PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT M0ISE TSJOMBE MOET TERECHTSTAAN Kongo wil Katanga met geweld heroveren Polaris-duikboten voor de N.A.V.O. Zeeuwse V.V.V.-ers voelen niets voor dogeergastenheffing" Dronkemansrit schade 20 mille W.E.U. WIL ENGELAND IN E.E.G. HEBBEN Nieuwe invasie op Cuba wordt voorbereid Vandaag... 204e jaargang - no. 108 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 8 mei 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per raun Mlnlm. p. advertentie f 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125 „Brieven bureau van dit blad'- 25 cent meer. Giro 00. 359300 PZC.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg, Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Ter neuzen tel 2116. Zierlkzee. red tel 2425. adra. Tsjombe Is officieel beschuldigd van: 1. moord op de Baloeba; 2. Het maken van vals geld;; 3. rebellie tegen de centrale rege ring en 4. diefstal van goederen, die eigen dom zijn van de republiek Kongo. Het vraagstuk van, de Baloeba heeft altijd bestaan in Katanga. De strijd tussen de „Baloebakat", de partij van de Baloeba, en de „Konakat", Tsjombes partij, heeft echter in de afgelopen maanden veel heftiger vormen aangenomen. Zoals bekend bestrijdt Tsjombe de Baloeba ook met Europeanen, die hij elders heeft la ten aanwerven. Op het namaken van geld staat EX-GENERAAL ZELLER IN ARREST Ex-generaal Zeiler, een der leiders van de mislukte militaire opstand in Algiers, is in Algiers gearres teerd en naar Parijs overgebracht. Zeiler had na het ineenstorten van de opstand een toevlucht gevonden bij een familielid in Algiers. Hij heeft geen enkel contact meer ge had met de andere leiders van de opstand of opstandige organisaties. Ook generaal Jacques Faure, die onder meer plaatsvervangend opper bevelhebber der Franse troepen in West-Duitsland is geweest en die ook in Algerije een commando heeft bekleed, is zaterdag, tezamen met zes andere officieren, in „de Parijse Santé-gevangenis opgesloten. Een 22-jarige Amsterdamse werk student die in een geleende auto'van een studentenfeestje op weg was naar huis, heeft in de nacht van za terdag op zondag vier op de Over toom geparkeerde auto's geramd en een etalage vernield. De schade die hij oji deze korte dronkemansrit aan richtte schat de politie op minstens 20 duizend gulden. De dronken student hau geen rijbe wijs en was niet verzekerd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet dwangarbeid, zo heeft minister Bomboko zondag meegedeeld. De Katangaanse regering heeft lang geaarzeld alvorens tot uitgifte van eigen geld over te gaan. Pas eind november van het vorig jaar kwam het Katangaanse geld ui omloop. Amerikaans aanbod Mr. Stikker N.A.V.O. nooit kernmacht Uit gezaghebbende bron in Bonn is zaterdag vernomen dat de Verenigde Staten de N.A.V.O. vijf door Amerikanen bemande Polaris-onderzeeërs willen ver kopen. Het voorstel is via de diploma tieke kanalen gedaan, in de plaats van het een half jaar ge leden gedane voorstel dat de N.A.V.O. ongeveer 100 polaris- raketten zon kopen. Het nieuwe voorstel beoogt dat de NAVO de .vijf onderzeeërs in eigen dom zou hebben maar dat de beman ningen en bevelvoerende officieren geheel uit Amerikanen zouden be staan. De projectielen, die voorzien zijn van atoomspringkoppen, zouden echter alleen op uitdrukkelijk bevel van de Amerikaanse president mo gen worden afgevuurd. Een overzicht van de lunch in hotel Camperduinte Kamperland, waar de Provinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer zaterdag haar algemene jaarvergadering hield. Foto P.Z.C.) Kroesjtsjew wil over ontwapening praten met V.S. Amerika en de Sowjet-Unie zijn overeengekomen medio juni diplo matiek overleg te beginnen over pro cedure-kwesties met betrekking tot de later iu het jaar voorgenomen ontwapeningsonderhandelingen, zo is door het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken meege deeld. De Sowjet-premier Kroesjtsjew zei zaterdag dat er binnenkort ontwa- peningsb'esprekingen tussen de bei de landen zouden worden gehouden. Eén zin in zijn toespraak heeft in Washington de indruk gewekt dat Kroesjtsjew bij het diplomatiek vooroverleg al dadelijk dc ontwape ning zelf wil aansnijden. Mr. Stikker De nieuwe secretaris-generaal van. de NAVO, mr. Stikker lieeft giste ren op een persconferentie in Oslo aan de vooravond van de lentezitting van de NAVO-ministerraad ver klaard dat de NAVO zelf nooit een kernmacht kan worden. Een kern macht zoals de grote atoomwapens bezittende mogendheden, moet zelf haar wapens kunnen maken. - De conventionele strijdkrachten dienen te worden versterkt, niet zozeer kwantitatief als wel kwa litatief. Des te groter is de kans dat een atoomoorlog wordt ver meden. Zo kan een land dat aan valt, een langere tijd van bezin ning worden gegeven en een einde maken aan de aanval voordat de aanval tot een atoomoorlog leidt, aldus mr. Stikker. Door Leopoldstad besch uldigd van hoogverraad Het Katangese staatshoofd, Moise Tsjombe, zal door de Kongo lese centrale regering vervolgd worden wegens hoogverraad, aldus heeft de minister van buitenlandse zaken van de centrale regering, Bomboko, gisterochtend in Coquilhatstad bekendge maakt. Bomboko zei dat het leger Tsjombe op bevel van de regering heeft gearresteerd om daarmee tegemoet te komen aan bet ver langen van het Kongolese volk, dat de crisis zo snel mogelijk beëindigd wil zien. „Moordenaar, dief, rebel en valse munter" Op de beurs in Brussel staat het beter genoteerd dan de Kongolese frank van de centrale regering. Geweld. Minister Bomboko zei voorts nog dat de regering van Leopoldstad zo nodig geweld zal gebruiken om Katanga weer in haar macht te krijgen. Troepen van de V.N. hebben gisteren een groep blanke militairen van de strijdkrachten van Moïse Tsjombe omsingeld. De maatregel werd voor al genomen met het oog op de steeds grotere verwijdering tussen Katanga en de V.N. Burenruzie Inmiddels is het rivier- cn luchtver keer tusseu de voormalige Franse kolonie Kongo en Kongo verbroken op last van president Fulbert You- lou van voormalig Frans Kongo. Hij had dit gedaan, zo deelde hy de pers mede, wegens de „provoceren de maatregelen" van (Belgisch) Kongo nadat hij 0111 vrijlating van Moïse Tsjombe van Katanga had gepleit. Hij zei dat het verbod ook gold voor vliegtuigen van de Verenigde Naties. De ministerraad van de Westeurope- se Unie, waardoor Groot-Brittannië wordt verbonden met de zes landen van de Europese Economische Ge meenschap (E.E.G.), heeft zaterdag een gunstig antwoord op een aan beveling, waarin wordt voorgesteld dat Engeland tot de E.E.G. zal toe treden, goedgekeurd. De aanbeveling was in de afgelopen winter opgesteld door de W.E.U.-as- semblee. Er wordt in verklaard dat het „in overeenstemming is met de fundamentele belangen van alle W. E.U.-staten, dat Groot-Brittannië ten volle betrokken wordt bij de ont wikkeling van de Europese eenheid". WeUicht binnen een half jaar zal een nieuwe invasie op Cuba worden uitgevoerd, aldus heeft dr. Jone Ig- nacio Rasco, hoofd van de voorlich tingsdienst van het Cubaanse Demo cratisch Revolutionaire. Front op een persconferentie in Chicago ver klaard. Voordat een nieuwe invasie plaats heeft moeten de geschillen tussen de diverse groepen Cubaanse vluchte lingen worden opgelost. De tweede invasie zal beter worden voorbereid dan die van vorige maand. Dr. Ras- co verklaarde dat zij spoedig moet plaatshebben, omdat de veiligheid van de Verenigde Staten en Latijns- Amerika op het spel staan. Twee kinderen verdronken Gistermiddag omstreeks vijf uur is in het Zïjdelmeer te Uithoorn het 2»/2-jarig zoontje van de familie Van der Jagt-Guentlier verdronken. Het kind was in een onbewaakt ogenblik achter het huis van zijn ouders in het water geraakt. In Amsterdam is de zesjarige Wil lem Kooke uit de Poul Scholten- straat zondagochtend in het haven tje achter het Plein 19401945 ver dronken. Het ventje speelde aan de waterkant. SOEKARNO HAD HARTAANVAL President Soekarno heeft za terdag in La Paz, Bolivia, een hartaanval gekregen. De ver schillende artsen uit zijn gevolg die hem behandelen hebben o.m. van een znurstofteut gebruik gemaakt. Het Indonesische staatshoofd heeft als gevolg van de hartaanval zijn be sprekingen met de president van Bo livia, Paz Estensoro moeten onder breken. Beide staatslieden zouden o.m. spreken over de tinproduktie. JAARVERGADERING PROVINCIALE V.V.V. T oeristenseizoen 1960 weer een vooruitgang Op de algemene vergadering van de Provinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer, die zaterdag in lio tel „Camperduin" aan de voet van de Kamperlandse duinen is jehouden, sneed dr. M. C. Tide- man uit Voorschoten, die een spreekbeurt vervulde over de economische aspecten rond het toerisme, een heet hangijzer aan: de logeergastenheffing. Hij bleek sterk geporteerd voor een dergelijke heffing, die, naar hij zei, vastgesteld zon moeten worden op vijftig cent per overnachting. De vergadering, zo bleek tijdens de discussie, was het in dezen bepaald niet eens met de inleider. Verschei dene V.V.V.-bestunrders kwam een dergelijke heffing onsym pathiek voor. Enkele stemmen uit de Horecasector verklaar den ronduit tegen een logeer gastenheffing te zijn. „Een veel te grote administratieve rompslomp", betoogden zij. Het is de Zeeuwse V.V.V.-mensen het afgelopen jaar weer bijzonder goed gegaan, zo bleek uit de woorden van directeur G. W. Os kamp, die in tegenstelling tot an dere jaren het jaarverslag tijdens de vergadering uitbracht. „Een vreemd jaar", noemde hij 1960. Ondanks de slechte zomer met talrijke regenachtige dagen ver toonde het toeristisch bezoek geen achteruitgang in vergelijking met het bijzonder mooie seizoen 1959. Zelfs kwamen in 1960 meer vreemdelingen naar Zeeland dan ooit het geval is geweest. Op dit ogenblik is de accommodatie van bedden in hotels, pensions en ver huurde kamers sedert 1957 met liefst 78 procent toegenomen, deelde directeur Oskamp mee. Een vijftigtal V.V.V.'ers, afgevaar digden van plaatselijke V.V.V.'s in Zeeland, woonde de provinciale ver gadering bij. Alvorens men zich rond de vergadertafel schaarde, werd van Colijnsplaat uit een rondrit per auto over Noord-Beveland gemaakt. Na een officiële ontvangst in het ge meentehuis van Wissenkerke werd de rit besloten met een bezoek aan het nieuwe bungalowpark De Ban- jaard in Kamperland en aan de machtige dam tussen Walcheren en Noord-Boveland In Wissenkerke hed burgemeester Van Halst een kort begroetings woord gesproken, waarin hij erop wees, dat Noord-Beveland enkele ja ren geleden nog een onbekend begrip was voor de toeristen. Nu is dit ech ter veranderd. Burgemeester Van Halst noemde de ontwikkeling van de recreatie op Noord-Beveland bij zonder gunstig. De voorzitter van de Provinciale V.V.V., mr, J, Moolenburgh, be antwoordde de rede van Wissen- kerkes burgemeester. Hij ver klaarde, dat Noord-Beveland een belangrijke rol zal gaan spelen in het toerisme. Noord-Beveland kan van de voordelen van zijn ontslui ting profiteren, aldus spreker, die de voormalige eilandbewoners echter op het hart drukte iets van liet oude te bewaren. Aan de hand van tekeningen vertelde burge meester Van Halst nog bijzonder heden over de recreatie in zijn ge meente. Tijdens de lunch in hotel „Camper duin" hield mr. Tideman, die on- Zaterdag arriveerde op Schiphol de ZO-jarige Ana Lisbeth Dirchsen, die gekleed was in de klederdracht van het Deense plaatsje Amager. Zij bezocht Amsterdam, om daar een gala-avond van het Prins Bernhard- fonds luister bij te zetten. De avond werd gegeven ter gelegenheid van de komende vijftigste verjaardag van de prins. Op de foto ziet men de char mante Ana bij het verlaten van het vliegtuig. is het 25 jaar geleden, dat de Duitse geschiedfilosoof Os- I; wald Spengler, bekend door zijn tweedelig werk „Der Un- H tergang des Abendlandes", te M ez München overleed. §1 viert Frankrijk wapen- ze stilstandsdag van de tweede f§ ee wereldoorlog. ïliiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil langs is gepromoveerd op een proef schrift over de economische kant van het toerisme voor Nederland, een spreekbeurt over het onderwerp: „De toekomst van het vreemdelingenver keer in Zeeland". Nadat hij had stilgestaan bij de begrippen vreem delingenverkeer (het grensover schrijdende personenverkeer) en het toerisme (het binnenlands verkeer), wees hij op de vele aspecten van het vreemdelingenverkeer. In het kort belichtte hij de maatschappelijke zijde de vele tienduizenden wer kers ten behoeve van het toerisme de culturele zijde verbreding van de visie op eikaars zeden en ge woonten de fiscale kant de fis cus strijkt elk jaar zo'n slordige hon derd miljoen gulden op aan deviezen- ontvangsten uit het buitenland en tenslotte noemde spreker de écono mische aspecten. Die zijn ongetwijfeld het belang rijkste. In 1959 bijvoorbeeld wer den 4,4 miljoen overnachtingen (Zie slot pag. 2 kol. 5) A/V>A*V^*\\*VV\*\<\WVWWVVVWsA*V*/VV\W)»Vv\VVA EIND JUNI WEER RUIMTEREIS In gezaghebbende kring te Cape Canaveral is vernomen dat om streeks 26 of 27 juni voor de tweede maal een bemande ruimte cabine zal worden gelanceerd, vermoedelijk met aan boord Virgil Grissom of John Glenn jr., de twee „astronauten" die bij de voor bereiding van Alan B. Shepards ruimtereis mede-voorbereid waren, en voortdurend gereedstonden om zijn plaats in te nemen. De reis van de tweede Amerikaanse ruimtevaarder zal, volgens de zegslieden, slechts zeer weinig verschillen van de reis die Shepard heeft gemaakt. President Kennedy heeft zaterdag aan Alan Shepard de medaille van verdienste van het burgerlijk ruimtebureau toegekend. Hij zal de onderscheiding vandaag persoonlijk aan Shepard uitreiken. De mogelijkheid bestaat dat 's werelds twee ruimtevaai'ders, de Rus Yoeri Gagarin en Alan Shepard elkaar over enkele maanden in Turijn zullen ontmoeten. De organisatie van de internationale tentoonstelling „Italia '61" zei dat beide mannen zouden worden uitgenodigd de tentoonstelling te bezoeken. De Russische premier Nikita Kroesjtsjew heeft president Kennedy een telegram gezonden, waarin hij hem zijn gelukwensen overbrengt in verband met. do geslaagde ruimtevaart van kapitein-luitenant ter zee Shepard. VVVVVVVWV^\A*A«V\'VWSAiVVV>^\A*/VV\A/VVVWVVVVVVWV

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1