PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GROOTSCHEEPSE ZUIVERING IN DE S0WJET-UNIE Minder vluchten van K.L.M. naar Amerika P.Z.E.M. verlaagt per 1 juli stroomtarieven Nog geen eind aan lijst van „fraudeurs en volleerde dieven" RUIMTEVAART UITGESTELD Vandaag overleg op hoog niveau Vandaag... Twijfel I Twijfel II Verlaging factor Extra vastrecht 204e jaargang - no. 105 Dagblad, uitgave vau de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 4 mei 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m m Mlnlm. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643)Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g.red. 2078/3169, adv. 3378); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg. tel. 2395; Ter neuzen tel. 2116Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. TALRIJKE PROMINENTEN AAN DE DIJK GEZET In de Sowjet-Unïe heeft onder het mom van landbouwhervor mingen een „zuivering" op grote schaal plaatsgehad, waaraan premiers van deelstaten, partijleiders en talrijke ambtenaren ten offer zijn gevallen. Volgens diplomatieke berichten, die Londen deze week hebben bereikt, is deze „zuiveringscam- pagne", die enige maanden geleden in alle stilte begon, nog steeds niet voltooid. Daarbij zou Kroesjtsjew de man achter de schermen zijn. Tot de mensen, die thans zijn uitgerangeerd, behoren leden van het partijpresidium, de minister van landbouw zelf en de pre miers van verscheidene Sowjet-republieken, onder wie die van de Oekraïne, op één na de grootste republiek in de Sowjet-Unie. Het begon met een uitgebreide reis vau Kroesjtsjew door het gehele Sowjet-gebied. Op verscheidene plaatsen ontdekte liïj, dat de landbouwproduktie verre ten achter was gebleven bij de verwachtingen. Toen er ontslagen vielen, werden als officiële redenen opgegeven: wanbeheer, ongehporzaamheïd jegens de partij en zelfs omkoperij. Deskundige waarnemers in Moskou melden echter, dat er volgens hen op zijn minst drie andere overwegingen tot de huidige „grote schoonmaak" hebben ge leid. Ten eerste wil Moskou in vele ge vallen partijmensen op de plaatsen van niet-partijleden aanstellen om de greep van de partij op het gehele staatsapparaat te versterken. Ten tweede wil men jongere mensen op hoge posten, mensen, die tijdens het regime van Stalin in het geheel nog niet prominent waren. In Cape Canaveral wordt het niet uitgesloten geacht dat de eerste Amerikaanse bemande ruimtevaart niet voor zaterdag, maandag of dins dag zal plaatshebben. De weers verwachting voor vrijdag in het ge bied van de Bahama-eilanden, waar liet ruimtevaartuig moet neerkomeu, is niet gunstig, aldus heeft een woordvoerder Aan de N.A.S.A., het bureau voor lucht- en ruimtevaart meegedeeld. Foto: ■majoor Alan Shepard, die sto ols bekend, als eerste Amerikaan de ruimte zal ingaan, ondergaat in een r:an de laboratoria een aantal proe- Ten derde wil Kroesjtsjew -op de belangrijke posten „eigen" men sen aanstellen, op wier steun hij zal kunnen rekenen, wanneer op het grote partijcongres in Mos kou in oktober een nieuw partij programma zal worden bespro ken. De „zuivering" heeft belangrijke functionarissen getroffenbijvoor beeld Averkï Aristof. lid van het partijpresidium en 'vico-voorzitter van het partijbureau van de Sow- jet_Russische republiek, waarvan Kroesjtsjew zelf voorzitter is. Protégés Aristof werd „weggepromoveerd" tot ambassadeur in Polen, zodat hij in Moskou geen stem in het kapittel meer zal hebben. Hij is vervangen door G. I. Voronof, die wordt be schouwd als één van Kroesjtsjews nieuwste protégés. Voronofs nieuwe post brengt mee. dat hij namens de Eartij controle zal uitoefenen op het estuur van de Sowjet-Russische re publiek en hoge partij-functionaris sen zal kunnen aanstellen en afzet ten. Voor Aristof va» het toneel ver dween, werd de minister van land bouw te Moskou, Vladimir Matslce- vitsj, van zijn post ontheven en over geplaatst naar de republiek Kazak stan. Begin maart werd de premier van de Oekraïense republiek. Nikifor Kaltsjenko, van zijn post ontheven en een veelbetekenende maatre gelvervangen door Vladimir Sjerbitzky, lid van de Oekraïense communistische partij. Zo kwam de ene mutatie na de an dere. Mikhail Roginets werd ontsla gen als minister van landbouw in Kazakstan. In de middenaziatische republiek Tadzikstan zijn zowel pre mier Dokhoedoef en de eerste partij secretaris Oeldzazaef ontslagen op de beschuldiging fraude op grote schaal te hebben gepleegd. Boven dien is ook de vice-voorzitter van de Oekraïense raad van ministers, Mi- kahil Gretsjoeka, ontslagen en ver vangen door een voormalig partij secretaris uit Kief, Piotr Tronko. GEEN NEKSCHOT Twee belangrijke politici in Noord oost- Kazakstan zijn buiten de deur gezet, omdat zij volgens een officië le bekendmaking te Moskou vol leerde dieven en ontvangers van steekpenningen" zouden zijn. Iu Georgië is de minister van landbouw Sjota Tsjanoekvadze van zijn post ontheven. Hij deelt dat lot met een hoge partijman in Georgië, die zich schuldig zou hebben gemaakt aan „onwettige handelingen", vier partij secretarissen in Armenië en de eer ste partijsecretaris in Oezbekistan. Volgens berichten uit Moskou Is de lijst geenszins volledig en duren de „zuiveringen" voort. Een groot ver schil met vroeger is, dat Stalin der gelijke campagnes met een serie nekschoten beëindigde. Daar is tbans onder Kroesjtsjew geen sprake meer Koningin Elizabeth en prins Philip van Engeland brengen een staatsie- bezoek aan Italië. Foto: tijdens haar bezoek aan een kinderpaviljoen van het Rode Kruis in Rome deelde ko ningin Elizabeth toffees uit. Leider Cubaanse invasie gevangen genomen Radio Havana heeft gemeld, dat de leider van de mislukte invasie op Cuba, kapitein Manuel Artïme, giste ren gevangen is genomen. Hij zou zich tot dusver schuil hebben gehouden in de moerassen van de Co- ehinos-baai, in afwachting van een kans om naar de Verenigde Staten te kunnen vluchten. BIJ RECHTEN IN CALIFORNIE In gezagliebende kring te Wash ington wordt vernomen dat Amerika de Nederlandse rege ring in een nota lieeft meege deeld, dat het aantal K.L.M.- vluchten op de Verenigde Sta ten moet verminderen, indien de K.L.M. landingsrechten in de staat Californië krijgt. H ...wordt in het gehele land ter nagedachtenis aan de burgers fj en militairen, die in de laatste |l H wereldoorlog om het leven H kwamen, de jaarlijkse doden- H herdenking gehouden; Ij; ...is het 150 jaar geleden, dat ff de Nederlandse schilder, teke- naar en lithograaf W. J. Gor- don te Den Haag werd gebo- ren. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii¥ De nota, die dinsdag door het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken is verzonden, bevat een zeer technische uiteenzetting over het zo genaamde „derde-landenvervoer" het vervoer van passagiers die per K.L.M. uit Amerika naar Am sterdam en vandaar naar een 'ander land reizen. De Verenigde Staten wensen dit vervoer te verminderen, door de vervoerscapaciteit op de ver leende luchtroutes althans voor een deel in handen te houden. Indien blijkt dat de vervoerscapaciteit van de K.L.M. in hoofdzaak zou zijn ge baseerd op het „derde-landenver voer", zou de Amerikaanse ihgering willen verzoeken minder vliegtuigen op een bepaalde lijn te laten vliegen. Naar United Press van welingelich te zijde verneemt, zal de Amerikaan se nota vandaag het onderwerp van een vergadering zijn, die door drs. E. G. Stijkel, de staatssecretaris varr verkeer en waterstaat, is belegd. Op deze vergadering zal, zo ver wacht men, tevens de beslissing vallen of een Nederlandse delega tie op 8 mei de besprekingen zal beginnen. Naar men meent te we ten. zullen vertegenwoordigers vari de K.L.M. en experts van het ministerie de vergadering bijwo nen. De inhoud van de woensdag in Den Haag ontvangen nota wordt thans nog bestudeerd. Vuurwerk ontploft reeds 23 doden Woensdagochtend heeft zich een ont ploffing voorgedaan In een vuur werkfabriek te Caracas, die min stens drie huizen heeft verwoest en gehele gezinnen in hun slaap heeft gedood. Tot dusver is bekend, dat 23 perso nen zijn omgekomen. Men vreeest dat nog meer slachtoffers onder de puinhopen liggen. Voor zover bekend, zijn zeventien mensen gewond. Het is een wat vreemde zaak, die plotseling opgedoken on enigheid over een jachthaven tussen twee gemeenten aan Zeelands fonkelnieuwe binnenzee. Er zijn boze woorden gevallen en daarbij is geble ken, dat net nog niet zeker is waar de Royal Yachtclub van België zich zal vestigen. Deze club heeft name lijk onlangs de burgemeester van Wolphaartsdijk benaderd, die na zijn collega van Kortgene, de aan vankelijke vestigingsplaats, te heb ben ingelicht nader met de Bel gen heeft onder handeld. Zo gezien is er niets, dat op een incorrecte handelwijze aan de kant van Wol phaartsdijk wijst, maar toch valt niet te ontkennen, dat de gehele gang van zaken geen prettige indruk Zodra twee gemeentebesturen te genover elkaar in een concurrentie positie komen, dan zit er iets scheef. Destijds heeft een minister van bin nenlandse zaken wij menen dat het nog professor Beel was daar op eens gewezen met betrekking tot de industrialisatie. Het is niet in overeenstemming met de waardig heid van gemeentebesturen als zij gaan touwtrekken om een industrie of bijvoorbeeld een jachthaven. Na tuurlijk zal zoiets aan de andere kant van de onderhandelingstafel wel geapprecieerd worden. Of misschien wordt het wel uitgelokt want dan kan men twee gemeente besturen tegen elkaar uitspelen om tenslotte de meestbiedende te ac cepteren. Maar de gemeentelijke overheden moeten zich tot een derge lijk spel niet lenen. Zij verlenen haar diensten op een basis, die aan gepast is aan normen van bestuur. En tot die normen behoort ook de verhouding tot een naburige gemeen te. Verder dan deze dienstverlening kan een gemeentebestuur niet gaan. Wij herhalen het: in deze jacht havenkwestie wordt de in druk gewekt alsof alles in de ze zaak correct is verlopen. Maar de twijfel blijft. De twijfel over de noodzakelijkheid voor Wolphaarts dijk om nu Kortgene jarenlang bezig is met het verkrijgen van deze Tiaven óók in de markt te komen. Er bestaat sinds enige jaren tussen de gemeentebesturen rond het Veer- se Meer een samenwerkingsvorm, die tot doel heeft de recreatie zo goed mogelijk tot haar recht te doen komen. En al blijft daarbij uiteraarifl het individuele gemeentebelang voor elke gemeente prevaleren, toch bete kent deelneming aan een samenwer kingsvorm zoals hier, dat rekening moet worden gehouden met de part ners. In Wolphaartsdijk heeft men echter welbewust voor het eigen be lang gfekozen. Is dat wel helemaal het goede deel? lllllllll!lllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllll!lil!!llllil!llllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllll I OESTERS, STAKERS EN BRITSE I DIERENBESCHERMERS M De Britse vereniging voor dierenbescherming, de „Royal Society for M the Prevention of Cruelty to Animals", is te wapen gelopen over j| eéh half miljoen oesters die in de Londense haven van dorst lagen H te versmachten door de staking der havenarbeiders. Per dag stierven er tweeduizend oesters. M H De R.P.C.A. zond twee inspecteurs naar de haven om pogingen in |l j§ het werk te stellen de' oesters te doen lossen. „Zij zijn net zo goed M If vlees en bloed als honden en katten", aldus de voorzitter van de R.S.P.C.A., luitenant-kolonel John Lockwood, „zij kunnen ook pijn f! H voelen en het is onze taak ervoor te zorgen dat zij niet lijden". g g Nu de oesters zijn gered zullen zij nog een jaar leventot zij H groot genoeg zijn geworden om te worden verbeterd. ff ff Pinney heeft reeds een beroep gedaan op de 35.000 stakende arbei- g H ders om voor zijn oesters een uitzondering te maken. Als de oesters g zijn gered zullen zij nog een jaar leventot zij groot genoeg zijn g H geworden om te worden verorberd. ff De Londense havenarbeiders hebben aan deze oproep gehoor ge- M g geven, zodat vermeden werd dat de oesters van de dorst zouden om- g ff komen. De havenarbeiders stuurden 30 vrijwilligers nadat de vei"- §1 eniging voor dierenbescherming een beroep op hen had gedaan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiö Voor kleinverbruikers nieuw extra vastrecht MET INGANG van 1 juli a.s. zal de P.Z.E.M. overgaan tot een verlaging van de stroomta rieven voor industrieel en kleinverbruik (huishoudelijke- en kleïnkrachttarieven). Deze tariefverlaging is mogelijk ge worden enerzijds door een toe neming van het verbruik ten opzichte van 1960 voor het industrieel verbruik met circa 10 pet., voor het huishoudelijk verbruik met circa 16 pet. anderzijds doordat er minder brandstof nodig is door betere rendementen in de elektriciteits centrale, dank zij grotere en economischer werkende pro- duktie-eenheden, terwijl boven dien de brandstofkosten lager geworden zijn. Deze verlaging betekent voor de P.Z.E.M., af gaande op de resultaten van het voorgaande jaar, een inkom stenderving van ongeveer vijf ton per jaar. De directie van het Zeeuwse elektri citeitsbedrijf is er zich overigens van bewust, dat zij haar prijspolitiek niet mag baseren op een incidenteel goed jaar. Te meer niet omdat tegen over de overschotten dank zij het toegenomen verbruik grote investe ringen staan, die de P.Z.E.M. in de nabije toekomst moet doen om een veilige stroomlevering en een tege moetkoming aan elke individuele aanvraag te kunnen waarborgen. Deze investeringen betreffen onder meer de voorzieningen voor het Sloe- gebied, de Zeeuws-Vlaamse Kanaal zone, de kerngemeenten, de 150 kV- lijn Vlissingen.Goes, enz. Voor de grootverbruikers wordt deze tariefverlaging berekend door de factor, die bepalend is voor de brandstoftoeslag per kWh, te verlagen. Verder gaal de prijsherziening voor de groot verbruikers niet, hoewel de P.Z. K.M.-directie, wanneer dit even tueel mogelijk is niet zal nalaten verlagingen in te voeren. Voor de kleinverbruikers kende men tot nu toe geen brandstofclausule. Mede echter op aandrang van de overheid zal de P.Z.E.M. een soort gelijke clausule ook voor de klein- verbruïktarieven laten gelden, zij het dan, dat de aanpassing om admini stratieve redenen het gaat hier om zeer kleine bedragen van jaar tot jaar met zekere „trappen" zal ge schieden. Daarnaast heeft de P.Z.EJVI. beslo ten tot een tariefverlaging per kWh voor de diverse categorieën kleinverbruikers. Wat het huishou delijk verbruik betreft zal het spe ciaal vastrecht verlaagd worden van 9 op 8!£ cent per kWh, terwijl voorts een nieuw vastrecht wordt inge voerd: een extra vastrecht met een kWh-prijs van 7 cent waarbij tege lijkertijd een verhoging van liet vastrechtbedrag geldend voor het speciaal tarief met f 18,per jaar wordt ingevoerd. Dit nieuwe vastrechttarief is voor namelijk van belang voor hen, die veel stroom verbruiken, over het al gemeen voor hen, die elektrisch ko- (Zie slot pag. 5 kol. I)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1