Corbrand (DWS-A), Pronk (Ajax) en Muller (Ajax); voor: Swart (Ajax) Henk Groot (Ajax), Bleijenberg (BI. Wit), Vonhoff (DWS-A) en Clement (BI. Wit). Reserves: Van Dreeht (Ajax). Flin- kevleugel (DWS-A). Van Wijk (De Volewijckers) en Kick (Volewij- ckers). Vijf protesten bij wedstrijd Helmondia-Enschedese Boys De protestcommissie van de K.X.Y. B. krijgt het moeilijk als straks de protesten met betrekking tot de zon dag voor de eerste divisie gespeelde wedstrijd Helmondia '55Enschede- se Boys wordt behandeld. Maar liefst vijf protesten leverde deze ontmoe ting. die in een gelijk spel (22) eindigde op. Helmondia '35 protesteerde tegen twee beslissingen van arbiter F. Bus uit Leeuwarden. In de eerste plaats hadden dc Helmondei's bezwaar te gen het eerste doelpunt van de Boys. aangezien kort te voren hands zou zijn gemaakt. Voorts voelde Helmon dia zich tekort gedaan, omdat de scheidsrechter geen strafschop toe kende toen een speler van Enschede- se Boys de bal met de hand raakte. De penalty werd na de ontmoeting alsnog genomen en gemist. Enschedesc Boys had dok al be zwaar tegen de besuitcn van de heer Bus. De Boys protesteerden tegen het niet toekennen van een derde doelpunt dat de man uit Leeuwar den -op advies van de grensrechter annuleerde. Voorts werd protest aangetekend tegen éen strafschop die Helmondia "kreeg toegewezen wegens hands van een van de En- schedese verdedigers. Vervolgens tenslotte waren de gasten van me ning dat dc arbiter hen een straf schop heeft onthouden, toen Abe Lenstra door drie Helmondia-spelers werd gemangeld. Na afloop werd de strafschop alsnog benut. 1785. „Mijn naam is Lean- der", sprak de man, die kennelijk als de leider van dit vrolijke volk beschouwd moest worden. „Zijt gij tijd-reizigers of kwam U door de ruimte naar hier?" Piloot Storm trachtte voor al geen dom gezicht te trekken en deed alsof hij er alles van wist. „Allebei 'n beetje, geloof ik", ant woordde hij aarzelend. „Wij kwamen met ons schip, de Terra I door de ruimte, maar er ging iets verkeerd, waardoor de reis ontzaglijk lang geduurd moet hebben. Het was onze eerste grote ruimtevaart". Leander knikte. „Heel sympathiek om uw eerste ruimteschip naar onze planeet te noe- men". Arend glimlachte beleefd en schudde het hoofd. „Neen, niet naar uw, doch naar Advertentie ANTI HERNIA •onze eigen wereld. Wij komen- namelijk van de planeet Aarde, bijgenaamd Terra, of Sol III". Nu was het de beurt aan Leander om verbaasd te kijken. „Maar dat is al héél zon derling!" meende hij, de armen uitbreidend, „want dit is óók de derde planeet van ons zonnestelsel en wij noemen onze wereld óók Aarde, of Terra! L ATI UT SCHUIMRUBBER TOONZALEN TE AMSTERDAM. ROTTERDAM, UTRECHT, BREDA ƒ1 FEUILLETON is Ze hadden drie naast elkaar gele gen kamers genomen en ontmoetten elkaaar in de hal van het hotel, na dat ze zich van het spreekwoordelijk geworden stof hadden gereinigd. „Daar zijn we dus!" constateerde Ru- di Struve. „Ik heb er voor gewaar schuwd uit te stappen. U hebt het toch gedaan. Wat doen we nu?" „Uitgaan", stelde Irene Trübner voor. ,.De fout ligt bij mij", zei slager Külz. ,,Ik heb me kinderachtig aan gesteld, dat geef ik toe. Maar er zijn nu eenmal situaties waarin ik alles rood ziej Ik bep werkelijk, zonder me zelf in de hoogte te willen steken, zo zacht als een lam. Maar wat te veel is, is te veel!" „Maakt u uzelf nu alsjeblieft geen verwijten, Papa Külz. Mijnheer Struve ziet spokenOnze ro versbende is vast zeker dolblij, dat zij de miniatuur van u heeft gestolen. En nu wachten ze er slechts op, in Berlijn te kunnen onderduiken". Als u er zo over denkt!" verklaar- door Erich Kastner de Rudi Struve beleefd. Irene Trübner keek opgewekt uit hel hotelvenster. „Ik ben hier en blijf hier. Morgen gaan we met de eerste trein naar Berlijn. Dat is vroeg genoeg". Ze wendde zich tot de jonge man. „Of wordt u in Berlijn verwacht?" „Op z'n hoogst door mijn hospita", zei hij. „Ze is vast en zeker ongerust, vanwege de huur. Overigens ben ik een volledig alleenstaande wees. Zon der vrouw en kind". De jongedame haastte zich van onder werp te veranderen. - „Beste mijnheer Külz ik heb oen ver. zoek aan „Al toegestaan!", zie hij. „Bel uw vrouw op!" verzocht het meisje. „Sedert zondag verkeert uw familie in ongerustheid. Niemand weet waar u bent. Dc kaart hebt u in Ko penhagen laten liggen. Ik kan dat niet langer meer aanzien!" Külz trok een gezicht. „Wanneer y niet telefoneert, doe ik het", zei ze en wilde opstaan. „Alsje blieft niet!" Külz hief afwerend de ar men op. „Wanneer de jongedame mijn vrouw per telefoon meedeelt, dat ik in Denemarken geweest ben en in de Oostzeebadplaats Warnemünde mijn reis heb onderbroken, ga ik helemaal niet meer naar Berlijn". ,.Bent u bang voor üw vróuw vroeg de jonge man. „Neen, maar voor de bijkomende verschijnselen! U kent mijn Emilie niet. Anders zou u niet zulke overbodi ge vragen doen!.Emilie kan zeer luid- Hij verhief zich steunend. „Goed dan. Wat een mens nodig heeft, dat moet hij hebben ook". Na deze principiële opmerking begaf hij zich naar het ho telbureau en vroeg een gesprek met Berlijn aan. Dc beide jongelieden wa ren alleen. „Waar woont u eigenlijk?" „In Hotel Beringer". „Niet mogelijk", zei hij. „Overigens bedoelde ik, waar u in Berlijn woon de". „Oh op de Kaiserdannn". „Is zo iets mogelijk!" verklaarde hij. „Javyel". „Ik woon namelijk in de Holtzen- dorfstrasse. Dan is het maar een klein eindje naar elkaar toe". moed in een telefooncel en knorrig op de aansluiting met Berlijn. Met regelmatige tussenpozen riep hij: „Hallo, hallo!" Het liefst had hij maar opgehangen. De herrie, die hem te wachten stond, kon hij best tol morgen bewaren. Hij was al half be sloten de hoorn weer op de haak te leggen. Toen kwam er een gekraak en in Berlijn riep iemand: „Hallo? Hier slager Külz, Yorckstrgsse!" „Een jij net, Emilie?" vroeg hij. Hij kreeg geen antwoord. „Hier is Oskar", zei hij. „Ik wilde jullie alleen maar zeggen, dat ik mor gen thuis kom opdat jullie je niet on nodig ongerust maken!" Weer geen antwoord. „Ik was een paar dagen in Denemar ken, En nu beri ik in Warnemünde. Maar dat vertel ik later wel allemaal". Nog altijd geen antwoord. „Dat is de stilte voor de storm", dacht hij een zocht naar nieuwe ge sprekstof. „Hoe gaat de zaak? En hoe is het met Fritjes kinkhoest?" Wat kon hij nog vragen? Hij wist niets meer te bedenken. „Hallo. Emilie! Heb je je tong ver loren?" „Oskar!" zei daarginds zijn vrouw met sidderende stem. „Oskar! Hoe kon je ons dat aandoen!" Hij kon z'n oren niet geloven. Ze huilde! Hij was op al het andere voor bereid geweest. Ware het mogelijk ge weest potten en pannen per telefoon te expediëren, dan had hij eerder ver wacht dat hem een servies naar het hoofd zou zijn gevlogen! In plaats daarvan huilde zijn Emilie? „Kom, kom", zei hij, en: „nou, nou ouwe- tje, kom nou ouwetje!" Ze snikte hardnekkig door. „Hou nu maar op met dat gejam mer!" bromde hij. Hij was zelf hele maal ontdaan. Zo een verrassing. Hij had helemaal niet geweten dat zijn vrouw kon huilen! Hoewel ze reeds vijfendertig jaar getrouwd waren. Mevrouw Külz snikte, alsof ze alle verzuimde gelegenheid wilde inha len. „Vergeet het nu maar", troostte hij. „Morgen ben ik toch weer thuis! En wat moeten de klanten wel denken, wanneer je zo behuild achter de toon bank staat. Leg een doekje met koud water op je ogen". Ze snoot haar neus en maakte aan stalten te gaan spreken. Maar daarna bedacht ze zich en huilde verder. „Nu het ga je goed, Emilie. Dus tot morgen. Groet de kinderen". Vlug hing hij de hoorn op. Buiten, voor de telefooncel bleef hij staan en wreef nadenkend zijn kin. „Dat had ik al twintig jaar geleden moeten doen!" dacht hij. „Nu is het te laat! Nu helpt huilen niet meer". Daarna ging hij langzaam in dc hal terug naar de tafel waar de beide jon- mensen zaten, p dezelfde tijd liet een witgebaar- de heer zich voor Café Flint in Ros tock vuur geven door een man die daar stond en zei: „Storm moet ogen blikkelijk twee man in een auto naar Warnemünde sturen. 5 anderen moe ten hier aan het station alle treinen controleren die van Warnemünde ko men". „Goed chef" antwoordde dc man. „Wie de drie ontdekt, belt onmiddel lijk professor Hom in Hotel Blücher op. Ga naar boven en laat je aflossen. Jij gaat mee naar Warnemünde". „Wat is er aan de hand?" „Hou je gezicht!" gaf professor Horn ten antwoord, nam beleefd voor de ander zijn hoed af en stak dc straat over. ZAALPOST IN DANCING Hoewel het reeds tegen de avond liep, stond Irene Trübner er op. dat het door haar voorgestelde uitstapje zou doorgaan. Ze heten zich met de veerpont over de Warnow zetten cn reden daarna met dc tram, waarvan de rails vlak langs dc zeekant door moeras en heide lopen, tot Markgrafenheide, het eind station. Van hieruit wandelden zij over eenzame wegen door het bos. Het was stil. als in een kerk waar geen dienst is. Maar over de boomtoppen ruiste de wind. die van de zee kwam. Het is merkwaardig in het bos denkt men meer dan ergens anders aan zijn kinderjaren. Toentertijd schénen de bomen veel. veel hoger dan ze waren. En het struikgewas der bosjes veel ondoordringbaarder en angstwekkender dan thans. Toen tertijd geloofde men nog dat Rood kapje vlak in de buurt de boze wolf moest zijn tegengekomen. En wan neer men een houthakker en zijn vrouw ontmoette, droomde men 's nachts, dat men de ouders van Hans en Grietje had ontmoet. Die ouders, die hun beide kinderen in het bos te vondeling legden, omdat hun inkomen achteruitging. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11