KLANKBORD Tweede Kamer wil meer weten over nieuwe woningbouwbeleid Luguber detail: Jood zocht zichzelf ZEELAND SCHRIEL BEDEELD BIJ WONINGTOEWIJZING WOENSDAG 3 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT X Tsjombe blijft zeker tot vrijdag gevangen Het Kongolese ministerie van buiten landse zaken lieel't in Lcopoldstad meegedeeld dat president Tsjombe van Katanga nog steeds in Coquilhat- stad verblijft en er zal blijven tot het einde v an de eonferentie van Kongo lese politieke leiders. Dit wordt niet voor vrijdag op z'n vroegst verwacht. LOL-CULTUUR. De man, die de termen „statuszoekers" en „afval- makers" populair heeft gemaakt, heeft nu een nieuw woord gevonden: ,.lol-cultuur". De auteur Vance Packard, die liet beroemde boek „De verborgen ver leiders" heeft geschreven, gebruikte het in een lezing, die hij in Boston hield. Hij vertelde zijn gehoor, dat de Amerikanen gevaar lopen „een volk van gelukzoekers te worden, die be zig zijn een lol-cultuur op te bou wen". Om zijn stelling te illustreren, vermeldde hij. dat het Amerikaanse volk „thans meer geld besteedt aan geïllustreerde kaarten met kerst- en andere groeten dan aan wetenschap pelijk onderzoekingswerk bp medisch gebied". ••Wij geven bovendien driemaal zo veel uit aan kauwgom als aan stu diebeurzen", zo voegde hij er aan toe. Packard betoogde, dat de proble men, waarmee net huidige Amerika te maken heeft „niet in de eerste plaats van economische aard zijn, maar ons gehele welzijn, zowel mate rieel als geestelijk betreffen". Hoewel de krachtsverhouding tus sen wat men met links en met rechts pleegt aan te duiden in de Tweede Kamer, is 72 afgevaardigden links (p.v.d.a., v.v.d., c.p.n. en p.s.p.), tegen 78 leden (k.v.p., a.r.p., c.h.u. en s.g. p.) rechts, heeft de rechterzijde dins dag in een stemming van zuiver links tegen rechts een zware neder- naag geleden. De Kamer nam name lijk met 64 tegen 59 stemmen een amendement aan van de heer Daams van de P.v.d.A., mede-ondertekend namens de V.V.D., dat de gelegenheid schept voor minderjarigen die in rijksinrichtingen zijn opgenomen we gens een door hen gepleegd ver grijp, om behalve aan godsdienst onderwijs, ook deel te nemen aan bijeenkomsten onder leiding van geestelijke verzorgers vanwege door de minister toegelaten genoot schappen op geestelijke grondslag. De voorstellen van het amendement hadden duidelijk het oog op het hu manistisch verbond. Hier speelde het absenteïsme de confessionele partij en parten. Zonder hoofdelijke stemming ging de Kamer akkoord met de wet op de bescherming van het menselijke bloed. RECHTSE NEDERLAAG DOOR AFWEZIGE LEDEN (Van onze parlementaire redacteur) „Neen", zo zei dinsdag de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. Van Aartsen in de Tweede Kamer, „er be staat een groot verschil tussen het woningbouwbeleid, zoals dat thans wordt gevoerd en het beleid van decemer 1960, dat toen tot een eigenaardige en spoedig opgeloste kabinetscrisis aan leiding liéeft gegeven. Hij richtte zich voornamelijk tot de heren Schuitemaker van de V.V.D. en Bommer van de P.v.d.A., die bij de behandeling van de brief van de bewindsman, waarin Iüj aankondigt, dat bet aantal gesubsidieerde woningen in 1961 met 2500 zal worden uitgebreid, liet sterkst kritiek hadden geoefend. Ivoor hem betekend dat hij alles in' het werk diende te stellen om de i bouw van deze 2500 inderdaad mo gelijk te maken. Die kritiek had bij deze twee afge vaardigden een totaal verschillende grondslag. De heer Schuitemaker constateerde dat de minister geen weerstand had kunnen bieden aan de op hem geoefende politieke druk en dat nu door de wijziging van zijn beleid een grote mate van onzeker heid is ontstaan. Hij begreep niets meer van de kabinetscrisis, die hij volstrekt onnodig noemde. Waarom kon toen niet, wat nu wel mogelijk is? vroeg hij. Deze verandering ver sterkt naar zijn oordeel het gezag van de regering niet. Nieuw overleg over de werktijdverkorting in de bouwbedrijven Na afloop van een gisteren tussen de regering en de Stichting van de Arbeid gehouden persconferentie is het volgende gezamenlijke commu niqué uitgegeven „Naar aanleiding van de brief van de Stichting van de Arbeid van 21 april -heeft een bespreking plaatsge had van de regering met het bestuur van de Stichting van de Arbeid, Van de zijde van de regering werd aan dit gesprek deelgenomen door de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, de minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr. clr. Ch. J. M. A. van Rooy, de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid, de heer B. Roolvink en de mi nister van economische zaken a.i., prof. mr. J. Zijlstra. Ook vertegen woordigers van het college van rijks- bemiddelaars waren hierbij aanwe zig. Overeenstemming bestond over de plaats en dc betekenis die de Sticnting van de Arbeid als advies orgaan van liet georganiseerde be drijfsleven voor de regering heeft. De regering verklaarde zich bereid, in ovei'leg te treden met partijen in het bouwbedrijf, het college van rijks bemiddelaars en de stichting van de arbeid. Dit overleg zal erop zijn ge richt, gezamenlijk na te gaan op wel ke wijze de werktijdverkorting in hot bouwbedrijf, zoals voorgesteld, zou kunnen worden verwezenlijkt". Nieuwe bestuursmutatie bij de R.T.M. Kr komt opnieuw een bestuursmutatie bij de N.v. Rotterdanisclie Tramweg Maatschappij, het streekvervoerbe- drïjf dat enkele maanden geleden voor 99 procent het eigendom 'werd van de gemeente Rotterdam. De enige commissaris, die in de op 17 april gehouden buitengewone ver gadering van aandeelhouders door de gemeente nog in zijn functie werd ge handhaafd de heer L. F. H. Ha- meléers uit Venlo, vertegenwoordiger van de obligatiehouders heeft na melijk besloten om ook af te treden. Over de aanleiding daartoe wenste hij zich niet uit le laten, in de vacature zal, overeenkomstig het surséance-akkoord van 1942, wor den voorzien in een algemene verga dering van houders van S'ó procent obligaties, die op 16 mei in Rotterdam wordt gehouden. Vooral richtte de heer Seliuitemaker zich tegen de door de minister aan gekondigde afremming van de bonw in de vrije sector door die bouw, al thans wat betreft de woningen van meer dan 23.000 in de hoogste ge meenteklassen, aan een goedkeuring te binden. In de vrije sector zijn tien jaar geen beperkingen van kracht geweest. Nu komen ze er wel. „Kan men dan nog spreken van een zo spoedig mogelijke oplossing van de woningnood?" zo vroeg de liberale afgevaardigde. Men wil in de eerste plaats goedkope woningen, maar er zijn nog nooit zoveel goedkope wo ningen gebouwd als de laatste tijd. V ragen De heer Bommer stelde de minister enige concrete vragen: Van welk aantal woningen gaat de minister uit in de vrije sector? Wat doet hij als de 20.000 woningen in de vrije sector zijn bereikt? Voor welk be drag zal de regering in 1961 rijks goedkeuringen afgeven in de indus triële sector? Kan erop worden gere kend, dat het aantal in het bouw programma geraamde scholen wer kelijk zal worden gebouwd? Hij drong er tenslotte op aan de ge meenten dispensaties te verlenen voor noodvoorzieningen wat de scho lenbouw betreft, opdat geen leerlin gen op straat zullen komen te staan. Behalve de heren Borst (c.p.n.) en Lankhorst (p.s.p.) beoordeelden de 'overige sprekers, dat waren de he ren v. cl. Peyl (c.h.) aVn Vliet (lc. v.p.) en Van Eibergen (a.r.), de dooi de minister aangekondigde maatrege len veel milder, al vonden ook zij. het vreemd, dat de bewindsman in december niet kon zien wat nu mo gelijk is gebleken. Nadrukkelijk verzocht de heer v. d. Peyl de minister bij de verdeling van de 5000 woningen, die in 1961 boven op liet bouwprogramma zijn gezet, in de eerste plaats to denken aan de gebieden die er bij de eerste verdeling wat schriel zijn afgeko men. Als Zeeuw pleitte hij speciaal voor Zeeland. Minister Van Aartsen,, die de spre kers woensdag zal antwoorden, wees erop, dat zijn beleid niet ingrijpend was veranderd. Hij had toegezegd te zullen bekijken of het aantal gepre mieerde woningen met nog 2500 zou kunnen worden uitgebreid. Dit heeft Na een 'prettig en openhartig gesprek met Zeeuwse jongeren verliet minis ter Elompé. die momenteel een werk bezoek brengt aan Zeeland, dinsdag middag te Ternèuzen de (extra) pro vinciale boot tussen Iloedekenskerke en Ternèuzen. Van links naar rechts op de foto: burgemeester mr. Rijp- stra uit Terneuien, minister Klömpé de commissaris der koningin in de provincie Zeelandjhr. mr. -4. F. C. de Casenibroot en de voorzitter van de commissie ontwikkeling Zeeuwsch- Vlaanderen, burgemeester J. M. -4. C. van Dongen uit Aardenburg. (Foto P.Z.C.) Links-rechts HET PROCES-EICHMANN Israël dreigt getuigen te zullen inrekenen De slaat Israël heeft ecu zware slag toegebracht aan de verdediging in het proces Eichmann toen hij weigerde het recht van vrijgeleide toe te ken nen aan vier vroegere nazi's die a dé charge zouden komen pleiten. Er is niets dat lien verhindert naar Jeruzalem te komen, zei procureur- generaal Gideon Hausner, maar zij zullen worden ingerekend op hetzelfde ogenblik dat zij in Israël aankomen, en worden behandeld als oorlogsmis dadigers. Hausner stelde daarom voor dat dc vier, en eventueel nog meer ex-nazi's, in Duitsland zouden kunnen worden gehoord door een Duitse rechter iu aanwezigheid van pleiters voor de prosecutie en de verdediging. Eichmanns Duitse verdediger, dr. Ro bert Servatius, sprong op en zei dat de Israëlische regering misschien la ter op haar besluit zou terugkomen. Hij vroeg het hof een besluit over de wijze waarop de ex-nazi's zouden worden gehoord, uit te stellen. Maar president Mosje Landau herinnerde dr. Servatius 'eraan dat Hausner niet alleen procureur-generaal was. maar ook rechtskundig hoofdadviseur van de Israëlische regering, waardoor de beschikking die van dc gehele Is raëlische regering was. De vier ex-nazi's die Servatius naar Jeruzalem had willen laten komen, waren prof. dr. Franz Six. een gewe zen hoofdambtenaar op het bureau van de Gestapo, dr. Max Merten, ex- gouverneur van Saloniki, Hermann Krumey, gewezen rechterhand van Eichmann en Eberhard von Thadden, een „deskundige" van de nazi's inza ke Joodse kwesties. Volgens Servatius was Von Six bereid te getuigen over Eichmanns functies en verantwoordelijkheden in het derde {rijk. Merten zou getuigen dat Eich mann had geweigerd hem een op dracht te verstrekken zonder eerst met zijn superieuren te hebben over legd. Krumey, die in Frankfurt in de gevangenis zit, zou volgens Servatius getuigen dat Eichmann geen aandeel had gehad in de moord op 100 kinde ren in het Tsjechische dorp Lidice. Von Thadden 'verkeerde in de positie om te getuigen dat Eichmann geen verstrekkende bevoegdheden genoot en orders van Hitier, Heydrich uitvoerde. Himmler en Eén ontbrak De juridische strijd over de getuigen ohtwikkelde zich nadat men een ver haal liad belüistérd dat de fantasie overtreft. Een Amerikaanse Jood vertelde dat de nazi's hem twee dagen lang had den gedwongen tussen 182 lijken te zoeken naar zijn eigen lijk. Op dc lijst der nazi's was hij een dode. Maar hij was ontsnapt, onder een andere naani gevangen genomen en naar het zelfde kamp "gezonden. Zijn taak werd de opgraving en verbranding van lij ken. In een groot graf ontbrak er één lijk volgens de gegevens der nazi's. Zijn eigen. Katanga protesteert bij Verenigde Naties De Katangese regerintr heeft dinsdag een beroep op de Verenigde Naties gedaan voor onmiddelijke vrijlating van president Tsjombe van Katanga. Verder heeft de regeling er in dc des betreffende nota op aangedrongen dat de wereldorganisatie op korte termijn een nieuwe conferentie van Kongole se leiders organiseert „met alle waar borgen voor onschendbaarheid van de deelnemers". „Hij doodde mijn familie, laat mij nu hem doden", schreeuwt een man in de rechtszaal in Jeruzalem, waar het proces tegen Eichmann wordt gevoerd, voordat hij door een snel toegeschoten politieman zal worden verwijderd. Buiten de rechtszaal maakte de man zich bekend als de 6-jarige Hongaarse jood Zwi Schae- fer. Toen de politie hem wat had ge kalmeerd, vertelde hij aan persmen sen: „Het proces deed me alles nog eens doormaken, eens bestond onze familie uit 62 mensen, nu zijn er nog maar vier..." Franse tanker brandt opvarenden gered De Braziliaanse tanker Presi dente Wenesceslau lieeft per ra dio gemeld dat men 42 opva renden heeft gered van de Fran se tanker Novice le Maou die ter hoogte van de Braziliaanse kust in brand staat. De Novice le Maou meet 10.034 ton en is eigendom van de Compagnie Navale des Pétroles, te Le Havre. De Braziliaanse tanker meldde dat men in de buurt bleef van het Franse schip, dat wel zou ontploffen wan neer de vlammen de lading vlieg- tuigbenzine zouden bereiken. Gemeld werd dat de brand woedde op het voorschip en in de machinekamer. Over de oorzaak van de brand werd niets gezegd. DRAMA IN HEERDE Meisje vermoord door verloofde In een bos nabij Heerde is gisteroch tend het ontzielde lichaam gevonden van de 23-jarige mejuffrouw J. van Beek uit Hoenderlo. Naar voorlopig aangenomen moet worden, is mej. Van B. zondagavond met haar ver loofde. de 27_jarigc H. J. E. uit Heer- de een wandeling gaan maken. De recherche van de rijkspolitie die samen niet de postcommandant te Heerde het onderzoek leidt, kon ons omtrent de toedracht van het een en ander hangende het onderzoek niet nader inlichten, doch het vermoeden is gewettigd dat er tussen het paar twist is ontstaan en dat E. zijn ver loofde met wie hij onlangs in on dertrouw ging in een vlaag van woede met een hamer op het hoofd heeft geslagen. In de loop van de dag heeft hij. zich realiserende wat hij ge daan had. tegenover derden over het gebeurde uitgelaten, waarna onmid dellijk de politie werd ingelicht, die vervolgens ook op aanwijzingen van E. het lichaam van de vermoorde ont dekte. E. is in arrest gesteld. Het Wereldgebeuren Pendelen De eerste mei hebben de bewoner* van het Britse protectoraat Tanganyika feestgevierd. Dit aan de oostkust van Afrika gelegen toe- j listen- en jagersparadijs prins Bernhard heeft er een uitgestreKt 'jachtterrein wordt weliswaar op 28 december van dit jaar geheel on- afhankelijk, maar maandag kregen de negen miljoen bewoners al zelfbe stuur. Slechts defensie en buiten landse zaken blijven in handen van de Britse gouverneur. Sir Richard Gordon, die op zijn beurt weer or ders van de regering in Londen uit voert. Het zelfbestuur van Tanganyika is helemaal niet onverwacht gekomen. De bevolking is een dermate grote eenheid, dat men in Londen er hoe genaamd geen bezwaar tegen had deze staat voor te bereiden op zelf bestuur en op aansluiting bij dc Ver enigde Naties en het Eritse gemene best. Deze zelfstandigwording heeft ook consequenties voor de nabuui- landen die nog onder Brits toezicht staan: Oeganda, Zanzibar en Kenia. Oeganda en Kenia kennen grote en niet te vermijden stammentwisten, zodat een beperkte mate van zelf bestuur al een tweede Kongolees dra ma zou worden. Vroeger was Tanganiyika Duits bezit, maar de vrede van Versailles bracht voor de bewoners van Tanganyika 'n verwisseling van de nationaliteit van de gouverneur met zich. Engeland sprak ook nooit van de „kolonie", maar van het „protectoraat" Tan ganyika. In tegenstelling met Kenia hebben de Britten nooit geprobeerd van het land een „grond voor blan ken" te maken. Tanganyika heeft uitgestrekte ge bieden, waar het klimaat even gunstig is voor Europese ne derzettingen als in de hooglanden van Kenia. Er zijn overal vruchtbare grond en een nog onbekende rijk dom aan mineralen. De Verenigde Naties legden Engeland de verplich ting op vóór alles de belangen van de inheemse bevolking in het oog te houden. Hoewel de ontwikkelde Afri kanen nogal wat kritiek hebben op het Britse doen en laten in Tanga u- yika, moet worden gezegd dat de Engelsen al het mogelijke hebben gedaan bij de groei naar zelfbestuur. De Britse minister van koloniën, Iain MacLeod stelde onlangs Tanganyika als voorbeeld aan alle andére landen met protectoraten en overzeese ge biedsdelen. Doordat de blanken in de actieve politiek van Tanganyika waren uitgeschakeld, kon de Afrikaan zelf en onafhankelijk zijn staatkun dige vertegenwoordigingen kiezen. De African National Union werd op gericht en kreeg bij de laatste ver kiezingen vijftig van de eenenze ventig zetels in dc wetgevende raad. De leider van deze partij, Julius Nyerere, is dus nu als premier van een grote meerderheid verzekerd. De overige zetels zijn door de gouver neur toegewezen aan Europeanen en Aziaten. Eind van dit jaar. bij de totale zelfstandigwording, zullen de ze zetels ook aan de Afrikanen toe komen. Julius Nyerere, die door zijn bijzon der gewaad, dat herinnert aan de be volking van Tanganyika van eeuwen geleden en op allerlei conferenties opvalt, krijgt wel met een heel bij zonder probleem te maken. Ondanks de bodemschatten is de inheemse be volking straatarm. In andere- Afri kaanse staten heeft men ontdekt, dat het toverwoord industrialisatie voor de arheider een dikke porte monnee betekent. Maar dat zou betekenen, dat ook de lonen op de plantages die overigens vrij laag zijn zouden moeten worden opgetrokken tot gelijke hoogte met die van de industrie-arbeiders. Dit zou tot ge volg hebben dat de Europese plan ters zouden verdwijnen. Dat wil Nye rere niet. Hij zal dus een middenweg moeten vinden. Want de bewoners van Tanganyika hebben al een nieu we vorm van werk ontdekt: het pen delen. Niet dagelijks, maar wel elke week vertrekken zij naar omliggen de landen. Zelfs gaan er een half jaar in de goudmijnen bij Johannes burg werken. Arbeidskrachten, die Nyerere in eigen land hard nodig heeft. En vooral nu Economische missie naar Nigeria vertrokken Gistermiddag is van Schiphol een economische missie van 25 personen naar Nigeria vertrokken. De leden van de missie zijn afkomstig uit de volgende sectoren van het Nederland se bedrijfsleven: tropische cultures, bankwezen, aannemersbedrijven, raadgevende ingenieurs, transport wezen, industrie en handel. Zaterdagmiddag reisde de minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, de missie vooruit, in gezel schap van de waarnemend directeur van de economische voorlichtings dienst, de heer K. H. de Boer. „Het voornaamste doel van de missie is een uitgebreid rapport uit te bren gen over haar bevindingen. Dit rap port zal op grote schaal verspreid worden over het Nederlandse be drijfsleven", aldus vertelde mr. P. EL H. Noordwal, secretaris van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers, die de rapporteur van de missie is. Drs. J. Giebel, adjunct-directeur van de E.V.D., die het gezelschap op Schiphol upitgeleide deed. vertelde dat Nigeria voor Nederland een veel belovend gebied is, met 100 miljoen gulden aan export naar en 300 mil joen aan import uit Nederland. De missie zal tot 19 mei in Nigeria blijven, doch minister De Pous ver trekt reeds op 5 mei voor bezoeken aan Ghana en Liberia en draagt de leiding van de missie dan o%'er aan de heer J. W. Hupkes. president-di recteur van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde". Minister De Pous wordt 11 mei op Schiphol terug verwachL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3