Polygamie sterft uit: er zijn meer mannen dan vrouwen Tal zette afgebroken partij om in winst VANDAAG OPNIEUW GESPREK OVER LANDINGSRECHTEN PERSONEEL PUBLIEKE WERKEN AMSTERDAM OP WALCHEREN MAANDAG 8 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 „EÉN MAN EÉN VROUW Feministen gebruiken vele soorten wapens tegen veelwijverij (Door Stephen Whiting) Het laatste bolwerk van mannelijke meerderwaardigheid is be zig af te brokkelen. In de gehele mohammedaanse wereld raakt de harem in onbruik. Mohammedaanse vrouwen, die vroeger vrijwel,geen onderwijs genoten, komen er meer op gelijke voet met de man te staan en de intellectuele elite onder haar heeft de strijd tegen de mannenmaatschappij aangebonden om voor vrouwen gelijke rechten te krijgen. Deze feministen in het Nabije, Mid den en Verre Oosten strijden onder de leuze „één man één vrouw" en daarmee willen zij een eind maken aan de 1300 jaar oude instelling van de polygamie. Tevens willen zij de genadestoot toebrengen aanhet sprookje, dat de islamitische religie een „mannengodsdienst" is. De wapens, die deze feministen gebruiken, zijn van economische, sociale, morele en psychologische aard en de strijd heeft zodanig successen geboekt, dat in vele Arabische gebieden polygamie vrijwel een onbehoorlijk woord is geworden. Er wordt zelfs voor speld. dat tegen het einde van de ze eeuw veelwijverij tot het verle den zal behoren. In India, Turkije en Tunesië zijn de regeringen re.eds gezwicht voor de aandrang en hebben huwelijken met meer dan één vrouw verboden. De Verenigde Arabische Republiek, de Libanon en Iran zijn nog bezig naar de juiste vorm te zoeken voor wet ten tegen veelwijverij, terwijl er in Pakistan en Indonesië steeds meer stemmen tegen opgaan. Voorstanders van de polygamie, die beweren, dat het recht om er vier vrouwen op na te houden een van de fundamenten van de islam is, krijgen te horen, dat de koran tezelfdertijd voorschrijft, dat de echtgenoot al zijn vrouwen geheel gelijk moet be- handelen en er dus geen favoriete op j r.a mag houden. Het wordt te duur Feministen wijzer er op, dat deze gelijke behandeling vrijwel onmoge lijk is, omdat in deze moderne maat schappij de man er op uit moet om zijn brood te verdienen. Vele mannen, die meer dan een vrouw hebben gehuwd, zijn overi gens tot de slotsom gekomen, dat liet economisch eigenlijk niet meer gaat. Zo is dus de harem in de islami tische wereld bij uitstek een teken van welvaart en sociaal aanzien bezig uit te sterven. Uiteraard be staat' deze feodale instelling nog in volle glorie in Saoedi-Arabië en aan de Perzische Golf, waar sheiks wo nen, die elk jaar uit de olierijkdom van hun land miljoenen trekken. Polygamie bestaat ook nóg onder de boerenbevolking, waar de boeren het vaak goedkoper vinden een tweede vrouw te nemen, die dan op het land meewerkt, dan een arbeider te-beta len. Het blijft echter voorkomen, dat mannen proberen meer dan een vrouw tegelijk te trouwen, hoewel zij er economisch niet toe in staat zijn. Een buitenlander, die in Beiroet woonachtig is, keerde onlangs terug van een Europese reis en vernam bij aankomst, dat zijn huisbediende in de gevangenis zat, omdat hij niet in staat was gebleken zijn vierde vrouw naar behoren te onderhouden, andere drie hadden blijkbaar geen klachten. De islamitische godsdienst eist niet van de man, dat hij meer dan een vrouw trouwt en vooraanstaande mohammedaanse families hebben de laatste jaren het voorbeeld gegeven, door zich tot één echtgenote te be perken. De jonge koning van Jorda nië. Hoessein, bijvoorbeeld, heeft zich van zijn eerste en enige gemalin laten scheiden, hoewel hij er volko men toe gerechtigd was een tweede vrouw tot zich te nemen zonder zijn eerste huwelijk te laten ontbinden. Dat geldt ook voor de Sjah van Per- zië, die thans met zijn derde vrouw is getrouwd, maar zijn eerste twee huwelijken heeft laten ontbinden. In Perzië is de polygamie overigens nog vrij algemeen. NA INTENSIEVE NOTA-WISSELING Staatssecretaris Stijkel in Washington (Van onze Haagse redactie) De luchtvaart onderhandelingen met do Verenigde Staten over landings rechten aan de Amerikaanse west kust, die in februari 1960 werden onderbroken, zullen vandaag iri Washington worden hervat. Staatssecretaris Stijkel is zaterdag naar Washington vertrokken. Staatssecretaris Stijkel acht het op zichzelf een bevredigend feit, dat de Verenigde Staten bereid zijn tot de voortzetting van de on derhandelingen terwijl zij door een zeer intensieve nota-wisseling in dc afgelopen week volledig op de hoogte geacht kunnen worden .van het Nederlandse standpunt ten aanzien van de landingsrech ten. Tijdens een bijeenkomst van de staatssecretaris met de pers ver heelde de heer Stijkel intussen niet dat de taak van de Neder landse delegatie geen gemakkelij ke zal zijn. Hij wees erop dat nu al in de Ver- eriigde Staten in bepaalde persarti kelen een stemming gekweekt wordt tegen de Nederlandse verlangens. Het is bekend, dat men aan de westkust, in Los Angeles, zeer geporteerd is voor een rechtstreekse verbinding met Amsterdam. Op de vraag of na liet optreden van de regering Kenne dy welilcht de invloed van deze groep op Washington groter zou kun nen zijn kon de staatssecretaris geen antwoord geven. De vorige maal was tijdens de be sprekingen Nederland vertegenwoor digd door een koninkrijksdelegatie. Ook thans is aan Suriname en de Nederlandse Antillen gevraagd of er. delegatieleden beschikbaar zijn, doch hierop is nog geen definitieve reactie ontvangen. Uitbreiding orders in metaalindustrie Dit een door de O.E.E.S. samenge steld rapport blijkt, dat de produk- tie van de metaalindustrie in Europa, waarin meer dan 8,5 miljoen perso nen werkzaam zijn en die 1/3 van de totale industriële produktie voor zijn rekening neemt, in alle O.E.E.S.-lan- den aanzienlijk is toegenomen. In 1959 bedroeg de stijging in de meeste landen tussen de 6 en 10 procent, In Duitsland 15 pet en in Nederland en Italië 30 pet. In alle O.E.E.S.-landen tezamen bedroeg de produktiestijging in 1960 meer dan 11 pet., d.i. onge veer het dubbele van 1959. produktietoeneming in 1960 ging gepaard met een duidelijke uitbrei ding van de orderportefeuilles. Er waren uiteraard enkele minder gun stige bedrijfstakken, zoals voor rol lend spoorwegmateriaal en voor de scheepsbouw, maar de ordersituatie aan het eind van 1960 wijst over het geheel genomen op een verdere aan zienlijke toeneming voor 1961 van de produktie der Europese metaalin dustrie. Vele Nissenaren waren zaterdag avond naar het dorpslmis gekomen om er de metamorfose van de 27 man sterke fanfare „Ons Genoegen" mee te maken. Keurige lichtblauwe unifor men werden daar aan het gezelschap overgedragen. Op de foto: een van de muzikanten in zijn niéuwe tenue. Foto P.Z.C.) VOORZITTER ST.-ELOY OVERLEDEN Waarschijnlijk tengevolge van een hartverlamming is in de trein over leden, de heer P. J. Scheffers, voor zitter van do Nederlandse Katholie ke Metaalbewerkersbond „St. Eloy". De heer Scheffers werd op 12 sep tember 1905 in Schiedam geboren. De heer Scheffers kwam juist terug van een congres in Brussel. Men vond hem in Rotterdam dood in zijn coupé. Woensdag zal hij op de r.-k.- begraafplaats in Utrecht ter aarde worden besteld. Mijnwerker door trein gegrépen en gedood Gistermiddag is de 37-jarige mijn werker M. G. J. van der Ven uit Gemert, toen hij met zijn auto een niet beveiligde overweg in de Hei- hoekstraat te Oss passeerde, door een trein gegrepen. Hij was op slag dood. Botanische expeditie naar Nieuw-Guinea Twee botanici van het rijksherbari um te Leiden, dr. H. O. Sleumcr en dr. P. van Royen, vertrekken van daag van Schiphol naar Nieuw-Gui nea voor een wetenschappelijke ex peditie, die ongeveer acht maanden zal duren. Deze expeditie is een ver volg op het botanisch onderzoek, dat dr. Van Royen in 1954-'55 in enkele streken van Nieuw-Guinea instelde. De thans georganiseerde expeditie wordt door het ministerie van bin nenlandse zaken en het gouverne ment van Nieuw-Guinea met dienst verlening gesteund. Dit wil zeggen, dat deze instanties zorgdragen voor bevoorrading van de bases, aanvoer van materialen en dergelijke. Zowel de staatssecretaris, mr. Th. H. Bot, als de gouverneur j dr. P. J- Platteel, heeft persoonlijk van zijn belangstelling blijk gegeven. De fi nanciering geschiedt door de Neder landse Organisatie voor Zuiver We tenschappelijk Onderzoek (Z.W.O.) en het „TTeub Fonds" van de Konin klijke Nederlandse Academie van Wetenschappen. Zaterdagmiddag, om ongeveer kwart voor drie, arriveerde in de Vlissing- se buitenhaven de „Koningin Wil- helmiua", liet vlaggesehip van dé Stoomvaart Maatschappij „Zeeland". Aan boord bevonden zich personeels leden met hun dames van de dienst ..Publieke Werken" van de. gemeente Amsterdam, in totaal on geveer 750 personen. Na de-ontscheping maakte dit gezel schap een excursie over Walcheren. In 16 bussen, begeleid door 2 rijkspo litiemannen op de motor, ging 't van Vlissingen, Westkapelle, Domburg en Veere naar Middelburg, het eind. punt van de bustocht. Bij Veere kon den de Amsterdammers een blik werpen op de dam in hel Veerse Gat. Uitstappen bij dit project was echter niet toegestaan. In Middelburg was e* om ongeveer half zes een diner in de om de Markt gelegen restaurants. Het gezelschap wus 's morgens om even over acht uur met een speciale trein, „De P.W.-expres", vanuit Am sterdam naai- Hoek van Holland ver trokken. Daar scheepten de Amster dammers zich in op de „Koningin Wilhelmina", voor een tocht langs de Zeeuwse en Belgische kust. Na het diner in Middelburg' vertrok liet gehele gezelschap om Ï9.50 uur met een speciale trein weer naar Amsterdam. Deze excursie was ge organiseerd door de -„commissie voor lezingen en excursies" van de perso neelsvereniging van de dienst der publieke werken van de gemeente Amsterdam. De trip' werd gemaakt onder leiding van de heer K. Blok, technisch hoofdambtenaar bij deze dienst. ,(Foto P.Z.C.) Botwinnik verzette zich met hand en tand Schaakwereldkampioen Tal „hangt" nog aan de zijden draad. Hij heeft de onttroning afgewend, door de afge broken partij tot winst te voeren. De stand is thans 11 7'/2 in Botwin- niks voordeel. De uitdager moet 12% punt behalen. De tweekamp kan 24 partijen tellen. De 20ste partij wordt maandagavond heden ge speeld. Het eindspel bood, naar de mening van velen, technische moeilijkheden doch Tal onderstreepte de visie van dr. Eu we, die als zijn opvatting uit sprak, dat een pluspion bij redelijke stelling en dat in handen van een wereldkampioen natuurlijk het volle pond zou moeten kunnen ople veren. Aldus geschiedde, zij vermeld, dat Botwinnik zich met hand en tand verdedigde. De afgebroken stand luidde: Wit: dr. ir. M. M. Botwinnik-: Kf3, Ta7, Le2, pionnen: b3r, g2 en h2. Zwart: M. Tal: Kd7, Tc2, Pc7. pion nen: co, f7, g6 en h7. De partij verliep verder als volgt: Wit (Botwinnik) Zwart (Tal) 41f7—f5; 42. h2—h4, Kd7—c6; 43. Le2c4, h7—h6; 44. g2—g'3, Td2 d4; 45. Kf3—f2, g6—g5; 46. h4x g5, h6xg5; 47. Ta7a2, g5g4; 48. Ta2—al, Kc6b6; 49. Tal—el, Pc7 b5; 50. Tel—e6t, Pb5-d6; 51. Kf2- e3, Kb6—c7; 52. Lc4—d3, Kc7—c6; 53. Ld3c2, Td4b4: 54. Te6—f6, Kc6—d5; 55. Tf6—f8. Kd5—eö; 56. TfS—a8. Pd6—e4; 57. Ta8—e8t, I<e5 «35; 58. TeS—d8, Kd5—e6; 59. Ke3 —f4. Pe4d2t; 60. ICf4—e3, Pd2xb3: 61. Td8e8j, Ke6—d7; 62. TeS—c5, Kd7—d6; 63. Te5xf5, Pb3—d464. Tf5—f2, Pd4xc2f65. Tf2xc2, Kd6— dö; 66. Tc2h2, Tb4—e4j; 67. Ke3— d2, c5—c4; 68. Th2—h8, Te4—d4f; 69. Kd2e3, Td4—d3t: 70. Ke3—f4, C4c3; 71. Th8—d8f, Kd5—c4; 72. Td8—c8f, Kc4b373. Tc8—b8t* Kh3a2; 74. Tb8—a8t, Ka2—b2; 75. Ta8—b8t, Kb2—cl. In deze positie zette Botwinnik zijn klok stil en feliciteerde hij zijn te-' gonslander. Frans doodvonnis tegen Hagenaar vernietigd Een Frans militair tribunaal In Mar seille heeft een doodvonnis vernie tigd, dat 15 jaar geleden bij ver stek twas uitgesproken tegen de Hagenaar Oarel Piek. De veroordeelde, die nu 60 is, werd vorig jaar in Larochelle gearres teerd. Hij was beschuldigd van col laboratie met de Duitsers. Na een poging tot zelfmoord echter werd hij voorlopig in vrijheid gesteld. De verdediger van de veroordeelde zei gisteren, dat het niet waar was, dat Piek voor de Duitsers uit Neder land was gekomen om de Gestapo te helpen bij de arrestatie van joden. Hij verklaarde, dat hij naar Frank rijk was gekomen als lid van een economische commissie, die hulp moest organiseren voor Nederlandse vluchtelingen. Hij vroeg het tribu naal om vernietiging van het vonnis. Dit verzoek werd ingewilligd- „Nijkerk" in Genua 250.000ste schip Het Nederlandse m.s. „Nijkerk" is het 250.000ste koopvaardijschip dat de haven van Genua is binnengelopen sinds de stad in 1903 havenrechten verkreeg. De Nijkerk werd met sirenegeloei be groet en verwelkomd door een arma da van sleepboten, brandweervaartui gen. motorboten en toeristenvliegtui gen. De havenautoriteit en de kamer van koophandel zullen de gezagvoerder van de 6579 ton metende Nijkerk, L. Zwolsman, vandaag op een receptie een herdenkingsplaat overhandigen. BELGIË BELEEFT EEN BENZINE-OORLOG De benzineprijzen in België zullen dinsdag voor de derde keer In ruim een maand tijd zij het met frac ties van centen worden verlaagd. De drie verlagingen betekenen ge zamenlijk een prijsvermindering van iets meer dan 1% cent. waardoor de Belgische automobilist de komende week 52.5 cent per liter moeten be talen voor gewone, en 55.5 cent voor „super" benzine. De verlaging kwamen na de ope ning van benzinestations door een nieuwe onafhankelijke maatschappij, die beide soorten benzine vijftig cen times (3% cent) goedkoper aan biedt dan de bekende grote olie maatschappijen. Vermist jongetje dood uit water gehaald Zaterdagmiddag heeft de rijkspoli tie te water uit de Schinkel bij de Sloterkade in Amsterdam, vlakbij de ouderlijke woning, het lijkje van de vijfjarige Dirk Koorn opgehaald, die sedert vrijdagmiddag werd ver mist. Argo won verrassend varsity in recordtijd Niet favoriet Njord, doch de gestuur de oude vier van Argo uit Wagenin- gen heeft het hoofdnummer van de varsity 1961 gewonnen. JDe Wage- ningse studenten hadden voor de 3000 meter lange baan in het Amsterdam- Rijnkanaal bij Jutfaas 10 min. 32,6 sec. nodig, wat een verbetering is van het record, dat Argo en Njord vorig jaar in een „dead heat" op 10 min. 35,6 sec. hadden gebracht. De oude vier van Argo werd gevormd door Opheusden Zepheer (Boeg), Olie man, Wientjes, Van Dinsbergen (slag) en stuurman Van der Zijpp. De heer Wit is coach van de Wagenmgse ploeg. De uitslag was: 1. Argo (Wageningen) 10.32.6; 2. Ne- reus (Amsterdam) 10.42.-; 3. Aegir (Groningen); 4. Njord (Leiden); 5. Triton (Utrecht); 6. Laga (Delft). Nederlandse arbiter voor Frankrijk-Luxemburg De Enschedese voetbalscheidsrechter Dries van Leeuwen zal als scheids rechter fungeren bij de interlandont moeting FrankrijkLuxemburg. Deze wedstrijd wordt donderdag 11 mei in Longwy gespeeld. Kalesnikow verbeterde weer wereldtijd 100 m schoolslag De Russsiche zwemmer Leonid Koles- nikow verbeterde zondag voor de tweede keer in drie dagen bet we reldrecord 100 meter schoolslag. Tijdens de selectiewedstrijden voor de zweminterland Rusland—Groot-Brit- tannië op 20 en 21 mei a.s. in Moskou zegevierde Leonid Kolesnikow op de 100 meter schoolslag in 1 min. 11.4 sec., hij egaliseerde met deze verrich- tingz ijn prestatie van twee dagen ge leden. Het wereldrecord stond op naam van zijn landgenoot Vladimir Minaschkin met 1.11.5. Op de 200 m schoolslag kwam Yuri Funikow, een student uit Tbilisi tot een zeer goede prestatie, namelijk 2 min. 39.4 sec. Het 12 jaar oude school meisje Natasha Mihailowa won de 200 meter vrije slag in 2 min. 34.8 sec. Nog een beeld van de geslaagde ruimtevlucht van de Amerikaanse marine-officier Alan Shepard jr. Een helikopter laat een lijn neer naar de in het water dobberende ruimte-cabi ne en Alan Shepard, die naast de capsule in het water ligt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7