PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WEL VREDESOPROEPEN IN LAOS, MAAR NOG GEEN BESTAND Moise Tsjombe wordt gevangen gehouden Einde van De Ruijter en Zeven Provindën Zestigtal inwoners van Zeeland koninklijk onderscheiden IN DE ZUIDCHINESE ZEE „OEFENT" GROTE VLOOT OPVOLGER VAN DE GAULLE IS AL BENOEMD Vandaag... GELUKWENSEN AAN KONINGIN 204e jaargang - no. 102 Uagbiad. uitgave ran de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week. 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 1 mei 1961 ADVfc.itiKNTIEPRUS 27 cent per ni.m Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal, tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25 „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro 00. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red- 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g red. Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 1 adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Terneuzen tel. 2116; Zierlkzee. red tel 2425. adm tel. 2034. COMMUNISTISCH CHINA INTRIGEERT Prins Souvaima Phoema, voormalig premier van Laos, heeft zondagavond plotseling een oproep doen uitgaan voor een be standsbespreking met de pro-westerse en de communistische re gering, die zou worden gehouden te Namon, op 9 Ion afstand van Vang Vieng. Deze conferentie zou geen ontmoeting tussen de Pathet Lao en de regering van Boun-Oum alleen moeten zijn, maar een „drïehoeksbespreking", waaraan Souvanna Phoema, neutralist, op voet van gelijkheid met de anderen aanzit. De oproep van Souvanna Phoema werd uitgezonden door een zen der in communistisch Noord-Vietnam. De regering van Boun-Oum heeft zaterdag een „onderhandelings-dele- gatie" ter sterkte van 1500 man gezonden naar de plaats .waar de ontmoeting met de afgezanten van de Pathet Lao zou plaatshebben. De communisten kwamen echter niet. Later lieten zij weten, dat zij, als overwinnaars, de komst van een de legatie afwachtten in Xieng Khouang de door de communisten bezette stad, die is uitgeroepen tot hoofdstad van Laos. Souvanna Phoema is een half broer van prins Souphanouvong, de leider van de Pathet Lao. Men is van mening dat zijn vreemde oproep hier niet voldoende mee is verklaard De Chinese communisten hebben zich heftig verzet tegen het afkon digen van een staakt-het-vuren .in Laos en het op vreedzame wijze re gelen van de crisis daar. Enkele waarnemers zijn van mening dat de Chinezen aan het proberen waren de basis te leggen voor een directe interventie in Laos, onder liet voorwendsel dat er in dat land nog steeds Nationalistisch-Chinese sol daten zijn die een bedreiging zou den vormen voor de Chinese Volks republiek. Verzegelde opdracht De grootste vloot die ooit door de Zoavo.landen is bijeengebracht is zondag op weg gegaan naar de Zuid- Chinese Zee. De schepen hebben ver zegelde opdrachten aan boord, waar in de plannen zijn opgenomen en uit gewerkt „om Laos van de commu nisten te redden indien dit nodig mocht blijken". Vijfjarig knaapje volgde j raad al te letterlijk op „Je zou een heel lief ventje zijn, als je je eens goed ging wassen", s zei een dame uit Bergen op H Zoom op het Scheldestrand te- gen het vijfjarig zoontje van de H familie Groffen eveneens uit m Bergen op Zoom. Het jongetje zat bij de dame even uit te rus- n ten, maar toen hij het advies kreeg wandelde hij regelrecht m naar de kreek, ter hoogte van de riooluitlaat van Bergen op f§ Zoom. Hij liep zelfs de glibbe- rige glooiing af. maar gleed daarbij naar beneden en ver- M dween onder water. Het zusje zag het gebeuren, gilde om hulp H en rende weg om 150 meter verder haar vader te halen. De- H ze sprong gekleed te water en slaagde erin zijn inmiddels be- wusteloze zoontje naar boven H te halen. Omstanders pasten kunstmatige ademhaling op het H ventje toe en toen het begon te huilen wist men dat alles in p H ieder geval weer goed was af- gelopen. Voor alle zekerheid H werd hij naar het Algemeen Burgergasthuis gebracht. s= lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Spanningen in Belgische coalitieregering In de pas gevormde Belgische rege ring zijn nu al spanningen opgetre den. Victor Larock, de socialistisch» minister van onderwijs, heeft name lijk in dc loop van het weekeinde de maatregelen ingetrokken, die zijn rooms-katholieke voorganger tegen ambtenaren van het ministerie van onderwijs die aan de jongste staking hadden deelgenomen, had genomen. Premier Lefèvre zou al een onderhoud met Larock hebben gehad. Zoals be kend, vormden de met de staking samenhangende vraagstukken een lastig te nemen hindernis bij de on derhandelingen tussen de socialisti sche partij en de C.V.P. Naar uit kringen rond premier Lo. fèvre verluidt, is de houding van de regering in deze onveranderd geble ven. Eventuele kwijtschelding van straf voor mensen, die aan de staking hebben deelgenomen, moet individueel en van geval tot geval worden beke ken. Het bestuur van de C.P.V. heeft al in een officiële verklaring geprotesteerd tegen het optreden van Larock en premier Lefcvre verzocht in te grij pen. i Een vloot samengesteld uit schepen van zes landen, aangevoerd door oor logsbodems van de Verenigde Staten en van Engeland, bewoog zich ter hoogte van de kust van Brits Noord- Borneo, binnen aanvalsafstand van Laos. De vloot bestaat uit 60 schepen, vliegdekschepen, kruisers, torpedo jagers, onderzeeërs en bevoorradings vaartuigen. Aan boord van de vloot bevinden zich ruim 6000 mariniers, speciaal opgeleide soldaten voor de krijg in het oerwoud en kikvorsman nen. De grote vliegdekschepen dra gen ruim 100 straaljagers, bommen werpers en hefschroefvliegtuigen voor het vervoer van troepen met zich mee. De Zoavo-vloot is opgebouwd uit schepen van zes van de acht landen van de verdragsgemeenschap. De schepen zijn „op oefening". AANSLAG IS MOGELIJK President De Gaulle heeft regelingen getroffen voor zijn directe opvolging ingeval hij zou worden vermoord, zo is te Parijs vernomen. De naam van deze opvolger wordt geheim gehou den. Volgens onbevestigde geruchten zou dit Leon Noel zijn, de president van de constitutionele raad. Noel is een voormalig diplomaat die al twin tig jaar een trouw aanhanger van De Gaulle is- De Franse veiligheidsdienst gaat er van uit, dat de geheime organisatie die achter de opstand in Algiers zat, wellicht nieuwe acties zal onderne men. Een moordaanslag op het staatshoofd wordt zeker niet uitge sloten geacht. De Gaulles opvolger zou alleen op treden in de periode totdat een nieu we president is gekozen. De Franse minister voor Algerijnse zaken, Joxe, heeft tijdens een pers conferentie meegedeeld, dat de Fran se regering niet op de hoogte was van de plannen voor de opstand in Algerije. Haar hadden slechts „een of twee geruchten" hierover bereikt. En de regering beschikte niet over voldoende gegevens over de op han den zijnde gewapende aanval. Een vliegtuig van de Italiaanse lucht macht is donderdagavond dichtbij Augus ta op Sicilië in zee gestort. Een bemannningslid is gered, de andere drie worden vermist en zijn vermoedelijk om het leven gekomen. KONGO-DRAMA IN NIEUW STADIUM Beschuldigd van valsemunterij De Kongolese centrale regering heeft beslotenpresident Tsjombo van Ka- tanga te laten overbrengen naar Leopoldstad. Victor Nendeka, chef van cle inlichtingendienst van gene raal Moboetoe, zei dat Tsjombe in het geheim zal worden overgebracht naar een villa te Leopoldstad, waar hij gevangen zal blijven. „U zult de dag of het uur van deze overbren ging niet vernemen", zei Nendeka zondag. Hij legde zijn verklaring af vlak voordat hij uit Coquilhatstad te rugkeerde naar Leopoldstad. Vrijdag was hij met generaal Moboetoe in Coquilhatstad aangekomen. Bomboko liet er geen twijfel aan be staan dat de aanhouding en overbren ging van Tsjombe een poging inhou den om diens macht te breken. Ook was uit zijn woorden op te ma ken dat het twijfelachtig is of Moise Tsjombe, die momenteel op 750 me ter van het conferentiegebouw in Coquilhatstad door commando's wordt bewaakt, nog ooit naar Elisa- bethstad zal terugkeren. Het staat wel vast, dat Kasavoeboe zijn akkoord met de Verenigde Na ties wil aanwenden om de ontwape ning van de Ivatangaanse strijd krachten te verwezenlijken en zijn gezag over geheel Kongo te vestigen. Bomboko herinnerde eraan dat wij len Patrice Loemoemba „had ge tracht de Kongo te vernietigen- Wij bestreden hem wij zullen een ieder bestrijden, die hetzelfde probeert". Tsjombe, aldus Bomboko, had ge tracht „de centrale regering door zijn manoeuvres belachelijk te ma ken". Strafwetten Hij wees erop dat Tsjombe boven dien onder de strafwetten valt, bij voorbeeld wegens valsemunterij want zo noemde Bomboko het in voeren door Tsjombe van een eigen, Katangaanse munteenheid. Koninginnedag in La Courtine Het detachement genie van het eer ste Nederlandse legerkorps, dat in La Courtine (Frankrijk) verblijft om voorbereidende werkzaamheden te verrichten vóór do komst der eerste en vierde divisie, (lie in La Courtine de jaarlijkse oefeuingeii zullen hou den, heeft zondagochtend de verjaar dag der koningin gevierd. Majoor Lub, commandant van het Nederlandse detachement, heeft ci viele en militaire Franse autoritei ten ontvangen in de officiersmess, waar de erewijn werd geserveerd. Verder maakte Bomboko duidelijk dat alle deelnemers' aan de conferen tie te Coquilhatstad achter de gevan genneming van Tsjombe staan. Er is geen sprake van een op eigen houtje aangepakte onderneming van het Kongolese leger. De Nederlandse minister van defen sie, ir. S. H. Visser, is zaterdagoch tend vroeg op schiphol aangekomen na zijn bezoek aan de Verenigde Staten. Foto: mevrouw Visser be groet haar man op het platform met een zoen. ...is het 75 jaar geleden, dat f| de bekende Nederlandse criti- cus, essayist en romanschrij- m s ver Conrad Busken Huet, het m enfant terrible van de toenma- §1 lige Nederlandse letterkunde, te Parijs overleed. |l Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Amerika kiest ook een ruimtepiloot Thans is de eerste Amerikaanse ruim tevaarder uitgekozen die waarschijn lijk deze week in de ruimte de eer van de Verenigde Staten hoog gaat houden. Dit is zaterdag uit betrouwbare bron vernomen. De identiteit van de Ame rikaanse „Gagarin" blijft nog geheim, maar de keuze zou zijn gevallen, al dus welingelichte zegslieden, op kapï- tein-luitenant-ter-zee Alan. B. She- pard. Nu België aan de beurt Soekarno maakt weer roofplannen United Press International heeft uit welingelichte kringen in Dja karta vernomen, dat president Soe karno in juli alle Belgische eigen dommen in Indonesië zal naasten. aantal Belgische bedrijven en ondernemingen in Indonesië is reeds onder „tijdelijke" regeringscontrole geplaatst, onder het motief dat zij bescherming behoefden tegen het volk dat zien boos maakte over de aan België geweten moord op Patrice Loe- - emha in februari. Een nationaliseringsdecreet van het Belgische bezit zou worden afgekon digd nadat president Soekarno zal zijn terijggekeerd van zijn huidige wereldreis. Jongetje door vrachtauto doodgereden Gistermiddag1 is het elfjarig zoontje van de familie Yntema, wonende aan de Koopmansgracht in Sneek. bij het oversteken van de Singel aldaar on der een passerende vrachtauto ge raakt. Het jongetje was op slag dood. GEEN 60 MILJOEN MEER Regering-Kennedy vindt hun taak onbelangrijk (Van onze Haagse redactie). Opvallend ontwijkende ant woorden uit de hoogste lagen van de defensieleiding geven de zekerheid dat Amerika de 60 miljoen gulden aan materieel, waarop Nederland meende te mogen rekenen voor de verbou wing van de kruiser De Ruyter tot een oorlogsbodem met ge leide anti-luchtdoelprojectïelen (terriers)niet zal beschikbaar TER GELEGENHEID VAN KONINGINNEDAG „Lintjesregen" weer een feit Ter gelegenheid van koningin nedag werden zaterdag ook in Zeeland verscheidene onder scheidingen uitgereikt. In totaal zagen 61 inwoners van onze provincie zich begiftigd met een koninklijke onderscheiding een „lintjesregen", die gespecifi ceerd het volgende beeld ople vert drie Officieren in de Orde van Oranje-Nassau; negen Rid ders in de Orde van Oranje Nassau en voorts zeventien gou den, negentien zilveren en der tien bronzen eremedailles. Tot Officier in de Orde van Oran je-Nassau werd benoemd: J. Mijs, notaris te Oostburg, lid van 't hoofdbestuur van de Broe derschap der notarissen in Neder land (bij bevordering); pater ir. H. C. H. Hamer S.J., directeur van de r.-k. h.b.s. „St. Willibrordus College" te Goes; P. J. J. Dekker te Wemeldinge, dijkgraaf van het waterschap .JDe Brede Watering" van Zuid-Bevcland (bij bevorde ring). Tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau werd benoemd: A. C. Willemsen, burgemeester te Yerseke; P. Daniëlse, burgemees ter-secretaris van Ritthem; M. de Vos, wethouder te Terneuzen; P. H. Blaauw, te Middelburg; mej. P. van Dun (zuster Maximiliana) hoofd van de r.-k. gemengde school voor gewoon en voortgezet lager onderwijs te Sluiskil; J. P. van den Broecke. technisch hoofdamb tenaar der domeinen te Middel burg; J. H. Bal, te Tholen, direc teur van de Zeeuwse oestermaat. schappij Bona Fides; L. Heijmans, kunstschilder te Middelburg en J. Baas, directeur gasbedrijf te Zierlk zee. De Officieren O.N j. mijs Broederschap der Notarissen in Ne derland. PÉTER HAMER De heer j. Mijs, notaris te Oostburg, werd op 19 mei 1895 te Woerden ge boren. Toen zijn vader, de heer A. Mijs te Oostburg tot notaris werd benoemd, kwam de heer j. Blijs in deze stad nonen. Hij volgde zijn va der op in 1935. De heer Mijs bekleedt buiten zijn da gelijks werk om vele functies. Steeds heeft hij zich vele inspanningen ge troost iri het belang van zijn plaats en streek. Zo is de neer Mijs corres pondent van de Nederlandse Bank, president-commissaris van de N.V. Stoomtram Breskens-Maldegem, com missaris en tevens waarnemend direc teur van de waterleidingmaatschap pij „Zeeuwsch-Vlaanderen" en voor zitter van de af deling W est-Zeeuwsch" Vlaanderen van het Rode Kruis. In Oostburg is de heer Mijs voorts voorzitter van de plaatselijke Groene- Kruis-afdeling, voorzitter van het schoolbestuur „De Ambachtsschool voor Oostburg en Omstreken" en waarnemend kantonrechter van het kantongerecht Oostburg. De heer Mijs is vöortsjjoofdbestuurslid van de Pater Hamer, de directeur van r.k.h.b.s. „Sint Willibrordscollege" te Goes werd op 5 december 1897 in Nij megen geboren. Na zijn opleiding h.b.s.-b. studeerde pater Hamer aan de technische hogeschool te Delft voor elektrotechnisch ingenieur. Tij dens deze studie en daarna bezocht hij liet Canisianencollege in Maas tricht, waar hij een theologische op leiding genoot. In 1932 werd hij tot priester gewijd. Kort daarop aan vaardde pater Hamer een functie bij het middelbaar onderwijs. In 195": werd hij tot directeur van de r.k.h.b.s. te Goes benoemd. (Zie slot pag. 9 kol. 1 stellen. De verbouwing van Ne derlands twee enige kruisers zal hierdoor in plaats van 40 mil joen, nu 100 miljoen kosten. Aangenomen wordt dat dit be langrijke vernieuwingsplan niet zal worden uitgevoerd en dat binnen afzienbare tijd beide kruisers uit de vaart zullen wor den genomen. Dit is één van de vele consequenties van de in krimping en de dit jaar eindi gende hulp van de Verenigde Staten. (Zie ook pagina 7). Handhaving van de kruisers in hun huidige, verouderde vorm heeft ook weinig zin, omdat de kruisers in ge val van oorlog niet effectief zullen kunnen terugslaan naar een vijand, die uit de lucht met geleide pro jectielen en snelle vliegtuigen aan valt. Niet belangrijk Het laat zich danzien dat de nieuwe regering-Kennedy de strategische taak van de twee kruisers niet zo belangrijk yindt als de vorige admi nistratie. Vorige zomer namelijk deelden de Amerikanen aan de Ne derlandse minister van defensie mee zo vernamen wij de afgelopen win- voor de verwapening van de tweede ter in Parijs dat zij de 60 miljoen kruiser niet beschikbaar zouden stellen. Op de Nederlandse reactie „dan gaan zij spoedig uit de organisatie-"' kwam toen alsnog de toezegging voor de terrier-raketinstallatie voor de De Ruyter, waaruit dus bleek dat de twee Nederlandse kruisers volgens Amerika een belangrijke taak in de N.A.V.O. hadden. Het standpunt van de nieuwe V.S.-regering luidt blijk baar anders. In militair-politieke kringen in De i Haag neemt men thans aan, dat het niet uitgesloten moet worden ge acht dat minister Visser zal beslui ten zijn toezegging van 95 starfigh- ters, in te trekken en zal vervangen door een minder aantal, nu de kruiser bewapening geen doorgang kan vin den doordat Amerika op eerder ge dane toezegging terugkomt. De Italiaausc president Giovanni Gronchï liecft zondag een geluk- wensteiegram aan koningin Juliana gezonden ter gelegenheid van haqr verjaardag. De opperheerser van Malakka, Jang Di Pertoewan Agoeng, heeft een ge- lukwenstelegram aan de koningin gezonden van de volgende inhoud: „De radja Permaisoeri Agoeng (ko ningin) en ik zenden onze hartelijk ste groeten en gelukwensen bij déze vreugdevolle gelegenheid van uwe majesteits verjaardag". De Maleise premier, tenkoe Abdoel Rahman, zond de volgende boodschap aan de Nederlandse minister van buitenlandse zaken: „Bij deze vreug devolle gelegenheid van de verjaar, dag van Hare Majesteit Koningin Ju liana wil ik uwe excellentie namens regering en volk van de federatie van Malakka onze oprechte groeten en goede wensen doen toekomen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1