Middelburgse padvinders traden voor voetlicht Zeeuwse Almanak 3*win fb tot JAARVERGADERING PROV. VW OP NOORD-BEVELAND „ZEELAND PRESENTEERT" DIT JAAR S SEPTEMBER NOORDGOVWE EN DREISCHOR BESTEN IN „VUURGEVECHT" VEERHAVEN TE KATS WORDT 19 MEI IN GEBRUIK GESTELD X PROV IN CI ALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 8 MEI 1961 GROOTS VUURWERK TOT SLOT Uitstekende show en verzorgde demonstraties I)e Middelburgse padvinders en padvindsters hebben zaterdag met een uitstekende show en keurig verzorgde demonstra ties de aandacht op hun veel omvattend „arbeidsterrein" ge vestigd. Dat gebeurde ter gele genheid van hun jubilea: de jongens vierden hun 50-jarig bestaan, de meisjes hun 45-ja- rig bestaan. Met een opmerke lijk organisatietalent hadden de jongelui 's middags rond het terrein van de Vitrite-fabriek een aantrekkelijk programma samengesteld, dat als hoogte punt de districtsroeïwedstrij- den kende: het avondprogram ma, waarin de padvinders drumband een hoofdrol vervul de, werd besloten met een „da verend" vuurwerk, waarvan duizenden Middelburgers op de Blauwedijk genoten hebben. Nadat de districtscommissaris voor Zeeland, schipper E. Kuiper, na het vlaghijsen, deze feestdag geopend had, werd onmiddellijk begonnen met het hoogtepunt van het middagpro gramma, de roeiwedstrijden, die zelfs éen internationaal tintje kregen door het deelnemen van een groep Belgi sche zeeverkenners uit Oostende. De inzet van deze roeiwedstrijden vorm de een fraaie Arnemuidse hoogaars, die thans in Vlissingen terecht kwam. Het ligt in de bedoeling deze dis- tricts-roeiwedstrijden elk jaar te hou den. Acht zeeverkenners-bakken bon den de strijd in het kanaal van de start bij de Maasbaai via de boei aan de overkant Maasbaai met elkaar aan. Eerst wonnen de Zeemeeuwen uit Yerseke van de Robben uit Vlissingen, daarna versloegen de Albatrossen uit Middelburg (Paul Krugergroep) de Zeeleeuwen uit Vlissingen, ver volgens was de bak van de Rei gers uit Vlissingen te sterk voor de Bevers uit Middelburg (Berde nis van Berlekom) en tenslotte versloegen de Dolfijnen uit Vlis singen de Belgische Reigers. Spannend In de demi-finale wonnen de Alba trossen van de Zeemeeuwen en als tweede finalist plaatste zich de Rei gers-bak, die de Dolfijnen versloeg. De finale was bijzonder spannend. Nadat een Albatros zijn riem ver speeld had, moest opnieuw begonnen worden. Tot aan de boei lagen beide bakken gelijk. Op de terugweg even wel namen de Vlïssïngse zeeverken ners een kleine voorsprong, die zij onder luide aanmoedigingen vanaf de ..kant" wisten te behouden. Zij won nen dus de fraaie hoogaars, die zij aan het slot in handen kregen van schipper Kuiper. De Middelburgse bak had in de series de beste tijd van de dag gemaakt en dat was dus weer een goede troostprijs. TAPTOE. Het is nu wel zo goed als zeker, dat de vermaarde „Taptoe Delft" naar het goede Axel zal komen. De stichting „Streckcentrum" te Axel heeft laten weten dat de taptoe op zaterdag 9 september zal worden uitgevoerd. Er is zelfs een kans dat ook op 8 september zal worden op getreden, doch deze kans is niet groot. Het gemeentebestuur zal zich vermoedelijk garant stellen voor een eventueel tekort en al met al ver wacht men een internationale belang stelling. Het bestuur van de stichting „Streekcentrum" overweegt rond ge noemde datum een winkeliersactie te organiseren teneinde het kopend publiek, door 'n bonnenspaarsysteem in de gelegenheid te stellen de entree bewijzen tegen gereduceerde prijs te verkrijgen. BELASTINGEN.... Een enkele maal eerder signaleerden wij in dit hoekje de ijver van de- dienst (Ier belastingen, wanneer het ging om het innen van een enkele achterstallige cent. Dat gebeurde dan eerlijk ia eerlijk niet zonder enige ironie. Helemaal zónder ironie echter ma ken wij nu gaarne wederom melding van de activiteiten van de dienst der belastingenondaka het feit dat het wederom gaat om enkele luttele cen ten. Om helemaal juist te zijnom vier centen. Vier centen, die een inwoner van Sluis nog moest betalennadat, hij als logisch vervolg op de „voorlopi ge" zijn definitieve aanslag had thuis gekregen. Er restte hem nog te betalen de somma van vier cent. Maar royaal stond er van rijkswege op het aanslagbiljet gedrukt,T)it bedrag behoeft door U niet ie worden betaald". Waarvan akte VIJFTIG. In hun woning aan de Busschie tersstraat te Aardenburg herdach ten de lieer en mevrouw Jan Aar- noutse en Maria Reynicrse het feit, dat ze een halve eeuw gele den te Koudekerlte in de echt werden verbonden. Respectievelijk 74 en 75 jaar, genieten beiden nog een goecfe gezondheid. Het gou den bruiloftsfeest werd in intieme kring gevierd. Wethouder C. Stur- tewaegen en gemeentesecretaris J. M. Paridaen boden namens de gemeente hun gelukwensen aan. VERHEUGEND. Een verheugend bericht voor Axel en omstreken: op zaterdag IS mei zal liet zwembad weer worden ge opend. De zwemlustigen, die geregeld gebruik maken van het goed geou tilleerde bad In de „Kleine Kreek' zullen, als het weer meewerkt, zeker wel weer snel present zijn. Voor de niet-zwemmers betekent het in ieder geval dat de zomer weer voor de deur slaat. Een Terneuzens team. bestaande uit de l.t.s.-leerlingen W. Blankers (Ter- neuzen), L. de Groote (Axel). A. Leys (Sluiskil). J. de Bock (Hoek) en IC. Quaak (Hontenisse), heeft za terdagmorgen tijdens de landelijke verkeersquiz te Hilversum de 10e prijs behaald. Er namen aan deze quiz om het kampioenschap van Ne derland 18 teams deel. De Terneu- zense l.t.s.-ers vertegenwoordigden daarbij de provincie Zeeland. Kampioen werd liet vijftal van de openbare ulo te Steenwijk, die de wisselbeker veroverden met 447 pun ten, tweede werd de chr. ulo uit Fra- neker met 384 punten, terwijl het Terneuzens vijftal 368 punten wist te behalen. Bekende Nederlandse artiesten zorg den 's middags voor een feestelijk programma. Om half vijf werden de prijzen uitgereikt door de voorzitter van het hoofdbestuur van de Ver eniging voor Veilig Verkeer, jhr. Th. Roëll. van de spannendste onderdelen van de jubileumviering van de Mid delburgse padvinders en padvindsters vormde zaterdagmiddag de roeiwed strijden in het Kanaal door Walche ren, waarbij er soms „fel" om slechts enkele meters voorsprong geroeid werd. Aan deskundigebelangstel ling aan de kant ontbrak het de zee verkenners hierbij niet. (Foto P.Z.C De uitslag luidt: 1. Reigers (tijd 5.02.9): 2. Albatrossen 5.00.9; 3. Dol fijnen 5.12.— 4. Zeemeeuwen 5.35.4; 5. Robben 6.04.3; 6. Bevers 6.12.2; 7. Reigers (België) 6.13.8. Zeeleeu wen 6.33.De organisatie van deze wedstrijden was in uitstekende han den van de loodsen van de Middel burgse Svcn Haroldstam. Demonstraties Ondertussen gaven de padvinders en padvindsters op de „vaste wal" pio nier-, bak- en bouwdemonstrativs weg. De verkenners zetten op de Punt een moderne seintoren. een „apenbrug" en een vlot in elkaar, terwijl de padvindsters druk in de weer waren in de „aankleding" van hun zomerkamp": de keuken. Boven dien hielden ze een wedstrijd in keu kens bouwen. De produkten uit de braadpannen gingen deze middag vlot van de hand en na een middag druk werken bleek, dat de „Duin doorns" de beste keuken gebouwd hadden en dat de „Klaprozen" het beste de bakkunst meester waren. Het avondprogramma, dat zich gro tendeels op dc Markt afspeelde, werd voornamelijk verzorgd door de wel pen en kabouters. Met de drumband voorop kwamen de padvinders-in-de- dop naar het centrumplein, waar ze een circusnummer cn dansjes uit voerden. Voorts werden verschillende demonstraties gegeven als activitei ten voor het insignewerk, judo in samenwerking met de sportschool van Felix Janssens en schermen, waartussen door het loodsenbandje van de Paul Krugerstraat voor een muzikale afwisseling zorgde. De padvindersband besloot het pro gramma op de Markt en jammer genoeg in de regen inet een aan trekkelijk uitgevoerde taptoe. Dui zenden sloegen op en rond de Blau wedijk het slotstuk van de dag gade. namelijk een groots vuurwerk, dat afgestoken werd op de. Kanaalweg. Het was een „levendig", maar ook waardig besluit, van dit padvinders- feest, waarin do jubilerende groepen getoond hebben op onderhoudende en leerzame wijze hun verenigingsleven te kunnen spelen. Afscheid ds. J. W. Coenraad van hervormde gem. Goes Tijdens een druk bezochte middag- dienst heeft ds. J. W. Coenraad zon dag afscheid genomen van de her vormde gemeente van Goes, in ver band met zijn vertrek naar Den Haag. Onder de velen, die de laatste kerkdienst in Goes van ds. Coenraad bijwoonden, waren wethouder J. S. Visscher namens het gemeentebe stuur, een afvaardiging van de clas- sicale vergadering Goes, afgevaar digden van andere kerken in Goes en verscheidene predikanten uit de ring Goes. Na de liturgische dienst hield de scheidende predikant, die 4!a jaar in Goes heeft gearbeid, een preek naar aenleiding van Lucas 24, de verzen 31 en 32: „En hun ogen wer den geopend. En zij herkenden Hem en Hij verdween uit hun midden'. En zij zeiden tot elkander: was ons hart niet brandende in ons, terwijl Hij onderweg tot ons sprak en ons de schriften opende?" Na afloop van de dienst dankte ds. Coenraad met een persoonlijk woord voor de vriendschap, die hij in Goes heeft ondervonden. Ds. C. Metselaar sprak als collega. Namens de gehele hervormde gemeente van Goes dank te deze ds. Coenraad voor hetgeen hij heeft gedaan. Ds. Q. Huijser deed intrede in geref. kerk Zonnemaire Zondagmiddag heeft ds. Q. Huyser zijn intrede gedaan als predikant van de gcreofrmeerde kerk te Zonnemaire, na 's morgens te zijn bevestigd door ds. Prins. Na de lofzang, gezang en gebed volgde de schriftlezing uit Openbaring 5 1—14, uit welk gedeel te de predikant zijn tekst had geko zen. Na de prediking werden ds. Huy ser en zijn echtgenote toegesproken door de heer A. Evertsen namens de kerlteraad, dr. J. H. Becker van Nieu. werkerk namens de classis tc Zierik- zee en ds. W. S. Duvekot als collega en namens de herv. gemeente van Zonnemaire. Wethouder J. Dekker, die namens de burgerlijke gemeente Brouwershaven sprak, hoopte op een goede samenwerking tussen kerk en overheid. Ds. Huyser dankte tot slot alle sprekers met een kort woord. NED. HERV. KERK Beroepen te Opperdoes (toez.): A. J. van Binsbergen, vicaris te Utrecht. Benoemd tot directeur van het streekcentrum „Dc Beukenhof" te MijnsherenlandM. de Jong te Groe- de. Aangenomen naar Goutum-Swichum: R. K. de Jong te Oosterlittens. Bedankt voor Hasselt: J. de Lange, zendingsdirecteur te Utrecht: voor Wezep: W. Vroegindewey te Barne- veld. EVANG. LUTHERSE KERK Beroepen te Rotterdam-Zuid: Berveling te Edam. De brandweren vun Schouioen-Duive- land hebben zaterdagmiddag in Burgh met elkaar gewedijverd om tie eerste plaats in de wedstrijd. Noord- gouwe toon met 117 punten. Een overzicht van het „vuurgevecht", dat daar werd geleverd. Foto P.Z.C.) KERKNIEUWS (Slot van pag. 1) ban buitenlanders geregistreerd, waarvan tweederde in hotels. Een kleine 20 bracht de nacht door op kampeerterreinen. Er is een sterke toeneming tc zien van het kamperen, ten nadele van het ho- telbezoek, betoogde dc inleider. Marken en dollars Rond 46 'c/o van het buitenlands be zoek dat in Nederland overnacht, komt uit Duitsland, 14 uit Groot- Brittannië en 13 uit de V.S. en uit Canada, Geldelijk gezien zijn de Amerikanen en de Canadezen onze beste bezoekers. Het aandeel van de Duitsers in het totaal der ontvang sten is 35 dat van de Amerika nen niet minder dan 25 De men sen uit Canada en de V.S. hebben voor ons een „hoge kwaliteit", druk te dr. Tideman zich uit. Dc Ameri kanen blijken op vakantie royale lie den te zijn: ze geven gemiddeld per dag 150 uit. Uitvoerig wijdde spreker ook uit over het binnenlandse toerisme, dat met een aantal overnachtingen van rond 10.000.000 per jaar bepaald niet te verwaarlozen is. Dr. Tideman stelde, dat jaarlijks in Nederland toeristisch voor l'/2 mil jard gulden wordt uitgegeven. Mede aan do hand van door het E.T.Ï.- Zeeland verstrekte cijfers, kon spre ker ook het een en ander over Zee land meedelen. Uit de badgaststatis tiek blijkt, dat in 1959 rond 60 van de overnachtingen voor rekening komt van de Nederlanders en ca. 35% voor de Duitsers. Het aandeel van dc Duitsers groeit ecliter barder dan dat van de Nederlanders. Het comité „Zeeland Presen- m teert" is thans weer druk be- n 7; zig met de samenstelling van een aantrekkelijk programma H voor de opening van het oes- ter- en mosselseizoen T96l-'62. Onvoorziene omstandigheden s voorbehouden hoopt men dit jaar het feest op vrijdag 8 september te vieren. H Reeds zijn contacten gelegd 75 met diverse instanties om deze §jj dag zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Men wil dit jaar bij- zondere aandacht bestedon aan m de: optocht en hierin een be- n H paalde lijn aanbrengen. Buurt-, jeugd- en sportverenigingen, ff s alsmede particulieren, kunnen n li aan deze optocht meewerken- Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii >9* Elf brandweerkorpsen hebben zater dagmiddag in Burgh uitgemaakt, waar de beste spuitgasten van Schouwen-Duiveland wonen. Als een eilandelijke brandweerwedstrijd daar althans een maatstaf voor mag zijn, moet men er voor naar Noordgouwe en Dreischor gaan: de ploeg van Noordgouwe won met 117 punten de eerste prijs. Dreischor, dat met 1 L'l punten tweede werd, liad de bes te bevelvoerder. Het was de Schouwse brandweer mensen in deze wedstrijd niet ge makkelijk gemaakt. Aangenomen werd, dat jongens in de voormalige, leegstaande openbare lagere school aan de Noordstraat vuurtje hadden gestookt en dat het gebouw in brand was geraakt. Bij de nadering van politie en brandweer kozen zij het hazenpad. Eén jongen was naar het dak ge vlucht: een duidelijk waarneem baar delinquentje, dat terstond kon worden gered. Wat niet was vermeld: een angstig jongetje bad zich in dc rokerige school ver stopt. En de jury bestaande uit verschil lende brandweercommandanten van. Bevelandse cn Noordbrabantse ge meenten vond het uiteraard aan genaam, als ook dit ventje de frisse lucht werd ingezondenVerschil lende korpsen zagen dit over het hoofd. Andere verzuimden de zichtbaar functionerende elektrici teit uit te schakelen. Dat werd nog eens opgehaald tijdens de prijsuitreiking in hotel „Het Wa pen van Zeeland" te Burgh, onmid dellijk na afloop van de wedstrijd. Toen bleek, dat zes kprpsen een eer ste prijs uit het vuur wisten te sle pen, vier korpsen een tweede en één korps een derde prijs. De volledige uitslag was: I. Noordgouwe 117 p. Ie prijs;; 2. Dreischor 114 p., Ie pr.; 3, Kerkwer- ve 109 p., 2e pr.; 4. Nieuwerkerk 107 p., Ie pr.; 5. Zierikzee 107 p., Ie pr.; 6. Renesse 106 p., Ie pr.; 7. P.T.T. Zierikzee 102 p., 2e pr.; 8. Bruinissc 99 p., 2e pr.; 9. Zonnemaire 97 p., 2e pr.; 10. Haamstede 95V> p., 2e pr.; II. Noordwelle 86 p„ 3e pr. Bevelvoerders: 1. Dreischor 41 p.; 2. Noordgouwe 40 p.; 3. Kerkwerve 38 p. Wat de bestedingen van de toe risten in Zeeland betreft, was spreker van oordeel, dat het E.T.I. de zaak wol wat al te optimis tisch bekijkt, door de in dc grens strook gedane uitgaven van vreemdelingen ook onder toeris- tcninkomsten te rekenen. De buitenlanders in casu dus de Belgen profiteren van het prijsverschil. Gemiddeld geeft een Europeaan in Nederland 50 tot 70 uit en een Nederlander zelf ƒ25. Voor Zeeland liggen deze cijfers lager, betoogde de inleider. Dit komt In hoofdzaak door liet feit, dat men hier gemiddeld 10 tot 1.1 Vz dag overnacht. Het landelijk gemid- delde staat op 3. Spreker was de mening toegedaan, dat de agrarische sector in Zeeland van het vreemdelingenverkeer kan profiteren door overnachtingen en kampeergelegenheid te bieden. In mindere mate is dit thans reeds het jeval. Voor de toeristische toekomst van Zeeland zag hij gunstige per spectieven. Zeeland zal een binnen watersportgebied worden, waarbij re kening moet worden gehouden met een verschuiving van het bezoek. Er zullen volgens dr. Tideman meer Amerikanen komen, hetgeen finan cieel zeer gunstig is. Tenslotte wierp hij een balletje op in de richting van financiering van liet toerisme, waarbij spre ker onvermijdelijk het woord „lo geergastenbelasting" moest laten vallen. Hij bleek er een voorstan der van te zijn, maar in de V.V.V.- vergaderïng van zaterdag stond bij in die mening alleen. Dr. Tide man was van oordeel, dat uit een dergelijke heffing uitbreiding en verbetering van de toeristische accommodatie zou kunnen worden gefinancierd. Jaar vergadering De middag was reeds ver gevorderd, toen de jaarvergadering aanving. Na een kort welkomstwoord van mr. Moolenburgh. werd na enige bespre king de rekening cn verantwoording over 1960 vastgesteld. De jaarver gadering van de vereniging zal vol gend jaar zeer waarschijnlijk in Wolphaartsdijk worden gehouden. De Thoolse afgevaardigde, de heer Bal. wees de jaarvergadering voor Tliolen van de hand. Hij wilde de voorkeur geven aan een andere vereniging, zo dat het nu wellicht Wolphaartsdijk zal worden. Bij de bestuursverkie-' zing handelde de vergadering over eenkomstig het voorstel van het be stuur. In het jaarverslag over 1960 ging di recteur G. W. Oskamp uitvoerig op de V.V.V.-zaken in. Hij verklaarde, dat dank zij een intensieve propa ganda de Duitsers sedert 1954 in gro ten getale naar Zeeland zijn geko men. Dit heeft een sterke uitbrei ding van de accommodatie tot gevolg gehad. „Maar het stormachtige is er nu af", merkte de heer Oskamp op. De ontwikkeling van het toerisme is bepaald niet gericht op één groep, zo deelde hij mee. Do toeristen worden aangetrokken uit zoveel mogelijk streken en lan-, den. In 1960 is gebleken hoe juist een dergelijk beleid is. Gedurende korte tijd Is vorig jaar de Franse grens gesloten geweest en de moeilijkheden in Kongo waren voor de Belgen aanleiding een minder druk verkeer met. Nederland te on derhouden. Actief propaganda voe ren blijft nodig, meende de heer Os kamp. „Ook mei én juni moeten vol", voegde hij eraan toe. Optimis tisch gestemd was spreker over dc toekomst. „Zeeland staat op het keerpunt van zijn geschiedenis. Over enkele jaren zal bet Veerse Meer een ideaal 'watersportgebied zijn", be toogde hij. Tenslotte deed hij mede delingen over hot, werk ten kantore van de provinciale V.V.V. en over „Zeeland Vakantieland". Op vrijdag 19 mei zal dc veerboot van Zierikzee zijn eerste reis maken naar de nieuwe veerhaven van Kats op Noord-Beveland. Even over half vier 's middags arriveert de veerboot daar om met een „officiële terugreis" de dienst naar en van deze nieuwe veerhaven te openen. Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen genodigden een vice-versa-reis aanbieden met een ontvangst in het restaurant „De Val" aan de Zic- rikzecse veerhaven. Om vijf uur 's middags vertrekt het gezelschap weer naar de Bevelandse kant. Met de verlegging van de veerhaven van Katseveer naar Kats mo gelijk door de vaste oeververbinding Zandkreekdam wordt de reis- duur op deze dienst van vijftig minuten teruggebracht tot vijfen dertig minuten. Examens Voor het praktijk-diploma machinc- schrijven slaagden tc Axel, dc da mes: C. v. Langevckie: H. de Rcgt; r. v. d. Broecke: A. Kotvis. ENKELE BUIEN Opklaringen maar ook enkele buien, biir en daar met onweer. Matige tot krachtige in dc kustprovincies af en too harde wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tem peratuur. ZON EN MAAN 9 mei Zon op 4.57 onder 20.17 Maan op 2.58 onder 13.52

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2