In proces-Eichmann vreselijk getuigenis van overlevende 0 Amerika wacht op de eerste ruimtetocht DODENMARS UIT CHOLM VOOR RECHTBANK HERLEEFD Ot/ZBMtNSDAö-T/P Kreymborg A.K.U. MAAKTE BIJNA VIER MILJOEN MEER WINST INDONESISCHE PERS HITST OP TOT OORLOG DINSDAG 2 MEI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STEM VAN TRIBUNE„iBLOEDHONDBLOEDHOND Ia de rechtszaal te Jeruzalem is maandag door de getuigenverklaring van Zvi Pachter een nieuw deel van de „Endlösung der Judenfrage" tot leven gewekt: de dodenmars van tweeduizend joden uit Cholm, in Po len, naar de demarcatielijn van de Russische en Duitse zones in dat land. „Wij waren met ongeveer tweedui zend toen wij op mars gingen", zei Zvi Pachter. „En hoeveel maakten het eind van de mars mee?", vroeg de procureur-generaal Gideon Haus- ner. „Weinig, heel weinig. Misschien niet meer dan honderd", antwoordde de getuige zacht. Tijdens die mars heb ben zich verschrikkelijke tonelen af gespeeld. Vier oude joden werden door de begeleidende S.S.'ers uit de colonne gesleurd en gedood. „Zij wer den in het achterhoofd geschoten en de kogels kwamen door het voor hoofd naar buiten", zei Pachter. „Hebt U dat met eigen ogen gezien?" „Ik heb het met mijn eigen ogen ge zien", was Pachters antwoord. „De mensen werden met geweerkol ven op het hoofd geslagen en er werd voortdurend geschoten, 's Avonds hoorde ik de S.S.'ers elkaar vragen: „Hoeveel heb jij er vandaag te pak ken gekregen?". Eén antwoordde: „89" en een ander: „102". De commanderende S.S.-officier be val een jongen van 15 jaar een stuk brood op te rapen dat de S.S.'er op de grond had gegooid. „Toen de jon- §en zich bultte, schoot de commau- ant hem zelf neer. Maar de jongen was niet dood en een S.S.'er kreeg order het genadeschot te geven". Incident Inmiddels heeft dr. Robert Servatlus, de raadsman van Eichmann, nog niet willen zeggen of hij zijn cliënt voor diens eigen verdediging zal laten spreken. Zou Eichmann zelf spreken, aan kan hij door de rechtbank wor den ondervraagd. PIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIO Tweeling Vierendertig jaar geleden H gingen de identieke tweeling- broers Arthur en Jonathan Me eras voor de eerste maal uiteen. Arthur ging op 24-jarige leef- tijd naar Oeganda om daar zijn fortuin te zoeken. Jona- M than bleef echter in Londen waar hij trouwde en vier kin- deren kreeg. Als taxichauffeur f§ kon hij nooit voldoende sparen H om met zijn gezin naar Oe- ganda te gaan. Hij hoorde wei- =j nig van Arthur, behalve dat deze het goed maakte. Dezer dagen kwam een brief H op het adres van Jonathan H Meeras met de mededeling dat H Arthur op 18 april was overle- den, niet in Oeganda maar in m Freetown, de hoofdstad van Sierra Leone. In de brief stond H dat Arthur geen geld had na- gelaten, en zelfs schulden had n -T- toen hij stierf. Jonathan zag de brief nooit. Hij stierf ook, op 18 april, aan een hartaanval. Volgens de H doktér was hij nooit ziek ge- weest. li; llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllf Misdadigheid in Duitsland 4,5 procent gestegen Volgens statistische gegevens van de politie is de misdadigheid in West- Duitsland in 1960 met 4'/2 procent toegenomen, vergeleken bij 1959. Voor het eerst is verleden jaar het aantal misdaden boven het totaal van twee miljoen gerezen. De politie wijst er bovendien op, dat de stijging van de criminaliteit veel groter was dan de toeneming van de bevolking, die verleden jaar slechts één procent heeft bedragen. Toen hem werd gevraagd of hij dit durfde ondernemen, zei Servatius „geen commentaar". Eichmanns moreel is volgens Serva tius goed de verdachte staat zijn raadsman actief bij. Hij maakt veel aantekeningen en vergelijkingen. „Zijn bureaucratische kunde wat be treft het catalogiseren der verklarin gen en het maken van plannen komt de verdediging zeer goed van pas", aldus Servatius. Maandag deed zich het eerste inci dent voor. Een man op de publieke tribune sprong op, en schreeuwde, wijzend op de man in de kogelvrije verdachtenbank: „Hij heeft mijn fa milie vermoord, hij heeft ze ver moord. Bloedhond, bloedhond". Poli tiemannen hadden de man intussen al vast en leidden hem de zaal uit. Hij bleek van zijn 62 familieleden er 58 te hebben verloren in de gaskamers. Garantieprijzen pootaardappelen 1961 Zoals bekend wordt door middel van de garantieregeling voor pootaardap pelen reeds jarenlang een bodemprijs gegarandeerd voor onverkoopbare overschotten pootaardappelen, welke kunnen worden ingeleverd bij de Stichting Overname Pootaardappelen (St. O.P.A.). Telkenjare worden de garantieprijzen voor de komende oogst opnieuw vastgesteld in onder ling overleg tussen het Landbouw schap en het Bedrijfschap voor de Groothandel en Tussenpersonen in Aardappelen, Ondanks een regelmatige stijging van de produktiekosten zijn de ga rantieprijzen voor pootaardappelen gedurende de laatste jaren gemiddeld gelijk gehouden of zelfs enigszins verlaagd. Het wordt thans financieel verantwoord geacht in meerdere ma te dan voorheen rekening te houden met de gestegen kosten van het pro- dukt. De hoofdafdeling Akkerbouw stelt daarom na overleg met genoemd bedrijfschap voor de garantieprijzen van alle sorteringen van de Wassen S, SE, E en A te verhogen met f 1,50 en die van de klasse B met f 1,00 per 100 kg. De garantieprijzen voor oogst 1961 worden dus verkregen door de prij zen voor oogst I960 over de gehele linie met f 1.50 te verhogen, behou dens voor de klasse B, waarbij f 1,00 dient te worden opgeteld. Met betrekking tot de subsidierege ling voor witvlezige rassen kan wor den meegedeeld dat deze althans voor oogst 1961 nog ongewijzigd blijft ge handhaafd. Het ligt echter in de bedoeling in de nabije toekomst uit voering te geven aan het aflopend karakter, hetwelk aan deze regeling is toegekend. 'Adviseur van Debré gearresteerd Generaal Jean Nicot van de Franse luchtmacht, voormalig militair advi seur van premier Michel Debré, is vermoedelijk gisteren, gearresteerd. Zijn aanhouding is onderdeel van de grote zuivering in Frankrijk en Al gerije. Naar verluidt zou Nicot. die slechts korte tijd adviseur van Debré is ge weest, in Algerije zijn aangehouden. Nicot was, tot vorig jaar zomer chef van het militaire kabinet van Debré. Hij kreeg de functie aangeboden van militair adviseur van de Franse de legatie die met het F.L.N. zou gaan onderhandelen. Hij wees het aanbod echter af en werd toen overgeplaatst naar een onbelangrijke militaire post, bij de Franse luchtmacht in Algerije. Sinsdien was in Parijs vrij. wel niets meer van hem vernomen. 0 De Amerikaanse staat Iowa is door twee tornado's getroffen. Een man kwam om het leven en verscheidene mensen werden gewond. Op een vliegveld werden 25 vliegtuigen vernield of beschadigd. Ook elders werd veel schade aangericht. Twee Boeing 727's voor Israëlische luchtvaart De nieuwe vertegenwoordiger van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al, de heer Y. Sbimoni, vertelde op Schiphol dat zijn maatschappij twee Boeing 727 struaimacliines (uit gerust met drie straalmotoren ach teraan de romp) heeft besteld. De toestellen zullen in maait en mei 1962 worden afgeleverd. Het ligt in de bedoeling, zo deelde de heer Shimoni voorts mee, om t.z.t- de vloot van 4 Bristol Britannia-ma chines te vervangen door de 727_toe- stellen. Hetzelfde lot wacht twee Constellations, zodat de gehele vloot van El Al dan uit Boeing straalma- chines zal bestaan. De maatschappij heeft reeds drie 707's besteld, waarvan er één is af geleverd. De tweede wordt één dezer dagen verwacht, en de derde volgt in april 1962. Roemeense vluchteling in wagon'met vlees Een vluchteling uit Roemenië is gis- dagavond in Italië verlost uit een koelwagen, waarin hij tien dagen had doorgebracht. De man, die als naam Vasile Baisiu opgaf en zei 45 jaar te zijn, had zich tien dagen geleden in Iasi, dicht bij de Roemeens-Russische grens in een met bevroren vlees gevulde trein wagon opgesloten. Hij had zich voor zien van voedsel voor een week en een spriritusbrander om thee te zet- tten.De wagon was van buiten, zoals gebruikelijk, door de Roemeense dou ane verzegeld. Tien dagen lang ver beet hij zijn ongeduld en doorstond dg verschrikkelijke koude. Alleen geldig woensdag 3 mei gjj Jongensweelcender un! DODlin in no-iron. uni poplin in no-iron. Diverse frisse kleuren. 8 ja ar nu 5.95 25 zaken in Nederland. Voor Zeeland: Lange Delft 60-62 - Middelburg, Walstraat 84 - Vlissingen. Op aanvrage bezoeken wij U gaarne. ALLES VOOR VANDAAG GEREED Helikopters zullen voor observatie zorgen Het Amerikaanse vliegdekschip Champlain en zes torpedojagers bevinden zich in het zuiden van de Atlantische Oceaan met or ders de Mercury-ruimtecabine Op de Goese Markt werd maandag een gekostumeerde voetbalwedstrijd gespeeld. De vrolijk uitgedoste elf tallen trokken een flinke belangstel ling. (Foto P.Z.C.) Als de Amerikanen vandaagvol gens de laatste berichten een mens in de ruimte brengen, zal dat gebeuren op de manier, welke op de ze tekening is uitgebeeld, al staat uiteraard liet slagen van de operatie niet op voorhand vast. (boven). De noodreddingsraket kan al in werking worden gesteld als een fout aan het licht zou komen terwijl de raket nog op de lanceerinrichting staat. Op de onderste foto de drie mannen uit vne Amerika's eerste ruimtevaar der zal worden gekozen. V.l.n.r. Alan B. Shepard jr., Virgil I. Grissom en John H. Glenn jr op te vissen. De. cabine, met de eerste Amerikaanse ruimte vaarder erin,kan vanaf van daag worden gelanceerd vanaf de raketbasis op Cape Canave ral. Aan boord van het smaldeel bevinden zich artsen en psychologen, wier taak het is het eerst onmiddellijk na het opvissen van de ruimtevaarder diens lichamelijke en geestelijke reacties op de korte ruimtereis vast te stellen. Mede in verband hiermee heeft de radiodienst van het smaldeel, die ver binding zal hebben met de ruimte cabine, opdracht alleen in de lucht te komen als de ruimtevaarder hem op roept. Men wil namelijk voorkomen, dat commentaar vanaf de aarde van invloed zal zijn op 's mans reacties. De Champlain (een schip van 40.000 ton) heeft helikopters aan boord, die de lucht ingaan zodra de lancerin; zullen zich verspreiden zodat zij, in samenwerking met de helikopters, een groot sebied kunnen observeren. De schepen zijn reeds op weg naar de aangewezen posities. Botwinnik ziek: 18e partij uitgesteld De achttiende partij van de twee kamp oin het wereldkampioenschap schaken tussen titelhouder Tal en uitdager Botwinnik, die voor maan dag 1 mei was vastgesteld, kon niet doorgaan in verband niet ziekte van Botwinnik. Vrouw liep 800 m in 2 min. 00.2 sec. '|Een nieuw tijdperk op de mid- üdenafstand in ae damesatletiek =is aangebroken. In Phoenjang, =de hoofdstad van Noord-Korea, sliep de 21-jarige Sim Kim dan §|de 800 meter m de verbazing- m swekkende nieuwe wereldrecord. §|tijd van 2 min. 00.2 sec. Daar- =mee bleef Sim Kim dan, die =eerder is Moskou de Russische =Ludmilla Shevtsova versloeg =en die in oktober 1960 reeds ^het wereldrecord op de 400 me- =ter verbeterde met een tijd van ^53 sec. precies, maar liefst 3.1 Usee, onder het wereldrecord van n IjShevtsova. llllllllllllllllllliU 0 Een deel van de autobrug over de Lahn tussen Keulen en Frankfort is don derdagmorgen ingestort. Een aantal Duit se en Italiaanse arbeiders werd mee de diepte ingesleurd. Men heeft twee lijken, die onder brokken beton bedolven waren, kunnen bergen. Negen arbeiders zijn ge wond, 3 worden er nog vermist „VIJFTIG JAAR A.K.U.IENKA" Dividend steeg van 16 tot 17 procent Over 1960, het 50ste jaar van het be staan van de onderneming, heeft de Algemene Kunstzijde Unie N.V. een nettowinst gemaakt van 39,3 mil joen (v.j. 35,5 miljoen), een stij ging van ruim 10 procent. Deze stijging is in hoofdzaak het ge volg van een vergroting van het re sultaat vab de Nederlandse bedrij ven. Uit de ten dele reeds gepubliceer de cijfers blijkt, dat de omzet steeg met ruim 36 miljoen of bijna 12 procent. Hiertoe heefthet herstel van de afzet van bandenrayon en de sterk toegenomen afzet van de ge heel synthetische produkten belang rijk bijgedragen. Gedurende het ge hele jaar hebben de fabrieken hun capaciteit ten volle kunnen benutten. De personeelsbezetting van de Ne derlandse vestigingen is opgelopen van 12.650 tot 13.600. Ook voor het concern als geheel was 1960 een be vredigend jaar. De personeelsstand van het gehele concern kwam van 51.000 op 53.000. De omzet van het concern steeg van circa 1,6 miljard tot 1.7 miljard. Zoals gemeld, wordt voorgesteld het dividend op de gewone aandelen te verhogen van 16 op 17 procent. Hiervan is reeds 4 procent als interimdividend betaal baar gesteld. Wegens het 50-jarig jubileum zal bovendien worden uitge keerd 5 procent in aandelen uit de agioreserve. Ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan heeft de Algemene Kunstzijde Unie N.V. een boekje uitgegeven, waarin onder de titel „WIJ ZIJN AL AANGEVALLEN" „Wij eisen wat rechtens van ons is" De Indonesische pers begint meer en meer aan te dringen op oorlog om Nederlands Nieuw-Guinea. „Wij moeten onmiddellijk tegen de vijand in actie komen, omdat wij reeds zijn aangevallen", zo verklaart het ultra-nationalistische dagblad Berita Indonesia in een recent hoofd artikel. Het blad leverde commentaar op de verklaring van Abdoel Haris Nasoe- tion, minister van defensie, dat Indo nesië niet eerder zou aanvallen dan de Nederlanders. „De aanwezigheid van Nederlandse troepen in West- Irian- (Nederlands Nieuw-Guinea) dat Indonesisch grondgebied is is een daad van agressie en een aanval op onze eigen strijdkrachten", aldus het blad, „de gehele Indonesische na tie is bereid deze Nederlandse agres sie het hoofd te bieden". Suluh Indonesia schreef dat presi dent Soekarno naar de Ver. Staten en Nasoetion naar Australië ging „niet om te bedelen of te pleiten, maar Indonesië's standpunt in het ge schil om West-Irian voor te „Een deel van ons huis is ons ont roofd". aldus het hoofdartikel in dit blad, „wij bedelen nergens om. Wij eisen slechts wat rechtens van ons is en wij eisen ook dat degenen die ons een deel van ons eigen huis hebben ontroofd voor het gerecht worden ge bracht", „50 jaar AJLU./ENKA" de ge schiedenis van de N.V. van 1911 tot 1961 in woorden, cijfers en af beeldingen is weergegeven. In de ze jaren groeide het fabriekje te Arnhem, onder de naam N.V. Ne- derlandsclie Kunstzijdefabriek op gericht, uit tot een concern met 35 fabrieken in een achttal lan den. De personeelsbezetting steeg tot 53.000 mannen en vrouwen cn de jaarlijkse omzet tot 1,7 mil jard. Werden in het begin uit sluitend kunstzijden garens ver vaardigd, thans bestaat de pro- dukfic bovendien uit artikelen, variërend van plastic grondstof fen tot draad en kabel, van cello faan tot synthetische rubber, van viscosesponsen tot nylon- en po lyestergarens en vezels. Imam van Jemen wordt in Rome geopereerd De imam van Yemen zal volgens het in Cairo verschijnende dagblad „Al Ahram", overgebracht worden naar Rome voor het ondergaan van een „gevaarlijke operatie" ter verwijde ring van de kogel die op hem onlangs is afgevuurd. Volgens het bericht uit Cairo waren uit de borst en benen van de imam reeds drie kogels verwijderd. De geestelijke en wereldlijke heerser van het staatje aan de Perzische Golf, werd in maart bij een moord aanslag door vier kogels getroffen. Enkele leden van zijn lijfwacht ver loren het leven. De drie reeds verwij derde kogels zijn uit het lichaam van de imam gehaald door Italiaanse dok ters. Sinds de aanslag leidt de imam de staatszaken vanaf zijn bed, aldus Al Ahram, „omdat de heerser staan noch zitten kan". Waarschuwing voor verkeer naar Liempde Op 4 mei wordt in verband met de na tionale werktuigendag voor land- en tuinbouw te Liempde druk autover keer verwacht op de rijksweg tussen 's Hertogenbosch en Eindhoven. Au tomobilisten dienen met enige ver traging op dit wegvale rekening te houden, vooral in de morgen en late middag, aldus deelt de burgemeester van Liempde mede. „Er is niets sensationeels te verwach ten van de besprekingen tussen pre sident Soekarno en de Amerikaanse president Kennedy en tussen Nasoe tion en de Australische regering", al dus Suluh Indonesië, eraan toevoe gend: „Zij hebben de maximum-resul taten bereikt die konden worden ver wacht, maar geen enkele Indonesiër, president Soekarno en Nasoetion in begrepen, zal geheel voldaan zijn wer deze resultaten".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7