PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NEDERLAND VIERDE KONINGINNEDAG Elfhonderd man paradeerden in Middelburg Op Texel ail om vier uur reveille Vrede in Laos lijkt nog ver weg TSJ0MBE NOG IN ARREST Vandaag... Nieuwe taak 204e jaargang - no. 103 Dagblad, uitgave van de lirtna Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boet. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 2 mei 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regel») 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 23 cent meer. Giro no. 359300 P.Z C. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 68-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3346, adv. 3647/3643); Middelburg. Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169. adv. 2376); Goes Gr. Markt2,tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 6213); Oostburg. tel. 2395; Ter neuzen tel. 2116; Zlerikzee. red tel. 2423. adm tel. 2094. AARDAPPELEN, SPECULAAS, POPPEN, AARDEWERK Stroek en Hilletje en Grietje Som broek een fraaie pop naar het ko ninklijk gezin. Dickie Rebel uit Hui zen droeg met ontwapenende kin derlijkheid een speculaaspop aan. De koningin was zo getroffen door dit tafereeltje, dat zij met de meisjes ge ruime tijd voor televisie en fotogra fen poseerde. De vertegenwoordigers van de indus triekring Elburg offreerden statig en ingetogen een mand met gedroog de groenten. Veel tijd was er niet om met al deze Zuiderzee-vertegenwoordigers te pra ten, maar de hartelijkheid, waarmee de geschenken in ontvangst werden genomen, was er niet minder om. De koningin zwaaide met het juist in ontvangst genomen Makkumer aar dewerk naar de leden van de wan delsportvereniging De Dordtse Vier daagse uit Alblasserdam, die in spor tief tempo voorbijtrokken. Onafge broken was de rij van vrouwenver enigingen en schoolkinderen die har telijk wuivend passeerden. Prinses Wilhehnina sloeg van achter één der paleisramen het défilé gade. Vannacht bevond de Katangesc pre sident Moïse Tsjombe zich nog als gevangene in de villa, waar hij voor lopig is ondergebracht, te Coquilhat- stad. Ofschoon men verwachtte, dat hij spoedig naar Leopoldstad zou worden overgebracht, was nog geen tijd bekend, waarop dit zou kunnen gebeuren. Voor het tijdelijk verblijf van bet Katangese staatshoofd stonden enige parachutisten op wacht. De conferentie van de Kongolese lei ders werd intussen maandag in de commissie voortgezet. De deelnemers verwachtten, dat de conferentie niet voor vrijdag zou worden besloten. Bij treinongeluk in Turkije 14 doden Volgens de Turkse staatsspoorwegen zijn 14 personen gedood en 101 ge wond toen twee personentreinen in Kartal, dichtbij Istanboel. met elkaar in botsing kwamen. Van de gewonden liepen 49 „ernsti ge" kwetsuren op. aldus de spoorwe gen. Het ongeluk gebeurde doordat de remmen van een der treinen niet werkten. Bijna vijftig meisjes van de drumband Margaretha Sinclair uit Den Burg op Texel stonden gistormorgen vier uur al naast hun bed om zich te steken in het kleurige uniform van hun band. Zij waren ongetwijfeld de eersten die zich opmaakten om te defi leren voor koningin Juliana, die weliswaar zondag verjaarde, maar die gisteren door het Nederlandse volle werd gehuldigd. Maar ook elders in het land waren er matineuze feestgangers. Onder hen bevonden zich de 45 deputaties van de plaatsen die hebben gelegen of nog liggen aan de voormalige Zuiderzee. Op hen richtte zich gisteren vooral de koninklijke belangstelling. Overigens kwam het feestyertoon wat aarzelend op gang. Reeds zondag, op de verjaardag van de koningin, wapperde van vele particuliere woningen de Nederlandse driekleur, omdat 30 april nu eenmaal bij het Nederlandse volk is ingeburgerd als ko ninginnedag. In Soestdijk was het reeds voor acht uur een drukte van belang. Zij die officieel voor het défilé waren uit genodigd, werden met reusachtige bussen aangevoerd uit vrijwel alle hoeken van het land. Velen droegen bloemen bij zich, maar er waren ook typische geschenken van de plaats waaruit de feestgangers waren ver trokken. Maar de bloemen voerden wel de boventoon en de talrijke bloe- menkooplieden die zich langs de Baarnseweg hadden opgesteld, deden goede zaken, evenals de verkopers van fccstspeldjcs en vlaggetjes. Los van de officiële groep waren er toch ook nog honderden die, aange lokt door het zonnige weer, vroeg uit hun woonplaats naar Soestdijk waren gereisd om hun vorstin geluk te wensen met haar verjaardag. Zo waren er rond 8000 defilé-deelne- mers. De grootste georganiseerde groep die dit jaar aan liet bloemendefilé deel nam, was een afvaardiging van de algemene Nederlandse vereniging" Het Groene Kruis. Deze vereniging, die dit jaar haar 50-jarig jubileum viert, heeft in 1960 herdacht, dat in 1900 al in verscheidene plaatselijke afdelingen individueel met het kruis werk werd gestart. Groene Kruis Het Groene Kruis defileerde in drie groepen voor de koningin. Er waren 350 wijkverpleegsters, 300 kraam verzorgsters en 175 gezinsverzorg sters. Sinds de bromfiets zijn intrede heeft gedaan, dragen de verpleegsters geen vaste hoofdbedekking meer. Op liet bureau van Het Groene Kruis in Utrecht zijn daarom ijverig blauwe, groene en bruine doekjes genaaid, die de defilerende verpleegsters en ver zorgsters als een kapje om het hoofd hadden gedrapeerd. Ieder lid van de groep was oolc uitgerust met een witte zakdoek met een groen kruis erop, waarmee enthousiast naar liet koninklijk gezin werd gewuifd. Nadat de groepen het bordes wa ren gepasseerd, stelden zij zich op het gazon voor het paleis op. De gezinsverzorgsters deden daar hun schorten af en vormden in hun groene jurken een enorm H wordt op de Nederlandse fl H Antillen de dag van de arbei'd gevierd. M is het 400 jaar geleden, H dat dank zij zij de bemoeiin- gen van prins Willem van Oranje door koning Philips IJ „octroy" werd verleend tot a s wederinstelling van het Clo. veniersgi 1de ten Den Haag. Illllllllllllllllllllllllllll kruis, dat in de hoeken werd op gevuld door de „witte" wijkver pleegsters. De koningin en liaar familie genoten Foto: meisjes uit Volendam boden HM. de Koningin een theemutspop aan. kennelijk van deze spontane hulde en de landsvrouwe kwam handen te kort om de geschenken in ontvangst te nemen. Geschenken, die varieerden van boerenkaas tot Makkumer aar dewerk, van gedroogde groenten tot Muidense moppen en van zaad tot Opperdoese ronden. Dit laatste ge schenk moet wel een wereldprimeur zijn geweest, want men verzeker de ons, dat deze nieuwe aardappel gewoonlijk pas in juni klaar is voor consumptie. Maar de koningin was er blij mee, en liet de opmerking, dat dit geen Opperdoese ronden maar eerstelingen waren, voor wat ze was. Verse paling Maar er was meer. Heerlijke verse paling uit het IJsselmeer en tong uit de Noordzee werden het paleis- bordes opgedragen. Deze manifesta tie was wel het hoogtepunt van dit défilé in de af en toe door een warme voorjaarszon beschenen tuin van het paleis. Het waren bepaald niet allemaal vol wassenen die de koningin kwamen feliciteren, Zo droegen Mariefcje VETO VAN SOW JET-UNIE Vrees dat Pathet Lao toch zal blijven doorvechten Een woordvoerder van de Britse rege ring heeft meegedeeld dat de regering van de Sowjet-Unie haar veto heeft uitgesproken over het onmiddellijk naar Laos zenden van de drielanden- eo ui missie. Onderminister Edward Heath deelde l.u. het Britse lagerhuis mee dat. de uit vertegenwoordigers van India, Cana da en Polen gevormde controlecom missie die in Nieuw Delhi heeft vergaderd gereed was naar Laos te vertrekken om er zich van te over tuigen dat de gevechten daar waren geëindigd. Engeland wilde de commissie haar taak meteen laten aanvaarden, aldus onderminister Heath, „maar de Sow- jetregering is van gevoelen dat eerst 'een militair bestand van kracht moet zijn geworden alvorens de commissie zich naar het strijdtoneel mag bege ven". - Heath sprak dé vrees uit dat de Pathet Lao-rebellen zouden pro beren posities in Laos in te nemen, van waaruit zij zouden kunnen doorstoten naar de rivier de Me kong, belangrijke strategische li nie in Laos, dichtbij de zetel van de regering in Vientiane. Heath zei dat geen bewijs-voorhan den was dat dit inderdaad het voor nemen van de Pathet Lao was, maar hij wees erop dat de communistische rebellen hun druk op een aantal fron ten hadden voortgezet, nadat op beide partijen in het geschil een beroep was gedaan de strijd te beëindigen. Overigens werd er in Laos op het ogenblik niet op ernstige schaal ge vochten. aldus Heath. Zeeland smeedde hechte band met de commando's Luitenant-kolonel N. J. de Ko ning keek gisteren op de Mid delburgse Markt trotser dan ooit naar zijn Korps Comman dotroepen, dat mèt de le COAK uit Middelburg en de Koninklij ke Marine uit Vlissingen deel nam aan de militaire parade, waarvoor Middelburg als één van de zes Nederlandse steden was uitverkoren. Overste De Koning had daar overigens wel reden voor. Want mochten de Middelburgers deze indrukwek kende parade, waaraan elfhon derd man en de Koninklijke Mi litaire Kapel onder leiding van majoor Rocus van Yperen deel namen, als het hoogtepunt van de koninginnedagviering be schouwen, voor de commando's werd deze eerste mei een histo rische dag, waarop zij de ban den met Zeeland nauw aaneen gesmeed hebben. De symolen van deze hechte band staken juist boven de groene baretten van de parade rende commando-compagnieën uit: drie fanions, die zij tijdens een bijeenkomst in de Abdij ontvangen hadden van hun ere- commaiido's: jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de commissaris der koningin in Zeeland, mr. B. Zo zag onze fotograaf temidden van de muzikanten van de Koninklijki Militaire Kapel op koninginnedag in Middelburg de parade, die voor het stadhuis aan burgerlijke en militai re autoriteiten voorbijtrok. (Foto P.Z.C.) f^tnllijn Onze minister van defensie ir. S. Visser, is uit de Verenigde Sta ten teruggekeerd met lege han den. Hij heeft voor het lopende jaar nog enige Amerikaanse hulp gekre- f en ten bate van de Nederlandse de- ensie, maar voor latere jaren zit het er echt niet meer in. Dat Amerikaanse standpunt is niet zo bijzonder verrassend. Het is inte gendeel heel begrijpelijk. Een welva rend land als Nederland moet zelf voor zijn defensie zorgen, want als het op de top van een welvaartsgolf zijn eigen defensie niet betaalt zou het nooit daarvoor ten volle kunnen betalen en dan zou het tot in lengte van jaren een „steunklantje" blijven. Kan men dus respect hebben voor de principiële kant van het Ame rikaanse standpunt, minder waardering moet men hebben voor de aanwijzingen, die Amerikaanse de fensie-deskundigen nu al hebben ge geven voor „bespa ringen" op de Ne derlandse defensie uitgaven, waarbij zij onder meer twijfelen aan de waarde van de twee Nederlandse kruisers. Wij geloven niet, dat Nederland zul ke adviezen nodig heeft, nu het voor het feit staat, dat het zelf zijn de fensie moet betalen De Nederlandse regering zal zelf moeten vaststellen wat net Neder landse volk wil betalen voor zijn de fensie en welke taken het uiter aard binnen Navo-verband kan aanvaarden. Daarbij kan die regering niet in de eerste plaats luisteren naai de wensen of adviezen van de mannen in het Pentagon, want zij zal voornamelijk acht moeten slaan op de Nederlandse belangen. Nederland krijgt nu het zelf betaalt, meer, zeggenschap over zijn defensie- taak en het zou bepaald teleurstel lend zijn, wanneer de Nederlandse regering die zeggenschap niet ten volle uitoefende. Voor, het ogenblik zal die zeggen schap er dan wel op neerkomen, dat Nederland zijn defensietaak even wichtig beperkt. Het moet van een grotere ten dele door Ameqka betaalde conceptie overschakelen op een beperkte en meer nationale conceptie. En daarbij mag niet de belastingbe taler uitsluitend het kind van de re kening worden. Er zal wel degelijk van een taakbeperking sprake moe ten §ijn. R.T.C. op 29 mei in Den Haag De rijksvoorlichtingsdienst deelt me de, dat in het overleg tussen de re geringen van Suriname, de Neder landse Antillen en Nederland uitein delijk is besloten, dat de rondetafel conferentie in Den Haag zal worden gehouden. De besprekingen zullen op 29 mei aanvangen. Van Nederlandse zijde zal hieraan worden deelgenomen door de vice-minister-president, drs. H. A. Korthals, de minister van buitenland se zaken, mr. J. M. A. H. Luns, de minister van justitie, mr. A. C. W, Beerman, en eventueel de minister van defensie, ir. S. H. Visser. Koning Hoessein verloofd Het koninklijk paleis in Amman heeft meegedeeld dat koning Hoessein van Jordanië zich heeft verloofd met me juffrouw Moena Alhoessein, een niet- Arabische mohammedaanse. Een trouwdatum is nog niet bekend gemaakt. Dinsdag zal de verloviDg van de vorst met een nationale feest dag worden gevierd. In april 1955 trad de jonge monarch voor de eerste maal in het huwelijk met prinses Dinah, een leetrice aan de universiteit van Kaïro. In februari daaropvolgend schonk zij het leven aan een dochtertje, prinses Aliah. En kele maanden hierna keerde de gema lin van koning Hoessein naar Kaïro terug. Hun huwelijk werd in 1957 ontbonden. Nederland ontving 300.000 gasten Minstens 300.000 logerende vreemdelingen hebben de korte vakantie van zaterdag tot en met maandag in Nederland doorgebracht. Dit is een schat ting van de A.N.V.V. welke schatting door berichten over druk bezoek uit vele oorden wordt gesteund. Van dit aantal hebben er tenminste 200.000 in het westen des lands gelo geerd. De logies-informatiediensten hebben voor 13-500 mensen onderdak moeten zoeken. Het viel niet mee in de kuststreek tussen Schoorl en Brielle en evenmin in Amsterdam, Rotterdam. Den Haag, Delft, Dordrecht en Utrecht. In Amersfoort was de V.V.V. zondag om middernacht nog bezig toeristen in pensions, bungalows en zomerhuisjes onder te brengen. Het buitenlands bezoek is zeker an derhalf maal zo groot geweest als met Pasen van dit jaar. In de Westdüitse plaats Ansbach, die kortgeleden wegens enkele pokkengeval- len geïsoleerd is geweest, Is wederom een geval van pokken geconstateerd en wel bij de 28-jarige assistent-arts Diesfeld die de zorg voor de vorige patiënten gehad heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1