Grimmige Kroesjtsjef vierde de eerste mei bij wapengekletter Opening jeugdcentrum in Anne-Frankhuis KLANKBORD ZEELAND SMEEDDE HECHTE BAND MET DE COMMANDO'S DINSDAG 2 MEI 2961 PROVINCIALS ZEEUWSE COURANT t VERDRAG OM BERLIJN GESCHONDEN Satellietlanden demonstreerden voor Castro en Laos Ruslands militaire macht? paradeerde maandagmorgen voor 's werelds eerste ruimtevaarder, majoor Joeri Gagarin. Gagarin stond op een plaats van de hoogste eer, naast premier Nikita Kroesjtsjew, die de militaire pa rade vanaf het Lenïn-Stalin-mausoleum op het Rode Plein afnam. In een gestage processie trokken de raketten voorbij, van grond-naar-grond- projectielen tot grote luchtafweerraketten, elke raket vervoerd op een enkel voertuig. Op het gezicht van de saluerende Gagarin zag men een flauwe glimlach toen de raketten werden voorbij getrokken. garin richtten. Zoals gebruikelijk be vatte zijn rede aanvallen op het „Westerse imperialisme". Hierna kwam de parade der burgers. Toen deze voorbijtrokken ontspande het gezichtv an Kroesjtsjew, die tot nu toe grimmig had toegekeken, zich. Hij glimlachte en wuifde met zim hoed naar deze deelnemers aan de parade. Oost-B erlijn In OosL-Berlijn is de traditionele 1- meiparade gehouden, waarbij tanks en zwaar geschut werden meege voerd. De twee hoogste Oostduitse staatsleiders waren echter afwezig. Walter Ulbricht, de leider der com munistische partij, zou volgens wel ingelichte la-ingen in Tsjecho-Slowa- kije een kuur ondergaan, terwijl pre- De 1-meivicring in de Russische hoofdstad begon precies om 10 uur toen maarschalk Rodion Malinowski, de minister van defensie, de troepen op het Rode Plein inspecteerde. Hij reed langs de rijen manschappen waarbij hij hen de groet bracht en met een luid „hoera" werd begroet. Voor het eerst in de geschiedenis werden de voorbereidende plechtighe den en de parade op het Rode Plein per televisie naar Oost- en West- europese landen uitgezonden. Staande naast Kroesjtsjew opende Malinowski de feest viering met een toespraak waarin hij sprak over Rus lands vastbeslotenheid de landpro- duktie te verhogen. ..Het Sowjet-volk heeft de eeuwen oude droom van vliegen naar de ruimte verwezenlijkt," zei hij, terwijl televisiecamera's hun lenzen op Ga- Poging tot broedermoord in Alblasserdam Zaterdagmiddag heeft de 22-jarige Alblasserdamiuer A. B. getracht met messteken zijn 26-jarige broer IJ. B. van het leven te beroven. A. B. bad reeds geruime tijd een verhouding- niet de 21-jarige vrouw van zijn broer en samen hadden ze het plan opgevat IJ. B. uit de weg te ruimen. Zaterdagmiddag is A. B., na zich moed te hebben ingedronken, gewa pend met een mes naar de woning van zijn broer gegaan. Hij bracht hem vier messteken toe. waardoor IJ. B. zodanig gewond werd. dat hij in een ziekenhuis moest worden op genomen. Zijn toestand is thans re delijk goed. A. B. is gearresteerd. Londense havenarbeiders blijven staken De Britse minister van arbeid, John Hare, heeft op de veertienduizend stakende havenarbeiders in Londen een beroep gedaan het werk te her vatten. In een verklaring In het Lagerhuis vroeg minister Hare aan de stakers het belang van het land. de arbeiders en de toekomst van de Londense ha ven in het oog te houden, en het werk daarom le hervatten. Enige tijd voor de oproep van de mi nister. hadden de staker-s die niet de vakbond achter zich hebben besloten hun actie voort te zetten. De '13.500 stakers groeiden aan toen zich 800 arbeiders van de Surrey- dokken bij hen aansloten. Doden door het verkeer Op de rijksstraatweg in Ilarcu reed de 28-jarige stukadoor Tv. F. Broek- veldt uit Groningen. Met zijn brom fiets schoot hij in volle vatart ouder 'n vrachtwagen, die komende van een oprit, half op het rijwielpad stond. Maandag is de 24-jarige H. A. M. S. uit Haarlem toen hij met zijn scoo ter op rijksweg 13 reed. onder een Duitse autobus terechtgekomen en zo zwaar gewond dat hij ter plaatse is overleden. Het slachtoffer moest naar links uitwijken, omdat een voor hem rijdende personenauto plotseling afremde voor een koppel eenden dat de weg overstak. S. raakte toen aan het slingeren en kwam daarbij onder de hem achteropkomende autobus. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de grens tussen Rijswijk en Delft. De 22-jarige textielarbeider M. de Rooy uit Tilburg is met zijn auto uit de bocht gevlogen tussen Alphen en Baarle-Nassau. Hij overleed ter plaatse. Vier medereizigers werden min of meer ernstig gewond. Gistermiddag omstreeks drie uur is de 64_jarige Belgische mevrouw A. Gulaine bij een autobotsing op de rijksweg RoosendaalBreda, ter hoogte van het kruispunt Maple Farm om het leven gekomen. Haar zoon, die aan het stuur zat, verleende niet zijn auto geen voorrang aan een vrachtauto. De bestuurder van de personenauto en die van de vracht auto wei'den niet noemenswaardig gewond. De Belgische dame moet op slag dood zijn geweest. ZWEMMENDE ORCHIDEE. De „Or chideeën" van het gelijknamige ballet in Genua waren maandag bezorgd en bedroefd. Een van haar was in de ontstuimige zee gedoken en sindsdien niet meer gezien. Het was de 23-jari ge Rita Jerofkc. een knappe Duitse danseres uit Dilsseldorf. Haar collega's alarmeerden de politie, die algemeen alarm maakte en een aantal motorboten de zee opzond om naar het verdwenen meisje te zoeken. Het zoeken werd pas na middernacht gestaakt nadat een Duits schip dat op ruim vijf kilometer uit de kust lag, had gemeld, dat Rita bij haar aan boord was gegaan. Een motorboot van de havendienst haalde de ondernemende danseres weer naar Genua terug. Tegen de boze politie vertelde Rita, dat zij ..alleen maar eens een heerlijke lange tocht had willen maken". mier Grotewoh! herstellende is van een zware ziekte. De parade werd afgenomen door de minister van defensie, generaal Karl Heinz Hoffman. Do drie westelijke commandanten van Berlijn verklaarden later, dat de parade in strijd was met de vier- mogendheden-status van Berlijn en een bedreiging vormde voor de open bare rust. De satellieten In Roemenië moesten de feestelijkhe den in de openlucht worden afgelast wegens zware regens over het gehele land. In plaats daarvan konden de Roemeniërs naar de radio luisteren of naar de t.v. voor toespraken van hun communistische leiders. De be togers in Boedapest droegen grote borden met „handen af van Cuba". „Handen af van Laos" erop. West-Berlijn Op het plein voor liet voormalige rijksdaggebouw in West-Berlijn is een I-mcidemonstratie gehouden, waaraan ongeveer 700.000 mensen deelnamen. Burgemeester Willy Brandt verklaarde, dat de Berlijners op hun post zullen zijn, als hun te genstanders een nieuwe aanval voor bereiden. „Deze stad wenst vrede, ieder die dit tegenspreekt is een leu genaar", aldus Brandt. MEELEVEN UIT FRANKFORT Bestemd voor congressen en lezingen In aanwezigheid van leden van de Tweede Kamer, de consul-generaal van West-Duitsland in Amsterdam en de heer Otto Frank heelt de kan selier-directeur van de universiteit van Amsterdam, dr. F. Bender, maan dag het internationaal jeugdcentrum in het Anne-Frankhuis in Amsterdam geopend. Precies een jaar geleden opende de burgemeester van Amsterdam het achterhuis, waarna men met de res tauratie van het voorste gedeelte van het huis is begonnen. In dit voorhuis is thans het internationaal jeugdcen trum gevestigd, waar in de toekomst congressen, lezingen en tentoonstel lingen zullen kunnen worden gehou den. In zijn openingsrede bracht dr. Bender dank aan de vele milde ge- 1 vers, onder anderen uit Duitsland en de Verenigde Staten, die de op- I richting van dit jeugdcentrum I hebben mogelijk gemaakt. Gedu rende de komende vier dagen zul len jongeren uit Engeland, Frank rijk, Duitsland en Nederland een congres in dit huis houden over de verbetering van de onderlinge ver standhouding in de wereld. Vlam-symbool Namens de jeugd-allyah, een joodse jeugdorganisatie, bood mevr. A. van Dien het bestuur een zevenarmige lamp aan als symbool van de vlam, die leeft in de harten van de jeugd. Na de openingsplechtigheid werd het woord gevoerd door de directeur van het rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie, dr. L. de Jong, de essayist De Lange cn rabbijn J. Soetendorp. Tenslotte werd medegedeeld dat de Anne-Frank-stiehting van- de stad Frankfort een cheque van 5000, heeft ontvangen. Foto boven: v.l.n.r. premier Kroesj tsjew, ruimtevaarder Gagarin en pre sident Brezhnev. Foto midden: voor de raketten was in de parade een grote plaats ingeruimd. Foto onder: de parade van de burgers. Honderden arrestaties van Franse ultra's De Franse minister van voorlichting, Terrenoire, heeft maandag op een persconferentie te Parijs meegedeeld dat er in het Franse moederland 350 arrestaties en honderden huiszoekin gen zijn verricht. Hij zei dit nadat 's middags een aantal vooraanstaande ministers bij president De Gaulle verslag had uit gebracht over de grootscheepse zui veringsoperatie na de ineenstorting van de opstand van de generaals. Ruim miljoen winst bij Centrale Boerenleenbank In liet verslag over 1960 van de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank wordt medegedeeld, dat na vol ledige afschrijving van de investe ringen in gebouwen cn bedrijfsinrich ting, storting van 1 miljoen (onv.) in de bouwreservc, toevoeging van f 600.000 (onv.) aan de voorziening van de bedrijfsrisico's en van j 500.000 (onv.) aan de effectenre. serve, een netto-winstsaldo van 1.05 miljoen 683.678) resulteert. 'Het bruto-winstresultaat van de Centrale Bank na aftrek van voorzie ningen voor belastingen was 3.2 miljoen tegen 2.8 miljoen in 1959. Van het totaal der aan Boerenleen banken en Centrale Bank tezamen toevertrouwde gelden was 59 pet be stemd voor kredietverlening, 41 pet weid aangehouden in de vorm van liquiditeiten, ter beurze verhandel bare overheidsfondsen en onderhand se leningen aan provincies, gemeen ten enz. Het totaal van de open reserves der Centrale Bank zal na winstverdeling 20.9 miljoen belopen, waardoor de totale reserves van Boerenleenban ken en Centrale Bank samen nage noeg 55 miljoen groot zullen zijn. Monument voor ir. J. W. Albarda onthuld Dr. W. Drecs beeft gistermorgen het woord gevoerd bij de onthul ling van een monument dat ter na gedachtenis van ir. J. W. Albarda werd vervaardigd door de beeldhou wer Titus Leeser uit Ommen op ini tiatief van wijlen Evert Vermeer. Dr. Droes zei dat ir. Albarda, die een beseheiden man was, zeker geen mo nument gewenst heeft, doch dat er toch zulk een gedenkteken is opge richt uit de behoefte eraan te herin neren wat hij voor ons volk geweest is. Want, zo zei hij. uit dc jonge stu dent die uit ethische drang cn sociale verontwaardiging voor het socialisme koos, gioeidc een man die bestemd was om Troelstra op te volgen en die als fractielid van de socialistische partij een leider zou zijn in de moei lijkste jaren van het socialisme en de wereld. Dieper tragiek clan dat hij als minister in de oorlogsjaren geen contact had met volk en parle ment, noemde dr. Drees het feit dat hij, die de vrede zo lief had. de ver schrikkelijke tweede wereldoorlog moest doorleven. Zijn leven van strijd heeft echter dat van andere mooier vrijer en beter doen zijn. Na deze woorden van dr. Drees onthulde me vrouw dr. Meia-Albarda het beeld. Onder de aanwezigen bevonden zich naast vele vooraanstaande socialisten ook de kleinzoon van ir. Albarda. die speciaal, ook de kleinzoon van ir. Al barda, die speciaal voor deze plech tigheid uit Canada was overgeko men. Burgemeester Kolfschoten aan vaardde tot slot het monument voor de gemeente Den Haag. „Westkapelle lOl/'i" stond er op het vaantje voor de 108e Compagnie van liet korps Commandotroepen, dat maandagmorgen in het geweer werd gezet op het Middelburgse Abdijplein. (Foto P.Z.C.) (Slot van pag. 1 Kolff, de burgemeester Aan ptèL Vlissingen, en de lieer T. H. de Meester, de burgemeester van Westkapelle. Toen na de bevrijding in 1945 de oude nummering van de Ko ninklijke Landmachtregimenten werd afgeschaft en daarbij ook het „Zeeuwse" 14e RI verdween, bestond er geen onderdeel meer, waarvan de naam was verbon den met Zeeland. Dit werd door vele Zeeuwen betreurd, zo betoog de de commissaris der koningin tijdens de plechtige bijeenkomst in de Abdij. Met voldoening heb ben de Zeeuwen echter vernomen, dat de commando's uit Roosen daal enige tijd geleden contact met Zeeland zochten. Wapenfeiten Jhr. De Casembroot herinnerde aan de wapenfeiten van de commando's die met hun geallieerde wapenbroe ders als eersten bij Vlissingen en Westkapelle voet op Nederlandse bo dem zetten. „Wij zijn dan ook trots op het Korps Commandotroepen", aldus de commissaris, „en dc hand, (lie zij ons hebben toegestoken, zul len wij met beide handen aanvaar den". Daarna overhandigde jhr. De Casembroot aan 3 e luitenant II. Kunst, do commandant van de 105e compagnie, waarbij Zcelands eer ste burger als ere-eommando is inge deeld, de eerste fanion, met als op schrift: „Zeeland 1944". Ere-commando burgemeester mr. Kolff van de 104e compagnie wees er in zijn toespraak op. dat de man schappen van het 4e commando het spits afgebeten hebben bij de lan ding in Vlissingen op 3 november 1944. „Wie daarom over de comman do's spreekt denkt aan vrijheid en bevrijding", aldus de Vlissingse bur gemeester, die het vaantje overhan digde aan kapitein R. Sier. Dit vaan tje droeg als opschrift: „Vlissingen 1944". Dankbaarheid De burgemeester van Westkapelle noemde het een voorrecht als blijk van de grote dankbaarheid van de grote dankbaarheid van Westka pelle jegens het Korps Commando troepen. waarvan dc soldaten schou der aan schouder vochten met de ge allieerden en aldus bijdroegen tot de bevrijding van het dorp aan de zware zeedijk, een compagniesfanion te mogen uitreiken. Westkapelles burgemeester deed dat aan kapitein G. Kuiler, de commandant van dc 108e compagnie. Dit vaantje droeg als opschrift „Westkapelle 1944". Luilenant-kolonel De Koning verze kerde verheugd te zijn, dat tussen de historische gebouwen van Middel burgs Abdij de band is verstevigd tussen Zeeland en de commando's. „Dit is een historisch moment voor ons", aldus de commandant van het Korps Commandotroepen. Hij verze kerde de. drie ere-commando's, dat indien de commando's zich zullen moeten verdedigen tegen de vijand, zij immer zullen denken aan de strijd van Zeeland in de tweede wereld oorlog. Voor de aanvang van de plechtigheid hadden de commissaris en de beide burgemeesters tezamen met overste De Koning de troepen geïnspecteerd. De vaandelwacht werd bij deze cere monie gecommandeerd door le luite nant P. van Ooijen. terwijl de drie compagnieën onder commando ston den van majoor J. v. d. Meer. Parade Na de fanion-overdracht mar cheerden de commando's naar de Markt, waar inmiddels ook de COAK-troepen en het detache ment van de Koninklijke Marine waren gearriveerd. Vóór de para de werden de troepen, die gecom mandeerd werden door kapitein luitenant ter zee J. P. van Es. go- inspecteer d door de parade-in specteur. kolonel J. Potteboom, commandant van dc le COAK. Kolonel Potteboom werd hierbij vergezeld van de territoriaal com mandant Zeeland, luitenant-kolo nel Y. Meeter, de commandant der maritieme middelen te Vlissingen, kapitein ter zee F. Bruijn, en lui tenant-kolonel De Koning, de commandant der commando's. Na de inspectie volgde klokslag elf uur precies, als sluitstuk de parade, die een knap vertoon van militaire organisatie en excercitie vormde, maar waaraan jammer genoeg een zekere mate van sfeer ontbrak om deze tot een voor het duizendkoppige Zeelands commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, overhandigde het korps Commando troepen op het Middelburgse Abdij plein 'maandagmorgen het Zeeland vaantje'(Foto P.Z.C.) publiek kleurrijk festijn te maken. Wellicht, dat een Koninklijke Militai re Kapel in ceremonieel tenue in plaats van in ..zondagstenue" een ander karakter aan de parade had kunnen geven. Niettemin vormde het optreden van de witgemutste matrozen, het aan staande administratief kader, dat zeker veel eer had van zijn weken lange parade-oefeningen, en de „groe ne baretten", die een eigen drumband hadden meegebracht, het indrukwek kende hoogtepunt van deze konin ginnedag. Stram in de houding marcheerden zij voorbij het platform, waar kolo nel Potteboom de parade afnam. Met name de commando's e.xcerceerden voortreffelijk en zij kregen dan ook de sympathie van de rijen dik staan de Zeeuwse kijkers. Het Wereldgebeuren Naar links Fidel Castro heeft, nu de kruit damp in en om Havanna wat is opgetrokken, naar duidelijk blijkt, niet alleen een militaire over winning bevochten. Zijn prestige in Zuid-Amerika is niet sprongen de hoogte ingegaan.. Nu zou men in vele Westeuropese landen afkerig I zijn van zo'n gebaarde, schreeuwen de revolutionair als Castro, maar in I het zuiden van Amerika"» halfrond I voelt men wel wat voor dergelijke I revolutionairen. Iedereen die zijn stem verheft tegen een zittende pre sident, kan wel op wat aanhang re kenen. Vandaar ook dat de muiter- kapitein Galvao in de Zuidameri- kaansc bladen werd toegejuicht. 1 Waar ergens op de wereld een rellc- I tje is. kan men op adhesie uit dit al tijd gistende werelddeel rekenen. De muiterij van Galvao en dc opstand tegen Castro vielen juist aan het be gin van het presidentschap van Quadros van Brazilië. De muiters bood hij in zijn land asiel aan. De zer dagen heeft hij openlijk partij getrokken voor Fidel Castro, die hij „wegens zijn zuivere, sociaal-inge stelde maatregelen hogelijk wilde roemen". Hij heeft bijval gekregen van dr. Arturo Frondizi van Uru- guav. Beiden waren het er ook over eens dat hun economie rechts, maar hun politiek wat linkser moest zijn. Jn elk geval neemt men nu in Bue nos Aires en in Rio de Janeiro aan dat de staatschefs van de bei de grootste en economisch sterkste landen van Zuid-Amerika zullen pro beren naar het kamp van de „neu tralen" af te zwenken. President Ti to werd door Quadros „een voor Bra zilië geëerde gast" genoemd. De door Kennedy gezonden ambassadeur Adolf Berle is door Quadros zo koel ontvangen, dat hij zich geraakt voel de en een receptie vroegtijdig verliet. Quadros moge dan verzot zijn op dollars, toch meent hij dat de Cu baanse revolutie (om zijn woorden letterlijk te gebruiken) volkomen ge rechtvaardigd is. Met deze uitspraak heeft Quadros bij voorbaat al een deel van zijn oppositie uitgeschakeld. In Washington is men bijzonder on gerust over deze „verlïnksing" van Zuid-Amerika. Het avontuur waarin Cardona zich, geruggesteund door president Kennedy, stortte, heeft aan dit proces geen halt toegeroepen, maar de zwenking naar de neutrale, dat wil zeggen anti-Amenkaanse- Westeuropese politiek, is erdoor verhaast. Ianio Quadros is een echte Brazili aan. Dit in tegenstelling tot an dere hooggeplaatste landgenoten, van wie men zegt dat zij zich in Lon den kleden en met hun gedachten in Parijs zijn. Toen „Janio". zoals iedereen hem noemt, nog wethouder van Sao Paulo was, schoor hij zich soms in twee weken niet. Hij had al tijd een voorraad boterhammen in zijn zak, waar hij van at wanneer het hem uitkwam, soms tijdens een drukke vergadering. Met de leus „Een stuiver tegen een miljoen" stortte Quadros zich in de verkie zingscampagne. „Ik zal het huis uitbezemen. Ik ben niet zomaar een kandidaat, maar een man die weet dat hij president wordt", kon hij uitroepen met ver warde haren, open boord en slecht geschoren gezicht. „Ik ben liberaal, noch marxist", was een andere ge liefde uitspraak van hem. In Wash ington is men dat wel met hem eens. Hij is er nu bijna tussen in: neutraal. En de politiek der laatste jaren be wijst dat die richting levensgevaar lijk is. JANIO QUADROS ....een boterhammetje.... Troelstra-oord heropend In Beekbergen werd het Troelstra- oord heropend. Met een fikse bijl slag heeft Ronnie Pop uit Amster dam. vertegenwoordigster van Jonge Strijd, maandagmorgen in Beekber gen het hernieuwde Troelstra-oord heropend, het oudste vormings- en recreatiecentrum van de socialisti sche vakbeweging, waarvan liet mo numentale hoofdgebouw in de nacht van 26 op 27 februari 1955 in vlam men opging. Ronnie's bijlslag deed op bet dak terras van het vijf verdiepingen ho ge nieuwe hoofdgebouw een bel lui den, die van nu af aan steeds over de bossen van Beekbergen zal klin ken als hulpmiddel voor de handha ving van de regels van het huis. Amerikanen in Cuba aangeraden te vertrekken Te Washington is officieel meege deeld dat de Amerikaanse regering de in Cuba vertoevende Amerikanen aanraadt dat land „in de nabije toe komst te verlaten". De Zwitserse ambassade te Havanna, die de Ame rikaanse belangen in Cuba behartigt, heeft circulaires doen uitgaan naar Amerikaanse staatsburgers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5