DDOVINniAlF 7FFIIWSF COUDANT ORTIZ EN SALAN WILLEN VECHTEN „Geschonden" Zeeuws land vraagt nieuwe offers van de boeren De Gaulle roept op tot bezinning Een kus, medaille en gejuich voor Shepard Vandaag... Haags naspel Zeeuws voorspel f KU V 111IflLL J.LLU ÜL UUU Knll I ÏÏTÏ „Drieduizend man gereed voor volgende strijd" Generaal De Ganlle heeft gisteren in een radio- en televisietoe spraak de Franse bevolking van Algerije opgewekt „verouder de mythen en dolzinnige daden" te laten varen en haar moed en bekwaamheden te richten op de grote taak die moet worden volbracht. Hij zei er zeker van i:e zijn, dat de jongste rebellie de Franse opmars in geen enkel opzicht heeft vertraagd. Hij zei dit, nadat de "voorlopige regering van Frans Algerije", waarover de caféliouder-rebel Joseph Ortiz de scepter zwaait, in een te Rome uitgegeven manifest had meegedeeld dat drie duizend man gereedstaan voor het volgende gevecht. Manifest van de ultra's De zetel van Ortiz' aanhangers is „ergens in Zwitserland". Volgens het manifest loopt Algerije het ge vaar de eerste socialistische repu bliek van Afrika te worden, gelijk Cuba de eerste socialistische repu bliek van het Amerikaanse wereld deel is ge worden. „Daarom wendt Joseph Ortiz, vice- president van Frans Algerije en de Sahara, en een man van de Middel landse Zee door ras en bloed, zich tot zijn mede-vaderlanders in Spanje, Italië, Griekenland en Turkije, om hen op te roepen tot het samenbun delen van de krachten van het Mid dellandse Zeegebied tegen slaver nij van de Sowjets". Belwerk „Hij verzoekt hen onmiddellijk een pact voor het gebied van de Mid dellandse Zee aan te gaan en hun wil dringend op te leggen aan de NAVO, voor de verdediging van Frans-Algerije. Het laatste bolwerk van de vrije wereld in Noord-Afri- ka". In Parijs worden over de post gestencilde pamfletten verspreid, die naar daarin wordt gezegd, een „proclamatie van generaal Salan" zouden inhouden. In de pamfletten staat: „Wij zul len gaan vechten. Wij zul len winnen, omdat God ons helpt. Wij zullen deze laatste kruis tocht, waarvan het lot der mens heid afhangt, ondernemen met het oog gericht op het voorbeeld van Jeanne d' Are". De „proclamatie" was getekend: Raoul Salan (met U ergens op Algerijns grondgebied Vrede en hoop" De Gaulle zei in zijn rede. dat hij bij de komende onderhandelingen in Evian hoopt tc komen tot een ak koord over een opbouwend samen- Overleg in Laos doodgelopen De militaire delegatie van de rege ring in Vientiane heeft gisteren in Hin Heup opnieuw onderhandelingen gevoerd met vertegenwoordigers van de Patliot Lao. De besprekingen zijn echter doodgelopen op de vraag waar de formaliteiten voor de wa penstilstand zouden worden vol tooid. Intussen beschuldigen beide partijen elkaar van schending van de huidige „stilzwijgende" wapenstilstand. Franse veiligheidstroepen in Algiers speuren nog steeds naar sympathi santen van de opstandige generaals. Alle administratieve gebouwen zijn op wapens doorzocht. Foto: tijdens het onderzoek in het gebouw van de prefectuur stond er buiten een sterke gewapende wacht aangetreden en xoerd strenge contro le uitgeoefend op in- en uitgaande personen. gaan van Frankrijk en Algerije, op dat de zelfbeschikking een feit kan worden in een geest van vrede en hoop. Als mocht blijken dat er met de leiders van de opstandelingen 'n overeenstemming te bereiken is over de toekomst van Algerije, dan zullen de Algerijnen met spoed bij het be stuur van hun land woi'den ingescha keld opdat ondanks alles, het nieuwe Algerije toch opgebouwd wordt. Als de Algerijnse bevolking, na zelf beschikkingsrecht te hebben gekre gen, zou besluiten geheel met Frankrijk te breken, dan zou Frank rijk haar niets in de weg leggen, maar het zou in geen geval zijn ei gen kinderen in de steek laten. Het heeft de middelen om hen te be schermen. Het zou de Algerijnen die Frans willen blijven, hergroeperen en van zijn grondgebied wegzenden, hen, die dat niet willen. In de haven van Scheveningen heerst grote bedrijvigheid in verband met de komende vlaggetjesdag en de daaropvolgende uitvaart van de vis sersvloot. In lange rijen liggen de kantjes op de kade, gereed om te worden ingeladen. „Dit overtreft raketreis" Triomftocht in Washington Amerika's eerste ruimtevaarder de 31-jarige luitenant ter zee eerste Idas Alan Shepard jr., heeft gisteren de beloning ont vangen, die helden pleegt toe te vallen: de kus, een medaille en het wild gejuich van de massa. De kus kreeg hij van zijn knappe vrouw Louise, die zich gisterochtend met hem mocht herenigen na weken van gedwongen scheiding. De me. daille ontving hij van president Ken nedy in de rozenhof van het Witte Huis. Zijn landgenoten juichten hem toe tijdens een langzame rit van het Witte Huis naar het Capitool via de tradïonele route voor de Ameri kaanse helden. Twee doden bij verkeersongeluk Bij een verkeersongeluk op een weg- kr'uising tussen Amerongen en Leer- sum zijn in de nacht van zondag op maandag twee jonge mensen om het leven gekomen. Het waren de inzittenden van een personenauto, de 26-jarige kopersla ger G. Votin, van Hongaarse nationa liteit, uit Driebergen, en de ongeveer 20-jajrige mej. N. Hammink, uit Arn hem. „Ik dacht dat j.l. vrijdag (de dag van zijn ruimtereis) een opwindende dag was, maar dit overtreft het", merkte Shepard op. In Washington verscheen Shepard ook op de drukbezochte perscon ferentie. Hij werd daar voorge steld door Robert R. Gilruth, di recteur van het Mercury-project. Gilruth vertelde dat de reis van Shepard een grote hoeveelheid gegevens had opgeleverd. Wat zijn ervaringen betreft, vertelde Shepard verbaasd te zijn geweest over het „bijzonder prettige opstij gen" van de Redstone-raket. die hem tot een hoogte van 185 km in de ruimte had gebracht. Hij had meer lawaai en meer trillingen verwacht. Hij had zich geen ogenblik onbehaag lijk of verward gevoeld. Zijn tocht door de ruimte verliep geheel over eenkomstig de verwachtingen en de ervaring die hij in een soort „link trainer" had opgedaan. Beraad over huurvraagstuk De regering beraadt zich thans weer op het huurvraagstuk. Dat de huidige periode van stijgende welvaart een omstandigheid is, van gróót belang om het huurvraagstuk nader tot een oplossing te brengen, wil de minister van sociale zaken en volksgezondheid geenszins ontken nen, zo zegt hij in zijn memorie van antwoord op de begroting van zijn departement voor 1961 aan de Eer ste Kamer. Het behoort daarbij met name tot de taak van de minister van sociale zaken om bijzondere aandacht te schenken aan de sociale repercussies van huurverhogingen onder meer ten aanzien van de ver geten groepen. Een van Australische vierling overleden Elizabeth Faella, de jongste van een vierling, die op 17 maart te Melbour ne werd geboren, ïs zaterdag in het ziekenhuis overleden. Dit is maandag bekendgemaakt. Elizabetta, de jongste van een Ita liaans immigrantengezin, was lang zaam herstellende van een ontste king van deademhalingsorganen. Vrij dag moest zij een operatie ondergaan aan de ingewanden. Binnen 14 uur na de operatie overleed de baby. KENNEDY WIL GEEN GEHEIMZINNIGHEID President Kennedy heeft zich afwij zend uitgelaten over het betrachten van geheimhouding ten aanzien van proeven op het gebied van de ruim tevaart. Kennedy zei zulks onmoge lijk te achten, tenzij alle riskante aangelegenheden met geheimhou ding zouden worden omgeven. De kern van een vrije communicatie in een vrije wereld 'is, dat men zo wel zijn mislukkingen als zijn suc cessen aan de wereld moet bekend maken. De Amerikaanse president verklaar de dit voor de jaarvergadering van de Amerikaanse vereniging van ra dio-omroepers. Hij was vergezeld van de ruimtevaarder Alan Shepard, die hij korte tijd tevoren op het Wit te Huis had ontvangen. ...wordt in West-Duitsland, ee met inbegrip van West-Ber- lijn, een volkstelling gehou- H den. ee H ...beétaat het passagekantoor H ee van de K.L.M. op het Leidse- ee ee plein te Amsterdam, het eer- ff ste luchtpassagekantoor ter ee wereld, 40 jaar. llllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MISOOGST DREIGT OP SCHOUWEN Structuarverval is volkomen Het in liet najaar van 1960 zwaar geschonden Zeeuwse uk- kerboiiwland gaat nieuwe of fers vragen van de boer! Voor een groot deel van Schouwen- Duiveland staat praktisch een misoogst voor de deur en ook in andere delen van Zeeland baart de toestand zorg. Het pas bewerkte land vertoont grote, „rotte plekken", waarin geen enkel zaadje tot ontkieming komt. Door structuurbederf als gevolg van de overvloedige re genval in het najaar van 1960 en bet voorjaar van 1961 zijn er voorts tal van percelen, waarop het zaai- en pootgoed niet gedijt. Het zwaarst getrof fen gebied is de polder Schou wen. Daar alleen al ligt tussen de 3000 en 4000 hectaren „ge schonden" land, waar de kans op een normale oogst tot onge veer de helft ïs gereduceerd. Vele boeren in het getroffen ge bied zien met angst de toekomst tegemoet, want reeds nu staat vast, dat zij een gevoelig ver lies zullen lijden. „Er is een complex van oorzaken", zei ons de rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, dr. ir. C. W. C. Beekom uit Goes, in wiens gezelschap, wij gisteren de zwaar ge troffen streken hebben bezocht. „De grote boosdoener is de enorme hoe veelheid water, die gedurende de laatste negen maanden is gevallen. Voor de in 1953 geïnundeerde gebie den is deze regen katastrofaal ge weest. Een neerslag is hier gevallen op gronden die nog niet geheel waren hersteld van de overstromingen met zeewater, een herstel dat nog is ver traagd door de uitvoering van om vangrijke herverkavelingswerken. Dit samenstel van factoren is de hoofdoorzaak van een ongekend structuurverval", zo drukte dr. Van Beekom zich uit. Het voor de boeren zo trieste ver schijnsel is in de hele provincie waar te nemen. Op Schouwen- Doiveland, waar tussen de 3000 en 4000 hectare landbouwgrond bedorven Is, in de Zak van Zuid- Beveland, waar rond 350 hectare in het geding is, en op Tholen, waar het gaat om ruim 100 hec tare. Op het totaal van de land bouwgrond in Zeeland maakt dit een betrekkelijk klein percentage uit, maar de tientallen boeren die er bij betrokken zijn. voelen zich in hun bestaan bedreigt. Niet zonder reden, want zij hebben het zeewater over hun landerijen en akkers zien komen en de misère van misoogsten hebben zij aan den lijve ondervonden. Daarna kwam de her verkaveling, die weliswaar in de toe komst vruchten zal afwerpen, maar in eerste instantie een terugslag be tekent. En nu weer de vele regens, die een totaal structuurverval van de toch al zieke grond tot gevolg heb ben gehad. Het ïs echter niet alleen in de ge- inundeerde eix later verkavelde ge bieden, waar de moeilijkheden zich voordoen. Door de hevige regens en het uitblijven van strenge vorst heb ben ook eldei's de van het oogsten en vervoeren van bieten en aardappelen zo zwaar geschonden landerijen, zich niet kunnen herstellen. Overal kan men de aardappel- en bietenpercelen eruit halen. Dit betekent gelukkig geen misoogst, maar van een mooie, gelijkmatige stand van de gewassen is op deze akkers geen sprake. Op tal van bietenpercelen vormen de kapotgereden stukken land „rotte In de Haagse Courant troffen wij een nabeschouwing aan over het muziekseizoen 19601961, die tot titel had „Coda dolorosa", een smar telijk naspel. De schrijver stelt met droefheid vast, dat het concertbezpek in de residentie in dit seizoen onmis kenbaar het minste is geweest van alle concertseizoenen sinds de bevrij ding. En hij somt een aantal diepte punten uit de afgelopen winter op: avonden in Diligentia met veertig mensen waren geen uitzondering, het jaarverslag van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen meldt over 1960 een aanzienlijk teruglopen van het aantal zaal verhuringen: een andere instelling gooide het uit wan hoop over de „populaire boeg", maar verkocht van de tweeduizend plaat sen er welgeteld vijfenveertig. De oorzaken? De auteur van het artikel noemt er enkele: de ontwik keling van de grammofoonplaat, waarbij moderne stereo-apparatuur de best-denkbare reproduktie waar borgt, voorts de T.V., die de laatste jaren steeds meer de aandacht op eist. En in dit verband wijst de schrijver er ver volgens op. dat een vijfendertig jaar geleden zich een soortgelijke ontwikkeling voor deed bij de popularisering van de ra dio. Uiteindelijk echter is van dit medium toch weer een stimulerende werking uitgegaan. Hetzelfde heeft men enkele jaren geleden in Ame rika bij de T.V. gezien, waarvan voor de concertzaal gelukkig op de duur óók stimulansen uitgingen. „Hopen wij dus, dat het bij ons evenzo zal verlopen", aldus de au teur in de Haagse Courant. Wij zullen ons maar niet verder verdiepen in de oorzaken van het teruglopend concertbe zoek. Misschien is hier een proces aan de gang, waarbij de naar veler overtuiging hecht gevestigde waar den als concerten en concertzaal toch niet zo gevestigd zijn als we allemaal wel dachten. Hoe dan ook: er is sprake van een teruglopend concertbezoek in Den Haag. En dit nu kan voor diegenen, die in Zee land zich met de muziek in concert zalen bezighouden, een troostende gedachte zijn. Want „weinig be langstelling" is toch zo blijkt dus geen uitsluitend Zeeuws verschijn sel. Af en toe wordt er danig ge klaagd over de mentaliteit in Zee land, die het soms zelfs nodig maakt concerten af te gelasten, of die een andermaal slechts een handjevol mensen bijeenbrengt om een gere nommeerd kunstenaar te horen, maar in een grote agglomeratie als Den Haag, doen zich dezelfde verschijn selen voor. Het is inderdaad een troost, zij het een schrale troost. Het is echter óók een waarschu wing. Wanneer de „ontvolking" van concertzalen zich voor doet in steden als Den Haag, waar men sinds jaar en dag ife opgegroeid met concert en concertzaal en waar een grote groep van concertgangers is „opgekweekt", dan behoort men in moeilijker gebieden als Zeeland dubbel op zijn hoede te zijn. Meer dan ooit zal hier aan de voorberei ding van sommige concerten gewerkt moeten worden: voorlichting bij voorbeeld door instellingen als Jeugd en Muziek, gerichte propaganda, kortom de zorg voor een goede introductie tot het concert- Bq dit alles is het tevens goed er aan te herinneren, dat concertbezoek slechts één van de vele manieren is om muzikale indrukken te onder gaan. De beste is nog altijd de zelf werkzaamheid. Met het zelf-musice- reii wordt bovendien de stevigste basis gelegd voor concertbezoek. In dit verband is het verheugend, dat de Zeeuwse Muziekschool zoveel leerlingen telt: dat zou er op kunnen wijzen, dat het in de toekomst met het concertleven in Zeeland, wat het bezoek betreft, er niet pessimis tisch behoeft uit te zienLaten we derhalve een Zeeuwse „Coda dolorosa" nog maar niet schrijven. Geen treurig naspel, liever (met het oog op de muziekschool-jeugd) een vrolijk Zeeuws voorspel. plekken' waarop nauwelijks enig on kruid wil groeien. Bedrijf op het spel „Mijn hele bedrijf staat op het spel". Dit zei ons de landbouwer D.' C. v. d. Velde te Schuddebeurs op Schouwen, die vorig jaar met beide handen een aanbod aannam om zijn 5 hectare groot bedrijf in Scherpènisse te rui len voor een bedrijf op Schouwen van 15 hectare. Het was voor deze jonge boer de kans van zijn leven. Met onblusbare energie en geheel al leen heeft hij de zaken aangepakt, om zich, in deze voor hem nieuwe streek, een nieuw bestaan op te bou wen. Zijn1 werk heeft bitter weinig resultaten afgeworpen. De helft van zijn bedrijf, een blok van ruim 7 hec tare, ingezaaid met gerst, bieten en vlas, is volkomen waardeloos. De bieten en de gerst zijn ondanks een meer dan normale bewerking van de grond, zelfs niet opgekomen. Het vlas staat zo onregelmatig en dun. dat geen vlasser er ooit interesse voor zal hebben. De grond van het perceel bestaat uit spijkerharde aar de, waarin niets wil groeien. Een beeld, dat men op meer plaat sen kan zien. want de heer Van de Velde is bepaald niet de enige, die (Zie slot pag. 2 kol. S Hoofdredacteuren: w»—24 cent per regel met een minimum W. Leertouwer en G. A. de Hole. Brieven bureau ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 25 cent meer. nummer," 'cS Bureaus: Vlisslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643)Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g.red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213): Oostburg, tel. 2395; Ter neuzen tel 2116; Zierlkzee. red tel 2425 adm tel. 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1