Minister Van Aartsen zegt toe met Zeeland rekening te houden KLANKBORD „Arbeiders verlaten het bouwbedrijf" MEER TROEPEN NAAR ALGIERS ZES DODEN IN HET VERKEER DONDERDAG 4 MEI 1961 PROVINCIALB ZEBVWSE COURANT 8 REPLIEKEN EN DUPLIEKEN IN TWEEDE KAMER Maar over de kabinetscrisis zweeg bewindsman weer (.Van onze parlementaire redacteur) In een redevoering die naar het oordeel van verscheidene toehoorders do Tweede-Kamerleden als droog zand door de vingers glipte, heeft de mi nister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. Van Aartsen, woens dag de maatregelen verdedigd, die hij in zijn brief aan de Kanier heeft aangekondigd en die de verhoging van heb aantal in 1961 te subsidiëren woningen met 2500 woningen betreft. Toen hij zijn beleid had verdedigd, herhaalde de socialistische afgevaardigde Bommer de vraag, dio vrijwel alle Kamerleden op de lippen lag, en die dinsdag reeds was gesteld: ..Waarom konden in december van het vorige jaar de 2500 gesubsidieer de woningen niet aan het bouwprogram voor 1961 worden toegevoegd en waarom kunnen ze er nu wel bij? En niet alleen die 2500 woningen maar nog veel meer? WvWVVNVVVVVWVVVVVVV^WVWS^VWVWvVV'^A^VW In Utrecht heeft zich woensdagmiddag eeh ongewoon ver keersongeval voorgedaan: een vrachtwagen, geladen met. vloeibare kalk moest op een rotonde plotseling hard remmen om een aanrijding te voorkomen. De vloeibare lading sloeg over het dak van de cabine die prompt stralend wit v:erd. evenals de straat voor de wagen. De Utrechtse brandweer moest er met enkele stralen aan te pas komen om de ergste rommel weg te spuiten.... Het Wereldgebeuren Vreemde pion in koude oorlog De minister had er geen duidelijk antwoord op gegeven. „We kennen nu de situatie, zoals deze zich in de eerste maanden van 1961 ontwikkeld heeft", zo zei hij. Het aantal wonin gen in de particuliere sector is in de eerste maanden van 1961 aanzien lijk toegenomen en eveneens het be drag, waartoe rijksgoedkeuring voor de bouw van woningen en andere panden is aangevraagd. Die aanvra gen zullen te eniger tijd moeten worden gehonoreerd en liefst niet op al te lange termijn. Dat kan tot een verstoring van het evenwicht op de bouwmarkt leiden. Daarom had de regering de keus tussen de aanvaarding van een ernstige overspanning op de bouw markt in 1961 of beperking van de bouwactiviteit. Aangezien was gezegd, dat aan het aantal gesub sidieerde woningen niet zou wor den getorn. moest wel de particu liere bouwbedrijvïgheid worden beperkt, evenals trouwens de ac tiviteit in enkele andere secto ren van het bouwbedrijf. Niettemin heeft de regering ernaar gestreefd en met succes het aantal in 1961 te bouwen gesubsi dieerde woningen met nog eens 2500 te vermeerderen, nadat in december 1960 al een verhoging van het aan tal met 2500 was toegezegd. Waardoor deze vermeerdering nu wel mogelijk is en in december van het vorig laar niet, bleef door deze verklaring in het duister gehuld. Geen bezwaar Op zichzelf had de heer Bommer geen bezwaar tegen bouw in de vrije sec tor, mits daarin maar huizen wor den gebouwd, die daarin thuis beho ren en de premiebouw er niet onder heeft te lijden. Bij alle kritiek die de heer Bommer op het beleid van de minister leverde, lag hier toch een punt van overeenstemming tussen beiden. Minister Van Aartsen noem de de vrije sector een substantieel deel van de Nederlandse woningvoor ziening. Tegen de groei ervan kan in feite geen bezwaar wórden gemaakt, vond hij. We zullen moeten aanvaarden dat er een vrije sector is die de wo ningvoorziening verlicht. Er bestaat alleen aanleiding om in de vrije sec tor beperkende maatregelen te tref fen, zo verklaardo hij, als er versto ring op de bouwmarkt dreigt of als de premiebouw in gevaar dreigt te komen. Deze uitspraak deed de liberale af gevaardigde Schuitemaker, die dins dag scherpe kritiek op de bewinds man had geleverd, kennelijk goed. Deze zaak is nu in zijn geheel an ders voorgesteld dan uit de brief van de minister kan worden opge maakt, zei hij. De minister be schouwt de vrije sector als een es sentieel deel van het gehele woning- bouwsysteem. Als men zo spoedig mogelijk tot een normale woningbouw wil ko men. zal men volgens de heer Schuitemaker geheel naar die vrije sector toe moeten. We moe ten van de tegenwoordige metho de af en de bouwbedrijvigheid zijn vrije loop laten. Hij informeerde nog wat er gebeurt met alle aan vragen in de vrije sector, aan vragen waarop misschien al is verkocht. Gematigder Veel gematigder dan een dag tevo ren constateerde de heer Schuitema ker nu, dat er op vele punten over- Negen compagnieën van de re publikeinse veiligsheidsdienst zijn woensdag in Algiers aange komen ter versterking van de daar aanwezige politiemacht. De extra troepen waren er heen ge stuurd om een nieuwe golf van ter reurdaden, die door de ondergrondse verzetsorganisatie der kolonisten zou worden voorbereid, te verijdelen. SCHIPBREUK. Het plan van de 19- jarige Britse student Alan Witt om als eerste mens in een gemotoriseerde badkuip het Kanaal over te steken van Engeland naar Frankrijk, beeft schipbreuk geleden. Witt werd afge zet als perschef van de studentenver eniging van Brighton omdat hij zon» der toestemming van het bestuur de pers had ingelicht over zijn reisplan- nen. eenstemming lussen hem en de mi nister bestaat, maar dat er nog ver schil van inzicht is wat de methode in de bouwbedrijvigheid betreft. Tegenover de bezwaren die waren gemaakt tegen de beperking van de scholenbouw, merkte de bewindsman op, dat wordt gepoogd het bouwvo lume voor het onderwijs zo goed mo gelijk te gebruiken. Voor het we tenschappelijk onderwijs is vijf mil joen gekort, omdat verleden jaar het bouwprogram ntet werd gehaald. Er is nu hoop, dat het program wel zal kunnen worden uitgevoerd. De intrekking van de aan de gemeente besturen toekomende bevoegdheid om goedkeuring te verlenen voor de bouw van scholen beneden een bouwprijs van f 200.000 verklaarde de minister als volgt. Nu de gemeenten wat de scholen betreft beneden de f 100.000 geen vrijheid tot goedkeuring van de bouwplannen meer hebben, geldt voor de scholen precies dezelfde regeling als voor alle andere ge houwen beneden de f 300.000. Het gaat om een totaal bedrag van 37 miljoen gulden. Dat was te ge ring om een speciale contingen tenregeling voor de gemeenten in het leven tè roepen. Als het aan tal leerlingen zich heeft uitgebreid zodat een lokaal moet worden bij gebouwd, dan zal voorrang wor den verleend. Ten aanzien van de verdeling van de 2500 gesubsidieerde woningen die meer zullen worden gebouwd, zei de minister, dat elke provincie er bij de verdeling van het jaarlijkse wo- ningbouwcontingcnt wel eens wat minder gelukkig afkomt, maar dat met Zeeland, waarom de heer v. d. Peyl (c.h.) speciaal had gevraagd, rekening zal worden gehouden. Er zullen er ook bij zijn voor militai ren de heer Van Vliet (k.v.p.) had daarnaar geïnformeerd maar daarover wordt nog overleg ge pleegd. Pendelen Op de vraag van de heer v. d. Peyl welke middelen hem ten dienste staan om het onverantwoorde pen delen van bouwvakarbeiders naar Duitsland tegen te gaan, antwoordde de minister, dat de lonen in Duits land aanmerkelijk hoger liggen dan in Nederland en dat ook de sociale voorzieningen er thans goed zijn. Het vendelen naar Duitsland is dus ver- daarbaar. Hij betreurde het, doch kon er weinig tegen doen. Woensdag heeft het verkeer In Ne derland weer zes doden geëist. Op de rijksweg bij Ane in de ge meente Gramsbergen zijn woensdag middag twee vrachtauto's in botsing gekomen. Op een der auto's zaten vier arbeiders. Een van hen, de heer M. Haaksman uit Den Ham, werd van de wagen geslingerd en in zorg wekkende toestand in het ziekenhuis te Coevorden opgenomen, waar hij aan zijn verwondingen overleed. Omstreeks half vier gistermiddag is de Zwolseweg te Apeldoorn de •jarige A'. van der Meulen aange reden door een jeep met aanhanger. Hij werd op slag geclood. De man stak met een transportfiets, waar een hok op zat, plotseling de weg over. De 16-jarige scholier Peter van Os is omstreeks kwart over drie te Amsterdam onder de wielen van een aanhangwagen terechtgekomen en Geflankeerd door de commissaris der koningin in Zeelandjhr. mr. A. F. C. de Casembroot, rechtsen de heer .4.. J. Berenpas, waarnemend burge meester van Middelburg, luisterde minister Marga A. M. Klompè gis teren in het City-theater te Middel burg naar een aantal redevoeringen. Zij bezocht daar de provinciale dag van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk. (Foto P.Z.C.J vrijwel op slag gedood. De jongen liet zich op de fiets door de Wees- perstraat voorttrekken met twee vriendjes. TREINEN Omstreeks kwart voor vier is op een met automatische knipperlichten be veiligde overweg in Nleuweschoot bij Heerenveen de 43-jarige ongehuwde veehouder S. de Groot uit Nieuwe- schoot door een tTein gegrepen. De heer De Groot werd op slag gedood. De automatische knipperlichten werkten normaal. De 35-jarige motorrijder W. Falka uit Erica is tegen half zes door een trein gegrepen en gedood. Het onge luk gebeurde op een onbeveiligde overweg in de spoorlijn tussen Zuid Barge en Emraen. Er stonden enige mensen voor de overweg te wachten, maar de motorrijder reed door. Een vrachtwagen met aanhang wagen is in Gennep, blijkbaar doordat de remmen weigerden, tegen het pakhuis van een graan handel gereden, waardoor ccn groot deel van het pakhuis in stortte. De gewonde chauffeur E. J. S. uit Hoorn werd naar het zie kenhuis te Nijmegen vervoerd, waar later bleek, dat de verwon dingen niet ernstig waren. De 86- jarige A. Naber uit Berkhout, die eveneens in de auto zat, werd zo ernstig gewond, dat hij nog in de cabine overleed. Voorzitter N.A.P.B. waarschuwt Produktieverlies door uitblijven vrije zaterdag De aarzelende houding van de regering ten aanzien van de ar beidstijdverkorting voor het bouwbedrijf heeft een duidelijk produktie- en produktiviteits- verlies in de bouw tot gevolg gehad. Dit zei de voorzitter van de Nederlandse Aannemersbond en Patroonsbond, de lieer L. J. te Pas gisteren op de jaarverga dering van deze bond in Scheve- ningen. Ijl januari 1960 voorzag de ingedien de c.a.o. in een arbeidstijdverkorting per 5 juni 1961. Het effect van deze vooruitziende blik is volkomen nega tief geworden tengevolge van het uitblijven van een beslissing door de goedkeurende instanties. Immers, deze vrije zaterdag was gekoppeld aan een bepaalde verlenging op de andere dagen door te voeren. In feite zo zei de heer Te Pas, wordt er dus door deze ongereglementeerde toe stand korter geproduceerd dan wan neer onze c.a.o. ook wat dit punt be treft tijdig was goedgekeurd en in gevoerd. Was de overgang van ar beiders naar andere bedrijfstakken nog wel enigszins in de hand te hou den op grond van de reeds op 15 fe bruari 1960 in druk verspreide con- cept-c.a.o., nu er allerwege onzeker heid is ontstaan is de belangstelling voor die overgang veel groter gewor den. Er wordt beweerd dat door het invoeren van de vrije zaterdag een produktieverlies van 6 pro cent zou ontstaan, dat slechts ge deeltelijk zou kunnen worden op gevangen door toegenomen pro- duktiviteit. De heer Te Pas was er echter van overtuigd dat het produktieverlies, dat zou ontstaan door het uit de bouw verdwijnen van bepaalde groepen arbeiders, verre het produktieverlies over treft dat zou zijn geleden bij de arbeidstijdverkorting. Zachte winter De afgelopen zeer zachte winter heeft een gunstige invloed gehad op de produktiviteit. Te verwachten valt dat het beschikbare aantal pro- du ktieve uren in het eerste kwartaal 1961 ongeveer 25 procent hoger zal zijn dan in de eerste kwartalgn der drie voorgaande jaren. (Het voorde lig effect van de vorige winter, die ook zacht was, werd weggenomen door de bouwstaking). Naar spre kers schatting zal door de zachte winter de produktie op jaarbasis met ongeveer 6 procent kunnen zijn ge stegen. Dat maakt dat dit jaar bij zonder geschikt is voor het invoeren van de vijfdaagse werkweek. Boven dien zo zei hij, zullen wij natuurlijk alles doen om de kostprijzen zoveel mogelijk te drukken door te trach ten de aan- en aflooptijden te bekor ten. Hij vreesde echter, dat door de kostprijsverhogende werking van de gemeentelijke grondpolitiek wel niet veel terecht zal komen van het druk ken van de totale stichtingskosten. Geen P.B.O. Het ntet verbindend verklaren van de c.a.o. en het niet goedkeuren van de voorgestelde regelingen voor werkingssfeer, prestatiebelo ning en arbeidstijdverkorting moet degenen, die van de zijde van de andere organisaties in het bouwbedrijf nog steeds de tot standkoming van een bedrijfschap bepleiten, toch wel aan het den ken zetten, meende de heer Te Pas. De N-A.P.B. heeft als enige nooit willen geloven, dat het bouwbedrijf in de vorm van een bedrijfschap meer te verteilen zou hebben dan thans. Wij blijven ons dan ook tegen de invoering van de PJJ.O. in de bouw nijverheid verzetten, zo zei hij, en zien uit deze gang van zaken beves tigd, dat de overheid in werkelijk heid, wanneer alle werkgevers, en werknemersorganisaties het over bepaalde punten eens zijn, ons toch nog niet in de gelegenheid wil stel len datgene uit te voeren wat wij in gemeen overleg menen dat noodza kelijk is voor een juiste bedrijfsvoe ring in het kader van de Nederland se economie. Kleiner importaandeel van Nederlandse handelsvloot Het aandeel van de Nederlandse han delsvloot in het vervoer van de in Nederland geïmporteerde goederen neemt steeds af. Volgens een publi- .katio van het Centraal Bureau voor de Statistiek is in de periode van 1948 tot 1959 het totaal aan vrachten op i de Nederlandse invoer, uitgekeerd aan Nederlandse vervoerders, vrijwel gc- lijk gebleven, namelijk 175 miljoen gulden in 1948 tegenover 190 miljoen gulden in 1959. Aan buitenlandse vervoerders betaal- j de vrachten op de Nederlandse invoer I zijn echter verdrievoudigd. Deze zijn j namelijk gestegen van 245 miljoen i gulden in 1948 tot 830 miljoen gulden in 1959. Aldus heeft de aftredende voorzitter van de Koninklijke Neder- landsche Reedersverenlging, de héér W. Rehbock, tijdens een vergadering in Den Haag gezegd. De heer Rehbock zal voor het komen, de jaar worden opgevolgd door de heer W. Veder, directeur van de N.V. Maatschappij Zeevaart in Rotterdam. Wie van een goedkoop vakantie - pensionnetje houdt, moet geen kamer bespreken in de straf gevangenis van Spandau bij Berlijn. Er zijn maar enkele kamers in dit bijzondere soort hotel bezet, maar het personeel portiers, bewakers, ad ministratie. koks cn werkvrouwen is zo groot dat één „gast" per jaar enkele honderdduizenden kost. De gevangenis staat op door Rusland bezette bodem, madr de kosten van deze prominente misdadigers worden door de geallieerden gezamenlijk ge dragen. Er zit dan ook een exquis gezelschap binnen deze muren, al lemaal planeten die eens rond de zon Hitier hebben gecirkeld en nu al ja renlang over hun wandaden kunnen nadenken. De prominentste onder hen is zeker Rudolf Hess, eens tic plaatsvervanger van Hitler, bedre ven in de Egyptische mystieke lite ratuur, notoir jodenhater en mede- voorbereider van de tweede wereld oorlog. In Spandau zit hij zijn le venslange gevangenisstraf uit. die hem door het Neurenbergse tribu naal is opgelegd. Toch wordt elke keer zijn naam genoemd. Deze week hebben de Russen gezegd weer eens met de bondgenoten uit de oorlogs tijd te willen praten over de vrijla ting. eventueel overbrenging, van de Spandause gevangenen. Tot nu toe voelt men er in het westen heel wei nig voor. Men vermoedt dat de Rus sen iets bijzonders in het zin hebben met Hess. Nu de gevangenen onder gezamenlijk geallieerd bestuur val len, krijgen zij geen kans. Maar Hess is misschien voor de communisten een waardevolle figuur. Hij bracht dan ook tweederde deel van de oor log door in Engeland; hij „woonde" jarenlang temidden van de vijanden. En, zoals men weet, zijn de betrek kingen tussen de voormalige bond genoten Engeland en Rusland nu niet zo heel innig meer. Wordt Hess een pion in deze internationale schaak wedstrijd? Een pion die zal promo veren tot een zo belangrijk stuk dat men er Engeland mee dreigt schaak te zetten In mei 1941 trok ten noorden van Edinburgh eenzaam een vliegtuig zijn baan. Het was middernacht. Een Engelse vlicgtuïgpost had het vreemde luchtvaartuig opgemerkt. Hij verwonderde er zich over dat een Duits jachtvliegtuig zich boven Schotland bevond. Want het zou de bestuurder door benzinegebrek onmo gelijk zijn naar de Heimat terug té keren. Niemand vermoedde dat in deze meinacht in de stuurstoel van de Messerschmitt niemand minder dan de plaatsvervanger van de Füh- rer zat. Die morgen had Hess aari vrienden gevraagd een vliegtuig voor hem klaar te maken. Hij had van Hitier een vliegverbod, maar zo zei hij, hij wilde eens een nieuw type persoonlijk proberen. Twee uur na de start hing een brullende en briesende Göring aan de telefoon, die vroeg hoe het mogelijk was ge weest dat men „aan een gek een vliegtuig kon geven". Terwijl Hess nog boven Schotland kruiste, meldde de Duitse radio dat Hess in een vlaag van verstandsverbijstering zichzelf van het leven had beroofd. Zijn adju danten verdwenen tot de ineenstor ting van Duitsland in een concentra tiekamp. Hitler had een Arabische gewoonte de zijne gemaakt: de bren gers van slechte tijding achter slot en grendel te zetten. Als een stukje prominent nazi- Duitsland viel Hess per parachu te in de tuin van de hertog van Hamilton. Een arbeider gaf hem een kopje thee voor de schrik. In het ziekenhuis stelde hij zich aan de dok ter voor: ..Ik ben rijksminister Ru- dolf Hess". De ijlings opgebelde Churchill vroeg zich af of er een grap met hem werd uitgehaald en droeg de minister van buitenlandse zaken op een onderzoek in te stellen. De lange tijd in Duitsland gestatio neerde diplomaat Kirkpatrick keek enkele urén later om het hoekic van de ziekenhuiskamer en riep: „Het is hem, het is hem!" Onmiddellijk be gon Hess een in het Engels gestelde redevoering voor te lezen, waarin hij zei dat Hitier de oorlog had gewon nen en dat Engeland er beter aan deed direct vrede te sluiten. Nadat de „vredesonderhandelaar" een uur had gepraat, zei Kirkpatrick: ..Hij is volkomen gek". Voor alle zekerheid werd het ziekenhuis, en later het landgoed waar hij de rest van de oorlog zou doorbrengen, door een in- fanteriebataljon bewaakt. Men wilde een Duitse ontzettingspoging voorko men. Hot einde van de oorlog beleef de Hess in Wales. Daarna ging hij naar Neurenberg, waar hem levens lange gevangenisstraf werd opge legd. Hii wc-rd volkomen ontoereke ningsvatbaar verklaard. Men zegt dat hij zijn tijd nu met tuinieren doorbrengt. Zijn rol is uitgespeeld. Tenzij de Russen nog iets met hem in het zin hebben. Dé plaatsvervan ger van Hitler, die het „Wir fahren gegen Engeland" wat al te letterlijk en te vroegtijdig opvatte, past wel licht toch nog in de koude oorlog. Hij is er gek genoeg voor. RUDOLF HESS vredesduif aan parachute^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5