Oranje-boven in vier Zeeuwse steden met vlaggen en muziek MIDDELBURG IN ZEELAND EEN GOEDE AARDBEIENOOGST VERWACHT GOES ZIERIKZEE 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 2 MEI 1961 GREEP UIT KONINGINNEDAGVIERINGEN Terneuzen liet het bij een concert en mars door de stad HET WAS gisteren overal in Zeeland Oranje-boven. Van Zwin tot Zijpe en van Nieuw-Namen tot Haamstede hebben zich tus sen met vlaggen versierde huizen en gebouwen langs pleinen en straten kleurige stoeten bewogen, honderd-en-een wedstrij den afgespeeld en hebben tientallen muziekkorpsen hun beste beentje voorgezet met marsen, concerten en taptoes. In de ene plaats was er meer feestvreugde dan in de andere. Hoe dat in Middelburg, Goes en Zierikzee ging volgt hieronder. Over Ter- neuzen kunnen we kort zijn. De gelijknamige harmonie trok door de stad en gaf een concert. Verdere festiviteiten bleven er achterwege. vele vlaggen te tooien, kon de ko ninginnedagviering in Middelburg be ginnen. Direct nadat de laatste militaire commando's verklonken waren strooide liet Lange-Jancarillon zijn vrolijke tonen over de stad. Evenals de militaire parade speelden de meeste festiviteiten van de konin- ginnedagvierïng te Middelburg zich af op het Marktplein. Andere hoog tepunten waren daar op het centrum- plein de massa-start van enkele dui zenden ballons en in de avond uren een taptoe door het tam boers- en pijperskorps Juliana. Deze tamboers en pijpers èn de le den van de signaalafdeling van „Achilles" moesten al vroeg uit de veren om middels reveilles de hoofd stedelijke bewoners te waarschuwen dat de feestdag begon. En nadat de padvindsters begeleid door de pad vinders-drumband naar de Markt waren gemarcheerd om het plein met Op vier velden is maandag in Goes het schoolhandbaltoernooi van de Goese Lyceumvereniging „Vlam" af gewerktgeorganiseerd in samenwer king met de Goese handbalvereniging Méttas". De hoofdschotel van de 7.'f wedstrijden vormde het spel van de le klas, waar de rijkskweekschool een eerste plaats bereikte. Op de foto: de Middelburgse chr. kweek school in actie tegen de l.t.s. van St.-Maartensdijk. (Foto P.Z.C.) Ringlijders Intussen waren met de tamboers en hoornblazers ook de Middel burgse ringrijders vroeg met het feest begonnen, waaraan zij bo vendien de viering van het 10- jarig bestaan koppelden. Zij zorg den op het Molenwater een volle dag voor een gezellige drukte. Jae. van Wallenburg werd de winnaar van de beker voor zijn broer Johan. De verdere uitslag luidt: 3e beker Z. Cevaal, 4. A. J. Volkers, 5. A. Davidse en 6. J. C. Lauer; de medailles werden gewonnen door IV'. Koster, P. J. Cevaal en L. Huijssoon. Het belangrijkste punt van het mid dagprogramma was de ballonwed strijd, georganiseerd door de Middel burgse padvinders. Met de drumband voorop trokken de deelnemers in een lange optocht naar de Markt, waar om half drie over de drieduizend bal lons op de frisse oostenwind om hoog zeilden. Later gingen er nog eens enkele honderden achteraan, omdat een deel van de stoet in de Lange Delft was opgehouden door de vertrekkende commandotroepen. LAMPIONNEN Op de Markt verzorgden vervolgens het Middelblrgs Muziekkorps „ON- DA" en „Excelsior" een concert, 's Avonds keek weer traditiegetrouw de ene helft van de Middelburgers naar de andere helft, die met lampions voorbijtrok onder aanvoering van het Middelburgs muziekkorps „Excel sior" met de Achilles-drumband en „Juliana". ONDA gaf daarop weer een con cert, totdat Juliana op de Markt verscheen om een taptoe uit te voeren. Het feest in Middelburg Frambozen minder goed Zoals het er op het ogenblik uitziet, belo ven de vollegrondsaard- beien in Zeeland dit jaar een goede oogst te geven. De stand van het gewas is prima en de bloei is overwegend rijk. De nachtvorst kan echter nog als spelbre ker optreden. Zoals be- kend, richtte dé nacht vorst ook vorig jaar grote schade aan de kleinfruitteeltgewas- sen, waaronder vooral aan de vroege en mid- delvroege aardbeien rassen. De oogst werd toen voor vele kwekers tot slechts enkele kilo's per roe teruggebracht. Indien er echter de ko mende weken geen nachtvorsten zullen op treden, houden de per celen een rijke belofte in. Van de Zeeuwse aanplant vormen de Regina en Talisman wel de hoofdrassen. Ook de rassen Red Gauntlet en Senga Sengana zijn in op komst, terwijl het ge durende vele jaren do minerende ras Jucunda zo goed als van het to neel is verdwenen. Ook de Madame Moutöt doet het niet meer. In tegenstelling tot clc aardbeien, laten de frambozen het dit voorjaar op vele perce len zitten. Vooral op de percelen waar men de afgelopen winter grote hinder heeft on dervonden van de vele regens, is het gewas slecht. Op die plaatsen waar men kampte met de afwatering en moei lijk doorlatende grond, is de schade het grootst. Naar verwach ting zal de oogst dit jaar zeker niet meer dan zestig tot zeventig procent van die van vo rig jaar bedragen. Nog zijn er percelen die op plaatsen met de dag verslechteren. De bessen staan er ook dit voorjaar goed voor, hoewel ook rui en nachtvorst nog een ver andering in de stand kunnen brengen. Ge zien ook de aanplant, die er zowel van rode als zwarte bessen de laatste jaren heeft plaatsgehad, kan er dit jaar op een toene mend aanbod gerekend worden. Van het harde fruit kan nog moeilijk iets gezegd worden, omdat de appelen ten dele nog bloeien en de jaarlijkse juni-i'ui bij peren een oordeel nog niet wetti gen. Over het alge meen is de bloei goed geweest. Ook de prui men hebben het tijdens de bloei niet laten zit ten. werd besloten met een openlucht bal met muzikale medewerking van „The Orpheans" uit Goes, die nog vele jongelui tot een dansje wisten te brengen. In het begin van de middag trachtten enkele opgeschoten jon gens de feestvreugde in Goes te verstoren door voetzoekers tussen 't publiek te werpen. Dat duurde echter niet lang, want korte tijd later had de politie een zestal van de knapen in de kraag gevat, dat op het politiebureau eens danig de les werd gelezen. De dag werd 's morgens om acht uur aangevangen met klokgelui, terwijl op vele gebouwen en woningen de vlag uitging. Om tien uur was er een groot appèl op de Grote Markt, waar zich inmiddels honderden schoolkin deren en vele ouderen hadden verza meld. Op de muziek van „Hosanna" werd het Wilhelmus gezongen, waar na burgemeester dr. J. W. Note- boom een korte toespraak hield. Tot besluit van dit appèl zongen de schoolkinderen nog verschillende va derlandse liederen. Terwijl stadsbeiaardier W. L. Hart- hoorn vrolijke carillonklanken over de stad deed klinken, kon de jeugd zich vergasten aan film- en poppen kastvoorstellingen. De leerlingetjes van de kleuterscholen zagen in „de Prins van Oranje" een projectievoor stelling „Met de toverlantaarn naar Sprookjesland." De kinderen uit de klassen 1, 2 en 3 van cle lagere scholen woonden in het „Schuttershof" een poppenkast voorstelling bij, die een plezierige ontspanning vormde voor de jeugdi ge scholieren. ORANJEMARKT De oudere leerlingen van de lagere scholen zetten inmiddels op de Grote Markt hun beste beentje voor tijdens de Oranjemarkt-wedstrijden. Deze wedstrijden omvatten o.a. vogeïpiek- werpen, buswerpen, ringwerpen, zak-, hindernis- en eierlopen. Ook 's middags waren er weer tal van activiteiten voor de jeugd te be leven op de Grote Markt, die om zoomd was door een groot aantal be langstellenden. Gestart werd met een korfbaldemonstratie tussen Togo en Tjoba, die een 7—2 zege opleverde voor Togo. Tal van lagere scholen kwamen vervolgens uit in de Oranje wimpelestafettes, die onder leiding stonden van A.V. '56. De beste hard lopers van de verschillende scholen traden in diverse leeftijdsgroepen in het strijdperk. Een geslaagde gymnastiekdemon- stratie door „O.K.K.", die ruim een uur in beslag nam, gevolgd door een aantrekkelijk gekostumeerde voet balwedstrijd tussen de junioren van Goes en van Robur besloten het mid dagprogramma. Ook 's avonds was het nog gezellig druk in de binnenstad. Van de bui tenwijken uit, namelijk Ireneschool in oost en Van de Veenschool in west. trokken lampion- en fakkelop tochten met de muziekverenigingen „Excelsior" en „Euphonia" naar de Markt, waar intussen „Hosanna" een concert verzorgde. Tussen half tien en kwart over tien werd opgetreden door The Blue Stars onder leiding van S. Mondeel, afge wisseld met zangnummers door mej. T. de Kok. Met een vloksdansfeest onder leiding van wika Hienscli werd de viering van de verjaardag van ko ningin Juliana besloten. In Zierikzee een originele konin ginnedagviering door de kinder- Oranjemarkt in de avonduren op het Havenplein. Een idee van het hoofd der openbare lagere school, de heer Breetvelt: vele weken voor de koninginnedagviering be gonnen op de drie lagere scholen de kinderen handenarbeidproduk- ten te vei'vaardigen die gister avond aan de man werden ge bracht. Enorm druk was het op het Haven plein tussen de in carré opgestelde kramen waar piepjonge standwer kers de eigen produkten sleten, die varieerden van beschilderde mas kers tot touwbeesten en kralen on. derzetjes. De Zierikzeese Oranjever eniging had nog voor verschillende andere attracties gezorgd en de kin- dermarkt werd een enorm succes. De gehele koninginnedagviering te Zierikzee had trouwens een opge wekt verloop maar de Oranjevereni ging had dan ook voor een doortim merd programma gezorgd met sport wedstrijden en behendigheidswed strijden voor fietsen en bromfietsen in het sportpark „Bannink", een mars van de gymnastiekvereniging „Rust Roest" een lampionoptocht en een daverende taptoe verzorgd door de koninklijke harmonie „Kunst en Eer" welk korps van 's morgens vroeg tot 's avonds laat de feeste lijkheden muzikale luister bijzette. Erg aardig was de lampionoptocht, waarbij de kinderdrumband „D.T.M." uit trommels een obsederend stukje marsmuziek produceerde. De fees telijkheden waren 's morgens begon nen met vlaghïjsen op liet Haven- plein, een massale lossing van post duiven, een kinderaubade en een toe spraak van burgemeester mr. F. Th. Dijck meester. Bevrijding Axel in nationaal programma In het nationaal programma, dat de zenders Hilversum I en II aanstaan de vrijdag uitzenden, zal om vijf over negen het klankbeeld „Spoor der vrijheid" worden uitgezonden. Dit klankbeeld bevat onder meer een relaas van de bevrijding van Axel. Hiertoe had de N.C.R.V.-reporter Jan de Visser enkele gesprekken met in woners van Axel. Nationale Woningraad hield jaarvergadering Interessante causerie over onderhoudsproblemen De afdeling Zeeland van de Natio nale Woningraad heeft zaterdagmid dag in de bovenzaal van café „De Eendracht" te Middelburg haar jaar vergadering gehouden. De voorzit ter, de heer A. C. van de Velde, kon vele aanwezigen welkom heten. Hij merkte op, dat het huidige regerings beleid het de woningbouwverenigin gen niet gemakkelijk maakt. „We varen in de mist'', zo zei hij, maar hij sprak do hoop uit, dat spoedig een en ander duidelijk zal worden. Uit het jaarverslag van secretaris F. Schets bleek, dat de Nationale Woningraad in Zeeland nu 23 afde lingen telt met een woningbezit van 6668 stuks. De Woningraad heeft bemiddelend moeten optreden bij de Stichting Gemeenschappelijk woning- bezit te Goes, waarbij voor alle par tijen een bevredigende oplossing werd gevonden. Naar aanleiding van een alinea in het jaarverslag over woningbe- heer te Middelburg, waartegen de Middelburgse afdeling bezwaar maakte, werd erop geattendeerd dat de woningbouwverenigingen niet moeten degraderen tot ver huurders, maar dat zij bij nieuw bouw meer vrijheid moeten heb ben om een woordje mee te spre ken. Met het gemeentebestuur zal deze zaak te zijner tijd worden besproken. Penningmeester J. de Ruijter kon zijn boeken met een batig saldo van 629,25 afsluiten. De aftredende be stuursleden J. Meliefste te Middel burg en J. Polderman te Goes wer den herkozen. In de vergadering ver tegenwoordigde de heer De Kreek, bij afwezigheid van voorzitter A. in 't Veld, het hoofdbestuur. Hij hield een interessante causerie over on derhoudsproblemen, vooral bij na oorlogse woningen, woningcorpora ties en premiewoningen, waarop een lange serie vragen volgde. De voor zitter kon aan het slot constateren dat de vergadering op vele punten verhelderend had gewerkt. Hij deelde mee dat in november weer zal wor den vergaderd. Dan zal een film over woningbouw worden vertoond. Collecte De collecte ten bate van „Simavi" bracht te Wilhelmihadorp f 31,34 op. De Emmabloem-collecte bracht f56 op, te weten f 32,71 in Wilhelmina- dorp en f 23,29 te Kattendijke. (Advertentie) terwijl u met WAST' Vraag Uw drogistI VERF was- wonder M75 Geslaagde bloesemrit van „Handelsbelangen" De middenstandsvereniging „Handels belangen" te Kapelle-Biezelinge hield zaterdagmiddag een bloesemrit. Ruim 300 rijders en bijrijders gingen voor deze rit van start. In de motorencate gorie kwam uiteindelijk de heer J. Gaakeer uit Ovezande met 4 strafpun- ten als winnaar uit de bus. Voor en na de bloesemrit was er een „Kapelle- kensjacht". De deelnemers hieraan moesten zoveel mogelijk Kapellekens bemachtigen, die bij de winkeliers in het dorp verkrijgbaar waren. De bloesemrit, voor gemotoriseerde voertuigen over een afstand van 36 kilometer en voor fietsen over 20 kilo meter, werd verreden in de vorm van een tijdrit. De gemiddelde snelheid was voor gemotoriseerde voertuigen vastgesteld op 18 en voor fietsen op 10 kilometer per uur. Ook voor de bij rijders had men een attractie bedacht. Zij mochten op de routecontroles met een dobbelsteen gooien, waarbij het hoogste aantal punten bepalend was voor een prijs, voor afwijkingen in de tijd werd één strafpunt per minuut en voor het missen van een controle 10 strafpunten gegeven. Op enkele uit zonderingen na. leverde de rit niet veel moeilijkheden op. Velen reden de rit uit met tien of minder strafpunten. De prijsuitreiking had des avonds plaats op het bordes van het gemeen tehuis. Een bloesembal in hotel „De Zwaan" besloot deze geslaagde dag. Prijswinnaars Gemotoriseerde voertuigen: 1. J. Gaakeer, Ovezande: 2. J. C. Bruijnzeel, Kapelle en C. J. Polderman, Kruiningen: 3. M. C. Duynhouwer, Kapelle: 4. M. C. Evers- dijk, Kapelle, J. Lalkens, Driewegen, D. G. Murre, Souburg, D. T. de Klerk, 's- Gravenpolder, F. C. v. d. Vliet, Kapelle, G. Schout, Goes, A. Geldof, St.-Laurens en J. C. Verschuure, Wemeldinge: J. v. d. Berge, Kloetinge, J. P. Dalebout, Kloetin- ge. Joh. v. Liere, Kapelle en J. Hoogstra- te, Kapelle: P. Sulsters, Biezelinffe en G. J. van Haaften, Goes. Fietsers: 1. D. Herselman, Kapelle: 2. M. Eversdijk, Kapelle: 3. Nelleke Bierens, Kapelle en 4. J. M. v. d. Vrie, Biezelinge. Passagiersprijzen: l. Mevr. Slootmaker- v. Maenen, Kapelle; 2. J. Gouderjaan, Bataljon Zeeland hield 13e reünie in Goes De mannen van het Bataljon Zeeland 2-14 R.I., die in Indonesië hebben ge diend, hielden zaterdag hun dertien de jaarlijkse reünie in „De Prins van Oranje" te Goes. Enkele tientallen oud-militairen waren van heinde en ver naar Goes gekomen om herinne ringen op te halen met hun oude strijdmakkers. Jammer was het, dat er vrijwel geen in Zeeland woonach tige reünisten aanwezig waren. On der de bezoekers waren ook dit jaar weer de commandant van het Batal jon Zeeland, overste J. J. van Oort, aalmoezenier pater Van de Vrande en betaalmeester J. P. van Unnik. Beschonken Belg door bromfietser aangereden Zondagnacht kwam de heer A. D. uit Antwerpen te voet de grens over van Zelzate naar Sas van Gent. Bij zijn uitstapje naar België had deze zoveel aan Bacchus geofferd, dat zijn gang niet meer feilloos was. Hij had dan ook een flink stuk van de weg nodig. Op Zeeuwse bodem werd hem deze wat onzekere gang noodlottig. G. d. V., een bromfietser uit Westdorpe kwam omstreeks het middernachte lijk uur eveneens van Zelzate en merkte te laat de slingerende A. D. op, met het gevolg dat de Antwerpe naar door de bromfietser omver werd geworpen. Beiden liepen slechts lichte schaafwonden op. De Antwerpenaar mocht het verdere gedeelte van cle nacht of de morgen bij de rijks politie „logeren". Collecte De opbrengst van de collecte ten bate van de t b.c.-bestrijding voor de ver eniging „Draagt Elkanders Lasten" bedroeg te Yerseke 170,16. Dc col lecte voor Simavi bracht 240,06 op. Kapelle en 3. mevr. v. cl. Vliet-Colliber, Kapelle. Kapellekensjacht:. 1. Ad. Kuzee, Kapelle: 2. A. Geldof. St.-Laurens; 3. Ineke Oele, Kapelle. Nagekomen advertenties 1 Heden overleed plotse ling onze innig gelief de dochter, zuster, be huwdzuster en tante ANTHONIA JOHANNA KLAP, geb. De Graaff, op de leeftijd van 28 jaar. Fam. Van der Pompe Vermeulen. L. J. de Graaff. J. de Graaff Germonpré. A. Dronkers de Graaff. M. W. Dronkers. M. H. Abé— van der Pompe. A. J. Abé. Joke. Vlissingen, 1 mei 1961. Heden overleed plotse ling onze innig geliefde schoondochter, schoon zuster en tante ANTHONIA JOHANNA KLAP, geb. De Graaft', op cle leeftijd van 28 jaar. Uit aller naam, fam. FranckeVader. Oost- en West- Souburg. 1 mei 1961. Heden behaagde het onze Here tot onze die pe droefheid, na een geduldig gedragen lij den uit ons midden weg te nemen, onze geliefde man, vader, behuwd- en grootvader JACOB VAN DER SMEULEN, in de ouderdom van 66 jaar. Schoondijke: H. M. van der Meulen Riemens. Schoondijke S. K. Maljaars van der Meulen. M. Maljaars. Abby - Jopie - Rinl. Gorinchem C. S. Koets- van der Meulen. H. J. Koets. Harry en verdere familie. Schoondijke (post Oostburg), mei 1961. Rijksweg 77. De teraardebestelling zal plaatshebben op donderdag 4 mei a.s. des namiddags te 15.30 uur te Schoondijke. Heden overleed plotse ling onze innig geliefde zorgzame vrouw en moeder ANTHONIA JOIIANNA KLAP, geb. De Graaff, op de leeftijd van 28 jaar. A. Klap. Jos. Lianne. Vlissingen, 1 mei 1961. Gravestraat 104. De teraardebestelling zal plaatsvinden op donderdag 4 mei a.s. des namiddags om 2 uur, Gravestraat 104.. In Jezus ontslapen mijn lieve man en onze va der, behuwd- en groot vader, MAARTEN ARENDSE, drager van de ere medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op de leeftijd van ruim 74 jaar. Uit aller naam, A. M. Arendse Wijkhuijs. Gapinge, 1 mei 1961. Dorpsstraat 30. De begrafenis zal plaatshebben op don derdag 4 mei 1961 om 2 uur te Gapinge. Heden overleed, zacht en kalm, na een lang durig, geduldig gedra gen lijden, nog vrij on verwachts, onze innig geliefde man, vader, behuwd-, groot- en overgrootvader, broe der, behuwdbroeder en oom, JANNIS CORNELIS DEN HOLLANDER, echtgenoot van E. M. WIJNGERS, in de ouderdom van ruim 71 jaar. Wed. J. C. den Hollander-Wijngers. Kinderen, behuwd-, klein- en achterklein kinderen en verdere familie. Schoondijke, 30 april 1961. De teraardebestelling zal plaatshebben op woensdag 3 mei a.s. op de algemene begraaf plaats te Schoondijke, des namiddags 3 uur. Heden overleed zacht en kalm, tot onze gro te droefheid, onze lieve zorgzame vrouw, zus ter. tante en oud-tante PIETERNELLA WILLEMSE, geb. Bakker, in de ouderdom van ruim 78 jaar. Mede namens de familie, A. Willemse. Middelburg, 1 mei 1961. Rusthuis „De Griffioen". Seissingel 100. De begrafenis zal plaatsvinden donderdag 4 mei a.s. te circa half 2 op de algemene be graafplaats te Middel burg. Algemene kennisgeving. Heden overleed, zacht en kalm, onze lieve moeder, beiiuwdmoe- der, groot- en over grootmoeder, PIETERNELLA CRUCQ, weduwe van de heer J. J. ALMEK2NDERS, op de leeftijd van 79 jaar. Middelburg: J. W. Almekinders. M. J. Almekinders- Lucieer. Den Haag: J. J. Almekinders. L. J. S. Almekinders -de Kramer. Oostburg: N. J. van der Plas- Almekinders. P. A. van der Plas. Schagen: J. W. Almekinders. N. G. Almekinders- Roos. Ellen. IJmuiden: P. C. van der Plas. en G. Lub. Delft: W. J. Almekinders. Sluis, 30 april 1961. „Rozenoord". De teraardebestelling zal plaatshebben op donderdag, 4 mei a.s. om 2 uur 's middags. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een langdurig, ge duldig gedragen lijden, zacht en kalm, onze lieve zuster, behuwd zuster en tante, MARIA SUZANNA DE BRLUNE, in dc ouderdom van bijna 79 jaar. S. M. cle Bruijne. A. E. de Bruijne. S. de Hullu de Bruijne. P- dc Hullu. A. M. Lako dc Hullu. A. Lako. Marie. Madeleine. Jeanne. Marie. Antoinc. Cadzand, 30 april 1961. Heden ging plotseling van ons heen onze lieve, zorgzame moeder en behuwdmoeder CORNELIA JANNEKE SCHIJVE weduwe van Pieter Jacobus Ic Grand in de ouderdom van 79 jaar. Bergen op Zoom: J. C. le Grand Zierikzee: C. J. Versprille-le Grand A. J. Versprille Middelburg, 1 mei 1961 Veerse singel 226. De begrafenis zal plaatsvinden donderdag 4 mei a.s. te 3 uur op de algemene begraafplaats te Middelburg. Liever geen bezoek. Heden overleed, zacht en kalm, na een gedul dig gedragen lijden, tot onze diepe droef heid, onze lieve moe der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, NEELTJE SUZANNA VAN DAMME— VIJTERSCHOUT, in de ouderdom van 84 jaar en ruim 3 maanden. L. Kuzee van Damme. J. Kuzee. I. van Damme. L. P. van Damme Hannewijk. B. van Damme. J. van Damme Nijsse. C. E. van Liere van Damme. D. van Liere. Klein- cn achterkleinkind. De begrafenis zal plaatshebben op woensdag 3 mei a.s.. Vertrek sterfhuis om 11.30 uur. Heinkenszand. 29 april 1961. De P.Z.C. is het meest gelezen dagblad in Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6