Als er in Laos gevochten moet worden, mag het Westen dat doen hamol K.N.M.B. HEEFT WEINIG OP MET TOEKOMSTIGE L00NRAAD INTERESSANTE NIEUWTJES OP ZESDE VERPAKKINGSBEURS WOENSDAG 3 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUW 8 E COURANT schoonheid uit Zwitserland Negentien doden bij brand in Engeland Een brand in de Engelse plaats Bol ton heeft maandagavond negentien mensenlevens geëist. De brand ontstond in een pakhuis op de vierde verdieping waarvan de „Top Storey Club" was gevestigd. Vijftien personen werden door het vuur ingesloten en kwamen om, vier stierven aan verwondingen nadat zij zich in de 24 meter lager stromende rivier hadden geworpen. Vier perso nen overleefden de sprong en zijn gewond in het ziekenhuis opgeno men. Eerst na twee en een half uur was de brandweer het vuur meester. Acht doden zijn vrouwen. Advertentie op UdQrs lip! 20 STUKS F1.- Verkorting arbeidstijd voor werknemers G.S.W. Met ingang van 1 mei 1961 is de we kelijkse arbeidstijd voor werknemers, die zijn geplaatst onder voorwaarden van de gemeentelijke sociale werk- voorzieningsregeling, niet. anderhalf uur verkort. Dë wekelijkse werktijd is vastgesteld op 46'/2 uur. Dit heeft de staatssecretaris van so ciale zaken en volksgezondheid in een circulaire aan de gemeentebesturen medegedeeld. Gelet op de ontwikkeling in het be drijfsleven acht de staatssecretaris het verantwoord een tweede fase voor de geleidelijke vermindering van de wekelijkse arbeidstijd voor deze werknemer» door te voeren. Enig winstpunt van Dien Bien Phoe MET LAOTIANEN VALT GEEN OORLOG TE WINNEN (Van onze speciale verslaggever) Zal liet bloedige Franse offer van Dien Bien Plioe tenslotte ook nog zijn laatste betekenis verliezen Toen generaal Henri Navarre, de Franse opperbevelhebber in Indo-China eind 1953 de Franse generale staf moest adviseren over het krijgsplan tegen de met toenemende gevechtskracht aanvallende Vietminh had liij twee keuzen: hij kon het militair voor de hand liggende doen door zijn strijdkrachten in de ge makkelijke verdedigbare vlaktedelta rond het zo belangrijke Hanoi te concentreren, of hij kon proheren Laos te verdedigen in de kwestbare bergstelling van Dien Bien Phoe. Het eerste be tekende dat Laos zon worden opgeofferd aan de communisten, die in het voor- en najaar van '53 grote delen van Laos hadden bezet en die bij Thakhek het Laotiaanse koninkrijk al midden door hadden geknepen. Frankrijk had Laos de plechtigste beloften voor de verdediging van zijn juist verkregen onafhankelijkheid gegeven. Het koos de onmogelijke stelling van Dien Bien Phoe, waar duizenden Franse soldaten zijn ver bloed en waar zoals Genève zou le ren heel Noord-Vietnam aan de communisten verloren ging. Maar Frankrijk redde daarmee Laos van een overheersing door de communis tische marionetten-regering van prins Souphanouvong, die begin 1953 door de Vietminh-troepen van Ho Chi Ming aan het hoofd van de rebel- lenstaat Pathet Lao (staat Laos) was gesteld. Bescheiden prijs De Geneefse conferentie van 1954, waarbij Noord-Vietnam definitief aan de communisten verloren ging, bracht Frankrijk de beschei den prijs voor het enorme offer: Laos bleef het communisme ont houden. Met uitzondering nochtans van de twee noordelijke provincies, Phong Saly en Houa Phans (Sam Neua), beide liggend op de flanken van de nu communistische vesting Dien Bien Phoe, juist over de grens in de volksrepubliek Noord-Vietnam. In die twee bergprovincies bleef het Koekoeksjong Pathet Lao in het be zit van wapens en macht, terwijl de in zijn jeugd in Parijs door het marxisme bekoorde prins Souphanou vong meer van uit het schilderachti ge communistische gezelschap rond Ho Chi Minh te Hanoi dan uit zijn eigen residentie Phong Saly de Pa thet Lao-actics dirigeerde. Dagelijks tafereel aan de oevers van üe Mekong in Vientiane, de hoofd stad van Laos. Onder de schaduw rijke bomen beoefenen de barbiers hun ambacht onder niet aflatende belangstelling van kwetterende ..chauffeurs" van de Samlorde mo derne rickshaw van Laos. Aangezien beide provincies tezamen over honderden kilometers aan Noord Vietnam zijn aangeleund terwijl Phong Saly bovendien nog een om trent 150 km lange gemeenschappe lijke grens met rood China heeft, was de luchtsluis die het neutrale Laos had moeten vormen tussen de vrije staten Thailand, Vietnam en Cam bodja en de virulente communisti sche besmettingshaard in het noor den dus al van de aanvang af lek. Temeer omdat de waterscheiding tus sen de provincies Xieng Khouang en Khammouane en de tuit van de trechter Noord Vietnam in zo gerin ge mate onoverkomelijk is gebleken, dat de Vietminhs daar hun beruchte Ho Chi Minh rondweg door Laos voor wapens en rebellen, bestemd om ook de welvarende rijstschuur Zuid Vietnam van binnen uit te hollen, met de regelmaat van de klok kun nen gebruiken. Infiltranten Vrijwel geen week gaat er voorbij zonder dat er in de donkere nach ten dooi- plaatselijke trawanten goed beschermde kleine groepen infiltranten langs de sluipwegen in de bergdistricten van oostelijk Khammouane en Savannakhet langs een keten van onderduik adressen trekt om de weinig ver liezen lijdende terreurgroepen in het fel anti-communistische Zuid- Vietnam te versterken. De waar de die Laos als buffer voor Zuid Vietnam heeft is dan ook slechts zeer betrekkelijk. Voor het welvarende Thailand is dat anders, hoewel niemand gelooft, dat zodra de communisten de tijd geko men achten, ze niet ook op grote schaal over de Mekong zouden kun nen infiltreren. Een Frans diplomaat in Vientiane haalde vermoeid zijn schouders op. „Nakaarten is mijn sterkste kant niet", zei hij. Ik ben er tenslotte ook niet persoonlijk voor verantwoorde lijk. Wat voor mij de vraag is, is öf wij hier in dit land nog eens de hand schoen op moeten nemen, die de com munisten ons voor de voeten gooien. In Malaklta hebben 300.000 Britten vijf jaar nodig gehad om niet veel meer dan 10.000 communistische guerilla-strijders er onder te krijgen. Hier zit je in een land dat een hon derden kilometers lange bergachtige grens met het communistische ach terland heeft, die je met geen enkel militair apparaat kunt controleren. Je kunt alleen maar gissen wat en wie er worden aangevoerd over die grens, en waar het naar toe gaat. Je merkt het pas als de aanval komt, De inlichtingen die je krijgt van de bevolking zijn volstrekt onbruikbaar en niet eens omdat ze niet beter zou willen. Geen militairen Zuid-Koreanen kon je militair om een boodschap sturen. Maar Lao- tianen zijn geen mensen om een oorlog mee te winnen. Dood gé lukkig met een mooi uniform. De koning te rijk met het bijbehoren de salaris. Maar geep jongens om de trekker over te halen, .behalve om hun geweer schoon te maken. Tenslotte zijn het gelovige boe- dhisten en die doden nu eenmaal geen andere boedhisten. Toen de parachutistenkapitein Kong Le hier vorig jaar zijn staatsgreep deed, was zijn motief dat hij er genoeg van had dat de ene Lao- tiaan op de andere bleef schieten. „Ik heb nog nooit een vreemde ling zien vallen", riep hij op een van rijn propagandatochten. Als het westen hier de handschoen opneemt om Laos voor het com munisme te behoeden, zal het in derdaad zelf moeten vechten. Op mijn vraag of ik zijn betoog zo op moest vatten, dat Laos dan des noods maar aan de communisten moest worden overgelaten, zei hij fel dat als de Amerikanen ln december feneraal Phounai Nosavan niet had- en geholpen, Kong Le en de neutra- listische minister-president Souvan- na Phouma uit Vientiane te verdrij ven, we de neutralisering van Laos die nu als een stuk worst aan een stok op niet te behappen afstand voor onze neus wordt gehouden, gra cieus hadden kunnen toestaan Hij liet zijn ogen dwalen over de wij de droge roodbruine bedding van do Mekong, waarin trage karbouwen graasden op een paar groene plek ken. Verweg, vlak onder de Thaiïand- se oever was de machtige grensrivier ingesehrompeld tot een onaanzienlij ke sloot. „Er is een oud Laotiaans spreekwoord", zei hij opstaand, „dat zegt: als het water rijst vreten de vissen de mieren en als het water valt vreten de mieren de vis. Laten we dan maar bidden dat de regens vroeg komen dit jaar. Voor de P.L. zover is opgedrongen, dat er geen wapenstilstand meer nodig is". KRITIEK OP REGERINGSBELEID Meer doortastendheid van regering gevraagd De economische ontwikkeling van Ne derland in 1960 gaf veel reden om er met voldoening op terug zien. Dit zei de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond, de heer P. G. van der Weele uit Breda, in zaal Casino te Den irg op Texel, bij de opening van ae algemene ledenvergadering van de bond. Hij acht de veronderstelling ge wettigd dat ons land ook in 1961 over het algemeen in conjunctureel gunsti ge omstandigheden zal blijven verke ren. Over de aankondiging der regering dat zii advies gaat inwinnen bij de sociaal-economische raad over een nieuwe loonwet, merkte de voorzitter, van de K.N.M.B. op, dat hij deze ad viesaanvraag in de huidige omstan digheden niet alleen on-elegant acht, maar dat nu reeds vast staat dat voor loonvoorstellen een te creëren loon- het zo noodzakelijk uitbalanceren van raad beslist niet het eerst aangewezen orgaan zal zijn. Controverse De recente controverse tussen de regering en de Stichting van de Arbeid is naar rijn overtuiging een uitvloeisel van de aarzelende "hou ding der regering met betrekking tot het doorhakken van knopen op het loonpolitieke vlak. De regering heeft, naar de mening van de heer Van der Weele, de plicht om, als zij van oordeel is dat het algemeen belang nood zaakt tot afzwakken van de drang naar verbetering van lonen en an dere arbeidsvoorwaarden, dat ook door het tijdig nemen van maatre gelen te doen. De grondslagen van de huidige loon politiek zouden z.i. verbeterd kunnen worden als naast of in plaats van, de productiviteitsontwikkeling ook an dere punten in beschouwing werden genomen en met name de ontwikke- ng van de rentabiliteit en van de kapitaalsterkte der onderneming of de bedrijfstak. Een ombuiging van het loonpolitieke gebied zou bovendien recht doen wedervaren aan de be staansnoodzaak van het kleinere be drijf dat in de dynamiek van het he den een volwaardige plaats behoort te behouden. Winstmarge De heer Van der Weele merkte verder o.m. op dat het tot dusverre gevoerde loon- en prijsbeleid vc bedrijfstakken, vooral op het L bied van het midden- en kleinbe drijf, wel heeft geleid tot hogere omzetten, maar tot lagere winst marges. In onderscheiden geval len neeft het zelfs het onderne mersinkomen aangetast. Zulk een structurele aantasting van ons maatschappelijk patroon mag geen gevolg zijn van een gedifferenti eerde loonpolitiek, zo zeide hij. De voorzitter van de K.N.M.B. ves tigde de aandacht op een niet onbe langrijke structuurwijziging in de de tailhandel tengevolge van de onlangs afgekondigde vestigingsbesluiten. Een aanpassingsproces van verschei dene jaren vraagt deel over de ge wenste ontwikkeling van bedrijf. Hij ried aan geen overijlde spectaculaire veranderingen in het assortiment aan te brengen. De heer Van der Weele waarschuwde voor het, wat hij noemde, macro- economisch gebruik van cijfers, waar bij liet noodzakelijkerwijs gaan ver dwijnen van ongeveer dertigduizend ondernemingen in het uitzicht wordt gesteld. Hij herinnerde er aan dat in de loop der tijden reeds duizenden ondernemingen zijn verdwenen en tienduizenden zijn opgericht. MACROPAK '61 GEOPEND Modern materiaal geeft leven kleur en fleur (Van een speciale verslaggever) Wanneer we het nog niet zouden we ten, dat er iets veranderd is op ver- pakkingsgebied, sinds we voor moe der de groene zeep in een grauw pa piertje gingen halen, dan leert ons dit wel de zesde internationale vak beurs voor verpakking en intern transport, die tot 9 mei in het nieuwe R.A.I.-gebouw in Amsterdam wordt gehouden. Het moderne verpakkingsmateriaal doelmatig en conserverend enerzijds, probeert kleur en fleur aan het leven te geven en door deze kleur en fleur Albert en Caroline, de kinderen van prinses Gracia en prins Rainier van- Monaco, brengen op het ogenblik met hun moeder voor het eerst een bezoek aan de Verenigde Staten, het vaderland van de prinses. De foto toont de prinses met haar beide kin deren op een wandeling in New York. gelijktijdig een heldere afspiegeling te rijn van de kwaliteitsartikelen, die het omhult. Evenwicht moet er rijn tussen de inhoud en verpakking, zei de heer F. A. Drijver, president-di recteur van Thomassen en Drijver, blik emballagefabrieken N.V. bij de opening gistermorgen, toen hij sprak namens de gezamenlijke standhou ders. Behalve een welhaast volledig beeld van de mogelijkheden van moderne verpakkingsindustrie ia Macropak '61 ook demonstratie van de nooit aflatende vinding rijkheid en speurzin van deze in dustrie. Tot de meest opvallende noviteiten behoort een plastic melkfles van Italiaanse origine, waarmee al geruime tijd ook in Nederland geëxperimenteerd is door een grote melkindustrle. De ze fles, waarmee geluidloos ge gooid en gesmeten kan worden, weegt maar 60 gram, minder dus dan het twaalfde deel van een gla zen fles. (740 gram). De levensduur is zesmaal zo lang gebleken als van de glazen fles en heeft bovendien het voordeel dat er minder ongelukken mee kunnen ge beuren. Interessant zijn ongetwijfeld ook de polyvinyl-chloride melkbussen van het traditionele model van Fran se makelij. In Nederland zijn er al twee jaar proeven mee genomen. Naast vele voordelen gewichtsbe sparing, minder lawaai enz. kwam het nadeel uit de bus, dat de wind er meer vat op heeft. Voorts is op de Macropak 1961 een boeiende verschijning, een in ons land ontwikkelde unieke machine die 18,000 polyethyleen zakken per uur kan produceren. En op dit gebied de snelste ter wereld is. Ook op het ge bied van de automatische fruitver- pakking is er een opvallende ontwik keling gaande. Meer dan 700 firma's uit 18 verschil lende landen zijn op deze beurs ver tegenwoordigd. Voor het eerst wor den er ook interne transportmiddelen geëxposeerd. Een afdeling die nauw verwant is aan de verpakking zelf. een Zwitserse creatie in creme. die duizenden vrouwen van alle landen stralende schoonheid schenkt Ook u...l VOOR DE MACHT: Hamol Nova. tub« 2.73. Hamol CefltHaIre (cdojAouwend) tabs 8.90 VOOR DE DAG Hamol Medium, tuhe 2 75 Hamol Hydraten:e(vochtinhrenoendl tuhe 3.90 Advertentie verrijkend... huidherscheppend... satijnzacht... ja, wonderweldadig is alleen Hamol

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5