Hitler is in Japan, zei Jozef Stalin Chefarine 4 BRABANT WIL STEEN TERUGHEBBEN „NEDERLANDSE" POLEN KOMEN OP 14 MEI NAAR ARNHEM ZIEKE GARY COOPER STICHT STUDIEFONDS Waar zijn onze schepen? <-}{orei\, yen en sclvrijvcv» VANDAAG KLAM1 uit de ETHER 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 9 MEI 19v' POTSDAM-DOCUMENTEN Rusland wilde Italiaans gebied in Afrika Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft documenten betreffende de conferentie van Pots dam voor publikatie vrijgegeven. Uit de documenten blijkt dat Sir Win ston Churchill ermee instemde de atoombom tegen Japan te gebruiken, dat Jozef Stalin het beheer wenste over sommige gebiedsdelen van ver slagen as-mogendheden, in het bij zonder de voormalige Italiaanse ko loniën in Afrika, en dat Stalin ten tijde van de conferentie Potsdam ge loofde dat Hitler nog in leven was. Zij bevatten verzekeringen van Sta lin aan Truman en Churchill dat Rusland zich niet zou bemoeien met de interne aangelegenheden van Chi na en geen hulp aan de rebellen zou geven. Stalin trachtte herhaaldelijk Tru man en Churchill over te halen de betrekkingen met Spanje te verbre ken. Truman zei dat hij „niets te maken wilde hebben" met generaal Franco, maar geen nut zag in ver breking van betrekkingen. Churchill zei dat ook hij niets met Franco op had, maar dat Engeland zijn lucra tieve handel met Spanje niet wenste te verliezen. Alle drie staatslieden waren het er over eens dat Franco wellicht spoedig zou zijn uitgespeeld. Wat Hitier betreft, had Jozef Sta lin de geallieerde mogendheden, in het geheim laten weten dat de Rus sische troepen nimmer het lijk van de Fiihrer hadden gevonden en dat Hitier, naar zijn mening, niet dood was maar zich ergens verborgen hield. In een memorandum, gemerkt „top secret", meldde Bohlen dat Hopkins de hoop had uitgesproken dat de Rus sen het lijk van Hitier zouden vinden. Onderzeeboten „Maarschalk Sfalin antwoordde dat Hitier, naar zijn mening, niet dood was, maar zich ergens ver borgen hield. Hij zei dat de Rus sische artsen meenden de lijken van Göbbels en Hitiers chauf feur te hebben geïdentificeerd, maar dat hij, persoonlijk, er zelfs aan twijfelde of Göbbels dood was. Hij zei dat de gehele zaak vreemd was en dat het gepraat over be- Krachtige bestrijding van pijn of griep zonder de maag van streek te makent Ieder tablet Chefarine „4" bevat 4 beroemde geneesmiddelen, die eik afzonderlijk in de hele wereld beroemd zijn geworden. Een van deze middelen is Chefarox en dient In het bijzonder om de maag te beschermen. Ook zij die een gevoelige maag hebben kunnen ïonder be zwaar Chefarine „4" gebruiken. Het is een ideaal middel om pijn of griep snel en doel treffend te bestrijden. /f Bi| pijn, griep of „landariQ" gsvosl zorgt etn enkel tablet, ca: U mei olezitr Ua werk kunt doenKoker i 20 tabletten f 0.80. Pater Adolf Martin Bormannde zoon van de nazileider en rechter hand van Adolf Hitler, Martin Bor mann, gaat als missionaris naar Kon go. De jonge priester zal 13 mei naar zijn nieuwe missiegebied vertrekken. Foto: in Eichstuett werd pater Adolf Martin Bormann tot missionaris ge wijd. grafenïssen en begraven hem zeer twijfelachtig voorkwam. Hij zei van mening te zijn dat Bormann, Göbbels en mogelijk ook Krebs waren ontsnapt. Mv. Hopkins zei dat hij wist dat de Duitsers verscheidene zeer grote on derzeeboten hadden, maar dat er geen spoor van was gevonden. Hij zei te hopen dat wij Hitier op het spoor zouden komen waar deze zich ook zou bevinden. Maarschalk Stalin zei ook op de hoogte te zijn van die onderzeebo ten die tussen Duitsland en Japan heen en weer voeren, om goud en verhandelbare activa naar Japan te brengen. Hij voegde eraan toe dat dit werd gedaan met medeweten van Zwitserland. Hij had, zo verklaar de hij, zijn inlichtingendienst opge dragen de kwestie van deze onder zeeboten te onderzoeken, zonder dat enig spoor werd gevonden. Hij meen de daarom dab het mogelijk was dat Hitier en anderen naar Japan waren gegaan". Kapitale boerderij gaat invlammen op Gistermiddag is de kapitale boerde rij van de veehouder A. G. Pouw aan de Holendrechterweg te Ouder kerk a. d. Amstel in vlammen opge gaan. Slechts het woonhuis kon, dank zij het krachtdadig optreden van de brandweerkorpsen uit Ouder kerk en Abcoude gespaard blijven. Twee kostbare fokstieren kwamen in de vlamhien om. De boerderij was verzekerd. Het provinciaal genootschap voor kunst en wetenschappen in Noord- Brabant is niet te spreken over d€ gang van zaken bij de recent© opgra vingen te Bakel waar, zoals bekend is, een steen werd gevonden met een af beelding van een dansende meisjesfi guur, volgens oudheidkundigen date rende van 9000 jaar voor Christus. De opgravingen werden namens de rijksuniversiteit te Groningen verricht zonder dat het genootschap daarbij werd betrokken. Het gevonden voor werp verhuisde bovendien naar Gro ningen. Een aantal leden getuigde tijdens de jaarvergadering, die dezer dagen te Tilburg is gehouden, van zijn ontstemming hierover. Het bestuur haastte zich mee te delen dat pogin gen in het werk zullen worden gesteld, de steen naar Noord-Brabant terug te krijgen, desnoods in bruikleen. TRADITIONELE POOLSE LANDDAG Voor beleving van eigen cultuur en geschiedenis Van de ongeveer 12.000 in Nederland verblijvende vluchtelingen van ach ter het IJzeren Gordijn, vormen de Polen de belangrijkste groep. Niet alleen omdat Polen het talrijkst is vertegenwoordigd, maar vooral, om dat de meeste Polen niet alleen vluch telingen, maar in de eerste plaats oud-strijders zijn, die voor de vrij heid van Nederland hebben gestre den; en die dus als zodanig recht hebben op onze dankbaarheid. Velen van deze Poolse oudstrijders (en dit geldt evenzeer voor alle an dere vluchtelingen van welke natio naliteit dan ook) verwachten dat vroeg of laat de politieke situatie achter het IJzeren Gordijn zal ver anderen en stellen zich voor alsdan naar hun land terug te keren. Vele anderen beschouwen hun tegenwoor dig verblijf in Nederland als niet van voorbijgaande aard, maar gevoelen evenals de hierboven genoemde cate gorie de behoefte hun nationale tra dities en cultuur te beleven en uit te dragen. Hiertoe hebben dc ontheemden zich georganiseerd in eigen nationale or ganisaties. De Polen (individualisten zoals de Nederlanders) hebben er en kele, maar de voornaamste zijn; de Vereniging van Poolse Oudstrijders en de Poolse Katholieke Vereniging in Nederland. Deze organisaties maken het moge lijk dat de leden bij tijd en wijle bij eenkomen om te getuigen wat hen diep beroert: de trouw en de liefde voor het eigen vaderland. Anderzijds beogen deze verenigingen hun leden oog en waardering te doen krijgen voor het culturele eigene en voor ge woonten en gebruiken van het gast land. Hiertoe organiseren de Polen ter gelegenheid van de Poolse natio nale dag de herdenking van de Constitutie van 3 mei 1791) elk jaar in één van de steden waar een Poolse gemeenschap bestaat, een Poolse landdag, die tegelijker tijd een grote manifestatie is van de Pools-Nederlandse vriendschap. Verleden jaar ging dit feest door gebrek aan financiële middelen niet door maar dit jaar komen op 14 mei honderden Polen in Arnhem bij een, waarbij ze tevens het derde lus- Het Amerikaanse Instituut van scho ne kunsten te Beverley Hills heeft de instelling van een fonds bekend gemaakt, waaruit telkens voor de duur van een jaar een studiebeurs zal worden gegeven aan een veelbe lovend student aan de school. Dit geschiedt uit naam van de zieke filmster Gary Cooper. Gezinsbeurs in Den Haag Mr. J. G. Wittkampf, secretaris van de Kamer van Koophandel in Den Haag en tot voor kort voorzitter van de vereniging voor Veilig Ver keer, heeft gistermiddag de Neder landse gezinsbeurs in de Houtrust- hallen te Den Haag geopend. Mr. Wittkampf noemde de taak van de ze beurs hoofdzakelijk voorlichting voor het gezin. trum van de Poolse Katholieke Ver eniging zullen vieren. In het ei'e-comité van deze Poolse landdag hebben zitting: de minister voor maatschappelijk werk, mej. dr. Marga Klompé; de burgemeester van Arnhem de heer Ch. C. Matser; de burgemeester van Breda, mr. dr. R. M. A. A. Geuljans; de rector van de Poolse Katholieke Missie dr. L. Pla ter; de voorzitter van de Kath. Stich ting voor Vluchtelingen en Ontheem den, mr. H. M. L. H. Sark; de voor zitter van de r.-k. Bond van Poolse verenigingen, de heer H. Malag en de voorzitter van de Vereniging van Poolse Oudstrijders, de heer H. R. Recko. De hoogtepunten van deze manifes tatie van de vrije Polen in ons land zullen zijn: een kerkdienst in de Sf. Eusebiuskerk, kranslegging op Air borne Cemetery te Oosterbeek waar naast de Britse ook talrijke Poolse parachutisten liggen begraven en een feestelijke bijeenkomst in het IÏ.A.B.-gebouw te Arnhem. Dievenbende op London Airport opgerold Een Londense politierechter heeft gisterochtend verlenging van het voorarrest bevolen tegen negen man nen die worden verdacht van een sa menzwering tot het stelen van geld cn industriediamanten op London Airport, het hoofdvliegveld van de Britse hoofdstad. De hoofdverdachte is in staat van beschuldiging gesteld terzake van diefstal van 60.000 pond sterling aan industriediamant. Een zijner medewerkers wordt ver dacht van diefstal van 170.000 ru pee's. Het negental beroofde de post- zendingen die op London Aiport be handeld werden. De buit is achter haald. Deze heeft zulk een omvang dat de politie, die zaterdag ingreep, gisteren nog niet gereed was met het sorteren en waarderen van het ge- stolene. De negen verdachten kwamen een voor een voor de rechter. Philip J. Ilbury werd ervan beschul digd vijf postzakken, inhoudende in dustriediamant ter waarde van 60-000 pond sterling, gestolen te hebben. Roy Tizzard, een beroepsgokker, werd heling van 280 biljetten van 5 pond sterling ten laste gelegd. Leslie Rich, ladingsbediende van de British Oversaes Airways Corpora tion (B.O.A.C.), werd beschuldigd van heling van industriediamant. Ronald Thomas, een leerling-steward van de B.O.A.C., werd heling van rupee-biljetten ten laste gelegd. William Muggeridge, een bookma ker. zou 6000 gestolen rupee-biljetten gekocht hebben, wetend dat zij ge stolen waren. Ian M. Hemmings, Raymond Thomas en Reginald Parker, vrachtwagen chauffeurs van de B.O.A-C., werd diefstal van pakken met 160.000 ru pee-biljetten uit de lading ten laste gelegd. Charles Ruxton, grossier in imitatie juwelen, werd eveneens beschuldigd van heling, van rupee-biljetten zowel als van industriediamant. TORNADO's TEISTEREN VERENIGDE STATEN Tornado's die zondag woedden in de Verenigde Staten van Oklahoma tot Kentucky, hebben een spoor., van dood en vernieling achtergelaten. In de staten Arkansas, Missouri en Zuid-Hlinois, zijn minstens twaalf mensen om het leven gekomen. Twee personen overleden aan de verwondin gen die ze vrijdagavond als gevolg van een stormwind hadden opgelopen. In het gebied tusSen Porter in Okla homa en Madisonville in Kentucky, moesten tachtig gezinnen hun huizen uit, vanwege de vloeden die op de wind volgden. Voor miljoenen dollars is hier schade aangericht. 0 Het aantal Chinese vluchtelinge» uit de Volksrepubliek, dat naar Macao trekt, heeft blijkens een bericht In de Hong Kong Times, vorige maand een record hoogte bereikt van 445. Het blad meldde, dat de vluchtelingen vaak meer dood dan levend aankomen, als gevolg van de reeds geruime tijd durende hongersnood. 0 Ondanks bet stijgend percentage onge lukken met dodelijke afloop op de Duit se Autobahn, beeft de Duitse „confe rentie voor veilig verkeer" besloten geen aanbeveling te doen voor een snelheids beperking op de federale wegen. Een groep jonge Duitsers .zal deze zo mer een begin maken met de herstel werkzaamheden aan de oude kathedraal van Coventry In Engeland, die in de laatste wereldoorlog door Duitse bom men werd verwoest. De Westduitse or ganisatie, die zich met deze werkzaam heden heeft belast, zal niet alleen de arbeidskrachten, maar ook liet materiaal leveren. TJ |TJ ALENGKA 6 1 ARCHIMEDES CARRILLO 8 ie CristoBs DALERDIJK 8 tc Cur»( DRENTE 8 Ie Tg Men.. GEMIWA 8 250 i Kp. Palma» n. (KRL) GRAVELAND 7 v Itajai, MISSISSIPPI ULO YD i RADIO- EN T.V.-RUBRIEK A/VVV>AAAArVWVNA/VVW*\'V\A T elevisie Na een reportage van de ingebruik stelling van de IJsselsteinse televisie zender door koningin Juliana kunnen we naar de vierde aflevering in de se rie „From A to Zoo" kijken, die door de Engelse commerciële Granada- maatschappij is vervaardigd. Snavels, vissen en vleermuizen staan voor van avond op het programma. De groot, meesters van de gooi- en smijtfilm Stan Laurel en Oliver Hardy komen om vijf voor negen in de film „De stierenvechters" op ons scherm. Ten slotte het B.B.C.-concert waarin wer ken van Rossini, Bruch en Van Beet hoven worden uitgevoerd. De Vlaamse televisie wijdt om half negen een uitzending aan wat in Vlaanderen „Moederkensdag" heet. Om tien voor half negen „De joodse vrouw", een eenakter uit het serie- stuk van Bert Brecht „Furcht und Elend des Dritten Reiches". Het is een telerecording van een programma dat al eerder door een van onze om roepverenigingen is uitgezonden. Hen ri Orri speelt voortreffelijk de hoofd rol in deze eenakter, die voornamelijk uit een monoloog bestaat. Radio Om twee uur speelt in het K.R.O.-pro- gramma (Hilversum I) het Lamou- reux orkest o.l.v. Igor Markevitch ni. m.v. Clara Haskil, het Concert voor Piano en Orkest in D kl. T van Mo zart. 's Avonds om tien uur geeft de Uitschakelen van steunzenders Goes en Roermond Antwoord van staatssecretaris op vragen Staatssecretaris Scholten heeft ge antwoord op vragen van de heer Tans (p.v.d.a.) betreffende het tij delijk uitschakelen van de steunzen ders Goes en Roermond tijdens dë uitzending van de voetbalwedstrijd Nederland-Hongarije op 30 april jongstleden. In dit antwoord wordt gezegd, dat een televisieuitzending van een door de K.N.V.B. georganiseerde wed strijd slechts kan geschieden indien deze bond hiertoe toestemming ver leent. De K.N.V.B. heeft zich in in ternationaal verband gebonden om deze toestemming in een geval als het onderhavige slechts te geven in dien de Belgische en Westduitse voetbalbonden daartegen geen be zwaren hebben. Aan het tijdelijk uitschakelen van de beide steunzenders werd goed keuring gegeven om te voorkomen dat alle Nederlandse kijkers gedu peerd geweest zouden zijn. Een be sluit namelijk, om bij de uitzending van de eerste helft van deze wed strijd de zenders Goes en Roermond normaal te doen functioneren had er slechts toe kunnen leiden dat be doelde eerste helft van deze inter land in het geheel niet zou zijn uit gezonden, aldus het antwoord van de staatssecretaris. Canadese pianiste Ida Krehm een re cital, waarin zij werken van Vianna, Mompou en Infante zal spelen. „Zwerftochten door operaland" wor den om tien over zeven in het A1V.R. O.-programma (Hilversum 11) onder nomen. Het is een Tsjechisch pro gramma met solisten, koor en orkest van de Nationale Opera te Praag. Om vijf over acht kan men naar herhalin gen luisteren van gedeelten uit de ver schillende „Gastenavonden". die de A.V.R.O. elke dinsdag voor de micro foon heeft gebracht. Om tien uur zingt het Nederlands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel. WOENSDAG 10 MEI 1901 HILVERSUM 402 m, 74G kc/s. 7.00— 24'.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. S.35 Gram. 9.00 V. d. zieken.* 9.35 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Hier is de Navy, hoorsp. 12.25 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor en instr. kwint. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.55 Gram. 15.30 Wie luistert mee. les in het muziekbeluisteren. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Het spectrum, lezingen. 18.00 Koorzang met commentaar. 18.20 Gram. 13.30 R.V.U.: Water- en luchtverontreiniging, door ïr. S. E. Samson. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.20 Bij de gratie Gods, klankb. 21.50 Metro- pole-ork., klein koor en sol. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber. 22.40 Avondoverd. 22.55 Gram. 23.30 Platennws. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM 11, 298 lil, 1007 kc/s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—34.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. en act. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9 00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. (herh.). 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.3S Orgel spel. 13.00 Nws. en tentoonstellingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Blaastrio. 14.45 Volksliedjes en -dansen. 15.00 De rechter en de sociale verzekering, lezing. 15.10 V. d. jeugd. 17.00 Hammond-trio. 17.20 Amus.muz. 17.50 Regeringsuitz.: .Teugduitz,; Suriname in beeld, d. M. D, Thijs. 18.00 Nws. en comm. 1.8.20 Act. 18.30 Promenade-ork. 19,00 V. d. kind. 19.10 Afscheid, toespr. 19.20 VARA-Varia en gram. VPRO: 19.30 V. cl. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Ca baret. 20.40 Gram. 20.55 Open of dicht, discussie. 21.50 Strijkork. 22.20 Zestig jaar levenservaring, lezing. 2230 Nws. 22.40 Lichte muz. 22.55 Tussen mens en nevel vlek, lezing. 23.10 Kamerork. en solist. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VARA: 17.QP V. d. kind. NTS: 17.30—17.40 De Verrekijker. 20.00 Journ. en wecr- overz. VPRO: 20.20 Inleiding tot de dans (5). 20.50 Wat gebeurt met ons onder wijs?, discussie. 21.35 Cabaretprogr. 21,55 De oude draaidoos. VLAAMS-BELG. T.V.-PROGRAMMA Eurovisie: 14.5516.45 Rep. voetbalwed strijd Engeland-Mexico, 17.00—18.00 V. d. jeugd. 19.00 Ncdcrl. taalles. 19.30 T.V.- feuill. 20.00 Nws. 2030 Feuill. 21.10 Filrn- progr. 21.35 Mensen on beelden, filmprogr. 22.05 Rebus. 22.35 Nws.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 20