„Wetgever dient verkeersregels concreet te formuleren" Epos van Warschau: dapper Joods verzet ROTTERDAM HEEFT EERSTE ZELF WASSERIJ AMERIKAANSE AMBASSADEUR IN NEDERLAND GEARRIVEERD DONDERDAG 4 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE C O O RANT 1 TWEEËNVEERTIG JAAR VOOR BRITS SPION George Blake, een 38-jarige Britse ambtenaar, is gisteren veroordeeld tot 42 jaar gevangenisstraf wegens spionage ten behoeve ran de Sowjet- Unie. De beklaagde heeft ,.een volledige bekentenis" afgelegd, aldus verklaar de de procureur-generaal Sir Regi nald Manningham-Buller gistermor gen bij de aanvang van het proces. Sinds november 1951 tot kort voor zijn arrestatie verleden maand werk te Blake voor de Sowjets en gaf hen ..een massa zeer belangrijke inlich tingen" door, aldus Sir Reginald. Deze inlichtingen hadden echter geen betrekking op geheime wapens, voeg de hij eraan toe. Het is de zwaarste gevangenisstraf die ooit in vredestijd in Engeland is opgelegd. Agrariërs namen afscheid van ir. Van de Plassche Hel agrarisch bedrijfsleven heeft ir. A. W. van de l'lasschc, die op l mei is ai'g'etreden als directeur-generaal van do landbouw, woensdag in Sehe- veningen een afscheidsreceptie aange boden. Daarbil was ook de in Canada wonen de doenter van ir. Van de Plassche met haar echtgenoot en kinderen aan wezig. Hun overtocht is, zoals bekend, door het centraal bureau van de tuin bouwveilingen als afscheidsgeschenk aan de heer en mevrouw Van de Plas sche aangeboden. HET PROCES-EICHMANN Kapstokartikel moet vervallen Ontwerp verkeerscode van professor Belinfante (Van een onzer verslaggevers) Het is de plicht van de wetgever, een zo volledig mogelijke verkeersanalyse te niakeu en de gedragsregels voor het verkeer zo concreet en zo volledig mogelijk te formnleren. Een derge lijke formulerïug dient te gesclüeden, omdat de regels zich niet tot de jurist, maar tot de weggebruiker richten. Deze heeft er recht op de voorschriften van de overheid die hem aangaan, te begrijpen. Bij een behoorlijke analyse der gedragsregels behoort artikel 25 van de wegenverkeerswet liet „kapstok artikel" te kunnen vervallen. De gedragsregels zullen zich bij de realiteit moeten aanpassen. Dit ziju de voornaamste gedachten, die gistermorgen op de politiever-- keersleergang van de A.N.W.B. te Utrecht naar voren zijn gebracht door prof. nir. A. D. Belinfante. Hier mee is deze hoogleraar en raadsadvi seur in buitengewone dienst van het ministerie van justitie voor de eerste maal „voor liet voetlicht" getreden met zijn gedachten over een herzie ning van de Nederlandse verkcers- regèls. Enkele jaren geleden ontving hij van de ministers van verkeer en water staat en justitie de opdracht, een ontwerp te maken van een vereen voudigd stelsel van verkeersregels dat ter vervanging moet dienen van tegenwoordige regels, zoals deze zijn vastgelegd in het wegenverkeersre glement. Professor Belinfante was van meet af aan van mening, dat met deze herziening een poging tot harmonisatie van de verkeersregels in de verschillende Europese landen gepaard diende te gaan. Zijn ontwerp is thans in behandeling bij de „Com missie Veiligheid Wegverkeer". Reglement Over zijn ontwerp tot het herzien en vereenvoudigen van de ge dragsregels zei prof. Belinfante, dat deze gedragsregels thuishoren in een reglement, zoals thans eveneens het geval is, doch dit reglement zal uitsluitend gedrags regels mogen bevatten en niet administratieve voorschriften. Uit de eis van een zo volledig moge lijke formulering van de regels vloeit voort dat liet niet aangaat, de onvolledigheid van de gedrags regels, zoals die thans voorge schreven zijn, voor de verant woordelijkheid van de weggebrui ker te brengen door een vage for mulering als van artikel 25, van de wegenverkeerswet, het alge meen veiligheidsartikel. De „Vasa" drijft weer: 333 jaar na de noodlottige dag dat het splinter nieuwe schip zonk kon het dank zij de moderne bergingstechniek van de twintigste eeuio worden gelicht. De gaten in de bodem zijn gedicht en de romp is leeggekompt. Hoewel mas ten en tuigage ontbreken is het schip nog steeds groots van uiterlijk. (Telefoto A.N.P.) Hij was voorts van mening, dat de gedragsregels zo min mogelijk uit een behoren te vallen in regels voor bepaalde categorieën weggebruikers. Men moet echter wel aangeven, wat elke categorie in een bepaalde situa tie moet doen. Op die manier, geeft men in het hoofdstuk „Plaats op de weg" bijvoorbeeld aan, waar de auto mobilist, de fietser, de voetganger, thuishoort. Men laat hiermee zien, dat het verkeer een samenspel is, waarin ieder eerbied voor de andere weggebruiker behoort te hebben. Realiteit De gedragsregels zullen zich bij de realiteit moeten aanpassen. Zo zal men fileverkeer met de moge lijkheid van rechts passeren en het verbod om van file rij strook te veranderen, moeten introduceren. Men zal ook moeten invoeren, dat op gevaarspunten buiten bebouwde kommen zeer lage maximumsnelheden kunnen worden voorgeschreven. Hiermee legaliseert men dan de nu als vreemd ondervonden borden „vei lige snelheid 30 km", die water- Rotterdam heeft een primeur voor Nederland en vele andere West- europese lauden. Gisteren is er een z.g.n. „coin operated laundry sto re" in gebruik gesteld. Een wasse rij, waar het publiek zelf zijn was kan doen. Men stopt enkele mun ten iu de wasmachine en deze doet zijn werk: wassen, spoelen. Dan kan men het goed in een centrifu ge drogen. Na nauwelijks een uur tje tijd, die wel lezend of breiend doorgebracht kan worden, gaat men met de schone was naar huis. In Amerika, Engeland, Zweden en Denemai'ken zijn deze volautoma tische wasserijen heel populair'. Omdat er geen bedienend personeel nodig is, kunnen zij dag en nacht open zijn. Vooral de vrouwen die buitenshuis werken kunnen hier van profiteren. Bovendien kunnen zij, terwijl de was „draait" nog andere werkzaamheden verrichten. staat vaak en terecht neer zet op verkeerspleinen en bij scherpe, onoverzichtelijke boch ten. Over het eenvoudig formuleren van de verkeersregels zei professor Be linfante onder meer, dat de gedrags regels eenvoudig geformuleerd zullen moeten zijn. Zij richten zich niet tot de jurist, maar tot de weggebruiker. Die heeft er recht op de voorschrif ten van de overheid, die hem aan gaan, te begrijpen. Het is wel geble ken, zo zei hij, dat ook een gede tailleerde. preciese formulering inter pretatie door de rechter niet over bodig maakt. Hij gaf als voorbeeld o.a. het huidige artikel 49 van het reglement: „Waar langs een rijbaan een pad aanwezig is, dat door naar hun rich ting gekeerde borden volgens model 40 van de bijlage als rijwielpad is aangeduid, is het bestuurders van rijwielen verboden de rijbaan te vol gen of een ander langs die rijbaan gelegen pad, voorzover dat niet even eens door naar hun richting gekeer de borden volgens de modellen 40 of 41 van de bijlage is aangeduid". Hij zou hetzelfde als volgt willen uit drukken: „Fietsers volgen het fiets pad, bij gebreke daarvan rijden zij op de rijbaan". Adviescollege Prof. Belinfante pleitte voorts voor een wettelijke regeling, die de basis van dit beleid legt en voor de instel ling van een klein adviescollege, dat hij do naam „raad voor het wegver keer" zou willen geven. In dit college zouden provinciale en gemeentelijke bestuurders, een we genbouwer, een lid van de rechter lijke macht, een politieman zitting moeten hebben. De taak van deze raad zou moeten zijn de coördi natie van verkeersbeleid ten aanzien van de verschillende aspecten en de verschillende uitvoerende organen. Deze raad zou bij de wet moeten worden ingesteld. Advies om de vrouwenionen op te trekken (Van onze Haagse redactie) De looncommissie van de Stichting van de Arlieid heeft in het kader van het E.E.G.-verdrag, dat elk aan gesloten land verplicht te streven naar gelijke beloning van mannen en vrouwen, het college van rijksbe- middelaars geadviseerd het optrek ken van de vronwenlonen ook tij dens de looptijd ran de collectieve arbeidsovereenkomsten toe te staan. De looncommissie is echter verdeeld, zowel ten aanzien van het tempo als ten opzichte van de hoogten der op trekking. De werkgevers-leden heb ben minder haast en staan een ver hoging voor tot tachtig procent van de mannenlonen tijdens de lopende van de C.A.O.'s en bij vernieuwing van de contracten. De werknemers-leden willen gedu rende de geldigheidsduur van de lo pende C.A.O.'s een optrekking van de vrouwenionen tot 85 procent van de mannenlonen, terwijl zij de mo gelijkheid wil openen tot een verdere optrekking bij het vaststellen van nieuwe C.A.O.'s. KENNISGEMAAKT MET DE PRINS Nog geen commentaar op Nieuw-Guinea-politiek (Vah onze Haagse redactie) De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Nederland, John S. Rice, heeft zich woensdagmiddag op een persconferen tie in Den Haag voorgesteld aan het Nederlandse volk. Dinsdag was hij in de residentie gearriveerd, nadat hi.i de Atlantische Oceaan per schip was overgestoken, o.a. in gezelschap van de nieuwe V.S.-ambassadeur in België, Mc. Arthur. Zaterdagmorgen zal hij op het Huis ten Bosch aan de koningin zijn ge loofsbrieven overhandigen. Dit zal niet zijn eerste vorstelijke ontmoeting zijn, zo vertelde hij. Vorige week ge bruikte hij in Amerika de lunch met prins Bernhard. De heer Rice is geen beroepsdiplo maat. Zijn post in Nederland is voor hem de eerste stap op het pad van de buitenlandse dienst. De politiek is hem evenwel bepaald niet vreemd, want in 1932 reeds werd hij lid van de raad van Pennsylvania, hetgeen hij 25 jaar bleef. Gedurende de oorlog streed hij in verscheidene Europese landen. No comment De heer Rice kon nog geen enkel commentaar geven op vragen die over de buitenlandse politiek van Amerika werden gesteld. Hij deelde mee dat alle problemen die er liggen, met sympathie zullen worden aange pakt. Zo noemde hij de K.L.M.-lan- dingsrechten o.m. en vriendelijk glim lachend reageerde de ambassadeur met „no comment" op. vragen over Nieuw-Guinea en het wegvallen van de Amerikaanse defensie-hulp. Ambassadeur Rice zei, dat hij hoopte het Nederlands snel onder de knie te krijgen. In Amerika heeft hij reeds enkele lessen ontvangen. Aangezien hij zich wel kon uitlaten over Ameri kaanse binnenlandse aangelegenhe den, hoewel deze de buitenlandse dienst betreffen, kon de heer Rice op een hem gestelde vraag wel antwoor den dat naar zijn mening over het al gemeen de toelagen voor de ambas sadeurs te laag zijn. „Te laag voor wat van de ambassades wordt ver wacht". aldus de heer Rice. Met een stem die soms schril werd door wrok. vertelde mevrouw Swia Lubotkin hoe de 500.000 joden in dat Getto door uitputting en deporta tie naar het vernietigingskamp Tre- blinka werd gereduceerd tot 60.000. De getuige vertelde dat het tot een opstand kwam toen de joden einde lijk begrepen dat de mensen die uit het getto werden gehaald en naar het oosten werden gebracht, geen ander werk kregen zoals de nazi's beweerden, maar werden vergast. Een Pool, genaamd Hennik glipte op zekere dag het getto binnen en bracht het vreselijke nieuws. „Eerst wilde niemand hem geloven. We kon den niet begrijpen dat de Duitsers een geheel ras de oorlog zouden ver klaren en dat zouden willen vernieti gen. Toen Hennik het verhaal aan een rabbijn deed, verklaarde de rab bijn, dat Hennik gek moest zijn". In de kelders Doch in de lente van 1943, vertelde mevrouw Lubotkin, begrepen de jo den dat Hennik de waarheid had verteld. Ze lieten hun werk in de steek en maakten zich tot de strijd gereed. „Op 19 april hoorden we dat de Duitse troepen het getto hadden omsingeld. Wij sloegen alarm. Om middernacht besliste Mordecai Ani- lewicz de commandant van het get to, dat alle joden die geen wapens hadden in de schuilkelders zouden gaan en tijdens de verwarring van de strijd zouden trachten naar de bossen te ontsnappen. Bij het aanbreken van de dag zag ik dat duizenden goedbewapende Duit sers het getto begonnen te bezet ten. We waren met 20 op een zol der. We hadden een revolver, twee geweren, wat Molotov-coctails en wat bommen van eigen maaksel. Toen de Duitsers naderbij kwamen wierpen we onze eerste bommen. We zagen Duits bloed stromen over de straten van Warschau waar zoveel joods bloed was vergoten en er was vreugde. We voelden ons gelukkig en het kon ons niet langer schelen wat morgen zou gebeuren. De Duitsers trokken zich terug. De officieren konden de soldaten niet bewegen te rug te gaan om de doden en gewon den op te halen. Later gingen we naar buiten en verzamelden hun wa pens. Eén oog Ze kwamen de volgende dag terug met artillerie en tanks. We kregen die nacht een tank te pakken. We kwamen samen en maakten de ba lans op. We hadden twee doden en enkele gewonden. De Duitsers had den honderden verliezen. Na de oor log ontmoette ik een Duitser met één oog. die vertelde dat hij het an dere in Warschau had verloren in de strijd tegen de joden". Mevromv Lubotkin is een wouw van middelbare leeftijd, met kortgeknipt haar. Nu en dan tijdens haar ver haal, huilde zij zacht. Eichmaun keek naar Iiaar, maar zijn gelaat stond onverschillig. Hij lijkt niet de min ste belangstelling te hebben voor ge tuigen en voor wat zij zeggen, doch veert op wanneer documenten ter ta fel komen. Hij heeft een stapel pa- Sïeren voor zich liggen en maakt aar niet rode en blauwe potloden aantekeningen op. Schoolschip gezonken zes slachtoffers Een Amerikaans zeilschip van 29 meter lengte, de Albatross, dat dienst deed als schoolschip, is dins dag in de Golf van Mexico gezonken in een heiige storm. De Gran Rio van de scheepvaart maatschappij Suriname te Parama ribo hoeft 13 overlevenden opgepikt. Een woordvoerder heeft medege deeld. dat zes mensen, onder wie de vrouw van de kapitein, die onder de brug zaten opgesloten, zijn ten onder gegaan met het schip, dat in een minuut tijds zonk 290 km noord west van Key West. De Gran Rio zou donderdag te Tam pa aankomen. Leider van Kaiser-concern in Amerika overleden Na een langdurige ziekte is Ame rikaanse groot-industrieel Henry J. Kaiser jr. in het Kaiser Foundation Ziekenhuis in Oakland, Californië, overleden. Hij werd 44 jaar. Kaiser was de zoon van de stichter van het industriële imperium van Kaiser-ondernemingen, Henry J. Kaiser sr. Hij laat een vrouw. Bar bare Preininger, een zoon Henry J. Kaiser in achter, en zijn broer Ed gar. Maar de massamoordenaar toont geen interesse In het proces-Eïchmann heeft de rechtbank gisteren beslist dat vier Westduitse getuigen a decharge kun nen worden verhoord door een recht bank in hun eigen land. Vertegen woordigers zowel van de prosecutie als de verdediging kunnen deze ge tuigen verhoren afnemen en liet daaruit voortvloeiend bewijsmate riaal zal door het liof worden aan vaard, zo werd beslist. De eerste getuige woensdag was een verzetsstrijdster die, terwijl de tra nen haar langs de wangen liepen, vertelde lioe de joden met zelfge maakte wapens in opstand kwamen tegen de nazi's in hei getto van Warschau. Neen, deze mensen hébben geen nieu we brillenmode gelanceerd, het zijn bewoners van de Neio Yorkse bui- temoijk West Village, die bij het New Yorkse stadhuis hébben gepro testeerd tegen de plannen van de gemeenteraad om wegens groot scheepse vernieuwingen een gedeelte van hun woonwijk te slopen. Aan het vaststellen van die plannen is zelfs geen hearing van de bewoners voor afgegaan. Op de ruiten van alle ge bouwen, die zullen worden afgebro ken, zijn papieren kruisen geplakt, vandaar die kruisjes op de brillegla- zen van de (rustige) betogers. Officiële opening van termijnmarkt peulvruchten in Rotterdamse Beurs Met de eerste gereglementeerde call, die een half uur duurde en die, zoals voorzitter A. Poortman van de Stich ting Termijnmarkt in Peulvruchten had aangekondigd, riële geldigheid had voor het doen van zaken, werd woensdag in het Beursgebouw te Rot terdam de termijnmarkt voor peul vruchten geopend. De termijnhandel voor deze produkten bestaat reeds tientallen jaren. Nieuw is, aldus de heer Poortman, de gereg lementeerde termijnhandel. Hij acht te deze markt een tegemoet komen aan een behoefte die in de handel dui delijk is gebleken en memoreerde de termijnmarkten, die reeds voor andere Erodukten van de Nederlandse land ouw bestaan. Vooral de ontwikkeling van de thans drie jaren bestaande termijnmarkt in aardappelen was een goede stimulans voor het tot stand komen van de nieuwe markt. De heer Poortman pretendeerde niet dat liet reglement reeds nu geheel sluitend is. Het moet in de praktijk nog worden getoetst. Prof. G. A. Ph. Weijers. voorzitter van de Algemene Stichting ter bevorde ring van de termijnhandel in produk ten van de Nederlandse landbouw, zag in het tot stand komen van de ter mijnmarkt in peulvruchten de bekro ning van veel werk dat ter voorberei ding moest worden verricht cn me moreerde de goede samenwerking tussen de Algemene Stichting, de N.V. Nederlandse Liquidatiekas en de Stichting Termijnmarkt in Peulvruch ten. die alle dezelfde opvattingen hebben omtrent de principes, die nood zakelijk zijn bij een goede termijn markt. Prof. Weijers meende dat de organisatoren met enthousiasme en optimisme deze markt hebben opge zet. maar hij verwachtte nog altijd moeilijkheden bij de opbouw. Hij hoopte dat die het enthousiasme niet zullen wegnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7