PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAALS-VLAAMS PROBLEEM NUMMER ÉÉN BIJ LEFÈVRE Prog ramma voor meer sociale wetten Minister M. Klompé voorgelicht over Zeeuwse streekproblemen V.S. vragen te veel Los Angeles voor BALLONNEN BARSTTEN UITEEN BOVEN OPTOCHT KANONNEN IN LAOS ZWIJGEN AMERIKAANSE RUIMTEREIS TOT MORGEN UITGESTELD Huistiran I Huistiran n Vandaag... 204e jaargang - no. 104 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 88 cent per week. 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 3 mei 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per mjn Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. ,3rteven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: VllMingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3503/3546, adv. 3647/3643)Middelburg, Markt 51, tel. 8841 (b.g.g.rcd. 2078/3169, adv. 2378); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg. tel. 2395; Ter neuzen tel. 2116; Zlerlkzee, red. tel. 2425, adra. tel. 3084. REGERINGSVERKLARING VAN NIEUW KABINET „De regering zal een internationale politiek voeren, die een actieve samenwerking behelst in liet raam van de Belgisch- Luxemburgse economische unie, de Benelux, de Westeuropese Unie, de Europese gemeenschappen en de Noordatlantische verdragsorganisatie". Dit heeft de Belgische minister-president Theodoor Lefèvre, dinsdagmiddag medegedeeld aan de kamer van volksvertegenwoordigers in de regeringsverklaring, die de basis zal zijn voor liet beleid van het de vorige week gevormde rooms-katholiek-socialistïsche coalitiekabinet. De grootste aan dacht in de regeringsverklaring gaat echter naar de Belgische binnenlandse vraagstukken: de eenheid van de Belgen, de mo dernisering van de staat en financiële, economische en sociale vraagstukken. Premier Lefèvre kondigde aan, dat de nieuwe regering vóór het einde van dit jaar maatregelen zal voorstel len voor: de regeling van het probleem der verhoudingen tussen Vlamingen en Walen, de uitvoering van de meest dringende financiële maatrege len en de voorbereiding van de hervorming van de fiscale en financiële structuren, de installatie Aan organen voor een doelmatige politiek inzake energie en het beleid voor de industriële ïnveste- ringen en de voorbereiding van het programma voor sociale voor zieningen. Over de verhoudingen tot Kongo wordt, in de regeringsverklaring ge zegd, dat „België bevestigt definitief afstand te doen van elke kolonialis tische of neo-kolonialistische poli tiek". „België wenst met de republiek-Kon- go een politiek van vriendschap te voeren en het blijft bereid Kongo te helpen, binnen de perken van de mogelijkheden en voor zover de wet tige Kongolese overheid een derge lijke hulpverlening wenst". In dit verband zeide premier Le fèvre voorts, dat België trouw blijft nan de Verenigde Naties. „Het wil met de V.N. samenwer ken doch tevens tegenover de vaak hatelijke beschuldigingen, zijn belangen en zijn eer kracht dadig verdedigen". De Belgische regering stelt blijkens de regeringsverklaring bij deze sa menwerking met de V.N. voorop, dat twee principes „volstrekt worden ge ëerbiedigd". Dit zijn de integrale soevereiniteit van Kongo en de „to tale opheffing van onverantwoorde discriminaties jegens België en de Belgen". Premier Lefèvre sprak voort do hoop uit, dat binnen zeer korte tijd de H Tijdens de maandag in Dord- recht gehouden feestelijkheden is een merkwaardig ongeluk gebeurd. In een optcht voerde ee namelijk het tamboers- en pij- ff H perskorps „Jubal" een tros van 150 ballonnen mee, die gevuld waren met waterstof. O'p een gegeven ogenblik gooide een 5= jongen een rotje in deze tros. H De ballonnen explodeerden met ee een enorme klap en er ontstond een grote steekvlam. De brandende stukken van de geëxplodeerde ballonnen vlogen in het rond, waardoor zeventien overhemden, negen paar hand- si schoenen, vier stropdassen, een hoofddoek en een japon werden beschadigd. Ook het vaandel van het korps, waaraan de tros ballonnen was bevestigd liep schade op. Al eerder was, terwijl het korps jH in de optocht mee marcheerde, getracht een rotje in de tros ballonnen tc gooien. De schade is aanzienlijk. De politie heeft wel de jongen gepakt, die het rotje had aangestoken, maar niet degene, die er mee gegooid heeft. 1 iïll!llll!lllll[llllllllll[!l!lllll[!llllll!ll[|!lllllll!llllllllilll!lllll!lll!ll!llllllll Jongetje omgekomen bij brand Gisteravond is brand uitgebroken in een achter dc motor- en rijwielher- stelplaats van tic heer G. van den Akker gelegen woning aan dc Wei- poortseweg te Zoeterwoude. In deze met riet bedekte woning, bewoond door de familie J. den Helden, greep het vuur snel om zich heen. Grote consternatie ontstond toen bleek dat een 5-jarig zoontje van de familie Den Helden werd vermist. Nadat de brand was geblust trof men het ver koolde lichaampje van het ventje aan in de nog smeulende resten van de woning. normale diplomatieke betrekkingen tussen België en Kongo kunnen wor den hervat. In de regeringsverklaring wordt een grondwetsherziening aangekondigd om de maatregelen van de regering ter uitvoering van de hervormingen op verscheidene gebieden mogelijk te maken en een tijdelijke verhoging van de indirecte belasting. Maatre gelen werden ook in het vooruitzicht gesteld tegen belastingontduiking. Het beleid van de nieuwe Belgische regering zal er op gericht zijn, dat het land meer zal investeren, aldus verklaarde premier Lefèvre voorts. Hij legde de nadruk op de noodzaak van een modern fiseaal beleid en onderstreepte, dat de economische politiek van de regering zal zijn af gestemd op de sociale vooruitgang van het Belgische volk. De Belgische regering zal voorts streven naar een definitieve vast stelling van de taalgrens in Bel gië. Wat Brussel betreft „zullen alle middelen worden aangewend om te bereiken, dat de stad het trefpunt zal zijn, waar Neder landstalige en Franstalige landge noten op voet van volledige ge lijkheid zullen worden behandeld". Het debat over de regeringsverkla ring zal woensdag beginnen en naar wordt verwacht enkele dagen duren. Do minister van buitenlandse zaken in de pro-westerse rege ring van Laos heeft meegedeeld dat aan het front bij Vang Vieng een bestand van kracht is geworden. Delegaties van communisten en regeringstroe pen zijn bijeengekomen, om te confereren over een stopzetting der vijandelijkheden. Minister Chao Sapsaisana deelde mee dat het vuren maandagavond half zes is gestaakt langs de weg naar Luang Prabang. De officieren die het bestand hadden geregeld, zouden aan beide zijden pogen het bestand uit te strekken tot andere frontgebieden. Ook hopen zij een datum te kunnen vaststellen voor de politieke confe rentie, aldus minister Sapsaisana. Wegens slechte weer Alan Shepard jr. voor vlucht gereedgemaakt Wegens de ongunstige weers omstandigheden is de lancering van het „Mercury"-ruimteschip, met aan boord de eerste Ame rikaanse ruimtevaarder, uitge steld. Aanvankelijk had de lan cering gistermiddag moeten plaatshebben. Alles was in gereedheid en de zoge naamde „countdown", de laatste con trole van alle organen en instrumen ten in de „Redstone-ralcet" en de „Mercury'-ruimtecabine, was reeds een eindsweegs gevorderd. Steeds meer wolken pakten zich samen boven de raketbasi3. Daarom werd de lan cering 48 uur uitgesteld. begonnen. Ook dan zal ernaar worden gestreefd de lancering om 8 uur in ae ochtend plaatselijke tijd (13.00 uur onze tijcl) te laten plaatshebben. Alan Shepard Jr. In een officiële verklaring, te Was hington uitgegeven door de nationale raad voor lucht, en ruimtevaart, werd gezegd dat wegens slecht weer boven de lanceerplaats en in het doelgebied, de eerste lanceerpoging 48 uur was uitgesteld. De piloot die voor de eerste proef ge selecteerd was, aldus deze verklaring, was Alan Shepard jr. „Hij was voor de vlucht gereedgemaakt maar ver toefde nog in het isoleringsvertrelt. Er is geen nieuwe lanceerdatum vast gesteld, dodh een tweede lancering kan pas 48 uur na de eerste onderno men worden. De piloot zal in de be- manningsverblijven van de „Mercu- ry"-liangar verblijven. Koniny Hoessein van Jordanië heeft in een korte radiotoespraak aan zijn volk bekendgemaakt, dat hij weer zal trouwen. Zijn verloofde is een dochter van luitenant-kolonel Garde nier, een deskundige van de Jordaan se genietroepen. Dit is de eerste of ficiële foto van de koning met zijn verloofde. Landingsrechten K.L.M. Beperking vein vervoersaanbod in ruil (Van onze Haagse redactie). De Verenigde Staten staan niet langer afwijzend tegenover het verlenen van landingsrechten voor de K.L.M. te Los Angeles, zo vernemen wij van betrouw bare zijde. De prijs die Wash ington voor deze concessie vraagt is echter zo hoog, dat er aan Nederlandse zijde weinig verwachtingen worden gekoes terd over de resultaten van nieuwe luchtvaart-onderhande lingen, die vermoedelijk volgen de week in Washington zullen beginnen. Het streven van de Amerikaanse re gering schijnt thans te zijn, dat de K.L.M. in ruil voor de lang begeerde landingsrechten in Los Angeles zijn vervoersaanbod op de bestaande lij nen, naar de Verenigde Staten (Am sterdamNew York, Amsterdam Houston, WillemstadMiami en Wil lemstadNew York) zo drastisch zou moeten beperken, dat daardoor de voordelen van een lijn op Los An geles praktisch weg zullen vallen. Tijdens zijn recente bezoek aan president Kennedy en andere lei dende Amerikaanse figuren, is mi nister Luns erin geslaagd om de deur voor een hervatting van de vorig jaar voor de tweede maal mislukte bespreking over Los An geles heropend te krijgen. Het leek toen al onmiddellijk vrij ze ker, dat dc nieuwe Amerikaanse regering in tegenstelling tot haar voorgangster geen principieel be zwaar meer zou maken tegen het verlenen van een concessie voor Los Angeles. Bij de daarop gevolgde briefwisse ling tussen Washington en Den Haag kwam echter de aap uit de mouw. Wat bleek was, dat de Verenigde Staten van deze gelegenheid gebruik wilden maken om de pogingen die zij al eerder hadden gedaan ten opzichte van het Scandinavisch lucht verkeer naar de V.S., namelijk om het Scandinavisch vervoersaanbod te beperken, nu ook tot Nederland zou pogen uit te strekken. Het ïs het stokpaardje van de Pan American Airways, die al lang het standpunt heeft ingenomen, dat buiten landse luchtva artm aa 1 schap pi j- en, die naar de Verenigde Staten vliegen, geen groter aandeel in het vervoer tussen de V.S. en het land welks nationaliteit zij voeren, zou den mogen hebben dan gerechtvaar digd wordt door het aantal passa giers dat tussen die twee landen heen en weer reist. Voor de K.LJVL, die haar passagiers in alle delen van de wereld vindt zou dat betekenen, dat zij die passagiers niet van Schiphol naar de V.S. zou mogen doorvliegen. OP MAATSCHAPPELIJK, CULTUREEL EN SOCIAAL GEBIED „Leefbaarheid." platteland aan de orde De minister van maatschappe lijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé heeft dinsdag een werk bezoek gebracht aan verschil lende delen van Zeeland, waar bij zij zich uitvoerig heeft laten voorlichten over de activiteiten op maatschappelijk en cultureel gebied en over de sociale ont wikkeling in ruimere zin. In openhartige gesprekken met de bewindsvrouwe werd telkens weer teruggegrepen op de „leef baarheid" van het platteland. In dit verband verklaarde mi nister Klompé, dat voor reali sering van bepaalde plannen op het platteland een actieve me dewerking van de bevolking en een nauwer onderling contact een eerste vereiste zijn. In Nisse, het centrum van de Zak van Zuid-Beveland, kwam naar voren de oprichting van een Wel- zijnsstichting een woord, dat minister Klompé het eerst noem de die zou kunnen voldoen aan de behoefte aan een overkoepe lend orgaan. Tijdens de overtocht met een ex tra boot van Hoedekenskerke naar Terneuzen had mej. Klompé een openhartig gesprek met een aantal Zeeuwse jongeren, waarbij met name van gedachten werd gewisseld over een actieve deel neming van de jongeren in de aanpassing ten opzichte van het Deltaplan. „Streekkenners" uit Zeeuwsch- Vlaanderen brachten tijdens een bespreking met minister Klompé in Terneuzen tal van Zeeuwsch- Vlaamse problemen naar voren, gezien in liet licht van de ge ïsoleerde positie van dit gewest. In Middelburg tenslotte had de bewindsvrouwe besprekingen met de Adviescommissie voor de So ciaal Culturele Infrastructuur en met Gedeputeerde Staten van Zeeland. In de eerste bespreking werd van gedachten gewisseld over het verle nen van overheidssteun bij de tot standkoming van schouwburgen, zwembaden, sportvelden enz. Op nieuw werd in dit verband gewezen o© hetgeen de streek zelf kan en moet doen. In de bespreking met Ge deputeerde Staten werden nog diver se problemen op deze terreinen on der de aandacht van de minister ge bracht. Het werkhezoelc aan Zeeland ving 's morgens om half elf aan met een bijeenkomst in het Dorpshuis te Nis- se. Mej. Klompé werd hier verwel komd door de commissaris der ko ningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembrout en bur gemeester J. D. Jansen. De laatste vertelde in het kort het een en ander over de totstandkoming van het voor de streek belangrijke dorpshuis te Nisse. De bewindsvrouwe had ver volgens een anderhalf uur durend ge sprek met enige „streekkenners", die waren aangewezen door de Coör dinatiecommissie voor Maatschappe lijk Werk op Noord- en Zuid-Beve land. het initiatiefcomïtê De Beve- landen en de Streekverbeteringscom- missie voor de Zak van Zuid-Beve land. Burgemeester Th. ,1. Andriessen van Ovezandc (initiatief comité) pleitte voor meer woningen voor het platte land. Hij was verder voor afschaf fing van de genieenteclassificatie. Dit kan de „leefbaarheid" van het Slatteland ten goede komen, betoog- o hij. Dr. ir. C. W. C. van Beekom, rijkslandbouwconsulent, belichtte het werk van de streekverbetering en dc Zie slot pag. 2 kol3) fcantlijH Een Utrechtse zenuwarts heeft 1960 het „jaar der verveling" ge noemd. In het jaarverslag van het katholiek bureau voor huwelijks aangelegenheden te Utrecht zet hij uiteen, dat er tientallen mensen bij zijn bureau kwamen aanzetten met de klacht: „Dokter, ik ben. zo moe, ik weet niet waar ik het zoeken moet van moeheid". En niet zonder ironie merkt de arts op: „Wij zitten er maar mee, met die fatale moeheid van de mensen". De oorzaak? On der meer de radio en de t.v. Er is een korte tijd geweest, waarin zwak staande huwelijken door dc t.v. wer den verbeterd, aldus betoogt de ze nuwarts, maar tegenwoordig is de T(oenemende) V(erveling) meer een bron van nieuwe huiselijke en ech telijke herrie. „De televisie kan blijk baar geen visie te len, maar wel moeheid", zo schrijft de arts. En aan het slot van zijn jaarverslag geeft hij nog deze raad: geen ro mannetjes lezen en hard werken. Oók op zaterdag. Moeheid is geen exclius meer. Dit betoog is raillerend, maar het heeft een ernstige ondertoon en er klinkt zelfs een geïrriteerdheid in door. En aldus worden verschijn selen aan de orde gesteld, die toch wel dringend de aandacht verdienen, met name dat van de t.v. als huis tiran. Een onzer medewerkers stel de over dit punt een klein onder zoekje in, dat merkwaardige resul taten opleverde. Iemand verteld© hem, dat hij op zaterdag 15 april jarig was en zoals gebruikelijk te voren zijn vrienden had uitgenodigd. Maar niemand kon die avond, want het langverwachte slot van een de= tcctive.serie zou worden uitgezon den en de jarige had geen televisie.... Besloten werd toen het feestje te geven bij een vriendenpaar, dat wel een toestel bezat. Iedereen kwam en het toestel stond aan van achten tot kwart voor twaalf. De verjaardag werd echter niet gevierd: men keek... Evenals de Utrechtse zenuwarts hoorde onze medewerker vele klach ten over gekibbel in huis. Vader wil kijken, moeder niet. De gróte kinde ren willen een radioprogramma ho ren of platen draaien. In zulke si tuaties komt er twist over televisie- aan-of-uit. Mannen klagen er over, dat ze geen tijd meer hebben voor hun hobby's en sommige wouwen ko men er eerlijk voor uit. dat het ver stelwerk te lang blijft liggen. Zo zijn de klachten legio. Een ouderling zei berustend: „Wij moeten ons huis bezoek doen tussen zeven en acht uur, daarna is er toch geen aan dacht meer". Maar al te veel gezin, nen hebben zich onderworpen aan de moderne huistiran: de t.v. Wanneer men van dit alles ken nis neemt, dan kan men de ge- irriteerde toon van de Utrecht se zenuwarts begrijpen. Men kan zich levendig voorstellen, dat men sen die dagelijks naar dit soort klachten moeten luisteren, op de duur kort aangebonden worden. Want hier is niet in de eerste plaats sprake van ziekteverschijnselen, maar van menselijke zwakheid. Het schijnt sommigen onmogelijk de knop van van toestel om te draaien, wanneer het programma niet bevalt, het schijnt ondoenlijk ook om nee tegen het toestel te zeggen als er werk wacht. Liever ergert men zich aan een programma dan dat men het eenvoudig met een handomdraai uit de kamer verbant. Het dode scherm laat men inderdaad een tiran over huis en gezin worden. De getiranniseerden zijn moe, moe, moe. En zij verwijten de program mamakers, dat het allemaal niks is. Maar zij zullen moeten begrijpen, dat niet de banvloek over de t.v. moet worden uitgesproken en even min over de programma-makers, al thans niet in dit verband. De geti ranniseerden begrijpen namelijk in wezen niets van televisie. Zij begrij pen niet, dat het juiste gebruik van dit medium ontspannend en verrij kend kan werken, terwijl het slaaf se kijken daarentegen afstompend en vooral vermoeiend werkt. Waar bet hier om gaat is. dat de mens zich. zelf durft te blijven. Dat hij niet kritiekloos aanvaardt wat hem op 'n scherm wordt voorgetoverd, maar de moed heeft een knop om te draaien. Een knop omdraaien, eenvoudig om dat hij geen zin heeft te kijken. Of omdat er iemand jarig is. Of omdat hij een boek wil lezen of een vogel kooi wil timmeren. Het advies van de Utrechtse zenuwarts is zo gek nog niet: gewoon hard werken. Daar wordt men echt niet moe van. ....bestaat het juvenaat van de r paters Maristen te Hulst 50 c jaar, C is het 200 jaar geleden, dat de eertijds gevierde Duitse blijspeldichter August F. F. c von Kotzebue, tegenstander C van Goethe en bestrijder van C Napoleon, te Weimar werd ge- boren. VVV^^*VV^VV^^^^^»^^VVVVV^V Bejaarde man verdronken De 71-jarige heer P. Jansen te Pa- pendrecht, is in de achter zijn woning lopende vliet verdronken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1